If I W. van Breemen bestookt geef om ANGOLA 26655 j i: Progressieven voeren verbeten strijd tegen uitbouw woningen wethouder met 16 vragen Een boekenbon is altijd raak! Huldiging op feestavond van het NKV Hagoort Boskoop Export Shop Line nu ook in Waddinxveen -Meerderheid gemeenteraad kiest voor het vergroten van huizen in Oranje- en Vondelwijk WADDINXVENERS IN ACTIE VOOR ANGOLA I I I 9? 1 U I I w. i I I I II I I GIRO 1 ■I WEE kunnen aanbieden. Flesje TONIC (alcoholvrij) 6.75 l\ Dat Elizabeth Arden een bekend huidverzorgings „huis” is, behoeven wij u niet meer te vertellen. Wél willen wij u er graag mee kennis laten maken. Dit kan door de extra voordelige introductie-aanbieding: JU. van Breemen - Progressieven WA woc geri eer< onti vro aan bur uitv gen arti vin; vuli voc wo< opv vro me sch Flesje REINIGINGSMELK 75cc 6.75 BE< Wad had die 1 dinx laats heef ”Jaa inwe voor ken, stem wik! duid groe begr ham gew gesp kele blee inzit begr zich ”H< vers zorj den VI lAUUlAlA V ILCAI L/V7 1 Y L* IL IV L/ M. V_J iv v MONDLANE STICHTING ANGOLA COMITÉ =1 ADAM dit betreft op de voorschriften en wel- standeisen, die voor deze voor de be woners van zekere welstand getuigende uitbouwsels aan de zijgevels van hoek woningen. Een beetje trots zijn we wel u te kunnen mededelen, dat wij u nu ook de producten van het cosmetica-huis ERNSTIGE VERWIJTEN Het zat er natuurlijk dik in dat de Waddinxveense raadsleden uitvoerig zouden spreken over de nieuwe bes temmingsplannen Oranjewijk ’75 en Vondelwijk ’75. Beide plannen maken het nu mogelijk in deze twee woon wijken eengezinshuizen aan de achter zijde uit te breiden over de volle ach- tergevelbreedte en met een diepte van maximaal 2,75 meter. Nogal wat Oranje- en Vondelwijkbewoners had den van de mogelijkheid gebruik gemaakt bezwaarschriften in te dienen of adhesie te betuigen. Deze "volks raadpleging” (zoals CDA-raadslid ir. W. Stuulen dat noemde) leverde in to taal 97 tegenstanders en 92 voorstan ders op. hankelijk geworden. Maar vraag nieil hoe het land er nu voor staat. Honderdj duizenden ontheemden, verbinding! wegen verbroken, de economie on; wricht, het vroegere kader vertrokke: naar Portugal. De leiders van het nieii we Angola staan voor een bijna hopelc ze taak. Zullen zij op de puinhopen vat de koloniale maatschappij een nieuw samenleving kunnen opbouwen, de sa menleving waarvoor de Angolezen zi lang gestreden hebben? Zal dit Angol; stand kunnen houden onder de enorme druk van het racistische Zuid-Afrike aan haar zuidgrens? Snelle hulp aan Angola is nu vereist Voedsel. En zaaizaden om te zorgen dal Angola binnenkort niet langer van onze voedselhulp afhankelijk zal zijn. On derdelen voor de auto’s en machine! die nu stilstaan, maar die zo snel mo gelijk weer moeten gaan draaien. Bijna dagelijks komen uit Angola verzoeken om allerlei goederen. TOCH OVERLEG MET BUREN VVD-raadslid J. C. A. C. de Vogel meende dat in nagenoeg alle gevallen overleg zal worden gepleegd met de bu ren, indien iemand zijn woning over de volle achtergevelbreedte zou willen uit breiden. ”Je bouwt tenslotte op de er- fafscheiding, al is het technisch mo gelijk daarop niet te bouwen indien het overleg met de buren zou falen”, stelde de liberaal, die de vraag opwierp of het nu de buren zouden moeten zijn om de huiseigenaar te beletten een uitbouw te plegen. "Het gaat meestal om subjec tieve beoordelingen. De één zit graag in de zon en de ander juist uit de wind”, verduidelijkte de heer De Vogel, die het wilde aanvaarden dat het maken van dakterrassen en de mogelijke in breuk op de privacy daardoor wordt te gengegaan. De fractievoorzitter van de SGP/Her- vormde Kiesvereniging, de heer D. Uit- beijerse, was erg kort in zijn reactie over het raadsvoorstel tot wijziging van de bestemmingsplannen Oranjewijk en Vondelwijk. De in de huidige plannen toegestane uitbreiding over 40 procent van de achtergevelbreedte vond hij van weinig economisch effect blijkgeven, dus ziet zijn fractie het toestaan van ruimere uitbouwmogelijkheden wel zit ten. Vooral omdat Waddinxveen over weinig grote huizen beschikt waar de in deze gemeente wonende Oranje- en Vondelwijkers naar toe zouden kunnen verhuizen. ”Als de één niet kan of wil uitbreiden is dat spijtig, maar dat bete kent niet dat je daarin anderen zou moeten belemmeren”, vond de heer Uitbeijerse. UITVOERIGE REACTIE CDA-wethouder P. F. J. van Schie van openbare werken en -bedrijven, ruim telijke ordening, woningbouw, verkeer en milieuzaken, ging uitvoerig in op de door de vier raadsfracties gemaakte op merkingen. Hij betoogde dat de huizen in de Oranje- en de Vondelwijk destijds met beperkte middelen zijn gebouwd en tot stand gekomen onder het regiem van de woningwet 1901. ’’Vergeet niet dat woningen van f 18.000,- daar nu voor Rotterdammers en Hagenaars f 125.000,- waard zijn geworden”, bracht de christen-democratische wet houder in het midden. Hij meende dat het kunnen vergroten van de huizen kan betekenen dat kinderen in de woonkamer hun huiswerk kunnen ma ken, hun hobby beoefenen of dat tele visie kan worden gekeken zonder daar bij het hele huisgezin te betrekken. Met het door het college voorgestane verbod op de door de uitbouw ontstane platte daken, muurtjes en hekwerken aan te brengen om er een zonneterras van te maken was hij het helemaal eens. De bij wijze van experiment op platte daken gebouwde zware muurtjes aan de Anna Paulownastraat 11 en 17 maken duidelijk dat het niet gewenst is dat de ontstane terrassen als zodanig beleefd en bewoond moeten worden. Wethouder Van Schie was voor het creëeren van uitbouwmogelijkheden aan de zijgevels van hoekwoningen om dat daarmee de 'eenvormigheid in de Oranje- en Vondelwijk doorbroken zou kunnen worden. Hij bracht in herin nering dat de Provinciale Planologische Commissie (PPC), gehoord de Provin ciale Planologische Dienst (PPD), over GROOT VRAAGTEKEN "Kan ik de ingediende bezwaarschriften volledig onderschrij ven, niet onderschrijven kan ik het door Burgemeester en Wethouders gestelde dat toenemende vrije tijd en welvaart behoeften oproepen aan extra ruimte voor creatieve tijdsbesteding en uitbreiding van wooncomfort binnen de woning. Die vrije tijd neemt mis schien wel toe, al of niet gedwongen, bij die toenemende welvaart zet ik een groot vraagteken. Ook vraag ik me af of die creatieve tijdsbesteding alleen maar extra ruimte vergt binnen de wo ning. Een uitbouw gaat ten koste van de mogelijkheid tot creatieve tijdsbes teding in de tuin, een extra hobbyruim- te wordt niet gecreëerd”, protesteerde de heer Van Ek. Het progressieve raadslid achtte het geenszins bewezen dat er een behoefte zou zijn aan grotere leefruimte op de begane grond. Een nog grotere slag in de lucht vond hij het in het raadsvoor stel beweerde dat zonder die grotere ruimte bewoners zich genoodzaakt voelen zich elders te gaan vestigen. ”- Dit gaat volledig voorbij aan het feit dat uit de bezwaarschriften blijkt dat velen zich genoodzaakt gaan voelen te verhuizen als de buren aan weerszijden over de volle breedte gaan uitbouwen”, betoogde de heer Van Ek, die de bez waarschriften zeker zo hoog stelde als de binnengekomen adhesiebetuigin gen. ”lk vind het uitermate bezwaarlijk dat door het ingrijpen van de locale overheid - door het wijzigen van bes temmingsplannen - een groot aantal in woners zich ernstig aangetast voelen in hun leefgewoonte. De ingediende bez waarschriften worden zomaar van de tafel geveegd”, verweet het progressie ve raadslid het college van Burgemees ter en Wethouders. mogelijkheid wordt ingebouwd. Verder zouden de zijgevels van alle hoekwoningen niet mogen worden uitgebouwd. De raadsleden van het CDA, de SGP/- Hervormde Kiesvereniging en de VVD lieten in een dik twee-en-een-half uur durend debat hun progressieve colle ga’s echter volledig in de kou staan en wezen resoluut de vijf door de heer H. van Ek ingediende wijzigingsvoorstel len van de tafel. Een aparte stemming daarover en een door drs. W. G. de Meer (Progressieven) zelfs gevraagde schorsing hielp daar niets aan. De prog ressieve wethouder A. H. van Gent viel uit de (fractie)boot, omdat hij het er slechts mee eens was geen uitbouwmo gelijkheden aan de zijgevels van hoek woningen te creëeren. tafel geweest. Daarbij zijn schrijnende gevallen zoals u die schetst niet geble ken. In de raadscommissie zijn er geen uitbouwmogelijkheden om die reden geschrapt. Vraag: Vinden Burgemeester en Wet houders niet dat de wijk door deze be bouwing ’’versteend”. Antwoord: Nee. Vraag: Kun je de bezwaren van de één laten opwegen tegen het voordeel van de ander? Antwoord: Ik weet niet wat u bedoelt. Vraag: Is dit voorstel niet het meest in het voordeel van de financieel meest draagkrachtigen? Zij kunnen hun wo ning uitbreiden, maar kunnen zij ook niet het gemakkelijkste wanneer ze dat willen verhuizen? Antwoord: Misschien wel. Vraag: Waar is de conclusie van Bur gemeester en Wethouders op geba seerd dat waardestijging van een wo ning met uitbreidingsmogelijkheden lo gischer is dan waardebepaling? Is dit een subjectieve of een objectieve maat staf? Antwoord: Dat is geen conclusie van B. en W. Er is een duidelijk rapport van een (Waddinxveense) makelaar over deze kwestie opgesteld als hulpmiddel bij het beoordelen hiervan. Vraag: Bestaat de mogelijkheid dat de gemeente aansprakelijk wordt gesteld wanneer er inderdaad sprake is van waardevermindering? Antwoord: In principe kent elke ruim telijke ordeningszaak een planscha- deregeling. Dat er schade zal ontstaat! is niet gebleken. Vraag: Wat heeft het verbod van het oprichten van muurtjes, hekwerken en dergelijke te maken met het privacy- bezwaar? Antwoord: Erg veel. Vraag: Is het wijzigen van het bestem- H. van Ek Progressieven Het Progressieve raadslid H. van Ek zei al aan het begin dat zijn fractie bezwaar maakt tegen de in de Oranje- en Von-. delwijk voorgestelde uitbouw van een gezinshuizen. Hij herhaalde dat de mo gelijkheid tot het vergroten van wonin gen over de volle achtergevelbreedte gekoppeld zou moeten worden aan de toestemming van wederzijdse buren. Ook in de bezwaarschriften was dit as pect naar voren gekomen. Voorts zou in de nieuwe besemmingsplannen een beroepsmogelijkheid moeten worden ingebouwd. Op die manier zouden de belangen van alle betrokkenen zo goed mogelijk worden gediend. WA ben tion van lijk doo geel geel bari ove niet te g bur Met dinx' G. S die h Annt gewc dinx' den. van Hoo sluie Maa broe insta ”Hei spral delij germ niet dat kan sche Wad mier een i WADDINXVEEN De jaarlijkse feestavond van het N.K.V. te Waddinx veen is ook dit jaar weer uitbundig ge vierd. Er werden op deze avond in het Gereformeerd Verenigingsgebouw 5 ju bilarissen gehuldigd, vanwege hun 25- jarig lidmaatschap. Dat waren de he ren: J. Vaneman, G. Pappot, A. van Wognum, J. Jaspers en G. v. d. Hoorn. De heer Ketelaars, districtsbestuurder, sprak de jubilarissen toe. Hij vond, dat zij hun trouw aan de vakbond hebben getoond toen het een tijd was, waarin het collectieve vlak nog weinig of niets betekende. Hij prees hen voor hun doorzettingsvermogen, stimulering en volbrenging, want het is niet gemakke lijk om tegenwoordig de maandelijkse bijdrage te voldoen, derhalve betrok hij ook hierin de dames, want van de da mes hangt dit toch deels af. De heer H. Heller, N.K.V.-voorzitter overhan digde de jubilarissen een boekenbon en hun dames werden in de bloeme tjes gezet. Hierna bracht de toneelgroep ”Vios” uit Reeuwijk het toneelstuk "Voor hete vuren" en tot in de kleine uurtjes werd er gezellig gedanst op muziek van de ’’Mellowtones" uit Leiden. db bourn© drogisterij parfumerie groensvoorde 10 waddinxveen beide nieuwe bestemmingsplannen geen enkele opmerking had gemaakt. En dat overkomt de gemeente zelden. OPNIEUW TER VISIE Het benodigd zijn van toestemming van buren voor het verkrijgen van bouw vergunningen voor het uitbouwen vond de CDA-wethouder geen kwestie om in de bestemmingsplannen op te nemen. Het burenrecht is voldoende in het Burgerlijk Wetboek geregeld. Hij beloofde de raad er bekendheid aan te geven dat het verstandig is voor het uit bouwen, en natuurlijk helemaal als je op de erfscheiding wilt gaan bouwen,, overleg te plegen met de buren. De heer Van Schie hoopte dat de bou- waanvrage per woningblok op het gemeentehuis binnenkomen. Dan is ië- dereen voor en hebben Burgemeester en Wethouders ook de mogelijkheid - als de betrokkenen het daarmee eens zijn -vrijstelling te verlenen voor het overschrijden van de maximale hoog temaat van drie meter, doch uitsluitend ten behoeve van balustrades, balkon- hekken, muurtjes en schuine dakvlak- ken. Nadat wethouder A. H. van Gent (Progressieven had gezegd dat het hem na twee-en-een-half jaar wethouder schap voldoende had overtuigd dat er in de Oranje- en Vondelwijk gerede aanleiding bestaat het uitbouwen van woningen over de volle achtergevel breedte toe te staan gezien de vele op het gemeentehuis binnenkomende uit- bouwaanvragen, doch tegen een uit bouw aan de zijgevels van hoekwonin gen te zijn omdat dit het wijkbeeld al leen maar zou verengen, zei wethouder Van Schie dat de nieuwe bestemmings plannen opnieuw een maand ter visie zullen worden gelegd en dat de bez waarden zich dan tot het provinciaal bestuur hebben te richten of anders nog kunnen besluiten de Kroon van hun gelijk te overtuigen. BOSKOOP/WADDINXVEEN De internationale Expert organisatie met haar zetel in Zürich en Eurocentrales in Nederland, Finland, Noorwegen. Zweden, Denemarken, Duitsland. Zwitserland en Engeland heeft een ge heel nieuw winkelinterieur ontwikkeld, waarin het voor de consument betet mogelijk is een keuze te maken. Don derdag 25 maart a.s. opent de firma Hagoort b.v. te Boskoop, die al gerui me tijd als zelfstandig bedrijf lid is van deze organisatie, zijn bedrijf met dit wel zeer bijzondere interieur. Het doel van dit interieur is door betere groepe ring en het vermelden van de belang rijkste technische gegevens en prijzen bij alle artikelen, de consument in staat te stellen zich een duidelijk beeld te verschaffen, wat de firma Hagoort aan apparaten te bieden heeft. Juist in dit interieur ervaart men de grote voordelen, die de consument heeft van de internationale Expert or ganisatie. Want de Expert organisatie, die in Europa de grootste op haar ge bied is, heeft ten doel door gebruik making van haar machtspositie in de electrotechnische branche, ten opzich te van de fabrikanten kwaliteits- en prijsvoordelen te bedingen, die ten goe de komen aan de consument. Daardoor is een bedrijf dat aangeslo ten is bij Expert, in staat belangrijke kwaliteits- en prijsvoordelen aan zijn klanten te bieden. Niet zoals nu veel gebeurt, dat bedrijven door verminde ring van de service en het verdere dienstenpakket de prijzen trachten te verlagen, maar door de grote voorde len van de centrale inkoop en de voor delen van kostenverlagende systemen die door Expert ontwikkeld zijn, zoals centrale administratie op de compu ter. aan de consument door te geven. BENEPEN ’’Sommige bezwaren doen wat benepen aan”, vond ir. Stuulen, die er maat schappelijk niets op tegen vindt je buurman op zomerse dagen in zijn hemd te zien staan. Uit de ’’volksraadp leging” in de Oranje- en Vondelwijk was hem al duidelijk geworden, dat de helft van de VVD-fractie in de Wad dinxveense gemeenteraad voor de uit bouw zouden stemmen, omdat hij on der de handtekeningenzetters de na men van de liberale raadsleden F. H. de Ruijter en Z. van der Houwen was tegengekomen. Voor het standpunt van wethouder A. H. van Gent (Progressie ven) om geen uitbouwmogelijkheden aan de zijgevels van hoekwoningen toe te staan toonde ir. Stuulen begrip, al zouden hij en zijn christen democratische fractiegenoten de prog ressieve wethouder overigens hierin niet steunen. Het CDA vertrouwt wat Wethouder P. F. J. van Schie CDA Het hele debat lang wierpen de prog ressieve raadsleden CDA-wethouder P. F. J. van Schie ernstige verwijten voor de voeten. Drs. W. G. de Meer: ’’Niet het algemeen belang wordt met dit raadsvoorstel gediend, maar bepaalde politieke groeperingen”. H. van Ek: ”De wethouder geeft eenzijdige infor matie. De ingediende bezwaarschriften worden gewoon van de tafel geveegd". W. van Breemen: ”Dit is geen demo cratisch voorstel”. Volgens de wethou der is het raadsvoorstel geboren uit de bij de Oranje- en Vondelwijkbewoners levende verlangens, zijn alle voor- en tegens gedurende een lange voorberei dingsperiode telkens tegen elkaar afge wogen en komt de besluitvorming in de Waddinxveense gemeenteraad op democratische wijze tot stand. CDA-raadslid ir. W. Stuulen, die de christen-democratische wethouder P. F. J. van Schie ondervroeg over de in het raadsvoorstel genoemde ’’gewijzig de stedebouwkundige inzichten en maatschappelijke behoeften”, noemde het opvallend dat een betrekkelijk geringe wijziging van de bestemmings plannen voor de Oranje- en Vondelwijk zoveel (principiële) bezwaren had op geroepen. De indieners van de bez waarschriften gaan er naar zijn mening gan voorbij dat een schutting van twee meter hoogte en bomen evenals de beoogde uitbreiding van eengezinshui zen over de volle achtergevelbreedte een slechtere bezonningssituatie en lichtinval kunnen bewerkstelligen. Een rommelige aanblik van de achterzijde van de woningblokken achtte het CDA-raadslid niet mogelijk, omdat de huidige uitbreidingsplannen het ten slotte al toestaan 40 procent uit te brei den, zoals het vergroten van de keuken. WADDINXVEEN De fractie van de Progressieven (PvdA/D’66/PPR/ PSP) heeft in de maandagavond gehouden gemeenteraadsvergadering tevergeefs een verbeten strijd gevoerd om voor elkaar te krijgen dat het bouwen van eehgezinshuizen over de volle achtergevelbreedte in de Oranje- en Vondelwijk alleen dan wordt toegestaan, indien dat zou wor den gekoppeld aan de schriftelijke toestemming van de wederzijdse buren en dat ter voorkoming van ’’dwarsliggende buren” een beroeps- WADDINXVEEN De heer H. van Ek, woordvoerder van de raadsfractie van de Progressiven (Pv- dA/D’66/PPR/PSP) in het debat over de door de meerderheid van de gemeenteraad maandagavond vastges- teldé bestemmingsplannen Oranjewijk '75 en Vondelwijk '75, werd in zijn ar gumentering tegen het toestaan van uit bouwmogelijkheden ven eengezinswo ningen krachtig bijgestaan door het uit PSP-kring afkomstige progresssieve raadslid W. van Breemen. Het was voor deze opvolger van de vertrokken mr. R. H. Holl de tweede raadsverga dering. De heer Van Breemen bestook te wethouder P. F. J. van Schie (CDA) met maar liefst zestien concrete vragen, waarop het lid van het college van Burgemeester en Wethouders koel en zakelijk antwoordde. Vraag: Wordt er door de uitbouw een gedifferentieerde ruimte verkregen in de woning? Wat is dat? Antwoord: Ruimte in de woning met*- meer mogelijkheden, speelt vooral bij hoekhuizen die aan de zijgevels zouden kunnen uitbreiden. Vraag: Geeft uitbouw extra hobby- ruimte? of is er juist behoefte aan deze hobbyruimte in een extra kamer? Antwoord: Op bepaalde delen ven de dag en voor bepaalde activiteiten voor ziet de mogelijkheid tot het uitbouwen van een eengezinshuis over de volle achtergevelbreedte duidelijk in een be hoefte. Vraag: Is deze uitbouwbehoefte niet ten dele een modeverschijnsel? Antwoord: Weet ik niet. Vraag: Wordt de hobbyruimte buiten (ongeveer een kwart/eenderde van de tuin) niet beperkt? Antwoord: Dat s maar welke keuze je maakt. Een zuiver subjectieve zaak. Vraag: Zouden bewoners die niet al leen willen uitbouwen niet genood zaakt zijn zich elders te vestigen? Antwoord: Dat zal best zo zijn, maar daarover heb ik geen keiharde feiten. Vraag: Welke architectonische- en welstandseisen worden aan de bouw vergunningen gesteld zodat de wijken niet rommelig worden? Antwoord: Het verlenen van bouwver gunningen is aan regels gebonden. Niet dieper dan 2,75 meter en niet hoger dan 3,00 meter. Verder dient een welstands commissie ons van advies. Vraag: Wat verstaan Burgemeester en Wethouders onder enige aantasting van groen en bezonningssituaties wanneer een kwart/eenderde deel van de tuin bebouwd wordt en wanneer het zon licht in sommige tuinen en woningen voor 100 procent verminderd? Antwoord: Voor elk woningblok op zich is bezien in hoeverre uitbreiding toelaatbaar is. In het vooroverleg (raadscommissie voor de ruimtelijke ordening) zijn de tekeningen telkens op WADDINXVEEN Op zaterdag 27 maart zal ook in Waddinxveen gecol- lekteerd worden voor Angola, als on derdeel van de landelijk door het An- golacomité en de Mondlane Stichting opgezette actie. Het onafhankelijk ge worden Angola heeft veel geld nodig voor de wederopbouw en de ontwik keling van het land. Dit geld zal worden gebruikt voor concrete activiteiten zoals aankoop van zaaizaad, eenvoudi ge landbouwwerktuigen, alfabetisatie- kursussen, basis-onderwijs, enz. Men sen die mee willen doen aan de kollekte kunnen zich opgeven bij Wim van Baarle, Peuleyen 118, tel. 3766; Wim van Breemen, Vijverlaan 26, tel. 3070; Emka Krösschell, J. Campertlaan 24, tel. 6267. ’’Geef om Angola” (giro 26655, Am sterdam) gaat om het Afrikaanse land dat eerst veertien jaar oorlog kende te gen het koloniale Portugal. Daarna een allerverwoestende strijd over de toe komst van het land. Angola is nu onaf- mingsplan geen rechtsonzekerheid voor diegenen die niet willen uitbou wen? Is er daarom geen sprake van een ondeocratisch voorstel? Antwoord: Ik begrijp niet wat u hier mee wilt zeggen. Vraag: Een aantal bezwaren worden ten dele gegrond verklaard? Welk deel? Op welke wijze is door B. en hieraan tegemoet gekomen? Antwoord: Op het punt van de privacy. Geen platte daken op uitbouwen, die als zonneterras gebruikt zouden kun nen gaan worden. Vraag: Bestaat er geen gevaar dat door deze uitbouwmogelijkheden onverk wikkelijke toestanden tussen buren kunnen ontstaan? Vooral omdat het Burgerlijk Wetboek de enige mogelijk heid wordt om eventuele uitbouw te verhinderen. Willen B. en W. publici teit aan deze mogelijkheid geven? Antwoord: Ja hoor. Dit is een openbare raadsvergadering waarover de kranten wellicht uitvoerig zullen schrijven.

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 10