Het bruist nog een poosje van bouwactiviteit in dorpscentrum Tussen eerste paal slaan en opening de Passage” zitten precies 273 dagen J Sinterklaas MOMENTOPNAMEN VAN WADDINXVEENS-HART-IN-WORDING Grondverkoop Broekhuizen toch accoord NAAST PASSAGE NOG VEEL WERK AAN DE WINKEL met poppen theater in het Ketelhuis AMRO-BANK GEMEENTEHUIS OUD-NOTARISPAND ”DE BONKELAAR” Oorspronkelijk omvatte "de Passage" 2420 vierkante meter winkeloppervlakte. In maart van dit Woensdag 19februari van dit jaar sloeg Zuidhollands gedeputeerde ir. N. Buijsert op vlotte wijze de eerste paal voor "de Passage", op de plaats van de later te openen Spar-supermarkt met daarboven flats. jaar kwam daar nog eens 680 vierkante meter tussen de gereformeerde Kruiskerk en Gebr. Kooy- man)bij en vloeiden de eerste en tweede fase in elkaar over. De ene na de andere paal kon aan de voormalige Kerkweg de grond worden ingeheid. Omdat met slager J. A. Compeer onder meer kon worden overeengekomen dat zijn woonhuis op 1 mei zou zijn ontruimd ging het heien ongehinderd door. De drie honderdjarige knotlinden waren toen al gekapt. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 13 NOVEMBER 1975 DORPSHART De op 19 januari 1961 in gebruik genomen eerste winkels van "de Passage" gaan steeds meer schuil achter het nieuwe winkelcentrum, waarin de laatste weken de winkeleliers terecht konden om hun zaak gereed te maken voor de opening van volgende week woensdagmiddag. IVADDINXVEN ’’Waddinxveen krijgt een nieuw hart” stond er met een schreeuwende 5-kolomskop donderdag 8 augustus 1974 op de voorpagina van het Weekblad voor Waddinxveen. De krant werd verspreid enkele uren voordat de ’’oude” Waddinxveense gemeenteraad na een brede dis cussie van twee uur en een kwartier, met de stemmen van de SGP/Her- vormde Kiesvereniging-raadsleden D. Uitbeijerse en J. Havenaar tegen, ja” zei tegen het Passagewinkelcentrum met uiteindelijk ruim 3.000 vier kante meter winkeloppervlakte (16 nieuwe zaken) en 98 flats. b begin worden Tenslotte zal een roepsonderwijs (LBO) gaan neerzetten. Het ligt in de bedoeling dat de christelijke LBO-school een scholengemeenschap met de christelijke MAVO aangaat. Binnenkort wordt begonnen met de bouw van deze MAVO-school aan de Sniepweg. In het centrum van onze gemeente staan nog meer bouwactiviteiten op het program ma. Al op donderdagavond 8 augustus 1974 verkocht de Waddinxveense gemeenteraad voor 387.000,- een stuk bouwgrond van 600 vierkante meter aan de Juliana van Stolberglaan aan de directie van de Amster dam-Rotterdam Bank NV in Amsterdam voor het neerzetten van een nieuw bank kantoor ter vervanging van de vestiging aan de Kerkweg-oost. De bouw hiervan zal niet zo lang meer op zich laten wachten nu slager J. A. Compeer binnen niet al te lange tijd de Passage verruilt voor een nieuw pand aan de Kanaalstraat. De verhuizing van Compeer’s ”De Vleeshal” zit al weer zo’n negen jaar in de pen. Onder handen genomen zal ook gaan maakt wat het Waddinxveense architecten bureau L. Roggeveen op papier had gezet. Het spikslinternieuwe winkelcentrum in het ke situering te komen van het gemeentehuis, waarin én het gemeentebestuur én alle is het uit 1961 daterende plan om aan de westoever van de Petteplas een nieuw raad huis te bouwen definitief van de baan. - volgend voorjaar helemaal gereed als naast de winkels (16 nieuwe en 10 bestaande) ook de Spar-supermarkt en de in drie woonblokken ondergebrachte 47 driekamerflats en 51 twee- kamerflats tekenen van leven beginnen te ver tonen - begon in feite met het in 1959 vaststellen van het bestemmingsplan ”De Putte”, waarin ook een winkelgalerij aan de noordzijde van de PRETTIG WINKELEN BEGINT IN HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Broekhuizen bij de Wilhelminakade aan de Huizenaar W. J. M. Ziirlohe heeft de goed keuring gekregen van het provinciaal bestuur van Zuidholland. Burgemeester en Wethou ders delen dat de volgende week woensdagavond vergaderende gemeenteraad mee. Op die manier wordt op legale wijze grond verkocht in het bestemmingsplan Zuidkade- Wilhelminakade. waaraan de provincie nota bene goedkeuring heeft onthouden. In de gemeenteraadsvergadering van woensdag avond 25 juni, waarin deze laatste grondver koop in het bungalowwijkje aan de coör dinator van het scholenbouwteam Mldden- Holland aan de orde was, hadden de raads leden mr. R. H. Holl (Progressieven) en W. L. M. Kruijk (CDA) zo hun bezwaren tegen een dergelijke gang van zaken. ”Ik heb er moeite mee grond te verkopen zon der dat bekend is wat er met het bestem mingsplan gaat gebeuren", sprak de chris- ten-democraat. B. en W. betoogden toen dat het ont houden van provinciale goedkeuring, waar tegen door de gemeente beroep is aangete kend bij de Kroon, een ieder heeft verbaasd en op een vergissing berustte. Burgemeester C. A. van der Hooft voorspelde dat Gedepu teerde Staten echter ook met de laatste grondverkoop in Broekhuizen accoord zou den gaan, zoals nu is gebleken. Niettemin zouden de raadsleden mr. R. H. Holl en M. Boere, beiden van de Progressieven, tegen de grondtransactie stemmen omdat er naar hun mening te veel risico’s in het geding waren. WADDINXVEEN Sinterklaas en zijn gevolg brengt op woensdagmiddag 3 de cember ook een bezoek aan ’t Ketelhuis aan de Busken Huetlaan. Hij neemt dan zelfs voor de Waddinxveense kinderen een echt poppentheater mee. Er zijn twee voorstellingen, waarvoor nu al voor een gulden per stuk kaartjes kunnen worden gekocht. De meisjes en jongens tot 12 jaar kunnen naar het poppentheater kijken van één uur tot half drie of van kwart over drie tot kwart voor vijf. Uit het dorpshart verdwijnt de rijkspolitie. Woensdagavond 24 september jl. is de Wad dinxveense gemeenteraad ermee accoord gegaan op de hoek Beethovénlaan/Mozart- laan een nieuw groeps- en rayonbureau van de rijkspolitie neer te zetten. Met deze grondverkoop van 2.000 vierkante meter aan rijksgebouwendienst was 300.000,gemoeid. aan voering van adjudant M. A. Ruissen zien verlangend uit naar deze huisvesting, die een eind maakt aan de <j>nhoudbaar gewor den huidige accommodatie in de voormalige woning van een schoolhoofd. Een stuk grond in het centrum waar nog een bestemming voor moet worden gezocht ligt aan de Juliana van Stolberglaan ter hoogte van het benzinestation van Boonstop- pel BV. Oorspronkelijk waren zo’n 20 flat- worden de hard aan een restauratiebeurt toezijnde hervormde Brugkerk aan de Kerkweg-Oost. Dit neo-klascistische Gods huis Van de Centrale Hervormde Gemeente stamt uit 1837. Het op punt van beginnen staande karwei, naar een plan van het archi tectenbureau Van Dam, Van der Sterre en Van Straten uit Leiderdorp, zou in anderhalf jaar geklaard kunnen zijn en tegen de twee miljoen gulden kunnen gaan kosten. Het geld voor de opknapbeurt kan komen van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk (monumentenzorg) DeWaddinxveense politiemensen onder of vaan het ministerie van Sociale Zaken (werkloosheidsbestrijding). De Brugkerk wordt teruggebracht in de oorspronkelijke staat en dat betekent het uitbreken van de galerijen en zo’n 150 tot 200 zitplaatsen in dit nu 1.000 plaatsen tellend kerkgebouw. WADDINXVEEN De verkoop van onge veer 765 vierkante meter grond tegen winkelgalerij uit het plan gelicht en is het be stemmingsplan ’’Stationsstraat”, waarin langs weerszijden van de Kerkweg winkelbe- bouwing was opgenomen, vastgesteld. De centrum aan de Stationsstraat te laten bou- Waddinxveense gemeenteraad gaf in novem- wen. Het nieuwe winkelcentrum ”de Passage” ber 1971 goedkeuring aan de eerste herziening is kleiner dan in het bestemmingsplan ”Sta- van dat bestemmingsplan, welk plan door de tionsstraat” werd voorzien. Vandaar dat dit provincie in januari 1973 accoord werd bevon- plan is gewijzigd. Het is nu een centrum ge- den. De huidige Passage ging op .9 januari worden waarin de functies wonen-werken-win- 1961 open. Overigens ging ook de bouw van die kelen-recreeren optimaal zijn gemengd. Voor eerste winkels niet van een leien dakje Van het nu na zes nachtjes slapen officieel te ope- Kerkweg was opgenomen. Op 10 mei 1976 is deze de oorspronkelijke acht winkeliers trokken nen winkelcentrum ”De Passage” met zo’n zich er in 1951 zes terug. Maar uiteindelijk 3.000 vierkante meter winkeloppervlakte werd kwam de Passage er toch, hoewel het gemeen- in de loop der tijd door Prins Bernhard twee- tebestuur nog geprobeerd heeft dit winkel- maal het startsein gegeven: in 1967 en in 1974. Als burgemeester C. A. van der Hooft volgende week woensdagmiddag het winkel centrum ”de Passage” officieel zal openen wordt er al negen maanden gewerkt in het Waddinxveense dorpscentrum om het een écht hart te geven. "Van de tekenplank is een aantrekkelijk centrumplan gekomen”, oordeelde het gemeentebestuur.Op de val reep maakt de op Nieuwjaarsdag 1976 met pensioen gaande burgemeester Van der Hooft nog mee, dat het onder zijn ’’be wind” dubbel zo groot geworden Waddinx- veen (van 10.261 inwoners op 31 december 1958 naar 20.329 inwoners op 31 december 1974) halverwege deze jaren zeventig een centrum krijgt dat ieders tevredenheid kan wegdragen. Een dorpshart de ’’parel aan de Gouwe waardig. In een dik een jaar tijd zijn er overigens nogal wat zaken aangepakt om onze gemeen te een zo compleet mogelijk centrum te geven waar gewoond, gewerkt, gewinkeld en gecreërd kan worden. Laten we het eens op een rijtje zetten: Donderdagavond 8 augustus 1974 verkoch de Waddinxveense gemeenteraad stukken nabij de Kerkweg gelegen grond voor de bouw van 98 flats en de eerste fase van het Passage-winkelcentrum (2.420 vierkante me ter winkelvloeroppervlakte) aan de Wad dinxveense bouw- en aannemingsmaat- schappij P. Rehorst BV. Hiermee was een Kleine twee miljoen gulden gemoeid. Het bouwbedrijf kreeg er donderdagavond 13 maart 1975 van de gemeenteraadsleden de ge vraagde resterende 680 vierkante meter grond bij (was bedoeld als tweede fase), zodat het winkelcentrum ”de Passage” er in één keer zou kunnen komen. Woensdag middag 19 februari van dit jaar sloeg Zuid- hollands gedeputeerde ir. N. Buijsert de eer ste paal, volgende week woensdagmiddag is de officiële opening door burgemeester C. A. van der Hooft. Voor deze bouwactviteit ver wijderde prins Bernhard tijdens zijn werk bezoek op maandag 25 november vorig jaar de laatste symbolische krotten. Op 12 juni 1967 gaf de prins al het startsein voor de sanering ten behoeve van de uitvoering van 12 miljoen gulden kostende centrumplan, dat in het voorjaar van 1976 helemaal klaar is. —Donderdagmiddag 20 februari van dit jaar sloeg wethouder P. F. J. van Schie (CDA) van openbare werken en -bedrijven, ruimte lijke ordening, woningbouw, verkeer en milieuzaken de eerste paal aan de Stations straat voor de bouw van het twee verdiepin gen tellende kantoorgebouw van het organi- satie-adviesbureau Ydo BV. Het pand wordt neergezet door het aannemingsbedrijf Lan- geveld en Zoon uit Alphen aan den Rijn naar een ontwerp van het architectenbureau Stuurman BV uit Waddinxveen. Begin vol gend jaar wordt de officiële opening ver wacht van dit nieuwe kantoorgebouw met in totaal 1.200 vierkante meter nuttige ruimte. Het organisatie-adviesbureau Ydo BV, dat wordt geleid door ir. G. A. Bakker, is nu nog gevestigd in Amsterdam en Rotterdam. Acht meisjes en jongens hebben donder dagmiddag 26 juni van dit jaar gezamenlijk de eerste paal geslagen voor het achter de streekmuziekschool aan de Stationsstraat in aanbouw zijnde jeugd- en vrijetijdscentrum "De Bonkelaar”. Naar de stichting van dit één miljoen gulden kostende gebouw - een ontwerp van het architectenbureau Stuur man BV - is zo’n zes jaar»uitgekeken. Het beheer van dit centrum, al in onze gemeente werkend met de dependance ,,’t Ketelhuis” aan de Busken Huetlaan, is in handen van de op 20 februari 1970 opgerichte ’’Stichting Jeugd- en Jongerencentrum Waddinxveen”, die wordt voorgezeten door de Waddinxve- ner W. P. Quartero. ”De Bonkelaar” komt er dank zij financiële medewerking van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. Er zullen in totaal drie agogische medewerkers aan verbonden zijn. Eén ervan is de hier al werkzaam zijnde coördinator B. A. Schuurman Hess. De bouw van het aan een windmolen doen den kende centrum is in handen van het Wad dinxveense bouwbedrijf Reym BV. Grenzend aan het Waddinxveense dorps hart is in aanbouw de samenwerkingsschool voor HAVO/Atheneum, waarvoor op vrij dagmorgen 16 mei van dit jaar door drie ouders-van-het-eerste-uur op een terrein aan de Sniepweg de eerste paal werd gesla gen. Bij de school, die 1.000 leerlingen moet gaan huisvesten en in totaal 5.100.000’- gaat kosten, zal een oorspronkelijk in het sport park ”De Sniep" gedachte sporthal worden neergezet. Half september zette het minis terie van Onderwijs en Wetenschappen het sein op groen om de twee bouwfases in el kaar te laten overvloeien, zodat het HAVO/ Atheneum er in één keer kan komen. Inde directe nabijheid van de samenwerkings school kan de "Protestants-Christelijke Stichting voor Voortgezet Onderwijs in Waddinxveen” een school voor lager be- "Reeds ettelijke jaren worden pogingen onder tomen om te komen tot de stichting van een éoofdwinkelcentrum aan en nabij de Kerkweg. Door diverse oorzaken en omstandigheden kon nog niet tot realisering worden gekomen. Wij menen thans, dat de voorwaarden en mogelijk heden aanwezig zijn, die zullen leiden tot itadwerkelijke stichting van dit begeerde hart >an Waddinxveen”, schreef het college van Burgemeester en Wethouders vijftien maanden jeleden aan de gemeenteraad. En niet tever geefs! ver deeld wat er daar nu moet gaan gebeuren. Bebouw het met flats of een kantoorgebouw - voor dat laatste probeert het gemeen- vormgeving uit Rotterdam, gesleuteld tebestuur kandidaten te krijgen of laat het zet er voorlopig een muziektent gemaakt met het renoveren van het uit 1859 stammende oud-notarispand aan de Kerk weg, waarin nu de streekmuziekschool is gehuisvest. Voor dit doel stelde de Wad dinxveense gemeenteraad op woensdagavond 27 augustus van dit jaar alvast 77.140, beschikbaar om de noodzakelijkste voor zieningen reeds te kunnen treffen. Er zul len nog forse geldbedragen beschikbaar gesteld moeten worden voordat het hele pand is opgeknapt. Of de streekmuziek school er dan nog inzit is op dit moment een open vraag, omdat wel eens muziek les gegeven zou kunnen gaan worden in het huidige, in 1911 gebouwde, raadhuis dat 50.000,(exclusief btw) in het bungalowwijkje leegkomt, zodra het aan de Stationsstraat nieuw te bouwen gemeentehuis in gebruik genomen kan gaan worden. Eens was dit pand aan de Zuidkade een (meergezins)- woning. In de gemeenteraadsvergadering van woensdagavond 22 oktober is besloten een nieuw gemeentehuis neer te zetten aan de woningen óp dat 500 vierkante meter stukje Stationsstraat, achter het bestaande raad- grond, dat nu rond 270.000,moet opbrengen, huis aan de Zuidkade. In de afgelopen gepland. Overigens zijn de meningen maanden hebben het architectenbureau- Stuurman BV en Stad en Landschap BV, adviesbureau voor de ruimtelijke ordening en aan het ontwerp om tot een zo goed mogelij- groen en neer, is al in de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening en de woningbouw gemeentelijke diensten gehuisvest kunnen opgemerkt. worden. Op deze plek aan de Stationsstraat stonden stonden eens winkels gepland. Met de bouw van een nieuw gemeentehuis daar WADDINXVEEN Er zitten 273 dagen hart van ons dorp is een beleggingsobject van - precies negen maanden - tussen het op woens- de Stichting Bedrijfspensioenfonds voor de dag 19 februari slaan van de eerste paal en Metaalindustrie, waarvoor als beheerder op- het woensdag 19 november a.s. openen van treedt Kok Beleggings Makelaardij BV. Met het winkelcentrum ”de Passage”. In de peri- de officiële ingebruikname van het winkel- ode die officieel eindigt met het feestelijk op- centrum ”de Passage” - de bouwsom van het treden van burgemeester C. A. van der Hooft centrumplan bedraagt 12 miljoen gulden - komt heeft de Waddinxveense bouw-en aannemings- er een einde aan een periode van zo’n dikke maatschappij P. Rehorst BV tastbaar ge- 16 jaar, waarin talrijke pogingen zijn gedaan om de ’’parel aan de Gouwe” eindelijk het centrum te geven dat het al die tijd moest ontberen. De geschiedenis van ”de Passage”

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 7