9 9 Lezers schrijven a IUU« Gemeente komt met negen commissies-nieuwe-stijl Meer speelruimte op de hoek Mozartlaan/Beethovenlaan er Alleen spreekrecht tijdehs rondvraag B. en W. wijzigen alsnog hun raadsvoorstel g Verkoop sterke drank is hier straks belastingvrij Wat betekent eigenlijk Volle Evangelie precies (3) Rijk betaalt helft van opknappen Zeeheldenbuurt 1,9 Miljoen van Zuidkade 1 Meevaller/doorgestoken kaart? Bij het lezen van de eerste berichten in het Weekblad voor Waddinxveen over het nieuwe bouwplan Zuidkade I in Waddinxveen krijgt elke rechtgeaarde Waddinxvener toch even een warm ge voel van binnen: een meevaller van 1,9 miljoen; zomaar, waar hebben wij het aan te danken! Bij het nadenken over die 1,9 - sceptisch nadenken - rijzen er enkele vragen. Voor een deel zijn deze vragen te beantwoorden, voor een deel ontbreekt voldoende informatie. Deze ontbrekende informatie kan wellicht nog ter tafel komen, daarom is het nut tig de vragen te stellen. 5 N RECEPTIONISTE opleidingen NG gas sponb GOUDA ?IE Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezenvan het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden gëweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. TOEKOMST VAN ZES TERREINEN Wethouders zeggen in hun voorstel dige, alternatieve en toekomstige bes groene plekken in vijf terreinen bij de Passage aan de Julia- van de andere drie terreinen. na van Stolberglaan (tegenover Boon- Raming opbrengst Toekomstige bestemming Alternatieve bestemming Huidige bestemming 85 270.000,- Openbaar groen Groen enz. 300.000,- Twee bungalows ƒ80.000,- Openbaar groen Bijzondere bebouwing zie hierboven 120.000,- ƒ325.000,- ƒ325.000,- ƒ-■- Openbaar groen Kantoor cq bungalows Totaal 175.000,- 1.270.000,- 1.270.000,- 2. jaar oud, meerdere malen gewijzigd en op bepaalde punten door de tijd VERBETERING VAN DE WOONOMGEVING huisvesting jver MB Te dekken tekort door beschikking over het fonds stadsuitleg (gemeentelijk reservepotje). Bijdrage uit het fonds stadsuitleg. jrak 1449 sterke- gevolg Bij Passage aan Juliana van Stolberglaan (tegenover Boonstoppel BV. Oppervlakte: 400 m2 netto Nesse. Oppervlakte: 1500 m2 bruto Hoek Mozartlaan/Beet hovenlaan. Oppervlakte: 3000Tn2 bruto (uitgezonderd rijkspolitiebureau) Ten zuidwesten van de Wingerdflat in Groens- waard 3. Oppervlakte: 3000 m2 bruto. Petteplas. Oppervlakte: 1000 m2 netto. Restaurant, gemengde bebouwing, 10 meter hoog Bijzondere bebouwing, scholencomplex Bijzondere bebouwing, gemeentehuis Kantoor en/of woonflat van 25 meter hoogte Peuterschool, kleuter school, wijkgebouw Bouw twee, zonodig drie bungalows Economische waarde volgens raadsvoorstel 1.095.000,- Bouw van drie bunga lows (1200 m2), rest openbaar speelterrein (1800 m2) I.O95.OOO.- 175.000,- ƒ770.000,- (inclusief de te verkopen grond op de hoek Mozartlaan/Beethoven laan)*) WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 3 JUNI 1976 O Westzijde Leon van Gelder- school in Groenswaard 2. Oppervlakte: 1350 m2 Bijzondere bebouwing, rijkspolitieburea (grond daarvoor reeds verkocht) om voor een gezonde exploitatie te bouwd gaat worden. Is het niet met kunnen zorgdragen. h\feite wordt het een school, dan in ieder geval toch onbebouwd laten van drie van de zes Bungalows (vrijstaand of geschakeld) (5 stuks, benodigde oppervlakte circa 2000 vierkante meter, rest 1000 vier kante meter groen Woningbouw Commissie voor het marktwezen. Voor zitter van deze 11 leden tellende com missie is wethouder H. Hujger (SGP/- Hervormde Kiesvereniging). Commissie voor sportzaken. Voorzitter van deze tenminste 13 leden tellende commissie is wethouder A. H. van Gent (Progressieven). Commissie voor kunst, cultuur, recrea tie en jeugd. Voorzitter van deze ten minste 7 leden tellende commissie is wethouder A. H. van Gent (Progressie ven). Commissie voor sociale zaken en volks tellende commissie is wethouder H. Huizer (SGP/Hervormde Kiesvereni ging). OPENBAARHEID Iedere commissie bestaat dus uit een oneven aanal leden. Het lid van het col lege van Burgemeester en Wethouders, dat zitting heeft in een commissie als voorzitter, is geen lid van die commis sie. De commissieleden worden door de gemeenteraad benoemd. Alleen in de commissies voor het marktwezen, sportzaken en voor kunst, cultuur, re creatie en jeugd hebben niet- van de persoonlijke levenssfeer en het voorkomen van onevenredige beoor deling of benadeling van de bij de aan gelegenheid betrokken personen of derden. Overigens vergaderden in de Hoeveel betaalt de koper te veel? Even ruw rekenen. Die 1,8 miljoen komt van 23 gezinnen. Zij betalen bovendien B.T.W. en bouwrijp ma ken. Hoeveel dat precies is weet iemand anders wel. Laten wij voor het gemak zeggen 100.000 gulden per gezin. Een ton dus. Interessant is de gedachte dat iemand die bij een hoog inkomen een ton overhoudt eerst twee ton belasting moet beta len Iedereen die één van de 23 hui zen gaat kopen moet dus zo’n drie ton bruto meer verdienen om de gemeente Waddinxveen een ’’mee valler” te kunnen bezorgen. 3. Wie bezorgt de gemeente die meeval ler en waarom doet hij dat? Een zekere firma Rehorst is dat. Waarom is nog niet geheel duidelijk. Interessant is de vraag wie die nieu we woonwijk gaat bouwen, waaraan die 1,8 ten goede gaat komen. Zeker is in elk geval dat de gemeente een ”bod” heeft gehad en dat de gevol gen voor de toekomstige kopers be kend zijn en dat er onmiddellijk een bestemming is voor de ’’meevaller”. Is er dan wel sprake van een meeval ler of is het gewoon doorgestoken kaart. Er is gewoon sprake van ma nipulatie. 4. Kan dat nou zo maar? Het is niet de eerste keer dat de prijs van woningen in de vrije sektor drastsch wordt verhoogd via de grondprijs en dat de meeropbrengst ten goede komt aan premiebouw of hoe dat ook mag heten. Dat gemeentebesturen hiermee op de stoel van de minister van financiën gaat zitten die de belastingprogres- sie vastlegt is blijkbaar geen bez waar. Maar als dat al kan, moet dat in het ene geval dan sterker dan in het andere? Waarom betaalde men recent nog 130,- per m2 terwijl die 23 ^gezinnen rond het 3-voudige moeten betalen? Laten wij de vraag maar konkreet stellen: kun je als burgemeester meewerken aan een plan om 23 gezinnen drie maal zo veel te laten betalen voor bouwg rond dan je zelf hebt betaald. Kun je meewerken aan een plan om luxe huizen op kleine stukjes grond te la ten zetten, als je zelf een royale ka vel hebt gekocht en als je weet dat die andere mensen ook graag meer grond willen hebben en dat voor hetzelfde geld ook hadden kunnen hebben. Het argument dat de gemeente geld nodig heeft voor een nieuwe woonwijk gold toch ook en kele maanden geleden! 5. Is er iets mis met ons bestuur? Wellicht de enige essentiële vraag in deze kwestie. Als de centrale over heid via een net van ambtenaren (E.C.D.) laten controleren of bij voorbeeld de prijs van damesslips niet te veel is verhoogd en als die- Hoe beantwoordt de mens God’s Liefde aanbod?" Positief of negatief? Indien hij door het hem door God ge schonken geloof "ja" zegt als antwoord op de gestelde vraag, mag hij zich ver zekerd weten van een heerlijke toe komst. Wanneer de mens echter God’s Liefde wederstaat en verkiest te doen wat hij zelf wil, dan zal hij het komende oordeel niet kunnen ontlopen. De ba lans zal naar de negatieve kant uitslaan. De mens, die naar zijn aard en natuur hoogmoedig is, zal pas gaan beseffen dat hij een stofje is, als God door het Woord en de toepassing ervan door de Geest, zijn ogen opent. Daarvóór blijft de mens zoals hij is: een volgeling van het kwaad, niet ziende dat hij reeds ver loren is, niet ziende dat er een terug voor hem open ligt. Wij moeten alleen Gods liefde uitdragen, niets meer, niets minder! Mensen die pretenderen dat zij het 'volle evangelie' brengen, wil ik de vraag stellen: "Verkondigt u dan met woord en daad datzelfde als de Here Jezus? Dit is, althans voor mij het Volle Evangelie! Het ware beter voor ons indien we slechts het éne gebod wat de Here ons gegeven heeft, zouden on derhouden: "Dit is mijn gebod, dat gij elkander liefhebt”. De aardse bestem ming van de mens is om liefde uit te dragen. Als christenen moeten wij voor elkaar bidden en speciaal voor de gees telijke leiders. Dit mag de heer Van der Heyde doen voor de heer Van Doorn en omgekeerd de heer Van Doorn dit voor dhr Van der Heyden doen. Bidden voor elkaar is beter dan elkaar becriti- seren, zelfs indien het gerechtvaardigd is! De mensen behoeven geen vol evan gelie te horen, yol zijn ze al; nu het evangelie nog brengen van God’s liefde tot redding der zondaren J. VAN LEEUWEN, p/a Johannes Postlaan 11 Eerst handhaven voor scholenbouw en als daar geen behoefte aan is bestemmen voor woningbouw WADDINXVEEN Met ingang van volgendjaar hoeven de Waddinxveense slijters en andere drankverkopers aan het gemeentebestuur geen drank- en horecabelasting meer te betalen. Burgemeester en Wethouders gaan met die maatregel in op een verzoek van het secretariaat van de Verenigde Nederlandse Slijters in Den Haag en komen op die manier een beetje tegemoet aan de moeilijke tijden die vooral onze sterke- en zwakalcoholische drankverkopers nog altijd zeggen door te maken als j van de winkel Iverkoop tegen afbraakprijzen. "Hoewel thans voor een aantal dranken minimumprijzen zijn ingevoerd, wordt deze noodmaatregel op zichzelf onvoldoende geacht om uit de financiële moeilijkheden te komen", schrijft het college van B en W. aan de volgende week woensdagavond vergaderende gemeenteraad. In het voorstel staat dat de huidige tarieven, die ingevolge de Drank- en Horecawet gelden voor horecabedrijven, slijtersbedrijven en bijvoorbeeldkantines waar dranken worden verstrekt, neerkomen op vijf gulden per 50 liter omgezette drank voor slijtersbedrijven en f 7,50 voor de overige. In de gemeentebegroting wordt dan ook voor dit jaar rekening gehouden met een belastingopbrengst van f 5.500,-. Een te verwaarlozen opbrengst, zegt het college dat dus niet de minste moeite heeft om vanaf 1^77 geen rechten meer te heffen wegens het verstrekken van sterke drank. aangekondigd op de voorpagina van het Weekblad voor Waddinxveen van vorige week. Het gaat in het betreffen de voorstel van Burgemeester en Wet houders om de terreinen bij de Pas- WADDINXVEEN vergadering van woensdagavond ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk wordt ver wacht. Voor het opknappen van de woonom geving is in overleg met de bewoners en een landschapsarchitect en met volledi ge inspraak van de betrokkenen een plan opgemaakt. De benodigde 365.000,- gaat op aan bestratingen en rioleringen, zandbakken, banken, springpalen, bloem- en plantbakken, grondwerk groenstroken, bomen, hees ters, hagen, straatverlichting, aanpas sing kabels en leidingen, verkeersmaat regelen, uitzetten en dergelijke. Met belangstelling heb ik de beide eerder verschenen artikelen die in de rubriek Lezers Schrijven van het Weekblad voor Waddinxveen door resp. de heer Van der Heyden en de heer Van Doorn zijn geschreven, gele zen. Met de Bijbel als uitgangspunt, helaas binnen hun persoonlijke interes sesfeer gehaald (beiden verkondigen n.l. een leer), verkondigen zij de bood schap van Gods heil. Wanneer men zich het artikel van de heer van der Heyden nog weet te herinneren, mag men inderdaad op grond van God’s on feilbaar Woord concluderen dat er eni ge onschriftuurlijke zaken naar voren worden gebracht. De heer Van Doorn reageert hierop attent. Desondanks be speur ik, zijn positieve opstelling gaat hier debet aan, dat er toch heel wat ne gatieve geluiden zijn mond verlaten, waar het de heer Van der Heyden bet reft. Dat de waakzame lezer als onder toon de broederliefde kan proeven, wil nog niet zeggen dat het liefde is wat de klok slaat! De genoemde schrijvers der artikelen weten, althans dat maak ik uit beider schrijven op, wat het ’volle evangelie’ is. Volgens de heer Van der Heyden is een ieder goed en worden de kinderen als onbeschreven blad papier ter wereld gebracht (zonder zonde). Vol gens de heer Van Doorn, voor wie de vraag hoe God aan Zijn eer komt es sentieel is, is diezelfde mens en datzelf de kind minder dan een stofje in ver- gelijkenis met Zijn Schepper. Natuur lijk kan de mens niets aan Gods eer toevoegen of afdoen. Eén zaak die God nooit met iemand zal delen is Zijn eer. Daarom lijkt het mij beter de vraag van de heer Van Doorn vragend te houden: immers geen mens kan hem beant woorden! Geschoold als hij is in de gereformeerde leer had de heer Van Doorn wel deze vraag kunnen stellen: raadsleden mede zitting. Iedere com missie wordt in haar werkzaamheden door de gemeentesecretaris of een door hem aan te wijzen ambtenaar terzijde gestaan. Elke commissie verleent aan Bur gemeester en Wethouders advies, zo wel gevraagd als ongevraagd, over alle zaken welke tot haar competentie be horen. De gevraagde adviezen worden zo spoedig mogelijk en schriftelijk ge geven en behelzen het gevoelen van de meerderheid en minderheid, zo ten aanzien van een bepaald onderwerp door de commissie geen eenstemmig advies üitgebracht kon worden. Een bepaalde zaak kan in meerdere com missies ter sprake komen. In de nieuwe verordening is geregeld dat commissieleden en belangstellen den tijdens de rondvraag gelegenheid hebben tot het stellen van vragen. Alle negen vaste commissies van advies en bijstand vergaderen in het openbaar, zelfde centrale overheid via een net van ambtenaren (L.C.D.) laat cont roleren of de ionen en salarissen niet te veel verhoogd zijn en je verhoogt als lagere overheid dan je grondprijs met zo'n 200% dan is er inderdaad iCjls mis met ons bestuur. Dan zijn redelijkheid en rechtvaardigheid ais basis voor gezond bestuur eenvou digweg niet meer aanwezig. Dan spelen wij catch as catch can. 6. Mag de overheid speculeren met grond? Er gaan nogal wat stemmen op om de grond in handen van de gemeen schap te geven. De gemeente Wad dinxveen verschaft de tegenstanders een prachtig argument. Zij specu leert en manipuleert met grond als ware zij de meest rechts reactionaire belangengroep. 7. Welke politieke groepering is er te gen? Bij de diskussie in de gemeenteraad zal blijken welke partij er nog princi pes heeft en wie zich verlaagt tot willekeurig gesjacher met grond ten koste van 23 gezinnen. Middengroepers gaan niet op de barri- kaden, hooguit schrijft er één getergd een ingezonden stuk. Of zijn groep groot genoeg is om rechtvaardig te worden behandeld zal nog moeten blijken. I k geef ons zelf weinig kans. A.R.KOUWENHOVEN, C. Huygenslaan 16 (Naschrift redactie: De op het adres C. Huvgenslaan 14 wonende wethouder P. F. J. van Schie CDAvan ruimtelijke or dening en woningbouw heeft ons in een reactie op deze ingezonden brief laten we ten dat de ontwikkeling van de woning bouw in het door de Waddinxveense gemeenteraad in december van het vorig jaar vastgestelde bestemmingsplan Zuid- kade 1 in de volle openbaarheid is/wordt behandeld. Eerst in raadscommissies en volgende week woensdagavond in de gemeenteraad. Daar is dus geen geheim zinnigheid aan. Dat de grondprijs voor 23 bungalows op de hoek Kanaaldijk-Jan Dorrekenskade drie miljoen gulden bed raagt is een gevolg van een zakelijke tran sactie tussen gemeente en bouwer. Dins dag zijn daarvoor de contracten getekend. De CDA-wethouder vindt het van goed bestuur getuigen om de "winsten" van huizenbezitters nu eens niet in individuele zakken te laten verdwijnen, maar ten goe de te laten komen aan de inrichting van Waddinxveens nieuwste woonwijk Zuid- kade lDan hoeft daar niet gestapeld en te dicht op elkaar gebouwd worden. De hele woonwijk kan daar zijn voordeel mee doen. Er is dus in de opvatting van wet houder Van Schie niets mis met de wijze van werken in het gemeentehuis voor wat betreft df ontwikkeling van Zuidkade 1. Voorkomen wordt deze keer alleen het ontstaan van de pan uitrijzende indivi duele voordelen, omdat nu een heel plan profiteert van de hogere grondprijs die de Waddinxveense) Rehorst-bungalow- bewoners moeten incalculeren. Maar niemand is verplicht daar te gaan wonen. Er komen overigens nog ongeveer 45 vrije sectorwoningen te staan in Zuidkade 1 waar de ongeveer 335 te bouwen huizen als volgt worden verdeeeld: 40°/o wonin- wet, 40°/o premie en 20% vrije sector). WADDINXVEEN Als bijdrage in de kosten van verbetering van de woonomgeving in de Zeeheldenbuurt komt het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening met ten hoogste 180.000,- over de brug. Deze njksbijdrage, die overigens op het gemeentehuis werd verwacht, omvat een uitkering per woning tot ten hoogste 2.250,-. Hierbij gaat het niet alleen om de in 1974 en 1975 opgeknapte 51 en 18 wo ningen aan de Piet Heinstraat, De Ruy- terstraat, Kromme Esse en Henegou- werweg, maar ook om de 11 in 1967 verbeterde huizen aan de Trompstraat. Al deze in totaal 80 woningen behoren toe aan de woningbouwvereniging Waddinxveen. Reeds in zijn verga dering van woensdagavond 21 januari besloot de gemeenteraad een krediet van 365.000,- beschikbaar te stellen voor de verbetering van de woonomge ving in de Zeeheldenbuurt, waarvoor overigens ook nog een bijdrage van het van de Wingerdflat in (tegenover Boonstoppel BV), de Nes- op het terrein aan de Nesse geen twee, se, ten westen van de openbare Leon maar zonodig drie bungalows worden van hoek Mozartlaan/Beethovenlaan, ten zartlaan/Beethovenlaan Terrein/oppervlakte 1. Wie betalen die 1,8 miljoen? Dat zijn 23 gezinnen die op zoek zijn of gaan naar een groter, mooier, luxer huis. Hun groep zit in de ver keerde hoek want dergelijke huizen zijn schaars. Misschien heeft de overheid verzuimd voldoende mo gelijkheden voor deze groep te ver schaffen om zich een betere woning te kopen. Het zijn waarschijnlijk ge zinnen met een hard werkende va der, want voor een inkomen in de middengroepen moet je’ hard wer ken. Dat is in Nederland weliswaarr niet strafbaar, maar het wordt wel zwaar gestraft met zeer hoge belasting-percentages; marginaal zo’n 60 a 65%. afgelopen jaren diverse commissies al j in het openbaar, behalve de commissies voor algemeen bestuurlijke zaken en de het recht van een iéder op eerbiediging -• financiën. Alleen de laatste commissie heeft met ingang van de nieuwe veror dening een belangrijke wijziging van haar positie ondergaan. Zij wordt nu ook omgevormd tot een commissie van advies en bijstand. hun zuidwesten van de Wingerdflat in maar drie bungalows worden neer ge- stoppel BV), ten westen van de Leon week Groenswaard 3 en ten westen van de zet, zodat de rest (ongeveer 1800 vier- Wad- Petteplas. Naar aanleiding van de in kante meter) bestemd kan worden als gezondheid. Voorzitter van deze 5 leden I tenzij het belang van de openbaarheid niet opweegt tegen de economische en financiële belangen van de gemeente, WADDINXVEEN De Waddinxveense gemeenteraadsleden gaan in hun vergadering van volgende week woensdagavond een nieuwe veror dening vaststellen, die de bevoegdheden, samenstelling en werkwijze re gelt van maar liefst negen vaste commissies van advies en bijstand aan het college van Burgemeester en Wethouders. De huidige regeling is vijf achterhaald. B. en W. laten zich adviseren en bijs taan door de volgende commissies: Commissie voor algemeen bestuurlijke zaken. De belangrijkste commissie, want lid ervan zijn de vier fractievoor zitters M. Boere (Progressieven), drs. T. J. Bouwers (CDA), D. Uitbeijerse (SGP/Hervormde Kiesvereniging) en mevrouw L. M. Oosterbroek- Waagmeester (iib.) en het voltallige college van Burgemeester en Wethou ders. Voorzitter van de 7 leden tellende commissie is burgemeester mr. A. G. Smallenbroek. Commissie voor de financiën. Voorzit ter van deze 5 leden tellende commissie is burgemeester mr. A. G. Smallen broek. Commissie voor voor openbare werken en bedrijven. Voorzitter van deze 5 le den tellende commissie is wethouder P. F. J. van Schie (CDA). Commissie voor de ruimtelijke ordening en de woningbouw. Voorzitter van deze 5 leden tellende commissie is wethouder P. F. J. van Schie (CDA). Commissie voor de onderwijszaken. Voorzitter van deze 5 leden tellende commissie is wethouder A. H. van Gent (Progressieven). buigen over de toekomst van zes bestuurlijke zaken en voor ruimtelijke 6-T onze j, Dat dit stond te gebeuren werd reeds discussies hierover hebben B. en W. samenwerking j van zes groene gebieden in Waddinxveen en de financiële conse- dit quenties hiervan. Wat dat laatste bet- op die manier de gehele°Waddinxveen- niet te bebouwen terreingedeelte tot reft dienen de terreinen (of ze nu on- se gr J J ------- - -- i - krijgen, dat moet worden gezien als staat verder dat - zoals al bekend is in ieder geval f 1.270.000,- op te een i In ...o. volgende week Groenswaard 3 en ten westen van de zet, zodat de rest (ongeveer 1800 vier- van Gelderschool in Groenswaard 2 gaan de Wad- Petteplas. Naar aanleiding van de in kante meter) bestemd kan worden als en ten westen van de Petteplas. Hier- dinxveense gemeenteraadsleden zich de raadscommissie voor algemeen openbaar speelterrein. Burgemeester bij plaatsen we een overzicht over hui- env-' J-~-~^LJf- --- gemeente, ordening en de woningbouw gevoerde aan de raad toe dat in overleg en in temming j met bewoners uit alsnog aan hun voorstel gesleuteld om Groenswaard 1 de inrichting van gemeenteraad achter het plan te stand zal worden gebracht. In het stuk bebouwd blijven of niet) gezamenlijk onderdeel van een afsprakenpak- gemaakt - verder nog het terrein ten brengen (inclusief bouwrijp maken) sage aan de Juliana van Stolberglaan ket. Het college stemt er mee in dat er zuidwesten van de Wingerdflat be- school, dan in ieder geval toch onbebouwd laten van drie van de zes Gelderschool in Groenswaard 2. neergezet en dat ook op de hoek Mo- met huizen. Groen zullen blijven de terreinen mogelijk door het bebouwen geen

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 9