Voortvarende Met spelende kinderen blijft ’t altijd opletten Het Rehorst-contract beslaat vijf pagina’s Waddinxveners kunnen hun zegje doen op de openbare commissievergaderingen aanleg kabel-tv Ti Hoog deelnamepercentage Twee doden en één ernstig gewond Gemeenteraad heeft dat in verordening vastgelegd Weekblad voor) I Waddinxveen 1 EXCLUSIEF BLOEMWERK dh aa Maap Groenendijk n>' Uw bloemist eens inTERFLORA Brederolaan 3, Waddinxveen tel. 4198 Zuidkade 93, Boskoop, tel. 4012 HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN IS EEN ABONNEMENT WAARD! re de geruchten op waarheid berusten als zouden spelende kinderen moeren hebben losgedraaid of aan draden heb ben gezeten. nu in- VOOR VISSTEIGER Een plek waarvoor ook omwonenden ideeën hebben aangedragen wat betreft de inrichting ervan is het binnenterrein van de Wingerdflat. Daar is dit voor jaar een verhard voetpad, speelterrein, golvend middenterrein, zandbak, speel- werktuigen, beplanting en een palissa de aangebracht, maar ook een visstei- ger langs het verbrede gedeelte van de singel. In Groenswaard 2 en 3 waar schuwen steeds meer ouders hun kin deren niet op die vissteiger te komen, omdat een val in het water dan niet denkbeeldig is. Evenals dat met ”De Klauterhonk" het geval was werd het materiaal voor de speelwerktuigen op het binnenterrein van de Wingerdflat van gemeentewege beschikbaar gesteld. De bewoners zelf gingen hiermee aan de gang. De twee verdronken kinderen en het zeer ern stig gewonde meisje - de trieste balans van het afgelopen seizoen - maken het echter dringend noodzakelijk dat gemeentelijke autoriteiten en ouders de veiligheid van onze kinderen telkens boven alles stellen. INSPECTIE Direct na het gebeurde in ”De Klauterhonk” heeft de gemeente twee houten torentjes op deze speelplaats opnieuw stevig in de grond vast- De minister was verder van oordeel dat men zich, nu de gemeentewet in deze materie niet voorziet, op het standpunt moet stellen, dat het in het licht van de gemeentelijke autonomie primair aan de gemeenteraad zelf is te beslissen op gemaakt. Tegelijkertijd werden alle an dere openbare speelplaatsen in Wad dinxveen bezocht en op veiligheid nagekeken. In de raadscommissie zei directeur A. M. Zwamborn van de gemeentelijke dienst openbare werken en -bedrijven dat een dergelijke inspec tie elke twee maanden wordt gehou den. Het ongeval in Groenswaard l heeft de vraag actueel gemaakt dat on danks vrijwillige medewerking van de bevolking zeer nauwkeurig gewerkt moet worden bij het maken van open bare speelplaatsen en het waken daaro ver. In Waddinxveen is er al groot verdriet over twee verdrinkingsgevallen van een 2-jarig meisje op 27 augustus 1975 en van een 2-jarige jongen op 17 maart 1976. In beide gevallen werd door de gemeente achteraf voorzieningen get roffen aan de afrastering nabij de plaats van het gebeurde. ”De Klauterhonk” tussen de flats aan het Mevrouw Kuipers-Rietbergplantsoen en de Peter Zuidlaan is een speelplaats waar tel kens bijzonder veel kinderen zich ver maken. Maar niet verzwegen kan wor den dat sinds de opening van deze speelplaats op zaterdag 17 augustus 1974 door oud-burgemeester C. A. van der Hooft nogal wat ouders hun hart vasthouden bij al die klimpartijen van hun kinderen op ”De Klauterhonk”. BELANGRIJKE ZAAK In de nieuwe verordening gelukkig ook een Waddinxveen op maandag 5 april ges tart met de aanleg van een Centrale Antenne-Inrichting, waarvoor de gemeenteraadsleden in hun (tweede) vergadering op 29 oktober vorig jaar een krediet van ƒ2.160.000,- beschik baar stelde. De jaarlijkse exploitatielast voor de gemeente werd toen geraamd op ƒ375.000,-. Het straks aanwezig zijn van ’’kabeltelevisie” - tegen de aanleg waarvan uiteindelijk dik een half jaar geleden de CDA-raadsleden drs. T. J. Bouwers en P. de Lijster stem den onder het motto "elke technische vernieuwing dient niet noodzakelijker wijze te worden ingevoerd" - betekent dat alle antennes van de daken zuilen moeten verdwijnen, behalve die van er kende zendamateurs met ontheffing. Uiteraard zal de gemeente er alles aan doen het bestemmimgsplan Zuidkade 1, dat de gemeenteraad in december vorig jaar vaststelde, door het provin ciaal bestuur vastgesteld en terzake van de bouw van de 23 dure bungalows (eerst stonden er 18 ingetekend) gewij zigd te krijgen. Binnen drie maanden na het instemmen van hogerhand met de bouwplannen zal met het bouwrijp- maken worden begonnen. Gaat alles goed dan zal nog voor Nieuwjaarsdag 1977 met de huizenbouw begonnen kunnen worden. Dé bouwgrond zal aan Rehorst BV in volle en vrije eigendom worden overgedragen, vrij van hypot heek en beslag en vrij van pacht en huur of een ander gebruiksrecht. De te ontgraven grond, die eventueel overb lijft, mag niet naar elders worden afge voerd, maar wordt eigendom van de gemeente en dient op een nader aan te wijzen plaats in het bestemmingsplan Zuidkade 1 te worden gestort. Klachten bezorging: Peuleyen 15, tel. 2604, W’veen Abonnementsprijs 4,75 per kwartaal bij vooruit betaling; postabonnementen 12,75 per half jaar binnen ver spreidingsgebied en 20,25 per half jaar voor overig Nederland. Advertentie-tariéven Losse mm-prijs 0,32 exclusief btw); contract-tarieven en tekst advertenties op aanvraag WADDINXVEEN in de gisteravond door de Waddinxveense gemeen teraad vastgestelde nieuwe verordening, die de bevoegdheden, samen stelling en werkwijze regelt van maar liefst negen vaste commissies van advies en bijstand aan het college van Burgemeester en Wethouders, heeft ook het tijdens openbare vergaderingen van deze commissies ’’meepraten” van het publiek een bijzondere plaats gekregen. Dit ’’vragenrecht” - overigens officieus al in het gemeentehuis in praktijk gebracht - stimuleert de bevolking wellicht deel te nemen aan de besluitvorming. Reeds tijdens de in december gehouden algemene beschouwingen en begrotingsdebatten liet de toenmalige raadsvoorzitter C. A. van der Hooft er geen twijfel over bestaan dat openbare commissievergaderingen de aangwezen plaats zijn voor Waddinxveners om te pogen hun visie op een bepaalde zaak tijdig aan de gemeenteraadsleden en het college van Burgemeester en Wet houders over te brengen. Eigenlijk nog meer dan eventueel de rondvraag van' openbare raadsvergaderingen. In de commissies ligt immers nog niets defi nitief vast. De minister van Binnenlandse Zaken was van mening, dat het zwijgen van de Gemeentewet op het punt van het ”- vragenrecht” niet aldus zou mogen 1 een nieu we figuur zou verbieden. Verder was hij van mening, dat uit de artikelen 61 en verder van de Gemeentewet niet blijkt, dat de wetgever andere dan daar gere gelde vormen van het betrekken van burgers bij het bestuur niet toestaat. Een regeling omtrent het deelnemen van niet-raadsleden aan commissies was noodzakelijk, omdat aan een com missie bestuursbevoegdheden kunnen worden toegekend. Als het publiek tij dens gemeenteraadsvergaderingen ”- meespreekt’’ - wat in Waddinxveen dus niet het geval is - is er geen sprake van dat dat publiek bestuursbevoegdheden heeft. De beslissingsbevoegdheid blijft geheel bij de raad. WADDINXVEEN De door Waddinxveens burgemeester mr. A. G. Smallenbroek en de directeuren van de Waddinxveense bouw- en aan- nemingsmaatschappij P. Rehorst BV, de broers G. en A. P. C. Rehorst, getekende ’’samenwerkingsovereenkomst” voor de bouw van 23 dure bungalows op de hoek Kanaaldijk-Jan Dorrekenskade’Oost in het bes temmingsplan Zuidkade 1 beslaat vijf pagina’s. Met deze grondverkoop, waarvoor de gisteravond vergaderende gemeenteraad naveel wikken en wegen het licht op groen zette, is drie miljoen gemoeid. Dit bedrag is exclusief btw en kosten koper. Afgesproken is dat het bouwrijpmaken van het 9.000 vierkante meter terrein voor rekening van Rehorst BV komt, met uitzondering van de aanleg van het hoofdriool en de in het plan geprojecteerde weg. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 10 JUNI 1976 IN DE ’’KELKEN” KIJKEN Van de vorige maand met pensioen gegane gemeentesecretaris H. Jenné weten we uit een vraaggesprek met hem in het Weekblad voor Wad dinxveen van donderdag 29 april dat de raadsvergaderingen naar zijn mening door al die comissievergaderingen en ander vooroverleg aan waarde hebben ingeboet. "Het publiek moet leren in de "keuken" te gaan kijken. Dus ook meer commissievergaderingen gaan be zoeken”, luidde zijn advies. De Wad dinxveners bezoeken zelden of nooit de vergaderingen van de door de raadsle den ingestelde commissies. En dat is bijzonder jammer, want juist daar kan men zich een mening vormen en die kenbaar maken op een tjjdstip waarop deze nog in het toekomstige beleid kan worden verwerkt. Maar tegenover het nu in de nieuwe verordening geregelde "vragenrecht” moet een goede en tijdi ge voorlichting en openbaarheid van alle daartoe in aanmerking komende documentatie van de gemeentelijke overheid staan. De openbaarheid van commissieverga deringen heeft dus ook voor belang hebbende en belangstellenden reeds de mogelijkheid geopend in een vroeg sta dium kennis te nemen van beleidsvoor- Hier in het bestemmingsplan Zuidkade 1, op de hoek tegenover de Rijnlandstraat geprojecteerde nieuwe weg, Kanaaldljk-Jan Dorrekenskade-Oost kan de Waddinx- die met een bocht uitkomt op de Kanaaldijk, daar waar veense bouw- en aannemingsmaatschappij Rehorst BV23 de ringvaart begint. (Plattegrond Gemeente Waddinx- dure bungalows gaan neerzetten. Om het plan loopt een veen). welke wijze tegemoet wordt gekomen aan de dan blijkbaar ook bij de meer derheid van de raadsleden levende op vatting dat aan de roep om directe communicatie op die manier gehoor moet worden gegeven. Hoewel de mi ter onderkende, dat het meepraten van de publieke tribune wel eens bezwaar lijk zou kunnen zijn, zag hij voorshands geen aanleiding vernietiging wegens strijd met het algemeen belang (strijd met de wet achtte hij niet aanwezig) van besluiten waarbij een dergelijke in spraakmogelijkheid voor het publiek wordt geregeld, te bevorderen. ABONNEMENTSKOSTEN Om de 25 kilometer lange gewapende kabel (betrokken van de NKF in Wad dinxveen) voor de "kabeltelevisie” - het koosnaampje voor Centrale Antenne-Inrichting - onde de grond te krijgen moeten de trottoirs worden opengebroken voor het graven van een sleuf van 70 centimeter diepte. Ervoor gezorgd zal worden dat de woningen gedurende het 14 maanden in beslag nemende karwei goed bereikbaar blij ven. De kabel gaat maar twee meter de woning in. Snoeren van 2,4 en 6 meter kunnen worden aangeschaft om in de huiskamer waar men dat wil naar de ra dio of televisie te luisteren en te kijken. Voor een tweede aansluitpunt moet extra worden betaald. Voor de aansluit kosten op de CAI moet een eenmalig bedrag worden betaald. Dat bedrag verschilt per wijk in verband met de huidige ontvangssituatie. De gemeen teraad heeft bepaald dat de maan delijkse bedragen neerkomen op 3,75 (tot 1 juli 1976), 5,50 (tot 1 ja nuari 1977), ƒ7,- (tot 1 juli 1977) en 8,50 (tot 1 januari 1978). De genoem de prijzen zijn inclusief btw. Na jaren van praten, overleggen en touwtrekken over de prijs werd in aan de orde geweest tijdens een beleidsdebat over onderwerpen met betrekking tot het Departement van Binnenlandse Zaken in de Eerste Ka mer in de zittingsperiode 1971-1972. Eén van de Kamerleden gaf blijk van bezwaren, die zich als volgt laten sa menvatten: De raad als gekozen volks vertegenwoordiging en als hoogste or gaan van de gemeente strikte prioriteit toekennend, bestaat er bezwaar tegen het deelnemen van toevallig publiek bij openbare vergaderingen aan de discus sie. De niet-gekozen deelnemers aan het debat hebben geen enkele verant woordelijkheid en men kan zelfs niet beoordelen namens hoevelen zij spre ken. Ook buiten dergelijke vergaderin gen bestaan mogelijkheden voor parti- ciaptie van derden. Participatie van niet-gekozenen tijdens openbare (raads- en commissie-)vergaderingen is in strijd met de Gemeentewet, en wel op het punt van de commissies (arti kelen 61 en verder). De mogelijkheid bestaat om deskundige en geïnteres seerde burgers via commissies bij het bestuur te betrekken. ZELFBEWONING In de door notaris J. in ’t Hol bekrachtigde "samenwerkingsovereen komst” staat dat vrije vestiging zal zijn toegestaan, met dien verstande, dat ge durende één maand, nadat de bouwver gunning voor de te bouwen 23 dure bungalows is afgegeven, deze woningen uitsluitend ten verkoop mogen worden aangeboden en verkocht aan de bij de gemeente alsdan bekende gegadigden voor aankoop van een bouwkavel op een andere plaats (”De Schoone Haas") in het bestemmingsplan Zuid kade 1. In de overeenkomst zijn op het laatste nippertje bepalingen opgeno men, die straks de kopers van de 23 dure bungalows (in één ervan bij de ringvaart gaat ook de heer G. Rehorst wonen) verplichten de woning voor zelfbewoning te gebruiken en is het hen verboden het onroerend goed te ver vreemden. Deze verplichting en dit verbod gelden gedurende een termijn van driejaar vanaf de datum van de no tariële overdracht. B. en W. kunnen al leen ontheffing verlenen in bijzondere gevallen als overlijden en echtschei ding, uitwinning door hypotheekhou ders) en overige door het college vast te stellen bijzondere gevallen. nemens. De gegeven mogelijkheid aan burgers om tijdens de openbare com missievergadering hun opvatting naar voren te brengen, versterkt hun deelna me aan het besluitvormingsproces. Daarnaast kunnen de aanwezige bur gers informatie aandragen en voorts kunnen de bestuurders gebruik maken van de bij deze burgers aanwezige des kundigheid. Tenslotte is het nog.zo dat het "vragenrecht" de belangstelling bij de burgers voor het bestuur kan doen toenemen. WADDINXVEEN Het blijft ook voor de ouders in Waddinxveen opletten geblazen als hun kinderen buiten gaan spelen. Naar nu pas be kend is geworden is kortgeleden een meisje zeer ernstig gewond geraakt tijdens haar spel op de twee jaar geleden door enthousiaste Wad dinxveners gemaakte speelplaats ”De Klauterhonk” tussen de flats aan het Mevrouw Kuipers-Rietbergplantsoen en de Peter Zuidlaan. Het kind raakte bekneld toen een houten torentje omviel. In de raadscommissie voor openbare werken en -bedrijven sprak wethouder P. F. J. van Schie (CDA) vorige week donderdagavond van een zeer tragisch ongeval. Op een vraag van commis sielid M. Boere (Progressieven) zei hij dat het uitermate moeilijk is precies na te gaan hoe het allemaal heeft kunnen gebeuren. De wethouder maakte dui delijk niet te kunnen zeggen in hoever- l Voor het schrijven van dit artikel is ge bruikt het boekje "Uitwerking van de ba sis voor het beleid voor de periode 1974- 1978 voor het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland". bl:. II en 12, het artikel van H. J. Zomerdijk in 'De Nederlandse Gemeentejaargang 1971. nr. 43. blz 509 en 510, Handelingen Eerste Kamer, zitting 1971-1972, blz. 264 en 301 en de notulen van de gemeenteraadsvergaderin gen Waddinxveen van 17 december 1975. nr 20 blz 3 en 41 WADDINXVEEN De aanleg van de Centrale Antenne-Inrichting (CAI) in Waddinxveen - een karwei dat wordt uitgevoerd door het Wad dinxveense aannemingsbedrijf J. Baas BV en het Dordrechtse Electro- technisch Bureau Vos BV en onder directie staat van de gemeentelijke dienst openbare werken en -bedrijven en Ingenieursbureau Jongen BV uit Vlaardingen - is gevorderd tot Groenswaard 1. Intussen is de Vondel- wijk voorzien van (maar nog niet aangesloten op) ’’kabeltelevisie” en na de Groenswaarden volgen Oranjewijk, Dorpstraat, Bomenwijk, rondom de hefbrug en de St. Victorwijk. Midden 1977 heeft heel Waddinxveen dat valt binnen het gebied van de Cent rale Antenne-Inrichting - en dat zijn ongeveer 5300 aansluitingen, want een stuk van het Noordeinde, Wilhelmina- kade en het oostelijk gedeelte van de Gouwe vallen daarbuiten - een groot aantal radio- en televisieprogramma’s binnen luister- en kijkbereik. En dat zijn niet minder dan 12 radioprogram ma’s op de FM-band en tenminste 5 televisieprogramma’s. Uit vorige week donderdagavond in de raadscommssie voor openbare werken en -bedrijven door wethouder P. F. J. van Schie (CDA) verstrekte gegevens blijkt dat de Waddinxveners staan te "dringen" - zoals het Weekblad voor Waddinxveen op donderdag 6 mei al schreef - voor het sluiten van een overeenlomst tot. signaallevering met de gemeente. In de Vondelwijk zei 85 procent ”ja”, 5 procent "beslist nee” en was van 10 procent nog geen reactie binnen. Uit Groenswaard 2 is al 60 pro cent aan positieve reacties binnen, waarbij bedacht moet worden dat flat bewoners wellicht later reageren omdat de verhuurders van hun huizen (wo ningbouwverenigingen, beleggers) al het sein tot signaallevering op groen hadden gezet. Op dit moment worden de bewoners van Groenswaard 1 overeenkomsten tot signaallevering voorgehouden. is goed plaatsje geruimd voor de met vragen zittende Waddinxveners. Het is een belangrijke zaak dat de gemeenteraadsleden dit gisteravond zo hebben willen regelen. Nu is er voor de burgers sprake van een vastgeiegd "vragenrecht”. En dat kan er toe bijdragen dat de deelname van de burgers aan het besluitvormingspro ces wordt versterkt. Daarnaast kan het "vragenrecht" dienen als middel - naast andere middelen - voor de geko zenen om informatie te krijgen en van de deskundigheid van anderen gebruik té maken, teneinde in een commissie tot een weloverwogen oordeel/advies te komen. Belangstellenden en belang hebbenden doen er in Waddinxveen goed aan openbare commissieverga deringen bij te wonen. Een als het goed is tijdig door het gemeentehuis vers trekte en in het Weekblad voor Wad dinxveen opgenomen agenda met bij behorende informatie kan u op de hoogte brengen van dat belang. WERELD VAN VERSCHIL Nu is er natuurlijk een wereld van verschil tussen het mogen stellen van een aantal vragen en meediscussiëren. Daartoe geeft het "vragenrecht” in openbare vergaderingen van Wad dinxveense commissies geen gelegen heid. Maar er is voor de burgers al veel mee gewonnen tijdens deze vergaderin gen hun zegje te mogen doen over za- vragenrecht ken die zowel agendapunten als andere worden uitgeiegd, dat de wet punten, voor zover deze de desbetref fende commissie aangaan. Overigens zijn er critici die menen dat het "vragenrecht" - ook wel "spreek recht” genoemd - in strijd zou zijn met artikel 51 van de Gemeentewet, waarin staat dat "de leden stemming zonder last of ruggespraak met hen, die benoemen". Deze bepaling beoogt te voorkomen dat, zoals vóór 1795 gebrui kelijk was, de leden van vertegenwoor digende lichamen gebonden zijn aan opdrachten van degenen die zijn verte genwoordigd. Deze leden moeten in vrijheid en op eigen verantwoording hun besluiten kunnen nemen. Daar staat tegenover dat het "vragenrecht”, maar dat geldt ook voor houden van een hoorzitting of een hearing, het voeren van overleg (bijvoorbeeld met de achterban) of het inwinnen van ad viezen, daaraan niets af doet. Niettemin is het "vragenrecht” 1 Uitgave: Druk. Veldwijk B. V. Y Direktie:J. B. Veldwijk Redactie: B. J. Woudenberg Exploitatie: F. van Kempen Redactie-adres: i Peuleyen 144, Waddinxveen Y telefoon (01828) 5594 A Advertentie-afdeling: J Oranjelaan 9, Waddinxveen A postbus 66. telefoon (01828) 4788

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 13