Toi-Toi Rabobank O Eminent, Bodegraafse orgelfabriekdie in Wad dinxveen wil uitbreiden (Advertentie) Bromfietsers let op 1 maart «ge* Klaar terwijl u wacht NOODKREET van de Komende zaterdag avondje-uit met blijspel Toi-Toi EENED-SERVICE ’Europa ’s grootste orgelbouwer groeit door Geschiedenis aankleding van de fiets pchakel spreekt 1 addinxveen rP'^XVEEN Het Tweede Ka- lld voor de ARP, de heer M. W. el (burgemeester van Hoornaar) I* woensdag 4 februari a.s. naar F'nvveen om te spreken over actu- foi|tieke gebeurtenissen. De titel r'Jh voordracht: "De plaats van de Willem van Oranjeschool: Beurzen hebben W’veens tintje Nieuwsblad Onafhankelijk V DE TAPIJTSPECIALIST Uw Televisiedokter ECHTE PERS v. d. LINDE Welke onderwijzer(es) iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Electric Engineering Nederland B.V. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ i ln 'n wiP goed geregeld bij de Rabobank. V B k 1 Maart a.s. gaat het nieuwe m B bromfietsjaar weer in. B En dat betekent een nieuw B bromfietsplaatje. Stap daarom even binnen bij de Rabobank. Dan wordt Uw bromfiets verzekering een-twee-drie aan de balie geregeld. ’t Plaatje neemt U meteen mee, makkelijker kan ’t al niet! Weekblad voor Waddinxveen 31e JAARGANG NR. 1444 EXPLOITATIE F. VAN KEMPEN HOOFDREDACTEUR B. J. WOUDENBERG, PEULEYEN 144, TEL. (01828) 5594 Waddinxveen, Dorpstraat 38 Boskoop, Zijde 3 o (Advertentie) a o B fornervakanti Waddinxveen: 01828-5890 - 24 uur bereikbaar - Haastrecht 01821-1658 zijn de orgels morgen. n o RABOBANK WADDINXVEEN Hoofdkantoor: Kerkweg 161 Bijkantoren: Kon. Wilhelmina'plem 2 Groensvoorde 14 Telefoon alle kantoren' 4566 WADDINXVEEN De Waddinxveense toneelvereniging Toi-Toi presen teert zich komende zaterdag in het Gereformeerd Verenigingsgebouw weer aan het publiek met het blijspel Ping zei de klok van Peter Coke. Een gezellig avondje-uit dat u beslist niet mag missen. ZATERDAGAVOND 31 JANUARI, Gereformeerd Verenigingsgebouw, 20.15 uur Vopr een naar 24 uur service, 3 maanden garantie op iedere reparatie. Ook voor andere elektrische apparatuur. 01828-3500. gebracht. De producent is het West- duitse Elbora Hgo (Beilstein), waar Salda BV de alleenvertegenwoor diging van bezit. De aan de Noord- kade 70 gevestigde Swan Import toont op Kreatief '76, eveneens in de Marijkehal, boetseerklei en verven, schildersartikelen, onder andere ezels, kisten, paletten, spielatten, linnen, emailleerartikelen, smelt- granulaat. Op Karwei '76 geeft a 5 F. H- fc» fX"geld en goede raad DXDERDAG 2JLJANUARI 1976 REPARATIE T.V. - AUDIO - HUtSH. APPARATEN 1 waar iedereen mee uit de voeten M kan, geeft ook de ruimte aan de Waddinxveense ondernemingen Sal- J da BV en Swan Import, De aan de Henegouwerweg 53a gevestigde Sal- da BV demonstreert in de Marijke- e hal met koud emaille. Dit is een tweecomponenten epoxydhars. Het is reukloos, onbeperkt houdbaar en geeft geen giftige en kwalijke dam- pen. Het product wordt onder de a naam Salda-maille 1 in de handel ZATERDAG Arts: P. v.d. Linde, Souburghlaan 15, tel. 4100 Apotheek: Boskoopse apotheek. Burg. Colijnstraat 71. tel. 01727-2834 ZONDAG Arts: P. v.d. Linde, Souburghlaan 15, tel. 4100 Apotheek: Boskoopse apotheek, Burg. Colijnstraat 71.tel.01727-2834 Verloskundige: A. Voss-Becks, tel. 6801 WADDINXVEEN Wielaard Ivoor de fiets) van de Dorpstraat wil eens ruchtbaarheid geven aan de eigen geschiedenis van de aankle ding van de fiets. Aanvankelijk ging iet om zuiver praktische zaken zo als het stukje dierenhuid of kussen tje op de loopfiets om de zit te Vergemakkelijke. In diezelfde tijd mtstond ook een soort bagagedra ger zodat het mogelijk werd om illerlei zaken op de fiets te vervoe- en. Ook het uiterlijk van de fiets ireeg aandacht en in 1869 kwam eeds de eerste vernikkelde fiets in l de handel. Dertien jaar later werden Ier voor het eerst versnellingen toe gepast en een jaar daarna deed de ietsbel zijn intrede. Toen in het aatste kwart van de vorige eeuw de iets steeds meer in zwang kwam, egon het snufjes te regenen. Er ;»am een speciaal draagbaar foto- oestel voor fietsers, zonneschermen n paraplu’s voor de fiets en in 1892 dverteerde een firma in 's-Herto- enbosch zelfs met een "Handvat- evolver" die onwrikbaar aan de tuurstang kon worden bevestigd. 'Onmisbaar voor touristen” ver leide deze advertentie. Wie de Le- nidas prijscourant uit die dagen 1913) opslaat, zal daarin veel fiets- aebehoren tegenkomen. en grote variatie van allerlei fiets- assen en -mandjes, eindeloos veel ellen met kunstige versiereingen, elfs met uurwerken en koekkoeks- lokjes. Er was heel wat nodig om en fiets up-to-date te houden. In de ampioen van 1896 werd daarvan en staaltje gegeven. "Een wielrij- er komt een van de rijwielmaga- ijnen in Rotterdam binnen en raagt om een parapluiehouder, die ij aan zijn machine kan bevestigen. Het spijt me” zegt de bediende, ze zijn juist uitverkocht, maar als i u een raad mag geven, koopt u an een van deze gepatenteerde ngelsche waterproof-rijwielfoudra- n". Deze raad was niet overbodig, ant de rijder had een 1896 model lachine, oranje geëmailleerd, met l’ernikkelde stuurstang, cranks, trap pers, spaken, rem, vorkeinden en fedelpen, verstelbare stuurstang, ■ektrische lamp, voetrusten, af- Btands- en snelheidsmeter, patent rrkveren, rubber Aeolines, zelf- erkende pomp, rubber rem, elec- ische schel, automatische, opvouw- tre rubber siikschermen, gereed- hapstasjes, verstelbare cranks, Somatische gearwiel, oliehouden- rattrappedalen, en toelips, ket- igschoonhouder, afneembaar gear- iel, oliehoudende bearings, automa- ch zadel, veiligheidskammen op banden en, vóór op de stuurstang, n kleine Camera. Een foudraal is dus wel aan te bevelen. "Kam- öen dreef wel een beetje de spot !1 zo'n uitrusting, maar dat nam !t weg, dat veel van deze toebe ren hun weg vonden naar de consu- tnt die hiermee zijn fiets vertroe ven er zeker van was dat hij met I"fiets bekijks kreeg. allereerst de "sound”, welke wereld wijd geliefd is. Een sound noemt direc teur C. Vreeken ook een natuurproduct dat voor een aantal landengroepen an ders ligt. Dat hebben de orgelbouwers van Eminent weten te verwezenlijken. Amerika, Mexico en noem nog maar een aantal dwarsst(r)aten op, U komt er vele orgels van Bodegraafse origine tegen. Zelfs in een Kathedraal in Bra zilië wordt de Eredienst muzikaal bege leid op een Eminent orgel. Bodegraven kan daarom aan haar superlatieven met een gerust hart muziekstad toevoegen. DENKFABRIEK "De ontwikkeling en verfijning van de elektronische orgels is een belangrijk onderdeel in onze organisatie", zegt de heer Vreeken. "Als je een leiding gevende orgelbouwer wilt blijven, moet je zorgen nu al te werken aan de ont wikkelingen voor de komende jaren. Het is juist deze research geweest wel ke onze orgels die grote faam hebben bezorgd. Bij elk type dat wij lanceer den vonden de meest verwende orga nisten weer nieuwe speel- en mix-ele- menten zodat zij in staat waren hun spel nog meer brillance en techniek te ge ven. Wij zijn daar wel een beetje trots op, mar wij doen er dan ook heel wat aan. Neem nu bijvoorbeeld ons aller nieuwste product, de Eminent 2000 Grand Theatre. Alle vindingen die de laatste jaren op electronisch orgel- gebied zijn uitgebracht, zijn allemaal verwerkt. Niet voor niets wordt dit oigel door kritici het meest komplete orgel van dit moment genoemd.' Door al de ze eigen vindingen is dit orgel in vergelijking met andere fabrikaten qua mogelijkheden en prijs veel gun stiger." Voordat een nieuwe vinding wordt toegepast, wordt deze in het on eindige uitgeprobeerd. Maar als Emi nent de laatste nieuwe snufjes lan- ceeert, is het voorpaginawe’rk van de vakpers, want Eminent en Solina orgels van morgen en over- WADD1NXVEEN De fabriek van electronische orgels Eminent uit Bodegraven wil het bedrijfscomplex aan de Schielandstraat in Waddinx veen uitbreiden. Uit het overleg tussen het gemeentebestuur en de directie van deze onderneming, voordat in de gemeenteraadsvergadering van half december het nieuwe bestemmingsplan Zuidkade 1 zou worden goed gekeurd en waarin desgevraagd rekening wordt gehouden met die expan sie, is dat gebleken. De door Eminent gebruikte gebouwen waren des tijds in gebruik van Kempkes Meubelfabrieken, welke naam overigens nog door Eminent wordt gehanteerd. Tussen het Bodegraafse Eminent en Waddinxveen bestonden eigenlijk maar geringe contacten, hetgeen wel mag blijken uit het feit dat het ge meentebestuur in het nu vastgelegde bestemmingsplan Zuidkade 1 aan vankelijk woningen intekende op een stuk Eminent-bedrijfsterrein. Een ge’ brekkige communicatie zou de oor zaak zijn geweest van deze ’’fout”, want het Bodegraafse bedrijf blijkt wel degelijk plannen te hebben voor uitbreiding van haar activiteiten. KENNISMAKING Volop reden dus om de fabriek van electronische orgels Eminent eens na der te leren kennen. En daar is alle aan leiding toe. Want in een kort tijdsbestek van 15 jaar heeft de familie Vreeken kans gezien om uit een kleine orgel- bpuwfirma (vader en drie zonen) een organisatie op te zetten, die zich met recht Europa’s grootste orgelproducent mag noemen. Een uiterst moderne fa briek. die in totaal aan 400 gespeciali seerde vakmensen goede werkgelegen heid biedt. Het verhaal over de Vreekens zou een Amerikaanse story kunnen zijn, al wil len wij hier aan vastkoppelen dat er daarbij wel een stukje Hollandse dege lijkheid bij moet worden geteld. De- groei van dit orgelconcern laat zich het best afspiegelen met wat cijfers, in 1961 was de jaarproductie 250 orgels en het aantal medewerkers was 30. Onder de medewerkers waren ook de firman ten die elk facet van het bedrijf zelf ter hand hadden genomen. Vier jaar later was ook de productie al vertienvou digd tot 2500 orgels, het aantal perso neelsleden opgevoerd tot 95 man. De export kwam op gang en spoedig kregen Eminent en Solina een goede "pers" over de gehele wereld, want de kwaliteit van deze orgels kon de scherpste kwaliteits kritiek doorstaan. De vraag naar Eminent en Solina orgels bleef groeien. In 1970 moest daarom de productie worden opgevoerd tot 14.000 orgels, waarvoor een kleine 300 mensen nijver bezig waren. Als wij nu 1976 schrijven, dan zien wij de mederne fabrieken van Eminent en Solina met een vloeroppervlakte van 26.000 m2, terwijl op dit moment ge bouwd wordt aan een uitbreiding van ruim 8.000 m2. Met een kleine 400 mensen worden nu ongeveer 20.000 or gels per jaar gemaakt. Orgels welke ge ëxporteerd worden naar 90 landen waar onder Japan en Amerika. Er zijn twee oorzaken waarom de orgels uit Bodegraven zo gewild zijn en dat is (ADVERTENTIE) het huidige politieke krachten- Ue avond wordt gehouden in het f “rmeerd Verenigingsgebouw aan I 'onsstraat 18. Aanvang 8 uur. L° ia, dan graag een telefoontje naar mevr. A. M. van Weelden- peneveld, tel. 01828 -3836. [Le 26 leerlingen van de 4e klas zitten vanaf 1 februari tot de -ie zonder onderwijzer(es) WADDINXVEEN/UTRECHT Tot en met zondag 1 februari wor- den in de Utrechtse Jaarbeurshallen de vrijetijdsbeurzen Kreatief, Kar- o wei. Vakantie en (voor het eerst) Muziek gehouden. Kreatief'76, een bron van inspiratie voor het gehele u a gezin, dat veel fijne dingen wil 1 maken met materialen en ontwerpen ,r, Wed. Boonstoppel Zn., BV, de Waddinxveense lak- en vernisfa- briek van de Wilhelminakade 83, acte de presence in de Bernhardhal met Tokion lakken en verven, Swani tex muurverf, wandafwerkingsma- terialen, Tokion transparante en dekkende beitsen. Muziek ’76 toont de ook in Waddinxveen werkzaam zijnde fabriek van electronische or gels Eminent als "Europa's grootste orgelbouwer". F' 2 'een of in kombinatie met een kollega deze klas helpen de vrijetijdsbeurzen Kreatief, Kar- a wei. Vakantie en (voor het eerst) Muziek gehouden. Kreatief ’76, een bron van inspiratie voor het gehele

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 1