Raad Schoolartsen: Luizen nog m opmars weer ra 1 Portret van de uitbuiting lokte discussie uit op hoed van Logopedische Dienst Opknapbeurt Kanaaldijk/ Sniepweg kost 1,1 miljoen bijeen f WADDINXVEEN De gemeenteraad van Waddinxveen komt volgende week woensdaga- Kon. Wilhelmina Opbrengst acties mavo/lto-school Drs. A. Schouten in plaats van dr.A.J.Vermaat Provincie verdaagt besluit KLACHTEN BEZORGING Peuleyen 15 telefoon 2604 Makelaardij BV 01828-2309 julianastraat 6, waddinxveen na 6 uur nm. 01828-2723 of 01821-2268 Filmpremière in De Bonkelaar Benoeming In Waddinxveen 10.447 kinderen ’’onder behandeling Utrechtse spraakarts zet pluim B. en W. vragen aanvullend krediet van f 125.000, EXCLUSIEF BLOEMWERK Verboom [udNBMj ■■■■■■■■■■■■a 4<£(JRO£ Maap Groenendijk e ALG. ONTWIKKELING coudse IVIO cursussen WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 21 OK I OBER 1976 f f Uw bloemist lts 63 I bouwgrond in het parkeerterrein van y- mede le en 2e wijziging. reeds gezegd: ”Er bestaan inTERFLORR BOEIEND TOT HET EIND Dit werd aangetoond met voorbeelden Brederolaan 3, Waddinxveen tel. 4198 Zuidkade 93, Boskoop, tel. 4012 n n r WADDINXVEEN De filmzaal van het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar was tot de laatste plaats bezet toen vorige week donder- daavond de film ’’Portret van de uitbuiting” vertoond werd. Op initiatief NAPRATEN Na de film bleven tientallen bezoekers tot halftwaalf na om samen met de fo rumleden te praten over de film. Vrij wel iedereen was het er over eens dat op dit eiland inderdaad de bevolking op n 6 is >t- gs s- VOOR koop-verkoop-huur verhuur-taxatie-hypotheek gens de schoolartsen zeker, dat net als na de Tweede Wereldoorlog de hoofd luis met ieders inspanning weer terug gedrongen kan worden. Voor alles moeten de ouders natuurlijk van het bestaan van de hoofdluis op de hoogte zijn, moeten ze weten, dat via school kinderen ook volwassenen besmet kun nen worden en moet het regelmatig controleren op hoofdluis weer tot de normale lichaamsverzorging gaan be horen. De luis is een heel klein grauw diertje. De neten, eitjes, legt moeder luis in grote getale, meestal dicht bij de hoofd huid op warme plekken, dus rondom de oren en onder de pony. De neten zijn glanzend wit, heel klein. Luizen, on schuldige diertjes die geen ziekten overbrengt en zich net als de vlo voe den met bloed, kunnen al gedood wor- BEHANDELINGSDUUR Het zal duidelijk zijn dat de duur van een logopedische behandeling afhank elijk is van velerlei factoren. Zo spelen de ernst van de stoornis, de motivatie van het kind en de belangstelling en medewerking van de ouders en de school voor wat er met het schoolgaan de meisje of jongen aan de hand is een belangrijke rol hoeveel tijd er nodig is om stem-, spraak- en taalafwijkingen weg te nemen. In het algemeen vergen het verbeteren van de ademhaling en de stem 20 tot 50 behandelingen. Het neemt doorgaans veel tijd in beslag kinderen met een niet goed adem- en/of stemgebruik van die verkeerde gewoonte af te helpen. Prob lemen met de spraak kunnen soms in zeer korte tijd (minder dan 10 behan delingen) verholpen zijn. Toch is ook hier vaak een langere behandelingstijd vereist, omdat nogal wat spraakstoornis sen, zoals de techniek van het spreken en het vormen van de klanken, knap in gewikkeld kunnen zijn. Zonder meer veel tijd is gemoeid met het opheffen NAZORG ’’Voor alle stoornissen geldt dat er aan het eind van de behandeling een perio de van nazorg moet zijn. Wanneer we de stoornis hebben verholpen, moet het kind de tijd hebben om het zojuist geleerde te automatiseren. We laten het kind nog regelmatig bij ons komen, maar nu of kortere tijden of met een tussenpoos van enkele weken. We kun nen dan controleren of het geleerde een vaste gewoonte wordt voor het van Woning- ”Wad- 11 koop- den door het haar één keer te behan delen met Noury-hoofdwater, dat bij apotheek en drogist gekocht kan wor den. De behandeling met Noury- hoofdwater moet na acht dagen wor den herhaald. En natuurlijk geldt ook hier dat voorkomen beter is dan gene zen: Gebruik geen kammen en mutsen van anderen, was het haar minstens éénmaal per week en controleer regel matig het hele gezin en denk vooral aan luizen, als de kinderen zich vaak in de nek krabben. De Schoolartsendienst, kring Boskoop, werkt in een district met 57.558 inwo ners, 13.337 leerlingen en 97 kleuter- en lagere scholen. Vorig jaar werden in to taal 3.673 leerlingen volledig onder zocht en 2.718 gedeeltelijk. Volledig werden in het kadeer van het periodiek geneeskundig onderzoek alle oudste en cijfers zonder dat dit koste ging van de filmbeelden. We zagen o.a. het verd wijnen van de oorspronkelijke land bouw van het eiland door de uitdroging van het land tengevolge van het weg pompen van het grondwater, nodig voor de koelinstallaties van de kernenergie-installaties. En de nieuwe industrie leverde toen duizenden ar beidsplaatsen minder op, dan er verlo ren gingen in de landbouw en de ver werkingsindustrie. De vijftig minuten durende film bleef tot het eind boeien, toen we zagen hoe langzamerhand de Puertorikanen weer beginnen het heft in eigen handen te nemen. Zij hebben bijv, grond bezet van grootgrondbezitters die er niets mee deden en proberen nu produkten te maken voor eigen gebruik en voor verkoop. Een project dat mede mo gelijk gemaakt wordt door financiële steun via de aktie ”Wij en Zij” Van het NKV. een schaamteloze wijze uitgebuit wordt; maar door de Waddinxveners V. Krau- wer en W. P. Quartero, forumleden, en enkele bezoekers werd de conclusie in twijfel getrokken of er nu wel zoveel overeenkomst is tussen de situatie daar en hier in Nederland. Piet Reckman en Wim van Baarle wezen er op dat ook wij hier in Nederland te maken hebben met dezelfde economische systemen. A. M. Fontein, vakbondsbestuurder van het NKV en lid van het forum, haalde voorbeelden hiervan aan, bijv, de overname van Vredestein door een Amerikaanse bandenfabriek, alleen met de bedoeling om de West- Europese markt te veroveren, zonder rekening te houden met de arbeids plaatsen. Misschein had deze film ook wel in Nederland opgenomen kunnen worden. In ieder geval is het een film om zeker ook naar te kijken in vak bondskringen, op politieke bijeenkom sten, scholen, bedrijven etc. Een film die echter veel van zijn waarde mist wanneer er na de film niet over gepraat kan worden. De Nederlande makers van de film, Piet Reckman en Wim van Baarle, zijn gaarne bereid om ’met de film mee tekomen’. Wilt u de volledige tekst van de film met cijfers, foto’s en andere gegevens? Deze is te verkrijgen bij de PSP af deling Waddinxveen, Wim van Baarle, Peuleyen 118, telefoon 3766 en Wim van Breemen, Vijverlaan 26, telefoon 3070. van de PSP en in samenwerking met de FNV en het NÏVON vond in Waddinxveen de Nederlandse première plaats van deze film, die in Puerto Rico opgenomen is. De film was zelfs zo nieuw dat de eindredacteur van de film, Piet Reck man uit Odijk, en de regisseur, de in Waddinxveen wonende Wim van Baar le, hier voor de eerste keer de definitie ve montage van de film te zien kregen. Er zijn reeds vele films over arme lan den gemaakt. Films die de ellende en de armoede van de bevolking van deze landen laten zien. In de film ’’Portret van de uitbuiting” is geprobeerd niet alleen deze ellende en armoede te laten zien, maar is in de eerste plaats een po ging gedaan om de oorzaak van deze el lende, n.l. de uitbuiting door de grote, voornamelijk Amerikaanse industriën en banken naar voren te halen. Hierin is de film uitstekend geslaagd. De film toonde beelden van de rijkdom van de Amerikaanse bezetters en de onderdrukking van het overgrote deel van de bevolking van het eiland, maar gaf tevens een duidelijke analyse van de oorzaak van de verpaupering van dit eens zo welvarende eiland. In de inlei ding tot de film had Piet Reckman jeen arme landen, alleen armgemaakte landen”. liet op 339 kinderen 169 mondademers zien. En dat terwijl het mondademen een gewoonte is die veel kwade gevol gen met zich kan brengen, hoewel - en dat moet ook worden gezegd - weinig feiten daarover vaststaan. WADDINXVEEN Op de volgende week dinsadgavond om acht uur in de Ontmoetingskerk aan de Groensvoor- de te houden eerste ledenvergadering in het nieuwe seizoen van de AR- kiesvereniging Nederland en Oranje zal niet prof. dr. A. J. Vermaat een inlei ding houden over inkomenspolitiek en de actuele politieke situatie, maar drs. A. Schouten. Dr. Vermaat is verhin derd naar Waddinxveen te komen. Zijn plaatsvervanger, drs. Schouten, is eco noom van professie en van 1971-1975 lid geweest van de AR-Tweede Ka merfractie. Momenteel is hij directiese cretaris van de Agrarische Sociale Fondsen. Het tweede onderwerp dat op de deze avond zal worden behandeld is de kan didaatstelling voor de Tweede- Kamerverkiezing in mei 1977. De Kies vereniging zal 35 kandidaten kiezen die zij geschikt acht voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Ook zal daarbij bekend worden wie de Kiesvereniging als nr. 1 op haar lijst van AR- kandidaten zet. I WADDINXVEEN ”De Logopedische Dienst, kring Boskoop, is waarschijnlijk één van de beste in het land. De aandacht die de jeugdart- sen aan het oefenen en bevorderen van neusademen besteden is, al lijkt het weinig opzienbarend, van grote betekenis voor de toekomstige ge zondheid van uw jonge inwoners. De keel-, neus- en oorartsen in uw regio zullen met een teruggang van hun praktijken rekening moeten houden. De beschouwing over de duur van de behandeling en het initia tief voor het kleuteronderzoek verdient alle aanbeveling”. Deze pluim op de hoed van de Logopedische Dienst, kring Boskoop, is afkomstig van dr. P. H. Damsté, de spraakarts van het Academisch Zieken huis in Utrecht. Deze aan de universi teitskliniek voor keel-, neus- en oor heelkunde in de Domstad verbonden dokter is vol lof over jaarverslag 1975 van deze dienst, die tien jaar geleden werd opgezet door de gemeenten Bos koop, Benthuizen, Moerkapelle, Wad dinxveen, Reeuwijk en Hazerswoude. De Logopedische Dienst is uitgegroeid van 1 tot 5 logopedisten, terwijl hét aantal basisscholen steeg van 30 tot 42. Het aantal kinderen, dat onder de zorg van de logopedisten valt, bedroeg vorig jaar in totaal 10.447. In Waddinxveen vallen 952 kleuters (16 kleuterscholen) en 2544 kinderen (15 basisscholen) onder de zorg en aan dacht van de vijf logopedisten. Het aantal Waddinxveense kinderen op de lagere school waarmee ze vorig jaar bemoeienis hadden bedroeg 658 (26 procent). Een logopedist met een volle dige weektaak behandelt gemiddeld 60 kinderen. Per school staan er zo’n 6 meisjes en jongens op de wachtlijst, een aantal dat ’’vrij ideaal” wordt genoemd. De stem-, spraak- en taal stoornissen van de Waddinxveense lie verdjes hebben, evenals bij hun leef tijdsgenootjes, zeer vaak te maken met de spraak, terwijl ook taalontwik- keiingsachterstanden en stemstoornis- sen hoge ogen gooien. van taalstoornissen. Het overweg kun nen met en het ter beschikking hebben van de juiste woorden op het juiste moment zijn zaken met vele kanten. ”Het is niet alleen zinvol het kind te helpen, maar ook de ouders van het kind moeten nauw bij de behandeling betrokken worden. We moeten de naaste omgeving van het kind zoveel mogelijk inzicht geven in de aard van de stoornis en de gevolgen van die stoornis voor het kind”, zeggen de lo gopedisten van de Logopedische Dienst, kring Boskoop. Met z’n vijven worden ze natuurlijk met nogal wat stoornissen geconfronteerd: foutieve ademhaling, alle soorten heesheden, spreken en zingen in een verkeerd stemregister, stamelen, neusspraak, slechte articulatie, vertraagde spraa- kontwikkeling, agrammatisme, taalar- moede, stotteren en broddelen. Daar naast zijn er nog lees-, schrijf- en reken stoornissen. weggelaten dan blijkt na verloop van tijd het geleerde onvoldoende ingesle pen te zijn, waardoor het kind weer terugvalt in zijn oude gewoonte”. De logopedisten houden zich ook bezig met het onderzoeken van aangemelde kleuters. Veelal werden de onderzochte kleuters door de schoolarts opgeroepen voor een geheel of gedeeltelijk onder- kleuters, de tweede en zesde klassers van de basisschool en de tweede klas sers van de vervolgscholen onderzocht, alsmede alle kinderen voor wie de schoolartsen een volledig onderzoek nodig achten. Van de gedeeltelijk on derzochten werden de vierde klassers van de basisscholen gescreend op ge- zichtsscherpte, gehoor en werd de groei gemeten. De overige gerichte on derzoeken betroffen controles op bloe darmoede, houdingsafwijkingen, ge- zichtsscherpte, gehoor en psychosocia le moeilijkheden. In principe werden weer 15 minuten voor een scholier uit getrokken en 20 minuten voor een kleuter. In totaal werden schriftelijk 573 leerlingen naar de huisarts verwe zen. Het meest voor oogafwijkingen (31,4 procent), oorafwijldngen (14,3 procent) en bloedarmoede (20 pro cent). schappelijk Antenne- systeem; d. begroting Grondbedrijf; e. begroting Dienst Openbare Werken, alsmede le t/m 3e wijziging; f. gemeentebegroting, als mede le en 2e wijziging. 22. Voorstel tot vaststelling belas- tingverordeningen. 23. Rondvraag. WADDINXVEEN Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland heeft het in juni van dit jaar door de Waddinxveen se gemeenteraad genomen besluit tot het aangaan van een samenwerkingso vereenkomst met de bouw- en aan- nemingsmaatschappij P. Rehorst BV voor de bouw van 22 (aanvankelijk 23) luxe bungalows op de hoek Jan Dorrekenskade-Oost/Kanaaldijk ver daagd. Met deze transactie is drie mil joen gulden gemoeid, welk bedrag de aanvankelijke exploitatieopzet voor het bestemmingsplan Zuidkade 1 over schrijdt met ƒ1,9 miljoen. Een deel van deze meeropbrengst (ƒ1,4 mil joen) wordt gebruikt voor het verbe teren van de woonomgeving in Wad- dinxveens nieuwste woonwijk, ver laging van de grondkosten per te bou wen woning en grondverbetering (zan- dopspuiting). Het bouwplan voor de 22 huizen heeft al voor een ieder ter in zage gelegen op het gemeentehuis. WADDINXVEEN Burgemeester en Wethouders hebben de gemeenteraad er van in kennis gesteld dat mevrouw H. W. Rinkels-Hölscher is benoemd tot onderwijzeres in vaste dienst aan de openbare Theo Thijssenschool (Kerkweg-Oost). WADDINXVEEN In het jaarverslag ’75 van de schoolartsendienst, kring Bos koop, wordt ruime aandacht besteed aan de hoofluizen en de behandeling hiervan. De in de gemeente Boskoop, Benthuizen, Moerkapelle, Wad dinxveen, Reeuwijk en Hazerswoude werkzame schoolartsen keken vorig jaar 1731 schoolkinderen na op luizen. Welgeteld 78 (4,5 procent) bleken ne ten in het haar te hebben. Bij enkele hiervan werden niet alleen de neten, maar ook de luizen zelf aangetroffen. Alle ouders van de leerlingen die onder de zorg en aandacht van de Schoolart sendienst, kring Boskoop, hebben dan ook een voorlichtingsfolder gekre gen, omdat de hoofdluis in het hele land weer in opmars is, na zich ruim 25 jaar rustig te hebben gehouden. Waar deze toename aan te danken is, is onvoldoende bekend, maar het is vol- ^V>V>VAVAXY>YAYAV>V>VAV>WwW//A"iV//A"iWAVA'<VAViW/iW.VAW/A"AViW.WAVAVAV>VAWAV>W«V<’/i zoek. Meestal bleken de ouders zich zorgen te maken over de ontwikkeling van hun kind, als gevolg waarvan via de kleuterschool werd aangedrongen op logopedische hulp. Om er achter te ko men hoe het nu precies met de adem en spreektechniek van de jongsten on der ons zat kregen ze opdrachten met speelgoed, werd hun taalvaardigheid gemeten en werden er andere testen uitgevoerd. Want ook hier geldt dat problemen binnen de ontwikkeling van het kind zo snel mogelijk worden gesig naleerd en behandeld. MONDADEMEN In het jaarverslag van de Logopedische Dienst, kring Boskop, wordt uitvoerig ingegaan op de nadelen van het mcnda- demen. In een stencil aan de ouders van kinderen die veel of altijd door de mond ademen wordt nog eens het hoe, waarom en de voordelen van neusa- demhaling op een rijtje gezet. De neus verwarmt de ingeademde lucht en be vochtigt deze. Van de logopedisten kre gen de ouders ook enkele algemene wenken voor het aanleren van neusa- demhaling. En dat mag best want een twee jaar geleden gehouden steekproef studiecentrum gouda aan de (korte) Sniepweg en het opk nappen van het wandelpad langs de Ka naaldijk, die nog in het uiteindelijke plan zijn aangebracht. Niet alleen dat heeft kostenverhogend gewerkt, maar ook de lange voorbereidingstijd van het karwei, vele aanpassingen en BTW- verhoging van 1 oktober hebben er toe bijgedragen dat de reconstructie in to taal bijna 1,1 miljoen gulden gaat ver gen. De te reconstrueren weggedeelten krij gen een rijbaan van 6 meter met aan weerszijden rijwielpaden van twee me ter. Volgens Burgemeester en Wethou ders is 40.000,- van de te maken kos ten voor voetpaden en aansluitingen geraamd in het grondbedrijf, terwijl een deel van de kosten van reconstruc tie van het kruispunt Sniepweg- Kanaaldijk kan worden opgenomen in het te subsidiëren plan voor de Kanaal dijk buiten de bebouwde kom. Ook het verlichtingsplan komt daarvoor in aan merking. De aanneemsom voor het opknappen van de Kanaaldijk en de (korte) Sniepweg) bedraagt 778.000,- (inclusief btw). De kosten van de gemeentelijke dienst Openbare Wer ken en -Bedrijven komen neer op 80.000,-. Met de openbare verlich ting is 106.000,- gemoeid. WADDINXVEEN In de afgelopen weken werd door de leerlingen van de brugklassen van de protestants- christelijke scholengemeenschap voor MAVO/LTO Koningin Wilhelmina door middel van kaart verkoop voor de Stichting Steunfonds ’’Hendrik Pier- son/Fiom” een bedrag bijeengebracht van ƒ3.178,Voor de actie kinder postzegels werd bijeengebracht 1.748,-. Beide acties werden geleid door de aardrijkskundeleraar G. Voogd. WADDINXVEEN De nu in volle gang zijnde opknapbeurt van een deel van de Kanaaldijk en de (korte) Sniepweg gaat in totaal geen kind. Wordedeze,periode van nazorg 965.000,- kosten, maar f 1.090.000,-. Dat is 125.000,- meer dan tot i nu toe vorjg jaar en begin dit jaar aan kredieten door de gemeenteraad is beschikbaar gesteld en voor een belangrijk deel (ƒ75.000,-) het ge volg van het feit dat pas nu bekend is welk bedrag de gemeente moet be talen voor het verleggen van kabels en leidingen Dat er nog eens 125.000,- als daartoe een voorstel van het college aanvullend krediet op tafel moet ko- van Burgemeester en Wethouders ont- men - de volgende week woensdagmid- vangen - heeft verder nog te maken met dag vergaderende gemeenteraaad heeft de wijzigingen van het parkeerterrein i vond 27 oktober om half drie en donderdagmiddag 28 oktober om I twee uur in de raadzaal van het gemeentehuis in openbare verga dering bijeen. De vegadering op de eerste dag begint met het af- 1 werken van de normale maan- delijkse agenda en zal worden on- 1 derbroken voor een gezamenlijke maaltijd, waarna om half acht de 1 algemene beschouwingen kunnen f worden gehouden. Na schorsing 1 van de beraadslagingen gaan de f raadsleden de tweede dag ’s mid- 1 dags om twee uur verder. De f agenda voor die tweedaagse raadsvergadering luidt: 1. Vaststelling van de notulen van de vergaderingen van 11 augustus, 1 en 21 sepetember 1976. 2. Mededelingen en ingekomen 1 stukken. f 3. Voorstel tot het beschikbaar- 1 stellen van een krediet voor f de aanschaf van vuilcontai- 1 ners. f 4. Voorstel tot het beschikbaar- stellen van een aanvullend f krediet voor de reconstructie van de Kanaaldijk-Sniepweg. f 5. Voorstel tot het beschikbaar- stellen van een krediet ten f behoeve van de aanpassing van de Kerkstraat. f 6. Voorstel tot het verlenen van medewerking voor de inrich- f ting van een personeelskamer en een leermiddelenberging f ten behoeve van de Bethel- school. f 7. Voorstel tot het verlenen van medewerking voor vervan- ging van de schoolborden in de St. Jozefschool. 8. Voorstel tot het verlenen van medewerking voor de aan schaffing van kasten ten be hoeve van de St. Jozefschool. 9. Voorstel tot het velenen van medewerking voor de aan schaffing van een radio t.b.v. de St. Paulusschool. 10. Voorstel tot vaststelling van een verordening op het be heer van de Commissie van Bestuur voor de Samenwer- kingsschool voor Havo/At- 1 heneum te Waddinxveen. f 11Voorstel inzake straatnaam- 1 geving in plan Groenswaard f III. I 12. Voorstel tot het beschikbaar- f stellen van een krediet voor het bouwrijpmaken van gron den in het complex Zuidkade 1. 13. Voorstel tot verkoop van grond ten behoeve van de bouw van 79 woningwetwo ningen in Groenswaard III. 14. Voorstel tot verkoop van 33 percelen bouwgrond Groenswaard III. 15. Voorstel tot verkoop grond aan de bouwvereniging dinxveen” voor woningen in de zgn. beschut te sfeer. 16. Voorstel tot voorlopige vast stelling van de gemeentere- kening over 1971. 17. Behandeling van beroep schriften van de heren A. de Mik en drs. L. J. J. Graves- teijn. 18. Voorstel tot Voorziening in vacatures, ontstaan door het periodiek of tussentijds aftre den van leden en plaatsver vangende leden van de Com missie van Bestuur voor de Samenwerkingsschool voor Havo/Atheneum te Wad dinxveen. V 19. Voorstel tot het voeren cassatie-procedures. 20. Begrotingswijzigingen, w.o. al gemene dienst - dienstjaar 1976, nr. 51, voorstel tot wijzi ging van de gemeentebegro ting 1976, nr. 51. 21. Behandeling begrotingen dienstjaar 1977: a. begroting Samenwerkings school Havo/Atheneum; b. begroting Wijkwerk Waddinxveen-Zuid; c. begroting Gemeen-

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 15