Rondom hefbrug de 1 331 0 5 3 jz □3 r pT 2 I i d[£imeb g 3 ..T Waddinxveense peuterspeelzalen Van amateurstatus tot professional I Motief’’beter voor het kind” in de meerderheid TV I TWEE LUXE ZUIDKADE-WONINGEN I -h-- Van CRM Politie (1) k k Politie (2) k Garage Tarieven behoorlijk hoger dan landelijk gemiddelde i' - -n L -3 EXCLUSIEF BLOEMWERK v j 3 oiyi AfUROj Ml 'T Maap Groenendijk t -Jj Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 .doqche- toilet-A I -+--J i Vr .31 0 I OjK! VOORGEVEL 2_Li verloof ke uken celruimte - i V siaa pkamer Uw bloemist u te ZOLDER VERDIE PING. IfITERFLORA k Rondom "Louter Brederolaan 3, Waddinxveen tel. 4198 Zuidkade 93, Boskoop, tel. 4012 AFGEDWONGEN Verhuizen doet men in het algemeen niet graag ("verhuizen kost bedstro” zegt de volksmond), doch wanneer men het doet gebeurt dat veelal omdat men denkt erop vooruit te gaan, bijvoor beeld een betere accommodatie, een bdlkon VOOR logeerkamer I I ’’E - - -f n dak terras, i ’IJ 4 :'3 woonru 'ifrAe^ (EEKBEAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1976 Echter, zoals dat vaker bij snelle ont wikkelingen gaat, waren er ook prob lemen op velerlei gebied. De meest ing rijpende problemen vormden wel de verhuizingen van de peuterspeelzalen. Een overzicht daarvan geeft beter dan woorden aan hoe onzeker de peuter speelzalen zijn ten aanzien van hun huisvesting in een bepaald gebouw: Peuterspeelzaal Groenswaard: Augustus 1975 van Mozartlaan naar Duiventil, Stationsplein; maart 1976 van Duiventil naar Mauritslaan; augustus 1976 van Mauritslaan naar ketelhuis Tollen slaan. Peuterspeelzaal Pieter Pierebas: 1971 van Savornin Lohmanschol naar hou ten keet ketelhuis; 1973 van houten keet naar lokaal Pinkelotje; 1974 van Pinkelotje naar ketelhuis Busken Huët- laan. Peuterspeelzaal ’t Kaboutertje: augustus 1976 van lokaal J.W. Erisoweg naar Pinkelotje. Peuterspeelzaal Het Hummelhof: Geen verhuizing, huurt van padvinders (par ticulier). HUISVESTING Tussen het begin van het peuterspeelzaalwerk in Waddinxveen (1969) en nu ligt een stormachtige ont wikkeling, die nog niet ten einde is; van enkele enthousiaste moeders, die geza menlijk een peuterspeelgelegenheid verzorgden, naar een stichting met 12 betaalde, redelijk opgeleide krachten in dienst; van huisvesting in een nood- schoollokaal naar huisvesting in vier, door zelfwerkzaamheid goed geoutil leerde, peuterspeelzalen en wellicht in de toekomst in (een) eigen gebouw(en). Deze ontwikkeling van amateurstatus tot professional kon tot stand komen mede door de in het algemeen welwil lende houding van het gemeentebes tuur. berging WAT IS EEN PEUTERSPEELZAAL? Een peuterspeelzaal is een vorm van groepsopvang van kinderen onder de 4 jaar gedurende 2 of 3 ochtende per week, pe groepen bestaan uit maxi maal 20 kinderen. Voor het peuterspeelzaal-bezoek gelden zowel kind-gerichte als moedergerichte mo tieven. Gesteld kan worden dat in Waddinxveen de kind-gerichte motie ven in de meerderheid zijn. De kin deren leren in de groep met andere kin deren omgaan; de sociaal-emotionele ontwikkeling wordt bevorderd en de creatieve ontwikkeling van het kind wordt gestimuleerd door het aanbieden van expressiemogelijkheden. Kinderen komen naar de peuterspeelzaal omdat de ouders het nodig vjnden dat ze meer met leeftijdsgenootjes in aanraking ko men en er thuis of op straat te weinig speelmogelijkheden zijn, maar soms ook omdat hun moeder een baan heeft. Kinderen die in hun ontwikkeling wor den bedreigd kunnen in een peuter speelzaal vroeger worden herkend en tijdiger worden doorverwezen naar een arts, consultatiebureau of medisch- opvoedkundig bureau. Hoewel ze in Waddinxveen in mindere mate gelden worden toch de volgende niet kind gerichte motieven genoemd: de moe der moet of wil geld verdienen; de moeder is niet opgewassen tegen het dagelijks omgaan met het kleine kind; de moeder voelt zich geïsoleerd in huis en hoopt door buitenshuis te gaan wer ken meer contacten te krijgen; de moe der heeft het gevoel dat ze door bui tenshuis bezigheden te hebben'meer af stand tot de gezinsproblemen kan nemen. Niet ontkend kan tenslotte worden dat ook zelfontplooiingsmotie- ven een rol kunnen spelen (studie, hob by, sport). WA DDINXVEEN Halverwege gevorderd is het bouwbedrijf Frans Vink en Zonen uit Moordrecht met de bouw van twee luxe splitlèvelwoningen aan de Zuidkade. De door architect Hans Mooiman uit Gouda ontworpen huizen hebben een vraagprijs van f 375.000,- (vrij op naam). Toekomstige kopers hebben nog inspraak bij de afwerking, aldus De Pater Makelaardij BV. De woningen staan naast elkaar, maar door de bouwwijze is geluidoverlast uitgesloten. Ten zuiden van de in aanbouw zijnde huizen, waar eerst een graansilo heeft gestaan die voor dik een ton uit de weg moest worden geruimd, staat een rijtje van acht soortgelijke, maar wat minder luxueuze woningen. Op het dakterras van de twee splitlèvelhuizen heeft men een ruim uitzicht over de Gouwe tot aan het gemaal van de polder Bloemendaal toe. boutertje in het schoollokaal aan de J.W. Frisoweg. Deze peuterspeelzaal is nu gedwongen te verhuizen naar het houten gebouw bij Pinkelotje wegens vestiging van een klas van de Chris- peuterspeelzaal niet tot optimale ontp- telijke Mavo in hun huidige behui- looiing kan komen. Een peuterspeel- zing”. -Hr a zaal heeft nu eenmaal een aantal facili teiten nodig, die niet overal voorhan den zijn, zoals een buitenspeelgelegen- heid, toiletten die voor kleintjes "be gaanbaar” zijn en speelgoed dat moei lijk verhuisbaar is, zoals klimrekken, schommels of glijbanen. Dit alles bete kent dat een peuterspeelzaal veel moei- lijker in gelijkwaardige accommodatie kan worden ondergebracht dan bij voorbeeld een klas van een lagere- of middelbare school. Bovendien vergt verantwoorde opvang van peuters een meer huiselijke sfeer dan in een standaard-schoollokaal kan worden ge vonden; een eenmaal bereikte hui selijke sfeer bouwt men na verhuizing slechts met grote moeite weer op. Van zelfsprekend is in deze omstandigheden een verhuizing binnen een jaar of zelfs een half jaar funest voor de continuï teit, die zo broodnodig is om de peuter het gevoel te geven dat hij/zij een eigen plek heeft. De Stichting behartiging belangen Waddinxveense Peuterspeelzalen aan de raad: "Samenvattend stellen wij: wanneer men kiest voor het bestaan van goede peuterspeelzalen in de gemeente dan is vastigheid in de behui zing van de peuterspeelzalen één van de allereerste vereisten. Wij hopen dat u voor dit aspect begrip zult hebben en dat u dit begrip in daden zult omzetten. Een eerste gelegenheid om boter bij de vis te doen is de handhaving van de betere situering in de gemeente of wijk, huisvesting van peuterspeelzaal ’t Ka- e.d. De verhuizingen van de peuter- j- speelzalen waren echter allemaal af gedwongen, omdat een school het lo kaal nodig had. Het is duidelijk dat in zo’n onzekere huisvestingssituatie een de te verwachten rijksbijdrage ad 10.000,-, blijft dus een te subsidiëren bedrag voor de gemeente van 26.000,-. Gelet op het feit dat ook de rijksoverheid zich reeds met de - zij het nog bescheiden - subsidiëring van het peuterspeelzaalwerk bezighoudt mag geconcludeerd worden dat ook lan delijk het belang van dit werk onder kend wordt. I Het is al weer bijna vier maanden geleden dat CDA-wethouder P. F. J. van Schie van openbare werken en -bedrijven van het Waddinxveense aan nemingsbedrijf J. Baas BV een kleurentelevisie kreeg aangeboden. Dat gebeurde op maandag middag 12 april in bar- bodega Royal Inn aan het Koningin Wilhelminap- lein waar wat officiële woorden werden gespro ken en wat werd nage praat over de op die dag officieel van start gegane aanleg van een Centrale Antenne-Inrichting voor lagenoeg heel Wad- Jinxveen. Nog altijd is die deurentelevisie niet door je gemeenteraad als ge schenk geaccepteerd, zo- jat aan deze tv ook nog >een bestemming kan zijn iegeven. In het college van Burgemeester en Wethouders is weleens aan de recreatieraad van iet Anne Frank-centrum gedacht, maar nadere ge gevens over wellicht an dere mogelijkheden heb- ien ons niet bereikt. Dus staat die kleurentelevisie tog altijd ergens te wach ten om als geschenk te worden geaccepteerd door de Waddinxveense gemeenteraad en de plaats waar die dan uitein delijk zou kunnen worden neergezet. Vreemd hoor dat dat zolang moet du ren. Of het zou moeten zijn dat men met spanning wacht op het moment dat tegen het einde van dit jaar de eerste beelden ontvangen kunnen wor den van de kabeltelevisie, waarvoor aan de Staring- laan bij het gemeentelijk gymnastieklokaal een 60 meter hoge mast zal wor den neergezet. FINANCIËN De inkomsten van de stichting bestaan in hoofdzaak uit ouderbijdragen. De ouderbijdrage is met ingang van 1 ja nuari 1976 verhoogd met 7% tot f 3,75 per ochtend, ofwel f 45,- en f 30,- voor respectievelijk de 3- en de 2- ochtendengroep per maand. Voor som mige ouders blijkt deze bijdrage aan de hoge kant te liggen en wordt dan een belangrijke drempel voor peuterspeelzaal-bezoek. Overigens lig gen de Waddinxveense tarieven hoger dan het landelijk gemiddelde van twee a drie gulden per ochtend. Ondanks deze stevige ouderbijdrage is subsidie hard nodig. Het gemeentelijk subsidie over 1975 bedroeg f 6.000,-. In het kader van verdere professionalisering past ook een verantwoorde beloning voor de leidsters. Daarom wil de stichting ten minste het minimumloon gaan betalen. Het leeuwedeel van de aangevraagde subsidie voor 1976 zal aan de post sala rissen opgaan. Aan de gemeente is voor dit jaar een subsidie gevraagd en ver kregen van f 36.000,- op een totale begroting van 97.000,-. Na aftrek van. Wellicht een interessant bericht over het Indone sisch staatsburgerschap, zoals dat door het minis terie van Cultuur/ Re creatie en Maatschap pelijk Werk is verspreid: De Republiek Indonesië heeft onlangs per adver tentie bekend gemaakt, dat zij die buiten hun schuld het staatsburger schap van de Republiek Indonesië hebben verlo ren in de gelegenheid worden gesteld dit staat- burgerschap opnieuw aan te vragen. Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk wijst erop, dat deze re geling met name van belang is voor Moiukkers die naar hun land van her komst wensen terug te keren. Aanvragen tot het herkrijgen van het Indo nesisch staatsburgerschap moeten persoonlijk wor den ingediend bij de Indo nesische ambassade, To bias Asserlaan 8, Den Haag, 's maandags en dinsdags van negen tot twaalf uur of telefonisch onder nummer (070)633960, toestel 45. Het staatsburgerschap wordt verleend aan hen die aan bepaalde voor waarden voldoen. Over deze voorwaarden kan de ambassade eveneens in lichtingen verstrekken, ten aanvraag van het ge zinshoofd geldt tevens voor de wettige echtgeno te en voor ongehuwde kinderen beneden de 18 jaar. De regeling geldt niet voor degenen die al een paspoort en/of het staatsburgerschap van een ander land bezitten. Te zien Voor de deur staan in Gouda (een beetje rond om de hefbrug zullen we maar chauvinistisch zeg den) staan drie heel aar dige tentoonstellingen, de naam Potjeslatijn”, trasmus" en Kabouter”, "POTJESLATIJN”. De Moriaan, 14 augustus t.m. 26 september 1976. Een beknopt historisch over zicht van aardewerk en porselein uit West-Euro- pa, China en Japan, sa mengesteld door de heer D. F. Lunsingh Scheur leer, één van de beste ceramiekkenners in ons land, uit de omvangrijke collectie Rust, thans ei gendom van het Stedelijk Museum ”Het Prinsen hof’ te Delft. 'RONDOM ERASMUS’. Het Catharina Gasthuis, 10 september t.m. 24 ok tober 1976. Met de hand vervaardigde facsimile’s door Christopher Bern- hard van geschriften en documenten van en over Erasmus en enkele origi nele stukken; een ten toonstelling ter gelegen heid van het afscheid van dr. J. Schouten als directeur van de Stedelij ke Musea te Gouda. ’’LOUTER KABOUTER' Het Catharina Gasthuis, 18 september t.m. 3 okto ber 1976. Ontwerp tekeningen en studies van Jean Dulieu (de geeste lijke vader van Paulus de Boskabouter) en van en kele andere kabouter- striptekenaars. Deze tentoonstelling is georga niseerd in het kader van de landelijke stripdag, die 18 september a.s. in Gou da gehouden zal worden. Sinds 1 juni van het vorig jaar moeten automobilis ten en hun passagiers op de voorzitplaatsen de le vens beschermende auto gordels dragen. Tenmin ste als ze rijden in een I auto waarvoor vanaf 1 ja nuari 1971 een kenteken is afgegeven. Het is wel aardig om te weten dat bij de invoering van de auto- gordeldraagplicht wel de mening’werd gehoord dat de politie van deze verp lichting ontheven moet worden. Desondanks is de politie niet van de draagp licht vrijgesteld. In ver schillende vergaderingen van de Centrale Politie Verkeers Commissie (CPVC) is dit onderwerp van gesprek geweest. Na uitvoerige discussies is men tot de slotsom geko men dat er geen gegronde redenen voor ontheffing zijn. In bepaalde noodsi tuaties kan een beroep op overmacht worden ge daan (vgl. art. 40 Wet boek van Strafrecht). Nog iets ’’aardigs” over de politie, omdat we een dorp zijn met een rijkspo- litiekorps en omdat we het gelezen hebben in hun landelijke blad RP- magazin; ”De ballon- broek, al dan niet meer zo volumineus als vroeger, mag van velen wel verd wijnen. Het kruis van deze wandelbroek is vaak te laag; dit kledingstuk zit ongemakkelijk, slijt snel en werkt nogal op de lachspieren van het pub liek”. Maandagavond, twee dagen voor de gistera vond gehouden gemeen teraadsvergadering, heeft de heer G. de Jong van de Weidezoom 56 zich nog met een brief tot alle gemeenteraadsleden (uit gezonderd het college van Burgemeester en Wet houders) gewend met het verzoek hun beloften na te komen, zoals onze i dragen geachte afgevaardigden d-'-j die vorig jaar zomer zou den hebben gegeven aan I het Weekblad voor Wad dinxveen van vorige week donderdag weet u dat de heer De Jong bezwaar heeft tegen de wijze waa rop ten zuiden van zijn huis de heer S. Bouma zijn riante woning met ga rage bouwt. De WeidezQom-bewoner heeft dan ook gemeend de gemeenteraadsleden met de volgende acht fei ten om de oren te moeten s 1 Hei n 1. 4 juli 1975, goedkeu ring door B. en W. en de gemeenteraad dat de naast mij te bouwen ga rage niet hoger zou wor den dan 3 meter en niet achter mijn scheidings muur uit zou komen. 2. In mijn schrijven aan B. en W. van 23 juli vestig ik nogmaals de aandacht op deze punten. (Wethou der P. F. J. van Schie maakte toen de opmer king: ’’Vertrouwt hij ons soms niet”). 3. Vlak voor de afgifte van de bouwvergunning informeerde ik naar de maten, deze werden mij toen niet gegeven. 4. Na afgifte van de bouwvergunning werd mij na veel aandringen mee gedeeld dat de maten in derdaad overschreden zouden worden, maar de gemeente durfde dit wel aan omdat de rechter on danks mijn gelijk, als-er maar snel voldoende ge bouwd zou zijn, dan toch het grotere nadeel van de bouwer zou laten pre- veleren. (Bovendien be schikten de meeste inwo ners van Waddinxveen niet over voldoende fi nanciële middelen om te procederen). 5. Wetende dat ik tegen deze praktijken niet was opgewassen, probeerde ik met mijn toekomstige buurman, de heer S. Bou- I ma, te onderhandelen. Het voorstel (afkomstig van de heer Van Schie) hield in dat er achter de garage die inmiddels één meter dieper zou worden, niet cg eens verder ge bouwd zou worden. (Het is n.l., volgens de voor schriften, art. 10, punt 3, mogelijk over een opper vlak van 40 m! uit te brei den). De heer Bouma wil de hiervan niets weten, zeker niet nu hij zich geruggesteund wist door B. en W. van Wad dinxveen, die er zelfs niet voor terugschrokken om hiermee openlijk hun on betrouwbaarheid te be wijzen. Als u dit niet gelooft, kunt u bij mij ko men meten, de muur is in middels tot 3,5 meter op gemetseld. Wel ergert men zich er aan als een groep (Distelveld- bewoners, redactie) die weet dat ook schriftelijke verklaringen geen enkele zekerheid meer bieden, j tracht op alle mogelijke manieren wel zekerheid te vinden, bijv, bij G.S. 6. De reden dat de garage 3,5 meter hoger moest worden i.v.m. de prak tijkruimte van de huisarts C. N. Vreeken, is niet aan nemelijk. a) de garage is van gele stenen en de praktijkruimte is van rode stenen, b) de nokhoogte van mijn huis is 6,40 me ter, die van de heer Bou ma 9,60 meter (het wordt een aanfluiting). 7. Ten overvloede wijs ik er nog op dat ik destijds mijn huis heb laten bou wen in een bestemmings plan, waarbij binnen 80 meter naast mij niet ge bouwd zou worden. Nu wordt er vlak naast mij gebouwd met in de zij muur maar liefst vier ver schillende ramen. Verder komt er nog een balkon. Ook worden de grenzen in het bestemmingsplan overschreden door bij de bouw gelijk gebruik te maken van de uitbrei dingsmogelijkheden. 8. Ik verzoek u niet ak koord te gaan met het voorstel van B. en W. om de brief zelf te beant woorden, maar uw gege ven woord gestand i doen. i Hoogachtend, deze Waddinxvener. Uit G. DE JONG.” WADDINXVEEN Vlak voor het afgelopen weekeinde hebben de Waddinxveense gemeenteraadsleden thuis een brief gekregen van de Stichting behartiging Waddinxveense Peuterspeelzalen.. Het schrijven, ondertekend door stichtingssecretaris mr. J. F. T. Zegwaard, kwam op een goedgekozen tijdstip, want de gemeenteraadsleden behandelden in hun vergadering van gisteravond de subsidie-aanvrage voor dit lopende jaar van de Stichting behartiging belangen Waddinxveense Peuter speelzalen. De brief omvatte algemene informatie over het peuterspeelzaalwerk in onze gemeente. Enerzijds blijkt daaruit wel ke behoefte dit werk heeft aan subsidie, anderzijds welke problemen nog te overwinnen zijn ten aanzien van met name de huisvesting van de peuter speelzalen. De Stichting behartiging belangen Waddinxveen peuterspeelza len behartigt de belangen van de vier daarin georganiseerde peuterspeelza len en fungeert verder als werkgeefster van de twaalf leidsters die zij in dienst heeft. De vier peuterspeelzalen zijn; Pieter Pierebas (ketelhuis Busken Huëtlaan), Het Hummelhof (padvin dersgebouw Mauritslaan), Ketelbinkie (voorheen Groenswaard, ketelhuis Tol lenslaan) en ’t Kaboutertje (schoollo kaal J.W. Frisoweg). De peuterspeelza len zijn in belangrijke mate autonoom. Via de centrale plaatsingscommissie worden de opgegeven peuters ’’ver deeld”. De plaatselijke artsen en het Groene Kruis verwijzen vaak kinderen naar de peuterspeelzalen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 7