30 Waddinxvenere bezoeken de hefbrug Lezers schrijven [Rondom vormingscentrum in Gouda Plannen voor Reeuwijkse- en Goudse Hout Niet alleen honden, maar ook katten aan de lijn V Vergaderingen van Jehovah’s Leg dat kanaal aan! Ring Kabels Algen Om misverstanden te voorkomen: het plantsoen is de goot niet. EXCLUSIEF BLOEMWERK LJ iiiiiiiiiiiiiiiiiiiilhiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii IHTERFLORfl Maap Groenendijk Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. L. VAN HOVEN Lindengaarde 29 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH I Woerden' GOUDA Gouderak St U I A11 k Berkenwoude Lekkerkerk Uw bloemist g- Brederqlaan 3, Waddinxveen tel. 4198 Zuidkade 93, Boskoop, tel. 4012 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 15 JULI 1976 r1 VOOR Waddm^een r ^Jnaasvecht (Naschrift redactie: Mevrouw G. L. ter Steege-Verkruissen, de Wad- dinxveense uit de Vijverlaan die straks het college van Burgemeester en Wethouders het verzoek wil doen een aanlijngebod voor honden binnen de bebouwde kom in te stellen, kreeg naar aanleiding van haar in het Weekblad voor Waddinxveen geven tileerde hartekreet bijzonder veel re acties. Daarvoor heeft ze dan ook haar telefoonnummer beschikbaar gesteld (3383). Mevrouw Ter Steege- Verkruissen laat ons weten zich bij zonder gesteund te weten in haar actie om te komen tot een aanlijn gebod en dat reacties daarop welkom blijven. Wel gaat zij vanaf komende zaterdag drie weken met vakantie. Maar schriftelijke adhesiebetuigin gen kunt u altijd in de brievenbus van haar huis aan de Vijverlaan 17 kwijt). van een kostbare plaag. Als een hond aan de lijn z’n behoefte moet doen, dan kan dat evengoed gelden voor een kat. En als de kattenbezitter daar niets voor voelt, dan is het geen echte katten liefhebber. Hoeveel katten worden er niet doodgereden, in vergelijking met het aantal honden? De argumenten die mevr, ter Steege deponeerde gelden voor honden en voor katten, met uw mening natuur lijk het laatste punt. En daarom hoop ik van harte dat B. en W. ter zijner tijd ook voor bezitters van katten de zelfde maatregelen zal treffen, als nu alleen voor honden geldt. Naar aanleiding van het artikel ”Wad- dinxveense uit Vijverlaan wil in ons dorp honden aan de lijn” in het Week blad voor Waddinxveen van vorige week deel ik U hierbij mede, dat ik het volkomen eens ben met de uitlatingen en argumenten van mevr. G. L. ter Steege-Verkruissen. Het zijn echter be slist niet de enige huisdieren die schade veroorzaken aan derden. Katten ver oorzaken aan vuilniszakken en vooral tuinen jaarlijks voor honderden gul dens schade, zonder dat daarop ver haal is te doen. De meeste hondenbe- zittrs houden volgens mijn ervaring hun hond aan de lijn, maar ik heb maar een keer gezien, dat een kattenbezit- ster haar poes aan de lijn uit liet. Waar- - om wordt er eigenlijk nooit iets gedaan tegen het euvel om katten zomaar ’s avonds en ’s nachts vrij buiten te la ten rondlopen? Het is ‘een algemeen bekend feit, dat katten nooit in hun eigen tuin hun be hoefte doen, maar dat liever in de tuin van de buren doen. En houd je hart vast, als een krolsche kater zijn bemin de in je tuin ontmoet en niet van zijn avances gediend is. Dan is de schade in Uw tuin al gauw f 100.- aan planten en bloemen. Voor een hond moet men be lasting betalen. Voor een kat niet. Waar om eigenlijk niet? Is dat geen discremi- natie? Ook een paard mag gerust zon der kosten de openbare weg bevuilen. Daar zit toch iets scheefs in naar mijn mening. Waarom voor een paard geen paarden-belasting? Als B. en W. van Waddinxveen na de vakantie nog eens zin hebben, om de honden-misère aan banden te leggen, dat zou ik hun in overweging willen ge ven, om gelijktijdig de kattenplaag on der handen te nemen. Dat gaat dan in een moeite door en veel inwoners van Waddinxveen zullen dan verlost zijn plHlt’W.llt’' a d Ij^sel j .^^^^Ouöerkerk a d Ussei of bezoek van een ambtenaar van de gemeente krijgt; waarom de één wél ontheffing krijgt, of naar een niet door de Minister erkende "school” mag en de ander niet. Een lichtpuntje is, dat onder auspiciën van het Intergemeen telijk Overlegorgaan Midden-Holland geprobeerd wordt te komen tot een re gionale kommissie die tot taak krijgt re gistratie van en voorlichting aan par tieel leerplichtigen te koördineren. Punt blijft evenwel in hoeverre gemeenten daaraan daadwerkelijk zul len meewerken. deze waarderende woor den werden ook de mede werkers aan deze dag be trokken. Voor zover men daar nog in de gelegen heid was bleef men nog enige tijd in de expositie ruimte napraten, waarbij een toepasselijk drankje werd geserveerd aan de "Bamboe-bar”, die bij een congres over televisie- kabels ook al eens dienst had gedaan.” tijkdiploma boekhouden, mavo-4 en sekretaresse-opleiding. PRAKTISCHE VAKKEN: Deze wor den gegeven gedurende een periode van 6 weken en bestaan uit bromfiet stechniek, fotografie, naaien, klussen in huis en jeugd-e.h.b.o. In 1975 behaal den 32 deelnemers het jeugd-e.h.b.o.- diploma. HANDENARBEID: In de lessen werd veel aandacht besteed aan het ontwikkelen van de kreativiteit van de deelnemers en het omgaan met het ma teriaal. Aan bod kwamen; sieraden ma ken, houtbewerken, werken met me taal, boetseren, druktechnieken, textiele werkvormen - waaronder ma cramé en batikken, leerbewerken. WADDINXVEEN Ook dit jaar zul len in 6 verschillende steden verspreid over het hele land ca. 40.000 Jeho vah’s Getuigen met hun vrienden te- samen komen, aldus een mededeling van de Waddinxveense Jehovah’s. Het doel van deze bijeenkomsten is het ge loof in Gods beloften te versterken en de dienst voor God en de mensen te verbeteren. Vele mensen zijn verbijs terd over de berichten van geweld, mis daad, honger en de steeds verder om zich heen grijpende inflatie nagenoeg overal ter wereld en zij vragen zich be zorgd af, waar het toch met deze sa menleving naar toe moet. Het antwoord op de vraag ”Zal het dienen van God uw problemen oplos sen?”, de titel van de openbare lezing op zondagmiddag om half drie, vormt voor hen wellicht de gewenste verlich ting. Behalve dit hoogtepunt van de 4 daagse ’’Heilige dienst” vergadering die van 15-18 juli in de Groenoordhal te Leiden wordt georganiseerd voor de bewoners van de provincies Noord Holland en Zeeland zullen de aanwezigen kunnen genieten van bijbelse toneelstukken in de aankleding van die oude tijden. Alle vergaderingen, waaronder die te Den Haag eveneens voor gehoorge stoorden en voor Italiaans sprekende personen en die te Utrecht voor Spaans sprekende personen, zijn vrij toeganke lijk: Dit is het werkgebied van het Vormingscentrum voor Werkende Jeugd -’Ll "tposkoop NEDERLANDSE TAAL EN RE KENEN; aan het begin van het jaar werd in overleg tussen leiding en kur- sisten bepaald welk vak gevolgd zou worden. Bij deze vakken wordt op ni- veaus gewerkt, mede afhankelijk van teneinde de leden daarvan op de hoog- de vooropleiding. BEROEPSORIËNTERENDE oplei dingen EN KURSUSSEN; na enkele weken moest uit onderstaande mo gelijkheden gekozen worden. Hiervoor werd ook een ouderavond georgani seerd zodat de ouders bij de keuze van DEN HAAG/WADD1NXVEEN - De droogte heeft verstrekkende gevolgen voor watervoorziening i in het Zuid-Hollands glasdistrict. 1 In dat verband heeft het Land- bouwschap een tweetal telegram- men gezonden, die een spoedige i aanleg van het zoetwaterkanaal 1 Waddinxveen-Voorburg beplei- ten. Aan de minister van Verkeer en Waterstaat en het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland heeft het Landbouwschap het volgende telegram gezonden: "Het Landbouwschap verzoekt drin- gend Uw medewerking en volle in- zet voor het zo spoedig mogelijk realiseren van de aanleg van het zoetwaterkanaal Waddinxveen- Voorburg ten behoeve van het veilig stellen van de kwalitatieve en kwan- titatieve watervoorziening in het Westland. Bestuur Landbouwschap Voorzitter Drs. P. Bukman i Secretaris Ir. H. H. Smeenk" 1 PROGRAMMA Bij het Goudse Vormingscentrum voor Werkende Jeugd, dat samenwerkt met de Technische School voor Gouda en omstreken, kent men het volgende programma (althans in 1975). Voor de Waddinxveners is het wellicht interes sant daarvan eens kennis te nemen: WEEKJOURNAAL; waarin onderwer pen besproken worden die in de loop van de week gebeurd waren, op het werk, in de buurt, maar ook die via t.v., radio en krant aandacht kregen. Het is ook de plaats waar meer algemene vragen van kursisten behandeld wor den, zoals bijvoorbeeld het minimum loon en het aantal vakantiedagen. MAATSCHAPPIJONDERZOEK; in projekten van zo’n 5 weken werden in de groepen o.m. de volgende onder werpen behandeld: arbeidsomstandig heden - waarbij tevens een bezoek werd gebracht aan bedrijven, leeftijdsg renzen, politie en justitie - hier werd een rechtszitting bijgewoond, lonen en prijzen, van kinderarbeid tot partiële leerplicht, ons milieu - waarin een excursie naar het Rijnmondgebied en de centrale meldkamer was begrepen, sexualiteit, het gezin. In het kader van 30 jaar bevrijding werd door een aantal groepen een ten toonstelling ingericht over de onderd rukking door fascisme. Tijdens de be handeling van de onderwerpen werd veel aandacht besteed aan ervaringen van de kursisten, die uitgangspunt van het programma vormen. ruggezwemmer en waters pin af en toe een luchtje gaan scheppen, maken gebruik van deze in het water opgeloste zuurstof. - Ze ademen door hun kieuwen of rechtstreeks via hun dunne huid de zuurstof in en ademen koolzuurgas uit, wat dan weer prachtig door de wa terplanten kan worden gebruikt. Nu is het begrij pelijk waarom een dikke kroos- of wierlaag zo fu nest is voor het water. De kroos en het wier aan de Oppervlakte produceren wel zuurstof, maar dat verdwijnt in de lucht en komt niet ten goede aan het slootleven. Tegelijker tijd verhindert de kroos of flaplaag de zonnestra len door te dringen in het water, waar kleine algen en andere waterplanten het licht nodig hebben voor de fotosynthese. Het intéressante van een sloot is, dat alles met alles sa menhangt.Dat houdt ook in dat verstoring van het evenwicht grote gevolgen heeft. De meeste wiersoorten vermenigvuldigen zich ongeslachtelijk, door cel deling. Een alg splijt door midden en dan heb je er twee, daar komt het op neer.Het tempo van ver menigvuldiging hangt af van temperatuur en voed selaanbod. Als de water temperatuur te hoog is en er veel voedingszouten in het water zitten, door ver vuiling met bijv, wasmid delen (fosfaten) of uitge spoelde kunstmest, kan er een geweldige algenexp losie plaatsvinden in het water. Vooral de eencelli ge blauwwieren zijn in dit opzicht berucht.In mooie, warme zomers kunnen ze zich op vervuilde plaatsen zo uitbreiden dat het wa ter er een kopergroene kleur van krijgt. Waterb- loei heet dat verschijnsel, maar florissant is het be paald niet. Veel algen, dat betekent veel zuurstof in het water zou je misschien denken.... Mis. Overdag wel ja, dan produceert zo’n algenmassa een hele vracht zuurstof, maar ’s nachts, als er geen zon licht is,ademen de planten net als wij zuurstof in. ’s Nachts verbruikt de enor me algenhoeveelheid zo veel zuurstof dat er opeens zuurstofgebrek en grote vissterfte kan optre den. Als in de herfst de overmatige algenmassa in het bemeste water af sterft, vergt de afbraak van het dode plantenma- teriaal opnieuw zeer veel zuurstof en dan kan op nieuw vissterfte het ge volg zijn. Onder natuur lijke omstandigheden komt waterbloei niet voor. Waar het evenwicht in de sloot verstoord wordt, loopt de zaak lelijk uit de hand. Na deze vervuilingsmisère nog een positief geluid. Vorig jaar ontdekten we in de sloten ten zuiden van het Spijkerboor kranswier, een fijn ge vormd lichtgroen waterp lantje met ronde puntjes tussen de kransen. Uit die puntjes komen de sporen waarmee hij zich voortp lant. Het kranswier, ofte wel Chara, ruikt ontzet tend vies maar we zijn er toch blij mee, want deze wiersoort komt alleen voor in uitgesproken schoon water. Terwijl deze soort uit vele sloten is verdwenen, tiert het kranswier in het kris talheldere water van de noordwestelijke Nesse- polder nog welig.Houden zo, want een krabbescheer- of krans- wiersloot is een lust voor het oog, én voor je voeten als het warm is. DEN HAAG/WADD1NXVEEN/ REEUW1JK Op een persconfe rentie in het Provinciehuis heeft het recreatieschap Reeuwijk- se Plassen en omgeving de deel- plannen van de Reeuwijkse Hout en Goudse Hout openbaar ge maakt. Deze plannen zullen wor den behandeld in de op 16 agus- tus te houden vergadering van het recreatieschap. De deelplannen zijn ontstaan uit het in mei 1973 vastgestelde recreatiebasis- plan voor de Reeuwijkse Plassen, dat als 'n leidraad gezien kan worden voor de verdere recreatiebve ontwikkeling van dit plassengebied. Het basisplan onderscheidt vijf deelgebieden: Reeu wijkse Hout, Goudse Hout, Plassenge bied, Natuurgebied en 't Weegje in Waddinxveen. Voor het laatste recrea tie- en natuurgebied bestaat al een, zij het reeds verouderd, deelplan, De deelplanen worden ontwikkeld om de samenhang en ligging aan te geven van verschillende te verwezenlijken re creatievoorzieningen. Erin verwerkt zijn de wensen van de deelnemers van het recreatieschap Reeuwijkse Plas sen en omgeving (Gouda, Reeuwijk, Waddinxveen), waarbij aangetekend dient te Worden dat Waddinxveen daaraan niet heeft meegedaan, omdat nog altijd niet een herziening van de fi nanciële verdeelsleutel heeft plaatsge had. Aan de Reeuwijkse Plassen komen twee omvangrijke projecten tot stand: de Reeuwijkse Hout (120 ha, even groot als het Kralingse Bos, zonder de plas) en de Goudse Hout (90 ha). De gemeente Reeuwijk heeft al een krediet beschikbaar gesteld voor het planten van 20 ha bos in de Reeuwijkse Hout. Dit werk zal het begin betekenen van een recreatieproject waar zeer gro te behoefte aan bestaat omdat elders langs de plassen geen mogelijkheden bestaan voor oeverrecreatie. De wal kanten zijn elders allemaal in particu liere handen. GELUIDSWAL Er komen speel- en ligweiden, een ma nege, jachthavens en een kampeerter rein. Een geluidswal moet de overlast die het verkeer op Rijksweg 12 zal veroorzaken, beperken. Vanaf de snel weg komt een aftakking naar de Reeu wijkse Hout. De financiering van het plan rondom de plassen is rond. Voor ae verbreding van de rijksweg is zand gegraven uit een put, waaruit later de nieuwe plas Broekvelden wordt gevormd. De ge meente Reeuwijk heeft uit de zand winning 9 miljoen gulden overgehou den. Door een bijzondere subsidierege ling zal de minister van CRM dit be drag verviervoudigen, zodat uiteinde lijk 36 miljoen gulden ter beschikking staat. ’’Over zes jaar moet”, aldus Reeuwijks burgemeester J. Kok, "de klus geklaard zijn". Aan het Hoogheemraadschap Delfland werd door het Land bouwschap een telegram verzon den met de volgende inhoud: 'Het Landbouwschap is Uw College erkentelijk voor het genomen be sluit tot uitvoering van het zoetwa terkanaal Voorburg-Waddinxveen. Het vertrouwt er op, dat Uw Col lege met volledige inzet de realise ring van dit kanaal, noodzakelijk voor de veiligstelling van de kwali tatieve en kwantitatieve watervoor ziening van het Westland onver wijld ter hand zal nemen. Bestuur Landbouwschap Voorzitter Drs. P. Bukman Secretaris Ir. H. H. Smeenk I Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 De heer J. Koelma, de onvolprezen secretaris van het Comité Bejaar denreis Waddinxveen dat jaarlijks de traditionele bejaardenreis organiseert, zit nog altijd met een ge vonden trouwring. Hij heeft die tijdens de uit gaansdag op woensdag 16 juni bij het bezoek aan Brielle in zijn bezit gekre gen. Zij of hij die sinds die dag een trouwring mist wordt verzocht con tact op te nemen met de heer Koelma, Beethoven laan 18, telefoon 4013. Deskundigen van provinci ale en gemeentelijke elek- 1 triciteitsbedrijven, die een trale antenne systemen aanleggen en beheren, I zijn op bezoek geweest bij NKF-kabel aan de Noord- kade. Over die informatie bijeenkomst geeft De Koppellijn, het personeels blad van dit bedrijf, het I volgende verslag: "Kort na half elf opende de heer Rozeboom van de I afdeling Publiciteit de in- formatiedag met een uit- I eenzetting over de NKF- I organisatie. Ir. H. L. I Gorissen kreeg daarop het woord om aan de hand I van een aantal kleuren dia's een uiteenzetting te geven over de Bamboe- kabei. Aan het eind van de morgen werd ter visua- I lisatie van het gesproken - woord door de bezoekers een rondgang door het bedrijf gemaakt. j Na de lunch werd onder grote belangstelling een i aantal demonstraties ge- I geven waarbij de Bamboe- E kabel aan zeer zware keu- I ringen werd onderworpen. |5 De heren Groenen, Van Soest, en Van Wingerden, die de proeven demon streerden of van commen taar voorzagen ondervon den een uitermate ge boeid gehoor. Ook de beelden op de oscillos- coop bij de meetappara tuur, bediend door de dames die dagelijks met deze apparatuur bezig zijn, hadden niet over gebrek aan belangstelling te kla gen. De heer Van Sbest maakte zich vervolgens verdienste lijk door de gasten de ver bindingstechniek van de Bamboe-kabel op zeer in structieve wijze te demon streren. Met eenvoudige gereedschappen, die spe ciaal daarvoor ontwikkeld zijn, werden de einden doorverbonden. Een forum, waarin behal ve de heren Gorissen en Van Soest, ook de heren Stoopman en Rijcken hadden plaatsgenomen, beantwoordde vele vragen op technisch en commer cieel terrein. Vragen over de mantel- kleur, de temperatuur, over demping (die er niet is, mits de koppeling goed gemaakt is). Vragen over, de buitenmontage, de in vloed van het zonlicht op de mantelkleur, kortom veelal vragen over de praktische toepassing en de montage van de NKF- Bamboe-kabel. De heer Stoopman, die het forum voorzat, besloot: "Wij hebben getracht u van daag zo volledig mogelijk te informeren over fabri cage en toepassing van de Bamboe-kabels. Hoe dit produkt met uiterste zorg v.ordt behandeld; een pro dukt waar we trots op zijn”. Na nog enige woor den gezegd te hebben over de relatie tussen afnemers en leverancier, besloot de heer Stoopman met zijn dank uit te spreken tot de gasten voor hun komst. In Een sloot in Waddinxveen groeit langzaam dicht met flap. Voor het slootleven is dat funest, want de groen-gele deken houdt het zonlicht uit het water, ’k Heb geprobeerd het openlucht-aquarium open te houden door elke dag een poosje flap te vissen. Je moet het wel dagelijks doen, want als je de groe ne brij enkele dagen met rust laat, kun je weer van voren af aan beginnen. Ongelooflijk, zo hard als het groeit met dit warme weer. „Flap", zegt het draderige spul als het druipend op de kant valt. Het is een vreemde plant, er zitten geen wortels, stengels en bladeren aan. Kun je het dan wel een plant noemen? De flora geeft het ant woord: Flap behoort tot de sporeplanten en om precies te zijn tot de afde ling wieren of algen. Het kenmerkende van de wie ren is dat ze alleen uit blad bestaan. Behalve de draderige wiermassa die de smeuïge en veelzeggende naam ,,- flap" draagt, zien we op het slootoppervlak vaak een met lucht gevulde wiersoort drijven. Glib berig, grillig, langwerpig en rond.Het lijkt wel een darm; vandaar de naam darmwier. Naast deze grote soorten op het wa ter, leven er in het water vele kleine algensoorten. De aquariumbezitters kunnen ervan meepraten. Als een doorzichtige groene vitrage hechten de algen zich aan de ruit en de laag wordt steeds dik ker. De oplossing van het probleem is het houden van een paar slakken in de bak.Slakken zijn ver zot op algen, ze schuiven als stofzuigers over de rui ten die zo mooi algenvrij blijven. Verder zijn er nog tientallen wiersoorten die vrij door het water zwe ven en die je alleen met loupe of mikroskoop te zien kunt krijgen. Algen hebben dat bijzon dere vermogen van alle groene planten, waarop het leven op deze aardbol is gebaseerd. Ze kunnen van koolzuurgas en water, onder invloed van zon licht, suiker maken. Die suiker wordt gebruikt voor de opbouw en het groeien van de plant. Maar ook de slak profi teert van het vermogen van de alg om voedsel te maken. En de watervlo, die algen eet, profiteert ervan en de rietvoorn die algen en watervlooien eet, heeft er ook profijt van. Zelfs snoek en visotter, die rietvoorns vangen, le ven uiteindelijk van het vermogen van de alg om uit het water en koolzuur, met behulp van het zon licht, plantaardig voedsel te produceren. Wieren zijn als stapelvoedsel voor de hogere trappen van de voedselpyramide in de sloot onmisbaar. Nog op een andere manier zijn ze ergbelangrijk. Bij het pro- duktieproces, de fotosynt hese, komt als afvalpro- dukt zuurstof vrij, dat op lost in het water. Waterdieren die niet als Deze opleiding wordt verzorgd in het sa- menwerkingsprojekt van Vormings centrum en de Technische School voor Gouda en Omstreken. Dit is een kursus in het kader van het leer lingstelsel van de stichting Vorming en opleiding Detailhandel. Het programma beslaat een hele dag en bestaat uit verkoopkunde, winkelad- ministratie, reklame, warenkennis en algemene vorming. b. Kantoor-oriëntatie. Gericht op het typen, nederlandse handelskorres- pondentie en algemene kantoorken- nis. c. Kinderverzorging met de volgende onderdelen: kinderopvoeding, kin- derhygiëne, spel en spelleiding. d. Engelse handeiskorrespondentie voor Mavo-gediplomeerden. e. Algemene ontwikkeling voor die kursisten die geen huishoudschool- of LTS-diploma hebben gehaald. Er is de mogelijkheid het IV1O- sleuteldiploma te behalen. f. Technische oriëntatie. Bestaande uit de onderdelen houtbewerking en metaalbewerking. Vooral werd aan dacht besteed aan de omgang met gereedschappen, algemene theorie en veiligheid. Huiswerkklas voor kursisten met specifieke wensen. Begeleid werden vooral: middenstandskursus, prak- GOUDAAVA DDINX VEEN - Dertig jongeren uit Waddinxveen, 23 meisjes en 7 jongens, bezoeken het Vormingscent rum voor Werkende Jeugd voor Gouda en omstreken aan de Goudse Groen van Prinsterersingel. Dat blijkt uit het deze week verschenen jaarverslag 1975 van dit vormingscentrum, dat er verder melding van maakt dat op 1 november vorig jaar 243 jongeren de cursussen volgden. Uit dit verslag blijkt dat de doorgevoer de wijziging van de leerplicht, te weten voor 15-jarigen (10e leerjaar) werd een volledige leerplicht ingevoerd, terwijl 16-jarigen (11e leerjaar) een partiële leerplicht van twee dagen kregen, een daling van het aantal kursisten teweeg bracht. Deze wijziging en de tendens om langer volledig dagonderwijs te vol gen en de start van de drie protestants- christelijke centra in Gouda en de regio deden het aantal deelnemersuren teruglopen van 3980 vorig jaar, naar 3620 op 1 november in 1974. Daarmee daalde ook het aantal toegestane vor- mingsleiders van 18 naar 14. Door ouders en deelnemers wordt een grote mate van willekeur ervaren op het gebied van de registratie van en de kontrole op de partiële leerplicht, aldus meldt het jaarverslag. In het beleid van de verschillende gemeentes bestaan grote verschillen. Veel hangt af van de mening van de betrokken ambtenaar. Vanuit het vormingscentrum zijn veel gesprekken gevoerd en brieven ge schreven om op de over het algemeen slechte situatie te wijzen. Hier en daar treedt enige verbetering in, maar het totale beeld blijft sjpcht. Van de korres- pondentie op dit punt zijn afschriften verzonden naar de vaste kommissie voor onderwijs van de Tweede Kamer, te te stellen van de verschillende prob lemen die er zijn.De willekeur die wordt ervaren, wreekt zich onder meer in de motivatie voor deelname aan het programma. Voor ouders en leerlingen is het ten ene male onduidelijk, waa- [°mu d_e é,én.Wel en_de_a"der_géén briJef hun"zoon“ ofdochtér beüokke'n Vel den. De mogelijkheden waren: a. Opleiding winkelpersoneel.

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 9