Water is onontbeerlijk Ouders hebben van Soosie Wat betekent Peuleyen? R verkeerd beeld gekregen Zuid-Holland-Oost begint nu te komen WADDINXVEEN De Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening in Zuid-HoTland gaat beginnen met een voorbereiding van een streekplan voor Zuid-Holland-Oost. Dit plan gaat het uit 1967 stammende streekplan Rijn en Gouwe vervangen. Tot het plangebied behoort ook Waddinxveen. Het ligt in de bedoeling in januari de eerste dis cussienota van dit plan op tafel te heb ben. K--"H Er zijn nog 3 trekkingen s Lezers schrijven B67 s SINTERKLAASPUZZEL VAN ’T WEEKBLAD jat FH Wiertsema K H 76 kJ 7 7 K^78 X 94 Agenda Goudse Bioscopen Stadswandeling door Gouda «F F lil Jeugdnatuur- wachters in OPENBARE COMMISSIE VERGADERING P' ;c-z- 65 de prijzen 6 - 3T c* K7 38 PRF ’Wr39 40 41 i L J46 WH47 48 48~ L J54 'W’ 55 L JsG jk J57 58“ 59 K J60 ten overstaan van de Waddinxveense notaris J- in 't Hol, nog trek kingen op maandag 1 december, donderdag 4 december en woens dag 10 december. Op de dagen van de trekkingen, die in het Anne Frank-cenarum worden gehouden, moeten de opplakveBen beslist vóór 18.00 uur worden ingeleverd. Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. WADDINXVEEN Op verzoek: een Sinterkiaaspuzzel van het Weekblad. De oplossing treft u elders in dit nummer van het Weekblad voor Waddinxveen aan. SSS'iS' 89 7 9 TT 2 3 5 1 4 20 21 19 17 13 15 16 12 14 28 25 24 HELDEN STERVEN 34 I0 31 33 ]29 32 51 145 43 44 53 80 100 IC1 108 117 110 116 TÏ9 i: 125 en (ADVERTENTIE) Eigen. H. I. Zeypveld Kerkweg, Waddinxveen, tel. 2079 geschiedenis van IS8 73 (74 75 82 85 I3 84 plaats vonden met tankers: per jaar komt 10 miljoen ton ruwe olie in zee terechtDe oceanograaf Piccard waarschuwt dat de wereld over 30 jaar alleen dode zeeën zal hebben als de vervuiling door olie en chemi caliën zo doorgaat Aardrijkskundige Waddinxveen. BronAardrijkskundig woordenboek der Nederlanden, bijeengebracht door A. J. van der Aa, Gorichem 1847. 99. verdorren; 100. geografische aan duiding (afk); 101 vallei; 103. zuivel- produkt; 105. puistje; 107. rekenkundig tekenen; 110. vogel; 113. gravin van Holland; 115. plotselinge hevige trek; 117. godsdienst; 119. deel van een ka- steelmuur; 121. land in Europa; 123. op de wijze van; 124. klaar; 125. fami lielid; 126. insekteneter. LEDEN VAN SOOSIE pat. J. Schinkel, Busken Huetlaan 40. H. KORFKER. Peuleyen 198 Verslag van de vergadering van don derdag 30 oktober 1975. Begroting 1976 van de dienst Open bare Werken. Het beschikbaar stellen van een kre diet t.b.v. bouwrijpmaken Groenswaard III. Het beschikbaar stellen van een kre diet voor het maken van een draaikont nabij begraafplaats Alb. Thijmlaan t.b.v. het parkeren van vrachtwagens aldaar. Verkoop van een perceel grond met opstallen aan het Noordeinde aan de gemeente Boskoop. (Deze percelen ge legen in de gemeente Boskoop zijn in 1971 aangekocht i.v.m. de reconstruc tie). Mededelingen en nader ingekomen stukken. Rondvraag. BLOEMTTEK partijen zijn. De ouders hebben nu een totaal ander en verdiraaid beeld gekre gen van Soosie. Ze denken nu dat het een of andere stufftent is en dat er ge knokt wordt bij het leven. Is dat nu wat de heren Schuurman Hess, Quar ter» en de werkgroep Soosie willen? Verder vragen wij ons af waarom wij die pasfoto’s in hebben moeten leve ren. Wij nemen aan dat dat niet was om een foto album te vullen. Daar XV ATER onontbeerlijk is voor alle le ien op aarde, en we er tóch zo onzorgvuldig mee zijn, volgt hier nog wat over dit onder werp. Men verwacht dat de 100 liter, die de Nederlander per dag in de huishouding ge bruikt. binnenkort 150 liter zal zijn (slechts 2.2 liter worden hiervan genomen voor zijn eten en drinken). Hoe "beschaafder" een volk, hoe meer water het verbruikt. Voorbeeld: 200 liter is nodig om I kg papier te vervaardigen; 30 liter voor I liter bier: 400.000 liter voor 1 auto. Onze reserves grondwater raken dan ook snel uitgeput: we gebruiken veel meer dan door de natuurlijke waterkringloop (verdamping van zeewater- wolkvorming-regen) kan worden aangevuld. In de Verenigde Staten verwacht men een tekort van 200 miljard liter water per jaar in 1980. Helaas gaat, ondanks de sombere voo ruitzichten. niet alleen de waterverspilling gewoon door, maar worden de beperkt aan wezige hoeveelheden zoet water ook nog grondig vervuild. Thermische verontreini ging. ontstaan door lozing van koelwater, verontreiniging door radioaktieve afvalstof fen, door wasmiddelen, door de "bio- industrie". door lozing van kwik. lood, cad mium en andere vergiften het zelfreini gend vermogen van onze wateren schiet al lang tekort en het vervuilde water komt ten slotte in zee. In het dokument "supertank er" van Noël Mostert wordt vermeld, dat in het eerste kwartaal van 1974 114 ongevallen Om de samenwerking met de bevolking te regelen is het oostelijk gebied van Zuid-Hol'land in drie regio’s verdeeld: het noordelijkste is het plassengebied, het middengebied valt ongeveer samen met het gebied van de Kamer van Koop handel voor Gouda en Omstreken, het zuidelijk deel wordt begrensd door de Lek, de Merwede, de Noord en de grens met de provincie Gelderland. Aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Gouda en Omstreken is gevraagd mede te werken aan het sa menstellen van een streekoommissie voor regio II. Personen uit het bedrijfs leven, speciaal uit de organisaties daar van, zou deze Kamer graag zien opge nomen in de streekoommissie voor de voorbereiding van het plan. Geïnteresseerden wordt verzocht zich te melden bij het secretariaat van de Ka mer, Postbus 57, Gouda. PEULEYEN Een gedeelte van den Voorafsche-Pol- der, provincie Zuid-Holland, Gemeente Noord Waddinxveen - en St. Hubertus regt, grenzend ten Noorden aan de Snij- delwijk, ten Oosten aan de Gouwe, ten Zuiden aan Groenswaarden Huberts geregt en ten Westen aan de Vooraf- sche polder. TO4 79 Daar wij sinds 1 augustus dit jaar in Peuleyen alhier wonen en ons af- vrocgen wat Peuleyen toch betekent, zijn we op onderzoek uitgegaan. Welnu we zijn er achtergekomen door een van onze neven in spé Wouter v. d. Brink student Nederlands te Utrecht. 1c. we hebben onderzocht wat de naam PEULEYEN betekent 2e. we hebben nagegaan hoe de Peu leyen aardrijkskundig in Waddinx veen is gelegen. ZV/.W Moeten we. nu we welen dat we zoveel aan het verliezen zijn en al veel verloren hebben de noodklok luiden? De voorzitter van de Vereniging Milieudefensie zei op een ecolo gies) mposium: "Laten we vreugdeklokken luiden want we gaan er iels aan doen"! Gelukkig kan ieder van ons er iets aan doen door bewust om te springen met de natuur en haar producten waarvan schoon water er 1 ëën is. Lees in de Consumentengids van maart 1975 welke wasmiddelen milieuvrien delijk zijn, wees zuinig met alle vormen van energie en allerhande artikelen: bedenk dat dit alles heel veel water kost. Steun de strijd tegen Rijnvervuiling door Uw "Riks voorde Rijn" te betalen, giro 73344 l.n.v. "Stichting Reinwaler" te Amsterdam (onderdeel van de internationale Rijngroep). Milieuvereni gingen hebben nog steeds Uw steun drin gend nodig; zij hebben alle gekozen voorliet voortbestaan van een leefbare wereld, onze wereld. Inlichtingen: VERENIGING MILIEUDEFENSIE, KERNGROEP WADDINXVEEN Jan Campertlaan 22, Waddinxveen Horizontaal: 1. dikke zoete vloeistof; 6. gunstig bekend; 12. kussenovertrek; 16. vogel; 17. soort stof; 20. lopend touw; 21. god van de wind; 24. plaats in Bel gië; 28. geneesmiddel; 29. dimensie; 30. chin, maat; 32. slaapvertrek; 34. bezit telijk voornaamwöord; 35. bitter vocht; 37. uitstel; 39. steunzuil; 43. en omge keerd (afk); 45. aanhaling; 46. spil; 47. deel van het jaar; 49. aartsbisschop (afk); 50. stremsel; 52. rivier in Italië; 53. naaigerei; 54. de jongere (afk); 56. kloosterzuster; 58. ons (eng); 60. onbep. vnw; 61. laagte; 63. hereniging; 65. woestijn; 66. luchtklep; 67. klaagzang; 68. zorg; 70. schriftteken; 72. bloem; 74. selenium (afk); 75. boos; 77. of der gelijke (afk); 78. reeks; 80. stad der oudheid; 81. boom; 83. de onbekende (afk); 85. zuidvrucht; 86. lidwoord; 87. vogel; 88. water in Friesland; 90. ge ruite wollen stof; 93. hoogst enkele keer; 96. gek; 98. laatst genoemde (afk); WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 27 NO\ EMBI 691 40. meubelstuk; 41. danskoor; 42. vlie- gengaas; 44. harde klap; 45. land in Europa; 48. kruiderij; 51. benauwd; 52. verzoekschrift; 54. bevestiging; 55. inwendig orgaan; 57. verhindering; 59. zangnoot; 61. beroep; 62. Europeaan; 63. opstootje; 64. aanzien; 69. herkau wer; 71. en dergelijke (afk); 72. strik; 73. Europeaan; 75. planeet; 76. gebles seerde; 78. vreemde munt; 79. water in Utrecht; 82. boom; 84. verdedigingsor- ganisatie (afk); 86. boom; 87. hulp kreet; 89. graansoort; 91. rijksgrens (afk); 92. deel van de hals; 93. telwoord; 94. zangnoot; 95. mengsel van meel en vloeistof; 97. brandbaar koord; 101. bij woord; 102. deel van een huis; 104. ly risch gedicht; 106. lobbes; 108. deel van de vinger; 109. niet breed; 111. rondhout; 112. telwoord; 113. meisjes naam; 114. de somma van (afk); 115. onder het nodige voorbehoud (lat. afk); 116. toiletartikel; 118. drank; 120. en anderen (afk); 122. voorzetsel. den Hertog, Bea Staal, Marian Hagen, Nita Ligterirtk), 4. Willem van Oranje- school (Cassandra van Veen, Marieke Bootsma). WADDINXVEEN/GOUDA Mede tegen de achtergrond van het Monu- mentenjaar verlegt de ANWB deze win termaanden haar wandelterrein naar de steden. Het stedeschoon is vaak onder gebracht in musea, die veelal voor de ANWB wandelaars hun tarieven en openingstijden hebben aangepast. De Gouda-Stadswandeling bestaande uit een route van ca, 6 km., zal plaatsvin den op 29 en 30 november a.s. Route beschrijvingen zijn beide dagen verkrijg baar tussen 09.00 en 14.30 uur bij de ANWB vertrekpost in de wachtkamer aan het Stationsplein 12 te Gouda. De tocht voert o.a. langs vele Goudse mo. numenten en op zondag is speciaal voor ANWB wandelaars gelegenheid tot het bezichtigen van het oude gotische stad huis. De aan deze wandeling verbonden kos ten van inschrijving bedragen: Leden van de ANWB-tevens bezitters van het wandel- en fietsbewijs 0,75; Leden van de ANWB-géén bezitters van het wandel- en fietsbewijs f 2,50; Niet-leden 5,-. Kinderen tot 12 jaar kunnen gratis meewandeleu, mits oner geleide. WADDINXVEEN Ongeveer 100 jeugdnatuurwachters uit de vijfde en zesde van de Waddinxveense scholen voor basisonderwijs hebben met 57 in zendingen acte de presence gegeven op de zaterdag in het gebouw aan de Jo han Willem Frisoweg, waarin ook de peuterspeelzaal Kaboutertje huist, ge houden herfsttentoonstelling. De expo sitie was een initiatief van het Comité Jeugdnatuurwacht Waddinxveen. De deelnemende meisjes en jongens kwa men individueel of in groepen aandra gen met heel wat mooie werkstukken, die allemaal betrekking hadden op de herfst. De jongelui mochten hiervoor geen takken of bessen plukken of af snijden, terwijl het uitgraven van pad destoelen evenmin was toegestaan. De herfsttentoonstelling werd redelijk be zocht door andere jeugdnatuurwachters, hun ouders, broers, zusjes en vrienden. Na dik een uur rondkijken besloten de juryleden mevrouw C. J. Stuulen-van Hassel en B. J. Woudenberg de prijsjes als volgt te verdelen: 72 SCHOUWBURG Ma. t.m. Wo. 8.15 uur, Vr. 8.15 uur, Za. 7 en 9.15 uur, Zo. 3, 5, 7 en 9.15 uur INPIKKEN EN WEGWEZEN. In kleur, 14 jaar. Individueel: 1. Edwin Valk (Willem van Oranjeschool), 2. Marieke van Weelden (Koningin Julianaschool), 3. Marion Zwaan (Klaas de Vriesschool), 4. Wil- co v. d. Bas (Groen van Prinsterer- school), 5. Ella de Lijster (Eben Haë- zerschool), 6. Susanna Zijlstra (Konin gin Julianaschool), 7. Yvonne Hoogen- doorn (Groen van Prinstererschool). Groepen: 1. Savomin Lohmanschool (Peter Keizer, Machiel Crielaaryl), 2. Theo Thijssenschool (Marina en "Ger tie Heus), 3. Eben Haëzerschool (As trid Prins, Nelleke den Boon, Marjan WADDINXVEEN donderdagavond 27 november vergadert in het gemeentehuis de raadscommissie voor openbare werken en -bedrijven. Om acht uur wordt begonnen aan de afhandeling van deze agenda: In de ’’Open brief” aan alle Soosie-be- trokkenen (afgedrukt in het Weekblad voor Waddinxveen van vorige week en reden van de grote kop op de voorpa gina) stond op een gegeven moment vermeld dat de een omdat de muziek hetn of haar niet aanstaat wegblijft en de ander mag niet meer naar Soosie omdat...? Weer een ander gaat niet meer naar Soosie waarom? Voordat, omdat en waarom heeft me neer Schuurman ess, meneer Quar tern en de werkgroep Soosie de vol gende theorie gevonden. Volgens hun bleef het merendeel weg omdat er (door overmatig biergebruik) minder prettige sfeer ontstond. Vooral de laatste 3 Soosie-avonden werd het etg duidelijk, er waren wat menings verschillen die nogal hardhandig en luidruchtig binnen of buiten werden afgewerkt. Anderen bleven weg omdat zij niet iets anders dan een sjekkie van alleen maar pure tabak willen roken en ook niet de kans willen lopen uit een aangeboden pakje iets anders te rollen. Wel daar hebben wij dan ook een theorie op gevonden. Wat die 3 laatste Soosies betreft valt het edit wel mee. Alleen de laatste Soosie van die 3 is het bezoekers aan tal sterk achteruit gelopen en dit komt volgens ons niet door de theorie die Schuurman met zijn aanhang erop na houdt, maar doodgewoon door het feit dat het onduidelijk aangegeven stond, (via affiches die ontbraken en anders er wel waren), zodat weinig van ons wisten wanneer de Soos er nu zijn, omdat er nu i.p.v. 2 weken, 3 weken tussen zaten. Wat het bier betreft, wel er wordt door enkele van onze goede vrienden wel tens te veel van het goede vocht ge dronken. Dat dit de oorzaak zou zijn van die ruzies, betwijfelen wij. Dit wa nen ruzies zoals wij er zoveel vinden op scholen en in de straat. Deze wer den ook niet birinen, maar buiten af gewerkt Het stukje over de stickies vinden wij helemaal schandelijk. Wij begrijpen niet waar ze deze onzin vandaan gehaalt hebben. Wij zelf hebben er totaal niets van gemerkt. Volgens ons worden er helemaal geen verdovende middelen ge bruikt, in wat voor vorm ook. Ze kunnen best mensen verdenken, maar op wat voor grond. Je kan de mensen niet verdenken om het feit dat z® gekleed zijn op de manier waarop ook vaak andere hasj-paffers gekleed zijn. En als (zoals de heren zeggen) er mensen wegblijven, omdat ze niet de kans willen lopen uit een aangeboden Pakje iets anders te moeten rollen. Wel wij dachten dat ajs dat inderdaad het geval zou zijn ze ook makkelijk kunnen weigeren en zelf een pakje ahag te kopen. Nu hebben wij inmid dels weer een Soosie gehad. En toen i» het bezoekers aantal wel sterk ach teruit gegaan ^el en wat zien we. De een blijft thuis °mdat hij van zijn of haar ouders niet moer mag omdat er stickies gerookt worden en de ander omdat er knok- rijen en 18 Om het juiste spoor te pakken te krij gen betreffende de naam viel dit zo een twee drie niet mee. Het bleek na melijk dat de naam Peuleyen na ong. 1850 nergens meer in encyclopediëen voorkomt. Echter wanneer het daar vóór wel eens opdook stonden er geen verw ijzingen bij. Zelfs in alle middeleeuwse woorden boeken kwam Peuleyen niet voor. Om dat die ”eu” in het begin nogal onge bruikelijk is. hebben we de klank ge lijk gehouden maar de spelling ver ander.: POLEYE (polleye, pulleye) VLOOI EN KRUID, (meervoud N) (middel- nederlands handwoordenboek, van J. Verdam). Vtooienkruid is tegenwoordig nog wel bekend. ”De grootste flora van Neder land" zegt daarover: Pulicaria (vlooienkruid): kleine plant met hoofdjes van bloemen, die tot 1 cm in doorsnee worden. De bloemen- groepjes zijn vuilgeel van kleur, bloei tijd juli tot september. Hij groeit op uiterwaarden en drooggevallen stukken grond. In de praktijk houdt dat in dat ze in de buurt van grote rivieren bloei en, vaak bij IJssel en vooral Rijn. Men gelooft ook dat deze rivieren de zaadverspreiding bevorderen. Dat ze de zaden vanuit Zwitserland, of Duitsland vroeger hier naar toe gebracht hebben. Ze zijn gekwalificeerd als zeldzaam tot zeer zeldzaam. "De Hora van Nederland”, van Heu- kels. Dit past dachten we keurig in het ver haal over de polder ’’PEULEYEN”, wat we eerder zijn tegen gekomen. (We komen er straks nog even op terug). Vroeger was er een redelijk open ver binding tussen de meren in de buurt van Waddinxveen en de Lek. Verder was de Peuleyen een yeen-Polder, dus te vergelijken met de omschrijving ui terwaarden, drooggevallen grond. We kunnen geloven dat de polder naar de plant genoemd is. Het feit dat er wat verschil in de eerste klinker(s) zit is in het middeleeuws, 17e eeuy/s Nederland heel gewoon, er waren tenslotte nog geen spellings regels. THALIA Do. en Vr. 8 uur, Za. 7 en 9.30 uur, Zo. 3.30, 7 en 9.30 uur (Ma., Di. en Wo. wegens technische werkzaamheden gesloten). MOORD IN DE ORIENT EXPRES. 14 jaar. Voor de jeugd zondagmiddag half twee HET RAADSEL VAN DE SPOOK- PLANEET. A.L. toegang 2,50. Za. 12.00 uur (nachtvoorst.) MAN OF THE EAST. 14 jaar. RELFNIE Do. en Vr. 8.15 uur, Za. 7 en 9.15 uur DE NACHTEN VAN DRACULA 18 jaar. Zo. 3 en 5 uur JONG. 14 jaar. Vr. en Za. 11.30 uur (nachtvoorst.), Zo. 7 en 9.15 uur, Ma. t.m. Wo. 8.15 uur MEISJES DIE ZICHZELF BEDIE NEN. 18 jaar. VOORAFSCHE POLDER Een polder in het Rijnland, gemeente Noord Waddinxveen - en st-Hubertus geregt. Grenzend: ten Noorden aan Laag-Bos- koop. ten Oosten aan de Noord Gouw- sche Kade, ten Zuiden aan de Zuid- plas, ten westen aan de Achterafsche Polder. Deze polder, welke grotendeels uit ge- veende plassen bestaat, beslaat volgens het kadaster een oppervlakte van 475 bund. 74 v.r. 85v. ell., alles schotbaar land; het telt 8 huizen, allen boerde- wordt door eenen molen op de Gouw van het overtollige water ont last. Het land ligt 1,66 m onder A.P. Het polderbestuur bestaat uit Schout Heemraden. (A.P. verschilt max. 25 cm naar onder of naar boven met N-A.P.) Waddinxveen en St. Hubertus geregt, (Noord). Deze gemeente bestaat uit de voorma lige afzonderlijke heerlijkheden: Noord- Waddinxveen en st. Hubertus geregt, thans gezamelijk een heerlijkheid uit makende. Hij beslaat volgens het kadaster 1179 bund. 8v.r. 34v. ell., telt 165 huizen be woond door 270 huisgezinnen; uitma kende eene bevolking van 1300 inwo. ners, die meest in de veenerij en het vervaardigen van houtwerk hun bestaan vinden. Ook heeft men er 9 grouw-pa- pier makerijen. 3 scheepstimmerwerven, 1 houtzaag-, 1 koren- en 1 tras-molen. De hervormden, die er ruim 1030 in getal zijn, behoren lot de gemeente van Waddinxveen. De Rooms Katholieken, die men er 150 aanlreft behoren tot de parochie van Waddinxveen en -Goud- kade. Men heeft in deze gemeente geen school, de kinderen gemeten onderwijs in Wad dinxveen. Deze heerlijkheid behoorde in het mid den der vorige eeuw (dus 1750) aan de Mr. Adriaan Reepmaker, Heer van Strevelshoek, Noord Waddinxveen, en Vrijheer van St. Hubertus geregt. Thans wordt zij in eigendom bezeten door den Heer A. A. PIT, woonachtig te den Haag. Verticaal: 2. persoonlijk voornaam woord; 3. tochtje; 4. voorzetsel; 5. na schrift (afk); 7. landbouwwerktuig; 8. belemmering; 9. ons inziens (afk); 10. maand; 11. geluidsnabootsing; 12. natuurkunde term (afk); 13. zuid vrucht; 14. bejaard; 15. onmeetbaar getal; 18. standaardmaat; 19. geacht; 22. ver in de tijd; 23. de oudere (afk); 25. grondsoort; 26. zangstem; 27. kraan; 28. holtêdier; 31. bestaat; 32. vogel; 33. meisjesnaam; 34. uitgesloten aan sprakelijkheid (afk); 36. vruchtje; 37. wiel; 38. vertegenwoordiging der natie; 81 96 97 103 104 H06 107 12 113 114 115 121 ÏX

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 9