Vijf weer nota over groter Waddinxveen B. en W. lezen met open monden Raad bijeen ''WADDINXVEEN Voorgeze- I I ten door een eind deze week van neen Italiaanse vakantie terugke- "rende mr. A. G. Smallenbroek zullen de Waddinxveense ge- J J 1 meenteraadsleden volgende week I woensdagavond 11 augustus om J half acht in de raadzaal van het J 'gemeentehuis bijeenkomt voor de o afhandeling vann deze 26 punten^ tellende agenda: IN DEZE TIJD NUTTIG Waddinxveen: Behoud vee markt Gouda BEZWAAR VAN G. DE JONG TEGEN BOUW VAN GARAGE I ’’PEUTERSPEELZALEN ZIJN B ijdrage Meer privacy voor dr. ir. H. Nieswaag I Ds. H. van Rhijn begraven Het Weekblad feliciteert Provincie moet opheldering geven Nieuwe auto voor ophalen van huisvuil Huis voor L. W. Verbakel aan Noordkade EXCLUSIEF BLOEMWERK Maap Groenendijk 99 waddinxveen/hardenberg - Vorige week is op de algemene be- f Burgemeester mr. A. G. Smallenbroek. 9 9 van intERFLORR i in de brief voorkomende argumenten, zodat de bouw van het huis van de heer Bouma geen strobreed in de weg lijkt te worden gelegd. Brederolaan 3, Waddinxveen tel. 4198 Zuidkade 93. Boskoop, tel. 4012 VOOR Uw bloemist SGP/Hervormde Kiesvereniging-wet- houder H. Huizer. WADDINXVEEN Na wat discussie gaat het Wasddinxveense gemeente bestuur dan toch f 250,- bijdragen aan het werk van de Vereniging "Het Ne- derlandsche Wegencongres", dat het initiatief heeft genomen tot de oprich ting van een Studiecentrum Verkeer stechniek. Dit nieuwe centrum gaat wat lijn brengen in. de verkeersstudies en -onderzoeken en van wat daaruit komt kunnen ondér andere de gemeen ten gebruik maken. Vandaar een mo rele steun met die gemeentelijke bijd rage van 250,-. CDA-wethouder P. F. J. van Schie. *Progressieven-wethouder A. Gent. WADDINXVEEN Dr. ir. H. Nieswaag van de Bosboom Toussaint- singel 19 wil ten noorden van zijn in aanbouw zijnde woning aan de Weide- zoom 19 voor f 5.720,- (exclusief btw) een stukje grond van 44 m2 kopen. Hij heeft die groenstrook nodig om naar zijn mening straks net zo vrij te zitten als dat bij de grondverkoop destijds ook mocht worden verwacht. Maar daar is wat verandering in gekomen sinds de Waddinxveense gemeenteraad op 12 mei van dit jaar burgemeester mr. A. G. Smallenbroek vlak bij het nieuwe huis van dr. ir. Nieswaag voor 90.000,- (exclusief btw) aan 690 m2 bouwgrond heeft geholpen, waardoor enige kavelwijzigingen noodzakelijk werden. Burgemeester en Wethouders hebben de volgende week woensdagavond ver gaderende gemeenteraad voorgesteld met deze grondtransactie in te stem men, anders zou de kavel van de Wad- dinxvener ten noorden van zijn nieuwe huis en met name zijn garage, die op een afstand van één meter uit de zijer- fafscheiding wordt gebouwd, onmid dellijk grenzen aan een ander stuk (nog niet verkochte) bouwgrond. De gemeenteraadsleden is gevraagd dr. ir. Nieswaag aan de gevraagde groene zone te helpen en het laat zich raden dat daarmee een eventueel bezwaar schrift tegen de tweede herziening van het bestemmingsplan Groenswaard 3 is voorkomen. WADDINXVEEN "Wij zijn van mening dat peuterspeelzalen in de hui dige samenleving een nuttige plaats in nemen". Dat schrijven Burgemeester en Wethouders in hun voorstel aan de volgende week woensdagavond verga derende gemeenteraad de Stichting Waddinxveense Peuterspeelzalen over dit jaar een extra krediet beschikbaar te stellen van ƒ29.686,18. Zoals bericht in het Weekblad voor Wad dinxveen van vorige week is in de raadscommissie voor de financiën ge discussieerd over de vraag of het gemeentebestuur door moet blijven gaan met het steeds meer gemeen schapsgeld kostende peuterspeelzaal- werk. Reeds enige jaren wordt aan de Stich- berg ter aarde besteld ds. H. van Rhijn oud-prèdikant van de Gereformeerde Kerken in Nederland. 1 ‘j I onverwachts op 67-jarige leeftijd in zijn woonplaats Hardenberg. Hendrik van Rhijn werd op 7 december 1908 te Waddinxveen, als zoon van een beurt- vaarder en kolenhandelaar, geboren. Hij studeerde later theologie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, en i slaagde cum laude in januari 1940. Nog in dat zelfde jaar werd hij predikant van de Gereformeerde Kerk van Ro- I den. Van 1944 tot 1947 was hij predi kant in Nijmegen, daarna diende hij in Leiderdorp tot 1951, toen hij naar Leeuwarden vertrok. Dertien jaar was hij predikant van de Gereformeerde Kerk van Leeuwarden. In 1964 werd hij door ds. J. C. Hagen, die thans rustend predikant in Zeist is, beves tigd als predikant van de Gereformeer de Kerk van Hardenberg. Deze vijfde gemeente diende ds. Van Rhijn tot I januari 1974, toen hij op 65-jarige leef tijd predikant in ruste werd. Alternatieven en Varianten door valt te lezen dat de taak voor Waddinxveen in de komende 15 jaar wellicht ver dergaand zal zijn. De steeds meer veld winnende opvatting dat natuur- en landschapswaarden een grotere rol moeten spelen bij de keuze van nieuwe bouwplaatsen maakt Waddinxveen tot een voor de hand liggende alternatieve bouwpaats. Zowel uit natuur- als uit landschapsoogpunt worden ten westen en zuidwesten gelegen (Zuidplas- en Noordplas-jpolders gekarakteriseerd als van weinig of geen waarde”. REACTIE Het college komt in de volgende week woensdagavond vergaderende gemeen teraad voor de dag met een steekhou dende Waddinxveense reactie op de nota Alternatieven en Varianten, die de aanzet is tot het opstellen van één streekplan voor de gebieden Zuid- Holland West (Den Haag, Delft, Lei den, Westland en Bollenstreek) en Oost (Alphen aan den Rijn, Gouda, Gorinchem, Plassengebied, Vijfheeren- lai.den, Ablasserwaard en Krimpener- waard). Het streekplan, dat na een rui me discussie over de "alternatieven en de varianten” eind 1977 eruit moet rollen, zal dan globaal aangeven waar de woningbouw zich zal concentreren, wat land- of tuinbouwgrond is, waar de natuurgebieden worden gehandhaafd en wat bestemd is voor de recreatie. Het provinciaal bestuur geeft in de no ta zeven keuzemogelijkheden voor de toekomst van de streekplangebieden. ,Het is in ieder geval wel iets om het spoor naar de toekomst door bijster te raken. In de nota wordt uiteraard druk gerekend om aan te geven hoeveel huizen er in 1990 moeten zijn, voor hoeveel man en' hoeveel ruimte daar voor nu nodig is. Op tafel liggen intus sen de meest uiteenlopende rekenmo dellen en prognoses. Niettemin kiest Waddinxveen voor het alternatief F, dat door de provincie het minst aan trekkelijk wordt genoemd. "Den Haag’ kiest dan ook voor alternatief D, om op die manier de kwaliteit van het wonen en leven in Zuid-Holland West te kun nen handhaven en uitbreiden, indien tenminste de overloop naar Oost kan worden ingedamd. Het Waddinxveense alternatief F - dat in de provincie opvallend weinig wordt gekozen - gaat uit van een gelijkblij vend welzijns- en verzorgingspeil in West, mede door de stadsvernieuwing, waardoor de verhuisdrift kan afnemen, en zoekt het vooral in een gebundeld opvangen van de bevolkingsaanwas. En pleiten tegelijkertijd onderzoek naar de haalbaarheid van het streven naar func- tiehandhaving in Zuid-Holland West en daarnaast beperking van de over loop in Zuid-Holland Oost. ”Een vol strekt onlogische combinatie”, oor deelt het college, waarvoor de provin ciale overheden de beleidsinstrumen ten zouden missen om dit voor elkaar te krijgen. FORSE GARAGE Het naar een ontwerp van architect A. de Graaf - de linkerbuurman van de protesterende Weidezoom-bewoher - in aanbouw zijnde huis van de heer S. Bouma is met recht een zeer ruim op gezet huis op een stuk grond van 285 m2, waarvoor de gemeenteraad na de nodige discussie op 3 december 1975 een verkoopprijs van 30.000,- (exclu sief btw) bepaalde. Dat is vijf mille min der - als gevolg van eerdere bindende afspraken - dan Burgemeester en Wet houders hadden voorgesteld en dan de prijs die de daar ook bouwende heer H. P. MKoenen voor zijn bouwgrond van 295 m2 moest betalen. Het in aanbouw zijnde huis van de op het adres Peuleyen 188 wonende heer Bouma kent aan de kant van de grass trook van de heer De Jong niet alleen een raam, maar ook een nogal fors en stevig uitgevallen garage. "Nu missen we een stuk zon, hebben inkijk en dus geen privacy", is kort samengevat het bezwaar van de heer De Jong, die dan ook op 3 mei van dit jaar de advocaat mr. G. G. Vermeulen over deze kwestie een brief aan de gemeenteraad liet schrijven. Uit het voorstel van Bur gemeester en Wethouders om zelf de brief te willen beantwoorden blijkt dat het gemeentebestuur niet ingaat op de WADDINXVEEN De Waddinxve- ner H. J. Dijkstra is geslaagd voor het praktijkdiploma boekhouden van de Stichting Nederlandse Associatie. Hij werd opgeleid door drs. H. J. Rose- boom van de Jan Luijkenstraat 12. dan niet in Wateringen, zoals het pro vinciaal bestuur wil, maar in Zoeter- meer en in Voorhout. Op die manier hoeft het groene hart niet te worden gestoffeerd met 700 hectare glastuin bouw. Alternatief F gaat dus uit van een stuk minder verstedelijkt Zuid- Holland Oost met alle, soms verrassen de positieve gevolgen vandien. "Gezien de vele positieve opmerkin gen, die wij uit de nota haalden over alternatief F, zowel uit oogpunt van realiteitszin (de overloop is er), uit oog punt van financiën (wie betaalt de uit koop van tuinders in Wateringen), uit oogpunt van groen houden van het groene hart (geen glas in centraal Zuid- Holland en geconcentreerde opvang in verzorgingscentra) en uit oogpunt van de landbouw en recreatie en openbaar vervoer, zetten wij een vraagteken bij de conclusie van Gedeputeerde Staten, die alternatief F het minst aantrekke lijk noemen. Deze afwijzing kan slechts worden verklaard uit een overdreven belang dat wordt gehecht aan de func- tiehandhaving van Zuid-Holland West en met name van de agglomeratie Den Haag", schrijven Burgemeester en ting Waddinxveense Peuterspeelzalen, die de vier eenklassige peuterspeelza len Groenswaard. Het Hummelhof, 't Kaboutertje en Pieter Pierebas be heert, een jaarlijkse subsidie verleend. Blijkens een mededeling van wethou der P. F. J. van Schie (CDA) is de gemeentelijke bijdrage in drie jaar tijd vijfmaal zo hoog geworden. Blijkens de begroting 1976 van de stichting bed raagt het tekort ƒ36.286,18. Van het rijk heeft de gemeente Waddinxveen intussen 10.000,- terug ontvangen voor het peuterspeelzaalwerk in ons dorp. Dat betekent dat het netto-tekort ƒ26.286,18 bedraagt, maar omdat in de gemeentebegroting nog het een en ander moet worden rechtgetrokken bedraagt het aan de raadsleden ge vraagde krediet 29.686,18. Heel handig spreekt het provinciale werkstuk echter over "Gouda”, waar wellicht 5.500 tot 10.500 extra huizen moeten komen om mensen uit het wes ten te kunnen huisvesten, maar B. en W. hadden gelijk in de gaten dat daar mee ook en vooral de streek rond onze buurgemeente wordt bedoeld; het ge bied waarvoor de provincie niet voor niets zo graag een intergemeentelijk structuurplan had laten maken, ware het niet dat Waddinxveen daartegen hardnekkig nee zei. Maar logisch is het natuurlijk wel die eventuele nieuwe woningbouwactiviteiten in onze ge meente, want in de richting van de Reeuwijkse Plassen en van de prach tige Krimpenerwaard zal het niet luk ken te bouwen, terwijl ook de bodem van de polder Bloemendaal zeer slecht is, dus ligt vanzelf het overschrijden van onze gemeentegrens voor de hand. OPHELDERING Het zal duidelijk zijn dat het gemeente bestuur opheldering wil hebben over de mogelijke provinciale bedoelingen met Waddinxveen op langere termijn. Want je mag toch verwachten dat de beleids visie van ons provinciaal bestuur, ge zien de beperkingen in het gemeente lijk bouwprogramma tot 1980 (Groens waard 3 in gpdeelten, maximaal 130 huizen per jaar), overeenkomt met het "definitieve” ontwerp-structuurplan, dat duidelijk kiest voor maximaal 25.000 inwoners in 1995. Burgemeester en Wethouders: "Thans kan ons inziens bij die provinciale be leidsvisie een vraagteken worden ge zet. Tussen de regels van de nota WADDINXVEEN Met open monden en met stijgende verbazing hebben Burgemeester en Wethouders gelezen dat het provinciaal bestuur van Zuid- Holland het vanaf 1972 in rustig vaarwater terecht gekomen Waddinxveen nota bene toch weer sterker wil laten groeien. Zij zijn dan ook bijzonder op hun hoede nu de nota Alternatieven en Varianten plotseling opnieuw wat ziet in de ’’bouwplaats Waddinxveen”. bouw van een vrijstaande woning mo gelijk gemaakt. Dit voorjaar kwam ech ter uit "Den Haag” de gedeeltelijke goedkeuring af en van het goedgekeur de deel maakte het door de heer Ver- bakel te bouwen huis deel uit. OUDE BELOFTE Met de grondverkoop aan deze Wad- dinxvener wordt een oude belofte in gelost. Door de Waddinxveense ge meenteraad is namelijk bij besluit van 29 juli 1971 besloten tot aankoop van een perceel grond met opstallen, van de heer Verbakel, eveneens gelegen aan de Noordkade tegenover de Wil lem de Zwijgerlaan. Bij de voorberei dende besprekingen is de heer Ver bakel toen toegezegd hem, zodra de mogelijkheid daartoe aanwezig was, een vervangend stuk bouwgrond aan de Noordkade te koop te zullen aan bieden. WADDINXVEEN De Waddinxveense gemeenteraad heeft van mr. G. G. Vermeulen een brief gekregen, die hij heeft geschreven namens de aan de Weidezoom 56 wonende heer G. de Jong. Het schrijven, dat bij de ingekomen stukken zit van de volgende week woensdagavond vergaderende gemeenteraad, bevat bezwaren tegen de wijze waarop zijn toekomstige buurman S. Bouma zijn garage bouwt. Burgemeester en Wethouders stellen de raadsleden voor deze brief zelf af te handelen. Een jaar geleden, op 27 augustus 1975, verkocht de gemeenteraad aan de Weidezoom-bewoner voor 7.500,- Wethouders vinnig in hun reactie op de (exclusief btw) een stukje grond van 75 nota Alternatieven en Varianten en be- m2 ten zuiden van zijn eigen huis. Met die drie meter brede strook gras zou hij zijn privacy kunnen beschermen. In de raad werd toen geprotesteerd tegen de manier waarop deze grondtransactie tot stand was gekomen. Het intrekken van een bezwaarschrift tegen de twee de herziening van het bestemmingsplan Groenswaard 3 had hier alles mee te maken. Aanvankelijk zou zelfs op een afstand van acht meter van het huis van de heer De Jong worden gebouwd. De zelfde ruimte zit ook tussen het "laat ste" huis aan de Weidezoom en het "eerste" huis aan het Distelveld. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1976 WADDINXVEEN De gemeente Waddinxveen gaat voor 158.000,- een nieuwe huisvuilauto kopen. Deze DAF-Kronenburg vervangt straks de negen jaar oude huisvuilauto van het zelfde merk, het vervoermiddel is vol gens de directeur van de gemeente lijke dienst openbare werken en -be drijven met volledig betrouwbaar meer nude twee Waddinxveense huisvuilau- to’s in wisseltijdsysteem rijden. Zoals bekend wordt per I januari van dit jaar het totale huisvuilaanbod naar Gouda afgevoerd. Is de ene auto vol om naar het overlaadstation in onze buurgemeente te gaan, dan is intussen de andere al weer terug om verder te gaan met het ophalen van huisvuil. In deze situatie hoeven de beladers dus niet meer mee naar Gouda. De nieuwe huisvuilauto, tot de aanschaf waarvan de waddinxveense gemeenteraadsleden in hun vergadering van volgende week woensdagavond kunnen besluiten, is dezelfde DAF-Kronenburg met een inhoud van 15 m3, die in 1974 werd gekocht. WADDINXVEEN Het Waddinxveense gemeentebestuur gaat er bij de gemeenteraad van Gouda op aandringen zijn dit voorjaar genomen besluit tot de afschaffing van de al gemene veemarkt in de kaas- en kaar senstad in te trekken. Voor deze stap wordt de volgende week woensdaga vond vergaderende gemeenteraad toes temming gevraagd. Burgemeester en Wethouders willen voor het behoud van de Goudse veemarkt - de grootste biggenmarkt in ons land en in deze ag rarische streek van belang - pleiten mede gelet op de gevraagde reacties van de besturen van de Hollandsche Maatschappij voor Landbouw, de Christelijke Boeren- en Tuinders Bond en de Land- en Tuinbouw Bond. Over deze zaak kreeg de Waddinxveense gemeenteraad al stukken van de gemeente Stolwijk en Vlist. 1. Vaststelling notulen vergaderin- JJ gen van 15 maart, 14 april, 29 april J "en 12 mei 1976 de nrs. 3, 5, 6 en 7. "2. Mededelingen en ingekomen stukken. o 1 3. Voorstel tot vaststelling van de 3e herziening van het bestem- mingsplan "Groenswaard III”. 4. Voorstel tot vaststelling van het< bestemmingsplan "Noordeindse- J J "weg II”. "5. Voorstel tot het beschikbaar- J J 1 stellen van een aanvullend kre- bouwrijpmaken van een gedeelte J van Groenswaard 111. J J 6. Voorstel tot verkoop van grond, "gelegen aan de Weidezoom, aan de heer dr. ir. H. Nieswaag. 7. Voorstel tot verkoop van grond, "gelegen aan de Noordkade, aan,, de heer L. W. Verbakel. 1 8. Voorstel tot verlenen van kre- J J I dieten voor diverse voorzieningen t.b.v. het zwembadcomplex. 9. Voorstel tot het verlenen van een aanvullend krediet t.b.v. de bouw van een sporthal. o 10. Voorstel tot het verlenen van 1 een krediet voor de vervanging J van een huisvuilauto. "11. Voorstel tot het beschikbaar-"' stelen van een aanvullend kre- J diet t.b.v. het Groene Kruis. 12. Voorstel tot subsidiëring van de Stichting Waddinxveense "Peuterspeelzalen. JJ ”13. Voorstel inzake het verlenen,, van een bijdrage aan het Studie- centrum Verkeerstechniek. 14. Voorstel tot wijziging van de Verplaatsingskostenverordening. J J ”15. Voorstel tot wijziging gemeen- "schappelijke regeling Vuilverwer-" Jkingsbedrijf. JI "16. Voorstel tot vaststelling van 1 een verordening op de Burgerlijke J J Stand. "17. Voorstel herziening van de" JJ verordening tot instelling van een i Gemeenteblad. 18. Voorstel tot het verlenen vanJI eervol ontslag aan de heer P. Lips< "als ambtenaar van de burgerlijke J J I stand. "19. Voorstel tot vaststelling van de J elfde en derteinde wijziging van,. de bouwverordening. "20. Voorstel tot tweede wijziging,, van de Legesverordening 1975. "•21. Voorstel betreffende reactie IJ op de provinciale Nota ”Alterna-< tieven en Varianten” ter voorbe-JJ raiding van de streekplannen Zuid-Holland West en Oost. 22. Voorstel tot aankoop grond in het Brugcentrum. 23. Voorstel met betrekking tot de J J "tijdelijke huisvesting t.b.v. de Sa- X menwerkingsschool voor Havo/^J Atheneum. X X 24. Wijziging van de gemeen-4 schappelijke regeling (Vlees-) X x Keuringskring Gouda i.v.m. toe-A X trading van de gemeente Bode-JJ t graven. X25. Voorstel tot wijziging van de" 5 gemeentebegroting 1974. nr. D 84 I 1 en overige begrotingswijzigingen. X 26. Rondvraag. I I Vijf \punten\ k WADDINXVEEN De reactie I Y van het Waddinxveense gemeen- 1 k tebestuur op de provinciale nota Y Y Alternatieven en Varianten valt 1 k in vijf punten samen te vatten: Y I Voorkeur voor alternatief F A A (Zuid-Holland West: gecontro- Y leerde functie-afname, Zuid-Hol- A A land Oost: eigen groei en beperkte Y J overloop gebundeld). A Nadere toelichting van provin- I cie over het noemen van Wad- A dinxveen als bouwplaats. Onderzoek naar de knelpunten op de wegen SW 25 (Alphen, i Gouda, een verschuiving in oos- telijke richting van de Henegou- i werweg) en T 45 (Waddinxveen- T Gouda), welke voor de deur staan i hoe de toekomst van Zuid-Hol- y land West en Oost er ook uit I komt te zien. y Provincie opnieuw in kennis i stellen van de op 10 oktober 1974 y door de Waddinxveense gemeen- i teraad aangenomen motie tot be- perking van het areaal glastuin- i bouw op Waddinxveens grond- y gebied, met name voor een deel 1 van het gebied dat bij alle zeven y provinciale alternatieven als toe- i komstig glastuingebied wordt aan- y geduid. i Verzoek aan provincie zich weer Y uit te spréken voor een recht- 1 streekse spoorlijn tussen Wad- Y dinxveen enerzijds en Rotterdam i en Den Haag anderzijds, welke Y verbinding tevens een verbetering 1 zal betekenen voor het openbaar Y vervoer tussen Alphen aan den 1 Rijn en de Maasstad en de resi- Y dentie. WADDINXVEEN Nu het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland dit voorjaar het bestemmingsplan Noord kade langs de Gouwe voor het groot ste deel heeft goedgekeurd hebben Burgemeester en Wethouders de vol gende week woensdagavond vergade rende gemeenteraad opnieuw voorge steld de heer L. W. Verbakel van de Stationsstraat 33 een stuk grond aan de Noordkade te verkopen. Het be treffende perceel, dat 325 m2 groot is en f 48.750,- (exclusief btw) moet op brengen, ligt onmiddellijk ten zuiden van gemeentelijke loswal. Al op 9 april 1975 gingen de gemeen teraadsleden ermee accoord de heer Verbakel dat stukje grond aan de Noordkade te verkopen om daar een bungalow te kunnen neerzetten, maar het provinciaal bestuur onthield de noodzakelijke goedkeuring aan dit be graafplaats "De LarixhoTGe Harden- -sluit, omdat nog niet vaststond of het bestemmingsplan Noordkade langs de Gouwe wel goedgekeurd zou worden. Hij overleed In dit bestemmingsplan is ter plaatse de woonplaats Hardenberg. Hendrik A addinxveen, als zoon van een beurt- kolenhandelaar, geboren. Hij studeerde later theologie aan de yrije Universiteit van Amsterdam, en laude in januari 1940. Nog van de Gereformeerde Kerk van Ro- H. van

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 5