De Bonkelaar met zeer korte toespraken open I Rondom hefbrug de Prins Stuulen een publikatie van Gemeente Waddinxveen Laatste loodjes feestweek Gemeentelijke bekendmaking ’s Nachts 10 dode eenden in t Weegje Zieken dl Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 - I-1 ■Jt» 1 llSHr y f pop gebruikte slagzin. en van en het niet. Dit centrum kan daarin een kelaar klaar te zijn en hoopte dat de ge- bijdrage leveren, indien het zich daar- meenschap volop gebruik zou gaan ma- ken van dit centrum. Namens bouwer Reym BV werd een aanzet tot een visaquarium aangeboden. Coördinator B. A. Schuurman Hess wenste ieder een veel plezier met De Bonkelaar en vroeg gelijk om achtergrondmuziek, het teken dat de aanwezigen op infor mele wijze bezit konden nemen van de gemeenschapsruimte, die deze hele week het middelpunt is van een groots opgezette feestweek, waarvoor menige artiest of muziekgroep de weg naar De Bonkelaar heeft weten te vinden of nog vindt. Al vrij gauw nadat burgemeester mr. A. G. Smallenbroek was geïn stalleerd tot burgemeester van Waddinxveen begon nen in het gemeentehuis de besprekingen over het gemeentelijk huishoud boekje voor 1977. Aan de voorbereiding van deze ”- begroting van inkomsten en uitgaven met memorie van toelichting voor de dienst van 1977” is voort varend gewerkt, zo zelfs dat de gemeenteraadsle den al in oktober de beg roting gaan behandelen. Dat is drie maanden eer der dah we hier gewoon waren. Maar daar hebben Burgemeester en Wet houders en hun ambtena ren dan ook vele avonden lang, tot soms diep in de nacht, voor vergaderd. Om daarbij voor de nodi ge helderheid te zorgen verscheen het schoolbord in de burgemeesterska mer. Vorige week vrijdag heb ben burgemeester mr. A. G. Smallenbroek en de wethouders H. (SGP/Hervormde vereniging), A. H. Gent (Progressieven) de eigen verslaggevers Ton Oskam en Lia Thor- borg gestuurd, is ken nelijk nog altijd niet te spreken over de kop Stuulen en Stuulen: Be sloten vennootschap voor politiek en pers” dit voor jaar geschrevene in het PvdA-blad "Prikbord” en het Weekblad voor Wad dinxveen. In ieder geval leidt dit stuk wel tot een aantal on volwassen reacties, waar van het wegduwen van onze man vorige week in de raadzaal door het CDA-raadslid ir. W. Stuu len een andere is. ”Zo zijn christen-democraten; Ze duwen iedereen weg”, zeiden wij, waarop het progressieve raadslid drs. W. C. Verbaan uitriep: ”- Maar wist je dat dan nog niet?”. Het gebeurde al lemaal in de minuten voo rafgaande aan de opening van de gemeenteraadsver gadering. Wat bleef is het stilzwijgen op de ’’perstri bune5’. Maar misschien had mevrouw Stuulen-van Hassel daar wel alle reden voor. Ze heeft tenslotte nog moeten incasseren dat mr. J. F. T. Zegwaard, secretaris der Stichting be hartiging belangen Wad- dinxveense Peuterspeel zalen, haar in niet mis te verstane woorden dui delijk maakte dat het geen pas gaf dat ze hem voor inlichtingen belde over een brief, die alleen voor haar man bestemd was. Gelukkig zijn er nog geen dorpsbelangen in het geding. Huizer Kies- van en P. F. J. van Schie (CDA) zich opnieuw tot zater dagmorgen drie uur over de helemaal van de grond af opgebouwde begroting gebogen en ge duldig geluisterd naar de uiteenzettingen van onze eerste burger en daarover hun vragen, opmerkingen en kanttekeningen gep laatst. HISTORIE De heer W. P. Quartero, voorzitter van de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Waddixveen, ging in zijn toespraak even terug naar de tijd van na de Eer ste Wereldoorlog. Want al mogen dan eind 1968 besprekingen zijn begonnen die op 20 februari 1970 leidden tot de 3 van de door hem voorgeze ten stichting en na zes jaar van ”wor stelen en hinderpalen nemen” tot De WEGAFSLUITING In verband met de uitvoering van herstraatwerken zal het gedeelte Kerkweg-Oost onderlangs de oprit hefbrug gedurende het tijdvak van 23 augustus tot en met 3 september 1976 of zo veel korter of langer als de uitvoering van het werk dit nood zakelijk maakt, voor alle verkeer zijn afgesloten. De afsluiting zal niet gelden gedurende de weekends. let was wel een koddig lezicht om op de ’’perstri- lune’’ in de raadzaal van let gemeentehuis vorige leek woensdagavond fee mensen te zien zitten lie geen woord met el- laar wisselden: mevrouw I J. Stuulen-van Hassel, |e correspondente van Bolland Silhouet en de Joudsche Courant, en B. I Woudenberg, uw eigen joofdredacteur. Me- Irouw Stuulen-van Has- |l. die van de gemeen- traadsvergadering alleen laar in HS verslag hoeft doen want de GC had Lachen was het geblazen op het parkeerterrein De Beukenhof bij het gewichtheffen, waarvoor de sportclub Antilope zich had ingezet. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN Evenals vo rige zomer is ook dit jaar in Wad dinxveen botulisme geconsta teerd, zij het in mindere mate. Voor burgemeester mr. A. G. Smallenbroek waren de vorige maand in het natuur- en recrea tiegebied ‘t Weegje gevonden 10 dode eenden geen aanleiding alarm te slaan en mogelijk on rust te veroorzaken, zo zei hij in de vorige week woensdagavond gehouden gemeenteraadsverga dering in antwoord op een vraag van het VVD-raadslid F. H. de Ruijter. Van de door het provin- ciaalbestuur van Zuid-Holland VVD-raadslid F. H. de Ruijter. opgeruimde kadavers zijn er twee onderzocht, waarbij botulisme van het type C - dat voor de mens ongevaarlijk is - werd geconsta teerd. Overigens is het botulisme bij wa tervogels in Zuid-Holland zo ernstig dat het provinciaal be stuur gemeenten (waaronder Waddinxveen) en recreatieschap pen opnieuw heeft geschreven met aanvullende informatie en richtlijnen. De geconstateerde ge vallen moeten deels worden toe geschreven aan nog in het water aanwezig persisterend toxine, dat in de warme periode van 1975 is gevormd, en deels aan thermi sche verontreiniging van het op pervlaktewater. Vanaf de laatste week van juni nam het aantal positieve gevallen van botulisme type C (het type, waarvoor de mens nauwelijks gevoelig is) sterk toe. In tenminste 63 gemeenten in Zuid-Holland zijn botulisme-ge- vallen voorgekomen. Tot nu toe is het optreden van botulisme als gevolg van de toxinetypen A, B en E (die voor de mens wel gevaar opleveren) niet vastge steld. Volgens de provincie ter beschkking staande gegevens zijn tot op heden in Zuid-Holland naar raming ruim 10.000 water vogels dood aangetroffen. Er moet echter worden aangenomen, dat de werkelijke sterfte veel ho ger is, omdat: 1. niet alle gevallen worden aangemeld, en 2. het niet mogelijk is alle kadavers op te sporen en te verwijderen. In ver band met de komende - en voor wat betreft sommige soorten vo gels al aan de gang zijnde vogel trek hebben deskundigen gewezen op het grote gevaar, dat deze vogels lopen, wanneer zij tijdens de trek de met botulisme besmette gebieden uitkiezen als rust- en fourageerplaats. Voor wat betreft watervogels, ko men daarvoor alle waterrijke ge bieden in de provincie in aan merking. Naar schatting bedraagt het aantal doortrekkende water vogels in Zuid-Holland 400.000 a 500.000. Het is daarom van het grootste belang, dat de gemeenten in deze gebieden in de komende maanden extra aandacht besteden aan het grondig vewijderen, afvoeren en vernietigen van alle kadavers volgens de richtlijnen. Voor het organiseren van zoekakties naar butolisme-slachtoffers en afvoer en vernietiging daarvan kan een beroep worden gedaan op vrij willigers (bijvoorbeeld vogelwerk- groepen, natuurbeschermingsor ganisaties, de Nederlandse jeugd bond voor natuurstudie, milieu- werkgroepen enz.). Uiteraard is een goede instructie c.q. bege leiding daarbij van belang. Andere maatregelen, die afhanke lijk van de situatie ter plaatse, zouden kunnen worden getroffen zijn de volgende: 1. het tijdelijk droogleggen van wateren; 2. het tijdelijk verhogen van de water stand, waardoor fouragerende watervogels de bodem, waar het toxinehoudend materiaal zich be vindt, niet meer kunnen bereiken; 3. het doorspoelen van watergan gen; 4. het verjagen van trekvo gels uit de met botulisme besmette gebieden. In vele gevallen zullen bovenge noemde maatregelen niet toepas baar zijn. Wellicht is het echter incidenteel toch mogelijk één of meer van die maatregelen te tref fen. De provincie zal overigens gaan aandringen op spoedig over leg van deskundigen op landelijk niveau, teneinde zo mogelijk tij dig vóór het volgend seizoen te kunnen beschikken over een uit gewerkt plan voor een effectieve bestrijding van het botulisme. De Waddinxveense lieverdjes hadden alle aandacht voor de poppenkast op het parkeerterrein Beukenhof, waar zaterdag- een feestmarkt werd gehouden ter gelegenheid van de opening van het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN Met uitermate kort gehouden toespraken is zaterdag morgen het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar aan de Beukenhof 5 officieel geopend. "Aan het werk, het huis is en blijft open", zei burgemees ter mr. A. G. Smallenbroek in zijn openingswoord, waarin hij de mensen achter deze spiksplinternieuwe gemeenschapsruimte en de gebruikers daar van veel geluk en voorspoed wenste. Onze eerste burger, stichtingsvoorzitter W. P. Quartero en coördinator B. A. Schuurman Hess benadrukten dat Dg Bonkelaar een ontmoetingscentrum is voor jong en oud. "De Bon kelaar is er voor jou", riep iemand in een variatie op de door AVRO’s Top- ”We zijn heden bijeen om vast te stel len dat het inderdaad waar is dat zo vurige wensen van velen in vervulling zijn gegaan”, sprak burgemeester mr. A. G. Smallenbroek. "Welzijn, tevens bruikers echte, meelvende burgers aan te vangen werk gemeenschapswerk is en voor alle gezindten is bedoeld. Daarmee is in wezen de historie en de toekomst aan elkaar gekoppeld”. Het was de burgemeester duidelijk gewor den dat De Bonkelaar gebouwd is op een geschiedenis, die naast het verber gen van onbillijkheden, spreekt over bezig zijn aan het geven van ontplooi ingsmogelijkheden van de jeugd. "Jeugd- en jongerenwerk is politiek ge- oprichting laden en deze lading is tot ontploffing geneigd. Jeugd en jongeren - zoals het hier in dit gebouw separaat is gesteld - Bonkelaar, in feite werd een kleine zou de indruk kunnen wekken gaschikt halve eeuw geleden al in Waddinxveen te zijn tot eigen ontwikkeling binnen geprobeerd een gemeenschapshuis een gemeenschap, die er naar mag neer te zetten. Na de Tweede Wereld- kijken, zonder het te beïnvloeden en oorlog zou die draad weer opgenomen omgekeerd. Dit is ’n vertaling van ver- genoegzaamheid en elitair denken. Jeugd en jongeren is onderdeel van een zich ontwikkelde maatschappij stoelt op dragers, die ook andere sa menstellende delen van onze maat- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1976 Als we goed zijn ingelicht welhaast totdat zij erbij neervielen. De wethou ders verlieten zaterdag morgen vroeg als gebro ken mannen het gemeen tehuis. Iedereen was zelfs zo vlug weg, dat niemand er meer getuige van is ge weest dat wethouder A. H. van Gent (Progressie ven) zijn vochtig gewor den auto niet meer aan de praat kreeg. En zo moest hij een nachtelijke wan deling maken van de Zuidkade naar zijn huis aan de Groensvoorde. Een eenzame voettocht door de koude en don kere nacht. Op dat mo ment probeerde mr. Smallenbroek zijn vrouw nog uit te leggen welk een geweldig stuk dat gemeentelijk huishoud boekje voor 1977 is ge worden. Eind volgende maand zullen alle Wad- dinxveners daar middels deze krant ook van kun nen weten. Zondag 12 september is het Nationale Ziekendag. In 1974 nam De Zonneb loem (katholieke nationa le vereniging tot bevor dering van het welzijn der zieken van alle gezindten) het initiatief tot het hou den van een nationale zie kendag. Doel: Gehandi capte medeburgers (door ziekte, invaliditeit of ou derdom) eens extra in de belangstelling te plaatsen. Allerwege werd ingehaakt op dit gebeuren. In diver se verpleeginrichtingen liet De Zonnebloem (van wege haar jubileumjaar) bloemen brengen en de talrijke Zonnebloemaf- delingen lieten zich niet onbetuigd. Echter: Ook anderen, welke zich bezig houden met de zorg om zieken, deden mee. Intussen staat thans de 3e Nationale Ziekendag voor de deur. Ook nu weer heeft De Zonnebloem al haar duizenden medewer kenden opgeroepen om op zaterdag 11 of zondag 12 september iets extra’s te doen voor de zieke mens. Het is bekend dat op tal van plaatsen onts- panningsmiddagen, uit stapjes, godsdienstige bijeenkomsten e.d. ge houden worden. Ook de KRO zal de aandacht ves tigen op de 3e Nationale Ziekendag. Nevenorgani saties van De Zonneb loem doen hetzelfde. Langs deze weg wordt u aangespoord eens om u heen te zien. Misschien kon u door tijdgebrek een ziek familielid reeds eni ge tijd niet bezoeken. Wellicht ook is er ’n colle ga of schoolvriend reeds langer aan bed gebonden. Ook is het mogelijk dat u eens een bloemetje brengt naar die bejaarde uit uw eigen buurt of straat en misschien vindt u wel gelegenheid om die vroegere kennis in een verpleeginrichting met een bezoek of attentie te verrassen. ”Kom op ge zonde Nederlander, jong en oud, vrouw of man; Denken aan zieken is een gezonde zaak!” aldus De Zonnebloem. Voorzitter H. Maarschalkerweerd secretaris A. Wessels van de Waddinxveense carna valsvereniging De Gou- iveslobbers hebben in onze gemeente brieven rondgestuurd met het doel geld bijeen te krijgen om straks in vol ornaat een raad van elf met prins van de grond te kunnen krijgen. Wij geven graag aan u door wat er in die brief staat: "Zoals u ongetwijfeld via pers of andere publikaties vernomen zult hebben, heeft Waddinxveen sinds april 1975 een carna valsvereniging onder de naam ’’De Gouweslob- bers”. Het doel wat wij met de oprichting voor ogen hadden, was, en is literaard nog steeds, de Vaddinxvener in zijn ei sen dorp een aantal gezel- 'ige avonden te bezorgen. iVij dachten na 1 jaar te nogen stellen dat dit be- loorlijk gelukt is. Onze :erste echte carnavalsa vond in februari 1976 verd door 120 mensen be- :ocht. Ook onze carna- ■alsmiddag voor de kin- leren was een succes. )nze vereniging telt op lit moment 103 leden. )m het in het seizoen 976/1977 wat professio- teler aan te pakken gaan rij starten met een raad an elf met prins. De ge- adigden hiervoor zijn eeds aanwezig. Echter, ns ontbreken vofdoen- le financiële middelen. Vij willen ons met deze laad van elf in de komen- ■e tijd niet alleen bezig houden met onze leden, ■aar ook met de kin- ■eren en bejaarden in waddinxveen. Wilt u ons hiermede hel ften, steunt u ons dan om Ie benodigde kostuums foor de raad van elf bij el- laar te krijgen. Iedere gift ■tellen wij zeer op prijs en Banken u hiervoor bij loorbaat. Mocht u even- lueel in de carnavals periode (november- lebruari) een beroep op Be raad van elf willen ■oen i.v.m. een opening, feestavond of iets der- lelijks, dan kunt u ten alle Ijden kontakt met ons Ipnemen. Ons rekening- lummer bij de Rabobank Ie Waddinxveen is 16462, Jen name van "De Gou- fteslobbers”. Het giro- ■ummer van de Rabo- lank is 79138.” Achter en voor de tap in het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar ziet u van rechts naar links stichtings voorzitter W. P. Quartero, burgemeester mr. A. G. Smallenbroek, directeur T. W. Verwey van architectenbureau Stuurman B V, Progressieven-raadslid drs. W. C. Verbaan en Progressieven-fractievoorzitter M. Boere. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen!Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN Het jeugd- en I vrijetijdscentrum De Bonkelaar is en blijft sinds zaterdag open. Gezegd mag worden dat de officiële ope- ning van het nieuwe gemeenschaps- centrum aan de Beukenhof 5 (tel. 7272) een succes is geworden. Voor- al de 1500 oranje luchtballonnen vormden zaterdagmiddag een kleu- rig beeld aan de horizon. De eerste kaartjes zijn al terug, de verste kwam tot op heden uit Haelen in Zuid Limburg. Nog even een blik in ons feestweek- programma van deze week: Van- avond (donderdag) staat alles in 't teken van de V O S.-cursussen. De avond wordt ingeleid door mevrouw Jok? van Tol-de Jong, medewerkster van de Culturele Raad in Zuid Hol- land, welke is belast met het opzet- ten van Vrouwen Oriënteren zich in i de Samenleving-cursussen (entree f 1.00). Vrijdagavond is er een disco onder leiding van de reeds be- kende discorijders "Albert-Koos- Rob-Dick" (entree f 1.50). Zater- dagochtend om 05.00 uur. douwtrap- pen vanuit "De Bonkelaar". deel- name gratis. Zaterdagmiddag om 14.00 uur o.l.v. drummer Cees See een muzikale expressie. Zorg dat uw kinderen van 8-12 jaar ook met hun instrumenten aanwezig zijn entree fl.00. Met een uiterst vernuftig en tech- i nisch volmaakt uitgevoerd program- ma start "De Ketelshow" een voor het seizoen '761’77 geboekt toneel/ cabaretprogram. Vakkundige kolder in een amusante clowneske show, reed eerder gebracht in het Shaffy Theater te Amsterdam, het Haagse Theater in de Steeg, in de Van Speykshow en in vele andere plaat- sen in en buiten Nederland. De aan- vang is 21.00 uur en de entree be- draagt f 3.50. Hierna gaat "De Bonkelaar" dicht tot donderdag 26 augustus, de dag waarop de eerste cursus "Macra- mé- Wandkleden begint. Wilt U nog meedoen, er is nog een klein beetje I plaats. Dus haast UI! Op 26 en 27 augustus 's avonds vanaf 20.00 uur staat de benedenverdieping ter beschikking van iedereen die van een goed stuk luistermuziek houdt. Toegang leden gratis, niet-leden 2.50. Een lidmaatschapkaart is verkri/gbaar door de week van 11.00 tot 18.00 uur tegen inlevering van 2 pasfoto's en f 8.00 (per kwartaal) in "De Bonkelaar". B. A. Schuurman-Hess (coördinator) -! worden. In 1963 ging zelfs de Stichting Algemeen Verenigingsgebouw daartoe aan het werk, maar eveneens tever geefs. De heer Quartero bracht dank aan allen, waaronder architect A. de Greef die voor het architectenbureau schappij etiketteert. Er zijn geen jeugd Stuurman BV in de Bonkelaar, het cen- en jongeren, indien er geen bejaarden trale deel van de molen, inspiratie zijn. Zij onderscheiden zich niet, maar vond voor de huidige vorm van het identificeren zich door eigenschappen, jeugd- en vrijetijdscentrum. die verplichten, niet verlangen. Het Direkteur T. W. Verwey van Stuurman scheppen van kansen biedt geluk, geeft BV zei nu als vormgevers van De Bon- toe leent en niet domineert in het ver langen. Bieden is jezelf geven, open staan voor anderen, niet domineren. Zo wordt De Bonkelaar een onder deel van Waddinxveen en zullen de ge- bijeen om uit te spreken dat het hier deze gemeente worden”. is en voor alle gezindten is bedoeld. k-

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 5