Ambtsketen en ham er voor 1ste burger ’’Burgemeester, wij zijn hier gewend aan lange ambtstermijnen ’’Openbaringen 21 blijft leidraad van mijn leven” Loco-burgemeester H. Huizer tot mr. A. G. Smallenbroek: r ”OOK VAN DE EERSTE BURGERES WORDT ERG VEEL GEVERGD” ’’Overeen komst met de komst C. A. van der Hooft in 1958” Waddinxveens nieuwe eerste burger in installatierede: =J lllllllilllllHIllllllliHNIllllllllllllllNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU llilllll||||||llllllllll||||||IH||||lllll|||lll|||^^ WADDINXVEEN ’’Niet de burgemeester bepaalt in het gemeente lijk bestel de richting, waarin het bestuur gevoerd zal worden. Hoog stens kan hij als lid van het college van Burgemeester en Wethouders daarop enige invloed uitoefenen. In ons democratisch bestel zal deze gemeenteraad u het meest ervaren als zijn voorzitter. Wat u in die func tie als raadsvoorzitter en in die als voorzitter van het college van Burge meester en Wethouders in grote lijnen gaat voorbereiden, stimuleren en uitvoeren, heeft deze gemeenteraad voor de periode 1974-1978 vast gelegd in een beleidsprogramma voor het college van Burgemeester en Wethouders. Dit politieke stuk is door alle vier de fracties in de raad als uitgangspunt onderschreven”. WADDINXVEEN ^Het is u reeds uit de pers bekend, dat ik lid ben van de Gereformeerde Kerk en dat ik lid ben van de Anti-Revolu- tionaire Partij. Daarvoor heb ik gekozen, omdat voor mij de opdracht van het evangelie niet een zaak is, die beperkt blijft tot het persoon lijk handelen. Daarvan moet ook in de geemschap blijk gegeven worden door woord en daad. Niet de mens tot norm, doch de evangelische norm geeft het kunnen en de grenzen aan van het menselijk doen en laten, geeft inhoud aan de begrippen goed en kwaad. Voor mij zal dan Open baringen 21 de leidraad van mijn leven blijven, waar de apostel schrijft over de Heer; ”En zie, ik maak alle dingen nieuw”. De toekomst is het nieuw Jerusalem; het is een uitdaging daar ook op aarde gestalte aan te geven. In dat besef zal ik pogen als burgemeester boven en tusse de burgers te staan.” Lachend hing loco-burgemeester H. Huizer bij de veel langere mr. A. G. wilt werken in het tot n Smallenbroek de ambtsketting om. ist. dal nze tri nes no- jna ten liet rd- gs- nt- ;en eu- :lo- /an we sa- zo ola me ika De net iles en. nd, ge- :ld, ter on- ma •ui- /an dit oei pe- ng- zen aat te aan Mevrouw Smallenbroek-van Eek tijdens een rustig moment op de receptie in het Anne Frank-centrum. Zittend haar dochter Agnita (4). On de achtergrond in gesprek haar man. slo- ijke zijn zeel de- ere i te de- >or- nen Mils pu- loco” - wethouder van sociale zaken, volksgezondheid, marktzaken, huis vesting en vertegenwoordiging in streekbedrijven - sprak daarbij deze woorden: "Ik hang u de ambtsketen om, als bijzonder teken van uw zeer bijzondere ambt. Het is een keten en geen "ketting”. Nooit mag hij u te zwaar wegen onder welke omstandig heden dan ook. Ik overhandig u ook de ent or- tie. ge- lik- de ch- en oe- MEERJARENBEGROTING En met deze opmerkingen belandde mr. Smallenbroek bij de noodzaak om een financieel structuurplan voor de gemeente te gaan opzetten wil men het bestuur in financiële termen vertalen. Maar voordat het zover is moet natuur lijk eerst aan een aantal voorwaarden zijn voldaan. Van de zeven voorwaar den die de nieuwe burgemeester op- somde stond een meerjarenbegroting voor de eerstkomende vijfjaar bo venaan. ”Ik meen daarmee voor open doel te scoren”, gaf hij toe. alvorens toch nog even wat dieper in te gaan op een dergelijk richtinggevend beleids stuk, dat hand in hand moet gaan met een op te stellen meerjarig investering sprogramma. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 18 MAART 1976 Mr. Smallenbroek weet dat voor het bereiken van dit soört zaken op grond waarvan de gemeenteraad kan waar maken wat dit orgaan wezenlijk is (hoofd der gemeente) een kwalitatief hoog geschoold ambtenarenkorps noodzakelijk is, "Ik heb begrepen, dat aan die voorwaarde is voldaan. Het is geen werk, dat binnen de kortste keren gereed is. Veel studie, veel rekenwerk, veel overleg is noodzakelijk. Niet in het minst met de, zo heb ik begrepen, bin nenkort in te stellen financiële commis sie voor advies en bijstand aan het col lege van B. en W.”, aldus Wad- dinxveens nieuwe eerste burger, die duidelijk te kennen gaf vanuit een le vensbeschouwelijke achtergrond te wil len werken. WADD1NXVEEN De officiële in stallatie van mr. A. G. Smallenbroek tot burgemeester van Waddinxveen gebeurde dinsdagmiddag in het Anne Frankcentrum tijdens de daar gehou den buitengewone gemeenteraadsver gadering. Van loco-burgemeester H. Huizer kreeg de nieuwe burgemeester de ambtsketen omgehangen en de voorzittershamer overhandigd. De "- gewenst, dat die beleidsvoornemens normatief worden beoordeeld. Zowel kwaliteit als kwantiteit spelen daarbij een rol. Wanneer die doelstellingen zijn geformuleerd - ik nam reeds kennis van een aantal daarvan - is het noodzakelijk de onderlinge afhankelijkheid te bepa len. Het zal u duidelijk zijn, dat het bereiken van gewenste doelen de kans daarop voor andere vermindert, dan wel in het geheel niet haalbaar doet worden. Het wordt het meest markant, indien de vertaling daarvan in begro- tingsprogramma’s wordt omgezet." Loco-burgemeester H. Huizer was dins dagmiddag in het Anne Frank-centrum al gauw tot dit punt in zijn tot Wad dinxveens nieuwe burgemeester mr. A. G. Smallenbroek en de gemeenteraad gerichte toespraak aangekomen, nadat hij overigens eerst het burgemeesters ambt als een zeer bijzonder ambt had gekenschetst. ”Het is een ambt met vele facetten. Het is een boeiend ambt, maar,het is óók een ambt, waardoor de drager ervan als het ware voortdu rend in het licht van de schijnwerpers vertoeft. Dat is niet altijd benijdens waardig. Het betekent namelijk, dat men in zo’n positie er zich altijd van bewust moet zijn, dat doen en laten door anderen beoordeeld worden.” De doorsnee-burger noemt de burge meester vaak ”het hoofd der gemeen te”. De Grondwet bepaalt, dat aan het hoofd der gemeente een raad staat. Deze door de burgerij gekozen raad is het hoogste bestuursorgaan in de gemeente. Maar de voorzitter van die gemeenteraad wordt benoemd en ont slagen door de Koningin. De gemeen tewet bepaalt, dat het bestuur van een gemeente bestaat uit een raad, een college van burgemeester en wethou ders en de burgemeester. De burge meester is derhalve een bestuursor gaan. Hij heeft de ”wet” tot richt snoer van zijn daden te nemen. In de ”wet” vindt hij zijn verplichtingen en bevoegdheden”. ”De benoeming van de burgemeester is een benoeming van staatsrechtelijke aard”, aldus ging de heer Huizer ver der, "Temeer daar het voorzitterschap van de gemeenteraad verenigd is met het burgemeesterschap. Dit houdt ten nauwste verband met het feit, dat de burgemeester nu eenmaal naast ’’ge meentelijk bestuursorgaan” in grote mate het vertrouwen van de Kroon moet hebben. Op hem rust de taak te verhoeden, dat het gemeentebestuur ’’buiten de perken der wet” zou treden ontwikkeling van Waddinxveen 1995 globaal zijn aangeduid. Dit struc tuurplan ziet als maximum een groei in de komende 20 jaar tot 25.000 inwo ners”. ”Of de provinciale overheid deze ge dachte kan onderschrijven, zal binnen enkele jarën uit het streekplan Zuid- Holland-Oost blijken. Provinciaal on derzoek naar mogelijk nieuwe bouwlo- katies op enkele kilometers afstand van ons dorp, roepen bij ons wel vraagte kens op. Ons voorzieningenniveau wordt vaak geprezen; het is relatief hoog. Uw ambtsaanvaarding in onze gemeente lijkt oppervlakkig beschouwd op de komst van uw voorganger in 1958. Ook toen was er een economi sche recessie, een relatief grotere werkeloosheid en problemen met de export”. ’’Toch is die vergelijking maar schijn baar. In 1958 werd het economisch dal gevolgd door een ongekende welvaarts stijging, nog doorlopend tot en met 1973. De stagnatie in de economie lijkt nu echter structureel en is zeker veel dieper ingrijpend in onze economische orde. De Kamer van Koophandel meldt ons in de nieuwjaarsboodschap sombere verwachtingen in deze regio, welke nagenoeg parallel lopen met de landelijke sombere kijk. Er zijn zeer weinig bdrijven, die in 1976 meer den ken te investeren dan strikt noodza kelijk is voor de vervanging van oude installaties", aldus de heer Huizer. "Het zal mede uw taak zijn om zich met uw gemeentebestuurders te verdie pen in de vraag hoe wij een bescheiden steentje kunnen bijdragen die wer keloosheid laag te houden en zelfs zo mogelijk nog terug te dringen". maar niet van diens vrouw. Op het re presentatieve vlak wordt veel, vaak te veel van haar gevergd. Zulks vraagt een enorme inspanning. Eerst en vooral bent u de vrouw, de echtgenote, die de man zijn "thuis zijn” kan bieden, het centrale punt in het gezinsleven. Op zichzelf ai een hele taak. Daarnaast het vaak alleen zijn, maar tevens ook weer bij vele zaken betrokken zijn, het fun geren als eerste burgeres van de gemeente. Gaarne wensen wij u de kracht en de gezondheid toe dit te mo gen vervullen”, aldus de heer Huizer, die twee-en-een-halve maand de nu aan mr. Smallenbroek doorgegeven ambts keten heeft gedragen en de voorzitters hamer hanteerde. en gaat regelen of handelen in strijd met wet of algemeen belang. Ook rnet het oog op de ’’uitsluitend en alleen” aan de burgemeester toevertrouwde handhaving van de openbare orde in de gemeente, waarbij de orde van het rijk nauw betrokken is, neemt hij op dat punt een onafhankelijke positie in”. Loco-burgemeester Huizer gaf aan wat in Waddinxveen precies van mr. Smal lenbroek wordt verwacht. ’’Ofschoon u aan het opstellen van dit beleids programma part noch deel heeft ge had, zal deze raad toch wellicht van u verwachten, dat u de coördinerende functie binnen het gemeentebestuur zult verrichten, die een vruchtbare uitwerking van het beleidsprogramma tot gevolg kan hebben. Maar beleid, en vooral nieuw beleid, vraagt vaak geld. En de beperkte middelen zo juist mogelijk aanwenden zal mede uw zorg zijn. Overigens zal het ook mede uw taak zijn, als enige full-timer in het dagelijks bestuur, het beleid toe te lichten naar buiten en zorg te dragen voor de openheid van bestuur, die deze gemeenteraad voorstaat”. Overigens bracht de heer Huizer ook de door de onstuimige groei van de gemeente wat in verdrukking gekomen huisvesting van het eigen gemeente lijk apparaat. ”De uitdrukking ”wij barsten uit ons jasje” is wat populair uitgedrukt; de andere uitdrukking we zitten op eikaars schoot” klinkt wat tè plezierig. Maar wij worstelen met plaatsruimte. De werkkamers zijn over vol, de wethouders zijn gewend, als de burgemeester even weg is, prompt zijn kamer te gebruiken. Openbare werken zetelt in een paar omgebouwde woonhuizen aan de oostzijde van de Gouwe. In de wandeling heet die dienst dan ook ”de Overkant”, ’t Is maar dat u dat weet! De gemeente-ontvanger heeft zijn onderdak in een voormalige woning, nader aangeduid met, naast de ’’bakker”. Kortom er moest wat ge beuren. Er is gekozen voor een nieuw gemeentekantoor. Over de plaats is de raad het eens geworden; dat zal het parkeerterrein zijn ten westen van het huidige raadhuis. Wij hopen en ver trouwen, dat Gedeputeerde Staten ons snel planologische medewerking zullen verlenen. De vorm van het gebouw is thans definitief bekend; over de inde ling vindt overleg plaats met de toe komstige gebruikers. De kostenbereke ning - zowel qua investering als qua jaarlijkse lasten - is binnenkort globaal bekend. Onze en vanaf heden ook uw zorg zal zijn hoe wij deze extra last zullen kunnen dragen binnen een slui tende begroting. Het gemeentelijk be lastinggebied is al voor 85% gebruikt en een beruchte artikel 12-positie lokt de voorzittershamer. Het is om lei- blijken, dat u ding te geven, het is geen "moker”, belang van deze gemeente, waarvan die alles verbrijzelt, het is geen ”wa- de Kroon u het burgemeesterschap pen" om mee neer te slaan, het is een toevertrouwde. Ik meen al loco- symbool, dat één onzer de leiding burgemeester u te mogen toewensen, heeft in de vergaderingen. Ik spreek dat u hier een goede samenwerking hierbij de wens uit, dat u zich vanaf zult ondervinden en mede opbouwen, dit ogenblik, onder Gods Zegen zult Ik wens u van harte geluk met deze in doen kennen als een man uit één stuk, stallatie en wens u en uw gezin Gods Moge het in de komende periode zegen toe”. niemand van ons aan”. Maar niet alleen het gebouw waar straks gaat zetelen is nieuw, maar ook de man met wie hij dagelijks gaat sa menwerken. Zoals bekend gaat ge meentesecretaris H. Jenné wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd ontslag heeft gevraagd per 1 mei a.s., na een bijna 45-jarig dienst verband, waarvan ruim 32 jaar als ge meentesecretaris. De heer Huizer: ”U ziet burgemeester, wij zijn hier ge wend aan lange ambtstermijnen”. Hij doelde hiermede op de door velen kort genoemde Harmelense periode, die M/i jaar heeft bedragen. Zoals bekend ging oud-burgemeester C. A. van der Hooft ha 17 jaar uit Waddinxveen weg. Loco-burgemeester H. Huizer overhandigt mr. A. G. Smallenbroek de voorzittershamer. BEGROTINGSEVENWICHT Waddinxveens nieuwe burgemeester had uit de vele gemeentelijke stukken, die hij had gekregen afgeleid dat Wad dinxveen naast een rijke historie in de laatste decennia een expansieve groei heeft doorgemaakt. Mr. Smallenbroek: "Jaar op jaar vermeerderde het aantal inwoners en kwamen vervolgens vele voorzieningen tot stand, het is mij geble ken, dat in belangrijke mate overeen stemming bestaat over de verdere ont wikkeling van de gemeente; het is mij duidelijk, dat niet primair meer aan groei wordt gedacht. Ik heb vervolgens begrepen, dat uw zorg uitgaat naar het handhaven van een kennelijk bedreigd geworden begrotingsevenwicht. In de gesprekken, die ik daarover met en kelen uwer mocht voeren, is die pro bleemstelling aangescherpt. Naar mijn inzichten is het handhaven van een begrotingsevenwicht niet een zaak op zich”. "Het is noodzakelijk, dat allereerst op verschillende terreinen van overheids zorg de doelstellingen nauwkeurig wor den omschreven. Het is daarbij uiterst WADDINXVEEN Naast de vele woorden die dinsdagmiddag werden gericht tot de Waddinxveens nieuwe eerste burger mr. A. G. Smallenbroek ontsnapte ook zijn echtgenote, me vrouw 1. Smallenbroek-van Eek, niet aan de aandacht. Het was loco- burgemeester H. Huizer die zich het uitvoerigst ook tot haar richtte. ”ln de gemeentewet zijn niet minder dan 21 artikelen gewijd aan de ambtsomschrij- ving van de burgemeester, nog aange vuld met diverse andere wetten en voorschriften, maar er wordt met geen woord gewaagd over de enorme taak opvatting, die een burgemeesters vrouw moet bezitten. Men maakt, merkwaardigerwijze wel een profiel schets van de "ideale" burgemeester. WADDINXVEEN Loco- burgemeester H. Huizer maakte dins dagmiddag in zijn toespraak tot mr. A. G. Smallenbroek duidelijk dat opper vlakkig beschouwd zijn ambtsaanvaar ding lijkt op de komst van burgemees ter C. A. van der Hooft in 1958. ”Uw ambtsvoorganger kwam in 1958 in Waddinxveen - in een periode, dat de planologie ruime ontwikkelingen toeliet. De grote trek uit de grote en kleine steden maakte menig plat telandsgemeente tot een haard van bouwactiviteiten. Dat was ook het ge val gedurende de ambtsperiode van uw voorganger, in welke periode het inwo- nertal verdubbelde. Aan de verdere groei zijn echter scherpe en enge gren zen gesteld. ’’Enerzijds scherpe grenzen, doordat de gemeenteraad een beslissing heeft genomen, dat tot 1980 per jaar maxi maal 130 woningen zullen worden ge bouwd, hetgeen overeenkomt met een maximale bevolkingsgroei van 200 in woners per jaar. Anderzijdsheeft het gemeentebestuur een structuurplan in een vergevorderd stadium van behan deling, waarin, na ruime inspraak van de bevolking, de gedachten over de Met deze woorden besloot Wad dinxveens nieuwe burgemeester mr. A. G. Smallenbroek zijn installatierede, die hij dinsdagmiddag tijdens de in het Anne Frank-centrum gehouden buiten gewone vergadering van de Wad- dinxveense gemeenteraad heeft gehou den. In die rede poogde de opvolger van oud-burgemeester C. A. van der Hooft een tipje op te lichten van de sluier van zijn bestuurlijk denken. Maar gemakkelijk vond mr. Smallen broek het niet om het karakter van een installatierede te typeren. "Het kan en mag niet leiden tot uit spraken, die vallen onder verantwoor delijkheid van het college van Bur gemeester en Wethouders. Het is ook niet een vooruitlopen op een beleid, dat gevoerd zou moeten worden. Dat kan staatsrechterlijk niet, dat zou onbe scheiden zijn, want mijn kennismaking Waddinxveen is tot nu toe uiterst sum mier geweest. Voor mij mag het zijn een nadere kennismaking.”

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 11