Concert Dient den Heer hefbrug Rondom de ArchitectKies zelf aannemer gemeentehuis Misstap Tips voor huizenkopers Geen openbare of onderhandse aanbesteding? Boekje over Puerto Rico is te koop bij Veldwijk Dr. Vermaat voor ARP over inkomenspolitiek Collecte Verboom Makelaardij BV 01828-2309 julianastraat 6, waddinxveen na 6 uur nm. 01828-2723 of 01821-2268 Het kopen van een eigen huis Om misverstanden te voorkomen: het plantsoen is de goot niet. Goudse Kamer Nieuwe wet kost werkgelegenheid Op reis Geduld iJ r Hl iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii llllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllll^ III <LL Samenstelling: Bert J. Videnberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 c ALG. ONTWIKKELING coudse IVIO cursussen I* n. on maal - snel tot een beslis- WEEKBLAD VOOR WAI.NX VEEN DONDERDAG 7 OKTOBER 1976 1 Volgende week wordt de koop-verkoop-huur verhuur-taxatie-hypotheek WADDINXVEEN' Het kopen van een huis blijft ook voor Waddinxveners een gewich tige beslissing. Om een dergelijk besluit weloverwogen te nemen plaatst het Weekblad voor Wad dinxveen, daarbij gesteund door de Koninklijke Notariële Broe derschap (de vereniging van no tarissen en kandidaat- notarissen), een serie over het kopen van een huis. Vandaag: Tips om problemen te voorkomen Volgende week: De koopo vereenkomst. collega s het principe aan vaarden dat bij een tran sactie de belangen van slechts een partij kunnen zevende landelijke geldin zamelingsactie gehouden van de Nier Stichting Ne derland (giro 388.000). Voor het werk van deze no dig, want "uw geld is hun leven". Ruim duizend Nederlan ders lijden aan een chro nische nierziekte. De nieren, die het bloed moe ten zuiveren, functio neren niet meer. Om in le ven te blijven is er voor deze patiënten maar één door middel van de zo genaamde kunstnier (dia lyse). De patiënt moet hiervoor tweemaal per week gedurende 6-10 uur openbare aanbesteding, omdat dan ”- rijp en groen" kan inschrijven en er geen garantie over de kwaliteit van het te leveren werk en de haalbaarheid van het door de Waddinxveense gemeen teraad stringent bepaalde krediet gege ven kan worden. "Elke maand dat het gemeentehuis eerder klaar kan zijn is winst. We moeten er zeker van zijn de prijs die er voor staat te halen. En zoek het maar eens uit als je een openbare aanbesteding houdt^met misschien wel 40 tot 50 inschrijvingen waar van alles tussen zit”. Blijven over de onderhandse aanbeste ding en de zelfgekozen aannemer. In het eerste geval heb je volgens de heer Verweij de kwaliteit van het te leveren werk in de hand en ken je het vakman schap van de aannemer die je uitnodigt in te schrjven. Het gaat verder om zo'n vier tot zes bouwers, een aantal dat is te overzien. Met de zelf uitte zoeken aan nemer voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis kan naar de mening van de directeur van het architectenbureau Stuurman BV vlugger worden begon- n, aldus de NBM,. i reikt zijn doel door zich En omdat de viering van en adviezen te laten rlenen". Het spreekt zich kunnen voordoen bij de koop van een reeds verhuurd huis en rond zo genaamde bezwarende bepalingen. Dergelijke adviezen worden door de notaris in de regel gratis verstrekt. U kunt hem als uw onpartijdige raadgever beschouwen. Want de notaris is een onafhankelijke door de Koningin benoemde deskundige'met een uitge breide praktijkervaring op hel gebied van onroerend goed, waartoe ook woonhuizen woiden gerekend. De notaris is ook de man of vrouw die belast is mei hel opstellen van de akte van overdracht (transportakte) en de hypotheekakte en bij wie deze akten worden ondertekend (gepasseerd). Welke notaris met deze werkzaamhe den wordt belast, is altijd de keuze van de koper. Uil een in 1975 gehouden onderzoek is gebleken dal een kwart van de mensen die dat jaar zijn getrouwd een huis heb ben gekocht. Ongetwijfeld is een aantal van deze jonggehuwden in problemen geraakt, door vrij ondoordacht hun handte kening onder een voorlopige koopakte te zetten. Dal was niet nodig geweest, wanneer zij zich eerst goed hadden la ten voorlichten. Het is een vaststaand feit, dat daardoor veel narigheid voor komen kan worden. zevendaagse meemaken op het luxe motorschip F van de rederij Rijnvakan ties BV in Rotterdam en kunnen reumapatiënten een drieweekse Thermal- badkuur in het Oosten rijkse Badgastein onder gaan. In het verleden zijn al drie Waddinxveners uitgenodigd op een der gelijke manier op vakan tie gegaan. Dit drietal gaat binnenkort. Het stichtingsbestuur van Beter met Max bestaat uit W. den Toom, A. van Em den, dr. 1. Samkalden, E. Spier, R. Vogels, mr. W.H. Vroom en N. ter Wolbeek. Met directeur Max Tailleur zorgden zij ervoor dat al duizenden Nederlanders gelukkige vakantiegangers zijn ge worden zonder dat het iemand een cent heeft ge kost. En dat allemaal dank zij de oude rommel uit de klerenkast. De makelaars in onroerend goed, die ook in Waddinxveen onder ons zijn, zijn vorige week weer eens over de tong gegaan. De Consumen tenbond doet in het okto bernummer van de Consu mentengids een felle aan val op de makelaars. De dwang die de makelaars van de Nederlandse Bond van Makelaars op kopers van huizen uitoefenen om courtage (provisie) te be talen is een machtsmis bruik van de eerste orde. Daar moet zo snel mo gelijk een eind aan ko men, vindt de Consumen tenbond terecht. De oorzaak von de mis standen in de makelaars wereld ligt volgens de bond in het systeem van dubbele courtage, dat in de in juli dit jaar herziene voorwaarden van de NBM is gehandhaafd. De bond vindt dat een ma kelaar niet als belangen behartiger van twee par- het avondmaal nog altijd voortduurt. Tenslotte ver valt de hervormde Immanuël- kerkgemeente eens per twee maanden. In de volgende maand te houden kerkeraadsverga- dering ligt voor de derde maal het rapport met ad vies van de plaatselijke werkgroep én het rapport van de door de Generale Synode benoemde com missie, getiteld "De deel- j aan het avond maal" op tafel opdat WADDINXVEEN Dinsdagavond 12 oktober zal het Gereformeerd Kerkkoor Dient den Heer in de Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde haar jaarlijks concert geven. Aan dit voor de vierde maal te geven concert, waarvoor programma’s (tevens toegangsbewijs) voor f 7,50 vekrijgbaar zijn op de adressen Willem de Zwijgerlaan 66 en 72, Johannes Postlaan 25, Koningin Wilhelminasingel 76 en Akkerwinde 55, zullen medewerking verlenen Renata Heemskerk, alt, Gebroeders Brouwer, trompet, Ben Kramer, organist en een combo o.l.v. Loek van der Leeden, pia nist. Evenals voorgaande jaren gaat het om een zeer gevarieerd programma. De algehele leiding is in handen van diri gent Willem Doornebal. WADDINXVEEN het architectenbureau Stuurman BV van de Brugweg is er een krachtig voorstander van zelf de aannemer uit te zoeken die het nieuwe gemeentehuis zou moeten gaan bouwen. Dit zou dienen te gebeuren in samenspraak met de stuurgroep, waarin naast het Waddinxveense architectenbureau zitting hebben burgemeester mr. A. G. Smallenbroek (voorzitter), gemeentesecretaris J. Meuleman, de di recteur van de gemeentelijke dienst Openbare Werken en -Bedrijven A. M. Zwamborn en de chef personeelszaken van de gemeentesecretarie A. Both (secretaris). Over de wijze van aanbesteding van de bouw van het negen miljoen gulden kostende nieuwe huisvesting van het gemeentelijk apparaat werd vorige week op de valreep gesproken in de raadscommissie voor de openbare wer ken en -bedrijven. Nadat de heer T. W. Verweij, directeur van het architecten bureau Stuurman BV, welk bureau als ontwerper van het nieuwe gemeente huis is belast met de directie van de bouw ervan, in het Openbaar zijn voor keur op tafel had gelegd werd er onder voorzitterschap van CDA-wethouder P. F. J. van Schie in het geheim verder vergaderd. Tegen middernacht kon het lid van ’t college van Burgemeester en Wethouders namens de commissie meedelen dat er in het besloten gedeel te van de vergadering slechts wat toelichtingen waren verstrekt en dat af gesproken is dat binnen de raadsfrac ties overleg zal worden gepleegd over de wijze van aanbesteding die de voor keur zou verdienen. GEEN ’’RIJP EN GROEN” De bouw van het aan het einde van de Stationsstraat, achter het huidige raad huis aan de Zuidkade, neer te zetten gemeentehuis kan openbaar, onder hands op uitnodiging en middels een zelf te kiezen aannemer worden aan besteed. Directeur Verweij wees in de raadscommissie op het budget dat (in clusief de BTW-verhoging van 1 okto ber) geen cent meer bedraagt dan negen miljoen gulden (inclusief het verfraaien van de omgeving). Op grond daarvan is hij geen voorstander van een WADDINXVEEN Hel kopen van een huis is een gewichtige zaak. Het is voor de meeste mensen een gebeur tenis, waar eerst lang over wordt ge praat en nagedacht. Dan gaat men op zoek naar een geschikt huis, oud of nieuw, bestaand of nog alleen maar op tekening. Het aantal kamers, met of zonder tuin, een balkon op het zuiden, gas- of oliegestookte centrale verwar ming. badkamer, open keuken, door zonkamer, Meander-type kamer. L- vormige kamer, houten of betonnen vloeren, enz. enz. Het zijn allemaal punten die overwo gen moeten worden alvorens men meer definitief zijn keuze gaat bepalen. Dan komt de omgeving aan de orde. In welke stad of welk dorp gaat men een huis zoeken, de wijk en de straat zijn belangrijk in verband met voorzienin gen (winkels, scholen, kerk, uitgaansmogelijkheden) en in verband met openbaar vervoer naar de stad of WADDINXVEEN Oud- Waddinxvener en oud-Tweede Kamer lid voor de ARP, prof. dr. A. J. Ver maat (36) zal op dinsdagavond 26 okto ber in de Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde te houden algemene le denvergadering van de AR- kiesvereniging "Nederland en Oranje" een inleiding houden over het onder werp "Inkomenspolitiek". De hoog leraar economie aan de Vrije Universi- teit in Amsterdam krijgt die avond het woord, nadat eerst nog wat huishou delijke zaken zijn afgewikkeld. De al gemene ledenvergadering van de ARP is voor iedereen toegankelijk. Toegang vrij. Binnen het Christen-Democratisch Ap pèl (CDA) in Waddinxveen worden al de eerste voorbereidingen getroffen voor de op 25 mei 1977 te houden Tweede Kamerverkiezingen, waaraan voor het eerst in de historie de KVP, ARP en CHU met één gezamenlijke lijst zullen meedoen. De Wad dinxveense christen-democraten zijn betrokken bij regionale campagne- teams van het landelijke CDA. In dit Gouwedorp is overigens een commis sie, waarin zitting hebben mevrouw mr. J. Stegemand. P. v.d. Meyden en H. "Schuurs bezig richtlijnen op te stellen voor een erkend CDA-verband. Er zal een concept-reglement gemaakt wor den. waarna de leden van de drie Wad dinxveense partijaldelingen met hun opmerkingen kunnen komen. Vervol gens wordt het concept-reglement naar het landelik CDA-bestuur in Den Haag gestuurd met het verzoek hel CDA- verband Waddixveen te erkennen. Ge beurt dit, dan zal er van een officieel Christen-Democratisch Appél in onze gemeente sprake zijn. In de gemeen teraad heeft het CDA vijf zetels. Als fractievoorziltef fungeert na het ver trek van drs. T. J. Bouwers ir. W. Stuu- len/CHU). nen om half januari 1977 met het werk te kunnen starten en kan deze aan nemer meepraten en -denken. Voor waarde is dan wel dat het bouwbedrijf ten aanzien van het te bouwen gemeen tehuis te boeken openhoudt voor de calculatieafdeling van Stuurman BV. Dit alles deed de heer Verweij kiezen voor de zelfgekozen aannemer. Straks zal blijken hoeveel steun er in gemeen telijke kring voor dit standpunt bes taat. Van gemeenteraadsleden is be kend dat zij voorstander zijn van open bare aanbesteding, omdat deze werk wijze democratisch is en het verant woord omgaan met gemeenschapsgel den betekent. In de raadscommissie voor de openba re werken en bedrijven van vorige week donderdagavond is nagenoeg alle tijd besteed aan de te kiezen warmte- en luchttechnische en electrotechnische installaties in het nieuwe gemeentehuis. Dit gebeurde aan de hand van adviezen die werden uitgebracht door BV Tech nisch adviesbureau TABO uit Wad dinxveen. De commissieleden toonden hun voorkeur voor een aan de verwar- mingsinstallatie gekoppeld mechanisch ventilatiesysteem, welke klimaatinstal latie altijd nog kan worden uitgebreid met een air-conditioning. Dat laatste wordt vooralsnog niet nodig, geoor deeld. Verder zeiden de commissiele den de raadzaal te willen voorzien van een geluid- en discussie-installatie. WADDINXVEEN/GOUDA De aardewerkindustrie, de edel-, fijn- en metaalindustrie, drukkerijen, reclame bureaus, expeditiebedrijven en andere dienstverlenende bedrijven zullen al lemaal last hebben van de Wet beper king cadeaustelsel, waarover de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken opnieuw haar bezwaren heeft laten horen. In zijn naar het werk. Tenslotte is er dan nog de financiële en juridische kant van de zaak, uitmondend in de hypotheekakte en de transportak te. Twee uiterst belangrijke documen ten om zich eigenaar van een huis te mogen noemen. En juist op dit terrein kunnen zich de meeste voetangels en klemmen voordoen. Men is al gauw geneigd zijn inanciële mogelijkheden te overschatten, om na de ondertekening van de voorlopige koopakte tot de onp lezierige ontekking te komen, dat bij geen enkele geldschieter de finan ciering is rond te krijgen. Bijvoorbeeld omdat men te weinig eigen geld heeft, of omdat het inkomen te laag is in ver houding tot hel te lenen bedrag. Dan blijkt die voorlopige koopakte toch eigenlijk wel erg definitief te zijn ge weest. Het gevolg kan zijn dat men een eventuele schadevergoeding, die tot de grootste financiële moeilijkheden kan leiden. En dn is men een hoop geld kwijt, zonder zich bezitter van een huis te kunnen noemen. De notarissen adviseren u dan ook een allereerst de financiële aspecten van het kopen van een huis goed in overwe ging te nemen. Weel u eenmaal hoever uw financiële polsstok reikt, dan kunt u op zoek gaan naar een geschikt huis binnen de voor u in aanmerking ko mende prijslasse. Iedere notaris is bereid in dit stadium van de koopoverwegingen met u na te gaan wat iri uw geval de mogelijkheden tol financiering zijn. Hij zal u voorlich ten over de belastingvoordelen van het eigen huis en over de problemen die WADDINXVEEN Bij boekhandel Veldwijk BV in het winkelcentrum "de Passage" is het 56 pagina's tellend boekje "Puerto Rico, portret van de uitbuiting” te koop. Dit' boekje, dat vier gulden kost, is geschreven door Piet Reckman uit Odijk, redacteur van de gelijknamige film, die volgende week donderdgavond om acht uur bij wijze van voor-premiere wordt gedraaid in het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar. De organisatie van deze avond met forumdiscussie (leden: W. van Baarle, A. M. Fontein, V. Krau- wer, W. P. Quartero, P. Reckman) is in handen van de PSP, FNV en N1VON. Evenals de film dat doel wordt in het boekje de "schaamteloze uitbuiting" door de Amerikanen beschreven van dit eens zo rijke eiland Puerto Rico, welk gebied voor de USA zowel van militair belang als van economisch belang is. De olieraffinaderijen op het eiland zijn in grootte de derde in de wereld. Meer dan 40 procent van de Puertoricaanse beroepsbevolking is werkloos en leeft van de bijstand. Op milieuvoorschriften wordt niet gelet. "- Het eiland is in de meest letterlijke zin de vuilnisbak van de Verenigde Sta ten", wordt gezegd van dit eiland waar de verhouding tussen ontwikkelde, rijke laden en afhankelijke, arme schrijnende duidelijk zichtbaar is. In het door Piel Reckman geschreven boekje met de volledige tekst van de film "Puerto Rico, portret van de uit buiting" - welk boekje op de avond van de filmvertoning ook in De Bonkelaar te koop is en natuurlijk bij de organi serende Waddinxeners W. van Baarle (Peuleyen 118, tel. 3766) en W. M. L. van Breemen (Vijverlaan 26, tel. 3070) - vindt de lezer op de rechterpagina's een doorlopende tekst die ongeveer gelijk is aan de film. Op de linkerpagi na's wordt st,eeds nadere tekst, uitleg en illustratie daarbij gegeven. Boven dien staan op vele linkerpagina's in kleur gedrukte vragen, stellingen of denkbeelden, die de aanzet kunnen vormen voor wat denkwerk, voor een pittige diskussie, of wellicht zelfs voor activiteiten. De mensen die dit 'project' hebben gemaakt hopen dat velen van het materiaal gebruik zullen maken. Niet alleen consumptief, maar ook ac tief: samen kijkend, discussiërend, reagerend in verbanden van vakbewe ging, school, bedrijf, vormingscentrum, kerk. Moppentapper Max Tailleur heeft als direc teur van de stichtinp Be ter met Max de gi‘cHen- telijke sociale diens, ige- vraagd twee Wad dinxveners uit te zoeken voor een gratis 'vakan tiereis. Zoals u weet is vo rige maand onder het motto Geef Max de Zak weer in ons dorp ged ragen kleding en huis- houdtextiel opgehaald. Van de opbrengst hiervan kunnen mensen die hard aan vakantie toe zijn en deze zelf niet kunnen be talen een onvergetelijke Rijnreis iiyi lUAe Z1j Rijnhaven iw /f 1 i naive uok anccn aan uic VI 3 K P 3 3 r 0Pdrachtgever coutage in AVlilul rekening kan worden ge- makelaars in bracht”. Die fusie zit er stichting is veel geld voorlopig dus niet in. memorie van antwoord deelde de staatssecretaris mee dat het invoeren van een grens van 4% voor de waarde van het cadeau ten opzichte van de prijs van het verkochte artikel de bez waren zou wegnemen dat deze wet ar beidsplaatsen zou kosten. De Goudse Kamer zegt - na de betrokken bedrij ven te hebben gehoord - dat het in voeren van die 4% grens geen enkel po sitief effect zal hebben. De Kamer noemt de wet moeilijk lees baar, de voorschriften soms onuitvoer baar. Het terugbetalen lijkt aardig geregeld maar hoe kan de consument zijn geld terugbetalen als de zegels op één plaats in het land uitbetaald kun nen worden? De enige mogelijkheid om met deze wet te kunnen werken is nieuwe winkels op te richten, cadeau winkels waar men kan inwisselen, ko pen en bijbetalen. Het is te verwachten dat de grotere cadeaugevers tot een sa menwerking zullen overgaan omdat al leen op deze wijze reclame-activiteiten met geschenken succes kunnen blijven hebben. Dit zou ten nadele van de bes taande middenstandsbedrijven gaan, hetgeen de Kamer zou betreuren. Werkgelegenheid Vooral enkele arbeidsintensieve bedrijfstakken in het gebied van de Goudse Kamer zouden door de wet worden getroffen. In de Goudse aarde- werkindustrie zal de werkgelegenheid met niet minder dan 20% afnemen, in de edel- en fijnmetaalindustrie zou de terugslag 15 tot 20% bedragen. Het werkelijk effect zal evenwel aanzienlijk groter worden omdat in deze bedrijf stakken hier en daar marginale, soms zelfs negatieve rendementen voorko men. Dat betekent dat verschillende bedrijven door de invoering van de wet tot sluiting zouden overgaan, wat ook weer zijn gevolgen heeft voor de toele veringsbedrijven. De situatie in deze bedrijfstakken is ernstiger dan enkele jaren geleden. Men is ooit van plan ge weest deze materie in Europees ver- band te regelen: de Goudse Kamer ver zoekt met een regeling voor Nederland te wachten tot er in Europees verband geharmoniseerd wordt en de daaruit voortvloeiende wetgeving eerst in te la ten gaan in een periode van opleving. De AR-kiesvereniging in Waddinxveen draagt de naam ’’Nederland en Oranje”. Plaatselijk ARP- voorzitter P. van der Meyden vindt dat dat zo moet blijven, ondanks het voor prins Bernhard ver- r nietigende rapport van de Commissie van Drie, In het pasverschenen CDA- bulletin schrijft de anti revolutionair: ”We zijn geschokt door de onthul lingen van het rapport- Donner en de conclusies welke daaraan zijn ver bonden. Niettemin meen ik dat de constitutionele monarchie, vervuld door het huis van Oranje, der mate in os volk is verank erd, dat deze misstap geen verstrekkende nadelige gevolgen zal hebben. Daarom zal de naam van onze kisvereniging ”Ne- wat mij betreft tot in lengte van dagen kunnen blijven bestaan. knooppunt in de markt 'an vraag en aanbod geen functie te vervuilen heeft. Oil kan hij slechts opti n' °ck bereid is als bemid- ‘Jelaar partijen bijeen te “rengen. rekening hou- c “end met beider belan- deelneming aan he avond en." 0e koper die geen cour- sing kunen komen. Er zijn ■ugekosten wenst te ma- er ook, die daarvoor wat de kunstnier. Dit ge schiedt momnteel in 39 centra in ons land: de dialyse-centra raken ech ter overbezet. Thuisdialyse, een ver gelijkbare behandeling maar dan thuis door de patiënt zelf uitgevoerd met behulp van één der gezinsleden, biedt gedeel telijk een oplossing voor dit tekort aan dialyse- plaatsen in de centra. Het aantal transplantaties, waarbij de patiënt een ge zonde donornier ont vangt. blijft sterk achter bij de behoefte. Vorig jaar werden 157 transplanta ties uitgevoerd, maar het aantal nieuwe chronische nierpatiênten neemt jaar lijks toe met 300-400! Door transplantaties komen dialyse-plaatsen vrij, waardoor nieuwe patiën ten geholpen kunnen wor den. De sociaal maatschappelijke begelei ding van de nierpatiënt vraagt meer aandacht. Voor dit alles is veel geld nodig'. De Nier Stichting Nederland opgericht in 1967. ontvangt geen subsi die van het Rijk. Zij is af hankelijk van uw steun! Vanaf 1969 tot en met 1975 heeft de Nier Stich ting Nederland ruim 14 miljoen gulden aan subsi dies verleend. Maar er is meer geld nodig voor: uitbreiding van het aan tal dialyse-plaatsen wetenschappelijk derzoek uitbreiding van de transplantatie mogelijk heden meer voorlichting individuele hulp. Binnen de hervormde Immanuëlkerkgemeente is het deelnemen van jon geren en kinderen aan het oplossing: bloedzuivering avondmaal nog volop in bespreking, sinds op een gemeenteavond van deze kerk in ht najaar van 1975 voor het eerst over deze zaak werd gesproken. Dit worden "aangesloten" op "hardop denken” leidde tot de oprichting van een acht leden tellende werkgroep, die in het voorjaar van dit jaar op de tafel van d kerkeraadsle- den een rapport met ad vies deponeerde. De man nenbroeders kwamn er in één vergadering niet uit en zo kon het gebeuren dat de pittige discussie over de principiële kant rvan het deelnemen van tijen kan optreden en dus jongeren en kinderen aan niet aan beide partijen - koper en verkoper - cour tage in rekening mag gadert de kerkeraad brengen. De bond geeft de voorkeur aan het sys teem dat de Amsterdamse makelaars hanteren: deze mogen slechts van een partij courtage vragen. Intussen zijn er kamer vragen over deze zaak gesteld. Hoe reageerde de NBM? De Consumentenbond geeft de voorkeur aan een star eenzijdige opstelling, neming Het is niet de makelaar maal" op latei opdat aan die uitmaakt wiens belan- het beraad over deze zaak gen hij behartigt maar dat een einde kan komen, doen koper en verkoper Het ligt in de bedoeling telf. Het staat iedereen de gemeenteleden nog t'rij om welke makelaar ruimschoots in de gele- dan ook of in het geheel genheid te stellen mee te geen deskundige in te denken over deze ma- schakelen. De NBM- terie. Omdat de fase van makelaar meent dat hij als het overleggen met elkaar nog niet voorbij is heeft ds. N. J. Flink zijn men sen in het maandblad van de hervormde Immanuël- maal doen wanneer hij kerkgemeente om geduld gevraagd. De dominee: "Er zijn er die - óók als het gaat om een zaak als de meer tijd nodig hebben, r- 1 het avondmaal in het le ven van onze gemeente nzelf dat de koper die bij uitstek een zaak van en makelaar inschakelt ons samen is, mag ik van n de makelaar- ”de hardlopers” onder rkoper niet mag ver- ons vragen dat de terwille \chten dat deze deson- van de anderen ”wat gas diks zijn belangen in het terugnemen". Ja toch?” Q houdt.” Tot zover de NM. Vgens de Tarieven en Verwaarden van de NM valt ”het voeren vi onderhandelingen” oier ’’bemiddeling”. En v«r ’’bemiddeling" moet wrden betaald, zeggen dmakelaars. Vit valt in dit verband te diken van de volgende costructie. Iemand wil zij huis verkopen en er ƒ50.000 voor hebben. H schakelt een makelaar in Deze gaat op zoek nar een koper. Iemand heft belangstelling voor heihuis en de makelaar pas de in de handel niet ongbruikelijke tactiek toe‘hij vraagt 170.000. Verolgens doet hij er tij- denF’onderhandelihgen” 2C000 af en zegt tegen de oper: ik heb uw belatten bèhartigd, ik heb aderhandeld, mag ik even 'angen? De. 'edactie van het maaniblad van de Am- sterdanse makelaars - de andere school dus - y-f schrijf deze week overi- derlaknd e" ,°[anje, gens öit de hoop op een fusie ussen beide ma- kelaarsjonden - NBM en de Afisterdamse Ma kelaars - snel in vervulling kan gaan mits onze NBM- collega's net principe sactie de belangen worden gediend en der halve ook alleen aan die

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 13