AAN DE ONDERWEG Waddinxveen op weg naar 2000 Daar werken we Driehoek Bredeweg-ZukL Dwarsweg rijksweg 12 nieuw bedrijfsterrein? De grootste showroom van zonweringen vindt u inDoskoop! DE HUISJES VAN met zijn allen ’’EIGEN HAARD” JU Voor bevordering werkgelegenheid in de streek I Nieuws D. GORISSEN-BOODE VIJFTIG JAAR GETR O UWD van onze bedrijven Collecte opbrengst I I de Zójjweringsspeciali§terv iiiiiiiihiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiihiiH 1412 3478 ca. 300 ca. 3800 624 860 ca. 50 ca. 900 2036 4338 ca. 350 ca. 4700 Mannen 18 26 618 357 12 7 556 74 707 23 5 578 79 348 52 18 288 47 23 3 19 12 45 50 3 64 30 Totaal 18 39 575 86 752 73 8 642 109 906 404 35 10 552 110 19 5 1 i i HUISWERKSTUDIO 31 dagelijkse huiswerkbegeleiding O studiecentrum gouda Buiten zonwering Binnen zonwering ◦JALOEZIEËN OROLGORDIJNEN Deur- en raamhorren Vouwdeuren WADDINXVEEN Het Waddinxveense gemeentebestuur is van me ning dat de werkgelegenheid kan worden bevorderd door gronden aan te wijzen, waarop - zo daaraan behoefte bestaat - ten behoeve van de regionale werkgelegenheidsontwikkeling industrie- en bedrijfsvestiging mogelijk is. In het ’’definitieve” ontwerpstructuurplan Waddinxveen staat dat het gebied dat daarvoor het meest in aanmerking komt is gele gen in de driehoek Bredeweg-Zuidelijke Dwarsweg-rijksweg 12 (Utrecht-Den Haag), omdat het bijzonder gunstig is gelegen ten opzich te van de belangrijkste woonkernen in deze streek. Het gebied tussen spoorlijnen en rijksweg waar ook het veilingcomplex staat, zou het open gebied maar in beperkte mate aantasten. iNiiiiiiiiiiiiiiiiiniiihiiiiiiiiiiiiiw mi WADDINXVEEN De huisjes van de 34 jaar bestaand hebbende vereniging ’’Eigen Haard” aan de Onderweg, bij de grens met Zeven huizen, zijn voor oudere Waddinxveners een begrip. Nieuwingekomen plaatsgenoten halen bij het horen van ’’Eigen Haard” onbegrijpend hun schouders op. Daarom wat informatie over de manier waarop een halve eeuw geleden die woningen in de omgeving van het huidige woonwa genkamp er zijn gekomen. Vrouwen 13 3. Bundeling van activiteiten m.b.t. de werkgelegenheid met de omringen- iH rrpmppnfpn ic n 111 iz 2066 236 2129 1. I I I telijk voorschot, want het rijk zou deze komen voor zo’n plaatsje werd het Bootstraat 7. Boskoop. ®lÖl727H389(^£H^)(n!u^aïvë?dan?ï van de Onderweg, (toto: weeK- 5 5 4 I j 4 3 j Totaal nijverheid Diensten Handel Verkeer, horeca, scheepvaart Krediet- en bankwezen Verzekeringswezen Overige bedrijven, overheidsdiensten, vrije beroepen Onderwijs Eredienst 204 58 1 ■1 BESTUUR Het bestuur van de vereniging ’’Eigen Haard” was aanvankelijk als volgt samengesteld: J. Roubos, voorzitter, A. G. de Zwart, secretaris en J. P. de Zwart, penningmeester. De contributie was .2,- per jaar. Naarmate er meer ingewikkeld voorbereidend werk ver- aanpak vergt, met name ook daar te verwachten valt dat in de toekomst "'_221o. anderzijds de bedrijven in Waddinxveen zich voor het aantrekken van per- richten. De drie recente nota’s die uitgebracht zijn heten: ’Aspecten van werkgelegenheid en bedrijvigheid in Waddinxveen”, Stad en landschap, januari 1971. 2. ’’Rapport werkgelegenheid Waddinxveen 1972”, overlegorgaan N.V.V., N.K.V., C.N.V., Waddinxveen, juni 1972. 3. Rapport over de werkgelegenheid in de gemeente Waddinxveen, gemeente Waddinxveen, Waddinxveen, september 1974. De voornaamste conclusies uit deze nota’s zijn hieronder samengevat. Conclusies nota gemeentelijke stedebouwkundige Stad en Landschap BV: 1. Een aanzienlijke groei van de industriële werkgelegenheid is voor Wad- zolder omvatten. Dit was in die tijd heel wat. De meeste gezinnen moesten nog in bedsteden slapen. De eerste drie jaar was de huur 2,75 per week en daarna 4,- per week. Hiermede losten men zijn eigendom af. Het geheel in eens aflossen mocht niet. In 1926 werden er nog *2 stukjes grond uitgegeven nl. aan A. van Hoven en Cr. Sanner. Er bleef natuurlijk land over, omdat er niet meer gegadigden waren. Dit zogenaamd ”los land” kon WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 29 JULM976 DRIE NOTA’s OVER J WERKGELEGENHEID WADDINXVEEN De werkgelegenheidstoekomst voor Waddinxveen is J 4 neergelegd in een drietal - van verschillende kanten afkomstige -'nota’s. J 2 Hoewel de daarin gedane aanbevelingen onder meer door een verschil in F J benaderingswijze nogal uiteenlopen, kan als uiteindelijke conclusie gelden, F J dat de werkgelegenheid een ingewikkeld vraagstuk is dat een regionale F aanpak vergt, met name ook daar te verwachten valt dat in de toekomst F veel werknemers uit Waddinxveen op de regio zijn aangewezen, terwijl anderzijds de bedrijven in Waddinxveen zich voor het aantrekken van per- soneel vermoedelijk vooral op werknemers vanuit de streek zullen moeten andere landbouwbedrijfjes gebouwd, zodat er geen ”los land” meer is. De huisjes zijn in de loop der tijd veel veranderd. Neem bijvoorbeeld het expeditiebedrijf Roubos maar eens. Ook het huis van A. van Tienhoven, op de hoek van de bocht in de Onder weg is geheel veranderd. Elke oud- Waddinxvener weet in ieder geval dat keuken, 1 gangetje, 1 stenen schuur daar huisjes staan van "Eigen Haard”, met w.c. boven en een grote slaap- g PILLE (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN Op woensdag 11 augustus staan de heer D. Gorissen (72) en mevrouw A. M. Gorissen-Boode (71) van de Dorpstraat 14 er blij en dankbaar bij stil dat het die dag 50 jaar geleden is dat zij in het huwelijk traden. Dat gebeurt dan in een in de hervormde Immanuëlkerk om half vier te houden dienst en met een daarop tussen half vijf en half zes volgende receptie. Op zaterdag 21 en zondag 22 augustus staat in een hotel-restaurant in Dwingeloo een geweldig familie-week- einde op het programma. De heer en mevrouw Gorissen, zo’n 45 jaar in Waddinx- yeen wonend, kregen 9 kinderen, 6 dochters en 3 zoons. Zij hebben 21 kleinkinderen, inclusief de pas geboren Dirk, die de naam draagt - evenals zijn vader - van zijn grootvader. De heer Gorissen is in onze gemeente geen onbekende. Hij was ouder ling van de hervormde Immanuëlkerkgemeente, was bestuurslid van het CNV, afde ling metaal en verzette bestuurswerk voor het Christelijk Nationaal Schoolonder wijs. De gepensioneerde voorman-bankwerker, die werkte bij het carrosseriebe- drijf Verheul en daar nog de overname door British Leyland meemaakte, mag er graag met zijn vrouw op uit trekken. De in heel het land verspreid wonende kinde ren zijn uiteraard vaak het eindpunt van deze ritjes van dit in goede gezondheid ver kerend gouden echtpaar. >orten werden neergeïegd - feite weini'g effectiefs mee ge daan kon worden. Dat had ook te ma ken met het feit dat het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) in Gouda niet in staat zou zijn maandelijks de op Wad dinxveen betrekking hebbende werk loosheidscijfers dooor te geven en dat de bestrijding van deze problematiek toch eigenlijk een zaak is die regionaal moet worden aangepakt. VANOUDS AMBACHTELIJK Waddinxveen is vanouds een ambach- telijk/industriële gemeente geweest, aanvankelijk gericht op de papierfabri- kage, later met het accent op de hout bewerking en de meubelindustrie. De meeste bedrijven zochten een vesti gingsplaats langs de Gouwe, daar zij wegens hun omvangrijke grondstoffen en eindprodukten aangewezen waren op vervoer over water. De reeds be staande bedrijvigheid langs de rivier is aanleiding geweest om ook de latere industrieterreinen dichtbij de Gouwe te projecteren, hoewel de aldaar geves tigde bedrijven weinig meer van de ri- vierfunctie gebruik maken. Zij hebben in plaats daarvan een veel groter be lang bij goede verbindingen van hun bedrijf naar de autowegen. De Volkstelling 1971 wijst uit dat ca. 40% van de plaatselijke beroepsbevol king binnen de gemeente werkt, tevens ca. 40% een vast werkadres in een an dere gemeente heeft, terwijl ca. 20% niet over een vast werkadres beschikt (bijv, vertegenwoordigers). Exacte ge gevens omtrent de gemeenten waarop het forensisme is gericht, zijn nog niet aanwezig. Enig houvast biedt een in 1970 gehouden enquête (streekproef 1 op 7 adressen), waaruit bleek dat van degenen die niet in Waddinxveen werk zaam waren, 33% in de Haagse agglo meratie werkte, 21% in de Rotterdam se agglomeratie, 18% in Gouda en 28% elders buiten Waddinxveen. Bij ons ziet u het, zoals het straks bij u thuis hangt. O.a. OROLSCHERMEN (in vele uitvoeringen) ◦MARKIEZEN (óók reparaties en vernieuwen) De allergrootste keuze! Échte service en garantie. Alléén bij (Wl BBS Bi een woning te bouwen, mits deze land arbeider 10% van de totale kosten kon storten. Deze 10% mocht geen geleend geld zijn, maar eigen geld. Dit was in de twintiger jaren een heel bedrag en dat had niet iedereen. Maar goed, in 1924 waren het het toenmalige SDAP-raads- lid C. J. Fafiani en het ARP-raadslid A. van Nielen die het initiatief namen om met enkele landarbeiders uit Wad dinxveen bijeen te komen voor een be spreking om ook voor hen iets te doen. Hieruit vloeide voort dat op 12 maart 1924 een vereniging werd opgericht met een ledental van 17. De naam van deze vereniging zou ’’Eigen Haard” zij. Van deze oprichting werden Burge meester en Wethouders in kennis ge steld en tevens verzocht om voor de leden der vereniging grond te kopen, waar dan ongeveer 10 huisjes op zou den kunnen worden gebouwd. Als de beste plaats en goede grond werd aan B. en W. geadviseerd het stuk grond aan het eind van de Onderweg dat liep tot aan de Zesde Tochtweg. Deze grond was eigendom van de heer PI. Koetsier. Na vele besprekingen met de eigenaar, die aanvankelijk niet bereid was enige grond af te staan, werd bij Dit zijn enkele van de in tact gebleven huisjes van de vereniging ’’Eigen Haard" aan het "eind blad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom De werkgelegenheidsproblematiek is een zaak die al jarenlang in Waddinx veen besproken wordt. Op het gemeen- In 1921 is de Landarbeiderswet van kracht geworden. Deze nieuwe wet bood de mogelijkheid landarbeiders te helpen aan een stuk grond om daarop op de arbeidsmarkt komende jongelui met een nijverheidsopleiding compensatie van de verloren gegane arbeidsplaatsen de regionale functie van Waddinxveen dienen de komende 10, resp. 15 jaar, ca. 1600 resp. 2500 arbeidsplaatsen in de nijverheidssector gecreëerd te worden. Hiervoor is op de lange termijn ca. 100 ha industrieterrein nodig. 3. Verbetering van de bedrijfsopzet en van de secundaire arbeidsvoorwaar den (o.a. scholingsmogelijkheden) zou het aantrekken van personeel door de bedrijven gemakkelijker maken. WADDINXVEEN/GOLIDA De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstre ken heeft de volgende mededelin gen uit het handelsregister ge daan: Foundacon BV, Waddinxveen, heeft zich laten inschrijven als een bedrijf voor het verlenen van diensten aan de bouwnijverheid enz. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 75.000,-, waarvan ge- plaatst/gestort 15.000,-. Direc teur is de Waddinxvener A. F. van Weelde. De Gouwe Dis BV, Waddinx veen heeft de inschrijving in die zin gewijzigd door melding te ma ken van de vestiging van een fi liaal aan de Oosthaven 72 in Gou da. Dit restaurantbedrijf heet De Malle Molen. WADDINXVEEN Globale benadering van het aantal arbeidsplaatsen in Waddinxveen per 1972/1973, volgens tellingen van het Uewestelijk Arbeids bureau Gouda en de Landbouwtelling van het Centraal Bureau voor de Stati stiek (CBS). Bedrijfsklasse Nijverheid Beton, aardewerk, glas enz. Grafische nijverheid, fotogra. Bouwnijverheid en aanverwante bedrijven (incl. werkgelegen heid buiten Waddinxveen) Chemische nijverheid Hout, kurk, stro Kleding en reiniging Leder, rubber, wasdoek Metaalnijverheid Voedings- en genotmiddelen dinxveen niet realistisch, aangezien: het zeer moeilijk is om geschoolde en ongeschoolde arbeidskrachten F aan te trekken; Z de hout- en meubelindusrtrie (een belangrijke bedrijfstak in Waddinx- F veen) structureel in een moeilijke positie verkeert; F de industrieterreinen in o.a. Gouda en Alphen (met meer centrum- F voorzieningen en betere mogelijkheden voor onderlinge toeleverin- F gen) een concurrerende positie innemen t.o.v. die in Waddinxveen. 2. Het is raadzaam om het wervingsbeleid te richten op bedrijven met F een geringe arbeidsintensiteit F een hoge toegevoegde waarde V belang bij een centralejigging. j Totaal diensten Totaal nijverheid en diensten Land- en tuinbouw Totaal generaal Bronnen: Rapport over de werkgelegenheid in de gemeente Waddinxveen, gemeente Waddinxveen, Waddinxveen, september 1974. Landbouwmeitelling C.B.S., Den Haag, mei 1974. 4800 ARBEIDSPLAATSEN Dat Waddinxveen over een niet te ver waarlozen eigen werkgelegenheid be schikt, blijkt uit het feit, dat momen teel, althans gebaseerd op schattingen gedaan in de periode 1 april 1972 tot 1 april 1973, ca. 4800 arbeidsplaatsen aanwezig zijn, waarvan ca. 50% in de industriële nijverheid, ca. 40% in de dienstensector en ca. 10% in de land en tuinbouw. Binnen de nijverheids sector omvatten de bouwnijverheid, de houtindustrie en de metaalindustrie ge zamenlijk 85 procent van het aantal plaatsen. Het overgrote deel van de bedrijven is klein tot middelgroot; er zijn slechts enkele industrievestigingen die als groot kunnen worden aange merkt (200-500 arbeidsplaatsen). Ver gelijking tussen de aanwezige werkge legenheid en de ter plaatse werkzame beroepsbevolking wijst uit dat onge veer 2000 arbeidsplaatsen bezet wor den door niet-Waddinxveners. WADDINXVEEN De voor het An jerfonds gehouden collecte heeft in Waddinxveen 1185,40 opgebracht. Aan deze geldinzameling verleenden hun medewerking vorige maand de mu ziekverenigingen Concordia, Voor waarts en De Cormula’s, de Streek- muziekschool Waddinxveen en de speeltuinvereniging De Overkant. de gemeenten is wenselijk. Conclusie nota overlegorgaan NVV, NKV, CNV: 1. Sinds 1950 is het aantal arbeidsplaatsen in de nijverheidssector gedaald. Dit is niet in overeenstemming met een stabiliserend werkgelegenheids- beleid. - 2. Op grond van F tehuis wordt nu geprobeerd de ge- 2 meenteraadsleden W. L. M. Kruijk ■a (CDA) en drs. W. C. Verbaan (Progres- F sieven) met de heer J. P. A. Jonkers r van de Kamer van Koophandel en Fa- F brieken voor Gouda en omstreken en F wethouder H. Huizer (SGP/Hervorm- F de Kiesvereniging) rond de tafel te F krijgen om de impasse te doorbreken v die is ontstaan nadat op de tafel van het F gemeentebestuur diverse werkgelegen- Conclusie nota gemeente Waddinxveenheidsraoür - J De sectoren metaal en hout komen in een precair stadium te verkeren 5 waar m fe gezien de vacatures, wlke in de eerstkomende jaren door pensionering 5 ontstaan. Voorshands lijkt het onmogelijk het huidige bestand te handha- S ven, hetgeen gevaren inhoudt voor de plaatselijke industrie. 2. Het bedrijfsleven zou activiteiten moeten ontwikkelen om meer bekend- j heid te geven aan de werkgelegenheid in de Waddinxveense industrie'. J 3. Bij het aantrekken van werkgelegenheid dient deze'aangepast te worden J aan het opleidingsniveau van de toekomstige schoolverlaters (met name F middelbaar en hoger onderwijs). F 4. Er bestaat geen behoefte aan het aantrekken van nieuwe industrieën, F welke qua arbeidsbezetting concurrerend zouden kunnen werken ten opzichte van de bestaande bedrijven. raadsbesluit van 14 juli 1925 tot de grond aankoop besloten. De grootte hiervan was 3 ha, 90 a, 36 ca voor 18.000,-. Dit bedrag was een gemeen- door de leden worden gepakt. Daar telijk voorschot, want het rijk zou deze werd natuurlijk wel gebruik van ge- kosten terug betalen. maakt. Ook de financiële kant gaf voor de penningmeester moeilijkheden. Zo werd de gemeente-ontvanger P. Magré voor deze functie gevraagd. Ook na het vertrék van gemeenteraadslid Fafiani in 1935 kwam er verandering. Toen werd S. Pille tot voorzitter benoemd. Na het overlijden van de heer Magré was .2,- per jaar. Naarmate er meer werd de heer G. van der Krans, die a 00|( gemeente-ontvanger werd, tot zet moest worden om in aanmerking te penningmeester benoemd. komen voor zo’n plaatsje werd het Dit bestuur is in deze samenstelling ge- SDAP-raadslid C. J. Fafiani gevraagd bleven, tot dat in 1958 de vereniging om het voorzitterschap op zich te ne- "Eigen Haard" is opgehouden te be- men en werd de gemeentesecretaris staan doordat alle stukjes grond in ei- A. Kreupeling belast met het secre- gendom waren verkregen. De "punt” taraat. van het gehele complex is later tot Er zijn toen eerst 4 plekjes bouwgrond woonwagenkamp ingericht. Ook zijn er uitgegeven, nl. voor J. Roubos, A. van Tienhoven, Van Vuuren en Van der Hoeven. De koopsom was 4.000,- op annuiteitsbasis met een looptijd van 30 jaar. Hiervoor had men 37 are en 37 centiare grond met daarop een huis. Dus de betrokkene moest 400,- stor ten, zijnde 10%. Het huis zou 1 grote kamer, 1 slaapkamer, 1 grote woon-

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 7