VOORZIET IN BEHOEFTE [Raad weer ra UITBOUWEN VAN HUIZEN Eens waren in Waddinxveen bijnamen stukken bekender dan achternamen bijeen 1700 1810 1178 1200 1260 1269 1281 Onderwijsnota komt weer wat later KLACHTEN BEZORGING Peuleyen 15 telefoon 2604 af 1100 Verboom I Makelaardij BV 01828-2309 julianastraat 6, waddinxveen na 6 uur nm. 01828-2723 of01821-2268 Keuringsdienst slachtdieren en vlees kost meer PPC over bestemmingsplannen Oranje- en Vondelwijk h I 1572 1280 /J 1285 1813 1870 Beplanting langs nieuwe hockeyvelden F. M. van Tol opende foto-expositie in Bouwvoorlichting 1340 1344 1416 1514 de I II p ■I HET STANDVASTIG PLAN DER BROEKSCHE MANNEN ■■■■■■■■■■■■a koop-verkoop-huur verhuur-taxatie-hypotheek WEEKBLAD VOOR W ADDINXVEEN DONDERDAG 18 NOVEMBER 1976 Veldwijk. F 'F '9: 1 Nicolaas van n 89 P Groensvoort of Groenswaard wordt in 1269 voor het eerst geploegd en inge zaaid (rogge en gerst). Alle land is bijna bezet. In de buurt van ’t Weegje vestigt zich een kolonie. boeren een mooie grote en rendabele boerderij hebben van 1700 rneter lang achter de boerderij. Inmiddels komt Bloemendaal sterk onder invloed van Jan van 'Henegouwen uit Gouda (van daar Henegouwerweg). De Gouwe is een soort brede sloot. Alle sloten mon den uit op de Gouwe. Napoleon, de grote hervormer, voegde Noord-Waddinxveen, Zuid- Waddinxveen en Bloemendaal samen. Het wordt één gemeente. Er komen molens. Veel zelfs: graan-, papier- en houtzaagmolens. >e itie 975 974 973 973 970 974 971 972 975 974 974 De heren van Haastrecht zijn eigenaar van gronden aan beide zijden van de (Hollandsche) IJssel. .LidNBMj Deze foto van de Dorpstraat is ook te zien op de foto-expositie in het Bouwvoorlichtingscentrum. De bomen werden ruim veertig jaar geleden gerooid. De foto is tegen het einde van de negentiende eeuw gemaakt. Bloemendaal weten daar raad op. Het gebied tussen de Kerkweg en Jan Dor- rekenskade is hun gebied. Ze varen over de Gouwe (een brug was er niet) en gaan over eigen grond naar de kerk aan de Kerkstraat. Op eigen grond wor den ze gedoopt, trouwen daar, en wór den er ook begraven. Kom broeders sprak een iedereen, Kom broeders er is buit. k’Weet negen koeien in de grond, Die moeten er weer uit. WADDINXVEEN Vorige week vrijdagavond heeft de heer F. M. van Tol als bestuurslid van de Stichting museum Oud-Waddinxveen in het Bouwvooriichtingscentrum aan de Staringlaan een expositie met een keur van foto’s van Waddinxveen uit die ’’goeie oude tijd" officieel geopend. Hij deed dat met een toespraakje waarin de historie van onze gemeente vanaf het jaar 1100 in vogelvlucht werd behandeld. De gege vens daarvoor haalde hij uit het boekje ”Uit de geschiedenis van Wad dinxveen” van P. van Balen, dat in 1940 is uitgeveven door drukkerij De geuzen jagen de rooms-katholieken uit hun kerken. De gelovigen uit Voor de tentoonstelling, die open is tot dinsdag 2 december en te bezichtigen is van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 17.00 uur, zaterdags tussen 10.00 en 16.00 uur en bovendien op de vrijdagavonden'tussen 19.00 en 21.00 uur, bestaat een goede belangstelling. De geschiedenis van Waddinxveen, zoals die in het Bouwvooriichtingscent rum fotografisch in beeld wordt ge bracht, blijkt vaak aanleiding te zijn tot het ophalen van oude verhalen. De heer Van Tol had er in zijn inleiding al op gewezen dat er eens een tijd was dat iedereen elkaar in dit Gouwedorp beter bij zijn bijnaam kende dan bij zijn ach ternaam. In ieder geval is de foto- expositie in het Bouwvooriichtings centrum voor ons volop reden aan de hand van de man die de tentoonstelling opende met zevenmijlslaarzen door de geschiedenis van onze goede gemeente te stappen. We beginnen in het jaar 1100. De heren Van der Goude wonen op een boerderij waar nu de stad Gouda is. De polders Bloemendaal en Broek zijn vol ledig hun eigendom, althans ze hebben die ”te leen” van Sant Salvador te LJrecht. In feite behoort héél Holland aan de bisschop van Utrecht en zijn ka- pittelheren. De graven van Holland be zitten eigenlijk de duinstreek, maar veroveren veel land en eigenen zich het land van het Utrechtse toe. Omstreeks 1200 bereiken ze Moordrecht, trekken noordwaarts en pikken het land van de kinderen van boer Wadde. Ze noemden zich Waddings. Ze nemen al de venen en voegen dat bij de bezittingen van het graafschap Holland. Voeg Waddings bij venen en u hebt Waddingsveen. WADDINXVEEN Om te voorkomen dat er financiële te korten ontstaan, die later niet meer kunnen worden ingehaald hebben Burgemees ter en Wethouders de volgende week donderdagavond vergaderende gemeenteraad gevraagd in te stemmen met een gemiddelde verhoging van 11 procent van de tarieven, zoals die staan in de Verordening op de heffing van rechten ten behoeve van de keurings dienst van. slachtdieren en van vlees in de keuringsdienst Gouda. Ondanks die verhoging laat de ontwerp-begroting voor 1977 nog een nadelig saldo van 157.000,- te zien. Dat komt omdat er drie keurmeesters (waarvan er één al in dienst is getreden en een ander is benoemd) en een halbediende bijko men. Omdat een aantal tarieven een verhoging van 7 procent (overheids beleid) overschrijdt zijn ze ter beoor deling aan het ministerie van Binnen landse Zaken voorgelegd. Niettemin blijft Waddinxveen een kriti sche deelnemer in de (vleeskeurings dienst Gouda. Wethouder H. Huizer (SGP/Hervormde Kiesvereniging) heeft dan ook namens de gemeente de nodige bezwaren laten horen tegen de voorgestelde verhoging met gemiddeld 11 procent. Wanneer echter de verho ging beperkt zou worden tot 7 procent zouden de bijdragen van de deel nemende gemeenten echter moeten stijgen en dat is evenmin een aantrek kelijk vooruitzicht. Een lichtpuntje is dat met de komst van Bodegraven per 1 januari 1977 het tekort zal dalen met ongeveer 20.000,-. Floris de V (weet u het nog, in 1296 door de ’edelen’ vermoord) doet zijn goede daad. Hij verkoopt aan 25 boeren in Broek (tussen de verf- en ver- nisfabriek Wed. Boonstoppel en Zn en Gouda) grote stukken land, zodat al die Dirk van Teylingen uit Sassenheim leent al het land van de graaf voor 1300 pond per jaar. Later erft Willem van Naaldwijk dit; hij is getrouwd met een zuster van Dirk van Teylingen. Maar in 1285 legt men kaden aan langs dit water in Boskoop en Waddinxveen. Langs de Noordkade komt een sloot (wetering). beide kanten toestemming hebben ver leend. Door uitbouw zal veel groen verloren gaan. Nietuitgebouwde pan den zullen in waarde verminderen. Over dit alles zegt het college van Bur gemeester en Wethouders: De bestaan de bebouwingsregeling (40% van de achtergevelbreedte toteen diepte van 2.75 m) voldoet blijkens de vele af wijkende bouwaanvragen niet. De toenemende vrije tijd vergroot de be hoefte zich elders te vestigen. De ge vreesde rommelige aanblik wordt voor komen door het stellen van architecto nische en welstandseisen. Enige aantas ting van de groenvoorziening en bezon- ningssituatie weegt niet op tegen de voordelen van de ruimere bebouwings- mogelijkheden. In het verleden zijn grote aantallen bewoners uit de Von delwijk vertrokken. Uit een in 1973 ingesteld onderzoek is gebleken dat 52% van degenen die vertrokken, dit De Fransen gaan weg. Wat doen we? We splitsen weer: Drie gemeenten: a. Noord-Waddinxveen, b. Zuid-Waddinxveen, c. Broek, inplaats van Bloemendaal, Thuyl, ’t Weegje, Broekhuizen, Grote en Kleine Nesse. Alle gebied is verveend. In de zomer werk. In de winter bittere armoede. Van ellende gaat men houten lepels, deurknoppen, klompen en houten landbouwgereedschappen maken. Let op: oorsprong van onze hout-, meubel en speelgoedindustrie. De drie gemeenten houden op. Het huidige Waddinxveen wordt toen nog Waddingsveen genoemd. Zeer nijvere bevolking, zeer godsdienstig, grote ar moede, maar zeer energievol en bereid zich vrij te vechten. Hoe arm men was blijkt uit het verhaal dat in 1866 negen koeien als gevolg van veepest onder mi litair toezicht worden begraven in het toenmalige dorp Broek. De arme be woners vinden het ’’doodzonde” van het beste vlees dat zomaar bij boer Ni colaas Janmaat wordt vernietigd. Dat inspireerde Kees Slinger op 4 decem ber 1866 tot een gedicht dat wij u niet willen onthouden. WADDINXVEEN Het beraad over de tekst van de langverwachte gemeen telijke onderwijsnota blijkt binnen het college van Burgemeester en Wethou ders nog altijd niet geheel te zijn af gerond. In verband hiermee is het on mogelijk voor B. en W. hun pas gedane toezegging na te komen de nota in de volgende week donderdagavond te houden gemeenteraadsvergadering aan de orde te laten komen. Er wordt wel naar gestreefd het stuk nog deze maand aan de gemeenteraadsleden toe te zen den. De gemeentelijke onderwijsnota is een werkstuk van het gehele college van Burgemeester en Wethouders, in tegenstelling tot de ontwerp-nota die in het voorjaar van 1975 verscheen en toen uitermate kritsch werd behandeld in vergaderingen van de raadscomissie voor de onderwijszaken. De oorspron kelijke nota droeg de handtekening van wet houder A. H. van Gent (Progressie- ven). Zoals bekend heeft de fractie van de Progressieven (PvdA/D’66/PPR/PSP) in die gemeeteraadsvergadering van acht maanden geleden tevergeefs een verbe ten strijd gevoerd om voor elkaar te krijgen dat het uitbouwen van eenge- zinshuizen over de volle achtergevel breedte in de Oranje- en Vondelwijk al leen dan wordt toegestaan, indien dat zou worden gekoppeld aan de schrif telijke toestemming van de wederzijdse buren en dat ter voorkoming van ”d- warsliggende buren” een beroepsmo gelijkheid wordt ingebouwd. Verder zouden de zijgevels van alle hoekwo ningen niet mogen worden uitgebouwd. De raadsleden van het CDA, de SGP/- Hervormde Kiesvereniging en de VVD lieten toen in een dik twee en een half uur durend debat hun progressieve col lega’s echter volledig in de kou staan en wezen resoluut de vijf door de heer H. van Ek ingediende wijzigingsvoorstel len van de tafel. Een aparte stemming daarover en een door drs. W. G. de Meer (Progressieven) zelfs gevraagde schorsing hielp daar niets aan. De prog ressieve wethouder A. H. van Gent viel uit de fractie(boot), omdat hij het er slechts mee eens was geen uitbouwmo gelijkheden aan de zijgevels van hoek woningen te creëeren. UITVOERIG BERAAD Iedereen wist dit voorjaar dat de Wad- dinxveense raadsleden natuurlijk uit voerig zouden spreken over de nieuwe bestemmingsplannen Oranjewijk ’75 en Vondelwijk '75. Beide plannen maken het mogelijk in deze twee woonwijken eengezinshuizen aan de achterzijde uit te breiden over de volle achtergevel breedte en met een diepte van maxi maal 2.75 meter. Nogal wat Oranje- en Vondelwijkbewoners hadden van de mogelijkheid gebruik gemaakt bez waarschriften in te dienen of adhesie te betuigen. Deze ’’volksraadpleging” (zoals CDA-raadslid ir. W. Stuuien dat noemde) leverde in totaal 97 tegenstan ders en 92 voorstanders op. Het hele debat lang wierpen de prog ressieve raadsleden CDA-wethouder P. F. J. van Schie ernstige verwijten voor de voeten. Drs. W. G. de Meer: ’’Niet het algemeen belang wordt met dit raadsvoorstel gediend, maar bepaalde politieke groeperingen”. H. van Ek: ”De wethouder geeft eenzijdige infor matie. De ingediende bezwaarschriften worden gewoon van de tafel geveegd”. W. van Breemen: ”Dit is geen demo cratisch voorstel”. Volgens de wethou der was het raadsvoorstel geboren uit de bij de Oranje- en Vondelwijkbewo ners levende verlangens, waren alle voor- en tegens gedurende een lange voorbereidingsperiode telkens tegen el kaar afgewogen en kwam de besluit vorming in de Waddinxveense gemeen teraad op democratische wijze tot stand. Hij, het college van Burgemeester en Wethouders en de meederheid van de gemeenteraad krijgen nu tegen het eind van dit jaar gelijk van de Provinciale Planologische Commissie (PPC), die het volgende zegt: Weliswaar kan het aanbrengen van een aanbouw treden in de belangen van de bewoners van belendende woningen, doch daarin is onvoldoende aanleiding gelegen om de mogelijkheid tot het aanbrengen van een uitbouw, welke in een behoefte voor ziet, achterwege te laten. Het afhank elijk stellen van het aanbrengén van een aanbouw van de toestemming van de bewoners van belendende percelen verdraagt zich niet met de Wet op de Ruimtelijke Ordening (WRO). Uit artikel 48 Woningwet vloeit voort dat het bestemmingsplan dient aan te ge ven of een bouwwerk al of niet is toe gestaan. De ingediende bezwaren zijn dus ongegrond. Overigens heeft de heer H. W. Spoor c.s. geen bezwaren bij de gemeen teraad ingediend. Voorts hebben zijn bij de provincie ingediende bezwaren geen betrekking op wijzigingen, welke door de traad bij de vaststelling in het plan zijn aangebracht. Derhalve acht de PPC zijn bezwaren niet ontvank elijk. De overige reclamanten voeren aan, dat bij realisering van de toegesta- ne uitbouw door de buren de toetre ding van zonlicht in hun huis en tuin sterk zal afnemen. Men heeft uitzicht op mieren. Uitbreiding van 2.75 m. diep WADDINXVEEN Langs de in aanleg zijnde drie hockeyvelden in het sportpark De Sniep zal de nodige bep lanting worden aangebracht. Hiermee is een bedrag van 15.000,- gemoeid. Omdat Staatsbosbeheer destijds een subsidie heeft toegezegd in de beplan ting van het gehele sportpark en de aanleg van de hockeyvelden daarvan deel uitmaakt zal een subsidie in de kosten van deze aanleg worden aange vraagd. De volgende week donder dagavond vergaderende gemeenteraad is gevraagd 15.000,- beschikbaar te stellen om met de beplantingen al te kunnen beginnen. deden op grond van de behoefte aan onder andere betere woningen en woonomgeving. Ook het geldende be stemmingsplan maakt het mogelijk om zowel links als rechts uitbou wen aan huurwoningen aan te bren'- gen zodat de tuin aan beide zijden wordt ingesloten door bebouwing. Een woonkamer van 6,5 m lengte is volgens hedendaagse normen minimaal. Voor eventuele schade wegens waardedaling wordt verwezen naar artikel 49 van c_ Wet op de ruimtelijke Ordening (WRO). De eis dat toestemming vande buren moet zijn verkregen past niet in een bestemmingsplan. De bouwverordening bepaalt dat platte da ken, die door een deur in. verbinding staan met een gebouw, waartoe zij be horen, aan elke open zijde moeten zijn voorzien van een balustrade van ten minste 1 m. tot 1,2 m. Waddinxveen ontstaat. In 1344 is er het ’Tegthuis” - hoek Kerkweg-west/Dorpstraat, later café St. Joris, later slagerij van Tilburg, nu radiozaak. Omstreeks die tijd wordt in de polders begonnen met het turfste ken, het vervenen. Doel: eigen brand stof en verkoop aan de vele bierbrou werijen in Gouda. Het veen wordt op 2 meter afgegraven. In 1416 gaan Peulijen en Groensvoorde er aan. Alle veen wordt afgegraven en als turf verkocht. Water loopt in de ruimten en Waddinxveen is volledig watergebied met smalle wegen er tus sen, n.l. Kerkweg, Jan Dorrekenskade en Noordeinde. Wij vinden ’t goed, wij zijn uw maat. Wij wagen ’t hoofd er aan. Maar weet gij ’t allen kammeraads, Dat er soldaten staan. Wat raakt ons dat, wij zijn niet bang voor een soldaat drie vier. Neen zes en dertig staan er wel. Dat doet ons groot plezier. Kom mannen vat wat moed in ’t lijf. Vrees voor geen staal of schot. En houden wij ons been maar stijf, Het vleesch moet in de pot. Wij achten ’t zonde van het vleesch, Aan 't werken nu gegaan En vragen mag men armen niet Dus broeders laat ons gaan. Wij zijn op Hollands grond gegroeid. En staven eed en plicht Geen nood komt ons zoo nauw laan ’t hart Waar hollands hart voor zwicht. Zien wij die dappren mannen staan, Soms met geweer geveld Dat schrikt ons Hollands hart niet af Dan moet 't maar met geweld. Kom broeders bied getrouw de kop. Vrees voor geen kruid of lood. De koeien moeten uit de grond, of vecht u anders dood. Spit op, Spit op, geen tijd verspilt Het beesje moet er uit, Grijp mannen, grijp z’n pootje maar En leg hem in de schuit. Dit is er een, Spit op, Spit op. Kom, Kom, geen tijd verspilt Kom Luitenant, Kom ook maar hier, Als je ook wat hebben wilt. Pak weg uw buit, dit is uw deel Voed kind'ren en uw vrouw Maar denk aan Jan van Schaffelaar Blijf eed en plicht getrouw. Toon Neerlands jongen nu uw moed. Vrees voor geen staal of kruit Maar doe als Jan van Schaffelaar En geef uw kop ten buit Gij dierbre Koning roem ons moed. Gij geef ons aan de heer Begraaf gij boer uw koeien maar Wij halen ze toch weer Geef dierbre Koning ons de eer, Uw vader heeft geleerd dat wie niet voor zijn man en staat ’t Oranjehuis onteert. En nu een vesje tot besluit De koekepan staat klaar de negen koeien zijn er uit eet biefstuk, met elkaar. Waddingsveen. 4 december 1866. Uitgevoerd in de gemeente Broek bij Nicolaas Janmaat. C. SLINGER Ene Nicolaas schout Waddingsveen leeft in 1260. In die tijd wordt Peulijen verkocht. Dat is het middelste stuk van Noord- Waddinxveen. WADDINXVEEN De Provinciale Planologische Commissie (PPC) heeft het provinciaal bestuur van Zuid-Holland als adviesorgaan laten weten het eens te zijn met het college van Burgemeester en Wethouders van 'Waddinxveen dat de in de op 15 maart van dit jaar door de gemeenteraad vastgestelde bestemmingsplannen Oranjewijk ’75 en Vondelwijk ’75 voorgestelde uitbouwingen voorzien in een behoefte. Tegen deze plannen hebben H. W. Spoor c.s. en 6 andere Wad- dinxyeners protest aangetekend. Zij zullen donderdagmorgen 2 decem ber in het Haagse Provinciehuis in een openbare vergadering van het college van Gedeputeerde Staten worden gehoord. over de gehele achtergevel voor veel woningblokken te ruim. Aan de achter zijde van woonblokken kan een rom melig aanzicht ontstaan. Het argument van de raad dat veel bewoners willen verhuizen vanwege de kwaliteit van de woning is niet aangetoond. De dakter rassen betekenen een ontoelaatbare in breuk op de privacy van de buren. Ver gunning voor een uitbouw dient pas te worden verleend nadat de buren aan In heel Waddinxveen, inclusief Bloemendaal, wonen 109 gezinnen, waarvan 24 behoeftig zijn. Het .beste land brengt f 7,- per hectare op. De Baljuw van Gouda is rechter in Wad dinxveen. Later wordt dat Dirk Cobel van der Loo. Zijn residentie is het hui dige St. Huybertsgeregt waar ook de galg staat opgesteld. WADDINXVEEN Ditmaal niet op een woensdagavond, maar 1 op donderdag 25 november om f half acht 's avonds vergadert in 1 het openbaar de gemeenteraad van Waddinxveen over de volgen de agenda: 1. Mededelingen en ingekomen stukken. 2. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van rechten t.b.v. de keu ringsdienst van slachtdieren en van vlees in de keurings- kring Gouda. 3. Voorstel tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor een groot gedeelte van het landelijk gebied van de gemeente, voorzover gelegen ten westen van de Gouwe. 4. Voorstel tot wijziging van de verordening(en) regelende de tarieven voor het gebruik van de gemeentelijke zwemba- 1 den. 5. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor verlichting Middelburgseweg en kruispunt met Zwarte- weg/Brugweg. 6. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet ten 1 behoeve van een onderzoek naar de mogelijkheid tot uit breiding van de centrale antenhe-inrichting voor het gebied oostzijde Gouwe. 7. Voorstel tot beschikbaarstel len van een krediet ten be hoeve van beplanting rond de I hockeyvelden in het recrea- J tieplan ”De Sniep". I 8. Voorstel tot het gratis vers- trekken van cultureel jon- geren paspoorten aan 15- 1 jarigen. f 9. Behandeling van een beroep- f schrift van de heer drs. L. J. J. I Gravesteijn. 10. Voorstel tot aanbieding bed- f rijfsrekeningen 1974. 11. Begrotingswijzigingen, w.o. voorstel tot wijziging van de begroting algemene dienst 1976. 12. Rondvraag. -s

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 13