KAN DAT NU ALLEMAAL IN DE WOON Het niet-gelovig deel Waddinxveen blijft groeien WUKEN? I I 1 In 1975 tien procent meer verkeersongevallen Basisscholen krijgen minder leerlingen, de piek is nu wel bereikt In brand geraakt veld gewas schaadt Gouwebos ADDINXVEEN In het in aanleg zijnde Gouwebos, waar de Wad- len bestreed, greep het vuur met grote snelheid om zich heen en kon niet worden voorkomen, dat plm. 700 m2 jonge aanplant een prooi der vlammen werd. Niet alleen financieel maar ook qua ontwikkeling van het Gouwebos, betekent dit voor het recreatieschap „Bospark” een verliespost, maar mis schien is er, volgens hoofdopzichter C. de Wild van de gemeentelijke plant soenendienst nog een heel kleine hoop, dat de jonge aanplant niet helemaal verbrand is en dat deze toch nog weer zal uitlopen. RICOH 35 ZF RICOH 500 G Combiprijs 179.- RICOH 800 Z Combiprijs 618. Drs. W. G. de Meer tot wethouder: Adverteren doet verkopen Combiprijs 215.- Stationsstraat 240% drukker Muziekavond voor bejaarden fl |M Brandweerlieden paar maal in actie passage 47 waddinxveen tel. 2477 sjaak F foto g noteboom 33 Pl ir pi co i iid 1 I (adviesprijs) 298.- n adviesprijs 298, - (adviesprijs) 269.- incl. tas (adviesprijs) 840.- 5 DO incl. tas Kleinbeeld camera met automatische belichtingsregeling, uitschakelbaar, 2,8 optiek, gekoppelde afstandsmeter, zelfontspanner. Deze veelzijdige camera, waar een ieder fantastisch fotowerk mee maakt VN EEKBI AD NOOR NN ADDINXN EEN DONDERDAG 18 MAART 1976 Ricoh 35 ZF. Een volautomati sche kleinbeeldcamera met in stelbare sluitertijden van 1/8 1/500 sec. Een juweeltje van precisie. adviesprijs 269, dinxveen voor H AVO/VWO daalde van 36 procent respectievelijk 33 procent in 1973 en 1974 naar 30 procent in 1975. Mogeiijk speelt daarbij een iets stren gere selectie bij het toelatingsbeleid een rol. Het leerlingenaantal van de sa menwerkingsschool voor HAVO/ At heneum blijft bij de raming ten achter. Gedurende de eerste schooljaren was het aantal aanmeldingen uit de omlig gende gemeenten lager dan men ver wachtte. Een toenemende belang stelling kan echter reeds worden geconstateerd. Het binnenkort gereed komen van een eigen schooolgebouw aan de Sniepweg kan daarop nog mede van invloed zijn. Het aantal leerlingen van het eerste cursusjaar (161) haalt thans 85 procent van de aanvankelijke raming. men vormde. Doch niet alleen dit veld gewas, maar ook het jonge bosplant soen zelf raakte spoedig in brand. Hoewel de brandweer in minder dan geen tijd met een lagedruk eenheid ter plaatse was en het vuur met twee stra- voertuigen, hetgeen ook merkbaar was op de teluitkomsten voor Esdoornlaan en Chopinlaan. De totale verkeers- frequentie op de splitsing Kerkweg/ Ju liana van Stolberglaan/Kanaalstraat verminderde met 600 motorvoertuigen. DRUKKERE WEGEN In de Juliana van Stolberglaan stegen de 'teluitkomsten met ruim 1.300 motorvoertuigen (25 procent). De Stationsstraat werd als alternatieve route het zwaarst belast met een stij ging van 1.620 motorvoertuigen, het geen een toename van 240 procent be tekent. Hierbij speelt mede een rol de ten tijde van de telling nog niet voltooi de parkeervoorzieningen ten behoeve van het winkelcentrum de Passage waardoor de Stationsstraat mogelijk extra is belast. De twee belangrijkste uitgaande we gen, de hefbrug en de Beijerincklaan, verwerkte 14.500 motorvoertuigen per etmaal. De hefbrug krijgt daarvan tweederde deel. In het afgelopen jaar steeg het aantal gepasseerde motorvoertuigen op beide punten geza menlijk met 580 ofwel 4 procent. De verwachting dat na de reconstructie van de Kerkweg-Oost en de gewijzigde voorrangsregeling een groter aantal au to’s gebruik zou gaan maken van de route via de Beijerincklaan is nau welijks gerealiseerd. De verhouding hefbrug-Beijerincklaan is minder dan 1 procent verschoven. Dm. W. G. de Meer Progressiever! geëxperimenteerd heeft. De schuine daken aan de Nassaulaan voldoen ech ter aan de gemeentelijke bouwveror dening, garages mogen niet voor an dere doeleinden worden gebruikt in dien een bouwverordening daarvoor ontbreekt, terwijl het optrekken van de zijgevel tot de nok van een huis an de Bilderdijklaan overigens gebeurt niet met instemming van wethouder A. H. van Gent (Progressieven), maar het was een mogelijkheid om te laten zien op welke wijze de eenvormigheid in de Oranje- en Vondelwijk doorbroken zou kunnen worden. De heer Van Schie benadrukte dat de bouwvergunningen die worden afgegeven aan de in Wad dinxveen gestelde regels voldoen Een mannelijke kamera voor smalfilmers die meer dan een huis-tuin-en-keuken filmpje wil len maken. Automatische belichtingsmeting door de lens. Automatische zoombeweging. Snelheden: 18-24 -32 bld/sek. en enkelbeeld. Tegenlichtkompensatiemogelijkheid. Fade-in en fade-out mogelijkheid. Inklapbare hand greep. Met Ricoh Zoom 1 1.7/7.5 - 60 mm. KLEUTERONDERWIJS Bij het kleuteronderwijs is de ligging van de school medebepalend voor de schoolkeuze. Het protestants-christe- lijk onderwijs met acht kleuterscholen neemt daardoor een gunstige positie in. Deze richting trekt dan ook 51 pro cent van de kleuters aan, hetgeen 2,5 procent hoger is dan bij het basis onderwijs. De teruggang bij het rooms- katholiek-kleuteronderwijs is mede het gevolg van de opheffing van één der scholen. In totaliteit liep het gemiddel de aantal kleuters met 4 procent terug ten opzichte van 1974. Het leerlingen aantal zal blijkens de leeftijdsopbouw voor de cursusjaren 1975-1976 en 1976- 1977 nog geen aanmerkelijke daling te zien geven, waagt het Statistische Jaar boek Waddinxveen 1975-1976 te voor spellen. WADDINXVEEN Leerlingen van de Waddinxveense muziekschool zullen vrijdagavond 19 maart om 20.00 uur een uitvoering geven voor bejaarden in de theaterzaal van het Anne Frankcentrum. Medewerking verlenen o.a. een hout- blazersensemble, een gemengd ensemble en bluesgroep. Er zullen ook enkele solisten optreden. Het geheel staat onder leiding van de dirigent Joop Veenstra. Toon uw belangstelling voor de prestaties van onze plaatselijke muziekschool en kom luisteren. Programma’s a I,- verkrijgbaar aan de zaal. Degene, die slecht ter been is, kan gratis per auto worden vervoerd, gelieve dan vroegtijdig te bellen telefoon 5555. VOORTGEZET ONDERWIJS Het voortgezet dagonderwijs in Wad dinxveen zal de eerstkomende paar jaar nog een stijgend leerlingenaantal mo gen verwachten, maar de leerlingentop WADDINXVEEN Het niet-gelovig deel van Waddinxveen blijft maar groeien. In het afgelopen jaar steeg het aantal buiten-kerkelijken met ruim een half procent. Blijkens het gemeentelijk persoonsregister is bij na 21 procent (20,9) van de bevolking (4.281 mensen) niet bij een kerkgenootschap aangesloten. In de Waddinxveense woonwijken treden daarbij nogal wat verschillen op. Zo is Groenswaard 2 30 procent en in oud- oost (ten oosten van de spoorlijk, over de Gouwe en zuidelijk Wad dinxveen, inclusief Burgemeester Trooststraat) slechts 14 procent niet bij een kerkgenootschap aangesloten. Bijna 38 procent (37,9) van de bevolking behoort tot de Nederlandse Her vormde Kerk (7.772). Tot de Rooms-Katholieke Kerk behoort 21 procent van de bevolking (4.310) en 11,5 procent is aangesloten bij de Gereformeer de Kerken (2.358). Daarnaast behoren ongeveer 1.800 (1.776) Waddinxve- ners tot diverse kerkgenootschappen. En tot die laatste categorie behoren blijkens het persoonsregister onder meer 144 lidmaten van de Remonstrant se Gemeente, 44 lidmaten van de Doopsgezinde Gemeente, 87 lidmaten van de Evangelisch-Lutherse Gemeente en 150 Mohammedanen. Van de jaargroep 0-4 jarigen heeft 30 procent geen kerkelijke binding en slechts 28 procent met de Nederlandse Hervormde Kerk. WADDINXVEEN Het progressieve raadslid drs. W. G. de Meer somde maandagavond in de gemeenteraad tijdens het debat over de nieuwe bestemmingsplannen Oranjewijk ’75 en Vondelwijk ’75 een aan tal volgens hem te denken gevende verbouwingswerkzaamheden op, die hij tijdens wandelingen met de hond was tegengekomen en waar hij als raadslid (evenals zijn in de betrokken raadscommissies vertegen woordigde collega’s) niets van af weet. Het lijstje met voorbeelden waarover hij wethouder P. F. J. van Schie (CDA) onderhield vermelde de volgende za ken: Nassaulaan: Aantal bewoners maken een schuin dak en krigen er op die ma nier een kamer boven bij. Jacob Catslaan: Een garage in deze straat is veranderd in een woonachtig verblijf. Een stenen muur is vervangen door glas. Justus van Effenlaan: Uitbouw van zijkanten van huizen. Bilderdijklaan: Optrekken van zijge vel tot nokhoogte. VOORBEREIDING ADEQUAAT? Drs. De Meer zei zich als raadslid vrij vaak geconfronteerd te zien met onver wachte en niet-besproken zaken in deze gemeente. ’’Ik weet wel dat het college van Burgemeester en Wethou ders hiervoor bouwvergunningen af geeft, maar ik vraag me werkelijk af of de door mij gegeven voorbeelden pas sen in de wellicht beoogde experimen ten. Het zijn zaken die niet in de raads commissie voor de ruimtelijke or dening en de woningbouw ter sprake zijn gekomen. Is de hele voorbereiding van dit soort zaken wel adequaat te noemen? In onze wijken wonende wet houders weten soms niet eens wat er al lemaal aan de hand is. Ik dring aan op dieper nadenken over deze besluitvor ming en meer informatie. Over forse ingrijpende veranderingen aan de wo ning zouden gemeenteraadsleden toch geïnformeerd moeten worden? CDA-wethoudcr P. F. J. van Schie be toogde dat het college van Burgemees ter en Wethouders wellicht verweten zou kunnen worden dat het nogal WADDINXVEEN Het aantal verkeersongevallen is in 1975 met 10 procent toegenomen. Er werden 225 ongevallen door de plaatselijke rijkspolitie geregistreerd. Hiervan vond ook nu weer bijna 25 procent plaats op de Henegouwerweg tussen Boskoop en rijksweg 12. Opvallend is het aantal ongevallen op de Kanaaldijk bij de kruisingen Sniep weg en Burgemeester Trooststraat. Een verkeerstoename op dit weggedeelte moet mede worden toegeschreven aan de langdurige afsluiting van de Zuid- kade voor herbestratingswerken. De gewijzigde voorrangssplitsing Kerkweg/ kanaalstraat/Juliana van Stolberglaan heeft op het ongevallencijfer geen in vloed gehad. In vergelijking tot de krui sing hefbrug/Henegouwerweg/ Brug weg (met verkeerslichten) is het aantal ongevallen op de onbeveiligde kruisin gen Kanaalstraat/Juliana van Stolberg laan en Chopinlaan/Esdoornlaan met de Kerkweg vrij hoog, te weten: hef brug (19.000 motorvoertuigen) 6 onge vallen, Kerkweg-Oost (11.350 motor voertuigen 8 ongevallen, Kerkweg- West (5.100 motorvoeruigen) 7 on gevallen. Van de verkeersongevallen in 1975 gebeurde 81 procent op de hoofd verbindingswegen. Voorrangsfouten maakten voor een kwart deel deel uit van de oorzaak van de ongevallen. In 84 procent van de gevallen bleven de z slechts enkele incidentele tijdelijke ver keersmaatregelen nodig waren. De afsluiting van de Passage had tot ge volg dat het verkeer op de Prinses Beatrixlaaan met 600 motorvoertuigen per etmaal daalde; op de Kerkweg- West werd de verkeersstroom gehal- veerd door een afname tot 1.700 motor- PASSAGE In 1975 vonden op het verkeersgebied in Waddinxveen belangrijke ingrepen plaats. Op 20 januari 1975 werd de Kerkweg voorgoed afgegrendeld voor alle verkeer voor de bouw van het Passage-winkelcentrum. Een verkeers stroom van 3.800 motorvoertuigen per etmaal moest een andere route zoeken. Deze ingreep werd enkele maanden la ter gevolgd door de reconstructie van de Kerkweg-Oost, die als hoofdver keersader ruim 9.000 motorvoertuigen verwerkt met hoge spitsuurpieken. De afsluiting, gedurende twee weken in september vorig jaar, van het kruis punt Kerkweg-Juliana van Stolberg- iaan-Kanaalstraat met een frequentie van 12.000 motorvoertuigen, vormde de slotfase van deze ingrijpende opera tie. Met voldoening kan worden geconstateerd dat zelfs deze grote ing reep in de verkeersstroom zonder moeilijkheden verliep. De omleidings- routes konden het verkeeer zonder problemen verwerken, waarvoor WADDINXVEEN In het in aanleg zijnde Gouwebos, dinxveense schooljeugd gistermiddag bomen heeft geplant in het kader van de Nationale Boomfeestdag, zijn de Waddinxveense brandweer lieden vorige week tweemaal geweest om brandjes te blussen. De eerste maal was vorige week don derdagmiddag rond half drie. Een achteloos weggeworpen sigaret was er waarschijnlijk de oorzaak van dat ver droogd veldgewas onder de jonge aan plant een gretige prooi voor de vlam- WADDINXVEEN In Waddinxveen wordt het aantal verlaters van de basisscholen (12-jarigen) niet meer vervangen door een groter aantal nieuwe leerlingen (6-jarigen). De piek is bereikt. In het Statistisch Jaar boek Waddinxveen 1975-1976 wordt verwacht dat het leerlingenaantal nog enkele jaren op het huidige niveau gehandhaafd kan blijven, voor- 600dat omstreeks 1980 een merkbare teruggang zich zal aandienen. De weliswaar sterk gedaalde verhuis- is ook hier spoedig in zicht. Het be- drift van de Waddinxveners had toch langstellingspercentage voor VWO/ nog tot gevolg dat het totale-leerlin- HAVO/MAVO ligt in onze gemeente genbestand in 1975 met 2 procent daal- aanmerkelijk hoger dan het landelijk de tot 2587. Bovendien liep het aantal gemiddelde. In 1973 stroomde landelijk buiten de gemeente woonachtige leer- 64 procent van de schoolverlaters naar lingen terug van 35 naar 17. Een vorig deze richtingen door. In Waddinxveen jaar in Boskoop van start gegane refor- bedroeg dit percentage in 1973 72 pro- matorische school heeft daar ongetwij- cent en in 1975 71 procent. Het ont- feld mee te maken. breken van een school voor lager In de Oranjewijk blijft het leerlingen- beroepsonderwijs hier speelt daarin aantal sterk dalen als gevolg van de mogelijk een rol. leeftijdsopbouw. De daling bedroeg 10 Het belangstellingspercentage in Wad- procent. In de jongere Vondelwijk, waar nog enige stijging mogelijk zou zijn geweest, bleef hat aantal van 500 leerlingen gelijk. Door de bevolkings aanwas in Groenswaard 3 kan daar eni ge stijging van het leerlingenbestand worden waargenomen. In de belangstellingspercentages naar onderwijsrichting zijn in 1975 slechts zeer kleine verschillen te zien. De be langstelling voor het openbaar onder wijs blijft een geringe aanhoudende stij ging vertonen, ondanks enige nivel lering in de wijken Groenswaard 1 en 2. De winst kwam uit de Vondelwijk en Oranjewijk waar de belangstelling voor het rooms-katholiek onderwijs iets daalde. De teruggang bij het rooms katholiek onderwijs werd weer gecom penseerd door de aanwas van het leer lingenaantal in zuid-Waddinxveen (St. Victorwijk). Enkele dagen tevoren, op maandag 8 maart, omstreeks zes uur ’s avonds, moest de brandweer eveneens uitruk ken voor een begin van brand in het Gouwebos, dat echter met behulp van enkele emmers water en een aantal scheppen grond kon worden uitge maakt en waarbij de schade gelukkig beperkt bleef tot wat verdord veldge was. Diezelfde middag had de brand weer al in actie moeten komen voor een bermbrandje aan de Bredeweg langs de spoorlijn Gouda-Den Haag. Eveneens vorige week donderdag tegen half zes 's middags moest de brand weer voor de tweede maal uitrukken voor een brandje op het braakliggend terrein op de hoek van de Jan Dorre- kenskade-Kanaaldijk, waar vermoede lijk kinderen met vuur hadden ge speeld. Ook hier greep het vuur in het droge verdorde gras snel om zich heen, maar met 3 stralen lagedruk was het vuur spoedig onder controle en kon de schade gelukkig beperkt blijven tot enkele vierkante meters verdord gras gewas. Voorts werd in de afgelopen weken een tweetal malen melding ge daan van vuilverbrandingen op de volkstuintjes langs de spoorlijn Gouda- Alphen aan den Rijn, achter de flats Wilgenhorst, welke uit de hand dreig de te lopen, waarbij de brandweer wel moest uitrukken, maar niet in actie hoefde te komen. Het behoeft geen betoog, dat na enke le dagen van droog weer, zoals afge lopen het geval week het geval was, het dorre gras te velde en langs ber men een gretige prooi voor het vuur vormt en dat men daar dan ook extra voorzichtig moet zijn met vuur, waar bij een weggeworpen brandende peuk heel grote gevolgen kan hebben. Tenslotte moest op 5 maart nog wor den uitgerukt om een schoorsteen brand te bedwingen in een woning aan de Stationsstraat, terwijl zondag 29 februari de brandweer gealarmeerd voor een begin van brand in de keu ken van een flatwoning aan de Bus- ken Huetlaan wegens vlam in de pan, waarbij echter geen dienst behoefde te worden gedaan, omdat de bewoners zelf het vuur reeds hadden kunnen doven en daarmede de schade beperkt konden houden tot een verbrande af zuigkap en een gedeeltelijk verbrand fornuis. gevolgen beperkt tot materiële schade. Er viel één dodelijk ongeval te betreu ren; in 35 gevallen werd letsel opgelo pen. Ondanks een hoger aantal onge vallen op de Beijerincklaan in het af gelopen jaar blijft deze uitvalsweg toch nog de minst onveilige route.

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 9