Jan Havenaar’s waagstuk om alles met de hand op de Bijbel te verbieden Eigen schoolvlag 1 Voor miljoenen moeders is 9 mei de’ Moederdag van de honger I i erop uit! Lezers schrijven Waardeloze spullen bleken 12 mille waard GIRO 1111 222 Het Weekblad feliciteert: Vernieuwen oeverkant van Gouwe DIPLOMA- ZWEMMEN Agenda Goudse bioscopen THALIA M I WIELAARD R hk VOOR DE FIETS I Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 29 APRIL 1976 zorgen, 4. kinderen daar. Wie zijn de schuldigen? Wij allen. WADDINXVEEN De openbare Leon van Gelderschool en de openbare maar dan op een nieuwe fiets van: vor mende element in alle vier de gebieden. Volgens de heer Havenaar is een dui- In zekere zin is hun moederdag ook een moederdag van overvloed. Maar dan een overvloed van leed, van tra nen die niet meer geschreid worden, omdat men zelfs daarvoor te moe kan zijn. Voor de meeste moeders hier hoeft op 9 mei de "moederdag van de overvloed” niet zo nodig overvloedig te zijn. Zij zullen graag met een ca deau van mindere waarde genoegen nemen, als zij weten dat zij met het restant een glimp van vreugde bren- Fongers-dealer, keuze uit meer dan 200 stuks. HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN IS EEN ABONNEMENT WAARD! Dorpstraat 26, Waddinxveen tel. 2009 OUDEREN In het overdekte zwembad werd ook voor diploma A en B gezwommen door ouderen. Voor diploma A slaagden alle vijf de kandidaten terwijl voor diploma B de enige kandidaat ook het diploma behaalde. A: Hanny Anker, Hetty van Gils, Mevr. J. A. Joling, Mevr. T. van der Vaart-Spronk, Mevr. H. S. van der Eijk-Preijm. B: de heer W. van der Vaart. Do. 8 uur, Vr. 3.30 en 8 uur, Za. en Zo. 3.30, 7 en 9.30 uur, Di. en Wo. 8 uur: ON HER MAJESTY’S SECRET SERVICE. 14 jr. Vr. t/m Zo. half twee, Wo. half drie: LUCHTBESCHERMING, a.l. Vr. en Za. 12 uur en maandaj cyclus 8 uur MARIKEN VA NIEUMEGHEN, 18 jr. REUNIE Do. en Vr. 8.15 uur, Za. 7 en 9.15 uur, Zo. 3 uur: KARATE DUI VELS 18 jr. Vr. en Za. 11.30 uur (nachtvoorst.). Zo. 7 en 9.15 uur, Ma. t/m Wo. 8.15 uur: HARDE JONGENS, ZACHTE POESJES 18 jr. SCHOUWBURG Vr. 8.15 uur, Za. 3 uur, Zo. 3 en 5 uur, Ma. 8.15 uur: ZACHTE BEDDEN, HARDE GEVECH TEN. In kleur, 14 jr. Za. en Zo. 7 en 9.15 uur, Di. en Wo. 8.15 uur: ORDE MOET ER ZIJN. Kleur, 18 jr. ter dat het de taak van de overheid is om in sportaangelegenheden te voor zien. Sterker nog, door hierin te voor zien werkt de overheid mee om ons volk af te trekken tot het dienen van God”. (Art. 36 van de N.G.B. handelt om door te gaan met de verkondiging van het evangelie aan de jongeren, waar dan ook de opbrengst van deze actie bestemd is. Tenslotte nog een vriendelijk doch drin gend verzoek: Na afloop van de rommel markt werden er twee fietsen vermist van medewerkers. Daarom wordt iedereen die op de rommelmarkt een fiets heeft ge kocht verzocht zich even in verbinding te stellen met de gedupeerde tweeling Anja en Ara Bos, Brugweg 66, telefoon 3192. Mogelijk kan de wat de uit de hand gelo pen verkooplust op deze manier worden hersteld. meer dan frisse wind waaide door de kooplustige menigte. Er was dan ook zo nu en dan duidelijk te zien welke meubel stukken van massief hout waren vervaar digd en welke kinderwagens van een de gelijke rem waren voorzien. Dat er een gezellige sfeer heerste, is haast vanzelf sprekend. Ongetwijfeld heeft u daar iets van gemerkt toen u langs de kramen schuifelde. Als je niet oppaste kreeg je bij de boekenstand je armen vol gestapeld met boeken met de vriendelijke mededeling of men even kon afrekenen. Ook kwam het voor, dat een enthousiaste koper zijn aanwinst weer terug kwam be- Honger is mensenwerk - de leniging ook De moeders daarginds, in de landen van de "moederdag van de honger zijn niet minder moeder dan de moe ders hier. Zij kennen geen mooier geschenk dan om hun kinderen meer te eten te geven, al is het maar voor één dag. De Stichting Mensen in Nood/Cari- tas Nederland zorgt ervoor dat elk dubbeltje en elke gulden op de juiste plaats komen. Dankzij giften van overheid en particulieren verstrekt de Stichting dagelijks voedselhulp aan 250.000 hongerige mensen, maar de rij wordt steeds groter en groter. Uw bijdrage is hoognodig en hoogst welkom op giro 1111 222 t.n.v. Mensen in Nood, Den Bosch, met vermel ding "Leniging moeder dag van de honger”. terecht gekomen ist jammer dat velen nu wellicht denken dat de heer Have naar cs. hoog te paard gezeten links en rechts flinke klappen uitdelen met in de ene hand de Bijbel en in de andere hand een bundel van Drie formulieren van Enigheid: terwijl juist het tegen- overestelde de bedoeling is geweest. HANS VAN WIJNGAARDEN Honger is, plotselinge rampgevallen daargelaten, niet het gevolg van ge brek aan voedsel, of van overbevol king of natuurlijke onheilen, maar van een onrechtvaardige verdeling van de hulpbronnen, welvaart en rijkdom. Evenmin is het voortduren van de honger uitsluitend te wijten aan de onwil of het geschipper van politici en regeringen. Wij zijn alle mede verantwoordelijk. Want niemand kan zeggen, dat hij niet weet dat er hon ger wordt geleden. DEN HAAG/WADDINXVEEN Van de werkgelegenheidsobjecten die het Regiorjaal Coördinatie-College voor Openbare Werken in Zuid- -Holland heeft aangemeld, zijn 21 wer ken met een totale rijkssubsidie van f 17,3 miljoen vrijgegeven. Dit houdt in dat thans met de uitvoering van de navolgende zogenaamde L.P.L.-werken (die de lagere publiekrechtelijke lichamen zelf mogen aanbesteden) in Waddinxveen nu ook kan worden be gonnen met het vernieuwen van de oevervoorziening aan de oostzijde van de Gouwe ten zuidoosten van de hefbrug. Welvaartsstaat Nederland maakt zich op om straks weer Moederdag te vieren. De eerste verschijnselen hebben zich al geopenbaard. Kinde ren wegen hun spaarpotten. Vaders worstelen met hun begroting. Iedere avond zien en horen wij op de TV steeds nadrukkelijker geef moeder dit of geef moeder dat, of maak moe der zus blij, of zo. zonder terugvordering van de viel. Het liep gesmeerd en het was gezel- kosten, want het ding stond nu al in de lig, in de smulhoek, bij de bloemen, plan- weg. Het mocht nog een keer verkocht ten en cactussen, bij de lampen, bij de bereidde zich alras voor om te gaan (steenkool)etsen. Zoals 70 geleden ge bruikelijk was werd de kachel met steenkool gestookt: mijn vader was in de (enorme grote) kolenkit gekropen en was niet meer toonbaar: verwijde ring wegens wangedrag was het gevolg, gepaard gaand met een stevige tik op zijn vingers met een liniaal: 2'/2 jaar oud. Nu zijn er weer peuterschooltjes: het gedrag dat mijn vader 70 jaar ge leden verplichtte tot stopzetting van zijn ’’peuterstudie” wordt nu kreatief gezie bevorderd en gestimuleerd. Bo vendien is omgaan met leeftijdsgenoot jes in groter verband vaak bijzonder "vormend.” Alhoewel ik in enkele gevallen de zienswijze van de lieer Havenaar kan volgen en hier en daar gedeeltelijk deel (bv. zondagsheiliging: betekent een dag verschillend (afgezonderd) van de andere zes dagen en de verafgoding van de nieuwe kapitalisten: de beroeps voetballers) vind ik dat van een ver duidelijking aan de gemeenschap van niet SGP/Herv. Kiesver. kiezers weinig kleuterschool De Klimop, beiden aan de Essengaarde, hebben hun gezamen lijke schoolvlag, alleen was er maar één die telkens de vlaggemast van de Leon van Gelderschool sierde. De ouders van de Klimop-kleuters hebben daar wat aan gedaan door een tweede exemplaar van de schoolvlag te maken, die met veel feestelijk vertoon op het "terrein” van de kleuterschool is gehesen. Hoofdleidster mevrouw K. Noteboom-Vonk vertelde dat de ouders (voornamelijk moeders) erg veel werk hebben gehad aan het maken van dit dundoek, waar iedereen heel blij mee is. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom over ”Van het ambt der overheid”). Deze stellingname komt mij iets verou derd voor; het lijkt mij onjuist om met de Bijbel geopend te gaan bezien (de N.G.B. komt uit de Bijbel voort) of het al dan niet juist is iets te den dan wel na te laten; zo van: het staat niet in art. 36 van de N.G.B., het artikel staat wel in ons beginselprogramma dus doen wij het niet, punt uit. ”Het derde waar we ons steeds tegen verzetten is subsidie aan de peuterza- len. Deze kinderen van twee tot vier jaar worden in diverse zalen bijeenge bracht. Wij vinden dat de opvoeding van deze jonge kinderen thuis hoort” enz. Als ik lees ”in diverse zalen bijeen gebracht” denk ik onwillekeurig aan een "Kleinkinderrazzia” van gemeen tewege, die de arme stakkertjes bijeen- drijft in daarvoor bestemde gebouwen. Toen mijn vader 2*/2 jaar oud was, werd hij in Boskoop naar een bewaar school (van de kerk!) gebracht; ’’mooi zitten en kleuren” (met een kleur). Dat was al gauw saai en hij WADDINXVEEN In het gemeente lijk overdekte zwembad in Sportpark ”de Sniep” werd voor diploma A van de KNZB gezwommen. Alle 93 kan didaten behaalden het diploma. De diploma's werden afgenomen door de heren W. Vermeij en A. Troost. Na mens de KNZB was aanwezig mevrouw Van den Bosch. De geslaagden zijn: Anette Oenema, Gillian van den Berg, Petra Boere, Marielle van den Dool, Anja Smith, Mike Luiten, Marlies Kalkhoven, Wilco van Berkesteijn, Saskia van Veen, Raymond Heemskerk, Amanda Meeder, Patricia Wijnen, Iwan van de Kraats, Johan Visser, Esther van 't Wout, Marlies Beers, Marina van de Berg, Monique Rohde, Remco Breed, Jeroen Hofstra, Rosalinde Hildebrand, Simone Mesman, Richard Geul, Serge Gerdes, Giselle Monnee, Michel De genhardt, David Zeman, Dave Eind hout, Rob van Dijk, Eric-Jan Rad stake, Bianca van de Sman, Arjan van Zanten, Paul Bontenbal, Hetty Schul- tink. Cigdem Kuzueuoglu, Henri van der Laan, Vanessa Roorda, Ivo Moer man, Sandra van Ommeren, Paola van Bergen, Rene Kleiweg, Jan Drost, Jos Möhle, Rebecca Piets, Bas Tulfer, Rowan Bouter, Iris Vink, Nanetta Blok, Carl Wolff, Martine Sluimer, Marco Bakker, Jolanda Dodewaard, Karin van der Heijden, Arie Jan Lam, Evelien van Leeuwen, Hans Kalkman, Ronald Huisman, Marion van Dodewaard, Erica van Eijk, Margo Noordermeer, ■Jeanette van der Vlist, Erik Oosting, Janette van de Drift, Coosje Dankers, Dikkie Bontenbal, Dimile Kooyman, Wouter van der Schaft, Allan Berloth, Johnny den Ouden, Bert Koorengevel, Arjan Nagtegaai, Anita van der Starren, Ronald Oort, Rob Blonk, Judith van der Flier, Klaas Versloot, Bert Heeren, Hans de Jong, Marjolein Smeenk, Freddie Tamerus, Anita Dekker, San dra v.d. Drift, Willem Jan Kerkhoven, Dicky Mazher, Nelly van Eijk, Gert Flier, Arie v.d. Spek, Jolanda de vries. Marijke Francke, Lilian Saarberg, Hes ter de Vries, Ronald v.d. Akker, Leo Voorhout. WADDINXVEEN Voor het prak- tijkdiploma machineschrijven Associa tie SMK in Waddinxveen zijn geslaagd: mejuffrouw J. van Emmeren, Waddinx veen; mejuffrouw Y. Blom, Boskoop; mejuffrouw H. van Andel, Boskoop; J. Aalbers, Waddinxveen; M. Kaptein, Waddinxveen. Voor het diploma steno grafie Engels slaagde mejuffrouw A. van Rhijn te Gouda. Zij werden opge leid door typschool ’’Arriba”. Kortom, de "moederdag van de overvloed" is in volle aantocht. Met veel fanfares en verkoopgeschal. Maar er is ook een "moederdag van de honger”. Die wordt in alle stilte "gevierd". Door ontelbare miljoenen moeders in de hongerlanden van Zuidoost-Azië, Afrika en Latijns Amerika. Het enige geschenk dat zij op 9 mei van hun kinderen krijgen, is een doffe blik uit ogen waarin nog nooit een vonkje hoop heeft geflak kerd. Of een kus van uitgeteerde, bloedeloze lippen die zich tevergeefs aan haar borst hechten. keuken en op alle andere plaatsen die er maar te bedenken zijn in De Hoeksteen. want als je ’’antiquair” bent wil dat In alle opzichten mogen de organisatoren - 1 van dit rommelfestijn met genoegen en met dankbaarheid terug zien op een ge- De honger vreet om zich heen - als een gulzig monster Nooit is de hongersnood zo groot geweest als nu. Meer dan 500 mil joen mensen lijden honger, dag aan dag. Hun aantal en ook het aantal doden worden dagelijks groter. Des kundigen hebben uitgerekend dat er tussen nu en het jaar 2000 circa één miljard mensen, van wie alleen al 200 miljoen kinderen, zullen sterven van gen in de harten van de moeders en de honger. Dat is, gemiddeld over dit - tijdvak berekend, honderdduizend doden per dag. De bevolking van een stad als Hilversum of Leeuwarden. WADDINXVEEN De grote rommelmarkt die afgelopen zaterdag in en om De Hoeksteen werd gehouden, is een groot succes geworden. Na alle werk zaamheden aan de voorbereidingen, werd 's morgens om tien uur de markt geopend door ds. J. van den Heuvel te midden van de kring van (hervormde) medewerkers en organisatoren, die inmiddels ook tot medewerkers waren gepromoveerd. Na dat het markpersoneel inkopen gedaan had, konden de deuren van ”de witte prij zen supermarkt” worden ontsloten en weldra was er nergens een plekje meer waar je onbelemmerd kon adem halen. Behalve dan bij de buitenstands waar een In het Weekblad voor Waddinxveen van vorige week kreeg in de nieuwe ru briek ’’Waddinxveners aan het woord in het Weekblad” Jan Havenaar, gemeen teraadslid voor de SGP/Hervormde Kies vereniging, de gelegenheid onze lezers uit te leggen waarom zijn partij in de gemeenteraad telkens stemt tegen sport en spel, jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar, samenwerkingsschool voor HAVO/Atheneum en subsidies aan peu terspeelzalen. Op donderdag 8 april nam Wim van Breemen, gemeenteraadslid voor de Progressieven, de pen ter hand om de valse bescheidenheid van het bes tuur van de Waddinxveense Christelijke Openbare Bibliotheek en -Leeszaal aan de orde te stellen. Het artikel van Jan Havenaar was voor de aan de Kromme Esse 10 wonende ge boren en getogen Waddinxvener Hans van Wijngaarden (27) aanleiding tot het inzenden van een reactie. Van Wijngaar den, dan weet u dat ook, werkte van 1966 tot begin 1976 bij de PTT in uiteenlopen de functies. In de avonduren behaalde hij zijn Mavo- en Atheneum-diploma. De Waddinxvener volgt nu een part-time op leiding aan een sociale academie en is werkzaam op de stafafdeling van de Rijk sluchtvaartdienst (RLD), afdeling perso neelsaangelegenheden. Het verhaal van Hans van Wijngaarden, getrouwd en twee kinderen, luidt als volgt: Voor de heer Jan havenaar (SGP/Her vormde Kiesvereniging was de tijd aan gebroken om de genomen en de te nemen besluiten in de gemeenteraad te motiveren en te verduidelijken. Een fijne zaak om niet SGP/Hervormde Kiesvereniging stemmend Waddinx veen trachten duidelijk te maken waar om er zó gehandeld en besloten wordt. Dat meen ik. Of het inderdaad duide lijk geworden is, betwijfel ik; vaak leek het op een zich verdedigen vanuit, en beroepen op. WAAR GAAT HET OM? Het gaat hier in hoofdzaak om het stellingname te geven waar men zich op ’’neen” zeggen tegen ’’sport en spel”, ”de Bonkelaar”, Samenwerkingsschool Een aantal van die positionele voor- en Peuterspeelzalen. beelden die ik in het betoog van de Er is (ruwweg) een scheiding te maken heer Havenaar vond; in: vrijetijdsbesteding en onderwijs: ”Wij zijn door Gods Voorzienigheid lid vrijetijdsbesteding: - sport en spel - de van de gemeenteraad geworden” (alle Bonkelaar - peuterspeelzalen; onder- anderen niet?). ’’Betreft het het schep- wijs: de samenwerkingsschool. pen van sportvoorzieningen dan zeggen l Wat duidelijk overeenkomt is het vor- wij praktisch altijd neen. En waarom niet? Wij hebben geschreven wat art. 36 van de Ned. Geloofsbelijdenis ons delijk ’’neen” geboden van Godswege: o.a. leert. Daarin staat niet met één let- ik heb geen moeite (integendeel!) met zijn opvattingen over de zondag (al thans religieus gezien). Anders wordt het met de zes andere dagen die over blijven: ”de dagen voor onze dagelijk se beslommeringen”, (arbeid). weg. Het mocht nog een keer verkocht ten en cactussen, bij de lampen, bij de worden, wat ook prompt gebeurde. Som- stroopwafelbakkerij, in de meubeltoon- mige gereedschappen, oud en verroest, gang, bij de clubtentoonstelling, in de werden aangeboden voor een prijs ver bo ven de nieuwwaarde. Ook dat kan gebeu ren. i1 nog niet zeggen dat je verstand hebt van een versleten nijptang. Bij gebrek aan be ter was de hal als paskamer ingericht, slaagde dag. Deze kreeg zijn hoogtepunt, omdat daar de klerenkraam was onderge- toen na de opruimwerkzaamheden de op bracht. brengst werd bekend gemaakt n.l. Het zou te ver voeren om in dit artikeltje 12.000,- (twaalfduizend gulden). Een alles te vertellen wat er zoal te beleven bedrag dat zeker een aansporing mag zijn WAT IS ARBEID? Het komt mij wat erg gemakkelijk voor om de scheiding te leggen tussen arbei den (zes dagen - 6x 24 uur) en rusten (e- én dag is lx 24 uur). Bezien wij het beg rip ’’arbeid” in de samenleving histo risch, dan is grofweg de lijn van agrari sche samenleving naar industriële sa menleving (goed geslaagd enerzijds door enorme inzetten) en van industrië le samenleving naar industriële revolu tie (waar velen tekort schoten) en naar culturele revolutie te ontdekken. Misschien is het nuttig om ’’arbeid” te splitsen in a) beroepsarbeid en b) niet beroepsarbeid (overigens wordt in de Bijbel gesproken van arbeid/werk zon der onderscheid: ”zes dagen zult gij ar beiden”). BEROEPSARBEID a) In dit kader kan ik met het begrip beroepsarbeid kort zijn: ’’arbeid die verricht wordt in het economisch pro ces en o.m. dient om een inkomen te verwerven”. Hier staat tegenover: b) DE N1ET-BEROEPSARBEID: 1. het vervullen (geroepen zijn tot vervul len van;) van andere verplichtingen bij voorbeeld in gezin, de kerk, de politiek (wellicht gemeenteraad of in een ander vertegenwoordigend orgaan). 2. de fysiek noodzakelijke rust als sla pen, eten, enz. 3. de ontspanning (bijv, moeder van een drie hoog wonende peuter die één maal per week gaat tennissen omdat zij de kleine een uurtje toevertrouwt aan de peuterspeelzaal; individueel of col lectief sport of spel beoefenen na geda ne (beroeps)arbeid is het goed rusten is niet beroepsarbeid) een waagstuk om met de hand op de Bijbel dit te verbie den; cultureel bezig zijn enz. Er wordt vaak gekeken naar verschillen tussen links en rechts, ze liggen ook voor het oprapen. Op overeenkomsten wordt minder gelet: hier is het mo gelijk, namelijk ’’door een duidelijke dit moment in de politiek bevindt”. fel ‘da klimop

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 21