klaar voor start Christelijke LBO-school is Over de motie, de brief van de staatssecretaris en ’n drietal gesprekken Ook geen vleugel- school Afscheidsfeest van ”De Rank” Afscheid 6e klas W.v.Oranjeschool WADDINXVEEN Vorige week hebben de kinderen van de 6de klas van de Willem van Oranjeschool (O- ranjelaan) afscheid genomen van hun school. Het begon met een diner, ver zorgd door het personeel en de school commissie, met echte menukaarten, kaarsen en wijnglazen gevuld met flon kerend appelsap. Hierna werd het teest voortgezet in de ontmoetings ruimte van de Julianaschool. Daar werd voor de ouders opgevoerd het spel ”Eén van de acht”. Dit werd spon taan meegespeeld door twee vaders en twee moeders. Zo gebeurde het dat een vader in de ’’stoel" terecht kwam en de "lopende band” aan zich voorbij zag trekken. Beladen met kado’s trok dit koppel huiswaarts. Tevens werd na afloop van het spel afscheid genomen van drie leerkrachten, mevrouw Vos- selman, mevrouw Rijnsburger en me vrouw Eggermont. Naast het laatste rapport kregen de kinderen een fraai getekend getuigschrift, de iaatse schoolkrant en het evangelie van Mat- theus aangeboden. Willem Snijders begeleidde de gezamenlijk gezongen liederen op de piano. WAT WEEKBLAD- ADVERTEERDERS MOETEN WETEN’ OOK VAKBONDEN NW EN NKV KLOMMEN IN DE PEN r I zijn de laatste hindernissen voor de start van de lbo-afdeling li 1 WADDINXVEEN Blijkens mededelingen van het bestuur van de I protestants-christelijke scholengemeenschap mavo/lbo in Waddinxveen 1 augustus in de afgelopen weken volledig weggenomen. Het lokaliteiten- 1 probleem is opgelost, de docenten zijn benoemd, de nodige leerlingen I zijn aangemeld en hebben bericht ontvangen dat ze in het nieuwe I schooljaar worden verwacht. De ouders zijn middels een voorlichtings- I avond van een en ander op de hoogte gebracht. De school is dus nu I klaar voor de start. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 24 JUNI 1976 a. De I c. 11 1. Heiden werd benoemd als leraar teke nen en handvaardigheid en mevrouw L. M. Mol te Maarssen als lerares En gels. Als administrateur van de gehele heer A. Hilgers te Waddinxveen, thans als zodanig werkzaam als tweede ad ministrateur aan de Chr. Technische School ”De Nieuwe Vaart” te Gouda. Aan de Ito-afdeling zullen in de toe- de ene naar de andere school kunnen overgaan. Volgens het bestuur is op deze wijze een optimaal aantal vakrich tingen binnen de regio mogelijk gewor den. LBO en door de heren L. Dekker en drs. J. Baaijens namens de protestants- Stichting LBO in samenwerkingsver band), geheel van de hand te moeten wijzen als strijdig met hun statuten en I I I 1 1 invloed. Het moge duidelijk zijn, dat ons aanbod, om dit najaar wederom, doch nu gezamenlijk, de wensen van de ouders op dit terrein, per enquete te peilen geen weerklank kon vinden, waardoor wij ged- i namens de stichting voor LBO in samenwerkings verband te gaan organiseren. Ondanks deze dubbele ontkenning van zo wel de wensen van de ouders, alsmede die van de gekozen vertegenwoordigers in de raad van Waddinxveen zou de Wad- dinxveense raad kunnen overwegen de stichting van deze regionaal geplande scholen op betrekkelijk smalle orthodoxe. Prot. Chr. basis, binnen haar grondge bied, te moeten tolereren, ofschoon de wenselijkheid van zo 'n school niet door de gehele gemeenschap wordt ondersteund. Echter, door vestiging binnen de gemeen tegrenzen wordt een groot deel van de principieel andersdenkenden passief uitge sloten, terwijl dat deel van de andersden kenden. dat toch zou besluiten hun kin deren naar die school te sturen, wordt ge discrimineerd tot tweederangs ouders, omdat zij actief van hun invloed op het schoolgebeuren worden buitengesloten gesprek, de negatieve instelling van de Prot. Chr. stichting t.o.v. samenwerking met andersdenkenden, niet kunnen wijzi gen. Met name handhaaft zij haar claim, tot het verzorgen van exclusief Prot. Chr. voortgezet onderwijs, ook als zou blijken, dat deze wens niet door de massa van ou ders uit zo'n gebied op voldoende wijze zou worden gesteund: een houding, verklaarbaar uit de structuur van haar organisatievorm, die ook aan "afwijkend denkenden binnen de eigen kring het lid maatschap van de ondersteunende vereni- komst de volgende vakrichtingen zijn verbonden: mechanische technieken, bouwtechniek en installatietechniek. Een nauwe samenwerking met de Chr. Technische School ’’Nieuwe Vaart” te Gouda zal worden onderhouden, zodat algemene technieken gegeven de leerlingen die na het tweede leerjaar verder wensen te gaan in een vakrich ting die alleen in Gouda of Waddinx- vaardigheidslessen zullen plaats vinden veen wordt gegeven, probleemloos van in het daarvoor bestemde lokaal Van de mavo-afdeling dat eveneens aan de J. W. Frisoweg staat. De AVO-lessen zul len in de bestaande noodlokaliteiten van de mavo-afdeling aan de Maurits- iaan worden gegeven. met publiekrechtelijke of privaatrech telijke instanties af, omdat zij meent dat de eigen identiteit van het Chris telijk Onderwijs verloren gaat in zo’n samenwerkingsverband. 2. De stichting kan op principiële gron den geen medezeggenschap van ouders c.q. derden als mede bestuurderen aan vaarden als deze niet haar statuten on- deschrijven. haar grondslag is immers Gods Woord. 3. Zij zijn bereid kinderen van anders denkenden ouders op de school toe te laten onder de voorwaarde dat de ou ders de principiële grondslagen van de school accepteren en respecteren. Ou- Protestant- Onderwijs door de bijzondere formulering van de sta tuten van deze Prot. Chr. School. Wei gering van de vestiging binnen Wad- gionale geplande scholen van groeperin gen, die slechts in een klein deel van de ei gen bevolking wortelen. De garantie, dat door een dergelijke prin cipiële stellingname van de raad de kan sen voor een school voor LBO in Wad dinxveen worden vergroot, kunnen wij de raaad nu niet geven. Middels de uitkom sten van de enquete. die wij dit jaar we derom onder de ouders van de leerlingen van de 5e en 6e klas leerlingen zullen gaan houden zal gebaseerd op nieuwe gegevens, wederom kunnen worden aangetoond, dat uitgaande van de veronderstelling dat de Prot. Chr. School voor LBO elders in de Goudse regio zal worden gevestigd, een voldoende potentieel aan leerlingen over blijft om bijv, een samenwerkings LBO- afdeling aan de bestaande school voor HA VO-Atheneum toe te voegen, dan wel op andere wijze een school voor LBO bin nen Waddinxveen te vestigen, toegankelijk voor ieder Waddinxveens kind dat daartoe de wens te kennen geeft, met een democra tische bestuursvorm, die het bestuurlijke recht van de ouders volledig erkent. of willen accepteren, verwerven geen lidmaatschap van de vereniging)enen verliezen daarmee hun bestuurlijke in vloed. In welke vorm de samenwerking ook gegoten wordt, er zou steeds een samenwerkingsschool uit voortgeko men zijn: daarmee geeft het Chr. On derwijs haar principiële grondslag prijs en valt of staat de Chr. School. Op grond hiervan moge het duidelijk zijn dat van deze gespreksuitkomsten op geen enkele wijze aan de wensen van de meerderheid van i' Raad en die van de Stichting voor LBO in samenwerkingsverband tegemoet kan worden gekomen, zodat de kansen voor zelfs de geringste vorm van sa menwerking tussen de drie partijen als minimaal moet worden gemerkt. WADDINXVEEN Tijdens de gesprekken tussen de besturen van de stichtingen voor een samenwer kingsschool voor Lager Beroeps On derwijs (LBO) en een protestants- christelijke school voor LBO kwam op een gegeven moment van de zijde van de samenwerkingsschool- gezinden het voorstel met elkaar sa men te werken op basis van het prin cipe van de vleugelschool. Zo’n school is een mengvorm tussen een zelfstandig opererende protestant- christelijke stichting en de samen- werkingsstichting en de plaatseljke overheid, die voor het beheer van de gebouwen en apparatuur zou kunnen zorgdragen. De samenwerking zou dan een zuiver zakelijk karakter dragen. Voor de protestants- christelijke stichting voor LBO is een vleugelschool echter onaan vaardbaar omdat het landelijk scho- lenbeleid, gebaseerd op de verdeling tussen Openbaar - Protestants- Christelijk - R.K. hierdoor zou wor den doorbroken; de overheid deze school toch als een soort samenwer kingsschool zou gaan beschouwen en niet meer als een bijzondere school het bouwplan mogelijk door deze sa menwerkingsvorm weer zou worden vertraagd; de praktische samenwer king tussen de beide stichtingen en de beheerder van de gebouwen en de machines etc. een bron van moeilijk heden zou kunnen zijn en de plaats en de inbreng van de Openbare Ma- vaan de samenwerking tezeer het ka rakter zou gaan geven van die van een openbare school. BRIEF Uitvoering gevend aan de motie van de Waddinxveense gemeenteraad schreef het college van Burgemeester en Wet houders op 22 januari van dit jaar een brief aan de minister van onderwijs en wetenschappen. Bijna twee maanden later kwam daarop een reactie van staatssecretaris drs. K. de Jong Ozn. die in zijn brief van 15 maart het volgende had te vertellen: "Bij de besluitvorming met betrekking tot Stichting voor Protestants-Öhristelijke LBO zich, als bevoegd gezag voor deze school, zich op het standpunt stelt, dat zij door plaatsing op het scho lenplan, alle rechten heeft verworven om op Waddinxveens grondgebied een bijzondere school voor exclusief protestants-christelijk lager' beroeps 'f *- ’’Hierbij meent vorm van samenwerking, hetzij gedwongen (door de raadsmotie), hezij INLEVERING Advertenties voor het Weekblad voor Waddinxveen die vóór dinsdag ochtend 12.00 uur in ons bezit zijn zullen dezelfde week nog geplaatst wor den. Van advertenties die later worden ingeleverd kan plaatsing in dezelfde week echter niet gegarandeerd worden; zij zullen in het algemeen - zonder tegenbericht van de opdrachtgever - worden opgenomen in het nummer van de daarop volgende week. LIEFST SCHRIFTELIJK Voor de juistheid van de tekst van advertenties kunnen wij slechts instaan, indien deze schriftelijk bij onze advertentieafdeling, Oranjelaan 9, Waddinx veen, worden ingediend. Hiermee kan worden voorkomen dat in telefonisch opgegeven advertenties, buiten onze schuld, fouten sluipen. KABOUTERS De rubrieksadvertenties in het Weekblad voor Waddinxveen, Kabouters, Moeten vóór dinsdagmiddag 15.00 uur bij onze advertentieafdeling zijn op gegeven. Plaatsingen uitsluitend a contant. A dvertentieafdeling Weekblad voor Waddinxveen. Oranjelaan 9 {postbus 66 Waddinxveen. Telefoon (01828)4788 keuze niet willen doen vallen op pc- onderwijs is er voldoende plaatsings mogelijkheid op de rooms-katholieke en openbare scholen voor LTO te Gouda. Tot vestiging in Waddinxveen werd be sloten, omdat er een voldoend groot leerlingenpotentieel kon worden bere kend voor een school voor LTO in scholengemeenschap met de aldaar reeds gevestigde pc-school voor MA VO en tevens omdat de pc-LTS te Gouda bezocht wordt door vrij veel leerlingen uit Waddinxveen en omge ving. In verband met de grote waarde die uw college hecht aan een school in samenwer kingsverband, staat het u natuurlijk vrij te trachten met de pc-groepering samen te werken, teneinde een vorm te vinden, die de school meer aanvaardbaar zou maken voor bredere lagen van de bevolking. Van het resultaat van uw pogingen in die rich ting wil ik graag op de hoogte worden ges teld". BESTUURSMUTATIES In de afgelopen weken heeft het be stuur van de Stichting voor Christelijk Mavo alle bestuurszaken aan het be stuur van de christelijke scholenge meenschap overgedragen. Een wijzi ging van de statuten maakte het moge lijk een vertegenwoordiger van de plaatseiijke besturenbond van het CNV in de nieuwe stichting op te nemen. Benoemd werd de heer C. J. Hagestein, voorzitter van de plaat selijke CNV-centrale. Binnen het dage- benoeming al lijks bestuur vond ook een mutatie plaats. Penningmeester de heer N. Bakker moest wegens drukke werk zaamheden zijn werkzaamheden over- WADDINXVEEN De laatste schooldag van de eindexamenkandida ten van de Christelijke school voor Lager Huishoud- en Nijverheids On derwijs ”De Rank” verliep feestelijker dan ooit. Voor het eerst kregen de meisjes het diploma 4 jaar-L.H.N.O., dat toegang geeft tot tal van vervolgop leidingen en beroepen; een unicum in de geschiedenis van ”De Rank” is ook dat alle leerlingen zijn geslaagd. De meisjes waren uitgenodigd op donder dagmiddag 17 juni met de fiets naar school te komen. Een puzzelrit, die leidde door Moerkapelle en Zevenhui zen, bracht hen tenslotte bij de ”Rot- temeren”, waar een feestelijk pick-nick werd gehouden. Tot de opdrachten van de puzzeltocht behoorden het maken van een gedicht op de school en het te kenen van een karikatuur van de leer krachten. ’s Avonds vond in het school gebouw aan de Esdoornlaan de diploma-uitreiking plaats in aanwezig heid van de ouders. Tijdens deze bijeenkomst werd afscheid genomen van de docenten mevrouw C. Geel- Veldhoen, mevrouw P. C. E. Janssen- Uljee, mevrouw N. van Meeteren en de heer W. de Bruyn. Een vrolijke persi flage op het schoolleven besloot het af scheidsfeest. ARGUMENTATIE In die geemeenteraadsvergadering van een half jaar geleden werd de door de VVD en de Progressieven ingediende c’er beperkingen toegankelijk is, en door deze partijen en deels door het CDA ondersteunde motie breeduit be sproken. Drs. T. J. Bouwers (CDA) stond op het standpunt dat deze strijd zich in Den Haag afspeelt, zodat de meerderheid van zijn fractie meende - - - jn I Een belangrijke factor vóór het be- stuur vormde het bericht van het minis- I terie dat de bekostiging van de mavo/ I lbo is goedgekeurd. Lokaliteiten zijn I gevonden in een noodlokaal aan de 1 Jan Willem Frisoweg, waarin de lessen I voor I worden met nog enkele vakken als I natuurkunde etc. De teken- en hand- WADDINXVEEN Het is wellicht niet zo bekend geworden maar ook de plaatse lijke afdelingen van het NVV en NKV hebben zich in het najaar van 1975 met een memorandum gericht tot minister dr. J. A. van Kemenade van onderwijs en wetenschappen waarin met verontrusting wordt gesproken over het beleid van staatssecretaris drs. K. de Jong Ozn. inzake de in Waddinxveen te stichten protestants-christelijke school voor Lager Beroeps Onderwijs LBO). In februari van dit jaar schreef de onderminister namens zijn hoogste baas op dat memoran dum het volgende antwoord: Voor het plan van scholen 1976-1978, vastgesteld 30 september 1975, is geen aanvraag voor een samenwerkingsschool voor Ito te Waddinxveen ingediend. Het is derhalve wettelijk niet mogelijk om alsnog een dergelijke school op het plan van scholen 1976-1978 op te nemen en in 1976 voor bekostiging in aanmerking te doen komen. De aanvraag voor een samenwerkingsschool voor Ito is ingediend voor het plan van scholen 1977-1979. De aanvragen voor dit plan zijn momenteel nog in behandeling. Eind september 1976 wordt het plan 1977-1979 vastgesteld en pas dan valt de beslissing over het al of niet toekennen van een samenwer kingsschool voor Ito te Waddinxveen. Ik kan u verzekeren, dat bij de besluitvor ming hierover ernstig rekening zal worden gehouden met de door het stichtings bestuur aangevoerde argumenten. Een pc-lts te Waddinxveen is voor het jaar 1976 op het plan van scholen 1976-1978 geplaatst ter ontlasting van de overvolle pc-lts te Gouda, waarvoor geen uitbreidingsmogelijkheden bestaan. Aangezien een belangrijk deel van het leerlingental op deze school uit Waddinxveen en om geving afkomstig is en er dringend op korte termijn voorzieningen getroffen moe ten worden voor deze leerlingen, ter oplossing van de problemen, een school aan Waddinxveen toe te kennen, waarvoor wettelijk alleen de pc-aanvraag in aanmer king kon komen. Het bovenstaande is ook medegedeeld aan de vertegenwoordi gers van het COGVO tijdens het afsluitend overleg over het concept-plan van scholen 1976-1978. die dit een duidelijke verklaring achtten. In een apart ge sprek dat ik vlak voor de vaststelling persoonlijk met enkele COGVO- vertegenwoordigers had. werd de onderhavige school niet als "probleemgeval" ter sprake gebracht. Natuurlijk staat het u volkomen vrij om te trachten met de pc-groepering samen te werken, ten einde een vorm te vinden, die de school meer aanvaardbaar zou maken voor bredere lagen van de bevolking. Het plan van scholen 1976-1978 kan niet meer gewijzigd worden. Mocht iku onvolledig geant woord hebben of mocht u nog behoefte hebben aan een nader gesprek, dan nodig ik u hierbij gaarne daartoe uit en wetenschappen waar in Volgende punten staan vermeld: De ‘hiring die de gemeente heeft opgeda^E'met een school in samenwerkingsverband, de aspecten die naar voren zijn gekomen Waddinxveense stichtingen uit deze schoolvorm, de uitslag van de Beroeps Onderwijs (LBO). Het gïng £-*—"*-- ten van de afgelopen jaren die aanto- zoeken op welke wijze een gemeen- nen meer is dan slechts een compromis, ge baseerd op aantallen, de gelijke rech ten van alle ouders, ongeacht hun christelijke school voor LBO in een WADDINXVEEN De motie, waarin BRIEF WEER EEN BRIEF de beslissing van de staatssecretaris van uitvoering gevend aan de motie van de Daarrnee was echter de kous niet af onderwijs en wetenschappen drs. K. de Waddinxveense gemeenteraad schreef UddI'mee was ecnter ae KOUS met at Jona Ozn wordt aangevochten dat er Waddinxveense gemeenteraad schreef De dag na Hemelvaartsdag, vrijdag 28 Lu ï8 het college van Burgemeester en Wet- m sphrppf dr w C de Rrniin na in Waddinxveen wel een protestants- hnildpr(. 77 januari van dit iaar een me1, sctlreeI w- L. de Bruijn na- christeliike school voor Lager Beroep- houders op 22 januari an dit jaar een mens de Stichting LBO in samenwer- cnnsteiijKe scnooi voor Lager oeroep brief aan de minister van onderwijs en v;noSverhand nn» een hrief aan alle sonderwijs (LBO) kan worden neerge- wetenschannen Biina twee maanden kingsverband nog een Priel aan alle zet en geen school voor LBO in samen- wetenscndppen. Bijna twee maanden Waddinxveense gemeenteraadsleden zet en geen scnooi voor LBU in samen ]ater kwam daarop een reactie van waarin in feite commentaar wordt eele- werkingsverband, heeft de Wad- staatssecretaris drs K de Jong Ozn die 5 J1 commentaar wordt gele dinxveense gemeenteraad in ziin verga- slddl5sel-reiaiis o s. i\. ue jong uzn. uie verd op de gezamenlijke brief van de umxveense gemeenteraad in zijn verga in zijn brief van 15 maart het volgende twpp 1 RO-stichtinoen Uit die brief bering van woensdagavond 17 decent- had te vertellen: S volgens dr De' Bruiin dat de ber 1975 met 11 stemmen voor en 7 DlijKt volgens dr. ue Bruijn dat de stemmen tegen aangenomen. Voor de "Bij de besluitvorming met betrekking tot Stichting voor Protestants-Christelijke motie stemden M Boere, H van Ek, het plan van scholen 1976-1978, waarvoor LBO zich, als bevoegd gezag voor deze drs. W. C. Verbaan, drs. W. G. de Meer, mr. R. H. Holl en wethouder A. H. van Gent van de Progressieven, me vrouw L. M. Oosterbroek- Waagmeester, J. H. de Ruijter en Z. van der Houwen van de VVD en W. L. M. Kruijk en wethouder P. F. J. van Schie van het CDA. Tegen de motie stemden drs. T. J. Bouwers, P. de Lijs ter en ir. W. Stuulen van het CDA en J. Havenaar, P. W. Meerkerk, D. Uit- beijerse en wethouder H. Huizer van de SGP/Hervormde Kiesvereniging. DE LEERKRACHTEN Uit de 31 aangemelde leerlingen, welks aantal volgens het bestuur nog enige uitbreiding zal ondergaan, zijn twee brugklassen gevormd. Uit de in totaal 54 sollicitaties zijn als docenten bij de Ito-afdeling benoemd de heer J. G. Holdemans te Delft voor de vakken algemene technieken en natuurkunde. De heer Holdemans is tevens benoemd als adjunct-directeur van de scholen gemeenschap. De heer J. Biesheuvel te Aalsmeer kreeg een 1 __a leraar muziek. De heer T. Glasbeek te Waddinxveen, thans verbonden als onderwijzer aan de Sav. Lohmanschool, neemt de vakken Nederlands, geschie- dragen. Als zijn opvolger werd be- denis en enkele uren biologie voor noemd de heer C. J. Hagestein. Het zijn rekening. De heer W. van der dagelijks bestuur bestaat verder uit de heren L. Dekker (voorzitter), drs. J. Baayens (secretaris) en de heer W. J. Ming (algemeen adjunct). De heer Bakker blijft wel lid van het stich- scholengemeenschap werd benoemd de tingsbestuur. Naar de woordvoerder van het stichtingsbestuur ons mede deelde zijn zowel in het totale docen tenteam van de scholengemeenschap als in het bestuur alle kerkelijke groe peringen vertegenwoordigd. stichting voor Christelijk Voortgezet handhaaft haar autonomie op dit ter rein en wijst elke vbrm van vrijwillige of gedwongen samenwerking, hetzij dinxveens grondgebied zou tot gevolg kun nen hebben: a. dat toch vestiging binnen de gemeente plaats vindt via middelen, buiten de controle van de publiekrechtelijke sfeer (De huidige pogingen, de lokalen on der te brengen in gebouwen op privé- terrein tonen dit reeds aan b. dat de vestiging elders in de regio plaatsvindt. dat de gemeente wordt gedwongen door de hoger geplaatste overheden om de vestiging op haar grondgebied te ac cepteren. Het moge duidelijk zijn, dat in beide ge vallen de "bereikbaarheid" van de school voor andersdenkenden niet wordt ver ders die deze grondslagen niet kunnen hoogd. Toch menen wij de raad te moeten adviseren zijn oorspronkelijk ingenomen standpunt te blijven handhaven. Door de weigering van het aanbod deze school voor LBO met een zgn. Vleugelschoolka- rakter te geven de meest zakelijke vorm van samenwerking, die men zich kan den ken, zonder dat inbreuk wordt gemaakt op de principiële standpunten van de deel nemende partijen, of op de autonomie van de daarbij behorende bestuurderen), heeft de Prot. Chr. stichting voor LBO zich doelbewust buiten de Waddinxveense ~de~ WaddïrKveênse gemeenschap geplaatst met argumenten. - - - - die zoals uit bijgaande verslagen moge blijken, slechts bedoeld waren om een bot te weigering te camoufleren. De vestiging accepteren, zou betekenen, dat tegen de wens van de Waddinxveense bevolking in Waddinxveen wordt volgebouwd, met re- MOTIE De motie luidde: ”De raad van de gemeente Waddinxveen, in verga dering bijeen op 17 december 1975, kennis genomen hebbende van de be slissing van de staatssecretaris van on derwijs en wetenschappen ten aanzien van de plaatsing van een school voor LTO c.q. LBO, aangevraagd door de Protestants-Christelijke Stichting voor Voortgezet Onderwijs, op de lijst voor scholen 1976, 1977 en 1978; overwe gende dat de gemeente niet optimaal gediend wordt door de oprichting van een schooltype, wat niet overeenkomt met de wensen van het overgrote deel van de Waddinxveense n H<?volking, waardoor een belangrijk van de Waddinxveense kindere 3 feitelijk wordt uitgesloten tot het v< Jn van dit onderwijs in Waddinxveen Cjïluit: Het college van Burgemee.^h en Wet houders op te dragen all^^iogelijke stappen te doen die kunne .eiden tot een eventueel samengaan de twee stichtingen die zich bezig F |den met de oprichting van een schoj Jjor LTO brief te het plan van scholen 1976-1978, waarvoor geen aanvraag voor een samenwerkings school voorhanden was, heb ik mij voor wat betreft de daarin opgenomen Protestants-Christelijke school voor LTO te Waddinxveen laten leiden door de vol gende overwegingen. De pc-school voot LTO te Gouda is onderwijs te stichten. overvol en kan op haar huidige standp- zij elke laats niet meer uitbreiden. g J- Voor de oplossing van dit nijpende vrijwillig (door het aanbod van de probleem moest op korte termijn ge- - zocht worden in de richting van het stichten van een tweede school. Voor de leerlingen van ouders, die hun de principiële wensen van hun achter ban”, aldus dr. De Bruijn in de aanhef van de brief, waarin hij verder gaat met te schrijven dat de protestants- christelijke stichting voor LBO meent zich in dit streven gesteund te weten door de staatssecretaris van onderwijs, drs. K. de Jong Ozn. De brief: "Immers ook hij stelt zich op het stand punt: dat de huidige verdeling van de toewij zingen van scholen voor voortgezet on derwijs. stoelend op de verdeling van de leerlingen over de katholieke, open bare en Prot. Chr. basisscholen, moet worden gehandhaafd in weerwil van de. op concentratie gerichte, bezuinigings maatregelen van het ministerie, b. dat de uitslag van enquetes, zoals in het verleden gehouden om de wenselijk heid van een samenwerkingsschool in een bepaald gebied te kunnen realiseren, geen wettelijk erkend instrument is, en derhalve van geen, of slechts aanvullende, waarde voor zijn beslissingen is. Ofschoon, dankzij dwingend optreden van de Waddinxveense gemeenteraad, de beide stichtingen nu in een goede sfeer, de c.q. LBO; 'L7 GESPREKKEN problematiek van de samenwerking op dit Het college te verzoeken brief te Intussen was al op 20 januari van dit terrein hebben kunnen bespreken, heeft dit sturen naar de minister van onderwijs jaar onder voorzitterschap van loco- J~ burgemeester H. Huizer (SGP/Her vormde Kiesvereniging) een gesprek gehouden tussen het college van Bur gemeester en Wethouders en de twee 1 voor Lager gehouden enquete in 1974, de resulta- hierbij om de mogelijkheden te onder- dat de samenwerkingsgedachte schapelijke oplossing kon worden ge vonden voor de wensen van drie par tijen om een uitsluitend protestants- tc.7 van alle ouders, ongeacht hun christelijke school voor LBO in een godsdienstige- of mensvisie, op scholen scholengemeenschap met de bestaande gingen ontzegt en daarmee de bestuurlijke voor hun kinderen. In afwachting van protestants-christelijke MAVO in Wad- de resultaten van dit overleg van het dinxveen te stichten (stichting voor college en het antwoord van de minis- Protestants-Christelijk Onderwijs), om ter, geen nadere beslissingen te een samenwerkingsschool voor LBO in nemen”. Waddinxveen te stichten (Stichting voor Voortgezet Onderwijs in Samen- wongen worden, deze^weer alleen werkingsverband) en om de stichting van een school voor LBO te Wad dinxveen, die voor alle leerlingen zon- met een bestuursvorm die acceptabel zou zijn voor de ouders van die leerlingen (meerderheid van de Waddinxveense gemeenteraad). In klein comité is over deze zaak op 11 maart en 22 april verder gesproken, dat Waddinxveen zich heeft neer te leg- Het eindoordeel van deze samenspra- gen bij beslissingen van hogerhand, ken die in een zeer goede harmonie Drs. W. C. Verbaan (Progressieven) gaf zouden zijn verlopen luidt volgens een aan waar volgens hem de Protestants- door de heren dr. W. C. de Bruijn en K. Christelijke Stichting voor Voortgezet J. de Ree namens de samenwerkings- Onderwijs precies moet worden gep- 1 JJ_ - laatst. Hij wees op de weinig democra tische statuten van deze naar zijn christelijke-LBO ondertekende verkla- mening protestants-christelijke stich- ring aldus: ting op reformatorische grondslag. Het progressive raadslid sprak verder van een weinig eerlijke presentatie van deze groepering, omdat juist de opzet is een LTO/MAVO te vormen. De heer M. Boere (Progressieven) gaf aan dat de verantwoordelijkheid voor elkaar voor de bestuurders van deze gemeente voldoende aanleiding moet zijn de be slissing die op hoog bestuursniveau is genomen met democratische middelen aan te vechten. Want het zou gaan om een beslissing die door 70 procent van de Waddinxveners onjuist wordt ge vonden. De heer D. Uitbeijerse (SGP/- Hervormde Kiesvereniging) bracht in het midden dat de aangevraagde en nu toegestane school aan de wettelijke ei sen voldoet. Wethouder P. F. J. van Schie (CDA) sprak van verbazing over de door de minister van onderwijs en wetenschappen genomen beslissing, maar neemt aan dat de LBO-kinderen niet de Heidelbergse artikelen zullen moeten ondertekenen om tot deze school te worden toegelaten. De heer J. Havenaar (SGP/Hervormde Kies vereniging) zei zich tot drs. W. C. Ver baan (Progressieven) richtend dat men bij de doop de kinderen heeft beloofd, dat ze zouden worden opgevoed in de leer, die naar Gods Zaligheid is. Die leer zei hij in de samenwerkingsschool niet te kunnen vinden. De opvoeding van de kinderen is geen half uur bijbel se geschiedenis, maar de gehele leer methode op Gods Woord zijn afges temd. De heer F. H. de Ruijter meende dat eigenlijk niet op de wettelijke eisen zou mogen worden teruggevallen nu er geen mogelijkheid is een tweede LBO- school (in samenwerkingsverband) op te richten.

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 11