café Sport TeleVizier/AVRObode komt met UFO-raadsel een Jazz Landelijke publiciteit rond vakantiekiek Waddinxveens gezin WILL ERATH VAN DA COSTAWEG TERUGGEKEERD NAAR PARAMARIBO Emka Krösschell in SNV-bestuur nstuif voor Gehuwden Baby’s aangeven kan op 2 januari 1 ZWEMBAD GESLOTEN I >r X EXCLUSIEF BLOEMWERK Oud-SNV-chef: Vrijwilligershulp noodzakelijk Werk voortzetten Vicieuse cirkel JC )C JC cl "WEEKBLAD X Maap Groenendijk WADDINXVEEN De Waddinxvener drs. Will Erath, die tot voor kort niet alleen chef was van de afdeling Jongeren Vrijwilligers van het minis terie van Buitenlandse Zaken, maar ook secretaris van het bestuur van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers, heeft met zijn gezin zijn huis aan de Da Costaweg verruild voor een woning in het Surinaamse Paramaribo. In deze kersverse republiek werkt hij nu als eerste medewerker voor ontwik kelingssamenwerking op de Nederlandse ambassade. OOR WADDINXVEEN WOENSDAG 31 DECEMBER 1975 ’’Lappendeken” Opgewonden WADDINXVEEN De in een flat aan het Mevrouw Rietberg- plantsoen 39 wonende Waddinx veense familie W. de Munnik heeft met een deze zomer gemaakt fo tootje landelijke publiciteit gekre gen. Op weg naar hun vakantiebe stemming aan de Spaanse zonne kust fotografeerde mevrouw Riet de Munnik in het bergstaatje An dorra een vreemd voorwerp, dat verdacht veel lijkt op een vliegende schotel. Zij deed dat door het open portierraam, terwijl de door haar man Wim bestuurde auto langzaam over een kronkelige bergweg reed. Markant figuur 2 ivffci overheid. Het geheel is nog teveel een lappendeken. Men probeert elkaar nog teveel vliegen af te vangen. Er komt lange vakantietrip naar Spanje. Om zo snel mogelijk op te schieten, wil hij de 5 i. Brederolaan 3, Waddinxveen tel. 4196 Zuidkade 93, Boskoop tel. 4012 JL VOOR Uw bloemist De raadselachtige UFO-foto was voor adjunct-hoofdredacteur Henk Hovinga een ruime aanleiding om in TeleVizier/ AVRObode van deze week maar liefst drie pagina’s met vijf foto’s in te rui men voor dit ’’fascinerende mysterie”. In dit verhaal geven een aantal deskun digen hun mening over die intussen van hand tot hand gegane kleurenfoto, gemaakt met een eenvoudige camera. Want het allervreemdste is, dat noch Riet de Munnik, noch haar man of hun twee meereizende kinderen ook maar iets bijzonders hebben opgemerkt toen de Waddinxveense haar vakantiekiek schoot. voor dit try-out concert of er in de toekomst Jazz in Waddinxveen komt. Voor de komende concerten staan er waarschijnlijk optredens te verwachten van de Diamond Five, Wim Overgouw, Reunion Jazz Band, Animal Crackers, Rob Agerbeek en als buitenlandse at tractie de Amerikaanse tenorsaxofonist Dexter Gordon. Zowel moderne Jazz als Dixieland ko men aan bod terwijl buiten die maan delijkse concerten ook optredens te ver wachten zijn van amateurorkesten. (Foto Sjaak Noteboom) Will Erath (43), al eerder in Paramari bo als hoofd afdeling studiedienst bij het ministerie van Economische Zaken (1962-1968), woonde sinds 1960 in Wad dinxveen. Op de kandidatenlijst voor de in 1974 gehouden gemeenteraadsverkie zingen van de Progressieven (PvdA/D’ 66/PPR/PSP) stond hij op de veertiende plaats. In het Weekblad voor Waddinx veen van eind januari maakte Will Erath duidelijk hoe Waddinxveen in en voor de Derde Wereld de handen uit de mouwen zou kunnen steken. Zoals be kend wordt al een dik jaar in onze ge meente geprobeerd vorm te geven aan ontwikkelingssamenwerking op plaat selijk niveau. Voor zijn vertrek werd: de Waddinxve- ner door prins Claus, voorzitter van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers, op een bijeenkomst in het Rijkskantoren- gebouw aan de Haagse Muzenstraat waarderend toegesproken. In ’’Vice Ver sa”, het periodiek tijdschrift van de SNV, staat een gesprek met Will Erath afgedrukt, dat wij hierbij ovememen. Erin duidelijk wordt gemaakt dat vrij- wiHigershulp voorlopig nog noodzake lijk blijkt. WADDINXVEEN De gemeente secretarie, het kantoor van de gemeen teontvanger en het kantoor van de dienst Openbare Werken en -Bedrijven zijn vrijdag 2 januari gesloten. Alleen voor het doen van aangiften van ge boorten en overlijden bestaat ’s morgens de gelegenheid van negen tot tien uur. De feestdagen zijn er vervolgens de oor zaak van dat de ophaaldienst voor huis vuil op donderdag 1 januari - en dat betreft dan de Oranjewijk (gedeeltelijk) en de Vondelwijk - zal worden uitge voerd op vrijdag 2 januari. volking moet deze gedachtengang altijd (duidelijk zijn. Het gaat niet alleen om losse advertenties, waarin wordt ge vraagd om die-en-die-personen met die- en-die-vakkennis, óók moet bekend (worden gemaakt wat de SNV wil en doet en waarom zij dat doet. WADDINXVEEN/DEN HAAG De Stichting Nederlandse Vrijwilligers (SNV) heeft een nieuw - 15 leden tellend - bestuur gekregen. Daarin is onder meer door de minister van Ontwikke lingssamenwerking drs. J. Pronk benoemd de Waddinxveense oud- vrijwilligster in Kameroen, me vrouw Emka Krösschell-Koop- mans van de Jan Campertlaan 24. Belangrijkste opdracht voor dit nieuwe bestuur is binnen een jaar het SNV-beleid voor de ko mende ja ten uit te stippelen. De wereld kijkt toe en doet weinig of niets terwijl de ene generatie na de an dere verloren dreigt te gaan in armoe de, honger, gebrek aan kennis, ontplooi ingsmogelijkheden en zelfbewustzijn. Kenmerken die zich van de ene gene ratie op de andere overplanten als nie mand er iets aan doet. Het doorbreken van die vicieuze cirkel is het belang rijkste doel van het ontwikkelingswerk en er is geen enkel excuus het niet te doen. Het gehele vrijwilligerswerk moet worden afgestemd op deze combinatie van directe hulp en een geleidelijke be wustwording van de mensen die die hulp ontvangen. WADDINXVEEN Een nieuwjaars- bal met het dhnsorkest The Freeweelers. Het comité Instuif voor Gehuwden zal «'eer alles in het werk stellen om op zaterdag 3 januari een gezellige bal- avond te organiseren. Zij hopen dan ook dat veel dansliefhebbende echtpa ren zal komen. Er wordt om 20.00 uur begonnen in het Anne Frankcentrum. Voor uw toegangsbewijzen kunt u op vrijdag 2 januari tussen 19.00 en 21.00 uur bellen tel. 5566. Voor de directe toekomst hoopt Will Erath op een verbeterde en verdergaan de samenwerking tussen de SNV en an dere instanties die zich met ontwikke lingssamenwerking bezighouden, zoals de medefinancieringsorganisaties en de diverse andere programma’s van de WADDINXVEEN Een jazzconcert in Café Sport, Kerkstraat 11 in Wad dinxveen, dat staat te gebeuren op 1 januari 1976 (nieuwjaarsconcert). Aan vang van dit concert is 22.00 uur. De toegang is gratis. Op die avond zal op treden het trio van tenorsaxofonist Joop van Enkhuizen met Roelof Kloete (fen derpiano) en Max Bolleman (drums). Het is de bedoeling dat eens per maand een concert wordt georganiseerd met bekende Nederlandse Jazzmuzikanten in Café Sport Het ligt aan de publieke belangstelling vrouw Riet en op de achterbank doch ter Monique (13) en de jongste zoon (7). De eindbestemming is Calafell aan de Costa Dorado, het stuk zonnekust tussen Barcelona en Valencia. Na een hete, vermoeiende rit dóór Frankrijk ar riveert de familie De Munnik om één uur ’s nachts in het dorpje Pas de la Casa in Andorra, vlak over de Franse grens. De vakantiegangers slapen voor zestig gulden in het plaatselijke hotel letje ”Els Isards” en vertrekken de vol gende ochtend, dinsdag 1 juli om onge veer half élf richting Andorra la Vera en Seo de Urgel aan de Spaanse kant van de Pyreneeën. Bij het vertrek uit Pas de la Casa is het om die tijd nog frisjes. Het dorp ligt op een hoogte van 2097 meter. De als N 20 B aangegeven weg, de enige die het stadje Andorra van noord naar zuid-doorsnijdt, kronkelt via een reeks van haarspeldbochten omhoog tot de Envalira-pas, waarmee het hoogste punt op 2407 meter na zes kilometer wordt bereikt. De rit gaat langzaam want de koppeling van de Datsun werkt niet ai te best. Maar Wim, Riet en hun kin deren genieten met voile teugen van het weergaloze uitzicht Mevrouw De Munnik haalt voor het eerst het foto- toestelletje voor de dag. Het is een ruim één jaar oude Agfa Iso-pak Ci Parafen, destijds voor nog geen vijftig gulden gekocht op de Makro. Ze maakt haar eerste foto. Een klein uurtje na het ver trek uit Pas de la Casa pakt ze opnieuw de camera en maakt dbor het open gedraaide raam van het rechter portier uit de langzaam voortkrui pende auto een tweede kleurenfoto van de be sneeuwde bergtoppen op de achter grond en van de kronkelweg die zij zo juist hebben afgelegd. Op dat moment hebben de De Munniks waarschijnlijk ongeveer 25 kilometer afgelegd en moe ten zij zich bevinden tussen de ge huchten Soldeu en Encamp, op een hoogte van ongeveer 1500 meter. Het is deze foto, genomen op een moment dat het droog en heet was, die later zoveel deining zal veroorzaken. de laatste jaren echter steeds meer con- hele nacht doorrijden. Naasthem zit zijn formiteit in de doelstellingen van de verschillende programma’s. Het is te hopen dat, als gevolg daarvan, het ge hele ontwikkelingsprogramma van steeds beter samenwerkende instanties zich steeds meer zal gaan richten op één en hetzelfde doel: het in een goe de startpositie brengen van mensen die leven onder de absolute armoedegrens. Will Erath hoopt ook vurig dat er steeds meer aandacht zal komen voor de kinderen uit deze allerarmste gezin nen. Natuurlijk moet er planning zijn voor de langere termijn, maar niet voor niets legt minister Pronk er de nadruk op „dat men de huidige generaties niet aan de komende mag opofferen. Het gaat erom de kinderen van nu in een goede startpositie te brengen en hen bewust te maken van de mogelijk heden van de self-reliance. Anders ge zegd: directe hulp is en blijft noodzake lijk om de self-reliance mogelijk te ma ken. Daarvoor is het noodzakelijk de thttns levende generaties, de ouders zelf én hun kinderen, te helpen, zodat zij zichzélf kunnen helpen. Kinderen weten niet eens dat zij, als zij zijn opgegroeid, zichzelf kunnen helpen; ais men het hun ouders niet leert, van wie zouden anders die kinderen het moeten leren? een rode onderkant en een gele pluim. Op de driekwart-pagina in beslag ne mende kleurenfoto in TeleVizier/AVRO bode - waaraan we met dank de ge gevens voor dit verhaal ontlenen - wordt dat ”haarscherp” in beeld ge bracht. En dat terwijl Riet de Munnik alleen uit het raam van de auto hing om de witbesneeuwde Pyreneeentoppen op de achtergrond en het uitermate mooie landschap op de voorgrond op de gevoelige plaat vast te leggen. Pas nadat een paar dagen later het Kodak- filmpje in het Spaanse vakantieoord Calafell was ontwikkeld en was afge drukt bleek op de tweede foto dat ge heimzinnige science-fiction-achtige voorwerp te staan, dat verwacht veel lijkt op een vliegende schotel. Niemand heeft echter het gefotogra feerde voorwerp thuis kunnen brengen. TeleVizier/AVRObode verzamelde wat meningen. Er zijn wél suggesties van de Brusselse UFO-onderzoeker Julien Weverbergh (”Het kan een lichthoos zijn geweest of een storing in het mag netisch veld”), van het Nederlands Bu reau voor Ongeïdentificeerde Vliegende Objecten (dr. ir. W. B. van den Berg: ”Het is een rechtstreeks gefotografeerd verkeersbord”) en van de Utrechtse pa ragnost Gerard Croiset ’t Is geen verkeersbord, ik voel duidelijk een ro terende beweging, maar in het gefoto grafeerde voorwerp zit geen levend we zen”). Eerder had de redactie van het maandblad ”De Vliegende Hollander” van de Koninklijke Luchtmacht de foto ook al bekeken en geoordeeld: ’t Is een verkeersbord. Kodak Nederland onder zocht grondig zonder resultaat camera en film. Conclusie: het is in ieder ge val een originele en niet getraceerde opname, waarschijnlijk ontstaan als een reflectiebeeld van een driehoekig ver keersbord met rode rand en daarin pijl vormige figuur. En zo blijven de raad sels rond die mysterieuze kleurenfoto bestaan. Nu al zes maanden, want het begon hartje zomer - als we het verhaal in TeleVizier/AVRObode volgen - zo: Het is maandag 30 juni als advertentie- verkoper Wim de Munnik om bijna middernacht voor zijn flat in Waddinx veen de motor start van zijn zwaar be laden, okergele Datsun 120 Y voor een Dat begint al een paar dagen later als de ontwikkelde film en de afdrukken worden afgehaald in een fotowinkel in Calafell. Wim de Munnik: „We gaven ons ontvangstbewijsje af en het mapje met onze foto’s werd uit de bak gelicht. Maar we kregen ze niet eerder te zien dan toen alle andere klanten in de winkel waren afgeholpen. De Spaanse winkelier was kennelijk opgewonden, maar we begrepen er niets van. We dachten dat al onze kiekjes waren mis lukt, dat er een stofje op de lens had gezeten of zoiets, maar het wend ons duidelijk toen de fotohandelaar het be wuste kiekje uit het mapje haalde. En hij kon zich maar niet voorstellen dat wij onderweg niets bijzonders hadden opgemerkt. Dat begonnen we ons die middag ook zelf weer af te vragen. Maa.r hoe we onze hersenen ook pij nigden, niemand van ons kon zich ook maar iets merkwaardigs herinneren. Toen we ’s avonds in een cafeetje zaten met nog andere Hollanders, kwam het gesprek natuurlijk weer op DE foto. Ik had hem toen niet bij me en ben naar ons appartement gegaan om hem te halen. De foto ging van hand tot hand en iedereen had er zo z’n eigen idee over. Een onderwijzer uit Limburg dacht aan een met het blote oog niet waar neembaar object uit de ruimte dat in een magnetisch veld rond de aarde zweeft. Wij hebben van dat soort zaken geen verstand, maar het klonk heel aan nemelijk. De meeste mensen in dat café dachten echter aan een verkeers bord dat door de snelheid van de vlak langs rijdende auto onscherp op de foto was gekomen. Maar zowel mijn vrouw als ik zijn er vast van overtuigd dat er op dat hele traject geen enkel verkeers bord staat. Er zijn alleen wat kleine paaltjes die bij sneeuwval de kant van de weg markeren. Maar al werd het raadsel niet opgelost, ik begreep wel dat wij een heel bijzondere foto hadden. Ik ben nog naar Barcelona geweest om te proberen hem aan een krant te ver kopen, maar om allerlei redenen heb ben we het krantegebouw niet op tijd kunnen vindën.” Will Erath gelooft niet dat het vrijwil ligerswerk in de Derde Wereld nu al moet worden afgeschaft, zoals hier en daar wel eens wordt beweerd. Zolang statistisch vaststaat dat er in de Derde Werëlld behoefte is aan geschoolde vak- krachten uit de rijke landen, moet het werk worden voortgezet. In de Derde Wereld zijn de vrijwilligers vaktechnisch bezig, binnen het kader van het daar actuele maatschappelijke gebeuren; na hun terugkeer kunnen zij, als burger en mét ontwikkelingservaring, actief zijn in de Nederlandse samenleving. Maar nergens staat geschreven dat iemand voor beide rollen geschikt moet zijn. De twee doelstellingen van de SNV (hulp daar, bewustwording hier) zijn zeker complementair, maar kunnen ook los van elkaar worden nagestreefd. Men sen die de eerste doelstelling niet kun nen realiseren kunnen zeer zeker actief zijn voor de tweede. Natuurlijk zal in de toekomst de be hoefte aan buitenlandse vakkrachten in de Derde Wereld steeds kleiner worden en uiteindelijk verdwijnen. Dat is maar goed ook. De Derde Wereld krijgt Steeds meer de beschikking over eigen vakbekwame en maatschappij bewuste mensen. Maar ais dé behoefte in de Derde Wereld 'eenmaal zal zijn verdwe nen, blijft dé conceptie van vrijwilli gershulp recht overeind staan, niet al leen binnen hun samenleving, maar ook binnen de onze. Juist in deze jaren, waarin de econo mische situatie aan het veranderen is, is het belangrijk dat zoveel mogelijk mensen bewust participeren in de sa menleving. Het georganiseerde vrijwil ligerswerk, dat zich ook bezig moet houden met de herwaardering van het begrip betaalde arbeid, waarover te genwoordig zoveel te doen is, kan in dat proces een heel belangrijke rol spe len. In hoeverre dat ook werkelijk zal gaan gebeuren is onzeker. Het is af hankelijk van politieke beslissingen. Maar de maatschappelijke ontwikkeling gaat snel. t t.-- 'tyT' A' 'VA 1 Onmckccrdc tol Op tweede beeldje Kodak- ■Oto-film staat niet alleen een bergpas in |//u Vlz,eTAVRObode)- Andorra op zo’n 2.400 meter hoogte, i genae uit een rijdende auto maakte mevrouw Riet de Munnik in Andorra deze foto. Een vliegende scho- maar ook iets dat op een ronddraaiend e,i verkeersbord? Een lichthoos? Een magnetisch veld? Wie het weet mag het zeggen. voorwerp lijkt: een omgekeerde tol met Will Erath is een markante figuur die, sinds hij in 1968 als staffunctionaris bij de SNV kwam werken, zijn gepro nonceerde opvattingen over de maat schappelijke betekenis van het vrijwil ligerswerk, zowel hier als in de Derde Wereld, met grote overtuigingskracht heeft verdedigd. Het verheugt Will Erath zeer dat in het denken over de problematiek van de ontwikkelingssamenwerking de laatste jaren de idee van self-reliance, het ver trouwen van de arme landen op eigen kracht, steeds meer op dé voorgrond is komen të staan. Het gehele vrijwilli gerswerk van de SNV moet daarop steeds meer worden afgestemd, en dat gebeurt ook. Hoewel men natuurlijk al tijd voor ogen moet houden dat men het verleden niet mag beoordelen met de maatstaven van het heden, kan wor den geconstateerd dat de paternalisti sche inslag in de houding van de rijke wereld tegenover de arme, waarvan vroeger nog wel eens sprake was, in toenemende mate aan het verdwijnen is. Vrijwilligers moeten en kunnen mensen zijn die actief en bewust deelnemen aan het maatschappelijk gebeuren in hun eigen land, én in het land waar heen zij worden uitgezonden. Vanuit die conceptie moet de vrijwilliger al tijd werken. Hij moet bereid zijn, in het kader van de self-helpprojecten, door dik en dun met de plaatselijke be volking mee te denken en mee te doen. In de wijze waarop de SNV vrijwilli gers werft onder de Nederlandse be- WADDINXVEEN Het ovetdekte zwembad in het sportpark ”de Sniep” is Nieuwjaarsdag de gehele dag geslo ten. Zoals bekend worden in deze kerst vakantie in het zwembad vakantiekin- derspelen gehouden. Daarbij ligt de na druk op het vrij- en recreatief zwem men. Tijdens de ochtend- en middag uren gelden verlaagde toegangsprijzen voor het bad waar in één der kleedlo kalen tot zondag 4 januari ook nog films worden vertoond. t

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 7