BON A. WARNAAR JZN. IS EEN BEGRIP VOOR ONS DORP Groenswaarders massaal tegen verder bebouwen van het ’’groene tongetje Voorlichtingsavond in AF-centrum IN MEMORIAM A. WARNAAR JZN. Adjudant M. A. Ruissen over kind in het verkeer Zwemmen voor de ouderen en minder-validen in verwarmd bad gaat toch door DE GOUWE OP WINST E ii.tijiubi.iwu ju tut i. tiuiu w.t 208 Handtekeningen en 31 kaarten/brieven op gemeentehuis Raadsbesluit Wens tot napraten NAAM: (ER I ADRES: I Oud-burgemeester van Waddinxveen A. Wamaar Jzn. (Advertentie) Waddinxveen, 18 november 1975. Interview I I den, waarnaar hij zo verlangde, die hij zo zeer verdiende en die hem in alle vrede wordt toegewenst door hen die (nog) blijven. Zonder ophef Deze bon kan dinsdagavond 25 november op de dia-voorlichtings- avond in het Anne Frankcentrum worden afgegeven of worden gestuurd naar mevrouw A. van den Akker, Tesselschadelaan 5, Waddinxveen. I 1 L geeft zich op voor het therapeutischof recreatief zwemmen in een extra verwarmd overdekt zwembad in het sportpark ”de Sniep“ voor de groep OUDEREN/MINDER-VALIDEN H. JENNE, gemeentesecretaris. TALENPRAKTICUM -doorlopend t.ileiitjpleid^xjeo opt-fk n v< studiecentrum gouda -1 I I WADDINXVEEN Deze week hebben de inwoners van Groenswaard 1 Burgmeester en Wethouders en de gemeenteraad van Waddinxveen mas saal laten weten tegen het verder bebouwen van het stuk groen op de - Sinds oktober ravotten zo’n vijftig moeders met hun kinderen elke dinsdag middag tussen half een en een uur in het overdekte zwembad in het sportpark "de Sniep”. Het is een heuse "natte” speelgroep voor twee- tot vierjarigen, opgezet door Thea van Leeuwen (Jan Dorrekenskade 6), die met andere huis vrouwen zich nu ook inzet voor het zwemmen in extra verwarmd water voor ouderen en minder-validen. hoek Beethovenlaan/Mozartlaan te zijn. Zoals bekend hebben de gemeen- 300.000,aan de rijksgebouwen- teraadsleden er al in meerderheid mee ingestemd dat daar wèl een nieuw dienst, maar in feite de Staat der Ne- groeps- en rayonbureau van de rijkspolitie wordt neergezet. Er bestaan herlanden (ministerie van justitie). Nog plannen het resterende groen te gebruiken voor het neerzetten van drie of niet uitgemaakt is wat er op het reste- zes bungalows. WADDINXVEEN Maandag jl„ 4 dagen na zijn 82ste verjaardag, is ten kan, naar hef ons voorkomt, niet overleden de heer A. Warnaar Jzn., worden voorbijgegaan en wij menen oud-burgemeester dezer gemeente, dan ook dat het gerechtvaardigd is u Tijdens zijn ambtsperiode van 1 de- te vragen of wij op een of andere wijze cember 1947 tot 1 december 1958 heeft hij zich ingezet om de door de oorlog lamgelegde bestuursactivi- teiten weer op gang te brengen. In de eerste plaats gold dat de woning- Op het gemeentehuis zijn! ook 31 brief- wetbouw. De sleutel van zijn beleid kaarten en brieven gedeponeerd, die bij was één plan in uitvoering, één plan ter goedkeuring in Den Haag en één plan op de tekentafels. Op deze wijze werd de Bomenwijk bouwrijp gemaakt en volgebouwd. Zijn goed humeur liet hem niet in de steek, ook niet toen in enig jaar de gemeente maar 3 woningwetwonin gen kreeg toegewezen! Hij ging door: voetbalvelden, huis houdschool, rioolwaterzuiverings installatie, aanvang bouwrijpmaken Oranjewijk enz. Of dit alles zo maar ging? Beslist niet. De heer Warnaar heeft zijn te genslagen gekend, niet alleen in het ambtelijk vlak, maar ook in zijn persoonlijk leven. Maar gesterkt door zijn geloof was en bleef hij de rust en kalmte zelve. Zijn activiteiten richtten zich op de hulp aan de medemens, o.m. als voorzitter van de Christelijke emi- gratiecentrale, als secretaris van de internationale raad van Christelijke laatst op de ouderavond van de kleuterschool Kerken, als voorzitter van de al- ’t Hazeveld aan de Mozartlaan. Programma gemene vereniging voor zieken- huisverpleging. Door al zijn werk mocht hij vele vrienden hebben, kreeg hij zijn Ko ninklijke onderscheiding, de gemeentelijke erepenning en ’’zijn” Warnaarplantsoen. De laatste jaren ging zijn gezond heid snel achteruit en had hij maar één wens: ’’Hij wilde-naar Huis”. Dat moment is nu aangebroken. Moge de heer Warnaar de rust vin- Reizen en verkoop van 2.000 vierkante meter voor ”Aan de wens van zoveel dorpsgeno- 0 uur ur uur i uur 5 uur trekken kleur en spanning. Hij vertelt over de Abraham Warnaar ruste in vrede. an en! heeft; teren, erken uur r r rur uur ur WADDINXVEEN Adjudant M. A. Ruis sen van de rijkspolitie in Waddinxveen zal op maandagavond 24 november een lezing ver zorgen op de ouderavond van de St. Paulus- school voor katholiek basisonderwijs aan de Jacob Catslaan. De lezing zal gaan over het thema: "Het kind in het verkeer”. Over "kleuters en verkeersveiligheid” sprak hij de hoofdredactie van het Weekblad voor Waddinxveen zijn binnengekomen naar aanleiding van de artikelen die in deze krant verschenen over de gewen ste bestemming van het enige stuk groen dat Groenswaard 1 nu nog heeft. betrokken kunnen worden bij de plan ning rondom genoemde groenstrook”, schrijven de heer Kalkman en mevrouw Akkerhuis in hun brief, die de hand tekeningen vergezeld. 'ige doelpunten zien tie eindstand op 7-4. Het is ruim negen weken geleden dat de Waddinxveense gemeenteraad ermee accoond ging op de hoek Beethoven- zetten. Alleen het progressieve raadslid H. van Ek verzette zich in de raadzaal vart het gemeentehuis tegen deze grond- rende stuk (groene) grond moet komen. In de genoemde gemeenteraadsvergade ring van woensdagavond 24 september heeft de zesmansfractie van de Progres- sieven al aangekondigd ”in een volgen de gemeenteraadsvergadering” met een initiatiefvoorstel te zullen komen om het verder bebouwen van het stuk groen op de hoek Beethovenlaan/Mozartlaan tegen te gaan. ”Dit groen moet op dfe hoek Beethovenlaan/Mozartlaan defini tief de bestemming speel- en ontmoe- zelf op het punt van pensionering staat ”Je zult weinig kans maken, er zijn veel kapers op de kust”. Ook spannende perioden en grootse mo menten tipt de heer Warnaar aan. Hij vertelt ze zonder opbef, alsof hij er zelf ■iet zó intens bij betrokken is geweest en door zijn toedoen goede resultaten konden worden geboekt Maar door de ze verteltrant krijgen zijn verhalen extra r mag waa- klach- bleef e laai- hard- dat /t| e kaas :n ion. prob rn" bi e-uren en im- zona dan ii idere-1 «erv.i I Het is voor ons twee jaar geleden dat wij voor het laatst met Abraham War naar spraken. Het contact met hem on dervonden we een verkwikkende beleve nis. Alhoewel zijn fysieke gesteldheid toen al niet meer honderd procent was door een paar ’’versleten benen”, zoals hij met enige zelfspot zei, straalde van deze de rest van zijn leven in het Anne Frank-centrum doorgebracht hebbende figuur nog altijd gezag uit. Als blijk van waardering voor het werk dat Abraham Warnaar voor Waddinxveen en de Wad- dinxveners heeft verzet plaatsen wij hierbij een gedeelte uit het interview met deze overleden oud-burgemeester, dat wij hadden ter gelegenheid van zijn 80e verjaardag en werd gepubliceerd in het Weekblad voor Waddinxveen van donderdag 15 november 1973. tijd, dat in opdracht van de Christelijk Gereformeerde Synode contacten moes ten worden opgenomen over de hete wereld- om de emigratie te bevorderen. Hij vertelt over het bevorderen en leiden der emigratie naar Canada; over het werk om emigranten een goede geeste- Ijke verzorging te bereiden in den vreemde en daarvoor overal kernen moesten worden gevormd. De planning, die moest worden verricht om onder andere bij Vancouver en Edminton gron- kelijkl ien :embd dereefi rust cl luske lierva I (doorhalen wat niet van toepassing is). leugd. itings. van de :n aan IER ur BER d was n. met ton ieders ike re- i moe- omge- Soms bedachtzaam zijn woorden zoeken de, maar steeds op heldere en kernachti ge wijze zijn antwoorden formulerende, wordenjflitsen uit zijn drukke maar rijke leven onthuld. Daarbij twinkelen zijn ogen dikwijls van humor als hij al pra tende herinneringen weer levend maakt. Wat heeft deze man bewogen om zijn leven zo intens te beleven! Een leven, waarin zijn burgemeesterschap in feite een kleine periode betekende. Als het gesprek in deze richting voert aarzelt de heer Warnaar even voordat hij antwoord geeft. Een aarzeling, die voortkomt uit een zekere schroom om zich als ’t ware niet te willen verheffen boven zijn me demens èn of hij zich wilde beraden of hij zijn diepste gevoelens zo maar kon uitspreken. Maar, deze aarzeling is spoe dig overwonnen en in de intieme sfeer van zijn kamer geeft hij een antwoord dat de figuur Warnaar geheel typeert en uit zijn mond zo simpel en waar klinkt: „Ik heb graag God willen dienen”. Dit motief heeft zijn leven geleid en heeft hem ook in tegenspoed rijk ge maakt. Het heeft alles wat hij heeft aan gepakt doortrokken met een vurig door zettingsvermogen en grote wilskracht, ’t Is soms lastig om zoiets te zeggen, verklaart de heer Warnaar later. Zo’n uitspraak klinkt in dit land dikwijls zo zwaar in tegenstelling tot de openheid die men bijvoorbeeld in Amerika be toont Dikwijls hoorde hij daar dat de een de ander bij een ontmoeting vroeg: „Are you saved, brother!” WADDINXVEEN Het publiek zag zaterdagavond een in het begin gelijk opgaande partij waterpolo, in. de wed strijd van de Gouwe tegen het Groning se de Walvisch, maar al snel bleek dat de Gouwe toch de meerdere was van de Groningse studenten ploeg; Het eer ste part bleef zonder doelpunten en dit was mede te danken aan de goede red dingen van de Groningse keper. In het tweede part echter liep de Gouwe pas goed warm en dit uitte zich in een doelpunt van Dick Russner, die zich goed had vrij gespeeld, en twee goals van Eef Overdam die ondanks de ster ke midachter van Walvisch toch het doel wist te bereiken. Aan het begin van het derde part werd er gewisseld, wat het spel van de Gou we vertraagde en hiervan maakte Wa'l visch gebruik door twee tegengoals te tnaken. Hierna werd de toestand nog even kritiek voor de Gouwe, maar van doelpunten van Dick Russner en Jan Kraan kwamen de Waddinxveners weer op veilige afstand. In het vierde part hield de Gouwe het wel voor gezien en ging wat kalïner aan doen. Daardoor kon Walvisch weer terug komen en scoorde twee doelpun ten. Dick Russner liet nog twee prach tige doelpunten zien en bepaalde zo ir 45 u. Een belangrijk deel van zijn teven is ge vuld geweest met reizen en trekken. Niet alleen gedurende de tijd dat hij contac ten moest leggen voor het bloemboiten- bedrijf waarvoor hij werkte en dat door de crisis van 1932 moest worden opge heven. Het is weer kenmerkend voor de beer Warnaar, dat hij deze reizen steeds benutte om allerlei indrukken op te doen, die zijn geest zouden kunnen ver rijken, en deze indrukken niet voor zich zelf hield maar in woord en geschriftden te verdelen en opvang te scheppen voor de grote toevloed van emigranten, die in een topjaar meer dan 50.000 Ne derlanders telde. De besprekingen te Grand Rapids, die voor al dit werk no dig waren en wat er zo al nog meer bij kwam kijken. Hij praat over het werk dat verricht is voor de opbouw van een Hollands weeshuis in Korea, dat nu nog permanent door Nederlandse giften in stand wordt gehouden. Hij memoreert het werk voor de AR-partij als lid van de raad te Sassenheim en als lid van het van de AR en rij» functie bij de Nederlandse Ziekenfonds WADDINXVEEN De door vijf Waddinxveense huisvrouwen gestarte actie otn te bereiken dat ouderen en minder-validen in het overdekte zwembad in het sportpark ”de Sniep” in extra verwarmd water therapeutischof recreatief aan de slag kunnen gaan verloopt uitstekend. Er zijn zoveel positieve reacties op dit initiatief binnengekomen, dat de vrouwen die voor deze zaak een werkgroep hebben gevormd hebben gemeend dinsdagavond 25 november een dia-voorlichtings- avond in het Anne Frank-centrum te moeten beleggen om een nog duidelijker beeld te geven van doel en opzet van het genomen initiatief. De in het Alphense zwembad De Dillen gemaakte dia serie zal worden toegelicht door de heer G. van Winsen, mede-oprichter van het gehandicaptenen bejaardenzwemmen in die groeiende plaats aan de Oude Rijn en bedrijfsleider in het zwembad daar. De organiserende Waddinxveense vrouwen hebben intussen al contact gelegd met de gemeente lijke autoriteiten om hun initiatief volledige kansen tot slagen te geven. Wat het zwemmen in ”de Sniep” voor ouderen betreft lijkt er geen vuiltje aan de lucht. Voor de minder-validen ligt het iets moeilijker, daar er nog enkele voorzieningen getroffen moeten worden zoals een aangepaste trap en een lift. Er is inmiddels een medisch team geformeerd dat zich vrij intensiefmet de begeleiding van de minder-validengroep zal gaan bezig houden. Op de dia-voorlichtingsavond van volgende week dinsdagavond in het Anne Frank-centrum zal niet alleen dit team aan de mensen worden voorgesteld (dokter P. van der Linde spreekt een woord), maar ook de vrouwelijke leden van de werkgroep, die zich voordeze zaak hebben ingezet. Begonnen wordt om acht uur. Iedereen die belangstelling heeft is van harte welkom. Hieronder ziet u een bon, die u duidelijk ingevuld, dinsdagavond aan de werkgroep in het Anne Frank-centrum kunt geven. Bent u verhinderd om te komen, maar wilt u zich wél aanmelden, dan kan dat. Stuurt u de bon dan naar mevrouw A. van den Akker, Tesselschadelaan 5. Twee jaar geleden, op dinsdag 13 no vember 1973, stond Abraham Wamaar weer eens in het zonnetje. Hij werd toen 80 jaar. ”U hebt de leeftijd bereikt van de zeer sterken”, zei burgemeester C. A. van der Hooft toen in zijn wel komstwoord aan het begin van een in de raadzaal van het gemeentehuis ge houden receptie, die hem en zijn vrouw door het gemeentebestuur van Waddinx veen werd aangeboden. ‘Het zal voor u altijd wel een vreemde ervaring blijven nu te recipiëren in de raadzadl van het Waddinxveense ge meentehuis, waar u zich jarenlang hebt ingezet voor de gemeenschap”, dacht burgemeester Van der Hooft toen. Hij onthulde al in 1956 - twee jaar voor zijn benoeming - met zijn voorganger in gesprek geraakt te zijn over dit Gou- wedorp, zonder de heer Wamaar overi gens direct duidelijk te maken dat zijn interesse naar deze gemeente uitging. Toen de heer Warnaar dit later toch hoorde, zei hij tegen de toenmalige burgemeester van Willemstad, die nu bekend maakte. Hij publiceerde in de „Nieuwe Leidsche Courant”, waarvan hij in 1919 mede-oprichter was en in de destijds in de Rijnstreek verschijnen de „Rijnlandscbe Courant” waarvan hij lange tijd hoofdredacteur was. Hoe veelzijdig zijn belangstelling was büjkt wel uit de titels van rijn artikelen, zo als „Amerika en de Franse politiek”, „Evangelisatie in Amerika”, „Modern Verkeer”, „Corruptie”, „Godsdienst en kerken” „Hollanders in den vreemde”, „De waarde van het geld”, „Geestelijk Centrale Comité leven in Amerika”, etc. die gedurende f2_ 1“ 2. 27 zijn Amerikaanse reizen het licht zagen. Federatie NEZIFO. Even komt ook nog Maar ook als hij zich thuis bevond in ter sprake zijn gijzeling, eerst in Neder land en later te Buchenwald, gedurende de Duitse overheersing. De heer A. Kalkman (Mozartlaan 109) en mevrouw R. Akkerhuis (Mozartlaan 107) verzamelden in een paar weken tijds 208 handtekeningen voor het be houd van het ’’groene longetje” in Groenswaard 1. In die wijk staan 242 laan/Mozartlaan een nieuw groeps- en huizen. Uit een begeleidend schrijven rayonbureau van de rijkspolitie neer te blijkt dat 6 procent niet tekende en 8 procent niet thuis werd getroffen voor een handtekening. Volgens de initiatief nemers is die eenstemmigheid waar schijnlijk te verklaren uit het feit dat de omwonenden ooggetuigen zijn van de functie van bet betreffende stuk groen voor him kinderen. Voor de pauze zal zich de op een democra tisch gekozen gekombineerde oudercommis- sie van de Prinses Beatrixkleuterschool en de St. Paulusschool voor het eerst aan de ouders presenteren. Daarbij zullen o.a. als agendapunten behandeld worden: Voorstel len van de huidige oudercommissie, de benoeming van een kascommissie en de taak van de oudercommissie. tiingsplaats voor jongeren en ouderen krijgen”, vond mr. R. H. Holl (Pro- gressieven). En om dit te bereiken moet het bestemmingsplan Groenswaard 1 worden gewijzigd in die Zin, dat de op het betreffende stuk groen liggende be stemming "bijzondere bebouwing” wordt veranderd in ’’groen”. De vraag is echter of een meerderheid van de gemeenteraad daartoe bereid is. We kunnen ons niet aan de indruk ont trekken dat er een meerderheid te vin den is om naast het nieuwe groeps- en rayonbureau nog drie of misschien wel zes - bungalows te bouwen. En dan is het gedaan met het ’’groene longetje” dat Groenswaard 1 nog heeft. Donderdag 20 november: Boezem AGouwe A j. 5 rijdag 21 november: Donk aGouwe a m. Saterdag 22 november: bZC bGouwe pup. en PC aGouwe b m. BC en PC 4—Gouwe 5 h. Dinsdag 25 november: BZC 3Gouwe 7 h. GZC 2Gouwe 2 d WADDINXVEEN Abraham Warnaar, de man die in de jaren 1947-1958 een belangrijk aandeel gehad in de groei en bloei van dit Gouwedorp, zal voor Wad dinxveen een begrip blijven. Hij was een man, zoals velen zich nog zullen herinne ren, begiftigd met een scherp verstand, een enorme werklust en een voorbeeldig organisatievermogén, die deze gaven niet alleen demonstreerde in de periode dat hij als burgemeester in functie was maar ook bij al rijn andere werkzaamheden - en dat rijn er vele geweest - gedurende de lange tijd dat hij zich actief kon inzetten. Een man, die zich altijd nauw betrokken heeft gevoeld bij het instandhouden en verdedigen van de onveranderlijke waardevolle principes, waarmee een mens zich in rijn leven moet omringen. zijn toemalige woonplaats Sassenheim publiceerde de heer Wamaar om uiting te geven aan zijn betrokkenheid bij het gemeentelijke gebeuren en schreef hij Opgemaakt bedje ook bij hoogtijdagen, zoals Kerstmis en Oudejaar, zijn overdenkingen. Deze ar- Over rijn periode als burgemeester te tikelen zijn, jammer genoeg, niet in ge- Waddinxveen is de heer Warnaar kort, bundelde vorm uitgegeven. „Ik kwam in een opgemaakt bedje”, hij. „Alles liep zo gemakkëlijk, dank rij de vete medewerking die ik mocht on dervinden.” „En mijn vriend, Cor van der Hooft doet ’t zo prima. Een heel harde werker, vol któttetieven en een goed beheerder vaat de teken, dfe je nu ‘eenmaal als burgmeester hebt”

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 5