Lezers schrijven Iedereen kan zijn steentje bijdragen” Nog drie vrijdagen hulp van belastinginspectie Mr. Opticien J.Grit Wat is eigenlijk lager technisch onderwijs? Waddinxveen en de Derde Wereld poule-winnaar in Moordrecht Sporthuis De Bron 350.000,- over in 1973 Van Schie, de bevolking is slim genoeg hoor! L’ETOILE IN GOUDA CULINAIR J EMMA- BLOEM COLLECTE Examen Cursusduur BRIU’IMM" Individueel technisch onderwijs (i.t.o.) Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. veense onderwijsstam heeft zoals bekend gezorgd de Stichting voor 4 Protestants Christelijk Voortgezet R Onderwijs te Waddinxveen, wat E per 1 augustus aanstaande start met een school voor lager beroeps- j onderwijs. Wat deze vorm van J voortgezet onderwijs precies in houd vertelt u bijgaand artikel. 'f r HUISWERKSTUOIO 31 dagelijkse huiswerkbegeleiding k studiecentrum gouda F ng n I. geving merken elektrotechniek motorvoertuigentechniek f mingsinstituut gaan bezoeken. Ongeveer 35% van de jongens die van de lagere school komen, gaat jaarljjks door naar het lager beroepsonderwijs. Daartoe hoort ook de lagere technische school, de meest verbreide school van deze onder wijstak. bouwtechniek (met eventueel accenten op timmeren, metselen, schilderen of meubelmaken) cursusduur. Dat is nu veranderd omdat het lager beroepsonderwijs sinds enkele jaren over de hele linie vierjarig is geworden, verdeeld in een tweejarige onderbouw en een tweejarige boven bouw. Tegelijk met die omzetting in vierjarige cursussen is in de boven bouw, die een beroepsvoorbereiding over een breed veld beoogt, begonnen met de opzet van zeven breed gerichte afdelingen, die de oorspronkelijk ge groeide 27 eng gerichte vakafdelingen zullen vervangen. Die zeven breed gerichte, afdelingen zijn mechanische techniek (met eventueel accenten op verspanende techniek en constructiebankwerken) grafische techniek (boekdrukken, let terzetten, enz.) consumptieve techniek (met eventuele accenten op brood/banketbakken, ban ketbakken of horeca-opleidingen) installatietechniek (sanitair of centrale verwarming). HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN IS EEN ABONNEMENT WAARD! Vermeldenswaard is tenslotte nog dat enkele jaren geleden aan ongeveer 40 l.t.s’en, bij wijze van experiment, is begonnen met een opleiding theore tisch technische opleiding (I.t.o.). De ze opleiding, die ook wel de algemeen technische opleiding wordt genoemd, heeft een zodanig eindniveau dat de afgestudeerde leerlingen niet alleen toelaatbaar zijn tot de m.t.s. maar ook tot andere vormen van middelbaar beroepsonderwijs. Contactlensspecialist ANVC - Optometrist OV Korte Tiendeweg 1 2. Gouda, tel. 01820 - 13033 Kleiweg 108, Gouda, tel. 01820 - 16033 j Winkelcentrum Bloemendaal 41. Gouda, j tel. 01820 18492 Winkelcentrum de Passage 220, Waddinxveen, tel. 01828 - 4303 tegen een dergelijk bouwwerk ’’onge nuanceerd, suggestief, gekleurd en ten dentieus” is. DE BEGELEIDINGSKOMMISSIE ’WELZIJNSZAKEN” VAN DE PROGRESSIEVE FRAKTIE IN WADDINXVEEN, Secretariaat: J. van Lennepstraat 7 WADDINXVEEN Over 1973 houdt de gemeente Waddinxveen waarschijn lijk rond f 350.000,- over. Dat blijkt uit een aantal begrotingswijzigingen over dat jaar waartoe de gemeenteraad dient te besluiten. Het batig saldo is voornamelijk het gevolg van een hogere uitkering uit het gemeentefonds (bijna driekwart miljoen extra). tie in de wereld. Een wereld die er be paald niet rooskleurig uitziet. Een wereld waarin je als individu weinig kunt bereiken. Maar mensen kunnen samenwerken en samen kunnen we wel Volgens een artikel in het ’’Weekblad voor Waddinxveen” van vorige week, ergert de heer P. F. J. van Schie zich aan onze ’onvolledige’ informatie. Het is zijn goed recht het met ons oneens te zijn, maar dat recht eisen wij ook voor onszelf op. Zowel progressieve frac tie, als de begeleidingscommissie vin den het nog steeds een onaanvaard bare zaak, om een 25 meter hoge flat op deze plaats te bouwen. Het enige argu ment hiervoor is de f 270.000,- Wij zijn nooit om het financiële as- pekt heengegaan. Wanneer t.z.t. deze grondverkoop in de raad aan de orde komt, zal onze fractie zeker met voor stellen komen, om dit ”gat” te dich ten. Dat hebben wij wel degelijk ook in onze informatiestencil opgenomen. Verder vinden wij, dat de bevolking van Waddinxveen slim genoeg is, om zelf ter plaatse te gaan kijken of ons protest Volgens de oude examenregeling voor het I.t.o. omvat het eindexamen voor leerlingen van de theoretische richting in een van de zeven afdelingen zes vakken. Daarvan zijn er vier verplicht: GOUDA/WADD1NXVEEN Exploi- tant-eigenaar R. Jorna, bekend in Gou da en omgeving als exploitant van de "Beursklok”, opende gistermiddag na een algehele verbouwing in het pand v/h Ter Gouw/een-voor Gouda geheel nieuw culinair centrum op een uniek gelegen punt, waar de wegen als een ster bij elkaar komen, vandaar de naam l'Etoile. Rotisserie l’Etoile biedt plaats aan 80 gasten, verdeeld over het exquise restaurant en de gezellige bistro met uitzicht op de open keuken. De keuken en de open keuken hebben sa men de capaciteit om voor ongeveer 200 fijnproevers de meest speciale gerechten te bereiden. Een intieme bar en een open haard verhogen de reeds zo sfeervolle inrichting. De heer en mevrouw Jorna, die beiden kunnen terugzien op een rijke ervaring op culi nair gebied sinds 1947 in binnen en buitenland, willen met hun Rotisserie l’Etoile bereiken dat de meest verwen de gasten hun keuze kunnen doen op het gebied van diners in het restaurant en spécialiteiten van het open houts koolvuur. Vanzelfsprekend is er zelfs voor kenners een uitgebreide mogelijk heid een keuze te doen uit een groot assortiment wijnen. Voor grote ont vangsten tot ca. 100 pers, is er een aparte zaal beschikbaar met o.a. eigen bar en scheidingswand. De verbouwing is uitgevoerd onder leiding van de architect Sjard Smit te Gouda. Aanne mer is aannemersbedrijf H vu Straa- ten te Haastrecht. Die l.t.s. is in de tweede helft van de vorige eeuw haar bestaan begonnen als ambachtsschool. Deze ambachtsschool sloot zich aan bij de indeling van de arbeid in de toenmalige maatschappij. De school probeerde dus haar leerlin gen voor allerlei beroepen een pakket kennis en vaardigheden mee te geven waarmee zij aan de slag konden. Dit is zo doorgegaan tot na de Tweede We reldoorlog. Naarmate er meer beroepen kwamen, kreeg de ambachtsschool ook meer afdelingen.-De laatste jaren is men hier van teruggekomen. De snelle tech nische ontwikkelingen in onze maat schappij, met een voortdurende uitbrei ding van technische uitrusting, geven een moeilijk te voorspellen antwoord op de vraag aan welke vakmensen ons land op den duur meer of minder behoefte zal hebben. Men moet er immers reke ning mee houden dat het proces van veranderingen in de industrie nog in volle gang is. Er is bijvoorbeeld een verschuiving waar te nemen van het ‘maken en doen’ naar het ‘bewaken en regelen van processen’. Een ander feit is dat wij niet weten, welke veranderingen ons nog te wachten staan. Wel is duidelijk dat het niet de taak van de l.t.s. meer is om volleerde vakmensen af te leveren. De l.t.s.’en zouden dat - gezien de huidige en komende ontwikkelingen - ook niet meer kunnen en het zou bovendien geen zin meer hebben. Van daar dat de l.t.s. meer en meer het karakter verliest van opleidingen, ge richt op bepaalde beroepen. Nu wordt er gewerkt met beroepenvelden. Uitgaan de van wat leerlingen willen en kunnen, wil de l.t.s. van vandaag een aanloop zijn voor de eigenlijke vakopleiding die later volgt, in het kader van het leerling wezen dan wel in het middelbaar tech nisch onderwijs. Dat karakter van voor bereiding houdt in dat ook de algemene vakken in het technisch onderwijs meer aandacht krijgen en dat de techniek in het onderwijs veel meer middel tot vorming is gewordendoor praktisch en systematisch handelen, komen tot (technisch) denken. De groei die de ambachtsschool - de huidige l.t.s. - sinds haar bestaan heeft doorgemaakt, heeft ertoe geleid dat aan de lagere technische scholen 27 afdelin gen konden zijn verbonden. Met opzet wordt gesproken van ‘konden verbon den zijn’ omdat geen enkele l.t.s. al die 27 richtingen kende. Bepaalde afdelin- gen treft men slechts op enkele l.t.s.’en aan. demenselijkheid komt dan bij veel mensen tot uiting in gulle giften bij gro te en kleine acties. Alleen hulp ver- I 1 I *1 voldoende. Nee, er moeten fundamen tele zaken worden aangepakt. De Der de Wereld moet leren hoe ze zelf hun problemen op kunnen lessen. Daarbij hebben wij hier in het rijke westen de plicht om ze daarbij te hel pen. Op alle mogelijkhe manieren en door allerlei mensen. Van het allerg rootste belang daarbij is dat juist de armste mensen in de ontwikkelingslan den kans krijgen hun armoedig bestaan te verbeteren. Daartoe wil ook de gemeente Waddinxveen wat doen. dagmiddag. Dat het echter moet ge beuren staat vast. Ook vanuit onze gemeente. De gemeente staat als over heidsinstantie, het dichtst bij de burger. En om dié burger gaat het. Ook u kunt uw steentje bijdragen. Door er over te denken waarom er zo veel armoede, waarom er zoveel ellen de en waarom er zoveel honger is, wor den we bewust(er) van de ontwik kelingsproblematiek. Maar met denken alleen zijn we er nog niet. We zullen wel degelijk daadwerkelijk iets moeten doen. De kerngroep belegt daarom op woensdagavond 24 maart a.s. een informatie-avond over ontwikkelings samenwerking. Al diegenen die belang stelling hebben voor ontwikkelingssa menwerking, zijn van harte welkom. Het programma voor die avond ziet er als volgt uit: Voor de pauze zal er een film worden gedraaid over de Sahel, een gebied ten zuiden van de Sahara, waar in voorgaande jaren een ver schrikkelijke hongersnood heeft ge woed. Ad Brugman, Saheldeskundige van de Nederlandse Organisatie Voor Internationale Ontwikkelingssamenwer king zal hierbij een toelichting geven. Ook zal hij iets vertellen over het pro ject waar wij ons voor in gaan zetten en waarbij hij zelf is geweest. Na de pauze zal de heer W. J. de Vos van de kerng roep een toelichting geven op doel en functie van de kerngroep ontwik kelingssamenwerking Waddinxveen. Daarna discussie en het eventueel vor men van werkgroepen en bespreken wat er verder gaat gebeuren. Een ieder die iets wil doen - en wie zou dat niet - op het gebied van ontwikkelingssamen werking is van harte welkom om 20.00 uur in het Gereformeerd Verenigings gebouw aan de Stationsstraat. een die daarvoor in aanmerking komt 12 uur belastingmensen klaar om uw de brievenbus zal zijn ingegleden. In vragen te beantwoorden. Het belas- het gemeentehuis aan de Zuidkade tingkantoor in Gouda is dagelijks zitten nog op vrijdag 12, vrijdag 19 en voor het verkrijgen van inlichtingen vrijdag 26 maart 's morgens van 9 tot geopend van 9.00-16-00 uur. ke school, de twee jaar geleden gestarte samenwerkingsschool voor Havo/Atheneum houdt veel Waddinxveense kinderen binnen eigen gemeente en de meisjes kun nen al jaren terecht voor LHNO- onderwijs (lager huishoudkundig nijverheids onderwijs) bij "De Rank" aan de Esdoornlaan. Voor de nieuwste lood aan de Waddinx- WADD1NXVEEN Bij de maandag avond 8 maart jl. gehouden zaalvoet- balwedstrijden in Sporthal ”de Zuid- plas” te Moordrecht moest koploper Sporthuis de Bron het opnemen tegen het op de tweede plaats staande Zuid Flora uit Zevenhuizen. Zuid Flora vertastte, door zóneverdediging voor het eigen doel toe te passen,en wisten zelfs een 0-1 voorsprong te nemen, hierdoor kon de ploeg van Sporthuis de Bron niet in zijn normale ritme ko men. Maar in het verdere verloop van de wedstrijd trok Sporthuis de Bron het spel naar zich toe, controleerde de wedstrijd, en versloeg Zuid-Flora met 6-2. Uitblinker bij deze wedstrijd Cees Bonefaas. Opstelling: Kees Verhoef, Bram Bone faas, Frans Schwiebbe, Floor van Tol, Jan van Rijn, Wim Bron en Teun Bron. De afdelingen mechanische techniek en bouwtechniek zijn op vrijwel alle l.t.s.'en aanwezig. Bij een aantal scho len treft men nog andere afdelingen aan, zoals edelmetaalbewerken en scheeps bouw. De splitsing van de verschillende leer- lingengroepen in de zeven genoemde afdelingen naar praktische of theoreti sche richting (in het kader van de nieuwe examenregeling naar verschil lend niveau per vak of groepen van vakken) begint in het derde jaar. In dat derde en vierde jaar kan men zich binnen de gekozen afdeling nog in het bijzonder aan een bepaald onderdeel van de vakrichting wijden. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 11 MAART 1976 Daarnaast bestaan er speciale i.t.o.- scholen of i.t.o.-afdelingen, verbonden aan l.t.s.’en. Ook die i.t.o.-opleidingen duren vier jaar. Het gaat hier om leerlingen die door de een of andere oorzaak op de l.t.s. niet tot die leerpres taties komen die ze toch eigenlijk zouden kunnen bereiken. De ervaringen met het i.t.o. hebben wel geleerd dat sommige leerlingen door die individue le benadering toch kunnen komen tot dezelfde resultaten als die van de leer lingen van de gewone l.t.s. Als vakrichtingen kent het i.t.o. bouw techniek. consumptieve techniek en mechanische techniek. De eerste en de laatste afdelingen komen in het i.t.o. het meest voor. De opleiding wordt afgesloten met het 5| behalen van een diploma dat afhanke- lijk is van de resultatenhet kan dus een i.t.o.-diploma zijn dan wel een l.t.s.- diploma. A Afhankelijk van dat eindniveau hebben A de leerlingen de mogelijkheid door te A stromen naar een opleiding in een van de leerlingstelsels voor de vakrichting waarvoor ze zijn opgeleid. De school bekijkt samen met de organisaties voor de leerlingstelsels wat de beste oplos- sing voor elke leerling afzonderlijk is. Een tweede mogelijkheid is dat i.t.o.- leerlingen geen opleiding van een leer- lingstelsel gaan volgen, maar een vor- mingsinstituut gaan bezoeken. Het bedrijfsleven heeft, zo is gebleken, grote waardering voor leerlingen van 4 het i.t.o., vooral door hun praktisch- technische opleiding en hun werkhou- 4 ding. WADDINXVEEN De Derde Wereld, zoals de ontwikkelingslanden worden genoemd, is ver weg. Heel ver weg zelfs. In onze dagelijkse om- i we er weinig of helemaal niets van. Alleen via de com municatiemiddelen komt er informatie over die derde wereld naar ons toe. Af en toe schokkende informatie. Over honger, overstromingen, aardbevingen, armoede enz., enz. Je kunt dan met een schouderophalen zeggen: Nou ja, ik geef wat geld en en daarmee is de kous af. Of je kunt er over nadenken en je afvragen waarom er zoveel ontstellende armoede en el- king in Waddinxveen ziet als haar taak lende is op de planeet die aarde heet. Hoe komt het toch, dat meer dan de helft van alle mensen onvoldoende te eten heeft. En hoe komt het dat er op korte termijn weinig verandering in deze situatie kan komen. Vragen waa rop zo één twee drie moeilijk een ant woord is te geven. Wel weten we dat er iets aan moet ge- WADD1NXVEEN Dit jaar op nieuw komt de Inspectie der directe belastingen in Gouda de Waddinx- veners te hulp bij het invullen van het aangiftebiljet inkomstenbelasting 1975, dat inmiddels wel bij ieder- Sommige van die opleidingen hadden een driejarige, andere een vierjarige WA DDINXVEEN Er zijn weinig mensen die nog nooit dieet hebben hoeven te houden. Zo 'n dieet geeft soins allerlei problemen: wat mag wel en wat niet? - hoe verdeel je de toegestane voedingsmiddelen over dag of week? - hoe maak je er smakelijke maaltijden van? etc. Voor leden van de kruisverenigingen is dat geen punt: zij stappen naar de diëtiste, die regelmatig in het wijk- gebouw spreekuur houdt. Over het hele land werken er zo 'n 70 diëtisten in dienst van de kruisverenigingen. Maar daarnaast zijn er duizenden wijkverpleegsters, wijkziekenver- zorgsters, artsen, districtsverpleeg sters, fysiotherapeuten, kraamver zorgsters, gezondheidsvoorlich- ters, etc. bij de kruisverenigingen werkzaam. "Daar betaal ik contri butie voor' zult u misschien zeggen. Dat is wel waar, maar uw contribu tie dekt slechts een kwart van de werkelijke onkosten van het kruis werk. De rest komt voor een deel uit subsidies. Er blijft echter steeds een ongedekte rest onkosten. Boven dien moet de kruisvereniging steeds opnieuw aan geld zien te komen als zij iets nieuws in uw belang wil opzetten. Daarnaast is er nog de tuberculosebestrijding, in vele plaat sen óók het werk van de kruisvereni ging, maar soms ook van een aparte stichting of een consultatiebureau. Om in deze tekorten een beetje te voorzien is er elk jaar Emmabloem- collecte: voor kruiswerk en tuber culosebestrijding. Volgende week is het weer zo ver. Woensdag 17 maart kunt u er op' Nederland 2 om 20.25 uur een kort filmpje over zien. Dat fimpje gaat vooral over de diëtiste en wat zij voor u kan betekenen. Misschien krijgt u volgende week ook een collectebus voorgehouden of een intekenlijst. Misschien vindt u een girokaart in uw brievenbus. Denk dan even aan het vele werk dat de kruisverenigin gen voor de gezondheid van u en uw gezin doet en wees royaal. r Als leveranciers van “gezichtshulpmiddelen leggen wij grote nadruk /-z op een “goede bril”. ff Omdat dit voor ons, als gespecialiseerd opticien- optometrist het belangrijkste is. In onze eigen werkplaatsen zorgen wij voor een nauwkeurige verwerking van de glazen in het door u gekozen montuur. De waarde van uw bril wordt immers niet bepaald door de prijs, maar door het vakmanschap, de service en de nazorg. Dat zijn dingen waar u op moet letten als het om uw gezichtsvermogen gaat. WADDINXVEEN De stroom van jongelui die dagelijks naar Gouda heen en weer fietst om daar een van de vormen van ïoortgezet onderwijs te volgen wordt steeds kleiner. Waddinxveen kan name lijk in deze behoefte steeds meer zelf voorzien. Voor mavo-onder- wijs kan men terecht op een open bare en een protestants-christelij- Nederlands, een moderne vreemde taal (Engels), natuurkunde/mechanica en wiskunde. Als vijfde en zesde vak moet gekozen worden uit vaktheorie, vakte- kenen en praktijk. Voor de praktische richting zijn Neder lands, vaktheorie en praktijk verplicht. Als vierde en vijfde vak moet gekozen worden uit: een moderne vreemde taal, f wiskunde, natuurkunde/mechanica en f vaktekenen. Het is mogelijk dat kandidaten voor de praktische richting in een of meer vakken mogen meedoen aan de exa- mens voor de theoretische richting. Het 4 diploma geeft aan welke opleiding op 0 welk niveau is gevolgd. r De nieuwe examenregeling voor het R lager en individueel technisch onder- f wijs bepaalt dat het eindexamen zes R vakken omvat: Nederlands, een van de R exacte vakken (wiskunde, natuurkun- de/mechanica, scheikunde, kennis der r natuur), een van de vakken uit geschie- R denis/aardrijkskunde, veiligheid/hygië- R ne, moderne talen, maatschappijleer, R een van de expressievakken (handvaat- R digheid, muziek, tekenen, lichamelijke E oefening, algemene technieken), een 4 van de beroepsgerichte vakken (vak- R theorie/vaktekenen) en twee vakken uit R de hierbovengenoemde reeksen van vakken. De keus van een examenvak bestaat overigens slechts voor zover de school deze biedt. Daarom is er een kerngroep gevormd die ook een steentje wil bijdragen om iets van die armoede terug te dringen. De kerngroep ontwikkelingssamenwer- de bevolking bewust(er) te maken voor de ontwikkelingsproblematiek van de Derde Wereld. Dat is voor iedereen bedoeld. Ja, ook- voor diegenen die denken dat zij er niets mee te maken hebben. Bewust wording van ontwikkelingssamenwer king is tevens een bewustwording van jezelf in eigen situatie. Belangrijk is beuren. Niets doen lost niets op. Vele begrip te krijgen voor de huidige situa- mensen in Nederland en ook in Wad- J-IJ r?—-,J J:- dinxveen zijn op de hoogte van de ar moede en willen er ook wel iets aan doen. Het wordt als een plicht van me demenselijkheid gezien de ander te ver heffen uit zijn armoede. De nadruk ligt wat doen. Ook in Waddinxven. dan op leniging van directe nood. Me- De kerngroep ontwikkelingssamenwer- -i-:: i king heeft in Opper-Volta een project geadopteerd. Eén van de honderden, misschien wel duizenden projecten in lenen bij rampen e.d. is natuurlijk niet de wereld die gaande zijn. Zo’n project heeft niets anders tot doel dan de men sen in een bepaald gebied sit hun vici euze cirkel van armoede, ziekte, onwe tendheid, maar zeker ook machteloos heid te halen. Een wanneer er een ontwikkeling in een dorp, een streek of provincie be gint te komen, kunnen we zeggen dat we op de goede weg zijn. Mensen ont wikkelen, motiveren, doen inzien dat ze hun eigen lot kunnen verbeteren, is een proces van lange adem. Dat ge beurt niet op een regenachtige woens-

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 7