biicnskunt u natuurlijk veer eesmetins terecht Mr. Opticien J.Grit ■■■mbmmbmhbimbbi Con tactlensspecialist ANVC - Heel Nederland wist veertig jaar geleden dat I Waddinxveners een hervormde school kregen n Jubileumfeest Hervormde Schoolvereniging ers ur ’’WAAROM MOGEN SOCIALISTEN WEL HUN ROODE SCHOLEN HEBBEN?” Decennia lange strijd om erkenning en bestaansrecht EXCLUSIEF BLOEMWERK 1936 1976 tiek IV D ein 6 Maap Groenendijk WEEKBLAD VOOR WADDINXVEENDONDERDAG 1 APRIL 1976 N 1 Jter trs Uw bloemist t Waddinxveen, tel. 01828 - 4303 IflTERFLORfi atti tjes eigenlijke oprichtingsdatum, maar rondom 1 mei, de datum waarop koninklijke goedkeuring op de statuten werd verkregen. Zo wordt de herden kingsbijeenkomst voor ouders, oud- leerlingen en genodigden gehouden op donderdagavond 6 mei om 20.00 uur in De Hoeksteen. De jubileumtoe- spraak zal gehouden worden door drs. M. Burggraaf, rector van de refor matorische scholengemeenschap voor havo/atheneum/mavo "Guido de Bres" te Rotterdam en oud-lid van de school vereniging. Hij zal spreken over "Vrij heid van onderwijs, ook nu in discussie". De avond vermeld verder een klank beeld "veertig jaar hervormd onder wijs "met aan het eind van de avond een receptie. Voor de kinderen is er een speciale verrassing in petto, terwijl een aparte bijeenkomst voor het personeel Bij ons kunt u rechtstreeks terecht voor uw nieuwe bril of voor contactlenzen. Onze ervaren en volledig gediplomeerde opticiens zorgen voor een exacte oogmeting, met behulp van de allernieuwste optische meetinstrumenten. Hiermee wordt de glassterkte van de bril die u nodig heeft bepaald. Dit doen we trouwens al jaren, want de oogmeting is een belangrijk onderdeel van ons bedrijf. “In eigen huis” bepalen we de juiste brilsterkte én verzorgen wij de aanpassing van de nieuwe bril. Alles in één hand. Dat is gemakkelijk en gaat bovendien snel. Brederolaan 3, Waddinxveen tel. 4198 Zuidkade 93, Boskoop, tel. 4012 pelen it I i. VOOR KLEUTERONDERWIJS Het hervormde schoolbestuur heeft zich in de voorbij veertig jaar niet alleen met het basisonderwijs bezig gehouden. Op 29 maart 1946 werd er door het bestuur - dus dertig jaar geleden - een commissie ingesteld, met als taak een onderzoek in te stellen naar de behoefte aan hervormd kleuter onderwijs. De commissie werd ge vormd door de heren F. Alblas, J. Hoogerbrugge, J. Boon, G. Neven, N. Hofman, G. vanTilburg en G. Borman. Die behoeftewas kennelijk groot, want reeds op 17 september van datzelfde jaar kon de commissie rapporteren dat een maand later - 1 oktober - met kleuteronderwijs begonnen kon wor den. Op twee plaatsen in Waddinxveen: aan de ’brug’ in de garage van de heer J. Krayestein en aan het ’dorp’ in een lokaliteit van de fabriek van Modder kolk en Dijs. Hoofdleidster werd mejuf frouw Keiler te Boskoop bijgestaan TOCH DERDE SCHOOL Een moeilijke zaak voor de her vormden, want hun beide scholen lig- schoolvereniging heeft aangenomen, werden en worden de scholen niet uit sluitend door hervormde kinderen be zocht. Ouders van diverse andere ker kelijke groeperingen sturen hun kinde ren gemotiveerd juist naar deze scho len. Ook in de bestuurssamenstelling komt dit tot uiting. Drie bestuurs- plaatsen worden op dit moment bezet door niet-hervormde ouders. in augustus 1974 gaat de zich noemende ’’Bethel-school” een zelfstandig leven leiden. In augustus dit jaar gaat de school ruimte betrekken in de ”De Savornin Lohmanschool” aan de Lin- degaarde. De besprekingen om de dan ook te starten geïntegreerde hervorm de kleuterschool in deze lokaliteiten onder te brengen zijn vastgelopen. De Bethel-kleuterschool wordt nu onder gebracht in de houten noodschool aan de Bilderdijklaan. Het was te voorzien dat de contacten tussen beide schoolbesturen de laatste jaren uiterst koel verliepen. In de af gelopen maanden is er echter weer be reidheid om met elkaar van gedachten te wisselen en gemeenschappelijke pro blemen door te spreken. WADDINXVEEN Afgelopen dins dag 30 maart was het precies veertig jaar geleden dat de Vereniging lot Stichting en Instandhouding van Nederlands Hervormde Christelijke Scholen werd opgericht. Een jubileum dus. waaraan wij in dit Weekblad voor Waddinxveen op deze pagina uitge breid aandacht schenken. De accenten van de jubileumviering heeft het bestuur overigens niet gelegd op de (Advertentie) met het bestuur op een latere datum de herdenking zal besluiten. De hervormde schoolvereniging is de afgelopen veertig jaar uitgegroeid tot drie basisscholen: "Eben Haëzer", "Rehoboth", "Bethel" en twee - na I augustus drie - kleuterscholen: "De Goede Herder "De Morgensteren "Bethel". Gezamenlijk tellen de scho len dan rond 500 kinderen met twintig vaste onderwijskrachten. Sprang. Staande de vergadering wer den gelijk al 250 kinderen opgegeven voor de aan te vragen hervormde school. Dat was makkelijker gezegd dan gedaan, zeker in die tijd, want het zou nog drie jaar duren voordat de school haar deuren zou kunnen openen. De eerste poging - medewerking van de gemeenteraad - leed al schipbreuk om dat de vroede vaderen weigerden ook maar een hand naar de verontruste her vormden uit te steken. Beroepsschrif ten bij Gedeputeerde Staten en de Kroon hadden uiteindelijk succes. Een wettelijke bepaling luidde dat geen school gesticht kon worden voor kin deren die reeds een plaatselijke bij zondere school bezochten. In deze drie jaar werden dan ook veel hervormde kinderen overgeplaatst naar de open bare scholen en naar christelijke scho len in het naburige Boskoop. Daarna volgde het touwtrekken met de ge meente over de huisvesting. De twee bestaande christelijke scholen moesten begrijpelijk een forse veer laten en hadden aan één schooi voldoende. Uit eindelijk was men bereid de ’’Onder wegschool” af te staan en kon op 1 mei 1939 met hervormd onderwijs wor den begonnen voor 290 kinderen en 7 leerkrachten. Daar was het tot ”Reho- bothschool” gedoopte gebouw niet op berekend en moesten tijdelijk ook twee lokalen in de openbare school aan de brug worden betrokken. De heer D. G. van Hoeven - nu woonachtig in Andel - werd als hoofd benoemd. BESTAANSRECHT Was de start van de nieuwe school vereniging moeitevol; eigenlijk is dat de hele veertig jaar lang zo gebleven. Steeds weer heeft men voor haar er kenning en bestaansrecht moeten strij den. Volhardendheid van de diverse optredende besturen hebben er echter voor gezorgd dat men na veertig jaar toch tot een volwaardige schoolvereni ging is uitgegroeid. Nadat de eerste school was geopend kwamen al spoedig de groeikansen tot uiting. Na tien jaar waren er 9 leer krachten voor 368 leerlingen. De Reho- bothschool was overvol, nog steeds wa ren twee lokalen in de openbare school in gebruik en ook in het verenigings gebouw achter de hervormde brugkerk waren klassen ondergebracht. De ruim tenood in 1946 was zo nijpend dat het bestuur besloot een tweede school aan te vragen. Reeds in 1947 kwam de splitsing tot stand. De heer J. Vlieg werd tot hoofd benoemd van de nieuwe school, maar deze moest voorlopig zijn klassen door geheel Waddinxveen on derbrengen. Pas op 20 december 1950 kon de nieuwe Eben Haëzerschool aan de Jan Dorrekenskade in gebruik wor den genomen en waren voor dat mo ment alle ruimteproblemen opgelost. DERDE SCHOOL De onstuimige groei in de beginjaren '60 was voor het bestuur aanleiding om I I u~u Optometrist OV Korte Tiendeweg 12, lUOPlIUK Gouda, tel. 01820- 13033 I Kleiweg 108, Gouda, tel. 01820 - 16033 J Winkelcentrum Bloemendaal 41, Gouda. tel 01820 - 18492 JJIfVIWIJJ Winkelcentrum de Passage 220. LJMlU liAIIAI Waddinxveen. tel. 01 828 - 430 i Een foto Van het bestuur van de hervormde schoolvereniging met het personeel, gemaakt bij de opening van de ’’Rehoboth- school” aan de Onderweg in mei 1938. Zittend van links naar rechts A. P. Breedijk, C. van Elswijk, W. Buitelaar, Ds. L. Vroegindeweij, W. S. Buitelaar, P. Rehorst en J. van Sprang. Alleen de heren W. en W. S. Buitelaar zijn nog in leven. Op de tweede rij uiterst rechts kandidaat A. Vroegindeweij, toendertijd bestuursadviseur en nog hervormd predikant te Veenendaal. Naast hem de heer D. G. van Hoeven, het eerst benoemde schoolhoofd. maakt. In september 1963 werd alvast een noodlokaal als dependance van de Eben Haëzerschool betrokken. De ge meenteraad verleende in diezelfde tijd goedkeuring voor de bouw van de der de school. Bestek en tekeningen wer den naar ’Den Haag’ gezonden en het wachten was op de urgentieverklaring. Drie maanden later hadden de CNS- collega’s (Christelijk Nationaal School onderwijs) eenzelfde urgentieverkla ring ingediend. Het was duidelijk dat twee nieuwe christelijke scholen op dat moment niet haalbaar waren. ”Den Haag” besloot dan ook de bereidver klaring doormidden te delen: drie lo kalen voor de hervormden en drie loka len voor CNS. Het gemeentebestuur piekerde er echter niet over om twee drieklassige scholen te bouwen en bracht beide besturen rond de tafel om samen één school te betrekken. Daar dit toch wel practische moeilijkheden zou opleveren werden beide school besturen het eens een aparte stichting in het leven te roepen. Op basis van gelijkwaardigheid vond men elkaar in de stichting voor protestants-christe- lijk onderwijs ’’Groen van Prinsterer” en ook de gezamenlijke nieuwe school school kreeg deze naam. FUSIEPLANNEN In de jaren die nu volgden (’65/’70) vonden tussen beide christelijke school besturen steeds intensievere contac ten plaats. Intensie van deze bespre kingen was het voornemen om beide schoolverenigingen volledig met elkaar te laten fuseren. Het hervormde school bestuur deed daartoe in de ledenver gadering van 28 april 1970 het voorstel de vereniging op te heffen en met CNS een nieuwe vereniging voor protestants- christelijk onderwijs op te richten, waarbij zich dan ook de ’’Groen van Prinsterer”-stichting zou aanslui ten. De meerderheid van de leden ging accoord met dien verstande dat het be- bestuur in de ontwerp-statuten alsnog een wijziging z<pu laten opnemen waarin voor elke school apart een bestuurs commissie zou moeten gevormd welks besluiten voor het grote bestuur bin dend zouden worden verklaard. De CNS-vereniging ging met deze amen dering niet accoord, waarop de her vormden in een ledenvergadering op 28 april 1970 in meerderheid het fusie- voorstel in zijn geheel verwierpen. De gevolgen voor hen waren diep ingrij pend. Kort daarop nam de stichting ’’Groen van Prinsterer” in meerder heid - na raadpleging van de ouders van de schoolgaande kinderen - het besluit de stichting te liquideren en zich aan te sluiten bij de CNS-vereniging. Dat betekende voor de hervormde school vereniging uitsluiting van alle verkre- Het huidige bestuur bestaat uit de heren N. Bakker voorzitter), J. Boon (secretaris), G. JJansen (penning meester), Ds. W. Verboom 2e voor zitter), W. van der Werken (alg. adj.), W. Kooiman, J. van Leeuwen, M. C. van Willigen, J. de Visser, J. Dankers, A. Uitbeijerse, M. de Rooijen J. Bregman. Hoewel men veertig jaar geleden heel bewust denaam ’hervormde'school- MAVO-ONDERWIJS Ook met het christelijk mavo-onder- wijs heeft de jubilerende schoolvere niging bemoeienis gehad. In 1955 werd besloten tot oprichting van een her vormde mavo-school. Maar ook de CNS-vereniging had deze plannen, en voor twee mavo-scholen was in Wad dinxveen geen plaats. Een aparte stich ting, in 1956 in het leven geroepen, zorgde ervoor dat deze moeilijkheid tot beider tevredenheid werd opgelost. Juist veertien dagen geleden heeft deze stichting opgehouden te bestaan door dat de school is ingebracht in de pro- testants-christelijke scholengemeen- door vier helpsters voor ruim honderd kinderen. Later werd de kleuterschool aan de Onderweg betrokken en kwam ook de nieuwe school aan de Prins Bernhardlaan tot stand. Een wettelijke bepaling dat basis- en kleuteronderwijs niet onder één bestuur konden resor- teren was er oorzaak van dat in 1957 een aparte stichting voor Hervormd Kleuteronderwijs in het leven werd geroepen. Te verwachten wettelijke be palingen op de integratie kleuter/ basisonderwijs en sterke principiëele verwantschap hebben er evenwel weer voor gezorgd dat de stichting op 1 januari 1974 weer werd opgeheven en binnen de hervormde schoolvereniging terugkeerde. In 1974 keurde de ge meenteraad een aanvraag voor een derde kleuterschool goed. schap voor mavo/lbo te Waddinxveen. De hervormde schoolvereniging heeft echter in dit bestuur een claim op drie van de elf bestuursplaatsen. Zo schreven we een onvolledig re laas van veertig jaar hervormde schoolvereniging in Waddinxveen. Voor hen die mogelijk niet goed wis ten hoe het allemaal nu precies met het bijzonder onderwijs in onze ge meente in elkaar zit, heeft het moge lijk verhelderend gewerkt. (Advertentie) Jet vignet wat men rondom de jubileumactiviteiten van de hervormde schoolvereniging telkens weer tegen zal komen, et is getekend door het hoofd van school voor basisonderwijs ’’Bethel” de heer N. Noorlander, die samen met bestuurslid Jansen ook het klankbeeld "veertig jaar hervormd onderwijs” heeft samengesteld. De heer Noorlander is trouwens h i V nauw ïerwsven met de hervormde scholen. Niet alleen omdat hij zijn basisopleiding genoot aan de Eben Haëzer- I aIer onderwijzer werd aan de ^lehobothschool en nu dus hoofd van de Bethelschool, maar ook omdat zijn vader, 'I en de heer J. C. Noorlander twintig jaar bestuurslid was van de hervormde schoolvereniging. "Zoals langzamerhand heel Nederland weet is er in Waddinxveen een Hervorm de Schoolvereeniging met meer dan 300 leden en meer dan 300 kinderen die graag een Hervormde school zouden willen heb ben. Daartegen is nog al wat verzet ge rezen maar het is ons niet duidelijk ge worden waarom wij Hervormden geen ei gen school zouden mogen hebben”. Zo begint een artikel in de Hervormde Kerkbode van 9 mei 1936 waarin voor de eerste maal melding gemaakt wordt van de op 30 maart 1936 opgerichte Vereniging tot Stichting en Instand houding van Nederlands Hervormde Christelijke Scholen te Waddinxveen. Een gebeurtenis die veertig jaar ge leden de Waddinxveense gemoederen - en tot ver buiten de gemeentegrenzen - danig in beroering brachten. Om wat meer zicht te krijgen op de oorzaken -- van de breuk in het christelijk onder- HM wijs lezen we nog even verder in de vergeelde veertig jaar oude kerkbode. "Waarom mogen de socialisten hun roode scholen tegenover de openbare op- M richten - dat is meer dan op één plaats ge- beurd - en waarom mogen Hervormden 191 dat niet? Zijn dat soms burgers van den derde rang? Of moet het altijd zoo blijven I dat de Hervormden in Waddinxveen drie- BH kwart van de kinderen op de twee scholen I brengen maar geen driekwart van de on- derwijzers of van de bestuursleden mogen geven? Waarom mag het eene niet in evenredigheid zijn met het andere? Het verlangen naar principieel ander onder wijs heeft de Hervormde en andere ouders van Waddinxveen - tot verbazing der be schouwers - in zulk een groot aantal te- M samen gebracht. Hier is iets waar vele ouders al jaren op gewacht hebben. Het is toch voldoende bekend welk een groot M verschil er bestaat tusschen de geestelijke ligging der Gereformeerde Kerken en die der Hervormd-Gereformeerde gemeenten inde Nederlandsch Hervormde Kerk. Het gevoelen omtrent doop, wedergeboorte, H het werk van den Heiligen Geest, de bevindelijke kennis der zonde en der genade en zoveel meer doet beide groepen Ml sterk van elkaar afwijken. Daarom heb- MH ben wij, ijverende voor de Christelijke school, tevens geijverd voor een andere geest in het onderwijs, door eerst ons rechtmatig aandeel in de bestuurszetels te zoeken om langs dien weg invloed te krij gen op het onderwijs. Wij willen princi pieel ander onderwijs en onderwijzers die met ons één zijn in gevoelen omtrent de dingen des eeuwigen levens. Dat is de oor zaak waarom de Hervormde schoolveree niging een eigen school zoekt”. Het is duidelijk, de hervormden wen sten meer evenredige invloed in de be staande christelijke scholen, maar dit voorstel werd in de ledenvergadering met 85 voor en 143 stemmen tegen ver worpen. En daar er toch al herhaal delijk ’leermoeilijkheden waren ge weest, besloten de hervormden een eigen schoolvereniging in het leven te roepen. Op 30 maart 1936 werd de op richtingsvergadering gehouden. De be- langstelling was enorm; niet minder dan de vinger bij de pols te houden. Plannen iOO aanwezigen tekenden de presentie- om een derde school te vestigen in de lijst. In het bestuur werden gekozen als aanbouw zijnde Oranjewijk werden ge- voorzitter ds. L. Vroegindeweij, W. Bui telaar (secretaris), P. Rehorst (pen ningmeester), W. S. Buitelaar, C. van Elswijk, A. P. Breedijk en J. van gen aan de rand van oud en daarbij ook sterk vergrijzend deel van Waddinx veen. De meeste kinderen wonen im mers in de nieuwbouwwijken. Een pe riode van heroriëntering volgt. De groei van de Eben Haëzerschool blijft stabiel, maar vooral de Rehoboth- school aan de Onderweg kan alle leer lingen niet met goed fatsoen meer ber gen. Zeven leerkrachten in zes lokalen is niet doenlijk. Het bestuur besloot tot aanvraag van een dependance in een der nieuwbouwwijken. De in mei 1973 gehouden gemeenteraadsvergadering waarin de aanvraag behandelt wordt, verloopt chaotisch. Vooral de toen malige wethouder van onderwijs P. Lips (PvdA), gesteund door burgemeester C. A. van der Hooft en Ph. Kroes (WD) verzetten zich hardnekkig. Er is geen schoollokaliteit beschikbaar laat het college als belangrijkste argument weten. De meerderheid van de raad acht deze motivering echter niet ge grond omdat de hervormden zelf voor een ruimte kunnen zorgen in de bijge bouwen van de Bethelkerk aan de Bil derdijklaan. Augustus 1973 start de de pendance. Een hernieuwde sprong naar de derde hervormde school is gemaakt. Een jaar later gaat de gemeenteraad accoord de dependance om te zetten -- - - in een zelfstandige school. De heer N. gen onderwijsrechten in de nieuwbouw- Noorlander wordt het eerste hoofd en wijken, want ook de eigendomspapie- ren van de door deze stichting aange vangen bouw van de 12-klassige De Sa vornin Lohmanschool kwamen in han den van de CNS-collega’s. 40 JAAf?

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 15