Waddinxveen op weg naar 2000 Kermis bij Hummeltje Tijd van huizenbouw voor Gouwenaars, Hagenaars en Rotterdammers is voorbij Voor en tegen van forse groei van Waddinxveen WAAR KOPEN WE WAT? NIEUW BESTUUR VOO Sterke bevolkingsgroei tussen 1958/1959 -1972 Ds. P. Vermaat bedankt voor beroep op hem Vaststelling Noordeindseweg wordt vertraagd HOE HET LANDSCHAP ’N BEHOORLIJKE ”DUW” KREEG EXCLUSIEF BLOEMWERK TAL.EIXIPRAKTICUM doorlopend talenopleidingen op elk niveau studiecentrum gouda e Maap Groenendijk It, Uw bloemist en Aankopen aMMB EK IflTERFLORfi I I I I toekomstige snelle uitbreiding I Waddinxveen de woningbouwnL I en centrumfunctie van de kaas- kaarsenstad aantast. door het steenkoolgebruik ontstane bedrijvigheid langs de Oude Rijn en de het ui- Brederolaan 3, Waddinxveen tel. 4198 Zuidkade 93, Boskoop, tel. 4012 II trekte meren, waarvan de Zuidplas in j het zuidwesten van Waddinxveen er VOOR kavels leraart me anderzijds. Zowel het wonen in vol doende ruim opgezette woonwijken, met overwegend laagbouw, als het handhaven van een zo groot mogelijke oppervlakte onaangetast landschap voorziet in een wezenlijke behoefte van de mens. Gelijktijdig tegemoetkomen aan deze behoeften vereist zorgvuldig beleid. In het structuurplan wordt ge steld dat de rol van Waddinxveen met WADDINXVEEN Nu het ’’definitieve” structuurplan voor Waddinxveen op tafel van het gemeentebestuur ligt en op provinciaal en landelijk niveau onderwerp van bespreking gaat uitmaken is er volop reden de Waddinxveners aan de hand van deze toekomstschets (waaraan vijf jaar is gewerkt) te vertellen over het Waddinxveen van morgen. In het Weekblad voor Waddinxveen van donderdag 10 juni stond dat in het structuurplan de groene Zuidplaspolder resoluut wordt aangewezen als hèt toekomstig woongebied van Waddinxveen na 1980. Vandaag kijken we op deze pagina even om naar het reilen en zeilen van dit Gouwedorp door de jaren heen en Waddinxveen als deel van het grotere geheel. WADDINXVEEN Ook ds. Vermaat uit Vlaardingen heeft bedankt voor het beroep dat de Centrale Her vormde Gemeente van Waddinxveen op hem had uitgebracht. Hij is daarmee de tiende predikant die de vrijheid niet kan vinden "ja” te zeggen tegen wijk Oost van deze kerk, die al ruim een jaar geleden ds. D. van Vliet naar Papend- recht zag vertrekken. "Wij zouden zo graag in wijk Oost een nieuwe predi kant zien. Laten we onze handen in elk geval gevouwen handen zijn", schrijft ds W. Verboom nog in de Hervormde Kerkbode van vorige week op het'mo ment dat het hem nog niet bekend kon zijn hoe de beslissing van ds. P. Ver maat zou uitvallen. Intussen heeft de gereformeerde predi kant ds. B. Koekkoek niet alleen uit Joure een beroep ontvangen, maar ook uit Leiderdorp. In het kerkblad Langs de Kerkweg wenst ds. D. J. Modderaar zijn collega geluk met de waardering voor zijn persoon en arbeid, die in deze beide beroepen tot uiting komt. “Wij zullen het echter op hoge prijs stellen als hij zal voortgaan op de door hem in geslagen weg om te bedanken voor alle beroepen die hij tot nu toe in Wad dinxveen heeft ontvangen", spreekt ds. Modderaar als zijn mening uit en voegt er overigens aan toe zich volledig be wust te zijn van het feit dat een der gelijke beslissing bij het echtpaar Koekkoek ligt. periode tot 1972. De inmiddels op gang gekomen woningbouw in Gouda en Alphen aan den Rijn kan ertoe bijd ragen dat in de komende jaren het wo- ningbouwprogramma van Wad dinxveen zich in hoofdzaak zal kunnen beperken tot de opvang van de eigen bevolkingsgroei, evenals dat overigens al in de laatste vier jaar het geval was. Naar verwachting zal Waddinxveen dan in 1980 een woningvoorraad heb ben van ongeveer 6780 huizen en een inwonertal van ruim 20.000. kingstoeneming tot '80 afwijkt van het geen het provinciaal bestuur had voor- Gouwe is speld. De reden is vooral gelegen in een snelle groei van dit Gouwe-dorp in de WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 24 JUNI 1976 I achter uit deden gaan. I De aantasting van l I natuurlijk direct te maken met het ge- I bruik van hout (ontbossing) en turf MILIEU MAATREGELEN In het kader van de spreiding van de werkgelegenheid zou onze gemeente in de periode van het streekplan Rijn en Gouwe (1967-1980) naar een regionaal inzicht een bijdrage kunnen leveren door ruimte te bieden aan bedrijven die weg willen uit de stedelijke gebieden. Maar men verwacht eerder uitbreiding van de dienstensector dan vergroting van de industriesector. Hierdoor zou in ieder geval een grotere binding van de beroepsbevolking van Waddinxveen kunnen worden bevorderd. Bij dit alles mag onze gemeente de zorg voor het milieu niet uit het oog verliezen. Te denken valt aan het weren van bedrij ven die hetzij lawaai- of stankoverlast veroorzaken, hetzij de lucht of het wa ter meer dan toelaatbaar vervuilen en het tegengaan van onnodige (pseudo- agrarische) bebouwing en van allerlei - bedrijven” in het landelijk gebied. Maar er is meer: Het beschermen als stiltegebied van een strook blauw grasland waar velerlei weidevogels plegen te broeden in het gebied tussen het Gouwedorp en de Gouwe, alsmede van afgelegen delen van de polder Bloemendaal. Uitvoering van een (nieuwe) rioolwa terzuiveringsinstallatie aan de oostzijde van de Gouwe, op het grondgebied van de gemeente Reeuwijk, ten behoeve van Waddinxveen, Boskoop en Reeu wijk. Treffen van voorzieningen ter beper king van onder andere geluidhinder van wegen en spoorwegen nabij woon wijken en recreatiegebieden en nauw lettend toezien op het inpassen van nieuwe wegen in het landschap. Tegengaan van cultuurtechnische werken (ruilverkaveling)!) in de voor het milieu langzamerhand onvervang baar geworden polder Bloemendaal, die trouwens ook historisch van belang is. Uitvoering van de milieuwetten voor het gemeentelijk grondgebied met alle daartoe strekkende maatregelen. WADDINXVEEN Het bestuur van de Vereniging voor Openbaar Onder wijs afdeling Waddinxveen werd in de eerstvolgende bestuursvergadering ge houden na de jaarvergadering als volgt samengesteld: Voorzitter dr. W. C. de Bruijn, v.Wald.Piermontstraat 12, tel. 3452; Secretaris mevrouw L. van Kesleren-Panjer, Wingerd 209, tel. 7676; Tweede secretaris mevrouw B. Broere-v.d. Veer, Weidezoom 60; Pen ningmeester A. Heus, Ernst Casimir- laan 4, tel. 7987; Tweede penningmees ter mevrouw E. A. Heus-van Os, Ernst Casimirlaan 4; Leden: Th. G. Blom, Ja cob Catslaan I; H. Breitner, J. Dorre- kenskade 32; Mevr. W. A. Gilyamse- Ilogendoorn, R.Visscherstraat 21; L. v.d. Hoef. Beethovenlaan 19; J. Koo- rengcvel, Potgieterstraal 6; Mevr. E. M. Nicuwhof-van Dijk, Wingerd 206; A. Pruys v.d. Hoeven. Potgieterstraal 14 en L. Uiterwijk, Peuleycn 70. WADDINXVEEN De Waddinxveense gemeenteraadsleden zullen ervoor 2 augustus van dit jaar niet toe komen het bestemmingsplan Noordeindseweg 2 vast te stellen. Bur gemeester en Wethouders vroegen de gisteravond (woensdag) verga derende gemeenteraad dan ook het te nemen besluit voor ten hoogste drie maanden te verdagen. Die tijd is nodig omdat in verband met twee ingekomen bezwaarschriften wellicht nog wijzigin gen in het ontwerp moeten worden op- genomen. Het bewuste bestemmings plan omvat hel gebied gelegen aan en ten oosten van hel Noordeinde tussen de Beethovenlaan en het perceel Noor deinde 45a en heeft met ingang van 2 april 1976 een maand lang op het gemeentehuis voor een ieder ter inzage gelegen. Maar welke ontwikkeling er ook is ge- weest of nog komt, altijd werd een lïetën de hoogspanningskabels hun spo- beroep gedaan op de door dit alles worden genoemd: het aantasten van het nog aantrek kelijke open landschap rondom Wad dinxveen; De wens van een belangrijk deel van de bevolking van Waddinxveen om deze gemeente niet of slechts weinig te laten uitgroeien; De omstandigheid dat een sterke uitgroei van Waddinxveen als concur rerend kan worden beschouwd met het Goudse beleid. Als argumenten voor zouden kunnen worden genoemd: Waddinxveen is gelegen aan de rand van de "kleine ring", hetgeen betekent dat door uitbreiding de aantasting van het open middengebied minder storend is dan bij een gemeente die binnen de ring is gelegen; De gemeente is gelegen aan een spoorlijn en biedt daardoor goede mo gelijkheden lot stimulering van het ge bruik van het openbaar vervoer; Er is enige reserveruimte binnen de beslaande kom voor de uitbreiding van cenlrumvoorzieningen en werkgele genheid, terwijl de aanwezige voor zieningen de potentie hebben een flin ke uitbouw op doeltreffende wijze op te vangen. VOOR EN TEGEN In het structuurplan worden voor en tegen van een flinke toekomstige uit breiding op een rijtje gezet. Als argumenten tegen zouden kunnen I WADDINXVEEN Het bedreigde I groene hart van Holland, waarin Wad dinxveen gelegen is, was tot omstreeks de dertiende eeuw door bos bedekt. In de eeuwen daarna ging het hard met I ontbossing en vervening in deze streek. Als gevolg daarvan kwamen er uitges- Kermis-achtige toestanden op het schoolplein van de protestants- christelijke kleuterschool Hummeltje aan de J. W. Frisoweg. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom}. WADDINXVEEN Vorige week vrijdag werd op de protestants-christelijke kleuterschool Hummeltje aan de J.W. Frisoweg het einde van het schooljaar feestelijk gevierd. Samen met de ouders hadden de leidsters van deze kleuter school een kermis georganiseerd op het schoolplein. Het weer werkte volledig mee, zodat de kleuters zich naar hartelust konden uitleven in allerlei kermisatt racties, zoals blikgooien, koekhappen, sjoelen, pleintekenen en balwerpen in een hoepel. Voor ieder kind zal er een pakje in de grabbelton. Om alle dorstige kelen te kunnen lessen was er een kraampje waar ze limonade konden krijgen. De parasols, slingers en ballonnen zorgden voor een feestelijke aanblik. Voordat de kermis ging draaien mochten de kleuters hun meegebrachte lunchpakketje opeten. Daartoe waren lange tafels op het grasveld geplaatst. Na het eten kon de kermis volop beginnen terwijl de pick-up buiten gezellige kinderliedjes speelde. De kinderen hadden kettingen om met gekleurde papiertjes waarmee ze bij elke (gekleurde) kraam aan een moeder konden betalen waarmee ze het spelletje konden beginnen. De grabbelton zorgde in eerste instantie voor de meeste be zoekers maar zodra ieder kind het cadeautje had bemachtigd verspreidden de kleuters zich over het gehele plein. Het was een enig gezicht al die kinderen verkleed en geschminkt ais clowntjes. Moe gespeeld maar met blijde gezichten gingen de kleuters aan het einde van de schooldag samen met moeder naar huis terug. 11 (vervening) als energiebron en de mede c_- j bedrijvigheid langs de Oude Rijn en de Gouwe. Met de komst van electriciteit Waddinxveens grondgebied pas later, -r i._r— 1 1 1 komen voor glastuinbouw. Andere aan bevelingen op het gebied van het land schap en de recreatie zijn de verbe tering van de accommodatie en ont sluiting van ’t Weegje en zo spoedig mogelijk een bosachtige uitbreiding hiervan naar het westen, het realiseren van het Gouwebos tussen Wad dinxveen en Boskoop en het stimuleren van de aanleg van wandel- en fietspa den. vermeld mag blijven dat onze gemeente Een moeilijk punt is telkens weer de af- vanaf de Henegouwerweg er heel an ders uitziet, dan van de andere kant ge- WADDINXVEEN Waddinxveners bezoeken de omliggende grote steden vooral voor uitgaan en de aankoop van kleding en duurzame artikelen. Toch wordt bijvoorbeeld nog meer dan de helft van de kleding- en meubelaankopen in onze gemeente zelf gedaan, hetgeen blijkt uil een enquete van het Bouwcentrum Rotterdam, die niet is gepubliceerd en waarvan gewag wordt gemaakt in het structuurplan: Aankopen van kleding e.d. doorgaans in Waddinxveen52%, Aankopen van kleding e.d. doorgaans in Rotterdam/Den Haag 57% Aankopen van meubels e.d. doorgaans in Waddinxveen 28% Aankopen van meubels e.d. doorgaans in Rotterdam/Den Haag 22% WADDINXVEEN De dikke 20.000 Waddinxveners van nu wonen in een gemeente die sinds het eind van de jaren vijftig een sterke bevol kingsgroei heeft gekend. Dat er nu tweemaal zoveel inwoners zijn dan in 1958 is in hoofdzaak toe te schrijven aan het snel reageren van het gemeentebestuur. Oud-burgemeester C. A. van der Hooft (1958-1975) en zijn mannen hielpen toen mee met het opvangen van de overloop van de grote steden, omdat de daartoe aangewezen groeikernen tekortscho- ”1 van deze bouwpolitiek be- behoorlijk aantal geboorten zorgden er echter voor dat de inwonersaantallen van de meeste dorpen gelijk bleven. In dit verband is het interessant dat het in wonertal van Waddinxveen, vanouds een ambachtelijke en industriële cgemeente, door de jaren heen een stij- methoden het gebied landschappelijk gend verloop liet zien. Na de grote ”t- achter uit deden gaan. rek" naar de stad volgde in de jaren het landschap heeft zestig de uittocht naar het platteland. Stedelingen lieten steeds vaker hun oog vallen op dorpjes en stadjes op grotere afstand van hun stad. herzien, zegt het structuurplan) te’wor- den met gemeente. In dit Gouwe-dorp werkt blijkens de volstelling van 1971 40 pro- grondgebied van Zevenhuizen cent van de plaatselijke bevolking bin- Moerkapelle), noordwestelijk van rijks- nen de gemeente, 40 procent op een - - vast werkadres in een andere gemeente en 20 procent op een niet vast werkad res (vertegenwoordigers en dergelijke). Abraham Kroesweg en de gemeenteg- De eigen werkgelegenheid omvat vol- rens meet Moerkapelle. Desgevraagd gens een drie jaar oude schatting onge- hebben de gemeenten Zevenhuizen en veer 4.800 arbeidsplaatsen, waarvan 50 Moerkapelle te kennen gegeven met procent in de industriële nijverheid, 40 een dergelijke fasering te kunnen in- procent in de dienstensector en 10 pro- stemmen, in welk geval de strook op cent in de land- en tuinbouw. Tweedui- Waddinxveens grondgebied pas later, zend van die arbeidsplaatsen worden of liefst in het geheel niet aan bod zou bezet door niet-Waddinxveners. Bestudering van de kaart leert dat Waddinxveen deel uitmaakt van de 'kleine ring”. Die wordt gevormd door zich een verbinding voor te stellen tus sen Den Haag, Leiden, Alphen aan den Rijn, Gouda, Rotterdam en Delft. Gaat het om bandstedelijke ontwikkeling dan ligt het dus voor de hand dat het over goede verbindingen beschikkende Waddinxveen ter sprake komt. Niet on- RECREATIELANDSCHAP Waar het met Waddinxveen en deze streek heen zou moeten staat in een groot aantal nota’s, studies en plannen betrekking tot de opvang van de bevol- die in de loop der tijd zijn verschenen. Het in 1967 vastgestelde en tot 1980 geldende streekplan Rijn en ZZ daarvan het belangrijkste stuk. Wat tel- ren na en kreeg het landschap een be hoorlijke "duw" door de toenemende verkeersdrukte (wegen) en de stookolie en aardgas gebruikende glastuinbouw bedrijven. In de negentiende en twintigste eeuw was er een groot vertrek uit de dorpen naar de grote steden. De slechte tijd in nci 4uiu«v^v.. de landbouw en de opkomst van de in één was. In de achttiende en negentien- dustrie waren daar de oorzaak van. Een de eeuw werden de meeste meren in 1--1 --- het open middengebied van nu droog gelegd en in praktische rechthoekige 1T verdeeld. Aanvankelijk ui- I teraard zonder bosschages, doch in een niet zo lang geleden tijd tamelijk rijk I begroeid, totdat veranderde landbouw- WADDINXVEEN Waddinxveen bouwt in feite al sinds 1972 weer voor de eigen bevolking. Dus is er sprake van een beperkt bouwpro gramma. Mede gebaseerd op de wens van het gemeentebestuur zich tot 1980 te houden aan de in het streekplan voor Rijn en Gouwe aan gegeven grenzen voor stads- en dorpsbebouwing wordt gestreefd naar een bouwprogramma van ongeveer 130 huizen per jaar in de periode I maart 1975- 1 maart 1980, leidende tot een woningvoorraad van ongeveer 6780 huizen. Er zijn dan ruim 20.000 inwoners. Volgens het streekplan zou Waddinxveen in 1980 bestaan uit 5150 huizen en 18.000 inwoners. Die prognose klopt dus niet. Welke rol onze gemeente echter na 1980 zal krijgen te vervullen is niet al leen een zaak van het gemeentebes tuur, maar vooral ook van de door het rijk en de provincie op dit punt aan de dag te leggen visies. In het geding is daarbij natuurlijk het opvangen van de overloop van de grote steden. Indien de daartoe aangewezen groeikernen rond de Haagse agglomeratie (Zoetermeer, Gouda, Alphen aan den Rijn, wellicht Wateringen) in staal zullen zijn vol doende opvangmogelijkheden te bie den, kan de toekomstige taak van Wad dinxveen beperkt blijven tot het bieden van woongelegenheid aan een inwoner tal overeenkomstig hetgeen op grond van natuurlijke groei te verwachten is, of daarboven ten hoogste aan een klein aantal van elders komenden. Maar als de groeikernen er niet in slagen aan de overloop in voldoende mate huisves ting te bieden, dan zou wel weer eens (ook) aan Waddinxveen gedacht kun nen worden. weging van de agrarische landschap pelijke belangen enerzijds en de doel- zien. Terwijl het langs de Gouwe gele- matige opvang van de bevolkingstoena- gen gedeelte een stedelijk- 1 1 u"‘ 1 ambachtelijke en gesloten indruk maakt, is de overgang van bebouwd naar agrarisch gebied aan de zijde van het groene hart veel geleidelijker. ten. Met name buurgemeente Gouda heeft hoorlijk last gehad, maar het was niet anders. Behalve de bestuurlijke bereidheid van kens in deze visies om de hoek komt zowel het gemeente- als het provinciaal kijken is dat er zal moeten gewerkt aan bestuur om hier huizen te bouwen voor de verbetering van het landschap en Gouwenaars, Hagenaars, Rotterdam- het recreatief aantrekkelijk maken mers en andere Zuidhollanders zijn daarvan. Een recreatielandschap waa- voor de groei en bloei van Wad- rover men dan spreekt is een modern dinxveen natuurlijk ook de gunstige lig- landschap in vol bedrijf, dat dienstbaar ging in en verbindingen met de Rand- moet worden gemaakt aan de recrea- stad Holland van doorslaggevende be- tiebehoeften van de bevolking door het tekenis geweest. Niettemin is het gemeentebestuur van Gouda, dat het picknick- schaarser wordende ruimte. En dat le- gelegen gronden en dat allerlei soorten vert spanningen op. Voor het agrarisch bedrijven (hondenkennels, opslagbed- bedrijf, het landschap, de recreatie, de ----J— bevolkingsgroei en de woningbehoefte, de werkgelegenheid, het verkeer VOOr 1 rijf betreft is behalve op schaalvergro ting ook te rekenen op verkleining en verdichting door intensivering. De vak man weet wat hiermee wordt bedoeld: een bedrijf op een kleinere oppervlakte kan ook rendabel zijn, bijvoorbeeld als men zich bezig houdt met het mesten van varkens of tuinbouw. Maar fraai zijn deze bedrijfsgebouwen en kassen - ook al staan ze in het groen - in het landschap niet. Onzekerheid is er over de toekomst van de glastuinbouw in deze streek, en al wordt niet veel uitbreiding in de tuin bouwsector verwacht, waar nieuwe kassenbedrijven komen zal dit voorna melijk gebeuren op de niet te zware kleigronden in de Zuidplaspolder. Er op gerekend mag verder worden dat topt dreigt te gaan worden met diverse boomkwekerijen een beroep zullen korte en dus goedkope routes tussen de blijven doen op de in Waddinxveen steden. KARAKTER VERANDERD De verdubbeling van Waddinxveense inwonertal heeft teraard gevolgen gehad voor het karak- te eeuwenlang worden gekenschetst als ambachtelijk- industrieel met een be- gelegen gronden en dat allerlei soorten rijven, autokerkhoven) druk zullen ui toefenen op het landelijk gebied. Daar- en 'naast neemt de vraag naar niet- het milieu. Wat het agrarisch bed- agrarische huizen in het landelijk ge- bied toe en zijn recreatieve activiteiten in dat gebied erg gewild. Hoe het met de bevolkingstoeneming en woningbehoefte in dit groene hart van Holland zal gaan zijn er zekerhe den en onzekerheden. Zeker is dat veel mensen hier zouden willen wonen en onzeker is hoe snel de Nederlandse be volking nu precies zal groeien. Onze streek, midden tussen de grote steden, vormt logischerwijze een trekpleister voor talrijke bedrijven, die niet aan de stad gebonden zijn. Maar wegen en spoorlijnen verstoren wel de omgeving en zijn barrières voor velerlei ruim telijke ontwikkelingen. Gesteld kan worden dat zonder planologische bijs turing het open middengebied voiges- bieden van onder andere wandel-, fiets- - en vismogelijkheden en I heeft betreurd dat juist een deel van de waarin landbouw kan worden bedreven I meest draagkrachtigen uit de gemeente door middel van begeleidende maatre- I wegtrok, van mening dat een mogelijke gelen, bijvoorbeeld beheersovereen- j van komsten, zonder het bestaan van de I Waddinxveen de woningbouwplannen landbouwer te bemoeilijken. Waddinxveen kan daaraan het nodige doen. Zo zouden beplantingsstroken langs het te graven zoetwaterkanaal Waddinxveen-Voorburg (Gouwe-Vliet) en rondom kassencomplexen het goed doen en bovendien nuttig zijn. Die kas sen zelf zouden bij elkaar gehouden ter van Waddinxveen. Kon de gemeen- moeten worden en in het landschap moeten passen. Langs de Bredeweg zou in fasen aan de verlangens van de perkte agrarische functie, thans dient tuinbouwwereld - hoe onzeker de toe- deze karakterisering aangevuld (niet komst daarvan ook is - tegemoet ge- komen kunnen worden. Gedacht wordt de aanduiding forensen- allereerst aan gronden ten zuidoosten t van de kern Moerkapelle (op het 1971 40 pro- grondgebied van Zevenhuizen en weg 12 (Den Haag-Utrecht) en in een later stadium aan gronden in Wad dinxveen, tussen het tuinbouwgebied

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 5