Van Hemert Co. BV groeide uit tot een complete zaadleverancier Nieuw poldergemaal vervangt het aloude Van der Breggen-gemaal I s n Receptie in Elfhoeven te Reeuwijk Waddinxveense honderdjarige is kerngezond Constructie afvoerkanaal gaf nodige problemen 4 viitzitxs TQieoww««i» oovvrsrvmm n F TALENPRAKTICUM jfc****^**^** min mu er r a GRONDBORING AFVOERKANAAL DWARSPROFIEL over 6 6o^iJurrrrr EN doorlopend talenopleidingen op elk niveau studiecentrum gouda i U VAHHLHERTenCo bestaand gemaal WADDINXVEEN ista eis- wordt er ook zand aangevoerd met schepen en vanuit de Gouwe in het depot gespoten. en 9 80 9 80 295 M V VEEN 500~ KLEI 6 40 VEEN RG ZAND ;0 en 7"^-^ 875~ KLEI VEEN ZAND 99.- 99.- 99.- Dit is Cornells van Hemert. oprichter zaadhandel Van Hemert Co. B V. gouden ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau op de revers gespeld. Van Hemert Co. werd op 30 september 1975 omgezet in een beslo ten vennootschap (BV), waarvan de werkzaam. De stichters van het nu selectiebedrijf en zaadhandel genoemde bedrijf woon- Waddinxveen D nummer 51. Van dit pand is eens geschreven: ’’Daar nu lier» (aar. WADDINXVEEN en jfje, ske- 89.- 79.- 79.- 99.- i tot ia 975-^^ 7 95" 'X_AANVULLEN NIET GROND „STEENBESTORTING BAKENS VERZET Voor het Waddinxveense selectiebedrijf en zaadhandel beteken de een en ander dat de bakens moesten worden verzet nu de zaadleveranties aan tuinders achteruit liepen. Maar het lukte Van Hemert Co. ten volle fi nancieel gezond te blijven. Dat kwam mede doordat tijdens het werken in de tuinderswereld het aandeel graszaadle- veranties aan - met name hoveniers - van een steeds grotere betekenis werd. Met als gevolg dat niet alleen zij, maar ook veel grote groenvoorzieners, gras zodenkwekers, instellingen en gemeen telijke plantsoenendiensten door het aan de Julianastraat gevestigde bedrijf werden bediend. In betekenis toe nam eveneens het leveren aan de door Van Hemert Co. ’’moderne depothou ders” genoemde tuinwinkels, dierens peciaalzaken en tuincentra. Vrij belangrijk is verder de professionele kwekers van bloemzaden te voorzien. Van Hemert Co. bloeit dan ook anno 1976 als honderdjarige als wellicht nooit tevoren. De panden van het jubilerende bedrijf aan de Julianastraat 1 in Waddinxveen. dinxveense zaadteelt en zaadhandel op 25 juli 1932 in de handen over van de heer Theo G. Rood Nzn. De heer Van Beek kwam op 1 november 1946 op de directeursstoel te zitten, terwijl hij op 2 oktober 1959 het bedrijf en op 2 okto ber 1962 de panden overnam van de heer Th. G. Rood Nzn. Ter gelegen heid van zijn 40-jarig'jubileum op 15 In eerste instantie had de zaadteelt en zaadhandel de opzet rechtstreeks aan tuinders, boeren en particulieren in het Waddinxveense te leveren, terwijl in een later stadium ook elders wonende particulieren rechtstreeks of door middel van een landelijk net van agen ten met Van Hemert Co. in aanraking konden komen. Maar allengs kwam daarin verandering. De suikerfabrieken RIJKSWATERSTAAT DIRECTIE WEGEN resterende afsluitende lagen zeer gering was. Het dwarsprofiel van het kanaal staat bij dit verhaal schematisch aangegeven. Om opbarsten van de bo dem te voorkomen, moest het kanaal 2 m dieper worden ontgraven, waarna op de bodem eerst een laag zand en daar na op dit zand en op de taluds een grindbestorting is aangebracht. Het ontgraven van de grond en het aan vullen met zand en grind moest onder water plaatsvinden, waarbij het water tot 1,0 m boven polderpeil moest wor- 0 '01 0 2 03 04 0 5 295 T Het selectiebedrijf en zaadhandel Van Hemert Co. BV viert deze maand het 100-jarig bes taan. Het aan de Julianastraat 1 gevestigde Waddinxveense bed rijf doet dat op woensdag 22 sep tember met een receptie van 16.00 tot 18.00 uur in Huize Elf hoeven in Reeuwijk, waar - zoals in het Weekblad voor Wad dinxveen reeds bericht - dan het glas zal kunnen worden geheven op dit bijzondere jubileum. leverden zelf het suikerbietenzaad, ter wijl de teel van voederbieten en klavers gaandeweg minder werd, zodat wat de boeren betreft uitsluitend de gro vere tuinbouwgewassen, zoals uien en spruiten, overbleven. Door de toenemende welvaart werd het bovendien steeds moeilijker agen ten te vinden die, tegen uitsluitend pro visie, in hun vrije tijd wat willen bijver- WADDINXVEEN Het 100-ja- rige aan de Julianastraat 1 gevestig- WFEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1976 De nieuwe westelijke toegangswegen tot de Gouwetunnel zijn ongeveer 4 kilometer lange wegvakken in de Zuidp- laspolder waar 3 spoorbanen moeten worden gekruist, alsmede 4 locale wegen, enkele belangrijke polderwatergan- gen en de bestaande rijksweg 12. De benodigde 1.150.000 kubieke meter zand wordt aangevoerd uit de Reeuwijkse Plassen via persleidingen en opgeslagen in een centraal gelegen depot, zoals de tekening laat zien. Vanuit dit depot wordt het zand in droge toestand naar de verschillende wegvakken vervoerd. In verband met de slechte ondergrond 7 alO meter dikke slappe lagen vanaf het maaiveld) kan het zanddepot slechts laagsgewijs worden volgespoten, waarbij na iedere slag 'n zekere wachttijdin acht moet worden genomen. Via een bezink-bassin met overstort wordt het pers water geloosd op een poldersloot, welke in directe verbinding staat met het nieuwe poldergemaal Zuidplas. Overigens dienen door middel van de zadenver koop aan particulieren. Dus werd de tuindershandel steeds belangrijker en haakte Van Hemert Co. daarop in door zijn vertegenwoordigers vooral in de provincies Zuid-Holland, Utrecht en het noordwestelijk deel van Noord- Brabant de handen uit de mouwen te laten steken. Het Waddinxveense bed rijf bleef echter ondanks aller uitslui tend een zaadhandelsbedrijf en was voor te leveren zaden aangewezen op de kweekprodukten van andere bedrij ven. Maar de kwekers van zaden voor de glastuinbouw gingen steeds meer en vaker er toe over hun produkten uit sluitend rechtstreeks aan de groente telers te leveren. Daarnaast verdwenen er de nodige tuindersbedrijven in het Rotterdamse en het Zoetermeerse. Neem daarbij de overgang van groente teelt naar die van bloemen en het zal duidelijk zijn dat in het afzetgebied van Van Hemert Co. het nodige aan de hand is geweest. aoo MV 5.5Q- f 2 QO| niet meer direct van belang is kan bij een eventuele aanleg van rijksweg 3 (Rotterdam-Amsterdam) de bouwkos ten van de dan te bouwen tunnel onder de Gouwe gunstig worden beinvloed, den afgedamd. De constructie van het kanaal heeft de tijde, ook tijdens de bouw van de Gou- nodige problemen opgeleverd, omdat wetunnel te kunen garanderen, de de stijghoogte van het grondwater in het onder de slappe afsluitende lagen hoger zouden uitvallen dan de nu 37 aanwezig zand hoger is dan het polder- miljoen gulden, dan wanneer de ring- peil en het soortelijk gewicht van de vaart ter plaatse van de tunnel zou kun nen worden afgedamd. In overleg met het Hoogheemraad schap van Schieland is uiteindelijk het gemaal Zuidplas uit de büs gekomen. Een poldergemaal met een capaciteit van 230 kubieke meter per minuut ten zuiden van de Gouwetunnel, tussen de oude en nieuwe rijksweg 12. Om dit nieuwe gemaal in verbinding te bren gen met de bestaande polderwatergan- gen werd een nieuw afvoerkanaal geg raven op polderpeil evenwijdig aan de ringvaart. Hoewel dat naar het lijkt nu ve Tuiniersvereniging Gouda en Oms treken. Dit samenwerkingsverband be tekende dat de door de heer C. van elks kon kopen, bij Matje de Kriek, Hemert gestichte zaadteelten zaadhan- 1 del voortaan Van Hemert Co. zou worden genoemd. de selectiebedrijf en zaadhandel Van Hemert Co. BV is een kern gezonde eeuweling. Dat leert een blik in het heden en verleden van deze in 1876 door de heer C. van Hemert op 26-jarige leeftijd ge stichte zaak waar nu 7 mensen wer ken: drie op kantoor en in het ma gazijn en vier in de buitendienst. Van Hemert Co. wordt nu ge leid door de aan de Brugweg wo nende Evert Jan van Beek jr. (40), de zesde directeur die het Wad dinxveense zaadbedrijf heeft ge kkend. De honderdjarige heeft vooral voor de tuinders in Zuid-Holland een echte streekfunctie verkregen, zeker voor wat betreft de levering van witlofzaden in het Goudse. Een noodzakelijke snel le distributie in deze typische branche is hieraan natuurlijk niet vreemd. Voor Van Hemert Co. zijn de leveringen aan tuincentra, instellingen, bloemisten en de overheid in de laatste jaren van steeds grotere betekenis geworden, waarmee het Waddinxveense bedrijf zich door geheel Nederland is gaan be wegen. Directeur E. J. van Beek jr.: ”- Mede omdat de combinatie van profes sioneel leverancier van tuin-, bloem- en graszaden én een compleet pakket voorverpakte particuliere zaden in deze sector in de praktijk een zeer goe de blijkt zijn onze verwachtingen voor de toekomst zonder meer goed”. COMPAGNONS Vier jaar nadat hij als vrijgezel op 22 maart 1872 in Waddinxveen ging wo nen stichtte de 26-jarige Cornells van Hemert een eeuw geleden - in 1876-de juni 1969 werd de heer Van Beek de zijn familienaam dragende zaadteelt en zaadhandel. Hij was toen intussen gelukkig getrouwd met de Goudse Dirkje de Bruyn, die hem zijn einge zoon, Cornells Johannes, zou schen ken. De op 28 september 1874 geboren heer Evert Jan van Beek jr. directeur jongen groeide voorspoedig op en werd. Inmiddels is hij ook al weer 18 smaakte het genoegen rond 1910 het jaar bij deze zaadteelt en zaadhandel door zijn vader gerunde bedrijf te mo gen overnemen. De 34-jarige C. J. van Hemert ging toen een compagnon schap aan met zijn in Gouda wonende den eerst in, wat toen nog heette. Zuid leeftijdgenoot Martinus van Vliet. Z’n vriend uit de kaas- en kaarsenstad was in die tijd voorzitter van de Coöperatie- Kwaak woont, woonde toen Matje van der Heiden, een rommelwinkeltje en volkslogementje, waar men toen van zo was haar bijnaam. In 1875 is zij aan cholera gestorven”. In 1890 stond de gemeentelijke overheid toe het pand Gebrek aan opvolgers noodzaakte het Wijk D nummer 6 - dat nu bekend is als tweetal hun bedrijf op 20 september Kerkweg-Oost 173 - te bouwen. Dit 1920 na tien jaar compagnonschap te woonhuis is later nog voorzien van een verkopen aan de in de wereld van het nieuwe voorgevel. zaad niet onbekende firma P. Rood Zn. in Bovenkarspel. In dat jaar kwam firmant Simon Rood Dzn. naar dit Gouwedorp om er als directeur de WADDINXVEEN Het aan de Noordringdijk (verlengde van de Kanaaldijk) bij de in aanbouw zijn de Gouwetunnel neergezette gemaal Zuidplas van het Hoog heemraadschap van Schieland heeft kortgeleden voor het eerst met succes proefgedraaid. Na een proefperiode van zes maanden zal dit gemaal nog dit jaar volledig kunnen gaan functioneren, zodat het oude gemaal Van der Breggen aan de Kanaaldijk, achter de sa menwerkingsschool voor HA- VO/Atheneum, buiten gebruik ges teld kan worden. Het nieuwe gemaal Zuidplas is een direct gevolg van de verdubbeling van rijksweg 12 (in feite de aanleg van een geheel nieuwe rijbaan naast de bestaan de weg tussen Utrecht en Wad- dinxveen/Gouda) en de bouw van de Gouwetunnel (een heel wat groter aquaduct dan zijn ’’oudere broer” in de Ringvaart Haarlemmermeer bij Roelofarendsveen). De nieuwe wes telijke toegangswegen tot de Gouwe tunnel, waar rijksweg 20 (Rotterdam- Waddinxveen/Gouda) aansluit op rijks weg 12, liggen in de Zuidplaspolder, die een polderpeil heeft van 6,40 meter beneden Nieuw Amsterdams Peil (NAP). De Zuidplaspolder is een droogmakerij, omgeven door een ring vaart met een peil van 2 meter beneden NAP. De Gouwe heeft een peil van 1 - meter beneden NAP en tussen de Gou- 4. ROTTERD*2 - we en de ringvaart ligt een smalle pol der met een peil van 2,20 meter bene den NAP. NIEUW AFVOERKANAAL Bij het uitdenken van de vorm en ligging van de nieuwe westelijke toe gangswegen tot de 100 meter ten noor den van de bestaande Gouwebrug te bouwen Gouwetunnel bleek al gauw dat in de Zuidplaspolder omvangrijke werken voor de verbetering van de wa terhuishouding zouden moeten worden uitgevoerd. Het Van der Breggen- gemaal aan de Kanaaldijk zou drastisch moeten worden verbouwd. Dit bes taande gemaal pompt het water uit de Zuidplaspolder in de ringvaart, waarna het water via de ringvaart naar het zui den wordt afgevoerd om via een ander gemaal bij Nieuwerkerk aan den IJssel in de Hollandsche IJssel te worden uit- doordat de ringvaart ook daar kan wor- geslagen. Daarbij komt nog dat om de doorstroming van de ringvaart te allen j 1. x J wetunnel te kunen garanderen, de bouwkosten van de tunnel aanzienlijk O' 1 den opgezet om ook tijdens de uit voering opbarsten van de bodem te voorkomen. Bij de berekening is ervan uitgegaan dat, wanneer het gemaal werkt, tijdelijk een waterstandsver- laging in het kanaal kan optreden. Het ontgraven heeft plaatsgevonden met draglines op schotten. De grootste moeilijkheid was hier de afvoer van de vrijkomende specie, omdat het werk door een samenloop van omstandighe den vorig najaar moest worden uitge voerd. van het 100 jaar oude selectiebedrijf Wethouders er hun goedkeuring hadden gegeven werd in 1922 begon nen met de bouw van een nieuw kan toor en magazijn voor Van Hemert Co. aan de Julianastraat 1Tien jaar la- tergraafsmeer. De heer Rood Dzn. ter kwam er nog een pakhuis, terwijl er bleef echter maar tot 1925 in Wad- later nog twee uitbreidingen achter het dinxveen voor de zaak werkzaam. Na oude pand werden gerealiseerd. Het zijn vertrek werden de heren P. Schel- oude woonhuis, na het vertrek van de lingerhout en J. J. Slinger voor het r>“J draaiend houden van het bedrijf aan getrokken. E. J. VAN BEEK sr. DIRECTEUR Na stage te hebben gelopen bij de firma vlakte Gebroeders Oudijk verbond de aan de winkel Brugweg wonende heer E. J. van i i r i rx'xr» Co. Als gevolg van interne veran deringen in het bedrijf van P. Rood heer S. Rood Dzn. bewoond door J. J. Slinger, werd na de op 4 juni 1962 verkregen goedkeuring verbouwd tot winkel en in 1971 vervolgens sterk uit gebreid tot de huidige winkelopper- van 100 vierkante meter. De wordt ’’bewoond” door Beek Dierenshop-Hoodie BV, die alle zaad- sr.zich op 15 juni 1929 aan Van Hemert produkten van Van Hemen Co. Bv voert. Het bedrijf zelf verkoopt niet meer rechtstreeks aan (Waddinxveen- Zn. in Bovenkarspel ging de Wad- se) particuliere zaadgebruikers. NIEUW KANTOOR EN MAGAZIJN scepter te zwaaien over Van Hemert Nadat het college van Burgemeester en Co. Nog geen maand na de bedrijfsver- Wethouders er hun goedkeuring aan koop verhuisde de oude heer Van Hemert op 12 oktober 1920 naar Bos koop en vertrok de jonge heer Van Hemert op 30 oktober 1920 naar Wa- bleef echter maar tot 1925 in Wad- later nog twee uitbreidingen achter het gouwetunnel GOUDA MOORDRECHT i// f// ZUIDPLASPOLDER p.p. 6.40“ n.a.p. 1 km f -•>

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 15