”Ik heb hier in twee jaar meer geleerd dan ooit” Drs. Tijme J. Bouwers blikt dankbaar terug: ’’GROENE WOONOASE NABIJ DE GROOTSTE STAD VAN FRIESLAND” verboom Wy freechje in boppebéste boargemaster FERWERDERADEEL TALENPRAKTICUM doorlopend talenopleidingen op elk niveau studiecentrum gouda 5 y 1 waddinxveen/ferwerdera- pEEL ”Wy freechje in boppebéste boargemaster” staat er in de dit voor haar achter gesloten deuren door de ge- zamenljk optredende fracties van de ARP en de CHU (10 vann de 13 ze tels) in de gemeenteraad van het Friese Ferwerderadeel gemaakte profiel schets. Een burgemeester die in staat mag worden geacht het bestaansrecht van dit dorp te bewijzen en die boven dien een goede bijdrage kan leveren aan de verdere opwaardering van het sociale- en economische leefpatroon van de bevolking, een en ander in har monieuze samenwerking met allen, die daarbij een taak hebben of betrokken zijn. De "christen-democraten” van Ferwerderadeel hadden een man van middelbare leeftijd op het oog met le venswijsheid. Hij moest bij voorkeur sehuwd zijn en kinderen hebben. Kin deren brengen immers de hedendaagse jongerenvisie binnen het denkpatroon van de burgemeester. Zijn vrouw zou zeer meelevend moeten zijn. Iemand met een opvangende instelling, niet zo zeer het meebesturende type. ’’Geen vrouw met een baan”, zeggen de ARP en de CHU in de profielschets nadruk kelijk. Dat deze raadsfracties bij voor keur aan een man dachten als eerste man voor Ferwerderadeel zal duidelijk zijn. Een man zonder betaalde neven functie en die met zijn geloofsovertui ging terecht moet kunnen bij een zo groot mogelijk deel van de bevolking. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1976 x noon Y Ameland Holwerd DOKKUM tallurn ürdaard <5 r gracht A Bortichicm tO Stiens LEEUWARDEN bij de commissaris der Koningin ge weest”. GEMEENTEGRENS. WEGEN. VAARWATER. AANLEGPLAATS PICKNICK PLAATS. P /o Voor de aan- en verkoop van uw pand... its urn O.bildt< PJ Oudeleije ZOVEELSTE KEUS Is Ferwerderadeel dan de zoveelste keus? Drs. Bouwers: ”Nee natuurlijk niet. Ik heb vele gesprekken gevoerd over bur gemeestersbenoemingen. Reken maar op anderhalf jaar, leerde ambtelijke in formatie mij. Je moet tenslotte ook een aantal maal gesolliciteerd hebben om benoemd te kunnen worden. Het is nooit de eerste keer raak. Zo gaat dat nu eenmaal. Het zal duidelijk zijn dat mijn inzet voor Ferwerderadeel niet anders is dan in welke andere gemeente dan ook. Dat is mijn instelling. En dan nog iets anders: Bij Binnenlandse Za ken zei men mij datje zou moeten solli citeren naar alle vacante burgemees tersplaatsen tussen de zes- en tiendui zend inwoners. Dat heb ik niet gedaan. Ik heb een selectie gemaakt en daar zat Ferwerderadeel bij”. In uw loopbaan lijkt me veel berekening te zitten. Drs. Bouwers: ’’Vergeet niet dat ik uit een bestuurlijk nest kom. Thuis werd veel over kerk en politiek gesproken. GROENE WOONOASE NABU DE GROOTSTE STAD VAN FRiESLAMD WADDINXVEEN/FER WERDERA- DEEL "Groene woonoase nabij de grootste stad van Friesland” zegt Ferwerderadeel van zichzelf. Het bo ven Leeuwarden en tegenover Ameland liggende dorp is agrarisch van karakter, kent een hoge werkloos heid, vecht tegen een gedeeltelijke op slokking door Dokkum en trekt lan delijk aandacht met de strijd voor tra cé D waar het gaat om de bedijking van het buitendijksveld ten noorden van deze gemeente in het kader van de Deltawet. Het uit twaalf dorpen bes taande Ferwerderadeel telt 8.300 in woners. De gemeente is nog min of meer terra incognita. Het landschap is groots en ruim, weliswaar boo- marm, maar toch zeer interessant. Men ervaart er de nabijheid van de zee. Staande op de zeedijk in het noorden ziet men aan de ene zijde het oude landschap met zijn afwisselende bouwpercelen, zijn oude terpdorpen, zijn kerktorens en molens en aan de andere kant het nieuw gewonnen land. Op de terp van Hogebeintum, de hoogste terp van Friesland, staat een prachtig kerkje uit de twaalfde eeuw. Ook in andere dorpen van Ferwer deradeel treft men interessante histo rische gebouwen. Hier herinneren na men van boerderijen en van stukken grond aan de glorie van de oude adel lijke geslachten, die daar hun staten bewoonden. De laatste jaren komt de woonfunctie van de gemeente steeds meer tot ontwikkeling, vooral door de nabijheid van Leeuwarden. Er zijn riante bouwterreinen, terwijl plannen voor meer recreatie (Dokkumer Ee) en een aantrekkelijker landschap in de praktijk worden gebracht. Jislum <5 WansvvcUck. je verwachten dat hij beschikt over een dynamische inslag, een financieel in zicht en een goede werkgeversmen- taliteit, dat hij regeert zonder te heer sen, actief is, maar ook delegeert, in spraak duldt, maar ook beslist, doorzet, maar niet ten koste van alles en dat hij persoonlijkheid, slagvaardigheid, welsprekendheid, representativiteit (ook in Leeuwarden en Den Haag) en rechtschapenheid bezit. De ARP en de CHU van Ferwerderadeel; "Wij ver wachten een mens, een mens die weet dat hij zondig is en tekortschiet, die met vallen en opstaan, met bidden en werken, met hopen en geloven, in dank en uit genade zijn taak wenst te aan vaarden en te volbrengen in opdracht van de Heer der wereld, om zo te staan in dienst van God en Zijn schepping in dit kleine stukje Nederland dat Ferwer deradeel heet”. Naast de ’’christen democratische” profielschets is ook de tweemansfractie van de Partij van de Arbeid bezig geweest met het op papier zetten van de kwaliteiten van een nieu-- we burgemeester, hoewel ze overigens zeggen voorstander te zijn van een ge kozen eerste burger. ’’Aangezien de PvdA tweede partij in de gemeente is en wij geen mogelijkheid krijgen een wethouder te leveren, als ook in de leidinggevende functies bij de gemeen te bijna niet vertegenwoordigd zijn, geven wij de voorkeur aan een burge meester die lid is van de PvdA”. Ferwerd, het hoofddorp van Ferwerderadeel, kent het Vrijhof, welk plein vroeger onder de bescherming van de kerk stond, met een speciale poort naar de kerk. Nabij deze poort staat het voormalige grietennijhuis rechthuis of Preben- dehuisOp het Vrijhof staat verder het monument dat is opgericht ter nagedachtenis van de in de bezettingsjaren ge vallenen. Het verzet is gesymboliseerd door een krachtige mannenfiguur, die het karakter van deze Friese streek draagt. In het voetstuk van het monument is een bronzen plaat ingemetseld met 18 namen. kan ik nou over de inhoud daarvan zeg gen? Ik heb gelezen dat ze een bur gemeester van middelbare leeftijd wil den hebben. Op pagina 21 van ’’Bur gemeester en democratie” lees ik dat onder middelbare leeftijd 35-50 jaar wordt verstaan. Gisteren ben ik 35 jaar geworden”. De Waddinxveense CDA- fractievoorzitter maakt er geen geheim van van het raadswerk in dit Gouwe- dorp veel te hebben geleerd. ”In die twee jaar heb ik meer opgestoken dan in die tien jaar daarvoor”, zegt hij er zelf van. ’’Velen in Waddinxveen heb ben daaraan positief meegewerkt. Daarvoor bedank ik iedereen bijzon der”, aldus drs. Bouwers, die in het openbare leven zijn schuchterheid en verlegenheid is kwijt geraakt. Bij de woensdag 29 mei 1974 gehouden gemeenteraadsverkiezingen kreeg hij dan ook het vertrouwen van 1972 stem mers. Voor het CDA stemden toen in totaal 2563 Waddinxveners (26,8 pro cent). Drs. Bouwers: ”Ik ga natuurlijk niet naar Ferwerderadeel om te werken aan de ondergang van die gemeente, maar om er hard te werken aan de vooruit gang, Ik ben geen afbreker, maar bou- wer(s). Dat ik uit Waddinxveen wegga is een kwestie van afweging. Hier heb ik mee gewerkt aan het welzijn van heel het dorp en zijn inwoners. Ik heb nu een andere opdracht en ik zal daarvoor uit mijzelf halen wat er in zit”. functies en ging in september 1974 als fractievoorzitter van het CDA in de Waddinxveense gemeenteraad ook po litieke verantwoordelijkheid dragen. Een heel verschil met de tijd dat de nu tot burgemeester benoemde christen democraat de hoofdartikelen uit het dagblad Trouw knipte en bewaarde en als 18-jarige voor de kiesvereniging van de ARP in Zuidlaren een inleiding hield over de gereformeerde voorman dr. Abraham Kuyper en het sociale vraagstuk. VIER SOLLICITATIES Drs. Bouwers heeft in totaal vier keer gesolliciteerd naar het ambt van bur gemeester. Daarvan trok hij in één ge val zijn sollicitatie weer in. De brief voor Ferwerderadeel deed hij dins dagavond 13 april om half elf in Wad dinxveen op de post, na overigens eerst nog op zaterdag 27 maart met vrouw en kind via de Afsluitdijk naar en door deze Friese gemeente te hebben gere den. ”ln mijn dagboek schreef ik: Hoe wel ik vroeg ben opgestaan deze dag, ga ik niet naar de CDA-conferentie over vrede en veiligheid, maar via Alk maar en de Afsluitdijk richting Ferwe- deradeel. Mijn vrouw Greet beviel de plaats direct. Ook ik kreeg van dit Frie se dorp een positieve indruk”. Over Ferwerderadeel kwam de Wad- dinxvener met de Friese commissaris der Koningin, mr. H. Rijpstra, te spre ken op vrijdag 23 april. Vlak voor zijn tweeweekse vakantie op de boerderij van zijn vader in Zuidlaren werd hij eind juli gekeurd. Toen werd duidelijk dat hij door de commissaris der Konin gin was aanbevolen voor het bur gemeestersambt en dat het door konin gin Juliana zetten van haar handte kening nog slechts een kwestie van tijd zou zijn. In de late namiddag van vrij dag 13 augustus kwam dan dat verlos sende telefoontje van het kabinet van de commissaris der Koningin in Frie sland. Ferwerderadeel ligt boven Leeuwarden en tegenover Ameland. Dat is nou geen plek om op te vallen. Drs. Bouwers: ”Als iemand carrière wil maken dan hangt die loopbaan niet af van de plaats waar hij zit, maar van zijn bekwaamheden. Daarvan zijn voor beelden te over”. Waarom wilde u zo graag burgemeester worden? Drs. Bouwers: ”De politiek heeft mij altijd bijzonder geboeid. In mijn stu dententijd filosofeerde ik niet alleen over dit ambt, maar ook over een loop baan in de diplomatieke dienst heel wat af. Ik wist dat ik voor beide banen aan bedrijfseconomie niets had en koos ik als vrije studierichting staatsrecht, bestuurs- en administratief recht”. De per 1 september tot burgemeester van het Friese Ferwerderadeel benoemde Waddinxvener solliciteerde weliswaar viermaal, maar hij heeft meer brieven geschreven om voor het ambt van eerste burger in aanmerking te mogen komen. Hij deed ook mee met vacante gemeente, die geen ARP- burgemeester hadden gehad, ’’gewoon om te weten te komen wat er dan ge beurt, zo nieuwsgierig ben ik ook'pog wel". ”Nou er gebeurt dan niets. Er wordt bevestigd dat je gèkolliciteerd hebt en je krijgt zes of zeven.maanden later bericht dat die en die met een an dere politieke kleur is berioemd.; Na Ferwerderadeel had ik nog tw.ee sollici taties in petto!'En daarvoor ben ik dok makelaardij b.v. lid nbm Julianastraat 6, Waddinxveen, tel. 01828-2309 na 6 uur n.m. 01828-2723 of 01821- 2268 Oud-burgemeester W. van Mourik van 'het Friese Ferwerderadeel. de praktische politiek op een ander niveau te beoefenen. Ik heb belangstelling voor elke bestuurlijke functie. Maar als alnbtenaar slaap ik er geen uur minder om als ik geen wethouder, burgemeester, gedeputeerde, Ka merlid of minister zou worden”. Dat zei de fractievoorzitter van het Christen-Democratisch Appèl (CDA) in de Waddinxveense gemeenteraad, drs. Tijme J. Bouwers (35), in het Weekblad voor Waddinxveen van donder dag 9 oktober 1975. Hij was toen net een paar maanden echt gaan uitkijken naar een burgemeesterspost. Een jaar later is het zo ver. Maandagmiddag 6 september wordt de Waddinxveense christen-democraat geinstal- leerd tot burgemeester van de ruim 230 kilometer van hier liggende Friese gemeente Ferwerderadeel. bestuurlijke opleiding. Toen had ik al in mijn achterhoofd dat zoiets voor de functie van burgemeester geen kwaad kon”, zegt de man wiens vader gemeenteraadslid, wethouder en loco- burgemeester is geweest en die de be ginselen van de Anti-Revolutionaire Partij (ARP) met de paplepel kreeg in gegoten. Net als papa raakte ook zoon lief Tijme thuis in de politieke en ker kelijke wereld. Hij bekleedde talrijke "Een positief christelijke levensover tuiging sluit ten nauwste aan bij de fundamentele uitgangspunten en het denkpatroon van het merendeel van de bevolking”. En dat geldt ook voor de politieke gezindte en maatschappij visie van de nieuwe man. "Algemeen en christelijk zijn twee afzonderlijke, niet in elkaar te schuiven grootheden, die als zodanig dienen te worden er kend en gedragen”, staat er in de pro fielschets duidelijk. De te benoemen burgemeester zou bij voorkeur uit het bedrijfsleven moeten komen ("Liever geen stads- of kantoorman”), agrarisch moeten zijn ingesteld en in staat moe ten zijn de harmonie tussen boeren, burgers en buitenlui te bewerkstelligen en te verdiepen. Hij moet een brok idealisme bezitten, maar tegelijkertijd met beide benen op de grond staan. "Bij het ambiëren van dit ambt moeten niet positie en salaris doorslaggevend zijn, maar met name de inzet om te werken voor het welzijn van de ge meente in al zijn geledingen”. Dat de nieuwe burgemeester in ieder geval zeer grote waarde moet toekennen aan de Friese cultuur staat natuurlijk als een paal boven water. Wat de visie op de toekomst betreft moet hij voorstan der zijn van een "één en onverdeeld Ferwerderadeel” en open oog en oor hebben voor wat er in en buiten de ge meentegrenzen aan de hand is. In feite een zoeker naar en vinder van kansen. En van een uitnemend bestuurder mag WADDINXVEEN ”Ik moet eerlijk toegeven dat het voor mij nu het moment zou kunnen zijn om rik wilde graag burgemeester Iworden”, heeft drs. Bouwers de afgelo pen dagen openhartiger dan ooit ge- Izegd tegen Friese en Zuidholiandse [kranten. De boerenzoon uit het Drent he Zuidlaren (”Wy bent geen Grunni- Igers en geen Drenten, maor wy bent IZuudlaorder”) studeerde in de jaren [zestig weliswaar economie, maar koos lals vrije studierichting staatsrecht, feestuurs- en administratief recht. "Een PROFIELSCHETS In Ferwerderadeel hebben ze dit voorjaar van de nieuw te benoemen burgemeester een profielschets gemaakt. Voldoet u daar aan? Drs. Bouwers: ”Ik heb die profielschet sen van ARP/CHU en PvdA pas in huis. De wethouders en gemeentese cretaris van Ferwerderadeel reikten me die aan maandagmiddag bij hun bezoek aan ons. Eerder heb ik daar geen ken nis van genomen. In de Leeuwarder Courant van zaterdag begreep ik dat Ferwerderadeel aan het profielschet sen was geweest en dat ze om ”in strijd- ber man” hadden gevraagd. Maar wiat Gisteren is de tot burgemeester van het Friese Ferwerderadeel benoemde fractievoorzitter van het CDA in de Waddinxveense gemeenteraad, drs. Tijme Johannes Bouwers, 35 jaar geworden. Hij staat hier op de foto met zijn vrouw Grietje Greet) Warringa (32) en dochtertje Annette Corina (5). Onze nu nog aan de Koningin Wilhelminasingel 81 wonende plaatsgenoot is een geboren en getogen Zuidlaarder. In dit noordelijk gelegen Drentse dorp was zijn vader bedrijfsleider van de boerderij van het psychiatrisch ziekenhuis Dennenoord en daarnaast voor de ARP raadslid, wethouder en loco-burgemeester, terwijl diverse functies op maatschappelijk en vooral kerkelijk terrein hem ook niet vreemd waren. Zoonlief zat al jong op de publieke tribune bij de gemeenteraad. Na de HBS-b in Groningen doorlopen te hebben ging Tijme Bouwers aan de Rijksuniversiteit in de Martinistad economie studeren. In 1967 deed hij zijn doctoraal examen op de scriptie "Over financiële verhouding rijk en gemeente". Openbare financiën waren namelijk zijn bijvak. Verder heeft hij zich tijdens de algemene economische studie vooral ook bekwaamd in staatsrecht en bestuurs- en administratief recht. Daarop volgende in 1968 de militaire dienstplicht. Hij werd cornet bij de Huzaren en is een jaar lang peletonscommandant geweest in 't Harde van de 43ste Tankbataljon. Hij zwaaide af in juli 1969 en kwam toen - nog niet in Waddinxveen wonend - in dienst van de provincie Zuid-Holland. Tijme Bouwers deed dat werk op de provinciale griffie drie jaar en wel tot 1 juli 1972. Op dat moment kwam hij bij het ministerie van Financiën als adjunct-inspecteur in de rang van referendaris te werken, terwijl hij in oktober vorig jaar tot inspecteur van financiën bij hetzelfde ministerie werd benoemd. In Ferwerderadeel vroegen ze "in strijdber man Ze zeggen nu dat zo te zien en te horen met drs. tijme Bouwers wel het geval zal zijn: vierkant gezicht, zwart haar, bruine ogen en met duidelijke stem pratende. Een "wisse prater geschoold in de jongelingsvereniging op gereformeerde grondslag, de ARJOS, de kiesvereniging en andere organen van de ARP, als actief werkend lid van de Gereformeerde Kerken en sinds 1974 als fractievoorzitter van het CDA in de gemeenteraad van Waddinxveen. Daar naast maakt hij deel uit van het dagelijks bestuur van het intergemeentelijk overlegorgaan Midden-Holland, waar hij als gedelegeerde te maken heeft met economische zaken, land- en tuinbouw. Het besturen zit ons in het bloed. Als we op vergaderingen kwamen zeiden we onze mening. Van de Heere heb je de opdracht gekregen om de aarde te bewerken, in dienst van Hem die je ge schapen heeft. In dat besef moet je geen dag en geen uur verloren laten gaan. Zo zie ik dat. Ik ben dan ook best tevreden met het salaris dat ik nu heb. Veel geld verdienen is voor mij niet belangrijk. Wat te kunnen betekenen voor de ander, mijn naaste, is mijn grootste drjjfveer. Mijn vader had dat ook. De tijd is er helaas niet meer naar deze motieven op de voorgrond te stel len, maar het zit heel diep bij mij. Aan ’s Heeren zegen is ’t al gelegen 1” Het is even stil in zijn huis aan de Ko ningin Wilhelminasingel. Mevrouw Greet Bouwers-Warringa (32) gaat rus tig op de achtergrond door met het schrijven van de adressen voor de in stallatiebijeenkomst op maandagmid dag 6 september. Haar man denkt zichtbaar terug aan de gereformeerde toogdagen van toen, waardoor hij zich zo kon laten opzwepen, bezield van de Blijde Boodschap en nog altijd liefheb ber van het luid en duidelijk zingen van psalmen. Het liefst in de oude berij ming. ”Ik sta bepaald niet links in de Gereformeerde Kerken. Eerder rechts van het midden, hoewel ik me nooit in kerk en politiek heb aangesloten bi’ een bepaalde vleugel of club”. 11

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 11