Van rosse woelmuizen over nieuw tot en met vleermuizen Drie provincies Burgemeester met hele gezin in het Gouwebos tuinbouwgebied is te Zoölogisch waardevolle gebieden in Waddinxveen Zendingsavond in de Hoeksteen Waddinxvener J. H. Koetsier in Goudse streekcommissie Noordeinde is een historisch waardevolle ontginningstrook Cultuurhistorische elementen: Het Geef steuntje en puzzel mee EXCLUSIEF BLOEMWERK ,t d Maap Groenendijk HUISWERKSTUDIO 31 dagelijkse huiswerkbegeleiding studiecentrum gouda - WADDINXVEEN/BOSKOOP Burgemeester mr. A. G. Smallen- broek was vorige week woensdagmiddag met zijn hele gezin naar het in aanleg zijnde Gouwebos tussen Waddinxveen en Boskoop getogen om daar met een paar honderd Waddinxveense en Boskoopse schoolkinde ren bomen te planten. In een reeks bestaande strook bosplantsoen von den een 1500-tol struiken, aangeboden door het Boskoopse boom- kwekerijbedrijf Boot Co., een plaats op de dag dat voor de twintigste maal de Nationale Boomfeestdag werd gehouden. DEN HAAG/WADDINXVEEN Bij de op deze pagina besproken noemen, maar de gegevens zijn daar- boerderijen in deze landstreek horen mTERFlORfl in zijn eenvoudigste vorm uit een aan tal, in de lengterichting achter elkaar Brederolaan 3, Waddinxveen tel. 4198 Zuidkade 93, Boskoop, tel. 4012 VOOR Uw bloemist Landbouwgegevens: Waddinxveen is voor 60-80 procent tuinbouw, 20-40 procent andere bedrijfstypen. Binnen de gemeentegrenzen zijn 1000 melk- en kalikoeien, 2000 mestkalveren, 1000 varkens en 400 fokzeugen te vinden. (evt. beschadigingen, etc.) 11. Geschatte waarde 'f (brons, hout, tin, etc.) 4. Kunstenaar 5. Toegepaste techniek J 6. Voorstelling 7. Geschatte ouderdom 8. Waar gesignaleerd en hoe? 4 9. Gebruikte kleuren de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, nam de Konink lijke Nederlandse Bosbouwvereniging het initiatief tot de organisatie van een boomfeestdag zoals wij die nu kennen. In steeds meer gemeenten doen sinds dien elk jaar meer kinderen uit de 5e en 6e klassen van het basisonderwijs mee. Bij de 16e boomfeestdagviering in 1972, waren dat er ruim 70.000 in 340 ge meenten. Prins Claus plantte toen eigenhandig de eenmiljoenste ’boom- feestboom’. Op de boomfeestdag planten de kin deren bomen. Maar het blijft niet bij planten alleen. Zij krijgen eerst een uitgebreide, bij hun leeftijd aangepaste voorlichting die al weken van te voren begint. Het benodigde lesmateriaal wordt centraal verzonden naar de ge meenten, die het aan de deelnemende scholen doorgeven. De leerkracht kan er veel in vinden om over te vertellen in de klas. De kinderen kunnen er werkstukken is de mens begonnen met indijking. Aanvankelijk was de techniek van dijk- aanleg erg gebrekkig en was waterbe heersing nauwelijks mogelijk. Vestiging had plaats op oeverwallen en stroom- ruggen van waaruit het land in grillige vormen, afhankelijk van het natuurlijke reliëf, werd ingedeeld: de blokverkave- ling. Naarmate men de techniek van waterbeheersing en dijkaanleg verbe terde ontstond de slagenverkaveling, ’’HORIZON VERVUILING” Stadsbebouwing mag niet zó hoog zijn, dat er ’’horizonvervuiling” optreedt. Ook mag het uitzicht in het landschap WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 25 MAART 1976 EOpgemaakte te op WADDINXVEEN Donderdag avond 8 april belegt de Gereformeerde Zendings Bond (GZB) in De Hoek steen aan de Esdoornlaan een zen dingsavond. Op deze avond, die om acht uur begint, spreekt ds. W. Ver boom hei openingswoord. "De kerk in Indonesië" is het onderwerp waarover daarna ir. J. v.d. Graaf zal spreken. Aan de zendingsavond werkt verder mee het Hervormd Jeugdkoor De Fak keldragers onder leiding van Hennie Brinkhorst. niet worden verstoord door de aanleg van nieuwe bovengrondse hoogspan- ningsverbindingen. De boringen naar olie en gas mogen alleen gebeuren op basis van het concessiebeleid volgens de mijnwet. De provinciale besturen willen op dit punt ieder conflict met de Wet op de Ruimtelijke Ordening ver mijden. De krachtige en tijdige ontwikkeling van woongebieden aan de rand van stadsgewesten kan de trek naar de kleine kernen in het open gebied tegen gaan. In de dorpen moet de bouw van huizen in de vrijesecfor worden tegen gegaan, als dit slechts dient om een bouwplan rendabel te maken. In dit geval zou moeten worden aangedron gen op rijkssubsidies. Verder bepleit het rapport de aanleg van een samen hangend net van fietspaden; een goed openbaar vervoersnet als aantrekkelijk alternatief voor het privé-autogebruik en het realiseren van grote groenstro ken voor de dagrecreatie vlakbij de steden en de groeikernen in het mid dengebied. Een uitbreiding van Schip hol en de aanleg van nieuwe verkeers wegen werden afgewezen. In de nota staat dat met betrekking tot de tuinbouw onder glas behoefte be staat aan hiertoe speciaal bestemde en ingerichte gebieden (concentratie) na bij de reeeds bestaande afzetcentra. In Zuid-Holland is dat het gebied tus sen Moerkapelle, Waddinxveen en rijksweg 12. Uitbreidingen bij Nieuwer- kerk aan den Ussel en Zevenhuizen zijn niet gewenst en móeten expansie zoeken in dit gebied bij Waddinxveen. Mr. Smallenbroek startte de aanplant op uitnodiging van mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester, voorzitster van het Waddinxveense comité Stich ting Natuur en Jeugd (Jeugdnatuur- wacht). Loco-burgemeester P. van den Dool nam voor Boskoop de honeurs waar. Na het plantwerk, dat door de schoolkinderen werd gedaan, kreeg elk meisje en elke jongen een liniaaltje en een sticker als ze uit Boskoop kwamen en kreeg elk meisje en elke jongen een potje met een tomatenzaadje voor de kweek als ze uit Waddinxveen kwa men. In het in aanleg zijnde Gouwebos vroeg een jongen: "En waar is nou die vrachtwagen met bomen?” Hij dacht dat het groen van veel groter formaat was, maar het waren natuurlijk stekjes, die vanzelf groter moeten groeien. Zoals gewoonlijk was het boomplant- feest weer een koude klus, maar dat tempede het enthousiasme van de schooljeugd allerminst. De anders zo stille polder was een tijdlang vol kleur en geluid. Zelfs de dieren waren in feeststemming. Een kleine hond ver maakte zich door achter de aanwetige eenden en mussen te hollen, tot groot plezier van het publiek. verband werden gehouden. De voorste traveëen dienen tot woonhuis en zijn door een muur van het er achter ge- mee maken. Er kan een wedstrijd of tentoonstelling worden georganiseerd. Er kunnen lichtbeelden worden ver-f- toond, excursies worden gemaakt, er kan een film worden gedraaid. Spelen derwijs komen ze van alles te weten1 over bomen, bossen en natuurbehoud. Zo krijgen ze allicht plezier in alles wat leeft en groeit. De boomfeestdag zelf vormt van deze voorbereiding' dan tenslotte het feestelijk hoogte punt. COMITÉ Uit het oorspronkelijke werkcomité ontstond het tegenwoordige ’Lan delijke Comité Nationale Boomfeest dag’, dat elk jaar de centrale voorberei ding van de landelijke viering verzorgt. In het Landelijk Comité hebben zitting vertregenwoordigers van: het Minis terie van Landbouw en Visserij, het Mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, het Staatsbos beheer, de Koninklijke Nederlandse Bosbouwvereniging, de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij, de N.V. Grontmij, de Gemeentelijke Dienst School- en Kindertuinen te 's- Gravenhage, het Instituut voor Natuur- beschermingseducatie, de ANWB, het Bosschap en de Stichting Plantpro paganda Holland. WADDINXVEEN De Waddinx vener JHKoetsier van de Piasweg 28b gaat als groentekweker, met als invals hoek werkgelegenheid en land- en tuin bouw, in de voor de regio Gouda en omstreken gevormde streekcommissie meewerken aan de samenstelling van het nieuwe streekplan Zuid-Holland- Oost. Dit plan, voor het gehele ooste lijke gedeelte van deze provincie, zal dienen ter vervanging van de bestaande streekplannen Plassengebied, Rijn en Gouwe, Krimpenerwaard en Alblasser- waard en Vijfheerenlanden. De inspraak van de bevolking loopt via de streekcommissies. De leden hiervan (ongeveer 20 per regio) zijn gekozen uit de circa 800 aanmeldingen, die na pers- publikaties en advertenties bij het secretariaat van de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening Zuid- Holland in Den Haag zijn binnengeko men. De streekcomissie waarvan de Waddinxvener Koetsier, die onlangs bedankte voor het gemeenteraadslid- maatschap als opvolger van de in mei naar Hillegom vetrekkende P. de Lijster (CDA), deel uitmaakt wordt maandagavond 29 maart in het Vee- marktrestaurant in Gouda geïnstal leerd. De installatie is in handen van gedeputeerde drs. J. Borgman. Daarna wordt een toelichting gegeven op het provinciale beleid en de ontwikkeling van Zuid-Holland-Oost. Vervolgens wordt door drs. Borgman verteld over de taak en werkzaamheden van de streekcommissie voor de regio Gouda en omstreken onder het motto ”u heeft het recht om mee te praten”. weggenomen. De Gouwe - geschikt voor niet afgeladen schepen die kleiner zijn dan 600 a 700 ton - is een belang rijk onderdeel van een vrij gecompli ceerd net van vaarwegen tussen Am sterdam en Rotterdam. Ten behoeve van het watertoerisme zullen vaar wegen uitgebreid en verbeterd moeten worden waarbij voorkomen dient te worden dat hoge vaste bruggen (zoals de hefbrug in ons dorp) schade aan het landschap berokkkenen. Bij de aanleg van het zoetwaterkanaal Waddinxveen- Voorburg, welke waterweg een aan zienlijke investering en tevens een zware ingreep in het Open Midden gebied betekent, moet volgens de pro vincies Utrecht en Noord-Zuidholland speciale aandacht geschonken aan: de landschappelijke inpassing: het veiligstellen van ecologische belangen (ecologie is de wetenschap van de betrekkingen tussen organismen en hun milieu); recreatieve inrichting alsmede de ontsluiting van de oeverstroken. IN 1957 VOOR HET EERST De boomplanting in Waddinxveen werd georganiseerd door het Waddinx- veense comité Stichting Natuur en Jeugd op verzoek van het college van Burgemeester en Wethouders. Dit ver zoek werd, evenals in het verleden, gedaan op initiatief van het Comité Nationale Boomfeestdag, zodat op manier dit jaar meer dan hondderd- duizenden kinderen in meer dan de helft van de Nederlandse gemeenten voorlichting kregen over bomen en natuur. De Nationale Boomfeestdag werd in 1957 voor het eerst gevierd. Dat wil zeggen: voor het eersst in een toen nieuwe stijl. Vroeger zijn er ook wel hier en daar boomplantingen voor kinderen georganiseerd, maar landelijk gebeurde dat niet. Naar aanleiding van een in 1954 verschenen publikatie ’World Festival of Tres’ vn de FACT, meest voor in het Open Middengebied en is karakteristiek voor het veenweide landschap. Vanaf de 16e eeuw ontstond de rationele verkaveling, gekenmerkt door grote blokken met op regelmatige afstand wegen en waterlopen. Deze vorm van verkaveling komt voor in droogmakerijen en in gebieden waar ruilverkaveling heeft plaatsgevonden. Op grond van oudheid en zeldzaamheid is het gebied ten oosten van Waddinx veen zeer waardevol, in het midden waardevol en ten westen minder waar devol. Sinds 1870 is het landschaps- natuurgebied patroon rond Waddinxveen geheel ver- anderd, behalve in het zuid-oosten gering is is rondom Waddinxveen niet (polder Bloemendaal) waar het land- te vinden. Misschien dat er gebieden schap in een eeuw tijd slechts gedeel- zijn die incidenteel waardevol zijn te. telijk veranderde. Noordeinde wordt een historisch waar- veel tot de hallenhuisgroep. Dit bestaat devolle ontginningsstrook genoemd. Daarover het volgende: De oudste be woning vond plaats op de hoger gelegen geplaatste gebinten die door balken in oeverwallen van rivieren en kreken. -1--J‘“ r'- Bebouwingsstroken die zo ontstonden dienden als basis voor de ontginning van het veengebied. De oorspronkelij- .legen bedrijfsgedeelte gescheiden. De ke ontginningsstroken zijn op veel zijbeuken bevatten de veestallen, plaatsen terug te vinden. Deze ontgin- Landbouwgegevens; WaddinxVeen ningsstroken ontlenen hun waarde aan 6 6 de oude boerderijen. Boerderijen, die als object van landelijk bouwkunst of vanwege hun volkskundige of land- bouwhistorische waarde interessant zijn', zijn meestal van voor 1850. De Geholpen door mevrouw L. M. Ooster- broek plant burgemmester mr. A. G. Smallenbroek in het Gouwebos een boompje. Zijn vrouw en jongste dochter kijken toe. (Foto: Weekblad voor Wad- dinxveen/Sjaak Noteboom}. Botanisch waardevolle gebieden: De kaart met botanisch waardevolle gebie den laat zien dat de polder Bloemen daal ten noorden van de Brugweg waardevol wordt genoemd en ten zui den van dezelfde Brugweg incidenteel waarde vol. Inventarisatie vogels: Rondom Wad dinxveen wordt de fauna incidenteel afhankelijk van de bodem, vaak met waardevol genoemd. De verzamelde brede sloten en vrij smalle percelen gegevens berusten op broedvogelinven- land. Dit type verkaveling komt het tarisatie. De waardering is gebaseerd 1 *‘JJ j op zeldzaamheid en diversiteit van de aanwezige vogels. Inventarisatie zoogdieren: Grote zoölo gische waarde kan worden toegekend aan het gebied ten westen van de Dorp- straat/Noordeinde waar de rosse woel- muis, bosmuis en dwergmuis is te vin den en het gebied rondom de Piasweg waar de bos spitsmuis, huis spitsmuis, dwerg spitsmuis en egel spitsmuis hun ’’thuis” hebben. Ten noorden van de Brugweg houden zich vleermuizen op. Natuurgebieden: Een waarin de rol van de mens betrekkelijk (evt. kleur ondergrond, voorstelling, etc.) ^10. Bijzondere kenmerken ZOETWATERKANAAL De drie provinciale besturen zeggen verder dat onderzocht moet worden of capaciteitsaanpassing van een aantal vaarwegen gewenst is en of bestaande knelpunten (zoals spoorbrug over de Gouwe bij Gouda) kunnen worden [Vermissing van kunst en antiek WADDINXVEEN Waardevolle kunstvoorwerpen en antiek zijn nog 3 altijd bijzonder aantrekkelijke zaken, want met de regelmaat van de 4 S (antieke) klok doet de Waddinxveense rijkspolitie er mededeling van dat E 3 onbekenden met grijpgrage handen hun verdwijnend werk weer hebben E gedaan. Eind vorige maand nog verdwenen er antieke klokken uit huizen j 3 aan de Mozartlaan, Oranjelaan en Juliana van Stolberglaan. Onder de j 9gestolen voorwerpen zat een Friese staartklok uit 1850 met een ge- J schatte waarde van f 5.500,-. f ^Doet men bij de plaatselijke rijkspolitie aangifte van de gestolen kunst- ^voorwerpen of antiek dan blijkt men vaak veel moeite te hebben met omschrijving van het vermiste. Het politie-onderzoek wordt daardoor M 3 dikwijls bemoeilijkt. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen is een j formulier ontworpen, waarin een duidelijke omschrijving van het voor- E Xwerp kan worden gegeven. Deze formulieren zijn gratis op het groeps- E p bureau van de rijkspolitie aan de Kerkweg-Oost te verkrijgen. U dient j yhet formulier zelf in te vullen en te bewaren. Een foto van het voorwerp J jkan voor de opsporing ook van groot belang zijn. Bewaar die foto bij uw 4 registratie! ^Omschrijving kunst en antiek j 1. Aard van het voorwerp (schilderij, klok, beeld, etc.) d 2. Afmetingen 3. Materiaal nota van de colleges van Gedeputeerde Staten van Utrecht, Zuid- en over onvoldoende bekend. Noord-Holland over het waardevolle open middengebied in de rand- Verkavelingskaart: In de middeleeuwen stad Holland behoort ook een reeks kaarten. Die kaarten brengen de volgende Waddinxveense zaken in beeld: Waterkwaliteit: Het water van de Gou we is slecht. Over de kwaliteit van het polderwater zijn geen gegevens bekend, evenmin over de verontreiniging door giftige stoffen en zware metalen. Sinds 1974 worden hier echter metingen naar verricht. De verbetering van de kwali teit van het boezemwater is in deze streek in overleg met de Provinciale Waterstaat in handen gelegd van het hoogheemraadschap van Rijnland. De waterkwaliteitskaart laat zien dat er in Waddinxveen aan de Willem de Zwij- gerlaan een biologisch werkende riool waterzuiveringsinstallatie in bedrijf is, terwijl zo’n nieuwe installatie is gepland aan de Boskoopse kant van de Hene- gouwerweg. En daar zal ook een pers leiding moeten komen. Uitgemaakt moet nog worden op welke wijze het zuiveringsslib verwerkt gaat worden: als meststof, compost, storten op vuil- of stortplaatsen of verbranden in vuil verbrandingsinstallaties. Waterwin- en kwelgebieden en chloride- gehalte van het water: Waddinxveen ligt in een zoetkwelgebied met een tongvormig zout kwelgebied in het noord-westen. Het chloridegeh^lte van het water bedraagt hier 301-600 milli gram per liter. In het tekort aan water voor de land- en tuinbouw kan het aan te leggen zoetwaterkanaal Waddinx- veen-Voorburg voorzien. Secondair hierbij is het .terugdringen van de verzilting in het Westland. Bodemkaart: Ten westen van de Gouwe liggen kleigronden en ten oosten van dit vaarwater veengronden. De Zuid- plaspolder - een droogmakerij - bestaat helemaal uit ’’oude zeeklei”. Dat deze klei thans aan de oppervlakte ligt is verwonderlijk als men bedenkt dat overal in West-Nederland een veenlaag van vele meters dikte (tot 7 meter toe!) op de klei is ontstaan. Op vele plaatsen is het veen verdwenen, door de mens en door de natuur zelf. Echter lang niet overal, zoals in de polder Bloemendaal. Stiltegebieden: De Noordplaspolder (vroeger polder Achterof) is een relatief stil gebied. WADDINXVEEN/DEN HAAG J ’’Heden heb ik de Jago-shawl ont- i vangen en ben er zeer mee in mijn 1 schik en dat is dan voor het eerst na de oorlog dat zoiets mij ten deel is gevallen en dit vereist een nadere i verklaring. Vanaf mijn prille jeugd heb ik een moeilijk leven gehad en dat is mijns insziens de voorwaarde: om de nood van de medemens beter te leren begrijpen.”. Dit schreef een deelnemer aan onze i Marathon Ro(n)de Kruiswoord- puzzelactie, die nu eens in de prijzen is gevallen. In zijn brief schreef hij, dat deze prijs eigenlijk precies op het 1 juiste moment gekomen was omdat hij langzaamaan toch de moed begon te verliezen. Het winnen van deze i prijs betekende voor hem een keer- punt, een duwtje in de rug dat hij juist nodig had om er niet onder door te gaan. Hij heeft nu het ge- voel dat op zijn oude dag het zonne- 1 tje toch nog voor hem gaat schijnen. J We bedenken bet ons niet altijd, maar er zijn meer mensen die wel J eens een duwtje in de goede richting moeten krijgen om weer een beetje moed op te doen. Voor deze brief- schrijver was het een simpel ge- schenk dat hij verdiende door aan de puzzelactie deel te nemen. En daar- i mee stelde hij het Nederlandse 1 Rode Kruis in de gelegenheid met J wat extra financiële armslag chro- nisch zieken en gehandicapten een beetje moed te laten opdoen tijdens een weekje vakantie in een van de j vakantiehuizen of op het hospitaal- schip. Want ook zij hebben dat I nodig, misschien nog mee dan wij. Uit de briefjes die geregeld binnen- ikomen bij het Rode Kruis blijkt trouwens dat veel gehandicapten mee doen aan de puzzelactie. Niet alleen i omdat ze het een gezellig tijdverdrijf vinden, maar vooral omdat zij beter dan wie ook de betekenis kennen van i het gehandicapt zijn, van het niet i 1 kuflnen doen wat je zo graag zou 1 willen. Puzzel dus mee om hen in de i gelegenheid te stellen er een weekje tussenuit te gaan, -net zoals u dat graag doet. OPLOSSINGEN Sinds donderdag 11 december vorig jaar verschijnen er regelmatig puz- zeis in het kader van deze puzzel- i actie in het Weekblad voor Wad- 1 dinxveen. Indien er Waddinxveense i prijswinnaars zijn vermelden wij die i uiteraard. Zoals bekend plaatsten i wij in onze krant de achtste afleve- 1 ring van deze puzzelserie. Intussen i zijn binnengekomen de oplossingen van puzzel 3: ’’Blijf wagen, blijf S insturen”, puzzel 4: ’’Heeft u al i' een keer gewonnen”, puzzel 5: i, Meedoen is ons helpen en van puzzel 6: Stuur in, u helpt i' helpen. De stand van de actie is nu opgelopen tot f 305.436,-. Het aantal inzendingen per kruiswoord- 'i puzzel komt ongeveer neer op een kleine 30.000 briefkaarten en giro- overschrijvingen. Blijf u meedoen? DEN HAAG/WADDINXVEEN Het leefmilieu in het open midden gebied van de randstad Holland - waartoe ook Waddinxveen behoort - mag zo weinig mogelijk verder worden aangepast. Onder meer moet de verstedelijking hier een halt worden‘toegeroepen. Dit is de belangrijkste aanbeveling die de colleges van Gedeputeerde Staten van Utrecht, Zuid- en Noord-Holland doen in een kortgeleden verschenen nota over de ruimtelijke ordening in dit gebied. De opdracht tot het schrijven van deze ’’Interprovinciale Structuurstudie voor het Open Middengebied” stamt uit 1970. De drie provinciale besturen keren zich tegen allerlei ongewenste ontwikkelin gen in dit Groene Hart tussen de grote steden. Het gebied strekt zich globaal uit van de Haarlemmermeer tot de Al- blasserwaard, van Zoeterwoude in het westen tot Loosdrecht in het Oosten. Ruime aandacht wordt in het rapport besteed aan het verbeteren van de leefomgeving: milieubelastende be- I drijven mogen pas worden overge- 1 plaatst als de vestiging elders werkelijk verantwoord is. Installaties die het riool- 1 water zuiveren mogen pas uitbreiden als het geloosde slib op de goede plaats belandt.

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 9