Onderzoek of de St. Jozefschool Streek actief bij voorbereiding van nieuw streekplan gemeenschapsruimte kan krijgen Mr. A. G. Smallenbroek en zijn gezin vandaag Waddinxveners 10 rittenkaart in plaats van 8 rittenkaart Afscheid van school hoofd in gemeentehuis Ruim 6 ton Rode Kruis WAT WEEKBLAD- ADVERTEERDERS MOETEN WETEN! Gemeenteraad stels daarvoor zes mille beschikbaar Geen huizen bouwen op het kassengebied Wateringen” r 7 99 tie TARIEVEN WESTNEDERLAND tie iel Ë3Ê ■'■yi r 7 Jmigd Rcductl* A E NImiw r A B H K F E R Oud s T T HE HR T E R 10 ritten 7 1.00 1.80 16.50 3.60 2.00 18.50 1.10 2.00 2.2U 4.00 7 2.20 20.50 4.40 1.20 2.50 2.50 22.50 2.80 5.00 1.40 D Dagkaart, volwassene 5.00, kind f 2.50 30 mei '76 J 15 175 tot het maken van een gemeenschaps ruimte. VolWMMM R wel uit te bouwen. Daarvoor is te meer aanleiding gezien de uittocht die er uit zaken die een verschraling van de eco nomie in de grote steden te weeg brachten. Men denke aan de loonclas- groot voor geworden. Wat men ook aan plannen maakt, men zal er re kening mee moeten houden dat men de klok geen 40 jaar terug kan zetten: daa rom zal de stad anders moeten worden als men de steden wil behouden! WADDINXVEEN Met ingang van 1 juli zal het plaatskaarten- assortiment van NV Verenigd Streekvervoer Westnederland worden ge wijzigd. De 8-rittenkaart wordt vervangen door een 10-rittenkaart. De prijs van de 10-rittenkaart zal 10/8 x de prijs van de 8-rittenkaart zijn. De prijs per rit blijft dus gelijk. De oude 8-rittenkaarten behouden hun geldigheid tot de eerstvolgende tariefsverhoging waarschijnlijk 1 novem ber 1976). Enkele reizen, retours en abonnementen blijven tegen het bestaande tarief gehandhaafd. Met deze maatregel is een verdere stap gezet op het gebied van biljettenintegratie tussen de streekvervoermaat- schappijen. Bovendien hoopt Westnederland met deze maatregel het aan tal verkoophandelingen dat in de bus plaatsvindt te beperken, waardoor mogelijke tijdwinst wordt bereikt. Het plaatskaarten-assortiment voor het lokale vervoer in Delft en Gouda wordt niet gewijzigd. Hier blijft de 8-rittenkaart dus bestaan. 9 10 11 12 13 14 15 4 5 6 0.70 1.00 1.20 1.30 1.80 2.20 2.50 2.90 3.20 0.40 0.50 0.60 0.70 0.80 0.90 1.20 1.40 1.60 0.60 0.90 1.10 A dvertentieafdeling Weekblad voor Waddinxveen, Oranjelaan 9 (postbus 66), 11.50 13.50 14.50 5.50 7.50 9.50 Volwa«Mn« M 18.00 27.00 33.00 36.00 42.00 46 00 13.00 19.00 23.00 9 14 7 8 alg. abonn. 50.00 27.00 32.00 alg. abonn. 34.00 aantal personen 100 155 16 en meer 1.40 1.60 1.80 Waddinxveen die vóór dinsdag- --_.j..dezelfde week nog geplaatst wor- Van advertenties die later worden ingeleverd kan plaatsing in dezelfde j Al max Aantal zAnaa 1 2 3 Staringlaan. Aanvankelijk vroeg het schoolbestuur om leer- en hulpmid delen tot een bedrag van bijna 69.000 gulden. De ingediende begroting was echter gebaseerd op een klassebezet- ting van 30 leerlingen. Gelet op het feit dat destijds door de gemeente mede werking is verleend voor de stichting van een 4-klassige school en voorts ge zien de bezetting van de school per 1 augustus meenden Burgemeester en Wethouders dat op dit moment maxi maal rekening moet worden gehouden met een klassebezetting van 20 leerlin gen, zodat derhalve de gehele school 120 leerlingen zal tellen. In een gesprek met het schoolbestuur is een en ander toegelicht, waarop het schoolbestuur begrip toonde voor de gemeentelijk berekende klassebezetting. In ieder ge val werd door de Stichting tot Bevor dering en Instandhouding van Gerefor meerd Onderwijs een ’’staat van bezui nigingen” opgesteld met een totaalbed rag van een dikke tien mille. Vandaar dat het krediet 58.600,- bedraagt. De Kamers van Koophandel kunnen het zich niet veroorloven een dergelijke belangrijke nota ongemerkt te laten passeren. Het is immers de basis van het beleid op het terrein van de ruim telijke overheid. Landelijk en provin ciaal is er aan gewerkt maar ook de Goudse Kamer van Koophandel heeft haar eigen wensen naar voren ge bracht. Zij probeert het belang van het oostelijk deel van Zuid-Holland te waarborgen. Welnu, het westen van de provincie heeft uiteraard de meeste aandacht gekregen. Voor de Kamer komt haar westelijk punt het eerst aan bod: Zoetermeer. Wanneer daar bouw- lokaties bij zouden komen dienen deze te weinig parkeermogelijkheden. Het - naar de mening van de Goudse Kamer zijn ook de algemeen economische oor- - er toe te dienen de positie van Zoeter meer als stad te versterken. De kosten van het maken van een aantal voor zieningen in het centrum zijn sterk toe- sificatie, in wezen noodzakelijk om te- genomen en dat betekent dat in een natieven en Varianten” en, zo moge lijk, een keuze doen uit de alternatie ven. In Zuid-Holland Oost is er veel belangstelling voor deelname aan die werkgroepen, zoals blijkt uit het vol- WADDINXVEEN Vorige week donderdagmiddag is in de raadzaal van het gemeentehuis afscheid genomen van het hoofd van de openbare Theo Thijssenschool (Kerkweg-Oost), de heer C. Beers. De heer Beers heeft een benoeming aanvaard tot hoofd van een lagere school in Amersfoort. Het afscheid vond plaats aan het einde van een bijeen komst waarop het gemeentebestuur de ’’Leerstofafspraken Waddinx veen” presenteerde. GEREFORMEERDE SCHOOL De Waddinxveense gemeenteraadsleden hebben er ook mee ingestemd dat de Stichting tot Be vordering en Instandhouding van Gere formeerd Onderwijs te Gouda een kre diet van 58.600,- krijgt voor aan schaffing van leer- en hulpmiddelen voor de per 1 augustus te starten lagere school vanwege deze stichting. Eerder stelde de raad geld beschikbaar voor de aanschaffing van meubilair voor deze met drie combinaties van de leerjaren 1 tot en met 6 te starten school in een 4- klassige houten schoolgebouw aan de gen groei van vooral Gorinchem, Gou da en Alphen. De landbouw krijgt in het algemeen lie het nogal sterke beperkingen opgelegd om een integrale aanpak van natuurbe heer en landschapsbouw mogelijk te maken. BEHANDELING IN WERKGROEPEN In overleg met de streekcommissies heeft ook in Zuid-Holland Oost de PRRO de organisatie van de inspraak ter hand genomen. Uitgangspunt was dat iedereen die zich daarvoor heeft aangemeld de kans krij gen om over de ruimtelijke problemen van zijn streek mee te praten. Daarom is besloten tot oprichting van werk groepen die tot begin juni ongeveer zes keer vergaderen. Elke werkgroep zal een schriftelijk De heer C. Beers geflankeerd door burgemeester mr. A. G. Smallenbroek {rechts) en wethouder AH. van Gent (Progressieven). (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). DEN HAAG/WADDINXVEEN - De marathon puzzelactie voor het Nederlandse Rode Kruis, waar aan ook door het Weekblad voor Waddinxveen in het afgelopen win terseizoen is deelgenomen, is een groot succes geworden. De (bruto) opbrengst bedraagt liefst 620.219,75. Dank zij deze actie kan het Rode Kruis zijn hulpverle nend werk voor de gehandicapte medemens weer met kracht voort zetten. Groot zal de spanning zijn geweest toen het ging om de laatste vraag, waarbij het aantal K’s moest worden opgegeven dat in alle der tien oplossingen voorkwam. Met de juiste opgave kon men immers mee dingen naar een aantal zeer bijzon dere hoofdprijzen. De oplossingen die binnenkwamen varieerden van 38 tot en met 44 K’s, maar het juiste aantal was 42. De hoofdprijs - een stacaravan van het type Libera 26, beschikbaar ge steld door de firma Hartimex te Polsbroek, is gewonnen door me vrouw J. van der Kooi-van der Lei uit Noordbergum. Met haar echt genoot - ook 65-plusser - kwam zij woensdag 23 juni uitermate ver heugd naar Polsbroek om de prijs in ontvangst te nemen. Van de marathon puzzelactie zijn wij u nog twee oplossingen schuldig. De oplossing van ronde 12 luidde ’’Nog even volhouden”, en van ronde 13 ”Dit was dan weer de laatste”. gemoet te komen aan de hogere kosten -- den maar zeker in Zuid-Holland nu eenmaal met zich meebrengen. Zeer sterk benadrukt de Kamer dat ze tegenstander is van hét uitbreiden van het gebied waar heffingen moeten wor den betaald om er te mogen investeren. Het Goudse gebied met zijn oude ker nen heeft behoefte aan de mogelijkheid neer oude bedrijven uitvallen. Dat is een proces dat zich in de zeventiger ja- ren in een versnelde mate voltrekt. Wanneer er geen vervanging mogelijk is door extra fiscale heffingen in de vorm van een investeringsheffing op een bepaald gebied te leggen zal het oostelijk deel van Zuid-Holland nog verder verpauperen. Tenslotte: ook de Verstedelijkingsnota houdt onvoldoende rekening met de aard van de hedendaagse mens; deze wil mobiel zijn, hij wil in wezen wonen waar hij wil, maar hij wil ook werken waar hij wil. Dat betekent dat men de omstandigheden van wonen en werken zo gunstig mogelijk moet maken. De tijd dat men op de fiets naar het werk nieuwe stad het moeilijker is een goed die de steden en in het algemeen de ste- centrum te realiseren. Wanneer men 1 •- -»-:j denkt aan nieuwe bouwlokaties dient men de behoefte te bezien tegen de achtergrond van de funktie van een stadscentrum van Zoetermeer. De infra-structuur van Zoetermeer dient versterkt te worden zo men daar nieu we bouwlokaties kiest. De Goudse Kamer betoont zich tegen- om vervanging te kunnen krijgenjvan- stander van het bouwen van het kassen- gebied Wateringen met huizen. Een dergelijke beslissing zal het glasareaal in het gebied Waddinxveen- Moerkapelle nog verder doen toenemen. De woningbouw zal in Wa- leringen er bijzonder duur door worÉên I want een aergenjKc vcipiaaiaiug uiwt uiteraard aan de tuindersbedrijven I worden vergoed. Men kan dan beter I andere plaatsen kiezen, bijvoorbeeld door de steden in het oosten van Zuid- I Holland, Alphen, Gouda en Gorkum regio’s Alphen aan den Rijn en om streken (Plassengebied), Gouda en mo streken (Krimpenerwaard) en Alblas- serdam en Vijfheerenlanden. STREEKPLAN ZUID-HOLLAND OOST Zoals gezegd zijn we nu in de tweede fase van een voorbereiding van het streekplan voor Zuid-Holland Oost. Daarbij wordt veel aandacht geschon ken aan de inspraak van de streekbe- woners. De bevolking kan zich namelijk uit spreken over de opvattingen van het provinciaal bestuur, zoals die zijn neer gelegd in de nota ’’Alternatieven en Varianten”. Een lijvig rapport, waarin een zestal mogelijke oplossingen (alternatieven) worden gepresenteerd voor de ruimte lijke problemen in Zuid-Holland Oost (en West). Aan de streekbewoners de taak om hier uit een keuze te maken. Wanneer Pro vinciale Staten in oktober hun keuze bepalen kunnen de resultaten van de inspraak veel gewicht in de schaal leg gen. VOORLOPIGE KEUZE GEDEPUTEERDE STATEN In de zojuist genoemde nota kan men lezen dat Gedeputeerde Staten voorlo pig de voorkeur geven aan alternatief D. In dit alternatief wordt geen over loop toegestaan uit Den Haag, Amster dam, Utrecht en Rotterdam. De groei van Zuid-Holland oost blijft beperkt tot de eigen natuurlijke aan was, die bovendien moet worden opge vangen in de grote kernen zoals Al phen aan den Rijn, Gouda en Gorin chem. De woningvoorraad van de kleinere kernen neemt over het algemeen nog wel enigszins toe, maar toch niet meer dan om de bevolking op peil te hou den. Wat in de kleinere kernen te weinig is gende overzicht. aantal werkgroepen regio Alphen e.o. regio Gouda e.o. regio Alblasserwaard en Vijfheerenlanden Verder zijn er nog een aantal organisa- ties/instellingen/actiegroepen die van uit hun eigen kader eveneens zullen reageren op de nota.’’Alternatieven en Varianten”. DEN HAAG/WADDINXVEEN Sinds enige tijd-wtrken de ambtenaren op het Provinciehuis in ’s-Gravenhage met man en macht aan de voorbe reiding van twee nieuwe streekplannen, één voor het westelijk deel van Zuid Holland en één voor het oostelijk deel (waartoe Waddinxveen behoort). Maar zij niet alleen. Want ook een groot aantal geïnteresseerde streek bewoners heeft in de afgelopen maanden de hemdsmouwen opgestroopt om een zinnig commentaar te kunnen leveren op de plannen van de provincie. Zoals in de wet op de ruimtelijke orde ning is vastgelegd kan een provincie voor delen van haar grondgebied zoge naamde streekplannen opstellen. In zo’n streekplan wordt in grote lijnen bepaald hoe de ruimtelijke ontwikke ling van een streek in de toekomst zou moeten verlopen. Voor het streek- plangebied Zuid-Holland Oost komen er vragen aan de orde zoals: heeft dit gebied een overloop functie voor de bevolking van de stedelijke gebieden? Moet de bevolkingsgroei gespreid over het hele gebied plaatsvinden of daaren tegen geconcentreerd in enkele grote plaatsen? Welke soorten werkgelegenheid moe ten worden gestimuleerd? In welke landelijke gebieden is meer aandacht nodig voor landschapopbouw of na tuurbehoud, etc. Dat beantwoording van die vragen geen eenvoudige zaak is zal duidelijk zijn. Zeker in Zuid-Holland, waar de be perkte ruimte zeer zorgvuldig zal moe ten worden verdeeld over de vele ge gadigden. OPBOUW IN FASEN Het provinciaal bestuur kan dan ook alle problemen bij het maken van een streekplan niet in een keer overzien. Daarom heeft zij haar aktiviteiten ver deeld over drie fasen. - De eerste fase is inmiddels achter de rug. Daarin heeft het provinciaal be stuur globaal bepaald aan welke voor waarden het ruimtelijk functioneren van de samenleving mpet voldoen. Eenvoudiger gezegd: ze heeft vastge steld welke doelstellingen ze in Zuid- Holland Oost wil nastreven. Dat is een lange lijst wensen zoals: het ver beteren van het openbaar vervoer, het terugdringen van allerlei soorten milieuvervuiling en- het beperken van de overloop uit de grote steden rondom Zuid-Holland Oost. - Op dit moment bevinden we ons in de gebouwd wordt toegevoegd aan de ei- tweede fase van de streekplanvoorbe- -- reiding. Daarin wil men komen tot de keuze van die oplossing van de proble men in Zuid-Holland Oost, di meest de doelstellingen benadert. Vanzelfsprekend moet de gekozen op lossing wel haalbaar zijn. - In 1977 zal de gekozen oplossing verder worden uitgewerkt (derde fase). Dan komt concreet vast te staan hoe de provincie vindt dat de ruimte moet worden verdeeld en welke bestemmin gen de verschillende delen van Zuid- Holland Oost moeten krijgen. RUIMTE VOOR INSPRAAK Gelukkig is de tijd voorbij dat de over heid op eigen houtje allerlei plannen voorbereidde zonder daarbij rekening te houden met de mening van een grote groep belanghebbenden: de bur gers. Dat geldt ook voor de provinciale commentaar geven op de nota ’’Alter- overheid van Zuid-Holland. In onze provincie bestaat namelijk sinds enkele jaren de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening (PRRO), die on dermeer als taak heeft de inspraak van de bevol king bij het provinciale beleid te be vorderen. Dat gebeurt dan voorname lijk via zogenaamde streekcommissies, die een permanent functionerend ge- sprekskader vormen tussen het provin ciaal bestuur en de bevolking. De streekcommissies zijn zo breed en ge varieerd mogelijk samengesteld uit ge ïnteresseerde streekbewoners. In het streekplangebied Zuid-Holland Oost zijn inmiddels drie streekcommissies geïnstalleerd, respectievelijk voor de WADDINXVEEN De Waddinxveense gemeenteraad heeft een krediet van 6.000,- beschikbaar gesteld om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid de rooms-katholieke St. Jozefschool (Kanaalweg) aan een gemeenschapsruimte te helpen. Het bestuur van de Stichting voor Katholiek Onderwijs St. Victor had daarom gevraagd. Als de ge vraagde gemeenschapsruimte er komt dan zal de realisering ervan op de zolder van de school gebeuren. Er bestaat op dit moment echter nog onvoldoende inzicht in de mogelijlhe- den die de zolder van de St. Jozef school biedt. Onder meer blijkens een door de gemeentelijke dienst openbare werken en -bedrijven aan het college van Burgemeester en Wethouders uit gebracht rapport staat wel vast dat hiermede aanzienlijke kosten gemoeid zullen zijn. Hierbij tekenen B. en W. aan dat de kosten uiteraard afhankelijk zijn van de eisen die aan een dergelijke voorziening worden gesteld. Vanzelfs- pekend verdient het ook aanbeveling te bekijken of de gwenste gemeenschaps ruimte misschien elders dan op de zol der kan worden gerealiseerd. Over het maken van een gemeen schapsruimte heeft het college met het schoolbestuur diepgaand gesproken. Onder meer zijn de vele onzekerheden aan de orde gesteld. Het resultaat van het overleg is dan ook geweest dat het schoolbestuur zijn verzoek (voorlopig) heeft ingetrokken en dat men een kre diet van zes mille vraagt ten behoeve van een onderzoek door de architect naar de mogelijkheden en voor het ma ken van een schetsplan met kostenra ming. Dit verzoek komt overeen met de door het college van B. en W. aan het bestuur kenbaar gemaakte verlan gens inzake de behandelingsprocedure rond deze gemeenschapsruimte. 'Het voorlopig beschikbar gestelde onderzoek-bedrag kan later worden verrekend met het architectenhonora rium, indien tenminste besloten wordt INLEVERING Advertenties voor het Weekblad voor ochtend 12.00 uur in ons bezit zijn zullen dezelfde week nog geplaatst T X X week echter niet gegarandeerd worden; zij zullen in het algemeen - zonder tegenbericht van de opdrachtgever - worden opgenomen in het nummer van de daarop volgende week. LIEFST SCHRIFTELIJK Voor de juistheid van de tekst van advertenties kunnen wij slechts instaan, indien deze schriftelijk bij onze advertentieafdeling, Ofanjelaan 9, Waddinx- i veen, worden ingediend. Hiermee kan worden voorkomen dat in telefonisch opgegeven advertenties, buiten onze schuld, fouten sluipen. KABOUTERS De rubrieksadvertenties in het Weekblad voor Waddinxveen, Kabouters, Moeten vóór dinsdagmiddag 15.00 uur bij onze advertentieafdeling zijn op- gegeven. Plaatsingen uitsluitend a contant. urunjeiuan x pusious w Waddinxveen. Telefoon (01828)4788 i I Zuid-Holland plaatsvindt. Weinig praktisch lijkt het dat de bouw in de driehoek Rotterdam-Oost- ,yr Capelle-Zevenhuizen moet wachten op ging is voorbij: daar zijn de afstanden te bestuurlijke maatregelen. Zo kan men I in een kringetje achter elkaar gaan lo- I pen en dat is ongewenst. De woonwen- I sen wijzen uit dat men deze groeikern I graag zou benutten. De samenwerking I tussen de drie gemeentebesturen lijkt I dan ook een meest gerede oplossing. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 1 JULI 1976 WADDINXVEEN Sinds vandaag - hun intrek genomen in de woning burgemeester C. A. van der Hooft, 3 zijn huis zal zijn neergezet. De donderdag 1 juli - woont burgemees- aan de Prinses Beatrixlaan 8 en zijn namelijk 2626. Zoals bekend blijft grondtransactie daarvoor heeft de ter mr. A G. Smallenbroek met zijn telefonisch bereikbaar onder het- mr. Smallenbroek tijdelijk op dit gemeenteraad al gepasseerd. gezin in Waddinxveen. Zij hebben zelfde nummer als destijds oud- adres wonen totdat in Groenswaard GOUDA/WADDINXVEEN Voor de Verstedelijkingsnota van minis ter drs. J. P. A. Gruijters is een enorme inspraakprocedure op gang gezet. Dit deel 2 van de zogenaamde derde nota over de ruimtelijke ordening heeft ook in het Waddinxveense gemeentehuis ter visie ge legen. Wie achteraf het effect van die inspraak beziet vraagt zich af of die inspanning wel enige zin heeft gehad. Wie bestuderen een dergelijke nota serieus? Welnu ook daarvan is een studie gemaakt door een univer sitaire werkgroep. Het eind van het liedje is dat de organisatoren van de inspraak al blij zijn als ze een reactie hebben. De Goudse Kamer pleit nog eens voor het nuchter beschouwen van hetgeen men waarneemt. De economische problemen van de steden, de stagnatie en de achteruitgang van de grote ste den worden verklaard vanuit de woon wensen. Dit lijkt niet juist, het getuigt ervan dat men te weinig samenhang ziet tussen allerlei verschijnselen. Een huurprijsbeleid is na de oorlog erg on gelukkig geweest en daardoor is er een achterstand in het onderhoud ontstaan. In het verkeersbeleid heeft men onvol doende aandacht gehad voor de groei van het gemotoriseerd verkeer: steden hebben te weinig radiaalverbindingen,

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 9