WIE ZIT WAAR IN PASSAGE-WINKELCENTRUM? P De Passage: Een poging 9 10 24 23 22 21 20 19 o c o o o c o c o 14. 2. 17. 6. 21. 22. 25. lil 23. 24. 26. 27. 15. 16. 18. 19. 20. amro bank 0 o Van Meerten Schoenen Huishoudelijke artikelen Janine Vis Herenmode Mulder Zn. Boekhandel Veldwijk Foto/film Sjaak Noteboom Spar-supermarkt (wordt R. v. d. Wal) Huishoudelijke artikelen R. v. <L Wal Jamin Banketbakkerij/kokerij A. R. van den Berg Kranenburg de Bruin Woninginrichting Gebr. Kooyman Textiel- en interieurverzorging Van der Linde 9 Nutsspaarbank Waddinxveen WADDINXVEEN In het winkelcentrum ”de Passage” heeft iedereen zijn eigen plaats. Loopt u even mee: 1. Spar-supermarkt (later in gebruik) Doe-het-zelf en hobby-artikelen Hubo (later in gebruik) 3. Ronaat Schoenmodes 4. Richard, exclusieve stoffen 5. Grit-Optiek Reis- en passagebureau Van Ginkel BV 7. Kunstnijverheid Theo den Boon 8. Schoonheidssalon/parfumerie Mieke Ver- boom-Ververs 9. Coffeeshop/grillbar ”de Pijpenla” van Marius Verboom 10. Bloemtiek H. J. Zeypveld 11. Damesmode ’’Monique” 12. Juwelier/horloger J. den Haag 13. ziening van vorig jaar accoord werd bevonden. 0) 1 ”De Putte” vastgesteld, waarin een winkelgalerij aan de noordzijde van de Kerkweg was opgenomen. Op 10 mei 1967 is deze winkelgalerij uit het plan gelicht en is het plan ’’Stationsstraat” vastgesteld, waarin aan weers zijden van de Kerkweg winkelbebouwing was opgenomen. De Waddinx- veense gemeenteraad gaf in november 1971 goedkeuring aan de eerste her- ^eftelTngrijk bij "aïdrae problematiek jl dat bestemmingsplan, welk plan door de provincie in januari was het uitgangspunt 25.000, 30.000, ja l/» denstandsvereniging - het architecten bureau L. Roggeveen BNA te Waddinx- dere gebouwd en werden hiervoor ook winkelcentra ontwikkeld en sfeer van onbegrip, spanning en grote teleurstelling, die op veel punten, ook in de persoolijke verhouding, weinig goeds voortbracht”. i Op verzoek van burgemeester C. A. van der Hooft werd op 12 december 1972 de Stichting Winkelcentrum Wad dinxveen opgericht, waarin de plaatse lijke middenstanders met vijf leden ver tegenwoordigd waren. Er werd weer veel vergaderd en boven water gebracht (zoals de overeenkomst met Rehorst uit 1966 om als bouwer van het winkelcen trum op te treden), maar toch zou een totaal nieuw winkelplan ontwikkeld worden zonder medewerking van de in middels overbodig geworden stichting. De middenstanders besloten inmiddels het C.I.M.K. een aanvullend rapport te laten opstellen. Een peiling van de middenstandsorganisatie toonde al gauw aan, dat maximaal 3.000 vierkante me ter winkeloppervlakte wel eens voldoen de zou kunnen zijn. En zo is het ge bleven. I nen adviezen, bij diverse instanties, de zaken werden echter zo op scherp gezet dat alleen keiharde cijfers, samengevat in een rapport, ons gehele gemeentebe stuur moeset overtuigen van de grote mate van onverantwoordelijkheid om bij een stagnatie van de groei van ons dorp zo’n groot winkelcentrum te bouwen”. De conclusie van dat C.LM.-rapport was dat een winkelpand van 7.000 vierkante meter beslist niet haalbaar was. KVO-voorzitter Van Ringelenstein: ’’Desondanks de ernstige waarschuwing in het rapport wilden B. en W. toch doorgaan. U kent het resultaat. De ge meenteraad ging in 1972 niet accoord met de grondverkoop, op grond van het samengestelde rapport en de bouw van de Passage in de toenmalige opzet was van de baan en de middenstand slaakte een zucht van verlichting. We waren toen beland in een periode die iemand van ons persoonlijk, maar ook als be stuurder ooit meer zouden willen her halen. Deze werd gekenmerkt door een Waddinxveen, Kok Beleggings Make laardij BV en het Bedrijfspensioenfonds voor de Metaalindustrie. Het plan om vat 3000 vierkante meter winkelopper vlakte, en 98 (meergezins)premiewonin- gen. B. en W. wisten al gauw dat aan deze huizen, zeker voor vrijgezellen, on volledige gezinnen, werkende echtparen en ouderen, behoefte bestaat. Tot zover in historisch perspectief gezien de ge meentelijke kant van de zaak. Een uiterst belangrijke partner in dit ge heel is de afdeling Waddinxveen van het Koninklijk Verbond van Ondernemers (KVO), of zoals iedereen nog pleegt te zeggen: de middenstandsvereniging "Waddinxveen”. Voorzitter G. van Rin gelenstein heeft alles eens op een rijtje gezet met betrekking tot de bouw van het Passage-winkelcentrum. Elf jaar ge leden - in 1964 - werd in opdracht van het Waddinxveense gemeentebestuur een rapport opgesteld met betrekking tot het plaatselijke hoofdwinkelcentrum. ”Van In het bestemmingsplan ’’Stationsstraat” 's Uitgegaan van een mogelijke realise ring van 7.000 vierkante meter winkel- vloeroppervlakte aan weerszijden van de Kerkweg, voorzover gelegen tussen de Juliana van Stolberglaan en de Prinses Beatrixlaan. Reeds vrij spoedig na de totstandkoming van dit plan bleek, dat Ben verdere groei van Waddinxveen niet gewenst was en zijn besprekingen be gonnen over de realisering van een klei- r,eT winkelcentrum. Uitgangspunt voor het wijzigen van het bestemmingsplan is daarbij geweest een centrum te schep pen waar de functies wonen-werken- winkelen-recreëren zo optimaal mogelijk gemengd worden. Teneinde het plan fi- nancieel-economisch haalbaar te maken voor de gemeente, die alle gronden reeds hetzij door aankoop, hetzij door ont eigening had verworpen - was het nodig een combinatie te zoeken van winkel en woningbouw. Het centrumplan is het gezamenlijk werkstuk van de gemeente- hjke stedebouwkundige, de afdeling Waddinxveen van het Koniklijk Ver- oond van Ondernemers (KVO) - de mid- tot geschiedschrijving WADDINXVEEN De pogingen om te bereiken dat Waddinxveen ein- die tijd af is er eindeloos gediscussieerd, delijk het centrum krijgt dat het tot dezer dagen moest ontberen zijn eigen- getekend en zijn er vellen vol cijfers ge- S lijk zo’n dikke 16 jaar oud. In 1959 werd immers het bestemmingsplan produceerd over het winkelplan”, aldus t» - de heer Van Ringelenstein, die nooit 'S meer de periode zal vergeten dat er S plannen werden gemaakt en besprekin- gen werden gevoerd om het centrum bij S de hef brug te gaan ontwikkelen. zelfs mogelijk 40.000 inwoners voor Waddinxveen. En op basis van deze cij- ,|!lll fers hebben wij als bestuur steeds weer opnieuw positief bijgedragen om de ont- 35.000 inwoners”, weet de heer Van veen, het bouwbedrijf P. Rehorst BV te wikkeling van een hoofdwinkelcentrum Ringelenstein, die ook nog eens in her- op gang te brengen, waarbij altijd een- innering brengt de leerzame studierei- traal heeft gestaan de belangen van on- zen van de plaatselijke middenstanders ze gehele middenstand”, Stelt de KVO- naar Genk en Brussel, een paar jaar te- voorzitter met nadruk, er aan toevoe- rug. gend dat het er toen inderdaad op leek Toch begon er in die periode (1970) dat Waddinxveen snel zou uitgroeien iets te veranderen. Steeds meer geruch- tot een dorp met 30.000 inwoners. Daar- ten deden de ronde, dat door vele in- om werd de ene nieuwe wijk na de an- siders die enorme groei van Waddinx veen in de toekomst sterk in twijfel gebouwd, werd getrokken en al spoedig was dit ’’Goed overleg is hier altijd geweest tus- ook al aan vele dingen merkbaar. Maar sen ons en het gemeentebestuur, volle- B. en W. wilden met het ontwikkelen dige inspraek was er bij het toewijzen van het Passage-win kei plan toch gewoon van de winkels. De kritische opmerkin- doorgaan. Het overleg dreigde vast te gen die we altijd gemaakt hebben ten lopen en om te voorkomen dat wij pro- aanzien van deze centra is geweest, wan- testeerden zonder voldoende deskundig neer je ooit in Waddinxveen binnen af- advies werd in juni 1970 het Centraal zienbare tijd een goed hoofdwinkelcen- Instituut voor het Midden- en Klein- trum wilt ontwikkelen, dan moeten de bedrijf (C.I.M.K.) in allerijl opdracht buurt- of de wijkcentra beslist kleiner gegeven een rapport samen te stellen, zijn. Deze adviezen zijn altijd terzijde waarin de grootte en het maximaal ver- gelegd in de vaste overtuiging van ge- antwoorde duidelijk zou worden vast- meentezijde dat Waddinxveen nog veel gesteld. Waren onze adviezen altijd ge- verder zou uitgroeien dan 30.000 A daan op grond van deskundig ingewon-

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 9