De gulheid van Waddinxveners 7 ’Ik sta liever op de ’’barricaden dan thuis achter ’t monopolyspel Te grootste showroom S van zonweringen vindt Zt u inBoskoop! S: Met het oog op Boven-Volta U hebt een brandend hart voor het buitenkerkelijke kind Piet de Lijster verruilt na 15 jaar, Waddinxveen voor Hillegom Wees Waddinxvener met de Waddinxveners: Lees üw eigen Weekblad voor Waddinxveen CIRCUS TONI BOLTINI OP 21 MEI IN WADDINXVEEN Een boekenbon is altijd raak! ”God schiep geen mensen voor bronzen en gouden medailles” ALG. ONTWIKKELING 9 9 9 9 ^deZ^dqweringsspecialisten Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ i i Buiten zonwering Binnen zonwering Deur- en raamhorren Vouwdeuren Gouose IVIO cursussen EEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 6 MEI 1976 n Bootstraat 7, Boskoop. tz?(01727)-3890. Na 18.00 uur: Kalverdans 4 Naam: Adres: Woonplaats: betere van INTERESSE BEVOLKING Bij u leeft ook het verlangen dat de toon, "wat velen vertrouwd is”. "Het is voor sommigen de room, maar voor mij niet!” aldus Piet de Lijster die aan het slot van zijn afscheidswoord in de gemeenteraad allen een goede gezond heid toewenste. vertoon, wat dies WADDINXVEEN Circus Toni Boltini, dat dit jaar 30 jaar bestaat, brengt op vrijdag 21 mei een bezoek aan Waddinxveen. Op het parkeerterrein aan de Sniepweg zullen die dag in de daar op te zetten tent twee voorstellingen worden gegeven. Betaling: overschrijving op giro 47062 Bank: Rabobank Waddinxveen Doorhalen wat niet gewenst wordt Ik abonneer mij op het WEEKBLAD VOOR WADDINX VEEN en wens een kwartaal-abonnement a 4.75. 'i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i- i i i i i i i dat de problemen altijd op het principiële vlak lagen", aldus de heer Bakker die het scheidende schoolhoofd ook persoonlijk dank bracht voor de wijze waarop hij hem als voorzitter had aanvaard en van advies gediend. Als geschenk van het bestuur mocht de heer De Lijster een schilderstuk in ontvangst nemen en zijn vrouw een fraaie bos bloemen. Gesproken werd er verder door het waarnemend-hoofd me juffrouw R. Visser en door de directeur van de christelijke scholengemeenschap mavo/lbo de heer M. Dijkshoorn. De heer De Lijster sprak tot slot een dankwoord bevolking zich eens wat meer zou moeten interesseren voor het raads werk? Ook op de hervormde Eben Haëzerschool ging het soms toch niet van een leien dakje?. "Ik heb het bij tijd en wijle moeilijk gehad. Daar ga ik ook niet om heen. Soms zaten het schoolbestuur en ik op totaal verschillende golflengten uit te zenden. En dan versta je elkaar helemaal niet. Voor elke vierkante me ter ruimte in Waddinxveen heb ik dan ook moeten vechten. En dan ging het bijvoorbeeld over het door de kinderen laten opzeggen van het psalmversje in de nieuwe berijming, het gebruiken van de oude of de nieuwe bijbelvertaling, de keuze van het geschenk voor de schoolverlaters, de benoeming van leerkrachten en dergelijke. Niettemin voelde ik me altijd gedragen door de ouders van de leerlingen en een belang rijk deel van het hervormde schoolbes tuur." een gegeven moment met de toenmalige voorzitter - was het een leuke tijd”. Toen de heer De Lijster en zijn vrouw oog in oog met de caravan stonden waren ze sprakeloos die donderdagmorgen. "Ik had mijn vrouw wel eens gevraagd, of ze ooit een verlanglijstje hadden willen heb ben, maar dat was niet het geval. "Ik weet niet, waar ik dit aan heb verdiend”. .'•et de Lijster (43) vertrekt tegen het van deze maand naar Hillegom, aar hij de benoeming tot hoofd van de l,otestants-christelijke Koningin Julia- ’tcltcol voor basisonderwijs heeft aan- '•«d. De met zijn vrouw en 5 kinderen ^hfid nemende Waddinxvener was ®'d van de hervormde Eben Haëzer- '™0°' gemeenteraadslid van het CDA, porzitter van Pro Rege en voorzitter van ’afdeling Waddinxveen van Veilig Ver- Nederland en als KNVB- 'Wdsrechter actief in de voetbalsport. Bij ons ziet u het, zoals het straks bij u thuis hangt. O.a. OROLSCHERMEN (in vele uitvoeringen) OMARKIEZEN (óók reparaties en vernieuwen) OJALOEZIEEN ^ROLGORDIJNEN L. De allergrootste keuze! Échte service en garantie. Alléén bij HHhk. BS BBiMM S voorzitter, die vervolgens zijn waardering uitsprak voor het vele werk dat in al die vijftien jaar in het belang van de Eben Haëzerschool was verzet. Toch wilde hij ook niet om de voorgekomen moeilijk heden heenlopen. ”1 hebt een brandend hart voor het buitenkerkelijke kind, waarvan u er heel wat op uw school hebt gehad. Daarvoor nam u risico's die wij niet altijd krachtens onze opstelling binnen het christelijk onderwijs konden delen. Toch kan gezegd worden dat we er altijd toch weer uit gekomen zijn, al zou het een misvatting zijn te veronderstellen In Waddinxveen hebben we nu al een paar maal meegemaakt dat mensen die gewoon hun plicht deden bij hun afscheid met kostbare geschenken zijn beloond. ”lk heb hier gedaan wat ik moest doen. Met alle fouten en gebreken, want niets menselijks is mij vreemd. Het was im mers mijn taak een op een gegeven mo ment niet verder kunnende leerling na schooltijd te helpen. Of met een zakje sinaasappels naar het ziekenhuis te gaan als er één ziek was. Maar met het buitensporig belonen van mensen ver geten we met elkaar zo vaak die ander, die vaak in de grootste stilte en zonder schouderklopjes z’n werk doet. En dan noem ik maar eens de schoolschoon- maakster. In de krant las ik dat in ons land op Koninginnedag een school- schoonmaakster wegens zoveel jaar trouwe dienst met een bronzen medail le verbonden aan de orde van Oranje- Nassau naar huis werd gestuurd. Dan vraag ik je! Je moet eens zien hoeveel mensen aan dit sinistere spel waarde willen hechten”. "Wat ik juist van de socialisten in ons land verwacht is dat ze nu eindelijk eens als grootste regeringspartij en na tuurlijk met krachtige steun van an deren korte metten maken met het hui dige stelsel van rangen en standen. Wij zijn allemaal gelijkwaardige mensen op een door God gemaakte aarde. Hij heeft geen mensen geschapen van wie de één een bronzen en de ander een gouden medaille verdient, kom en beërf het Koninkrijk. Dat heeft Hij ge zegd! Zonder rang of stand. Met Jan Havenaar (SGP/Hervormde Kies vereniging) ben ik het eens dat we allen voor God worden geopenbaard, maar zonder medailles en lovende woor den”. De echte contacten met de broeders van de SGP/Hervormde Kiesvereni ging leken minder hartelijk. "Er is sprake van een communicatie tussen het Christen- Democratisch Appèl en de SGP/Her vormde Kiesvereniging. Ik had nog wat langer in de raad willen zitten om daar aan een positieve bijdrage te kunnen leveren”. BEZIELEND EN INSPIREREND rel de Lijster, op 7 september 1932 in flendrik-Ido Ambacht geboren en ends 1 november 1960 Waddinxvener, keft nog meer verrassingen in petto, kast het dagblad "Trouw” valt al een bosje het linkse opinieweekblad "Vrij bederland” op de deurmat, waar jaren lang het nog linksere "De Nieuwe Li lt" kon worden aangetroffen. Het in hillegom tot hoofd van de Koningin Manaschool voor protestants- Ihristelijk lager onderwijs benoemde hadslid en schoolhoofd noemt het "be idend en inspirerend mensen te opt- fioeten met andere gedachten en denk- kelden dan je gewoon bent in je eigen fereldje tegen te komen”. I» 1970 maakte Piet de Lijster voor het rrst deel uit van de Waddinxveense pmeenteraad. Toen als lid van de IRP-fractie, sinds 1974 van het CDA ARP/CHU/KVP). "Met zijn vertrek Jtrliezen wij een ervaren raadslid", had LDA-fractievoorzitter drs. Tijme Bou- rrs al in het CDA-bulletin laten we- |tn. Aan het begin van de vorige week donderdagmiddag gehouden gemeen teraadsvergadering, die vooraf ging aan fe buitengewone vergadering ter gele genheid van de pensionering van rmeentesecretaris H. Jenné, sprak hij Ipnieuw lovende woorden aan het ad- |es van Piet de Lijster. De scheidende pristen-democraat, die het jammer Bindt straks niet te kunnen deelnemen jan de behandeling van de onderwij- fioia van wethouder Anne van Gent [nogressieven), kreeg van burgemees- tn mr. Bert Smallenbroek het prenten- oekje over oud-Waddinxveen aange wen. Het raadslid maakte van de tegenheid gebruik te benadrukken fcts op te hebben met uiterlijk ver- Waddinxveen Enkele honder- L mensen hebben vorige week donder- Lavond 29 april op een door het her- Lrmd schoolbestuur hem aangeboden L-eptie afscheid genomen van school- Lfd P. de Lijster. Tijdens het officiële Ldeelte werd de naar Hillegom vertrek- Lnde schoolleider toegesproken door de Lrzitter van het bestuur, de heer N. Lkker. Deze vertelde de heer De Lijster L hij het niet makkelijk vond om het Lte afscheidswoord te spreken. "Met L onoprechte vertoning zouden wij el- Lr immers geen plezier doen”, aldus de "Belangrijk is dat de Waddinxveners zich daarbij niet uit het veld moeten la ten slaan door een wethouder of een raadslid, die zeggen dat iets niet zou kunnen wat men op een bepaald mo ment graag wil. Ze moeten blijven staan voor hun mening om op die ma nier mee te bouwen aan de ontwik keling van ons aller dorp of aan de par tij waarvan men lid is. Want de praktijk leert dat over een paar jaar dar raadslid toch vertrekt. En de achterblijvers zit ten dan met "de brokstukken". Daa rom word ik niet kwaad over honder den handtekeningen van mensen die vinden dat een bepaalde plek groen zou moeten blijven. Maar dan moet het spel natuurlijk wel goed worden ge speeld. Dus alle informatie moet de handtekeningenzetters ook bereiken GROOTSTE VERSCHILPUNT Ja, u ziet een menswaardiger wereld duidelijk en alleen in het licht van het Hoe kijkt u nu raadswerk aan? ”Ik stond als aan de grond genageld", vertelde schoolhoofd P. de Lijster nadat de heer W. A. de Boer hem namens het afscheidscomité een caravan had aange boden. Deze "rijdende woning” was op een stille plek van het schoolplein van de hervormde Eben Haëzerschool aan de Jan Dorrekenskade-Oost neergezet. In Hillegom begint weer een nieuwe tijd. ”lk heb bewust opnieuw voor het hoofdschap van een school gekozen. Je komt in die positie weer in contact met achteraf tegen het ouders van leerlingen. Als leraar MAVO word je specialist en heb je de leerlingen maar betrekkelijk kort onder je. Maar als schoolleider van een basis school mag en kun je heel veel bete kenen voor de schoolgemeenschap als zodanig. Voor mij is het complex van mogelijkheden en moeilijkheden op een lagere school veel wijder, veel om vattender en veel uitdagender, zodat ik er als 43-jarige opnieuw voor heb geko zen. Maar het blijft een hele stap. Een deel van m'n leven laat ik tenslotte hier achter". GROOT MENSENSPEL Wars van uiterlijk persoonsverheerlijking en meer zij, zei u. ”Op zulke gelegenheden laten we zo vaak na beide kanten van een mens te belichten. Relativeren is er dan meestal helemaal niet bij. Maar juist in de poli tiek moet je gewoon doen en eerlijk zijn. Bij tijd en wijle heb ik het raads werk als een groot mensenspel ervaren. En dan komt telkens weer de vraag op: Waar ben je eigenlijk mee bezig? Zo vond ik het dankwoord van gemeente secretaris H. Jenné aan het slot van de vorige week donderdagmiddag gehou den buitengewone gemeenteraadsver gadering uitzonderlijk fijn. Het was nuchter, oprecht, kort, krachtig en wars van uiterlijk vertoon. Daarmee vertolkte hij datgene wat ik met mijn afscheidswoorden heb bedoeld”. duidelijk en alleerl in het licht evangelie. "Het grootste verschilpunt met de mij overigens sympathieke Marie Boere (Progressieven) is zijn ontzettend opti- Het raadswerk bewaart je wel mistische kijk op de mens. Maar hij komt er nog wel achter dat dat een ver keerde taxatie is.” "De achterliggende periode was een boeiende en een vermoeiende. Maar I voor ver starring. Je krijgt een wat groter over zicht over de samenleving. En het is na tuurlijk iets anders dan het voor de klas staan. Ondanks de strubbelingen in de De progressieve raadsleden zien de raad - denk maar eens aan de slechte christen-democraat Piet de Lijster communicatie op niet graag vertrekken. "In de ontmoetingen met hen heb ik ook wel gemerkt dat er een zekere band was gegroeid. Wellicht is dat het gevolg van het feit dat wij samen, on danks de verschillende levensidealen, de in de verdrukking zittende mens op het oog hebben. Daarnaast heb ik altijd recht-toe-recht-aan gezegd wat ik meende te moeten zeggen. Woorden zonder dubbele bodem en niet raad selachtig bedoeld. Fijn is het dat ook de progressieve raadsleden dat van mij hebben begrepen en gewaardeerd". ADDINXVEEN ”Ik ben een lan die altijd graag midden in de [strijd” staat. Een plaats op de bar- taden trekt mij meer aan dan de lek achter het Monopolyspel in de Lskamer. Het werken en leven in In beschermde en beschutte om- [ving zonder werkelijke uitdagin- L zie ik niet als écht werken en ren”. let de Lijster zegt het zaterdagmorgen Lk voor het einde van een gesprek dat Ijna drie uur heeft geduurd. In zijn Lis aan de Stationsstraat laat het vert ikkende gemeenteraadslid van het [hristen-Democratisch Appèl (CDA) l- hoofd van de hervormde Eben Haê- brschool aan de Jan Dorrekenskade- post z'n ogen langs de in de huiskamer Lande boekenkast glijden. De boeken L daar staan en vooral ook de plaats L ze hebben gekregen zegt veel over L bezitter ervan. [Waarom zou je theologieboeken naast Leologieboeken moeten zetten en ge- Lhiedenisboeken naast geschiedenis beken. Daar houd ik niet van. Hier Laat "Karl Markx en Lenin als kerkva ders" naast detectives van Georges Si lenen en vind je ”De vrouw over de Louw” (gedichten) leunend tegen het Lerk van de Russische dissidente Lhrijver Solzjenitsyn en bijvoorbeeld [Aantekeningen uit catechisatiën". En Laarom ook niet?" aan het adres van het bestuur, daarin erkennend ook fouten te hebben gemaakt en was blij dat er niettemin toch altijd begrip voor elkaar was geweest en in goede verstandhouding afscheid genomen kon worden. Een onafzienbare rij ouders, oud-leerlingen en belangstellenden nam vervolgens met een haddruk afscheid van het gezin De Lijster en maakte velen ook gebruik van de gelegenheid kennis te maken met de heer G. van den Berg en zijn vrouw, het nieuw-benoemde hoofd van de Eben-Haëzerschool. WADDINXVEEN Een ongelooflijk gul Waddinxveen heeft in het afgelopen seizoen een bedrag dat ligt tussen de dertig- en veertigduizend gulden op tafel gelegd om vier jubilerende of vertrekkende Waddinxve ners zeer kostbare geschenken te kunnen geven. Particulieren, vereni gingen. instellingen en bedrijven brachten deze winter op verzoek van tijdelijk gevormde comité 's zoveel geld bij elkaar dat daarvan met gemak een reis naar Thailand, een auto, een piano en een caravan kon worden betaald. Het is niet bekend hoeveel precies de respectievelijk op touw gezette acties hebben opgebracht, want de comité's hullen zich wat dat betreft in het grootste stilzwijgen omdat het ongepast wordt gevonden voor een groot publiek verantwoording af te leggen over het totaal ingezamelde geld, de daarvoor eventueel gemaakte kosten en de mogelijke kortingen die werden verkregen bij het aanschaffen van de geschenken. Diep in de buidel werd niettemin getast voor het volgende: Woensdag 15 oktober vorig jaar stond de Waddinxveense huisarts P. van der Linde 1661 er bij stil dat het dinsdag 7 oktober op de dag af 40 jaar geleden was dat hij zich als huisarts in Waddinxveen vestigde. Het comité dat initiatieven ontwikkelde om aan gelden te komen voor een waardig en passend cadeau stond onder voorzitterschap van oud-PvdA- wethouder S. Pille. Het geld dat werd ingezameld was voldoende voor een 17-daagse reis naar Thailand van de drie waaruit gekozen kon worden de duurste trip), terwijl dokter Van der Linde en zijn vrouw verder nog twee koffers en een fors zakcentje kon worden aangeboden. Maandag 22 december van het vorig jaar nam de heer C. A. van der Hooft (65na een periode van ruim 17 jaar afscheid als burgemeester van Waddinxveen. Tijdig genoeg werd een comité uit de grond gestampt met maar liefst 22 leden en dat werd geleid door notaris J. in 't Hol. Het geld kwam met scheppen binnen, zodat als geschenk een voorname rood kleurige Opel Commodore kon worden aangeschaft. Donderdag 29 april nam na een Waddinxveense ambtenarenperiode van bijna 45 jaar gemeentesecretaris H. Jenné (65) afscheid. Opnieuw werd een comité gevormd dat ditmaal werd voorgezeten door oud- wethouder F. M. van Tol (ARP). De inzameling van het benodigde geld stokte in het begin even, maar uiteindelijk was er genoeg voor een piano en een cheque, waarvoor wellicht mevrouw M. Jenné-Verzijden een mooi sieraad kan kopen. Op dezelfde donderdag de 29e april nam de heer P. de Lijster (43) afscheid als hoofd van de hervormde Eben Haëzerschool voor basis onderwijs. Een comité, waarvan de heer W. A. de Boer als woordvoerder optrad, zamelde voldoende geld in om de naar Hillegom vertrekkende onderwijzer een caravan te kunnen aanbieden. De reis naar Thailand, de auto, de piano en de caravan zijn vier kostbare geschenken voor evenzoveel Waddinxveners. Particulieren, verenigingen, instellingen en bedrijven blijken - als het wordt gevraagd - veel geld over te hebben om jubilerende of vertrekkende Waddinxveners van hun waardering te laten blijken. Na al die dure cadeaus mag worden gehoopt dat we het kleine niet uit het oog zijn verloren. Bovendien behoeven schouderklopjes niet alleen bij jubileum of vertrek te worden uitgedeeld. Misschien is het wel veel waardevoller - en deze zin moet goed worden verstaan - dagelijks wat oplettender te zijn op al die mensen die in ons eigen dorp zonder vorstelijke geschenken hun plicht doen. Dag-in, dag- uit. En daar is ongetwijfeld sprake van in een gemeente als de onze waar wij mensen overladen met geschenken. Want voor die ander hebben we veel over. Leest u maar eens wat de collecten iedere keer maar weer in Waddinxveen mogen opbrengen. Wij zijn nog steeds niet vergeten dat de in het najaar van 1975 voor het Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) gehouden inzameling maar liefst meer dan zeventienduizend gulden heeft opgebracht! Daarom, als er mensen zijn die wat zijn verblind door de kostbare geschenken van de laatste tijd, dan is het goed er aan te denken dat aangenomen mag worden dat in dit Gouwe-dorp zeer goed wordt beseft dat we er voor elkaar zijn. Moge de portemonnee van ons allen evenzeer fors worden geopend als de Kerngroep Ontwikkelings samenwerking Waddinxveen straks het gironummer gaat noemen voor die ander. Die ander in Derde Wereld. In het Afrikaanse Boven-Volta om precies te zijn.

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 5