HEB IK HET GEVOEL DAT IK MET 6-0 ACHTER STA MARIE BOERE HANDARBEIDER anuan Vader (PvdAen dochter (PSP) beiden in politiek ”AF EN TOE Kerstboomverbranding maandagavond 5 j De crisistijd; daar ben ik eigenlijk H kind van Marie Boere s manier om aan de samenleving te sleutelen V I SPOEDCURSUS TYPEN 3 mnd. (met 10 vingers en blind). 225,- (incl. prima machine 365,-) j Diploma erkend door Min. van Onderwijs. MEVR. A. C. BLOEMKOLK-VAN OYEN, de van r >280 een i. z’n zessen van verschillende kom-af <i '33 -w zowel beambten als Verder ’’prikt" in zouden prijken. Dat is geen juist stre ven". 2/W eenmaal met 3-0 voor staat! Af en toe heb ik het gevoel dat ik met 6-0 achter sta. Kijk, en dat is geen gemakkelijke opgave want je stuit altijd op die finan ciële barrière. Maar ik kijk niet eerst wat in kas is. Ik stel eerst prioriteiten en kijk dan wat kan". onze fabriek de arbeider, terwijl het la ter beginnende kantoorpersoneel dat niet hoeft te doen. Dat is een regelrech te belediging voor de mensen die het met hun handen werken. Het zijn de werkgevers die deze dikke muren tus sen het personeel bouwen en in stand houden". Zijn we in die achter ons liggende halve eeuw dan zo weinig opgeschoten? "Op dat punt vind ik van wel. En dan gaat het er echt niet om dat arbeiders op de plaats van de directeur zouden moeten gaan zitten.Waar het om gaat is dat de arbeider die zijn werkkracht in brengt en de diecteur met zijn kapitaal in een bedrijf dezelfde invloed op de gang van zaken hebben en dat niet al leen het geld de doorslag geeft. Voor dat we zover zijn is er nog heel wat werk aan de winkel”. Een argument dat wordt gebruikt is dat arbeiders de deskundigheid en het inzicht missen om werkelijk te kunnen meepra ten. "Dat is onzin. Het punt is dat we eigen lijk niet mogen denken als arbeider. Er worden ons opdrachten verstrekt en die moetje uitvoeren. Daarmee wil ik overigens niet suggereren dat arbeiders die constateren dat ze geen medezeg genschap hebben met tranen in hun ogen door de fabriek lopen. Maar ik durf de stelling aan dat elk bedrijf belang heeft bij arbeiders die zich daadwerkelijk betrokken voelen bij de gang van zaken in hun bedrijf’. TOEKOMST Hebt u toekomstverwachtingen? "Jazeker, maar die zijn wel gebouwd op werk. Valt dat weg, tja Zoiets hangt natuurlijk wel als een soort zwaard van Damocles boven je hoofd. Daardoor ben je geremd in alles watje doet, wantje kent de toekomst niet”. Kiezen voor het socialisme, bracht dat voor u nadelen met zich? "Het wordt altijd ontkend, maar je wordt er voor gestraft. Verder wil ik er niet te diep op ingaan, want ik heb me er niet door laten beinvloeden”. Socialisten zitten niet stil. "Zelf heb ik op de ambachtsschool ge zeten. Op de avond-MTS (tegenwoor dig HTS) ben ik lichamelijk afgeknapt. Toen nam ik me voor mijn kinderen dat later niet te zullen aandoen. Nou, de een zit op de universiteit en de ander zit op de samenwerkingsschool voor HA- VO/Atheneum hier. Die kansen zijn er nu wel. De Hogere Burger School in Gouda leek vroeger iets onbereikbaars. Ik fietste er met een boog om heen. M’n dochter is er inmiddels al weer van af. Wel is het zo dat het intellectuele punt van discussie is geworden binnen de PvdA. Dan zeg ik dit: de vroegere SDAP - 13 zetels in de honderd zetels tellende Tweede Kamer - barstte van de intelectuelen. De leider was Pieter Jelle Troelstra, meester in de rechten en dichter. Een man die het onvoor- Hebben D’66, PPR en PSP in Wad- dinxveen eigenlijk wel een achterban? "Het zijn representanten van een be paalde manier van politiek denken, maar hoe groot dat allemaal is Ons kiesstelsel brengt dat ook niet boven water. Je kunt voorkeurstemmen uit brengen, maar iemend die ze niet krijgt hoeft niet zondr achterban te zitten". Waar haalt u telkens de veerkracht en het enthousiasme vandaan om met dit werk door te gaan? "Vroeger riep ik elke ochtend de revo lutie uit en 's avonds zag ik dat die niet was doorgegaan. Dus dat doe ik niet meer. Maar je komt stap voor stap toch verder en dank zij het idealisme dat ik bezit bekruipt mij ook nooit het gevoel het bijltje er bij neer te leggen. En van ons zessen gaat natuurlijk een stuk beïnvloeding op de rest vanuit. Ik zou best eens in een wat linksere gemeen teraad willen zitten, bijvoorbeeld in Rotterdam. Nu moet ik uiterst subtiel manoeuvreren om iets te kunnen berei ken. Het programma van de Progres- sieven is in ieder geval linkser dan het partijprogramma van de PvdA hier ooit is geweest. Kijk maar naar de opvattin gen over gronduitgifte en erfpacht”. i Steno-typ-school ’’ARRIBA” biedt j aan, ter gelegenheid van de ope- J ning van haar NIEUWE LES- K RUIMTE: op 11 dec. 1975: K WADDINXVEENMarie Boere, fractievoorzitter van de Progressie ven PvdA/D '66/PPR/PSP) in de Waddinxveense gemeenteraad, werd op 20 april 1923 in Moordrecht geboren. Deze in Rotterdam werkende electromonteur - "handarbeider" zegt hij zelf het liefst - kwam in 1955 in Waddinxveen wonen, waar hij van 1938 tot 1963 werkte. Als lid van de Partij van de Arbeid maakt Marie Boere sinds 1970 deel uit van de Waddinxveense gemeenteraad. Hij had er al in 1966 in kunnen zitten als Siem Pille niet zoveel voorkeurstemmen had gekregen. Het fractievoor- zitterschap van de Progressieven is hem in september 1974 aan het begin van een nieuwe vierjarige raadsperiode in de schoot gevallen, na overigens al vanaf eind 1972 als PvdA-fractievoorzitter opgetreden te zijn. De aan de Eikenlaan 72 wonende socialist is er dagelijks op uit om zijn steentje bij te dragen tot een betere verdeling van bezit, macht en kennis. Vernieuwbouw van de vele oude woningen in ons dorp heeft bij hem hoge prioriteit. Als vakbondsman (voorzitter van de Industriebond NVV in Waddinxveen) gaat Marie Boere de werkgelegenheid en vooral het behoud daarvan zeer ter harte. "De beste garantie voor een vooruit strevend beleid is een sterke progressieve fractie, waarin zoveel mogelijk kennis, ervaring en jeugd is samengebracht om een uitgebreid program ma uit te voeren", zei de fractievoorzitter van de Progressieven in mei 1974 aan de vooravond van de gemeenteraadsverkiezing in het Weekblad voor Waddinxveen. Vier maanden later gingen onder aanvoering van Marie Boere nog vijf andere progressieve raadsleden aan het werk: Anne van Gent (wethouder), Henk van Ek, René Holl, Willem Verbaan en Willem de Meer. (Foto Sjaak Noteboom) ZW AKKE PLEKKEN Kent de raadsfractie Progressieven zwakke plekken? "Nee, met alle verschillen van bena dering waar natuurlijk sprake van kan zijn. De inzet van ons allemaal kan daarbij nooit groot genoeg zijn, waarbij het slopende karakter van het raadslid maatschap niet onbesproken kan en mag blijven. Maar ik ben gelukkig met onze progressieve ploeg”. U spreekt van een slopend raadslidmaat schap. Voor dit gemeenschapswerk moet u (te) vaak uw gezin alleen laten. Is het dat allemaal waard? "Ik weet dat ik mijn gezin verwaarloos. Je moet in dit werk ook een vrouw heb ben die achter je staat, want anders gaat het echt niet. Maar ik ben natuur lijk op die manier wel bezig aan de sa menleving te sleutelen. En dat is erg belangrijk. Daarnaast is het een stuk bezetenheid om zoveel van je vrije tijd in dit werk te steken, al moet je wel leren de resultaten die je bereikt niet af te meten aan de bergen werk die verzet moeten worden. Waardering en begrip is soms ver te zoeken. Maar ik heb al vroeg ontdekt dat je de wereld om je heen niet vanachter je tafel kunt veran deren, dus dan ga je weer. Het bloed kruipt nu eenmaal toch daar waar het niet gaan kan”. Wanneer denkt u een punt achter het raadslidmaatschap te zetten? "Dat weet ik niet. In ieder geval niet totdat ik er bij neerval. Misschien doe ik het na deze raadsperiode (1974-1978) nog eenmaal (1978-1982), maar dan ben ik wel weg als ze me natuurlijk voor die tijd al niet weg willen hebben. Als je maar geaccepteerd wordt, want dat is natuurlijk het belangrijkste van alles”. BENAUWEND Zijn er zaken die u benauwen? "Het benauwd mij dat oud- Waddinxveen kwalitatief achteruit is gegaan. Kijk naar de huizen aan het Noordeinde, Kleikade, Onderweg, Zuidkade, Noordkade en ook nog wel de Burgemeester Trooststraat. Wat ge beurt er nu? De verkrotting in die delen van ons dorp is zo toegenomen dat er huizen onbewoonbaar verklaard moe ten worden. De mensen, meestal arbei ders, die er wonen krijgen een ander huis toegewezen, hetgeen min of meer slaagt, maar het leegkomende huis wordt onmiddellijk gesloopt om er een riante bungalow te kunnen neerzetten. Het wonen aan de Gouwe is dan een recht geworden van iemand die dat zich permitteren kan. Het zal een tijd rovende zaak zijn, maar daartegen wil ik bezig zijn. Niet dat ik tegen bunga lows aan de Gouwe ben', maar de men sen die er nu wonen zouden er ook moeten kunnen blijven wonen. CDA- wethouder Paul van Schie zou zich daa rover ook eens zorgen moeten maken. Maar ja, hij komt politiek gezien ergens anders vandaan en ziet dat ook anders. Ik ben jaloers - en dat moetje goed ver staan - op mensen als Jan Havenaar van de SGP/Hervormde Kiesvereniging en Lous Oosterbroek-Waagmeester van de VVD, die eigenlijk hebben wat ze willen hebben. Wat ik wil is heel wat anders en moeilijker dan het handha ven van een positie die je al hebt. Als je waardelijke vertrouwen had van de ar beidersklasse. Titels en opleidingen die klinken als een klok hebben daar niets mee te maken. De geschiedenis leert dan ook nog dat als er iets aan de knik ker is arbeiders en studenten elkaar al tijd vinden". Ik zou niet willen zeggen dat de raads fractie van de Progressieven in Wad dinxveen een getrouwe doorsnede is van de mensen die deze combinatie in septem ber 1974 in het zadel hebben geholpen. "Met een academicus - ik noem mr. René Holl, drs. Willem de Meer en drs. Willem Verbaan - heb ik niet de minste moeite, als hij met zijn wetenschap pelijke achtergrond op dezelfde politie ke lijn zit. Toegespitst op bijvoorbeeld Willem Verbaan: als je in staat bent je specialiteit gemeentefinanciën in poli tiek handelen om te zetten dan is dat een machtig wapen. En dan ben ik blij dat we ook zulke mensen in onze frac tie hebben. Dus sta ik niet bij voorbaat achter die mensen die in 1978 even- - - - tueel de gemeenteraadsverkiezingen parkeerterrein bij het zwembadcomplex aan de Sniepweg. De bomen kunnen op willen ingaan met een kandidatenlijst die maandag vanaf 's middags half vier daar worden ingeleverd. Voor elke twee waarop alleen de^namen van arbeiders ingeleverde kerstbomen wordt een lootje uitgereikt. Aan deze verloting zijn, zoals onze lieverdjes wel weten,.weer enkeleprijzen verbonden.De trekking van deze verloting vindt tijdens de verbranding plaats. Jongens van dezelfde club dus. "Duidelijk is natuurlijk wel dat we met z’n zessen van verschillende kom-af J zijn, ondanks het gezamenlijke partij- programma en die ene progressieve J fractie. Dat betekent dat ik het nog niet zie zitten dat bij een voortgezette sa- j J menwerking de partijscheidslijnen zul- len verdwijnen. Ik behoor niet tot die mensen die in de bestaande progres sieve samenwerking in de gemeen teraad van Waddinxveen een soort aan: zet zien tot de oprichting van een prog ressieve volkspartij. Belangrijk is voor al hoe straks onze achterban oordeelt over vier jaar samenwerking. Mis schien zijn er die daaraan een einde willen maken. Ik weet dat niet". NIET LINKS Toch voert de Waddinxveense gemeenteraad allerminst een links beleid. "Nee, maar wat wilt u als je met z’n zes sen in een gemeenteraad van negentien leden zit. Er zijn nu vier evengrote blokken die elkaar met een soort pat stelling in evenwicht houden. Het grootste verschil is twee zetels: 6 staat tot 4. Wij hebben dan nog het voor recht dat elke combinatie die wij met elke andere groepering in de raad ma ken onmiddellijk een - zij het kleine - meerderheid oplevert. Maar er hoeft al één raadslid afwezig te zijn of het is weer gedaan met die meerderheid. Niettemin, de kiezers hebben het zo be slist”. In het Weekblad voor Waddinxveen van begin oktober heeft CDA- fractievoorzitter drs. Tijme Bouwers de raadsleden verweten weinig te lobbyen. "Als Bouwers vlak voordat de gemeen teraadsvergadering begint belt en vraagt of ik dat en dat ook zo vindt, waarop ik zeg te voorvoelen dat mijn fractie er niet mee zal instemmen en hij reageert met te zeggen dat het eigenlijk ook niet belangrijk is wat wij er van vin den, dan vraag ik me wel af welke vorm van overleg deze CDA’er voorstaat en wat hij onder lobbyen precies verstaat. Als je toch doet wat je zelf wilt dan hoefje het mij niet te vragen. Ik lobtjy in de raad. Op die plaats mag je gerust duidelijk maken verschillende achterg ronden te hebben om iets zo of zo te doen. De man die vroeger de discussie daarover niet ontliep was Piet de Lijs ter van het CDA”. Hoe beoordeelt u de sfeer en samenwer king binnen de raad? "Als bijzonder plezierig. Je kunt heftig discussiëren, maar met iedereen daarna een pilsje drinken”. Bij stemmingen in de raad willen leden van de fractie van de Progressieven nog wel eens uit de boot vallen. "Niet als om principiële zaken gaat. Wij zijn natuurlijk geen vogels die al- lemmaal precies hetzelfde denken. Stel je voor! Binnen de fractie moetje ook de gelegenheid hebben een afwijkend standpunt te kunnen innemen. Stemt een progressief raadslid anders dan de rest van de fractie, dan zal ik hem na de raadsvergadering daarover ook niet on derhouden. Dergelijke machtsmid delen pas ik niet toe. Ik vind wel dat de leden de plicht hebben aan hun raad sleden te vragen verantwoording afleg gen waarom ze anders hebben gestemd dan De raadsleden van de Progres sieven zijn in de eerste plaats geen verantwoording schuldig aan mij". INTERNATIONALE Zingt u de Internationale nog wel eens en wanneer voor het laatst? "Bij de grammofoonplaten die ik heb zit ook de Internationale. Draai ik die plaat dan zing ik ook mee. De nieuwe versie van Jaap van der Merwe - u weet wel: "t Is de schuld van het kapitaal - spreekt me bijzonder aan. Maar dat had u natuurlijk allang begrepen”. SAMENWERKING Hoe verloopt de samenwerking binnen de j raadsfractie van de Progressieven (Pv- dA/D'66/PPR/PSP)? J "Goed: Oorspronkelijk stond ik aller- minst te juichen bij de totstandkoming van deze combinatie nu bijna (wee jaar J geleden, maar ik kan op dit moment al- leen maar constateren dat er van een J voortreffelijke samenwerking binnen de fractie sprake is". J J WADDINXVEEN De traditionele kersboomverbranding wordt in het nieu we jaar gehouden op maandagavond 5 januari 's avonds om half acht op het WADDINXVEEN Marie Boere, de 52-jarige fractievoorzitter van de zes ■eden tellende fractie van de Progressieven (PvdA/D’66/PPR/PSP) in de Waddinxveense gemeenteraad, is een echte ’’rooie rakker”. ,,Ik was nog lid ian de SDAP, dus rooier kan het niet”, zegt de aan de Eikenlaan 72 wonende iocialist-in-hart-en-nieren. In Waddinxveen kennen veel men sen Marie Boere als een man die - daarbij gesteund door zijn vrouw - iedereen helpt of de weg wijst. "Een politiek dier”, noemen ze hem in de gemeenteraad - een plek waar hij sinds 1970 meer dan eens op bewogen wijze het woord pleegt ie voeren. Maar er derd. Ik discussieer nogal eens met mijn 81- ange vader. Tussen ons bestaat geen *erschil van mening dat de arbeider in tijn werksituatie van toen - en dan ga ik W. 50 jaar terug - nauwelijks verschilt net de werknemer van nu. We zijn nog lc’ zo rechteloos als vroeger. In onze lr“e’dssitiuatie hebben we evenals toen ”ks te vertellen. De huidige medezeg- tenschap stelt niets or. We spreken teite over de kleur van het poetska- ,oen en ik heb het bange vermoeden nt de voorgestane uitbreiding van de edezeggenschap betekent dat er dan °k gepraat mag gaan worden welke ?al Poetskatoen zal worden gekocht. e hebben geen wezenlijke invloed op -e,bedrijfsvoering. Wat in de loop der 'J ,beter is geworden is dat bijvoor- seld werkloze arbeiders beter worden ’Pgevangen”. ^LTEN STOELEN deent u dat nou allemaal? Een voorbeeld. In het bedrijf ar ik an, 1S ïet n°g a'l‘jd zo dat er in de tme houten stoelen staan voor de mel de overall en stoelen met stof- “ekleding voor de man met het wit- iebh°rd’ terw’jl ze dezelfde belangen 5n- Op die manier moet worden /Komen dat er onderling een integ- lerL 'Ol star>d komt. De vakbonden on- tonrfxm,? Z° kent de Industrie- v V, waarvan ik in Waddinxveen “or/itter ben, 'andwerkslieden. WA DD1NXVEEN Op de kandidatenlijst voor de in 1974 gehouden gemeente raadsverkiezingen stonden Marie Boere en zijn dochter Lya op één en dezelfde lijst, namelijk die van de Progressieven PvdA!D’66!PPR./PSP). De 52-jarige Partij van de Arheid-man bezette de tweede plaats en zijn 21-jarige geneeskunde studerende dochter gaf als overtuigd aanhangster van de Pacifistische-Socialis- tische Partij acte de presence op de elfde plaats. Op deze archieffoto zijn beiden met het Weekblad voor Waddinxveen in gesprek over hun niet gelijk lopende politieke opvattingen. Overigens is het wettelijk niet toegestaan - indien die situatie zich zou voordoen - dat beiden op hetzelfde moment deel uit kunnen maken van de Waddinxveense gemeenteraad. Op de kandidatenlijsten van bijna twee jaar geleden waren meer familierelaties te bespeuren: oud-wethouder en -raadslid Philip Kroes en zijn dochter mevrouw C. C. Verboom-Kroes bij de VVD. (Foto Sjaak Noteboom) -GEEN GESLOTEN DEUREN Marie Boere is voor geen kleintje vervaard. Hij geeft op respect afdwingen- je wijze leiding aan de vier binnen de Progressieven samenwerkende politieke partijen. Met zijn academisch gevormde tn met titels voorziene collega’s gaat hij als gelijke om. Voor deze in Rotterdam werkende electromonteur, die in de crisis tijd de ambachtsschool bezocht en graag herder had willen leren, bestaan geen ge sloten deuren. Iedereen weet wat men aan hem heeft. Voor het Weekblad voor Waddinxveen volop aanleiding deze "eeuwige” socia- list eens nader te leren kennen, zoals dat met CDA-fractievoorzitter drs. T. 3. Bouwers begin oktober gebeurde. Het gesprek duurde krap drie uur. De kils en de zoutjes kwamen ook nog op afel in die best gezellige huiskamer van ret door Marie Boere bewoonde huis aan de Eikenlaan in "de Sniep”. Een thuis voor een man die dag-in-dag-uit erop uit trekt om op zijn manier de sa menleving een beetje beter te maken. 'Ik ben maar een lichtgewicht, hoor”, pegt de man die altijd op zijn fiets on derweg is en 's avonds zijn overall uitt rekt om ten koste van zijn gezin de ar men uit de mouwen te steken voor de under. Marie Boere: een gedreven so cialist. Een man die zolang hij leeft ac tief is in de politiek, in de vakbeweging, voorde VARA, voor Het Vrije Volk en pijn" SDAP (toen) en PvdA (nu). Een man die vanuit het Waddinxveense bij dit alles wat hij doet en zegt telkens llijenen trekt naar de landelijke politie ke situatie en terug. SOCIALISME bVaarom bent u socialist? Ik kan wel zeggen dat het socialisme jnij met de paplepel is ingegoten. Bij pns thuis was iedereen lid van de SDAP. Dus ik ook. Mijn vader was in Moordrecht secretaris van de plaat- lelijke afdeling, later ben ik dat gewor pen. Je kunt wel zeggen daj het socia lisme als een rode draad door mijn fa- nilie loopt". ■Hebt u eigenlijk wel bewust kunnen kie- l«n voor hét socialisme? Ja. Dat komt mede doordat ik ben op- ■egroeid in de crisistijd. Ik ben daar ei genlijk een kind van. Op de ambachts school, waar ik in de jaren dertig op Jat, ondervond ik de crisistijd aan den ijve. M’n vader was zonder werk en lat schiep allerlei problemen. Ik wilde verder leren, maar dat ging niet in die lijd. Dat was financieel onmogelijk. In W38 moest ik gaan werken”. Had u toen het gevoel via het socialisme Ms aan die ellendige situatie te kunnen Poen? peslist. De arbeider heeft volgens mij Rar één keus om verbetering in zijn si- ■uatie te kunnen brengen en dat is het socialisme. En de SDAP was een echte socialistische arbeiderspartij, dus werd p daar lid van". is intussen veel ten goede veran- Waddinxveen Tel. 01828 - 3038

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 5