Gouwewater ongeschikt als zwemwater union Gemeentebestuur positief over onderzoek baarmoederhalskanker h1 EEN UITSTRIJKJE, WAT IS DAT EIGENLIJK? Wethouder H. Huizer werkt misverstanden weg Financiële commissie L voor St. Victorparochie KALENDERS 1977 VOOR Pater Spruit volgt deken Regeer op WADDINXVEEN/GOUDA Benoeming Wielaard voor de fiets Agenda van WSE-jeugd DALMATIËR WHISKY KREEG 15 JONGEN Uitstrijkje Baarmoederkanker I’ SM*' 5 lók f UNION kwaliteit van het Gouwewater als zwemwater. Uit de steekproeven die werden genomen kwam het labora torium tot de volgende conclusie: ’’Zowel chemisch als bakteriologisch gezien is De Gouwe ongeschikt als een steekproef. Het Gouwewater dat door zijn boezemfunctie een grote doorstroomsnelheid kan hebben, kan in korte tijd van samenstelling ver anderen. Het zwemmen in de Gouwe moet mede daarom worden ontraden. WADDINXVEEN De heer D. F. Meeder uit Alblasserdam is benoemd tot onderwijzer aan de openbare Prof. Kohnstammschool voor MAVO (Mau- ritslaan). Hij volgt de heer W. F. Son- dermeijer op. die per 1 augustus is be noemd tot leraar aan een scholenge meenschap in Capelle aan den IJssel. De heer Meeder was tot voor kort werkzaam aan de Johan van Olden- oarneveltscholengemeenschap in Rot terdam. Dorpstraat 26 - Tel. 2009 Dit is kanker van het baarmoeder- lichaam en dat is iets anders dan kanker van de baarmoederhals. Hij is dan ook niet te ontdekken met een uitstrijkje. Vrouwen die tijdens of na de menopau ze een tussentijdse bloederige afschei ding hebben, moeten onmiddellijk voor onderzoek naar de dokter gaan. Vaak wordt dan een ’’curettage” verricht om de binnenwand van de baarmoeder WADDINXVEEN Op initiatief van het gemeentebestuur van Wad dinxveen, mede naar aanleiding van door inwoners gestelde vragen, heeft het Waterleidinglaboratorium Zuid een onderzoek ingesteld naar de Wethouder H. Huizer (SGP/Hervormde Kiesvereniging). Voorzitter van de financiële commissie is de heer H. Heller, die tevens pen ningmeester is van het parochiebestuur. Andere leden zijn de heren W. Water reus, J. A. Lelieveld en F. G. L. Bergsma. Dankzij de bemiddeling van de finan ciële commissie gaat de heer P. J. Kiens zich inzetten voor de parochiële boek houding en de heer A. I. Scholten voor de administratie van de vrijwillige bij dragen, terwijl de heer A. J. van Leeuwen voor de organisatie van de bijdragen die per kas geïnd worden blijft zorgdragen. WADDINXVEEN Voor de jeugd van de voetbalvereniging WSE zijn in het komend voetbalseizoen een reeks nevenactiviteiten georganiseerd. De agenda daarvan is deze week bekend gemaakt. Meegedeeld is dat het in de bedoeling ligt een mini-voetbalshow te gaan bekijken, terwijl er verder vol doende competitie-oefen- en vriend schappelijke wedstrijden plus trainin gen een heel seizoen lang op het pro gramma staan. Elk elftal mag daarnaast drie lichtwedstrijden spelen en zal aan zo’n vijf tournooien kunnen deelne men. De agenda voor de nevenactivi teiten van de WSE-jeugd ziet er zo uit: 6-7 aug. Pupillensportdagen (D, 11 en 12 jaar en E, 7-10 jaar). 3 sept. C jeugd, eerste bijeenkomst, competitie dammen, schaken, tafelten nis, biljarten. 10 sept. B jeugd, eerste bijeenkomst, idem. 1 okt. D jeugd, eerste bijeenkomst, idem. 8 okt. E jeugd, eerste bijeenkomst, idem 29 okt. C jeugd, eerste bijeenkomst. 5 nov. B jeugd, tweede bijeenkomst. 12 nov. D jeugd, tweede bijeenkomst. 19 nov. E jeugd, tweede bijeenkomst. 3 dec. Film C, B, A. jeugd. 4 dec. St. Nicolaasfeest. 17 dec. D jeugd, derde bijeenkomst. 7 jan. E jeugd, derde bijeenkomst. 14 jan. C jeugd, derde bijeenkomst'. 21 jan. B jeugd, derde bijeenkomst. 4 febr. Kegelen A jeugd. 18 febr. Kegelen C jeugd. 25 febr. Film A, B, C. jeugd. 26 febr. Film pupillen. 11 maart E jeugd, vierde bijeenkomst. 18 maart D jeugd, vierde bijeenkomst. 25 maart B jeugd, vierde bijeenkomst. 1 april C jeugd, vierde bijeenkomst. project is - te worden gewacht. De bedoeling is dat de Waddinxveense vrouwenorganisaties samen met de huisartsen en het gemeentebestuur de helpende hand bieden bij een mogelijk bevolkingsonderzoek naar baarmoe derhalskanker. Een dergelijk onder zoek zal worden voorafgegaan door ruime voorlichting. De vrouwenorgani saties die zich achter het initiatief van een jaar geleden stelden zijn: De Ne derlandse Christen Vrouwen Bond, de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, de Katholieke Land- en Tuinbouwvrouwenbond, de Vrouwen bond van het NVV, de Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, de Christelijke Plattelandsvrouwen Bond, de Hervormde Vrouwendienst, de Gereformeerde Vrouwenvereniging Bij de Bron en de Nederlandse Ka tholieke Vrouwenbond. De drie jaar geleden met emeritaat gaande en in Waddinxveen wonende deken G. P. Regeer wordt met ingang van 1 au gustus opgevolgd door pater drs. Cor nells P. Spruit CP. In het dekenaat Gouda, waartoe ook Waddinxveen be hoort, is deken Regeer op verzoek van het bisdom Rotterdam als waarnemd deken blijven werken. De installatie van pater Spruit is op donderdag 19 augustus in Haastrecht. Drs. Spruit is provinciaal van de Ne derlandse Passionisten, een bestuurlij ke functie waarin hij aan het hoofd staat van de orde, die werkzaam is in Nederland, Duitsland, Brazilië, Indo nesië en Bulgarije. Hij woont in het klooster te Haastrecht. Ook als deken blijft pater Spruit in Haastrecht als provinciaal gevestigd. De nieuwe deken werd in 1935 in Haas trecht geboren en in, 1962 door mon seigneur Moors van Roermond tot priester gewijd. Hierna studeerde hij theologie in Nijmegen en sociale we tenschappen te Leuven (België). Van 1969 af was pater Cor Spruit verbon den aan het Katholiek Sociaal Kerke lijk Instituut in Den Haag, waar hij deelnam aan sociologische research. Sinds 1973 is hij algemeen overste van zijn orde. Bekend is dat de regio Rotterdam één van de gebieden is waar vooruitlopend op een landelijk bevolkingsonderzoek activiteiten zullen worden ontplooid in het kader van de strijd tegen kanker van de baarmoedermond. Wethouder Huizer vertelde de raadscommissie dat er in Waddinxveen geregeld ge sprekken plaatsvinden met vertegen woordigsters van de plaatselijke vrou wenverenigingen en huisartsen, mede om te bereiken dat onze gemeente meedraait in het Rotterdamse project. Dat heeft medische, financiële, organi satorische en administratieve voorde len. INITIATIEF In dit dorp zijn het negen hier werk- zwemwater. De monsters bevatten zeer veel colibakteriën en kiemen. Het nitrietgehalte is hoog, wat wijst op een slechte zelfreinigende werking van het water”. Hierbij kan worden opgemerkt dat dit het resultaat is van WADDINXVEEN De rooms-katholieke St. Victorparochie heeft een finan ciële commissie in het leven geroepen. Naast de organisatie van de jaarlijks terugkerende actie ’’Kerkbalans” heeft deze spontaan door een aantal parochia nen in overleg met het parochiebestuur gevormde commissie tot taak te advi seren in zaken de financiën van de kerk betreffende. GOUDA/WADDINXVEEN Nu het laatste halfjaar van 1976 is begonnen start de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren met de jaar lijks terugkerende verkoop van haar kalender voor 1977. In Waddinxveen houdt zich daarmee bezig de heer C. Metselaar, Wingerd 85, telefoon 3781. Hij fungeert in onze gemeente als de contactpersoon van de Dierenbescher ming, afdeling Gouda en omstreken (1700 leden). In Waddinxveen is (nog) geen zelfstandige afdeling. De nieuwe, veelkleurige, kalender wordt verkocht voor f 4,15 per stuk.-De opbrengst komt geheel ten goede aan het veel omvattende werk van de Dierenbe scherming in ons land. Op een afstand dragen wij daar kennis van als wij kij ken naar het dit voorjaar door Zuid- hollands commissaris der Koningin, mr M. Vrolijk, officieel geopende Dieren tehuis Midden-Holland aan de Goudse Bloemendaalseweg. Aan de exploi tatie van dit tehuis wordt door het ge meentebestuur van Waddinxveen een steentje bijgedragen. Financieel heeft het Dierentehuis het overigens moei lijk genoeg omdat er in deze streek nog diverse van de 26 gemeenten zijn, die nog geen cent hebben overgehad voor het in deze tijd van het jaar vol met honden en poezen zittende dieren onderkomen. De heer C. Metselaar heeft ons ver teld dat de gelden, waarover de Ne derlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren mede door haar kalender- verkoop (nog belangrijker is het na tuurlijk voor minimaal f 15,- lid te worden van deze organisatie aan de Laan Copes van Cattenburch 73 in Den Haag) de beschikking krijgt, geheel ten goede komen aan de dieren, onder an dere door: de instandhouding van de Inspectie dienst; 20 inspecteurs zijn dagelijks be- twee jaar volhouden”, aldus de finan ciële commissie, die de parochianen heeft gevraagd de in het kader van ’’Kerkbalans” gedane toezeggingen vroegtijdig realiteit te laten worden, louter en alleen op praktische gronden. De kerk moet tenslotte met een zeker regelmaat aan haar regelmatige ver plichtingen kunnen voldoen. De rooms katholieken hebben voor dit jaar de inkomsten en uitgaven begroot op 218.500,-, inclusief een exploitatie tekort van f 35.500,-. •••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••I zaam zijnde vrouwenverenigingen ge weest die vorig voorjaar de kat de bel hebben aangebonden. Zij vroegen en kregen toen direct de steun van de huisartsen in hun streven naar een be volkingsonderzoek naar borst- en baar moederhalskanker. In een brief werd toen het vermoeden uitgesproken dat veel vrouwen moeite hebben om de huisarts te vragen een uitstrijkje van de baarmoeder te vragen. Overigens is dit een zaak, die iedere vrouw individueel met haar dokter kan bespreken en la ten doen. In dat opzicht hoeft zeker niet op het bevolkingsonderzoek - dat organisatorisch natuurlijk een heel WADDINXVEEN De dalmatter Whisky van veehouder M. N. Boer van de Bloemendaalseweg 12a heeft onlangs maar liefst een nest met 15 honden gekregen, waarvan er 13 in leven zijn gebleven: 9 reuen en 4 vrouwtjes. In tussen hebben 10 jonge dalmatiërs elders een liefdevol onderkomen gevon den, want het was voor Whisky en de familie Boer natuurlijk wel een bijzon dere gewaarwording opeens met zoveel jonge honden geconfronteerd te wor den. "We hebben onze dalmatiër juist laten dekken omdat de dierenarts dat voor, het 3 jaar oude dier wel goed vond, maar wie rekent dan op zo’n groot nest. Dat hoefde van ons natuurlijk helemaal niet, want we hebben in ons land tenslotte honden genoeg”, zei mevrouw Boer ons vanmorgen. WADDINXVEEN Het gemeentebestuur van Waddinxveen staat bijzonder positief tegenover de gedachte in onze gemeente een bevol kingsonderzoek naar baarmoederhalskanker of ’’cervixcarcinoom” op stapel te zetten. Wethouder H. Huizer (SGP/Hervormde Kiesvereni ging) van sociale zaken en volksgezondheid heeft daarover laatst in de vergadering van de raadscommissie voor sociale zaken en volksgezond heid geen misverstand laten bestaan. grondig te kunnen onderzoeken. Het i mogelijk dat er niets aan de hand is ei dat de bloeding gewoon behoort tot het veranderingsproces van de menopauze. De praktijk wijst echter uit dat bij 5 procent van de vrouwen die na de me nopauze een bloederige afscheiding ver tonen, sprake is van kanker. Kanker van de baarmoeder komt in tegenstel ling met de eerder genoemde baarmoe- derhals-kanker, vaker voor bij vrouwen die de overgangsjaren al achter de rug hebben dan bij jongeren. Dikke vrou wen en vrouwen met een verhoogde bloeddruk of suikerziekte lopen een iets groter risico. Bij een uitstrijkje wordt de baarmoe derhals in zicht gebracht en er wordt wat slijm uit gehaald. Dit wordt onder zocht door ’’cytoloog”, ofwel de cel- specialist Het uitstrijkje wordt ook wel de Pap-test genoemd, naar de ontdek kers Papanicolaou en Traut. Zij ont dekten dat het celbeeld van het slijm uit de baarmoederhals al kan aantonen of er wel of niet sprake is van kanker of van een voorloper hiervan. Dit be tekent dat de ziekte aantoonbaar is vóór er sprake is van een met het blote oog zichtbaar wondje aan de baarmoe derhals. Er zou geen enkele vrouw hoeven ster ven aan kanker van de baarmoederhals als alle vrouwen jaarlijks een uitstrijkje lieten maken. Helaas is dit nu nog in de praktijk onmogelijk. Er is nu nog geen landelijk bevolkings onderzoek, maar daar wordt wel aan gewerkt In Utrecht heeft Cyt-U-Uni- versitair twee jaar lang een onderzoek gedaan, waarbij alle vrouwen tussen 25 en 60 jaar regelmatig worden opgeroe pen voor een uitstrijkje. Daaruit is ge bleken dat een onderzoek in het vroeg ste stadium van kanker absoluut zinvol is en uitvoerbaar, ook voor grote groe pen vrouwen. De Centrale Raad voor de Volksgezondheid heeft de regering dan ook dringend geadviseerd zo snel mogelijk een landelijk onderzoek van start te laten gaan. Dit kost miljoenen en daarom zal er nog wel wat tijd over heen gaan voordat iedere geslachtsrijpe vrouw in Nederland voor een uitstrijkje naar een consultatiebureau wordt op geroepen. Kortgeleden heeft de St. Victorparo- chie de parochianen laten weten dat ’’Kerkbalans” ongeveer f 150.000,- toezeggingen heeft opgeleverd. Een dikke halve ton hiervan is al overge- J maakt. Overigens bedraagt het exploi- tatietekort over 1975 voor de St. Vic- DE DIERENBESCHERMING J tatietekort over 1975 kan’nu nog ten laste van de aanwezige reserves wor- den gebracht, maar gezien het niveau e daarvan, kunnen we dit maximaal nop zig met het houden van toezicht op: veemarkten, slachthuizen, dierenver voer, het onderzoek van klachten, het opsporen van delicten, verbeteren van de leefomstandigheden van dieren in de ruimste zin, letten op de naleving van wetten (Jachtwet, Vogelwet, Wet op de Dierenbescherming, Honden en Kattenbesluit, enz.); meer dan 80 asiels van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren die zwerfdieren en afstanddie- ren opnemen, dieren die gewond zijn in het verkeer ophalen en medisch la ten verzorgen; het zoeken naar mogelijkheden ter verbetering van de omstandigheden waaronder dieren moeten leven in de bio-industrie (mestkalveren, legbatte rijen, enz.); de Centrale Asielraad die bevordert dat er streekasiels komen in die delen van ons land waar nog geen asiel is ge vestigd en die bestaande asiels advi seert en steunt; het laten onderzoeken (zgn. histolo- gisch onderzoek) van de samenstel ling van voer voor honden en katten; het samenwerken met de Wetgever teneinde te komen tot verbetering, wij ziging of aanvulling van de bestaande wetten, c.q. het uitvaardigen van in voerverboden voor uitheemse dieren, enz.; het onderhouden van internationale contacten ter bestrijding van misstan den (walvisvangst, vogelvangst in Italië, zeehondenvangst en doodknuppelen van jonge zeehondjes, o.a. in Canada); het ingrijpen bij calamiteiten waarbij dieren zijn betrokken (o.a. recentelijk bij een circus waarvan de dieren - ten gevolge van een conflict tussen ver huurder van de tent en de eigenaren van de dieren - letterlijk in de kou en zonder voedsel kwamen te staan). Zo ziet de kalender van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren er voor volgend jaar uil. Een veelkleurig ding vol met - uiteraard - dieren. WADDINXVEEN Kanker is de meest gevreesde ziekte van onze tijd. Toch zijn er vormen van kanker die, als ze vroeg worden opgespoord, voor hon derd procent kunnen genezen. Baarmoederhalskanker of ’’cervixcarci noom” is daarvan een goed voorbeeld. Dit komt doordat de ziekte zo’n lang zaam verloop heeft. Het duurt ongeveer twee jaar voordat het proces kwaad aardig wordt en als in die periode door middel van een uitstrijkje kankercellen worden ontdekt, hoeft de patiënte zich toch niet ongerust te maken. Cervix carcinomen komen het meest voor bij vrouwen tussen de 25 en 45 jaar en het zou dus goed zijn als alle vrouwen bo ven de 25 jaar ieder jaar een uitstrijkje lieten maken. In het beginstadium van de ziekte zijn er geen symptomen; in een later sta dium treedt bloederige afscheiding op, spontaan of na geslechtsgemeenschap. De behandeling hangt af van het sta dium waarin het carcinoom verkeert. Soms geeft men bestraling, in andere gevallen wordt de baarmoeder wegge nomen en ook wordt wel een combi natie van operatie en bestraling toe gepast Men weet niet hoe cervixcarci noom ontstaat. Er zijn wel enkele op merkelijke dingen over bekend. Men veronderstelt bijvoorbeeld dat een slechte hygiëne en chronische ontste kingen waarvan afscheiding het symp toom is, de ontwikkeling van kanker in de hand kunnen werken. Een ander opvallend gegeven is dat deze vorm van kanker onder nonnen nooit voor komt. Men mag dus aannemen dat vrouwen die regelmatig seksueel ver keer hebben, gevoeliger zijn voor de ziekte. Bovendien weet men dat de kans op cervixcarcinoom groter is naar mate een vrouw jonger was bij de eer ste geslachtsgemeenschap.

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 2