Meubelfabrieken luiden noodklok i I Nu ook schoolcommissies voor de Lezers schrijven Van barte gefeliciteerd protestants-christelij ke scholen Afrikaanse pracht in Goudse Agnietenkapel Help produkten worden belast Wie bad dat nou gedacht: Heimwee naar W’veen mee dat vervuilende SNEL TAPIJTKNOPEN IN BOUWVOORLICHTING Radio-reporter voor de NCVB Antiekbeurs MEUBELBEURS: ENIG OPTIMISME F. 500 VOOR ’N GOED DOEL rechtstreeks uit de fabriek op maat gemaakt (Advertentie) vele typen deuren, kozijnen, plafond- en wandafwerkingen, dakkapellen, hout voor onderconstructies, houtveredelingsprodukten. houtindustrie de gouwe waddinxveen bv Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. De Cabauwse weefster Paula den Toom aan de telefoon bij haar I knoopwerk. RECEPTIONISTE opleidingen pont GOUDA I 1 (ADVERTENTIE) De situatie in de Nederlandse meubel industrie verslechtert dit jaar in ernstige mate. Zo daalt het aantal arbeidsplaat sen met ongeveer negen procent (circa achttienhonderd). De rentabiliteit over 1974 was in 62 procent van de bedrijven positief, in veertien procent nihil en in 24 procent negatief. Voor 1975 verwacht slechts 27 procent van de bedrijven winst te maken, 38 procent hoopt quitte te spelen en 35 procent verwacht ver lies, of zwaar verlies, aldus de bond. De bedrijfstak voelt zich met de rug tegen de muur geplaatst. Overal wordt gezegd, zo merkt de bond voorts op, dat de raming van de loonkostenstijging in ’76 (in de Macro-Economische verkenning van het Centraal Planbureau) met tien Met het in het leven roepen van deze schoolcommissie voldoet het schoolbe stuur aan de wettelijke eis, dat aan elke school een oudercommissie verbonden moet zijn. Over de instelling van deze commissie is binnen het bestuur van de protestants-christelijke schoolvereniging langdurig beraadslaagd. Intussen is er een voorstel tot wijziging van de statu ten en het huishoudelijk reglement ge- WADDINXVEEN Herman Felder- hof komt volgende week woensdagavond 15 oktober in het Gereformeerd Vereni gingsgebouw spreken over zijn werk als radio-reporter. Hij doet dat vanaf kwart voor acht op uitnodiging van de Neder landse Christen Vrouwen Bond (NCVB) in Waddinxveen. I ASTRID VAN HELDEN KLIJfrfEIJ, Kapittelweg 224, Hilversum I Namens de commissie ’Welzijn’ van de Progressieven: H. VAN BORSELEN, Mevr. Kuipers-Rietbergplantsoen 71 I. KLINKENBERG, Prins Bernhardlaan 15 E. VERBIEST, Tollenslaan 1. GOUDA/WADDINXVEEN Komen de zaterdag en zondag wordt er in het Goudse Kunstmin aan de Boelekade weer een antiekbeurs gehouden. De ope ningstijden zijn op beide dagen van elf uur ’s morgens tot zeven uur ’s avonds. Het brede aanbod is uitgebreid met o.a. specialisten in munten, zilver en net- suke’s; dit zijn kunstige kleine snijwerk- jes, die voorheen door de Japanners als afsluiting van koorden werden gebruikt, waaraan zij voorwerpen als tabaks- of medicijndoos e.d. droegen. Voorts vindt men er een prachtige collectie wapens, poppen, tin, kristal, meubelen, schilde rijen, Afrikaanse volkskunst, tegels enz. WADDINXVEEN Een nieu we manier van tapijt- en wand- kledenknopen. Dat gaat de Ca bauwse weefster Paula den Toom morgenavond (vrijdag) van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur op leerzame wijze demonstreren in de Bouw- voorlichting Midden Holland aan de Staringlaan. Paula, wonend in een oude boerderij in het onder de rook van Lopik liggende Ca- bauw, is na lang experimenteren erin geslaagd een pen te ontwik kelen waarmee sneller resultaten worden verkregen. Bekend is na melijk dat de traditionele manier van knopen in het algemeen een tijdrovende affaire is, waardoor enthousiast begonnen mensen er na enige tijd mee stopten. Met de nieuwe pen van Paula den Toom, waarvoor ook de wol niet een symbolische waarde, vooral als de vrouw, de moeder, is uitgebeeld. De Makonde-stam kent het matriarchaat, de moederrol is zeer belangrijk, vele le genden van de stam stellen de vrouw centraal. Men staat werkelijk verbaasd over het vakmanschap van de meesters van deze stam, die het meest moeilijke materiaal, ebbehout, gebruiken voor hun fascinerende scheppingen, vol dynamiek en vitaliteit. Men kan de beelden be kijken, men kan ook uit de collectie een stuk aankopen. Met dat alles beogen de Witte Paters een inzicht te geven in een stuk Afrikaanse cultuur, terwijl met de opbrengst van de tentoonstelling een studie-centrum in Opper-Volta, gesticht door deze paters, wordt gefinancierd. Tegenwoordig wordt „de markt” over stroomd met meestal slechte imitaties en voor toeristen gemaakte Afrikaanse sou- veniers. De Makonde-cultuur is even wel een verademing. Deze houtsnijkunst is in Afrika uniek en springlevend. De collectie werd bijeengebracht door in Tanzania werkzame Witte Paters, daar om zijn de prijzen van de stukken zeer redelijk. Een echt stukje Makonde is een rijk bezit binnen tien jaar? Het is duidelijk dat er een andere oplossing moet komen. Een oplossing waarbij we niet achteraf pro beren de vervuiling te verhelpen, maar VOORAF trachten niet te vervuilen. Hoe kan dat? Het is eigenlijk eenvou dig. Dit wil niet zeggen dat het geen geld zal kosten, want voor een schoon milieu zullen we moeten betalen. Maar laat dan wel de vervuiler betalen. En dat kan als we een belasting heffen op vervuilende producten. Wie dan een produkt gebruikt wat vervuilt zal extra moeten betalen. Op die manier doen we iets tegen alle vormen van vervuiling (en niet tegen watervervuiling alleen) en zal het ons aanzetten om milieuvrien delijke produkten te kopen, produkten die niet of weinig schadelijk zijn. Bo vendien kan de opbrengst van deze be lasting gebruikt worden om onvermij delijke vormen van milieuvervuiling te bestrijden. Het is duidelijk dat een milieubelasting zoals wij die willen niet van vandaag op morgen gerealiseerd kan worden. De politici zullen overtuigd moeten worden. We zouden graag hebben dat u ons daar bij helpt. Hoe? Door een briefje of kaartje met adhesiebetuiging te sturen naar één van onderstaande adressen. Hoe meer steun wij krijgen, hoe meer wij de kans hebben de politici op gemeentelijk, provinciaal en nationaal niveau te over tuigen. Met uw steun zullen wij de volks vertegenwoordigers benaderen. Tenslotte, ook deze oplossing kan niet alle milieuproblemen verhelpen. Laten we daarom zuinig zijn op wat we heb ben, zeker als het een schoon milieu be treft. meer in korte stukjes gesneden behoeft te worden, kan men ta pijten van diverse poolhoogten maken en bij wandkleden kan men zich vooral op allerlei kleu ren en motieven uitleven. Met deze pen heeft de Cabauwse weef ster dan ook in 1972 in het Bel gische Brussel beslag weten te leggen op de zilveren medaille van de „internationale salon voor uitvindingen en nieuwe produk ten”. Onlangs heeft ze nog een demonstratie tapijt- en wandkle- denknopen gegeven in bet KRO- televisieprogramma „Vrij Studio Vrij”. Kortom, reden genoeg om morgen (vrijdag) of zaterdag in de Bouwvoorlichting aan de Staringlaan eens kennis te nemen van de door Paula den Toom ont wikkelde interessante knooptech- niek. Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Bouwvoorlichting Open: dinsdag t/m vrijdag 08.30 -12.30 en 13.30 -18.00 uur. zaterdag 08.30 -12.30 en 13.30-16.00 uur. 's maandags gesloten. Gespecialiseerde showroom. Noordkade 42 (naast kantoor Rehorst) te Waddinxveen. Ook verkoop direct aan particulieren. DEN HAAG/WADDINXVEEN Als het regeringsbeleid niet drastisch wordt omgebogen, dan zal een nog groter aantal bedrijven dan in 1975 al het geval was de poorten moeten sluiten, aldus de centrale bond van meubelfabrikanten in een brief aan de leden van de Tweede Kamer. Weledelgeleerde dokter P. van der Linde Doordat velen (en wij met hen) uzo beminde, (U hebt mij als dokter neergezet met een zere knie, misschien zelf niet opgelet) Neem ik de pen, om niet vele dames en heren U, mede namens mijn vrouw, hartelijk te feliciteren. Veertig jaren, ja wat toch een lange tijd Hebt u met uw kunde, vele Waddinxveners verblijdt. Ja, ik zie ze al, de honderdtallen, groot en klein, Geschaard rond de dokter op dit jubileumfestijn. Daarbij, de vele baby’s, thans nu groot, Die gij eens de helpende hand aanbood. Ja, dat zal een ieder zich nu wel verklaren Zie ik in gedachten zich velen rondom de dokter scharen. Maar ook de vele zieken, en nu weer gezond Voor wie gij steeds terhulpe klaar stond. Ja zij allen, en dat zal wel lukken, Komen u 15 oktober de felicita'tiiehand drukken. Ook uw vrouw, eens uw apothekeresse, Stond altijd klaar, als de allerbeste. Dokter Van der Linde (zij het door deze) Ik hoop tenminste dat je ’t zult lezen Ik wil namens mijn vrouw, via de Waddinxveense courant U, zij het symbolisch, toesteken de hand. Ik wens u nog vele, ja zeer vele jaren Dat God u lang nog moge sparen. Dat eens het goud er voor u moge zijn. En dat u nog lang voor velen ten zegen moogt zijn. Wij feliciteren u beiden, ja alle twee. Weet: heel Waddinxveen leeft met u mee. Zowel voor u als de uwen: Een blijde, prettige dag. Fijn, dat u allen dit jubileum beleven mag J. A. VAN BERKEL Noordeinde 100 WADDINXVEEN De vier scholen van de Vereniging voor Protestants Christe lijk Onderwijs „Groen van Prinsterer” - de Groen van Prinstererschool (Tollens laan), de Koningin Julianaschool (Peter Zuidlaan), de De Savornin Lohmanschool (Lindengaarde) en de Willem van Oranjeschool (Oranjelaan) - krijgen elk een schoolcommissie, welke commissie enige taken van het schoolbestuur zal gaan overnemen. maakt. De kwestie van de schoolcommissie staat op de agenda van de volgende week donderdagavond 16 oktober in de gemeenschapsruimte van de De Savor nin Lohmanschool aan de Lindengaarde te houden buitengewone ledenvergade ring, die een afronding is van het praten over deze reorganisatie binnen het schoolbestuur. UTRECHT/WADDINXVEEN On danks de zorgelijke brief aan de volks vertegenwoordiging van de centrale bond van meubelfabrikanten komt uit een enquete onder de deelnemers en bezoekers aan de in Utrecht gehouden Internationale Meubelbeurs 1975, waar zoals bericht ook acte de presence werd gegeven door Waddinxveense bedrijven, toch een gematigd optimisme naar vo ren. Ruim 75 procent van de onder vraagden zei niet teleurgesteld te zijn in de beursresultaten. De fabrikanten en importeurs met nieuwe modellen hebben over het algemeen goede zaken gedaan. Daarnaast bleek, dat de vraag van de detaillist zich toespitste op de kwali- teitsprodukten. Gevraagd naar de toe komstverwachtingen van de branche op korte termijn, verklaarde 32% van de exposanten en 39% van de bezoekers, dat zij deze verwachtingen gunstiger dan op dit moment zagen. 49% van de deel nemers en 40% van de bezoekers dach ten, dat deze gelijk bleef aan de huidige toestand, terwijl 19%, respectievelijk 27% de toekomst wat ongunstiger inza gen, waarbij deze laatste categorie zich wellicht niet gerealiseerd heeft, dat men deze verwachting moet zien vanuit het huidige dieptepunt. WADDINXVEEN De foto stond al afgedrukt in het Weekblad voor Wad dinxveen van vorige week, maar we wil den nog wat kwijt over de een kleine twee weken geleden in het winkelcen trum Groensvoorde geopende grammo foonplatenzaak Record Discount *75. Dat gebeurde op vrijdagavond in kleine (en rustige) kring door loco-burgemees- ter H. Huizer. Na een korte toespraak, waarin hij gelukwensen uitte en van de gelegenheid gebruik maakte midden standers met verbouwingsplannen er op te wijzen dat nog korte tijd gebruik ge maakt kan worden van een aantrekke lijke subsidieregeling van het rijk 33.000,- voor een interne ingrijpende verbouwing), sloeg hij de kassa aan, het geen 500,- opleverde voor een goed doel. Een dag later zou de platenzaak welhaast plat worden gelopen door grote groepen van de bevolking, die het be kende duo Big Mouth Little Eve in levende lijve foto’s met handtekeningen en gratis grammofoonplaten wilden zien uitdelen. De opening van de zaak, die sfeervol, ruimtelijk en overzichtelijk is opgezet, ging gepaard meteen reeks aan biedingen. Record Discount ’75 BV wordt geleid door de Waddinxvener A. Bcringcr. Er zijn filialen in Moordrecht en Den Haag. Gek hè, dat had ik nou werkelijk nooit gedacht, dat ik heimwee zou krijgen naar mijn oude woonplaats Waddinxveen. Mijn man Ton keek er ook zeer gek van op toen ik hem vertelde, dat ik het hier absoluut niet naar mijn zin had en dat ik hier weg wilde. Hoe is dat nu moge lijk, je hebt een prachtig luxueuze flat (die veel groter is dan in Waddinxveen, en die was toch ook niet klein!) Je hebt een gezonde baby, je hebt hier een prachtig uitzicht over de bossen en de Loosdrechtse Plassen, en dan nog het mooiste, je komt uit deze omgeving vandaan. Maar nee dit alles mag niet baten, ik heb heimwee naar Waddinxveen, en het is gek, maar dan juist naar deze dingen: de markt op vrijdagmiddag en -avond, waar ik elke week heen ging, de kleine gezellige winkeltjes, waaronder Theo den Boon, waar ik trouw kraaltjes kwam kopen en soms kleren. Mijn vertrouwde groentenman, ach en ik weet nog wel tientallen dingen. Raar hè, dat een mens dat heeft, die heimwee. Toen ik nog in Waddinxveen woonde, had ik het eerste jaar ook heimwee naar mijn geboortplaats Utrecht. Ik kende in Waddinxveen werkelijk geen mens, al GOUDA/WADDINXVEEN Nog t/m zondag houden de Witte Paters in dé Goudse Agnietenkapel een tentoonstel ling van Afrikaanse houtsnijkunst. Deze originele kunst komt van de Makonde- stam (Tanzania) en is te bewonderen <fageiijks van 10-17 uur, vrijdags tot 21 uur en op zondag van 14-17 uur. De toegang is gratis. Deze tentoonstelling was eerder te gast in het Tropenmuseum te Amsterdam en o.a. in het Museum voor Land- en Volkenkunde te Rotter dam Wegens het enorme succes bij het Publiek, hebben de paters nog enkele tentoonstellingen in ons land gepland. De Makonde-stam woont in het zuiden Van Tanzania en in het noorden van Mozambique, langs de rivier de Rovu- nta. De artistieke leden van deze stam hebben hun kunst niet op een ambachts school geleerd, maar hebben hun natuur talent van vader op zoon overgeërfd. De beelden drukken het dagelijks leven uit van de stam. Zo vindt men de land bouw, het dragen van zware lasten, tuaar ook de humor, de tederheid, de Pijr In de beelden vindt men de blijd- I schap terug over de vruchtbaarheid van I mens en grond. In veel beelden ligt ook tot 10,5 procent te optimistisch is. Zon der bijstelling van het regerings-beleid zullen de loonkosten in deze bedrijfstak met tenminste 12,5 procent stijgen. Door het verschil in kostenontwikkeling tus sen de Bondsrepubliek en Nederland moeit worden verwacht dat het aandeel van geïmporteerde meubelen in ons land verder zal stijgen ten koste van het eigen produkt. Exportbevorderende maatregelen kunnen, naast de nood zakelijke lastenverlichting, enig soelaas bieden. Ook op dit punt geven de be leidsvoornemens van de regering onvol doende mogelijkheden, aldus de bond, die een beroep doet op de kamerleden „om de overlevingskansen voor deze ar beidsintensieve en milieuvriendelijke be drijfstak te vergroten. Enige tijd geleden hebben de gezinnen in Waddinxveen een aanslag van 62,65 (voor alleenstaanden 17,90) in de bus gekregen. De zogenaamde milieu belasting. In een begeleidend foldertje legt men uit waarom en voor wat men moet betalen. De bevolking vervuilt on geveer 70% van het water, de industrie 30%. De bevolking moet dus, evenals de industrie, voor die vervuiling betalen. Het geld wordt gebruikt om waterzuive ringsinstallaties te plaatsen. Niemand zal ontkennen dat de laatste jaren de vervuiling sterk is toegenomen (ook al wordt het vis- of zwemwater op sommige plaatsen wel eens beter). En weinige mensen zullen van mening zijn dat we daar niets aan moeten doen. Maar redden we het met onze zuive ringsinstallaties? Of gooien we het geld ervoor in het water? De bezwaren tegen waterzuiveringsinstallaties zijn inder daad zo groot, dat het kleine voordeel ervan - minder vuil water - er niet tegen opweegt. In de eerste plaats helpen de water zuiveringsinstallaties 'slechts gedeeltelijk. Door het water te zuiveren doen we nog niets aan milieuvervuiling op andere terreinen. Luchtvervuiling wordt door de waterzuivering niets minder. In de tweede plaats is deze milieubelasting oneerlijk. Mensen die hun best doen om het milieu te sparen en bijvoorbeeld wasmiddelen kopen die niet zo schade lijk zijn, getroosten zich meer moeite en geld, maar moeten wel evenveel betalen als iemand die het milieu sterk vervuilt. De mensen die het milieu sparen worden dus extra belast! Ten derde, het jaarlijks betalen van 62,65 nodigt ons niet uit om zelf een beetje voorzichtiger te worden met het milieu. Anders gezegd, het plaatsen van waterzuiveringsinstallaties betekent dat we iets doen aan de watervervuiling NADAT we eerst het water hebben ver vuilt. Zo kunnen we wel doorgaan. Nu zijn er al veertig installaties in bedrijf, binnen vijf jaar zijn het er vijftig. En mijn vrienden, kennissen en familie woonden in Utrecht en omgeving. Alleen mijn oudste zuster woonde in Schiedam, maar die is inmiddels geëmigreerd naar Canada. En nu heb ik weer hetzelfde, al mijn vrienden en kennissen wonen in Waddinxveen en omgeving. Vier maanden wonen we nu in Hilver sum. Vier maanden, waarin we ongeveer zo’n kleine 25 keer heen en weer gereisd zijn naar Zevenhuizen, Waddinxveen, Gouda etc. En dat alleen omdat ik be hoefte had aan contact wegens mijn heimwee. Wat ik er aan doen moet weet ik niet, maar het is erg genoeg. „Er veel uit gaan,” zegt mijn man, „wandelen met de kinderwagen”. Dat is makkelijk ge zegd, maar we wonen acht hoog, en als je dan zo als ik niet alleen in de lift durf, schiet ik daar ook niet veel mee op. Het enige waar ik nog een beetje vreugde van heb is mijn baby en dat ik nog steeds bezig ben en blijf met zin gen. Hopelijk gaat het daar mee over die heimwee. Zo niet dan ziet u mij binnen één jaar weer terug in Waddinx veen. I

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 7