Wereld houdt Waddinxveens Sonneheerdt” heeft ook Agenda Goudse bioscopen Het aan de slag gaan in de Derde gemeenteraad verdeeld Waddinxveense steun nodig o WEER KERSTRUILBEURS VAN DE PADDESTOEL VVD EN SGP/HKfalikant tegen, Progressieven en het CDA voor Wegafsluiting DIPLOMA- ZWEMMEN Wilhelminakade Noordringdijk WADDINXVEEN In verband met de reconstructie van de Rijksweg 12 zullen de Wilhelminakade en de Noordringdijk voor het verkeer worden afgesloten. In overleg met Rijkswater- stat is getracht, zowel de lengte van de omleidingen, alsook de tijdsduur zoveel mogeiijk te beperken. Om verkeerstechnische- en veiligheidsre denen is er helaas niet aan te ontko men, dat het autoverkeer 4*/2 jaar om zal moeten rijden. Voetgangers en fiet sers zullen tot 1 november 1976 een kortere en daarna gedurende 1 jaar een EXCLUSIEF BLOEMWERK WADDINXVEEN In het overdekt j r_ Maap Groenendijk 3. v. IF1TERFLORR gers worden opengesteld. In 1980 zullen de wegen weer normaal voor het verkeer beschikbaar zijn. Voor auto's van Broekhuizen e.o. is de afstand over de Noordringdijk richting Gouda v.v. tijdens de reconstructie 950 m korter dan via de huidige route. THALIA Do. en Vr. 8 uur, Za. en Zo. 3.30 en 9.15 uur, Di. 8 uur: TURKS FRUIT. 18 jaar. Za. t/m Di. iedere middag: DUI ZEND TOMAHAWKS TEGEN W1 NN ETOU. Toegang 2,50. Za. 11.30 uur (nachtvoorst.) en maandagcyclus 8 uur: A GUN FIGHT. 14jaar. REUNIE Do. en Vr. 8.15 uur, Za. 7 en 9.15 uur. Zo. 3 en 5 uur: SUPER MANNEN TEGEN (KARATE) AMAZONES! 18 jr. Vr. en Za. 11.30 uur (nachtvoorst.) Zo. 7 en 9.15 Uur, Ma. en Di. 8.15 uur: LOSSE ZEDEN IN ZWE DEN. Kleur, 18jaar. SCHOUWBURG Vr. 8.15 uur, Zo. 3, 5, 7 en 9.15 uur, Ma. en Di. 8.15 uur: AN TONIO-DAS-MORTES. in kleur, 18 jaar. CDA Drs. T. J. Bouwers, fractievoorzitter van het Christen-Democratisch Appel (CDA), betoogde dat wij ons nog steeds in het dal van de economische inzin king bevinden. "Velen ondervinden deze terugslag in hun persoonlijke om standigheden. Anderen merken er nog weinig van. Met zijn allen staan wij voor een moeilijke opgave. In 1976 zal de werkloosheid niet of nauwelijks af nemen. We dienen ons te bezinnen op WADDINXVEEN De Waddinxveense speeltuinvereniging De Paddestoel houdt in haar clubhuis aan de Lijsterbesstraat op zaterdag 21 december een grote Kertsruil- beurs. Een ieder die meent wat te ruilen te hebben op het gebied van postzegels, sigaren bandjes. ansichtkaarten, munten, enz. is van harte welkom. De ruilbeurs is open van 's morgens 10 uur tot 's middags 4 uur. De toegangsprijs is één gulden, met gratis con sumptie. Tevens is er een verloting met fraaie prijzen. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 18 DECEMBER 1975 zwembad in het sportpark De Sniep enorme aktiviteit van de staf van "Son- Meerkerk namens de fractie van de Staatkundig Gereformeerde Partij/- Hervormde Kiesvereniging er geen voorstander van te zijn op gemeentelijk niveau aan ontwikkelingssamenwer king te doen. De heer Meerkerk: "Dit betekent niet dat wij niet van de nood zaak van ontwikkelingswerk doordron gen zijn. Reeds vanaf de lagere school banken brachten wij onze wekelijkse bijdrage mee voor het zendingsbusje. In die zin waren wij al PPR toen we nog in de schoolbanken zaten. Nog steeds zijn wij er van overtuigd dat via de ei gen kerkelijke zendingsinstanties de meest effectieve ontwikkelingshulp wordt geboden gelet op de beperkte middelen die ze ter beschikking heb ben", aldus de man van de SGP/Her- vormde Kiesvereniging, die verder op merkte: "De meerderheid der raad heeft echter dit jaar besloten deel te gaan nemen aan het ontwikkelings werk. Het voteren van een bedrag hier voor uit de gemeentekas heeft niet de instemming van onze fractie. Het is een erg goedkope manier aan de benodigde gelden te komen en draagt nauwelijks iets bij aan de bewuswording van de be volking over de nood van veel ontwik kelingslanden. Het geld voor ontwik kelingswerk op gemeenteniveau dient naar onze mening vanuit de burgerij te worden bijeengebracht”. "Ten aanzien van de besteding kinnen wij ons dan afvragen: Wat willen wij ei genlijk en Wat is een ander helpen en hoe help je? Dit zijn wezenlijke vragen de antwoorden zeer uiteenlopend. Dan pleit de één voor adoptie, een ander daarentegen stelt: "Adoptie van pro jecten past niet bij de wijze, waarop wij in de wereld helpend willen bezig zijn”. In een inleiding van minister drs. J. Pronk las de heer Meerkerk het vol gende: "Als je werkelijk ontwikkelings samenwerking wilt plegen dan moet je verder gaan (en voor mij is ontwik kelingssamenwerking hulpverlening plus die fundamentele punten die ik heb aangestipt: monetaire politiek, handelspolitiek, investeringspolitiek, hen producten laten maken die van belang zijn, dekolonisatie). Als je alléén op het gebied van ontwikkelingshulp iets doet en fundamentele punten laat liggen, kun je beter niets doen". Einde citaat. De woordvoerder van de SGP/- Hervormde Kiesvereniging tot slot: ”- Hiermede heb ik alleen willen aanto nen de gecompliceerdheid van het vraagstuk en hoe moeilijk het is dit op gemeenteniveau aan te pakken. Het neemt evenwel niet weg dat wij binnen de kerngroep van het ontwikkelings werk willen meehelpen met het zoeken naar een goede besteding van de nog voor dit doel in te zamelen gelden. Mo gelijk kan hierbij gedacht worden aan het inschakelen van een hulporganisa tie die voor dit werk zijn sporen heeft verdiend. VADDINXVEEN Het aan de slag gaan van Waddinxveen in de Derde SGP/HERVORMDE Dit is de nieuwbouw van ’’Sonneheerdt" waar veel geld voor nodig is en waarom ook de Waddinxveners wordt gevraagd. WADDINXVEEN7ERMELO AI meer dan vijftig jaar wonen en werken in Ermelo, ook wel visueel gehandicapten genoemd tegenwordig. De verantwoording voor deze mensen ligt bij de vereniginh christelijk blindentehuis "Sonneheerdt”. Er zijn ver schillende onderdelen: o.a. een aanval goed uitgeruste werkplaatsen (onder meer textiel, braille, matten). Een nogal duidelijk kontrast vormt de huisvesting voor de steeds aanwezige blinden. Men moet zich behelpen met een bijna vijftig jaar oud ge bouw, dat eigenlijk al voor bewoning is afgekeurd. Enkele maanden geleden was er feest in Ermelo, want toen konden dertig flats in gebruik worden genomen, waar die visueel gehandicapte medemens wel een goed onderkomen in vindt. Toch lag er op die dag een forse scha duw. Want een Arnhems architecten bureau had tachtig flats ontworpen. Vijftig kunnen echter voorlopig niet worden gebouwd, want er is geen geld meer. De dertig flats konden er komen dankzij veel particulier initiatief en neheerdt”. Met dubbeltjes en kwartjes en guldens is dat bedrag bij elkaar ge komen. die vanuit hét evangelie anders beant woord zullen worden dan vanuit het materiële standpunt. Doch ook ten langere omweh moeten maken, aanzien van de vraag, hoe help je? zijn De omleidingen zullen als volgt verlo- de antwoorden zeer uiteenlopend. Dan pen: 1de Wilhelminakade is vanaf 23 oto- ber -1975 voor rijverkeer en vanaf 1 december 1975 voor voetgangers af gesloten: 2. de omleiding vindt plaats via de tij delijke weg langs de bouwput, de brug over de Ringvaart en de Noordringdijk, welke van een ver lichting zal worden voorzien; het rijverkeer wordt omgelid over een weg ten westen van de Noord ringdijk en de bouwput'm.i.v. 1 de cember 1'975. Voetgangers en fiet sers kunnen van de Noordringdijk gebruik blijven maken tot 1 novem ber 1976. Vanaf laatstgenoemde da tum zal er langs de grotere omweg een voetpad aanwezig zijn. (Bespro ken zal nog worden of voor voetgan gers een kortere weg mogelijk zal worden); 4. de Wilhelminakade kan omstreeks november 1977 weer voor voetgan- mee te helpen "bouwen". Iedere steen is er één.u kunt het werk steunen op drie manieren: a) een eenmalige bijdrage overmaken op postgiro 450401 t.n.v. Penningm. Bouwfonds Sonneheerdt te Ermelo. b) Uw naam en adres laten noteren als jaarlijkse 'bouwer'. c) één va de twee (beide mag natuurlijk ook!) prachtige grammofoonplaten met geestelijke liederen bestellen, waarvan wij op verzoek een beschrij ving toezenden. Prijs per plaat f 17,90 perstuk. Mede door uw hulp moet het toch mo> gelijk zijn binnen niet ai te lange tijd de j bouwplannen te realiseren en weer een aantal gehandicapte medemensaen een bestaansmogelijkheid te bieden waar zij recht op hebben. VOOR Uw bloemist Brederolaan 3, Waddinxveen tel. 4198 Zuidkade 93, Boskoop tel. 4012 hetgeen we reeds bereikt hebben. Het streven naar het behoud van onze wel vaart mag ons niet zodanig in beslag nemen dat we de ander met wie het slecht gaat niet meer zien staan. Juist in deze tijd heeft de overheid in eerste in stantie te zorgen voor hen die achterop dreigen te geraken, voor hen die ver malen dreigen te worden tussen de mo lens van de maatschappelijke ontwik keling. Maar behalve hen zijn er zo- velen elders in de wereld die al jaren hopen en dromen van een welvaart waaraan wij al jaren gewend zijn. Voor velen in de ontwikkelingslanden is onze levensstandaard een onbereikbaar ideaal. Ook voor hen dragen wij verant woordelijkheid. Daarom dienen wij niet te verslappen in ons streven het project inzake de ontwikkelingssamen werking van de grond te krijgen. Wij hopen dat het comité uit de bevolking spoedig met voorstellen zal komen, het geld dat_dajirvoor gereserveerd is, dient daarvoor-beschikbaar te blijven." werd voor diploma A van de KNZB gezwommen, 's Morgens voor de da mes en heren en 's middags voor de jeugd. Zowel s morgens als s middags Waarom is het in deze tijd van Sociale lorna. De diploma's werden afgenomen door mej. M. Rietveld, de heer W. Vermeij en de heer A. J. Troost. Namens de KNZB was als toezichthouder aanwe zig de heer Romberg 's morgens en de heer J. W. Rompes 's middags. De vol gende kandidaten behaalde het A- diploma: de dames I, Kunkeler-van Dok, Gvan de Dool- M osse man. T. v .d Werf, T. Wiggers-Heijnen, J. Verburg, N. Peters-de Kleijn. M. Verkleij- Broeke, C. C. van Rooijen-van EL, deren, J M; Vreem-Haasbeek en de Sonneheerdt“bevaT7kmenU n#»r^n >- Knhmfpn r» i Wpcfra Vprnpr gezinsvervangende tehuis, van verple ging en ook van revalidatie, maar het heeft van dit alles te weinig om binnen de termen van de A.W.B.Z. te vallen. Internaten van blindenscholen doen dat wel, psychiatrische inrichtingen ook. Het Dorp in Arnhem idem, maar Sonneheerdt niet. Buiten Sonneheerdt zijn er nog enkele instellingen in het zuiden die er,mee zitten. Maar Sonne- I heerdt heeft er de meeste pijn aan. om- Meerkerk, Astnd Verwoerd. Gerco dat wii niet de volle nensionskosten van der Laan, Ronny Voerman, Wendy Hageman, Ruud van Wensveen, Gert Jan dé Pater, Gerard van der Vaart, Cerine Visser, Bert Kappert, Marleen Oostdam. Carla Roverfs, Paul Aalbers. zak ld 170.. pcr maand) als- - e Sm*ll Petra; ,Ve5,de.8aal’ RJac- mede tien'procent van het loon dat ze quehene Bikker Dick Mulder, Brant de laatsea verdienen De van 1 eeuwen Henk OnUernm ).laf r-. Sonneheerdt-filosofie is al jaren: blm- dén mogen geen financieel, nadeel on- er geen mogelijkheden zijn volgens de Wet Bijzondere Ziektekosten) krijgt de .vereniging geen garantie als er geld geleend wordt. Dus nog steeds moet al- les bij kléine beetjes en met hulp van honderden in het land, bij elkaar wor den gebracht. Er is voor de vijftig nog resterende flats pp. dit moment al méér dan.drie miljoen nodig. En alsdat geld er niet snel komt zou er over enkele ja- ren wel eens'meer dan tweemaal zoveel nodig kunnen zijn. Er is overigens iets meer hoop dan enkele jaren geleden. Want er wordt naarstig gezocht nahr mogelijkheden om het geld toch: los te krijgen: Zegt de heer Spruijt: "De zie kenfondsraad moet advies geven, en die staat ér niet onwillend tegenover. Wij hopen dit jaar meer te horen, EI 1 jaar wordt het immers moeilijken Toch is hét niet alleen een financiële kwestie. (Foto Sjaak Nóteboom) Het pasgetrouwde paar Ed van Eyk (25) en Marian Klomp (21 WADDINXVEEN Oud-hopman. van de Pieter Maritz-padvindersgroep Ed van Eyk (25) en leidster van de Klimop-waterpadvindsters Marian Klomp (21) zijn vorige week vrijdag in het Waddinxveense gemeentehuis getrouwd. Een echt padvindershuwelijk tussen twee Waddinxveners zoa je kunnen zeggen. Het jonge paar is aan Wilgenhorst gaan wonen. Erg belangrijk is ook dat de blinden meer met de bewoners van Ermelo in kontakt komen. Die kansen willen we ze zoveel mogelijk geven, al beseffen we best dat niet iedereen in de buurt op heb zit te wachten.” Een bijzonderheid van deze instelling is bovendien nog dat, hoewel "Sonneheerdt” een protestants-christelijk tehuis is, het openstaat voor visueel gehandicapten van alle gezindten, hetgeen ook in de praktijk tot uitdrukking komt. "Sonneheerdt" doet een beroep op u geld voor ontwikkelingssamenwerking. PROGRESSIEVEN De progressieven hebben in de Waddinxveense gemeenteraad steeds gesteld dat het op plaatselijk niveau be zig zijn met ontwikkelingssamenwer king alleen zin kan hebben als dit ge paard gaat met een wezenlijke actie on der de bevolking. Fractievoorzitter M. Boere: "Voor de duidelijkheid, het gaat daarbij niet alleen om een gironummer maar om een proces van bewustwor ding. We zullen daarbij duidelijk moe ten maken dat het opsouperen door minderheden van het leeuwendeel van wat de aarde te bieden heeft aan rijk dommen, niet meer kan en mag worden geaccepteerd in een solidariteits- en versoberingsmaatschappij. De kop peling aan een actie onder de bevolking (en dit niet alleen finacieel) wordt ook in de begroting van binnelandse zaken gemaaakt. We vinden het betreurens- waardig dat in een jaar waarin de nood in de derde en vierde wereld groter lijkt dan ooit dit project zo langzaam van de grond komt. Wij verwachten van B. en W. dat de discussie in de gevormde werkgroep positief zal worden begeleid en dat een en ander op korte termijn tot nadere voorstellen zal leiden. Wij onderschrijven de gedachte dat een duurzame relatie met een zeker project het proces van bewustwording positief kan beïnvloeden. Terwille van deze duurzaamheid verwachten wij een prin cipe uitspraak dat het gevoteerde bed rag te beginnen in 1976 trendmatig zal worden bijgesteld, tenslotte nemen wij als vanzelfsprekend aan dat het 1975 gevoteerde krediet in afachting van een bestemming zal worden gereserveerd.” Gereld houdt de Waddinxveense gemeenteraad sterk verdeeld. Dat is vo- KIESVERENIGING ige week woensdagmiddag weer eens duidelijk uit de algemene beschöu- Evenals de VVD zei ook de heer P. W. vingen gebleken. Grote voorstanders zijn de Progressieven (Pv- 1A/D'66/PPR/PSP) en het CDA, terwijl VVd en SGP/Hervormde Kies vereniging zich falikant uitspreken tegen het uit de gemeentekas halen an l )e discussie over het op plaatselijk liveau bedrijven van ontwikkelingssa- nenwerking is een jaar geleden begonnen ip initiatief van de Progressieven. In naart van dit jaar stelde de gemeen teraad in meerderheid (de VVD stemde ién keer voor’ de SGP/Hervormde kies- iereniging bleef zich verzetten) f 15.000,- beschikbaar voor een project in Kameroen, dat uiteindelijk niet doorging jmdat het inmiddels zou zijn gereali seerd. B. en W. zullen in een apart voor stel voor 1976 opnieuw eenzelfde bedrag iieschikbaar willen stellen voor het ont wikkelingswerk. VVD Naar de mening van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (VVD) - welke partij liever over ontwikkelings samenwerking spreekt dan ontwik kelingshulp - is en blijft ontwikkelings samenwerking een zaak voor de rijkso verheid. Dat er in "Den Haag" het no dige op dit terrein gebeurt brengt de li beralen tot de constatering "dat Neder land beschikt over een "stuwmeer” van ontwikkelingsgeld dat in de miljarden loopt en dat nog niet besteed is”. Frac tievoorzitster mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester brengt in herinnering dat de Waddinxveense gemeenteraad in het afgelopen jaar 35 mille aan de gemeentekas heeft ontt rokken voor het aan de slag komen in de Derde Wereld, welk bedrag niet aan de straatstenen kwijt geraakt zou kun nen worden. Wat de liberalen betreft blijft het bij het geld dat het kortgele den samengestelde comité van de gemeente heeft gekregen om te pro beren de bevolking bij de ontwik kelingssamenwerking te betrekken. Mevrouw Oosterbroek verder letter lijk: "Wij zijn er tegen dat ieder'jaar een bedrag aan gemeentegelden wordt besteed aan dit ontwikkelingswerk. De bevolking moet daar vrij in zijn. Wij hebben wel grote belangstelling voor het werk van het comité. In het afgelo pen jaar zijn er ook wat stemmen te beluisteren geweest, die pleitten voor een Wereldwinkel. Wij zijn het in vele gevallen niet eens met de acties die ges timuleerd door of vanuit deze winkels plaats vinden. De tentoongestelde verontwaardiging is nogal selectief. Er worden nimmer acties gevoerd om het Tibetaanse volk, Georgiërs, Krimtarta- ren, Kalmukken en Koerden te helpen, om maar eenss een paar onderdrukte volken te noemen. Er wordt zeer geageerd tegen dictaturen (terecht) maar voornamelijk tegen rechtse dicta turen waarbij het optreden van linkse dictaturen wordt’ doodgezwegen of goed gepraat. Ondanks deze bezwaren tegen wereldwinkels e.d., willen wij niemand het recht ontzeggen deze win kels op te richten. Wij hebben echter 'bezwaar als dit zou gebeuren met gemeenschapsgeld, wij zullen ons daar ten stelligste tegen verzetten, al dit soort zaken dienen naar onze mening particulier initiatief te blijven en be taald te worden door "de liefhebbers”, aldus de liberale fractievoorzitster, die bij het uitspreken van dit gedeelte van haar algemene beschouwingen werd onderbroken door wethouder A. H. van Gent (Progressieven), die 'geïrri teerd riep: "Alle dictaturen zijn rechts!" slaagden ahe kandidaten voor hej dip- zekerheden nog steeds nodig dat een instantie als "Sonneheerdt” moet be delen, al gebeurt dat dan ook met eer lijke zaken als contributiegelden, gif ten, koorzangavonden, verkoop van grammofoonplaten e.d.? Waarom ont vangt "Sonneheerdt” niet gewoon sub sidie voor de huisvesting van haar blin den? Waarom komen deze mensen niet in aanmerking voor een uitkering op grond van dw A.W.B.Z.? In een inter view zei directeur, de heer J. Spruijt, het onlangs zo: "Er is eigenlijk nooit aan zoiets'als Sonneheerdt gedacht. heren E. Schroten en J. Westra,Verder de jongelui: Annemarie Bulk, Janine van Wijk, Arnoud van den Berge, Lies- beth van Vliet. Joost Lankester, Gert Jan Huizer, Suzy van Wensveen, Mi chel Noordervliet, Aïine Olie, Celine Vitalis, Frank Koekkoek, Esther Ha- bold, Wiep Olijve, Anthony van Eyck, Pieter van 't Woud, Tonnie van Rosse, Cindy Maas, Remko van Kesteren, Pe ter Brouwer, Pieter Soeteman, Hilda dat wij niet de volle pens ion sko sten vergoed krijgen." Eh ook: "Wij willen onze mensen bes- paren naar de algemene bijstand te gaan. Gaan ze daarheen dan ontvangen •Paul van Wert, Birgit Hagen, Nico. HervinHen vnn him hanHiran Omdat Splunier. Monique Baas. Milly Re.»- er geen mogelijkheden ïijn volgïnsele K A.W.Z.B. (Algemene hieu Vermeulen, Wilco van de Bas, Pera Devilee,- Bea Noordermeer. Jp- landa Romijn, Robert Devilee. Tonny Heuvelman. Eelco Derks. Martin Jaap Derks. Esther Swart, Hugo Mulder, Harald den Heyer. mede tien procent van het loon dat ze I f-

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 11