Raad de hefbrug Rondom weer I Hoe, wat en waarom rond stookkosten glastuinders bijeen Vier Waddinxveners mogen hun huizen niet vergroten Parkeren Auto Zandelevator kost duurder E. B. P. Verbiest uit commissie KONINGINNEDAG 1976 KOSTTE 1 MILLE MEER Bodes Verantwoord energiebeleid belangrijk Raad eens met weigeren bouwvergunning? EXCLUSIEF BLOEMWERK iJ f Maap Groenendijk 252,05 792,76 125,63 ƒ3.948,— f 750,— 414,70 143,60 676,26 1.170,44 ƒ8.725,50 HUISWERKSTUDIO 31 dagelijkse huiswerkbegeleiding studiecentrum gouda 10 I f 70,- Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 e ALG. ONTWIKKELING goudse IVIO cursussen f 9. Uw bloemist 1.078,50 544,— IHTtRfLORR Brederolaan 3, Waddinxveen tel. 4198 Zuidkade 93, Boskoop, tel. 4012 NAUWELIJKS RUIMTE Het Landbouwschap komt VOOR WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1976 1 c. 1. kosten vuurwerk 2. kosten toezicht op vuurwerk Van de missionarissen en eigenlandse krachten die onze hulp vragen, komt er ook een uit Waddinxveen. Het is de in Brazilië (Latijns-Amerka) werken de missionaris A. Vermey, die de M1VA een auto heeft gevraagd. Vanuit Sao Luiz de Montes Belos schrijft hij bij zijn aan vrage om vervoer: ”Als leider van het catache- tisch centrum ben ik door de week bezig met cursus sen om catechisten op te leiden tot goede pastorale krachten, die in de paro chies zelfstandig kunnen gaan werken. In het wee keind moet ik voor mijn eigen parochie zorgen en 7 gemeenschappen tot op 300 km van mijn hoofdpa rochie. Ieder weekend be zoek ik er 2, zodat ze al lemaal eens in de maand een eucharistieviering hebben. Op de andere zondagen houden de cate chisten woorddiensten. U zult begrijpen, dat voor mijn werk vervoer essen tieel is. Mag ik daarom de Ml VA vragen me te hel pen bij de vervanging van mijn oude wagen, zodat ik de komende jaren mijn werk kan blijven voortzet ten?" 3.828,— 120,— WADDINXVEEN De heer E. B. P. Verbiest heeft het gemeentebestuur la ten weten uit de gemeentelijke com missie voor kunst, cultuur, recreatie en jeugd te stappen. Nog niet bekend is wie hem zal opvolgen. Dit voorjaar beëindigde ook de heer A. J. Keijzer in verband met zijn verhuizing naar Dord recht het lidmaatschap van deze com missie, die wordt voorgezeten door wethouder A. H. van Gent (Progressie- ven). De raadsleden benoemden toen tot zijn opvolger mevrouw C. J. Stuulen-van Hassel De heer A. J. Willemsen van de Jacob Catslaan 17 had het gemeentebestuur gevraagd een verdieping te mogen bou wen op bestaande zij-uitbouw van zijn huis. In het nog geldende bestemmings plan Vondelwijk, waarvoor de gemeen teraad in zijnvergadering van 15 maart 1976 een nieuw (nog niet door de pro vincie Zuid-Holland goedgekeurd) bes temmingsplan heeft vastgesteld, kan dat echter niet. Op grond van datzelfde "oude” plan had de heer Willemsen ei genlijk zelfs geen zij-uitbouw mogen realiseren. Wel beschikken Burgemees ter en Wethouders straks over de be voegdheid een wijziging in het nieuwe bestemmingsplan Vondelwijk aan te brengen, opdat de zo graag bouwende Waddinxvener tot de gewenste vergro ting van zijn huis kan overgaan. Maar zolang het nieuwe plan nog geen rechtskracht heeft kunnen en willen ze daar geen gebruik van maken, ’’aange zien omtrent de goedkeuring van het bestemmingsplan Vondelwijk ’75 door Gedeputeerde Staten geen zekerheid bestaat”. In de raadscommissie voor de beroepschriften heeft de heer Willem sen er op gewezen dat over het bouwen op de bestaande zij-uitbouw geregeld en steeds nauw overleg is gepleegd met de gemeentelijke dienst Bouw- en Wo ningtoezicht, zonder dat het hem is ge zegd dat het nieuwe bestemmingsplan zijn uitbreidingsplannen voorlopig in de weg zou staan. Het bouwen op de bestaande zij-uitbouw van zijn huis aan de Jacob Catslaan liet even op het benodigde geld wachten, terwijl intus sen bij wijze van experiment wel een bewoner van de Bilderdijklaan is toe gestaan de zijgevel van zijn huis op te trekken tot nokhoogte. Missionarissen van vele nationaliteiten benijden vaak hun Nederlandse collega’s om het bewust met hen meelevend thui sland, dat op zoveel wij zen het werk van de ker ken in de ontwikkeling slanden mede mogelijk maakt. Dat vervoer bij alle werk vaak wezenlijk is, valt overduidelijk af te lezen uit de vele verzoe ken om vervoermiddelen. Vervoer is nodig voor vor ming van catechisten, voor ziekenzorg en voor allerlei vormen van on derwijs. Vervoer is nodig voor assistentie aan kleine boeren, voor bewustma king van de arbeiders, voor zorg ten behoeve van gehandicapte en ver geten mensen. Vervoer is nodig om tot diep het bin nenland in zondagse eu charistievieringen te ver zorgen, om plaatselijke leiders te vormen, orh mensen meer inzicht te geven in catachese en in het verstaan van wat de bijbel met hen en hun wereld voorheeft. En de motivatie bij dit al les is de diepe overtui ging bij missionarissen en eigenlandse krachten, dat het evangelie van Jezus Christus, goed begrepen, aan de individuele mens, de maatschappij en wereld, bouwstenen aan reikt om ook werkelijk tot meer vrede en gerechtig heid te komen. Voor dat werk van gerechtigheid en vrede spannen vele mensen zich in, chris tenen en niet-christenen. Zij doen dat op wereldni veau, zoals in Nairobi 1976. In het klein, maar niet minder belangrijk, doen dat ook duizenden missionarissen en eigen landse krachten die ter plaatse, heel concreet en voelbaar, naar wegen zoe ken tot meer gelijk- berechtigheid en vrede. Want al hun werken, van iedere dag, is gericht om hun medemens wat meer geluk te biede; geluk dat bestaat in wat meer wel vaart, maar evenzeer in wat meer welzijn binnen een sterke, godsdienstige verhouding tot hun God. Zij geven daardoor de woorden van Jezus han den en voeten; ze trekken zich het lot van gevan genen en beproefden ook werkelijk aan; ze voeden de hongerigen en daklo zen; ze weerspreken de machtigen; ze helpen de zieken; doorbreken het fatalisme. Dat is werken vanuit het evangelie in de wereld van nu. Voor de rooms-katholieke St. Vi- torparochie eveneens re den om met geld over de brug te komen. 474,— WADDINXVEEN De viering van de verjaardag van koningin Juliana op vrijdag 30 april heeft de Oranjevereniging Waddinxveen dit jaar 925,50 meer gekost dan voorzien. In de gemeentelijke begroting stond voor dit feest namelijk 7.800,- geraamd, maar de werkelijke kosten bedragen 8.725,50. Dat bedrag, door de volgende week woensdagavond vergade rende gemeenteraad beschikbaar te stellen als een aanvullend krediet, is als volgt opgegaan: a. traktatie kleuterscholen b. kosten optocht: 1declaraties hoofdleidsters 2. kosten traktoren over breedten van respectievelijk 6,20 thans het geval is aan de achterzijde meter, 6,20 meter en 2,56 meter, der- van de huizen in Groenswaard 1 te ple- halve over 100 procent, 100 procent en gen. overgang tussen lichte en zware olie steeds glijdend geweest. De prijsver schillen voor aardgas worden bij de verbruikersgroepen als te groot erva ren, omdat zij te veel afwijken van de verschillen in leveringskosten. Boven dien is de stijging van de energieprijzen in de huidige tariefstrucktuur niet - gelijkelijk verdeeld over de diverse ver bruikersgroepen. De gewenste verschuiving in de tariefs- truktuur is te bereiken via een vermin derde invloed van het vaste recht. Een vereenvoudiging in de tariefop- bouw is eveneens mogelijk door het ge hele verbruik boven de 30.000 m3 in de tuinbouw onder te brengen in één tarief en één vast recht. Het overheidsbeleid, dat gericht is op een verminderde zwavelbelasting in het milieu, heeft een prijsverhogend effekt op de brandstoffen. Het is onjuist de prijs van aardgas, die nauwelijks verontreinigd werkt, te baseren op de duurdere zwavelarme olie. Om de zelfde redenen is het ook niet juist de schonere brandstof met een meerwaar- depremie te belasten, omdat deze zo gunstig is voor het milieu. Alles op een rijtje zettend, is het belang van een verantwoord energiebeleid voor de glastuinbouw meer dan dui delijk. Het Landbouwschap komt op basis van de ervaringen gedurende de laatste twee jaren tot de conclusie, dat de ruimte voor een prijsaanpassing voor energie bijzonder klein is. Het vindt bovendien, dat een gemeenschap pelijk of geïntegreerd energiebeleid voor de tuinbouwsector van het al lergrootste belang is. De overheid zal met deze wensen rekening moeten hou den bij de komende beslissingen inzake het energieprijsbeleid. Rond het komend weekeinde houdt de M1VA (Missie Verkeers middelen Aktie, Vijvers- traat, Breda, tel. 076- 137150, giro 272249) weer haar jaarlijkse landelijke collecte en giro-actie. On der het motto "Overbrug die afstand!” hoopt de Ml VA in één slag 585 van de 875 binnengekomen aanvragen om hulp op vervoersgebied te kunnen voldoen. Daarmee is een bedrag gemoeid van 4.000.000,-, een bedrag dat, gezien het goede re sultaat van de aktie in 1975, haalbaar lijkt. In de uitgestrekte gebieden in de ontwikkelingslanden is vervoer voor het werk van de evangelisatie en de ontwikkeling een absolute noodzaak. Pas door goed vervoer wordt dit veel soortig werk mogelijk, krijgt het stabiliteit en kan de noodzakelijke uitbrei ding plaatsvinden. De Ml VA tracht het werk van 'afstanden te ove- bruggen' samen te doen: een zinvol werk dat ie dereen aanspreekt, omdat het gaat om concreet werk van de rooms katholieke kerk voor de mensen ter plaatse; werk dat met grote inzet door missionarissen en eigen landse krachten verricht wordt. d. "Schiet-in” e. geluidsversterking f. consumptie leden van twee muziekkorpsen g. aankoop medailles t.b.v. prestatieloop h. kosten openbare werken: 1hout vuurwerk 2. lonen 3. tractiekosten Sinds 1 januari 1973 krijgen de gemeentebodes op het Waddinxveense gemeentehuis een kleding toelage van 475,- per jaar. Daarmee komen ze al lang niet meer uit, we ten Burgemeester en Wethouders. "Gezien de stijging van de kosten van de textiel”, zeggen ze. Dus moet er meer kle- dinggeld op tafel komen. En daarvoor is weer een wijziging van de bezoldi- gingsregeling nodig. Die regeling kan de volgende week woensdagavond vergaderende gemeen teraad zo wijzigen dat de kledingtoelage van de gemeentebodes (wij ken nen er twee: P. T. Rooks en C. van Gils) voor 1975 575,- bedraagt en voor 1976 650,-. De perso neelsorganisaties, verte genwoordigd in de com missie voor georganiseerd overleg, zijn het daar helemaal mee eens. Die zelfde commissie heeft ook gesproken over de nieuwe functie van hoof dopzichter A bij de gemeentelijke dienst Openbare Werken en - Bedrijven. Zijn salaris zal minimum 2.705,- bed ragen en maximum 3.410,-, te bereiken na 6- éénjaarlijkse verhoging en. Deze nieuwe rang, tot de invoering waarvan de gemeenteraad is gevraagd te besluiten, is bedoeld om nu en in de toe komst meer promotiemo gelijkheden te scheppen. WADDINXVEEN/DEN HAAG Binnenkort zal de overheid beslissingen nemen over het energieprijsbeleid voor het komende stook- seizoen 1976/1977. Voor de glastuinbouw (in Waddinxveen goed verte genwoordigd) is het energiebeleid bijzonder belangrijk. Het Landbouw schap is nu voor de glastuinders op de bres gesprongen omdat het meent dat de ruimte voor prijsaanpassing van aardgas uiterst gering is. Deze conclusie is een uitvloeisel van het energiebeleid, dat de laatste tijd ge voerd is en van de huidige inkomenssituatie. Daarom willen we aan de hand van de gegevens van het Landbouwschap eens ’t hoe, wat en waar- rom rond de energieprijzen voor de tuinbouw op een rijtje zetten. Tengevolge van de sinds 1973 sterk opnieuw uitvoerig voorstellen voor stijgende olieprijzen trof de Europese gelegd aan de minister van Landbouw Commissie (het dagelijks bestuur van de E.G.) maatregelen. Deze kwamen er op neer, dat de E.G.-landen gerechtigd komstig de waren een financiële bijdrage in de olieprijs te geven van 33‘/3 van het verschil tussen de werkelijke olieprijs Landbouwschap ligt de conclusie en de prijs van september 1973. De bijdrage mocht alleen gegeven worden sprijs nauwelijks verhoogd kan worden, als de prijs van het aardgas in het bet- Afgaande op het nationale en interna tionale energieprijsverloop valt echter aan een verder aanpassing van de aard- tlmHiii o» rtrum gouda WADDINXVEEN Al in december van het vorig jaar stelde de Wad dinxveense gemeenteraad ƒ11.000,- beschikbaar om de gemeentelijke dienst openbare werken en -bedrijven aan een nieuwe zandelevator te helpen voor de gladheidsbestrijding en bestra- tingswerkzaamheden. Maar nu blijkt uit de door directeur A. Z. Zwamborn gevraagde offertes dat de laagste aan bieding van machinefabriek B. J. Maagd BV een prijs van 15.080,- (in clusief btw) laat zien. Vandaar dat de volgende week vergaderende gemeen teraad een extra krediet van 4.080,- is gevraagd om tot aankoop van de noodzakelijke zandelevator te kunnen overgaan. 1974 een energieprijsbeleid gevoerd, dat gericht werd op een jaarlijkse prij saanpassing van 1,9 cent per m3 aard gas. Dit kwam overeen met 25,- per reerd energiebeleid noodzakelijk, ton olie. Afgesproken werd, dat het uit- t >vc nuntTr gangspunt van de overheid na twee NAUWELIJKS RUIMTE jaar, dus in 1976, opnieuw besproken Het Landbouwschap komt na twee zou worden en dan in het licht van de jaren energiebeleid van de overheid tot dan geldende omstandigheden en voo ruitzichten. De maatregelen van de Europese Com- huis aan de Jacob Catslaan en dat de heer Ch. A. A. Wijnen en zijn twee buren terecht de gevraagde bouwvergunning zijn geweigerd om hun hui zen aan de Mozartlaan te vergroten. De volgende week woensdagavond vergaderende gemeenteraad is voorgesteld in te stemmen met de eerder al door het college geweigerde bouwvergunningen, waartegen de bet rokken Waddinxveners protest hadden aangetekend. UITBOUW MOZARTLAAN De heer Ch. A. A. Wijnen van de mingsplan, evenals dat met de Oranje- Mozartlaan 21 krijgt geen toestemming wijk en de Vondelwijk dit voorjaar het de huizen aan de Mozartlaan 21, 23 en geval is geweest, het wel zal worden 25 aan de achterzijde uit te breiden toegestaan forsere uitbreidingen dan Dezer dagen is de vergroting van de par keerhaven voor het post kantoor aan deKerkweg- Oost een feit geworden. Het karwei werd mee genomen bij het gedeel- teijk opknappen van de vorig jaar gerecons trueerde verkeersader tussen het winkelcentrum "de Passage” en de hef brug. Toen werd de nu groter gemaakte parkeer haven (6 plaatsen) voor het eerst aangelegd. De gemaakte ruimte is en blijft echter voor kort- parkeerders (postbusleeg- halers). Overigens geldt buiten de parkeerhavens van de Kerkweg-Oost een parkeerverbod. In de gemeenteraadsver gadering van woensdaga vond 14 april heeft de heer W. M. L. van Breemen (Progressieven) tevergeefs een pleidooi gevoerd voor het beschik baar stellen van parkeerp laatsen bij het postkan toor voor invaliden. Toe vallig had het gemeente bestuur net een schrijven van de Algemene Neder landse Invalidenbond in zake parkeerproblemen van gehandicapten toe gestuurd gekregen. Om dat het in geval van de oorspronkelijk vier par keerplaatsen tellende ver- keershaven zou bete kenen dat een kwart van de capaciteit zou worden weggenomen zag wethou der P. F. J. van Schie (C- DA) dat niet zitten. Ja, hoe is het mogelijk zou je zeggen bij het lezerf van de pas vastgestelde notul- In van die bewuste geme enteraadsvergadering. Een kortparkeerder, ge zond van lijf en leden, zou eens een stap te ver moe ten lopen in de buurt van het postkantoor! En dat is natuurlijk eigenlijk best te begrijpen, zo’n standpunt, als je ziet dat elke dins dagmorgen het voltallige college van Burgemeester en Wethouders de auto’s parkeert op ’t voor voet gangers bestemde gedeel te bij het gemeentehuis aan de Zuidkade. Als bur gemeester mr. A. G. Smallenbroek en de wet houders H. Huizer (SGP/ Hervormde Kiesvereni ging), A.H. van Gent (Progressieven) en P. F. J. van Schie (CDA) met hun auto’s achter de college- tafel zouden kunnen kom n zouden ze het warem pel nog doen ook. Maar dit terzijde, want we nemen nu aan dat het dagelijks bestuur van onze gemeete de vervoer middelen voortaan ge woon parkeert op de daarvoor bestemde plaat sen achter het gemeente huis. Zoals gezegd kreeg de heer Van Breemen nul op rekest in zjn streven bij het postkantoor een altijd beschikbare parkeerp laats voor invaliden te maken. Wethouder Van Schie: "Het bestemmen van parkeerplaatsen voor invaliden zou nuttig zijn, indien de overtuiging aan wezig zou zijn, dat ze re gelmatig vol zouden staan. Dat is duidelijk niet het geval. Als de invaliden de spitsuren vermijden en overdag naar het postkan toor gaan, dan kunnen ze gebruik maken van alle parkeerplaatsen”. On gelooflijk dat een wethou der van christen democratische huize dat anno 1976 zó durft te zeg gen, kennelijk met in stemming van het voltalli ge college van B. en W. En weet u hoe de wethou der van sociale zaken en volksgezondheid, de heer H. Huizer (SGP/Her- vormde Kiesvereniging) nog een duit in het zakje deed? Zo: "Het gaat in ie der geval om invaliden, die nog behoorlijk ter been zijn”. Het kan niet anders dan dat verkeers- den. Als de overheid het energiebeleid on gewijzigd voortzet, leidt dit tot onge wenste en onnodige uitstoot van arbeid r__jen kapitaal, waardoor de werkgelegen- o 1974 dient dan ook te worden heid nadelig wordt beïnvloed. ingelopen bij de komende prijsaanpas- Door de Europese Commissie is de mo gelijkheid voor oliesubsidies vanaf 1 juli jl. afgesneden. Door de voort gaande stijging van de olieprijzen dreigt sen de energiedragers (olie en aardgas) r\ i die om technische redenen niet in staat om te schakelen op aardgas, kun nen de dupe worden van deze versto- reffende lad gelijk was aan de gesubsi- diëerde olieprijs. De Nederlandse overheid heeft vanaf gasprijs niet geheel te ontkomen. De j binnen ons land voorkomende prijsver schillen tussen de olie en aardgas ma ken een gemeenschappelijk of geïnteg- wethouder Van Schie in de volgende week woens dagavond vergaderende gemeenteraad (tijdens de rondvraag, bijvoorbeeld) of in een komende verga dering van de raadscom missie voor openbare wer ken en bedrijven zijn bereidheid toont het goed voor te hebben met de ge handicapte medemens en om te beginnen bij het postkantoor een par keerplaats voor gehandi capten maakt. Voorlopig hebben ze met zijn uit spraken een klap in het gezicht gekregen. Het jammere is, dat de gehan dicapten al zo vaak slagen hebben moeten incas seren, dat ze er bijna im- mun voor zijn geworden. Wij houden u op de hoog te van de door wethouder Van Schie (CDA) alsnog te nemen stappen. WADDIKXVEEN De Waddinxveense gemeenteraad komt volgende week woensdag I septem ber 's avonds om half acht in open bare vergadering bijeen voor de af handeling van deze agenda 11 borstel tot vaststelling van het bestemmingsplan X'oordeindse- ii eg II I in verband met het sta ken der stemmen in de verga dering van 11 augustus 19761. 2. 1 'aststelling van de notulen van de vergadering van 9 juni 1976. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Onderzoek geloofsbrieven P. van den Berg CDAI, opvolger vandrs. T.J. Bouwers.. 5. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een subsidie ten be hoeve van het Wit-Gele Kruis, afdeling Reeuwijk over het jaar 1975. 6. Voorstel tot doorbetaling rijks- bijdrage aan speeltuinvereni gingen. 7. Voorstel tot subsidiëring Vereniging "Pro Juventute" te Gouda. 8. Voorstel tot het verlenen van medewerking voor de inrichting van een tweede lokaal van de Bethel-kleuter school. Voorstel tot het verlenen van medewerking voor de aanschaf fing van meubilair t.b.v. twee Ned. Herv. kleuterscholen. II). Voorstel tot het verlenen van medewerking voor aanschaffing van meubilair en leer- en hulp middelen t.b.v. De Sav. Loh- manschool. 11. Voorstel tot het verlenen van medewerking voor de aanschaf fing van meubilair en hulpmid delen t.b.v. de Willem van Oranjeschool. 12. Voorstel tot verkoop van grond gelegen aan de Maarten Schou tenstraat. 13. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een aanvullend krediet voor de aanschaffing van een zandelevator. 14. Behandeling van beroepschrif ten in verband met weigering van bouwvergunningen van: a. de heer Ade Mik: b. de heer A. J. Willemsen: c. de heer Ch. A. AWijnen. 15. Voorstel tot 8e en 9e wijziging van de bezoldigingsregeling gemeente Waddinxveen 1973. 16. Begrotingswijzigingen, w.o.: Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend kre- diet t.b.v. de viering van Konin ginnedag. 17. Rondvraag. WADDINXVEEN De raadscommissie voor de beroepschriften is het 41,29 procent van de achtergevelbreed- met het college van Burgemeester en Wethouders eens dat de heer A. J. ten. Deze bouwactiviteit is in strijd met Willemsen niet wordt toegestaan te bouwen op de zij-uitbouw van zijn het geldende bestemmingsplan Uitbrei- 1 -J i^.i w dingsplan in onderdelen Groenswaard, waarin uitbreidingen aan de achterzijde van ten hoogste 40 procent worden toe gestaan. De heer Wijnen heeft dan ook mede namens zijn buren tevergeefs ge probeerd de raadscommissie voor de beroepschriften tot andere gedachten te brengen. Misschien dat bij een toe komstige wijziging van het bestem de slotsom, dat de prijsstijging voör aardgas meer dan dubbele is geweest dan met het uitgangspunt van ’t tuin missie om tegemoetkoming in de geste- bouwbedrijfsleven overeenkwam. Bij gen energiekosten te geven zijn per 1 de vaststelling van het energieprijs- juli jl. afgelopen. Bovendien heeft de beleid moet de overheid rekening hou- den met de inkomensontwikkeling en de reële mogelijkheden tot energiebes paring. Bovendien zal de extra prijsstij- ging van gemiddeld 0,8 cent, die in 1975 overheid heeft erkend, dat de laatste opgelegd werd, ingehaald moeten wor- prijsaanpassing, die gemiddeld 0,8 cent per m3 boven het beleidsvoornemen uitging, een uitvloeisel was van de dwingende aanwijzingen van de Euro pese Commissie. Deze extra prijsverho ging van l?"! J1. ....2... sing. STANDPUNT ONGEWIJZIGD Het Landbouwschap heeft twee jaren binnen de Tuinbouw een verstoring tus- geleden een duidelijk standpunt ken- baar gemaakt inzake de prijsaanpassing te ontstaan.~De olie stokende tuinders', van aardgas. Het was van mening, dat de aanpassingsperiode op basis van de zijn i olieprijs medio 1974 tenminste 6 jaar t diende te zijn. Bovendien zou bij de ring, geleidelijke prijsaanpassing rekening Het Landbouwschap vraagt daarom moeten worden gehouden met de inko- een gezamenlijk, evenwichtig beleid menspositie en de mogelijkheden van voor alle energiedragers, energiebesparingen in de tuinbouw. De huidige tariefsstruktuur voor de De inkomensontwikkeling in de glas- aardgasprijzen wordt te star gevonden, tuinbouw heeft de laatste jaren onder In de praktijk van de tuinbouw is de sterke druk gestaan. Dat komt mede door de energiecrisis en de daaruit voortvloeiende economische ach teruitgang en inflatie. In de bloemisterij daalde de arbeidsop- brengst per ondernemer van 41.620,- in 1972 tot 16.400,- in 1975. Het laat ste jaar is de aardgasprijs met meer dan 30% gestegen en zijn de opbrengsten achtergebleven. Daardoor zullen de ar- beidsopbrengsten in 1976 nog verder dalen. In de groenteteeltsector is de inkomen sontwikkeling minder negatief. Hoewel de arbeidsopbrengst zich in het al gemeen wist te handhaven, was de ren tabiliteit negatief. Dat betekent, dat niet alle kosten (inclusief de eigen ar beid) volledig beloond zijn. De extreme prijsverhoging van aardgas en de opbrengsten, die in 1976 ten aan zien van 1975 slechts een zeer geringe stijging vertonen, zullen dit jaar tot een lagere rentabiliteit leiden. Het Landbouwschap heeft de gelei delijke prijsaanpassing voor aardgas ook gekoppeld aan de invoering van energiebesparingen. Het heeft onlangs gen energiekosten te geven zijn per 1 Nederlandse overheid de aardgasprij zen gedurene de laatste twee jaren ster ker verhoogd, namelijk 1,9 cent per m3 in 1974 en 2,7 cent per m3 in 1975. De opnieuw uitvoerig voorstellen om tot energiebesparingen te komen. Een bevredigende regeling overeen- wensen van het Land bouwschap is tot heden uitgebleven. Gelet op de voorwaarden van het Avoor de hand, dat het niveau van de aardga-

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 9