Die stap van toen Van lood naar foto Vrijdag 1 oktober halve eeuw ”in drukwerk” VELDWIJK BV: MODERN GRAFISCH BEDRIJF Boekhandel ook halve eeuw oud Weekblad voor Waddinxveen een dochter van Veldwijk BV Belangrijke jaartallen in historie van Veldwijk WADDINXVEEN De geschiedenis van Veldwijk BV V wordt gekenmerkt door een aan- tal belangrijke jaartallen. J J Jc************ r i ifc******^***^*; I I I I I I I I I I Op witte opmaaktafels wordt de fotografisch gezette kopij "opgemaakt”. Samenstelling en tekst van deze jubileum-pagina: Bert J. Woudenberg Foto’s: Joop Dorst, Gouda len willen het weten. Ook in Wad- dinxveen. Met een variant op de be- I De Waddinxveners kennen Veldwijk BV aan de Oranjelaan helaas veelal al leen van het door dit bedrijf uitgegeven Weekblad voor Waddinxveen. Maar dat is slechts een puntje van de ijsberg, want de jubilerende drukwerkmakers van nu verzetten bergen (druk)werk en in het bedrijf herinnert niets meer aan het drukken van visitekaartjes en ander I I I I I I familie- en klein handelsdrukwerk van weleer. Drukwerk van Veldwijk BV is tot in alle hoeken van ons land te vinden en wordt daarbij naar vele landen geëxporteerd, o.a. Japan. Daarom is het deze week in eigen kring een beetje feest bij dit Wad- dinxveense grafische bedrijf, dat 50 jaar drukwerk maakt. Even tijd dus voor een moment omzien om dan weer vo lop vooruit te kijken in deze snelveran- derende wereld die van drukwerk aan elkaar hangt. Morgen is het 1 oktober 1976. Aan het begin van de tweede halve eeuw heeft Veldwijk BV het instrumentarium in handen en kennis en inzicht om volle dig te voldoen aan de wensen en ver langens van de uitgebreide klanten kring. Er bestaan dan ook plannen om binnen niet al te lange tijd vorm te ge ven aan de zoveelste uitbreiding van het in 50 jaar tijd door expansiedrift ge kenmerkt bedrijf Veldwijk BV offset/- boekdruk. WADDINXVEEN De nu aan het Jan van Bijnenpad met zijn vrouw wo nende heer F. Veldwijk sr. (81) liep al op jonge leeftijd met de gedachte rond eens een eigen grafisch bedrijf te run nen. Hij leerde het drukkersvak gron dig in ’s-Gravenzande, werkte bij boek handels in Middelburg en in Rotter dam, maar keerde uiteindelijk toch weer terug in ’s-Gravenzande, waar hem in de drukkerij van zijn eerste werkgever een leidinggevende positie werd aangeboden. Gebleven was ech ter het ideaal van een eigen bedrijf. Nog maar net een paar jaar getrouwd met een Rotterdams meisje kreeg de heer Veldwijk contact met de voor hem op dat moment geheel onbekende gemeenten Waddinxveen. De drukkerij en boekhandel van de heer M. J. Olthof in de Julianastraat beviel hem, zodat de nieuwe eigenaar in 1926 F. Veldwijk heette. ”Ik herinner me nog goed bij aankomst in Gouda aan een paar mannen ge vraagd te hebben hoe ik in Wad dinxveen kon komen”, aldus de nu met zijn vrouw van een welverdiende rust genietende grondlegger van Veldwijk BV, die na eën paar dagen van praten, rekenen en puzzelen 50 jaar geleden de stap waagde. Al een paar weken na de overname was het al ’’bepaald druk” in het handelsd- rukkerijtje, waar het een te lange tijd te stil was geweest. Er kwamen nieuwe persen en ondanks de moeilijke jaren dertig was er voldoende werk. En dat is een halve eeuw lang reeds zo gebleven. Hard werken van de heer F. Veldwijk en zijn vrouw zijn daar debet aan. Gelukkig vond de Waddinxveense drukker nog tijd en gelegenheid ook in het kerkelijk en maatschappelijk leven in Waddinxveen de nodige activiteiten te ontplooien. WADDINXVEEN Het halve eeuw-jubileum van Veldwijk B V offset/boekdruk betekent ook het 50-jarig bestaan van de nu in het winkelcentrum ”de Passage” gevestige boekhandel. De zelf standige ’’boekhandeldochter” kwam in 1964 naar de zuidzijde van dit winkelcentrum, na eerst aan de Oranjelaan gevestigd te zijn geweest in het gedeelte van het pand dat nu geheel in beslag is genomen door de gelijknami- De foto-apparatuur staat opgesteld in de lithografie-afdeling van Veldwijk B V offset/boekdruk. WADDINXVEEN De grootsje verandering in heel haar vijftigjarig bestaan is bij Veldwijk BV offset/- boekdruk ongetwijfeld de ove’rgang van boekdruk naar offset geweest. Het be tekende immers het verdwijnen van de drukkunst volgens de methodeS van Jo hannes Gutenberg en Laurens Jans- zoon Coster. U kent misschien de zet machines (die een intense hitte uitstra len door het smeltende lood) waaraan een zetter zit, die letters aanslaat op het toetsenbord van een soort gigantische schrijfmachine. Het inwendige van de machine ratelt vervolgens en plotseling springen smalle geelkoperen staafjes tevoorschijn. De zetter vergelijkt de staafjes met de tekst en drukt op een geheimzinnige knop. Een girafachtige arm pakt de staafjes op en deponeert ze in een gleuf. Gerommel klinkt op uit het bin nenste van het apparaat en: Een gloeiend heet zilverkleurig stukje lood met in spiegelschrift de tekst glijdt op een rek links van de zetter. Drukinkt wordt gebruikt om het lood op een vel papier zichtbaar te maken. In het pand aan de Oranjelaan is nog één zwart gelakte zetmachine overgebleven. £r is nu een zetterij-nieuwe-stijl bij Veldwijk BV. Daar staan witte opmaaktafels, computers en fotografische zetmachi nes. Het lijkt wel op een studio van een reclamebedrijf. Het is er stil en er hangt en wat zurige, chemische lucht. Heel wat anders dan de lucht van gesmolten lood en inkt en het geluid van ratelende zetmachines. De opmakers hebben hun mét inkt bes meurde stofjassen uit gelaten. Inplaats van het ”ruw” omgaan met zwaar lood- zetsel plakken ze nu met vingervlugge bewegingen ragfijn papier op grote vel len. De door de opdrachtgevers gele verde teksten worden door de fotogra fische zetmachines verwerkt op pons- banden. Deze ponsbanden leveren ui teindelijk de stroken met tekst en kop pen op. Van het door opmakers gemon teerde geheel wordt een opname gemaakt op de lithografie-afdeling en na de nodige bewerkingen daar, kan het drukken op de offsetpersen beginnen. oefende Kapsalon Doeleman een zaak uit in het pand waarin nu succesvol de boekhandel wordt gedreven. In de door mejuffrouw A- Veldwijk geleide "boekwin kel” wordt getracht zoveel mo gelijk service te bieden. Naast boeken en tijdschriften worden er ook pedagogische spelletjes en -methoden verkocht. Boek handel Veldwijk BV, beschik kend over een fijn stel mede werksters, vervult duidelijk een streekfunctie. Op de eerste verdieping van het pand aan de Oranjelaan staan de fotografische zetmachines. Een van de meerkleuren offset-persen van Veldwijk B V offset/boekdruk. zijn stuk voor stuk mijlpalen van een zich voortdurend ontwikkelend com municatiesysteem. Waar nu eenmaal mensen wonen, werken en leven ont staat nieuws. Nieuws van dichtbij en veraf, vreugdevol of schokkend, wij al- my altyds welkoom, omdat zy leeren de i— u-. ï-,.1. Xi,, j wereidt kennen”. De uitgever en ”cou- rantier” van de zeventiende eeuwse kende slogan van de Nederlandse dagb- Nieuwe Thydingen, Broer Jansz., - schreef Weliswaar een indruk wekkende reportage van de terechtstel ling van Johan van Oldenbarneveldt en andere lezenswaardige verslagen en verhalen, hij maakte zich evenwel niet druk over het tijdstip waarop het nieuws bij de lezer kwam. De techni sche stand van zaken in die dagen maakte dat ook niet mogelijk. De kran ten van toen waren voor het buiten landse nieuws voor een groot deel af hankelijk van koopmansbrieven, die vaak zeer lang onderweg waren. Het door het jubilerende Veldwijk BV uitgegeven ’’Weekblad voor Wad dinxveen” is één van de vele media die er wel degelijk rekening mee moet hou den het (plaatselijk) nieuws zo snel mo gelijk bij de lezer te brengen. Dat heeft mede geleid tot het nieuwe jasje, het nieuwe kleed, waarin dit Weekblad in de afgelopen winter is gestoken. Wie zich daarnaast kan vinden in de uit spraak van Prediker, dat alles zijn bes temde tijd heeft zou kunnen aanvaar den dat er overigens telkens in een bes taan hoofdstukken worden afgesloten. Het afscheid van het lood en daarmee het einde van de ambachtelijke wijze van krantenmaken was zo’n hoofdstuk. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1976 WADDINXVEEN ’t Was 1 oktober 1926. Aan de Julianastraat in Waddinxveen nam de heer F. Veldwijk, 31 jaar, een kleine handels- drukkerij en kantoorboekhandel over. Morgen (vrijdag) is het 1 oktober 1976. Vijftig jaar later. Het drukkerijtje met de handpersen van toen is uitgegroeid tot met moderne grafisch bedrijf Veldwijk BV offset/boek druk. Maar er zijn in een halve eeuw tijd natuurlijk veel meer dingen veranderd. De ambachtelijke boekdrukkerij is bij het door de heer J. B. Veldwijk, zoon van de oprichter, geleide Veldwijk BV aan de Oranjelaan een plek geworden waar op uiterst industriële wijze papier in zeer grote hoeveelheden en met enorme snelheden wordt bedrukt. Bed rukt in alle kleuren van de regenboog. Gebleven en verder uitgediept in de loop der tijd is echter het vakman schap, dat nodig blijft om de kostbare offsetpersen en andere apparatuur voortreffelijk drukwerk te laten afle veren. WADDINXVEEN Veldwijk BV offset/boekdruk geeft sinds 19 mei 1945 het Weekblad voor Waddinxveen uit. Ook het maken van een we kelijks terugkerend onafhankelijk nieuwsblad vraagt de nodige zorg, aandacht en organisatie, want sinds de postduif de nieuwsberichten van verre bracht heeft de communicatie tussen mensen enorme veranderin gen ondergaan. In een ononderbroken proces eigenlijk. Een fijn spinsel van veelsoortige communicatielijnen omspant de wereld van nu, maakt die wereld kleiner, brengt de mensen dichter bij elkaar. Postduif, postiljon, postkoets, laden kan gezegd worden: Het Weekb- telefonie, radiotelegrafie, telex, door ]ad voor Waddinxveen kunt u niet mis computers bestuurde apparaten: Het sen, geen donderdag. c.i, Da’ is -niets nieuws De dichter P.C. Hooft, naar wie wij in de Vondelwijk een straat hebben genoemd, zei het in 1640 al in zijn woorden: ”Oft goede ofte quade nieuwmaeren zyn, zy zyn 1926 F. Veldwijk, koment uit ’s-Gravenzande, neemt de in de Julianastraat ge- f vestigde handelsdrukkerij J en kantoorboekhandel I van de heer M. J. Olthof over. 1932 Er zit duidelijk groei in f het bedrijf. Er moet wor- den omgezien naar een ruimer pand. Gekocht worden twee panden aan de oostzijde van de Oran- jelaan. Daar vinden na de nodige verbouwingen zo- wel de drukkerij als de boekhandel onderdak. De opening gebeurt door f burgemeester P. A. 1 Troost. 1945 Begonnen wordt met de uitgave van het onaf- hankelijke nieuwsblad Weekblad voor Wad- dinxveen. f 1959 Het bedrijf blijft groeien. Het hoekpand Oran- jelaan 9 wordt gekocht. In een van de ruimten I wordt de boekhandel on- J dergebracht, die nog al- I tijd wordt geleid door 1 mejuffrouw A. Veldwijk. I 1964De boekhandel gaat een geheel zelfstandig leven leiden en verhuist naar de zuidzijde van het winkel- centrum ”de Passage”, r Het jasje van de drukkerij zit even weer wat ruimer, i i 1969 Het aloude vakmanschap van de boekdrukker blijft, maar de techniek veran dert: Intrede van het off- l setdrukwerk. i 1970De heer F. Veldwijk sr. 1 verlaat het bedrijf wegens I het bereiken van de 75- jarige leeftijd als commis- j I saris. f 1974 Aan de ’’dochters” van Veldwijk BV (drukkerij, boekhandel en uitgeverij) f wordt uitbreiding gege- 1 ven met de komst van de I i NDC, adviesbureau voor 1 industriële reclame. 4

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 13