J RUIM EEN KWART MEER Wethouder P .1 J.van Schie Soestdijk hoorde taal noch teken Er zijn 439 won ningzoekenden en 617 aanvragers individuele huursubsidie in Waddinxveen geen kans op verkeersplan! MENSEN NAAR BIJSTAND uit Waddinxveen Prins Bernhard ereburger Vorig jaar in Waddinxveen 394 aanvragen Gebrek aan geld, deskundigheid en mankracht Wees Waddinxvener met de Waddinxveners: Lees üw eigen Weekblad voor Waddinxveen Dienstverlening: Huwelijks moeilijkheden en schulden Jac. van Steijn 40 jaar in overheidsdienst Beperkte experimenten met woonerfgedachte mogelijk k TALENPRAKTICUM doorlopend talenopleidingen op elk niveau studiecentrum gouda ting en cl. 4 Naam: Adres: Woonplaats: Ik abonneer mij op het WEEKBLAD VOOR WADDINX VEEN en wens een kwartaal-abonnement a 4.75. Betaling: overschrijving op giro 47062 Bank: Rabobank Waddinxveen Doorhalen wat niet gewenst wordt i i i i i i i i i i i i i i i i met experimenten in een daarvoor in aanmerking komende woonwijk te be- I I I l l l l l I I I l I i MOTIE Tijdens de op 18 december van het middelde bedrag dat per aanvraag werd uitgekeerd bedroeg f 115,-. In totaal werd gedurende de periode van 9 maanden 507.456,- uitbetaald. Van de 617 aan vragen werden er inmiddels 490 gehono reerd, terwijl 62 aanvragen werden af gewezen en 56 nog moeten worden behan deld in Den Haag. Inmiddels is 1 aan vraag toegekend. ’’Het is betreurens- waardig dat de termijn die verloopt tussen tes fietsers en schoolkinderen bijvoor beeld plegen te nemen om op grond daarvan tot bepaalde maatregelen te komen. Dat cijfermateriaal zal toch eerst boven water moeten komen om in het verkeersveilige Waddinxveen tot een verantwoord en afgewogen gemeentelijk verkeersbeleid te kun nen komen. op de Algemene Bijstandswet (AWB), waarop in deze tijd van sterke econo mische terugval ook in Waddinxveen steeds meer mensen een beroep doen. In ongeveer zeventig jaar tijd is in ons land een bouwwerk van sociale zeker- de aanvraag en uitbetaling dikwijls van langdurige aard is, waardoor de gemeen telijke sociale dienst genoodzaakt wordt voorschotten te verstrekken wat een extra administratieve belasting betekent”, stelt het verslag bitter vast. Nog een menselijk puntje uit het werk van de gemeentelijke sociale dienst: In 1975 werden 91 akten van onvermogen afgege ven. Het jaar daarvoor waren dat er 94. wethouder aanvankelijk een stuk want rouwen proefde, werd met 13 tegen 3 stemmen verworpen, hetgeen de heer Boere er toe bracht tegen alle begro tingsposten, straatreconstructies en herstratingen betreffende, te stemmen. Zijn fractie volgde hem hierin. Dat Waddinxveen een allesomvattend gemeentelijk verkeersplan moet krij gen wordt in het gemeentehuis eigen lijk al gezegd, sinds de raadsfractie van D’66 eind 1972 met een eigen verkeers plan op de proppen kwam. Het ”tot stand brengen van een integraal ver keersplan” is ook als punt opgenomen in het beleidsprogramma 1974-1978, dat door alle vier in de gemeenteraad vertegenwoordigde fracties en het col lege van Burgemeester en Wethouders volmondig is onderschreven. In datzelf- WADDINXVEEN Het aantal Waddinxveners dat naar het gemeente huis stapt om bijstand aan te vragen is vorig jaar met ruim een kwart (26,6 procent) toegenomen. De gemeentelijke sociale dienst behandelde KANTTEKENINGEN De woonerfgedachte, zoals die in Waddinxveens nieuwste woonwijk Groenswaard 3 met inspraak van de daar komende bewoners zou kunnen worden gerealiseerd, komt overigens bij de commissieleden wel verschillend over. De heer D. Uitbeijerse (SGP/- Hervormde Kiesvereniging) zei ’’niet zo voor” te zijn. Ook de VVD-er J. C. A. C. de Vogel plaatste de nodige kant- tekeningenLDe heren M. Boere en W. L. van Breemen (Progressieven) toon den zich daarentegen wel een voorstan der van de woonerfgedachte. ”Uit de woorden van de wethouder blijkt al: We tellen ze niet eens, de fietsers”, al dus de heer Boere. Alle commissieleden waren het met de te vinden tot het in de praktijk brengen heer Van Schie eens pas in nauw over leg met de betrokken bewoners over te kunnen gaan tot het eventueel herin- i van de woonomgeving. Maar het is duidelijk dat het gebrek aan geld de gemeente noodzaakt voorlopig op met de woonerfgedachte. De uit het grondbedrijf voor de Vondelwijk en de Oranjewijk te halen reservepotjes met i 1 om in ieder geval een plannetje tot het bevorderen van de verkeersleefbaarheid ergens in Waddinxveen (zoals gezegd: bijvoor beeld de Bomenwijk) bij wijze van ouder. Op grond keringen, welke verstrekt zijn aan per sonen, die werkloos zijn in totaal 1.657.833,96 bedroegen. Na aftrek van rijkssubsidies en andere ontvangs ten blijft er voor de gemeente ƒ209.645,17 te betalen over. Dat is maar liefst ruim 131.000,- meer dan was geraamd. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 1 APRIL 1976 in 1975 welgeteld 394 bijstandsaanvragen (289 in 1974), waarbij in 374 gevallen (259 in 1974) bijstand werd toegekend en in 20 gevallen (30 in 1974) bijstand werd afgewezen. Deze cijfers staan in het ’’verslag der werkzaamheden over 1975” van de gemeentelijke sociale dienst, welke door directeur Jac. van Steijn geleide dienst (waar negen man werken) nu voor het eerst aan de gemeenteraad verslag heeft gedaan van wat er zoal ge daan wordt in verband met de maatschappelijke- en sociale zorg van de Waddinxveners. Het verslag kreeg vorige week woensdagavond de goed keuring van de raadscommissie sociale zaken en volksgezondheid. Alle bijstandsaanvragen zijn en worden behandeld door in het college voor de verlening van bijstand, dat vorig jaar be stond uit voorzitter H. Huizer, wethou der voor sociale aangelegenheden, se cretaris Jac. van Steijn, directeur gemeentelijke sociale dienst, mej. F. H. J. van Drimmelen, maatschappelijk werkster, mevrouw E. M. Lemm- Kroese, de heer M. N. Boer, mr. R. H. Holl en de heer L. Vleggeert. In ver band met hun vertrek uit Waddinxveen zullen mevrouw E. M. Lemm-Kroese en mr. R. H. Holl dit jaar geen zitting meer hebben in dit door de gemeen teraad op 15 december 1966 ingestelde college. BIJSTANDSWET In het verslag wordt uitvoerig ingegaan WADDINXVEEN In de raadzaal van het gemeentehuis zal volgende week donderdagmorgen de heer Jac. van Steijn, directeur van de gemeen telijke dienst worden gehuldigd omdat het die dag 40 jaar geleden zal zijn dat deze Waddinxvener in dienst van de overheid trad. Een groot aantal genodigden woont de viering van dit ambtsjubileum bij. De organisatie van de bijeenkomst in de raadzaal is in handen van het college van Burgemeester en Wethouders. De heer Van Steijn en zijn echtgenote recipiëren 's middags in het Anne Frank-centrum tussen half vijf en half zes. De gemeentelijke sociale dienst houdt zich bezig met de maatschappelijke- en sociale zorg voor de Waddinxve ners. Bij deze door de heer Van Steijn in de rang van referendaris geleide dienst werken acht mannen en één vrouw. Als plaatsvervanger van de di recteur treedt op de op 14 juli 1975 in dienst getreden hoofdcommies AJ. S. Bruijniks. De huisvesting van de sociale dienst laat zeer te wensen over. In afwach ting van de bouw van het nieuwe stadskantoor is nu de beschikking over één werkruimte waar zeven amb tenaren werkzaam zijn, één kamer voor de directeur en één voor de maat schappelijk werkster. Er is een ernstig tekort aan spreekkamers in het hou ten aanbouwsel van het gemeentehuis aan de Zuidkade, waardoor vele ge sprekken aan het loket moeten worden gevoerd wat verre van ideaal te noe men is, zeker wanneer men bedenkt dat wachtenden in de aangrenzende kleine wachtkamer de gesprekken vol ledig kunnen meebeleven, wat niet be- vordelijk is voor de privacy van de cliënt. Bij de gemeentelijke sociale dienst zijn twee maatschappelijk werkers, mej. F. H. J. van Drimmelen en de heer B. Gilijamse, werkzaam. de vraag naar eengezinswoningen "opval lend" is. "Dat vind ik niet zo opval lend”, merkte de heer J. Havenaar (SGP Hervormde Kiesvereniging) op in de vori ge week woensdagavond gehouden verga dering van de raadscommissie sociale zaken en volksgezondheid, waar dit ver slag ter sprake kwam. De 617 verzoeken om individuele huursubsidie betreffen de periode 1 juli 1975-1 april 1976. Het ge- vertegenwoordiger ministerie CRM, P. Hylarides, tot voor kort directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Gou da, J. Huisman (NKV, plaatsvervanger G. L. Hogenelst), G. P. de Kooter (CNV, plaatsvervanger J. Molenaar) en P. de Bruin (NVV, plaatsvervanger E. Grootendorst). WERKLOZEN In 1975 kwamen 126 Waddinxveners in aanmerking voor een uitkering op grond van de Wet Werkloosheidsvoor ziening (WWV), welke regeling van kracht wordt indien een buiten zijn schuld werkloos geworden werknemer reeds een half jaar lang een uitkering ingevolge de Werkloosheidswet(WWV) heeft genoten. Onder die 126 WWV- ers” bevinden zich 20-21-jarigen en jonger, 47 21-30-jarigen, 25 31-40- jarigen, 15 41-50-jarigen, 11 51-60- jarigen en 8 van 60 jaar en ouder. Van hen is 95 man en 31 vrouw. Wat de vrouwen betreft is er sprake van een verdubbeling (15 in 1974). ’’Heeft het Jaar van de Vrouw dan toch bijged ragen tot een grotere zelfbewustheid?”, aldus het verslag van de werkzaamhe den van de gemeentelijke sociale dienst. Wegens het bereiken van de maximale uitkeringsduur van twee jaar zijn vorig jaar 8 personen van de WWV naar de Rijksgroepsregeling Werkloze Werk nemers (RWW) overgaan. ’’Alle 8 per sonen zijn op grond van hun leeftijd of karakterologische moeilijkheden bij zonder slecht plaatsbaar”, stelt het ver slag. Van de mogelijkheid om een bez waarschrift in te dienen werd in 1975 in totaal door één werkloze Wad dinxvener gebruik gemaakt. Het beroepschrift werd overigens ongeg rond verklaard. Per 31 december 1975 waren 32 Waddinxveners in het kader van de Wet Sociale Werkvoorziening (WSV) in of buiten Waddinxveen werk zaam. Rest nog te vertellen dat de uit- WADDINXVEEN Er zijn in Waddin- veen 439 woningzoekenden (dat zijn er 27 meer dan een jaar geleden), terwijl het aantal verzoeken om individuele huur subsidie 617 bedraagt. Dat blijkt uit het hoofdstukje "huisvestingsaangelegen- heden” in het aan de gemeenteraad aan geboden "verslag der werkzaamheden over 1975” van de gemeentelijke sociale dienst. Over het aantal woningzoekenden wordt daarin opgemerkt dat de toenemen ten. Wethouder Van Schie heeft daar de leden van de voor deze keer geza menlijk vergaderende raadscommissies openbare werken en -bedrijven en ruimtelijke ordening en de woning bouw een aantal voorbeelden van gege ven. Hij maakt duidelijk dat je er met wat herstratingen, het leggen van hier en daar een verkeersdrempel en het plaatsen van wat verkeersborden nog lang niet bent. Dat er niettemin dringend behoefte is aan een andere kijk op het (langzame) verkeer illustreerde de CDA- wethouder met bijvoorbeeld het ge geven dat we in Waddinxveen precies weten hoeveel auto’s er door onze stra ten rijden, maar dat er nooit tellingen toriseerd verkeer in de woongebieden, zijn verricht om na te gaan welke rou- deren van goede externe verbindingen WADDINXVEEN CDA-wethouder P. F. J. van Schie ziet geen kans de Waddinxveense gemeenteraad binnen afzienbare tijd aan een alles omvattend gemeentelijk verkeersplan te helpen. Daarvoor ontbreekt het geld, de deskundigheid en de mankracht. Met die eerlijke mede deling viel de portefeuillehouder van verkeer met de deur in huis aan het begin van de vorige week donderdagavond gezamenlijk vergaderen de raadscommissies openbare werken en -bedrijven en ruimtelijke or dening en de woningbouw. Op deze ontboezeming werd door de commissieleden, die uitvoerig over het verkeer en het verkeersbeleid beraad slaagden, begrijpend gereageerd. Dat mag verrassend worden genoemd want sinds de christen-democraat Van Schie op 3 december 1974 deel ging uitmaken van het college van Burgemeester en Wethouders en daarmee ’’verkeer” overnam van wethouder H. Huizer (SGP/Hervormde Kiesvereniging) wordt hij door raadsleden achter de broek gezeten toch eindelijk eens met het toegezegde Waddinxveense ver keersplan op tafel te komen. den (aantal: 21). Wat betreft de rijksg roepsregeling zelfstandigen beschikt de gemeente over een sociale commissie, onder andere omtrent ingediende aan vragen om verstrekking van bedrijfska pitaal, waarin zitting hebben voorzitter H. Huizer, wethouder voor sociale aan gelegenheden, secretaris Jac. van Steijn, directeur gemeentelijke dienst, P. Vlugt of G. Bogaarts, vertegenwoor diger ministerie CRM en P. Hylarides, tot voor kort directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau in Gouda. Er is voor de rijksgroepsregeling werkloze werknemers eveneens een commissie, waarin zitting hebben: voorzitter H. Huizer, wethouder voor sociale aangelegenheden, secretaris ee.. Jac. van Steijn, directeur gemeentelijke heid opgetrokken, dat in de wereld niet sociale dienst,^P. Vlugt of G. Bogaarts, of nauwelijks zijn weerga kent. Minder -f—.- dan een eeuw geleden waren de zwak ken in onze samenleving - de invaliden, de werklozen en de bejaarden - aange wezen op liefdadigheid en armenzorg. Nu bestaat er recht op allerlei uitkerin gen, verworven door premiebetaling. Het verslag van de gemeentelijke socia le dienst maakt duidelijk dat ons stelsel van sociale zekerheid niet alleen uitge breid is, maar ook nogal ingewikkeld. De Algemene Bijstandswet is er om ie dere Nederlander, die niet over de mid delen beschikt om in de noodzakelijke kosten van het bestaan te voorzien, fi nanciële bijstand te verlenen tot het bedrag van deze kosten. Deze wet beoogt iedere Nederlander een bes taansminimum te garanderen als hij daarvoor zelf niet kan zorgen. De bijs tandswet heeft dus een aanvullend ka rakter. In Waddinxveen was vorig jaar ƒ3.010.621,88 gemoeid met bijstand suitkeringen. Als we daar de zeer forse i rijkssubsidie en wat andere ontvangs- ten aftrekken betekent dit voor de gemeente een last van 197.410,67. Kijkende naar de begrotingsraming valt dit bijna 24 mille mee. Aanvragers van bijstand kunnen als ze dat willen een bezwaarschrift indienen bij het college van Burgemeester en Wethouders. In 1975 werden er in totaal twee bezwaar schriften ingediend. De indieners hier van zijn persoonlijk door een deputatie van B. en W. gehoord. In 1974 - en dit ter vergelijking - verwerkte de gemeen telijke sociale dienst vier bezwaar schriften, waarvan er 3 ongegrond werden verklaard en 1 gegrond. Vorig jaar maakte niemand van de mogelijk heid gebruik zijn recht bij het provin ciaal bestuur of de Kroon te zoeken. Van de bijstandsgenieters werden er in 1975 115 niet thuis verzorgd, zoals in Huize Souburgh (79 personen, waaron-' der 7 echtparen). Van de genoemde 115 zijn er 88 65 jaar en van de Algemene Bijstandswet vinden ook uitkeringen plaats in het kader van zes rijksgroepsregelingen: ambonezen (aantal: 0), gerepatrieerden (aantal: 5), oorlogsslachtoffers 1940-1945 (aantal: 1), zelfstandigen (aantal: 1), werkloze werknemers (aantal: 26) en mindervali- DIENSTVERLENING Naast het verlenen van geldelijke steun, gaat het in de sociale dienst om bemiddeling, begeleiding en imma teriële hulpverlening. Deze dienstver lening heeft zowel betrekking op een voudige handreikingen, zoals het invul len van belastingformulieren, als op maatschappelijke begeleiding, waarbij het gemeentelijk maatschappelijk werk - er zijn twee maatschappelijk werkers - vooral wordt geconfronteerd met hu welijksmoeilijkheden en te grote schul denlasten. Deze werkzaamheden zijn op het gemeentehuis nooit in aantallen vastgelegd. Daarbij komt dat sociale dienstverlening ook moeilijk in uren is uit te drukken. Iedere ochtend zijn de maatschappelijk werkers van de sociale dienst voor de cliënt op het gemeente huis bereikbaar. Zonodig vinden op verzoek de gesprekken thuis plaats. Te vens wordt eenmaal in de week (iedere donderdagmiddag tussen half vijf en half zes) spreekuur gehouden in het Anne Frank-centrum. WADDINXVEEN/SOESTDIJK Noch het Waddinxveense gemeente bestuur, noch de Oranjevereniging Waddinxveen hebben het nu het onder zoek naar de beweerde betaling van steekpenningen aan prins Bernhard voortduurt nodig of noodzakelijk gevonden paleis Soestdijk blijken van mede leven te sturen. Zoals bekend aanvaardde de prins, die driemaal op 28 maart 1961, 12 juni 1967 en 25 november 1974) een werkbezoek aan Waddinxveen bracht, bij zijn eerste bezoek aan onze gemeente het ere-burgerschapdat hem door de gemeenteraad werd verleend wegens zijn grote verdiensten voor het bedrijfsleven in Nederland. Hij ontving bij die gelegenheid 15 jaar geler den de eerste gouden ere-medailie uit handen van oud-burgemeester C. A. van der Hooft. De laatste kreeg op 22 december van het vorig jaar bij zijn af scheid de tweede ooit in Waddinxveen uitgereikte gemeentelijke ere-medaille in goud uitgereikt. De andere ere-burgers van Waddinxveen hebben zich vooralsnog van een reactie aan het adres van hun mede-ereburger onthouden, zij het dat de in Doorwerth wonende oud-burgemeester C. Avan der Hooft in het openbaar er van blijk heeft gegeven er voor zich zelf van verzekerd te zijn, dat een zo rechtschapen mens als prins Bernhard geen steekpenningen van Lockheed zou hebben aangenomen. Een verslaggever van het Dagblad voor Rijn en Gouwe vertrouwde hij toe: "Dat men van alle kanten toch probeert ons koningshuis door het slijk te halen, dat telt eigenlijk niet meeHet zijn ondermijnende dingen die tot resultaat hebben dat iedereen gaat zeggen: Het is verschrikkelijk, maar intussen blijft er toch iets van hangen En ze leg gen de bewijslast verkeerd. Ze zeggen niet: U hebt dit gedaan en hier hebben we de bewijzen. Ze zeggen: Bewijst u maar dat u het niet gedaan hebt. Dat is de omgekeerde wereld". Het begon allemaal op 6 februari van dit jaar toen de inmiddels afgetreden directeur van Lockheed A. C. Kotchian in een onder ede afgelegde openbare verklaring voor een Amerikaanse Senaatscommissie een hoge Nederlandse regeringsfunctionaris ervan beschuldigde in een tijdsbestek van circa 10 jaar achtereenvolgens een miljoen dollar en honderdduizend dollar aan steek penningen te hebben geïncasseerd ter bevordering van de verkoop van Lock- heedprodukten. Kort daarop verklaarde premier drs. J. M. den Uyl dat met deze functionaris prins Bernhard werd bedoeld. De regering stelde een com missie van drie in om de beschuldiging te onderzoeken. Over het werk van die commissie is nog maar zeer mondjesmaat iets bekend geworden. functionerend openbaar vervoer, te gengaan van parkeerexcessen, voor rang voor de voetganger boven gemo- creëren van speelstraten, het garan- i -L 1 t j en het weren van doorgaand verkeer uit het dorp. BEPERKTE OPDRACHT Om uit de impasse te komen is wethouder Van Schie van plan - en de commissieleden hebben daarvoor het licht op groen gezet - de verkeersaf- deling van het stedebouwkundig ad viesbureau van de gemeente, Stad en Landschap BV in Rotterdam, in te schakelen om na te gaan waar en hoe vorig jaar gehouden begrotingsdebat- de woonerfgedachte in Waddinxveen ten kwam de fractievoorzitter van de in praktijk gebracht kan worden. Het Progressieven, de heer M. Boere, zelfs gaat om een beperkte opdracht voor met een motie aandragen om wethou- bijvoorbeeld de Bomenwijk (het gebied der Van Schie tot haast te manen met tussen Sniepweg, Esdoornlaan, Jan het verkeersplan en te dwingen alvast1 Dorrekenskade-West en de spoorlijn experimenten in een daarvoor in Gouda-Alphen aan den Rijn). Voordat /.crkir.g b~- het zover is zal een uitgebreide in- ginnen. De motie, waarin de CDA- spraakprocedure moeten worden opge- zet. Een en ander kan vergeleken wor den met de succesvol gebleken pogin- ,der gen om in de gerenoveerde Zeehelden buurt tot woon- en speelstraten te ko men. In Waddinxveen zijn aardige aanzetten van die woonerfgedachte: een ver keersdrempel in de Brugweg, doorlo pende trottoirs langs de Koningin Wil- richten helminasingel, een woonpad dwars door de Goenswaarden, een verkeers vrije Passage en (deels doodlopende) zeer beperkte schaal te experimenteren woonstraten in Waddinxveens nieu- were woonwijken. Op landelijk en pro vinciaal niveau wordt van harte meege- werkt aan gemeentelijke woonerfplan- in totaal 40- tot 50mille zouden kunnen nen. Binnenkort zal middels een wijzi- worden aangewend ging van de verkeerswetgeving het *-* r owoonerf juridisch worden geregeld. de programma staat verder dat het Duidelijk is intussen wel dat het reali- gemeentelijk verkeersbeleid zich zal seren van een aan de gestelde eisen vol richten op de bevordering van een goed doend woonerf erg veel geld gaat kos- experiment op tafel te kunnen krijgen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 27