Testamenten Colpa Brillen Bouw 79 woningwetwoningen staat in Groenswaard 3 voor de deur PPC is het eens met de Transportakte bezwaren van A. Lagrouw Verbreding Kerkstraat Functie en werkterrein van notaris In hetzelfde type ook nog 11 premie-koopwoningen Tegen bestemmingsplan Zuidkade 1 Het kopen van een eigen huis 4 DIKKE brilleglazen nü veel dunner -Ti fiiij Jiiisüiiiig» r f hwa. begane grond 600 ƒ65.600,— 33.600, 32.000,— iWWWWWWWWW\A<WVWS Een mooi brilleglas voor hoge sterktes (-6 tot—18). Dikke ontsierende randen kunnen nu veel dunner. EIGEN AFDELING OOGMETING Optometrist O.V. Burgemeester en Wethouders merken op, dat met de heer Lagrouw overleg is gevoerd, waarbij gebleken is, dat deze geen bezwaar heeft tegen het geprojec- totaal bezit op het huis rust een hypotheekschuld van h. vn *r?W- verdieping Burg. Colijnstraat 19-21, Tel. 4637, BOSKOOP 60.000,— 3.000,— WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 21 OKTOBER 1976 zaak van het geprojecteerde pad niet aangetoond; mitsdien is de commissie van oordeel, dat het bezwaar van de heer Lagrouw gegrond verklard dient te worden. De officiële, notariële akte waardoor het huis wettelijk eigendom wordt van de koper, is de zogenaamde transport akte. Deze akte'moet door een notaris worden opgemaakt en door de koper, de verkoper en de notaris worden on dertekend. De notaris zorgt er vervol gens voor, dat een afschrift van de transportakte wordt ’overgeschreven’ op het Hypotheekkantoor. Dit kantoor beheert het kadaster en de openbare registers. Bij het kadaster zijn alle on roerende goederen in Nederland gere gistreerd, dus ook alle woonhuizen. Men vindt er gedetailleerde kaarten, waarop het huis planmatig is aangege ven, en men vindt er registers, waaruit blijkt wie de eigenaar van een bepaald huis is. zodat het gezamenlijk vermogen bedraagt In dit gezamenlijk vermogen is ieder van de drie kinderen gerechtigd voor één/achtste gedeelte of 4.000, Moeder moet dus over 12.000,be schikken om aan ieder kind zijn erfdeel te kunnen uitkeren. Dit is een zéér be zwaarlijke zaak, aangezien het huis al belast is met 33.600,hypotheek schuld. Wil een man dergelijke zorgen van zijn vrouw verlichten, dan dient hij een tes tament ’op het langstleven’ te maken. Daarin kan hij diverse voorzieningen treffen. Die voorzieningen komen in een of andere vorm alle erop neer; dat de rechten van de kinderen wor den beperkt; dat alle aanwezige bezittingen en schulden volledig van moeder wor den; dat de kinderen, als ze hun erfdelen vorderen, hoogstens recht hebben op geld en niet op goederen. Het spreekt vanzelf, dat de vrouw een dergelijk testament evenzeer ten be hoeve van haar man dient te‘maken. Het maken van "een testament ’op het langstleven’ staat nogal in de belangs telling door het ingediende wetsont werp tot gedeeltelijke wijziging van het erfrecht. Het zou niet juist zijn te be weren, dat volgens het wetsontwerp een ouder ten gunste van zijn langstle vende echtgenoot zijn kinderen volle dig kan onterven. Dit misverstand is door sommige dagbladen bij de be spreking van het wetsontwerp blijk baar wél gewekt. Zelfs wanneer het parlament dit wetsontwerp ongewijzigd zou aanvaarden, behouden de kinderen bepaalde rechten. Maar dan ook blijft het wenselijk, dat een echtpaar met kinderen zijn notaris raadpleegt over WADDINXVEEN Uiteindelijk is het de bedoeling van de gemeente Waddinxveen de Kerkstraat beter te la ten aansluiten op de Kerkweg-West en ter hoogte van de openbare Jan Ligt- hartschool de uitrit/uitweg af te sluiten. Een en ander is voorzien in het vastges telde bestemmingsplan Dorpstraat. Maar zover is het nog niet, zodat het college van Burgemeester en Wethou ders de volgende week woensdagmid dag vergaderende gemeenteraad wel alvast 17.000,- heeft gevraagd een deel van de Kerkstraat te verbreden. De verbreding kan nu, nadat dit voor jaar van de heren G. Buitelaar en mr. MHazenberg voor 50.250,- een stuk grond van 160 vierkante meter kon worden aangekocht. De daarop staan de twee oude huizen (de voormalige pastorie en kerkgebouw van de Gere formeerde Kerken) zijn inmiddels afge broken, zodat de Kerkstraat daar kan worden verbreed en een goede bereik baarheid van het autobusbedrijf G. en W. Buitelaar is gewaarborgd. Later komt het maken van een uitrit/uitweg bij de begraafplaats aan de órde, waar na de verbinding tussen Kerkweg-West en Kerkstraat ter hoogte van de Jan Ligthartschool kan worden afgesloten. WADDINXVEEN Het kopen van een huis blijft ook voor Waddinxveners een gewich tige beslissing. Om een dergelijk besluit weloverwogen te nemen plaatst het Weekblad voor Wad dinxveen, daarbij gesteund door de Koninklijke Notariële Broe derschap (de vereniging van no tarissen en kandidaat- notarissen), een serie over het kopen van een huis, Vandaag: De transportakte. Volgende week: De hypotheekakte. teerde pad, indien van gemeentewege een deugdelijke erfafscheiding wordt gemaakt en indien - zo mogelijk - enige compensatie wordt geboden voor het af te stane erfgedeelte; dat de gemeen teraad bij de vaststelling van het plan heeft overwogen, ”dat aan deze voor waarden kan worden voldaan bij de te gelegener tijd te realiseren aanleg van het pad”; dat voorts de bezwaren in zake lawaaioverlast en het bezwaar, dat het pad ongelukkig uitkomt op de Zuidkade, niet van planologische aard moeten worden geacht, zodat de bez waren van de Waddinxvener derhalve ongegrond moeten worden geacht, het geen niet wegneemt, dat te zijner tijd in elk geval nog zal worden bezien, of bij de aanleg van het pad verkeerstechni sche maatregelen genomen moeten worden, zoals bijvoorbeeld doortrek king van het Jangs de Zuidkade aanwe zige trottoir. OORDEEL PPC De PPC is met de heer Lagrouw van oordeel, dat het verlies van parkeer ruimte niet gewenst moet worden geacht; dat het gemeentebestuur welis waar enige compensatie heeft toege zegd voor het gedeelte van het ach tererf, dat reclamant moet afstaan, doch dat onvoldoende zeker is, of deze toezegging wel gehonoreerd kan wor den, nu het plan, zoals het voorligt, geen compensatiemogelijkheid biedt; bovendien acht de commissie de nood- Ook de hypotheekakte wordt er via een uittreksel (’borderel’) ingeschreven. Doordat op het Hypotheekkantoor bei de notariële akten worden ingeschre ven, kan iedereen daar informeren op wiens naam een bepaald onroerend goed staat en welke hypothecaire schulden erop rusten. WADDINXVEEN Door de christelijke woningbouwvereniging Ons Begin en de woningbouw vereniging Waddinxveen zijn plan nen ontwikkeld om te komen tot de bouw van 79 woningwetwoningen in de noordoosthoek van Wad- dinxveens woonwijk-in-wording Groenswaard 3. Dat is het gebied dat begrensd wordt door de door getrokken Weidezoom (ten noor den van het Distelveld) en de spoorlijn Gouda-Alphen aan den Rijn. De woningbouwvereniging Waddinxveen zal 48 van deze hui zen bouwen en de woningbouw vereniging Ons Begin 31. De 79 huizen zien er allemaal hetzelfde uit en worden in één bouwstroom neergezet. Tegelijk met dit plan wordt door de woningbouwvereni ging Waddinxveen een project van elf premiekoopwoningen van het zelfde woningtype in de zogenaam de beschutte sfeer gebouwd. Voor het maken van een keuze van het type woning naar een ontwerp van het arhitectenbureau L. Roggeveen is door de beide woningbouwverenigingen in bouwvoorlichting Midden-Holland aan de Staringlaan dit voorjaar een inspraa kavond gehouden. De toen aanwezige kandidaat-huurders van de nieuwe wo ningen hebben zich nagenoeg unaniem uitgesproken voor het type dat nu ge bouwd zal gaan worden. De huren van deze woningen liggen waarschijnlijk rond de vierhonderd gulden per maand. Het laat zich aanzien dat nog voor het einde van dit jaar de eerste paal geslagen zal kunnen worden voor de bouw van deze 79 woningwetwonin gen en 11 premie-koopwoningen in de zogenaamde beschutte sfeer. GRONDVERKOOP De volgende week woensdagmiddag vergaderende gemeenteraad is ge vraagd het stuk grond waar de 79 wo ningwetwoningen zullen moeten wor den gebouwd voor 829.500,- (exclu sief btw) aan de woningbouwverenigin gen Waddinxveen en Ons Begin te ver kopen. Dat betekent dat de prijs voor de te verkopen grond bedraagt 10.500,(exclusief btw) per woning. Het college van Burgemeester en Wet houders heeft ook de gemeenteraad geinformeerd hoe het zit met de straks te verstrekken bouwvergunningen. De te bouwen huizen liggen in twee bes- temmingsplangedeelten, die nog niet even ver gevorderd zijn. De meest noordelijke woningen 20) zijn gele gen in het gebied van de 3e herziening van het bestemmingsplan, vastgesteld bij raadsbesluit van 11 augustus 1976. Deze herziening is ter goedkeuring toe gezonden aan het college van Gedepu teerde Staten. B. en W. stellen zich voor dit gedeelte de bouwvergunningen te verlenen met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening en een veklaring van geen bez waar van het college van Gedeputeerde Staten. De overige woningen 59) zijn gelegen in de op 13 juli 1976 door het college vastgestelde wijziging van het bestemmingsplan op grond van artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening. Bij besluit van 22 september is deze wijziging goedgekeurd door Ge deputeerde Staten. Voor dit gedeelte staat derhalve niets meer de vergun ningverlening in de weg. het al dan niet maken van een testa ment. Een testament is evenzeer van belang voor echtgenoten zonder kinderen. In dien de man of de vrouw overlijdt, is de andere echtgenoot de enige erfgenaam. Overlijdt daarna ook deze, dan gaat het gehele vermogen uitsluitend naar de naaste bloedverwanten van de langsle- vende. Het is zéér de vraag of dat de bedoeling van het echtpaar is. In het al gemeen is het voor iedereen raadzaam te overwegen of men zijn bezittingen wel wenst na te laten aan de naaste bloedverwanten, die door de wet wor den aangewezen. Er zijn genoeg men sen die de voorkeur geven aan één of meer andere personen of instellingen. In het laatste geval is een testament noodzakelijk. Het zal inmiddels duidelijk zijn, dat het testament een akte is, waarin iemand zijn wensen vastlegt omtrent hetgeen dat na zijn dood zal gebeuren. Hieruit volgt, dat een testament beschikkingen kan inhouden van allerlei aard. Die be hoeven niet uitsluitend betrekking te hebben op zijn aardse bezittingen. In een testament kunnen ook de voogdij en de opvoeding van nog minderjarige kinderen worden geregeld. Bij testa ment kan ook iemand worden benoemd (executeur testamentair), die ervoor moet zorgen dat de laatste wil van de overledene inderdaad wordt uit gevoerd. Elk testament kan te allen tijde worden gewijzigd, worden aangevuld of geheel worden herroepen. Voor het maken van een testament moet men de 18- jarige leeftijd hebben bereikt of ge huwd zijn. De kosten kunnen nimmer een probleem zijn: circa 100,per persoon voor een testament van een voudige aard. Om te bereiken dat na iemands overlij den zijn nabestaanden met zekerheid kunnen achterlaten of de overledene een testament heeft gemaakt, is aan de Nederlandse notarissen een wettelijke verplichting opgelegd. Zij moeten na melijk aan het Centraal Testamenten register in Den Haag schriftelijk opge ven, welke personen een testament bij hen hebben gemaakt. De inhoud van het testament komt uiteraard niet ter sprake; die blijft geheim. Door het ver zamelen van die gegevens heeft het Centraal Testamentenregister een vol ledig kaartsysteem van de personalia van alle personen, die bij een Neder landse notaris een testament hebben gemaakt. Na iemands overlijden kan ie dereen uit dat register te weten komen, of en zo ja: wanneer en bij welke no taris de overledene bij testament over zijn nalatenschap heeft beschikt. WADDINXVEEN De vol gend jaar tien jaar in Waddinx veen werkzame notaris J. in 't Hol kennen de meesten van ons voor het op laten maken van een testament of het kopen van een huis. Maar voor veel meer zaken is een gang naar de notaris aan de Prinses Beatrix laan gewenst. Soms zelfs stelt de wet inscha keling van een notaris verplicht. Bijvoorbeeld voor hel maken van huwelijksvoorwaarden of voor het oprichten van een besloten vennootschap (BV) of een stich ting. Vaak ook kan de notaris nuttige adviezen geven voordat men een bepaalde beslissing neemt. Denk maar eens aan het kopen van een huis en wat daar allemaal bij komt kijken, vooral ook op financieel terrein. Om het werkterrein van de notaris wat meer toegankelijk te maken voor de Waddinxveners plaatst het Weekblad voor Waddinxveen, daarbij gesteund door de Ko ninklijke Notariële Broeder schap (de vereniging van nota rissen en kandidaat-notarissen een serie over de fuctie en het werkterrein van de notaris. Vandaag: Testamenten. Volgende week: Schenkingen. WADDINXVEEN/DEN HAAG Op een donderdagmorgen 4 november om tien uur in het provinciehuis in Den Haag te houden openbare vergadering zullen de bezwaren worden behandeld, die een tweetal Waddinxveners hebben ingediend tegen het eind vorig jaar door de gemeenteraad van Waddinxveen vastgestelde bestemmingsplan Zuidkade 1, dat nog de goedkeuring moet verwerven van het Zuidhol- landse provinciaal bestuur. De bezwaren zijn afkomstig van de heer H. van de Bor en de heer A. Lag rouw. De Provinciale Planologische Commissie (PPC), een adviesorgaan van het Zuidhollands provinciaal bes tuur, acht de heer Van de Bor niet ont vankelijk in zijn bezwaren, omdat deze reclamant zich niet met bezwaren tot de gemeenteraad heeft gewend en zijn bezwaren evenmin betrekking hebben op wijzigingen, welke bij de vaststelling van het plan in het ontwerp zijn aange bracht. In de protestbrief van de heer Lagrouw wordt door hem naar voren gebracht, dat hij een autorijschool met zes auto’s exploiteert; dat hij hiertoe de beschikking heeft over een garage met parkeerterrein en een theorielokaal, één en ander gelegen achter zijn wo ning Zuidkade 51; dat hij daarom ern stige bedenkingen heeft tegen het op een gedeelte van zijn achtererf gepro jecteerde voetgangers-, rijwiel- en bromfietspad; dat hij daadoor niet al leen onmisbare parkeerruimte kwijt raakt, maar dat daardoor bovendien la waaioverlast dreigt voor het theorielo kaal en dat dat hij bovendien van oor deel is, dat bedoeld pad uit verkeer stechnisch oogpunt niet gewenst geacht moet worden, omdat het uitkomt op een gedeelte van de Zuidkade, dat druk en smal is en geen trottoir heeft. WADDINXVEEN Als er ook maar één akte is, waarvan bijna iedereen weet dat hij bij een notaris moet zijn, dan is dat het testament. Van oudsher is het testament een magisch begrip, dat enerzijds het beeld oproept van de zéér geslaagde, rijke suikeroom uit Ameri ka, die zijn nichtje een fortuin nalaat, maar dat anderzijds de oorzaak is van schimpende neven en nichten, die zich met verbijstering afvragen waar dat vermeende grote vermogen van hun oude tante in ’s hemelsnaam gebleven is. De werkelijkheid is anders, althans wel ruimer. De meeste mensen overlijden met achterlating van kinderen. Juist dan is het zeer zinvol, dat er een testa ment bestaat. Wanneer een man over lijdt met achterlating van zijn echt genote en drie kinderen, dan hebben die vrouw en de kinderen ieder recht op één/vierde gedeelte van zijn nalaten schap. Waren man en vrouw zonder het maken van huwelijksvoorwaarden get rouwd, dan omvat die nalatenschap de helft van het gezamenlijk vermogen van man en vrouw. De andere helft komt toe aan de vrouw. Door het over lijden van de man wordt ieder van de kinderen dan voor één/vierde gedeelte van de helft één/achtste) in het geza menlijk vermogen van hun vader en moeder gerechtigd. Dat vermogen om vat alle bezittingen en alle schulden van de echtgenoten: huis, inboedel, bank- vorderingen, contant geld enzovoorts. Zouden de kinderen hun erfdelen vol ledig opvorderen, dan kunnen er grote moeilijkheden ontstaan. Zo zou elk kind bijvoorbeeld in mindering van zijn erfdeel een bepaald vermogensbes tanddeel, dat niet tot de inboedel be hoort, kunnen opvorderen. Nog afgezien van het feit of dergelijke vorderingen door de rechtbank wel zouden worden toegewezen, leiden zij tot onverkwikkelijke taferelen. Zelfs al zouden de kinderen goedvinden, dat alle bezittingen aan hun moeder wor den toebedeeld mits zij maar de waarde van hun erfdelen in geld ontvangen, dan is moeder nog niet uit de zorgen. Het is zéér de vraag of zij de beschik king heeft of kan krijgen over de benodigde gelden om de kinderen hun vaderlijk erfdeel uit te keren. Een voorbeeld ter verduidelijking. Het gezamenlijk vermogen van man en vrouw bestaat uit: een huis, waard de inboedel, waard een bankrekening met een saldo van 2.000, een girorekening met een saldo van gevel straatzijde BERGING 2SG 250 stoepptaot iRTAiAL WOONKAMER OVERLOOP poriso ENTREE hwa stoepplaat - K. JLlaa^kamer'i Vmechjvent j gyj gr jze steen schoon werk

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 13