H ~onn foto Lezers schrijven pi foto “film sjaak noteboom oB' nan Passage deelt prijzen uit Geef mij maar een feestelijk Kodak kado J ri jBttj Meerderheid raad zegt: protestants-christelijke LTO, tob maar fijn door! Rehorst BV levert huizen op in Papendrechtse wijk Waddinxvener betrokken bij campagne van Rutgersstichting Gratis CJP’s voor vijftien jarigen 4 79.5» 52*50 13 HII|||lllll|||lllll|||lllll||lllll|||llllll||llllll||lllll|||llllll||llllll||IIHl|||lllll|||lllll|||lllll||||llll||||llll||||llll|||lllll||Hlllin iiiii f Kodak I HST AM AT K 130 CAMERA Set Ei Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. I 11 I I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 18 NOVEMBER 1976 Deze schets toont de premie-koopwoningen, die voorzien zijn van een w Kodak Achter de microfoon Passage-winkelcentrumvoorzitter A. Kooyman. Rechts achter hem loco-burgemeester H. Hui- 7' I 1 1 I I t IC 15 Fototips ej 5 Deze schets toont de premiekoopwoningen met uitgebouwde entree en ber ging en met uitgebouwde entree alleen (rechts). 130 carnet aset badkamer. ging, terwijl bij het andere de aanwezig heid van een douche dan wel een bad kamer voor onderscheid zorgt. Alle huizen hebben aan de voorzijde de praktisch gevormde woonkeuken in half-open vebinding met de tuinkamer. De ruime ’’vierkante” woonkamer is over de volle breedte van het huis. Er is een beschut terras met uitzicht op de tuin. In de hal begint de trap naar de eerste verdieping. Eénhoog zijn drie flinke slaapkamers en een complete badgelegenheid. Onder dak: een grote (vierde) slaapkamer met dakkapel aan de tuinzijde of met een raam in de kop- gevel. Naast deze kamer: een bergzol der waar de cv-ketel staat, de cenrale warmwatervoorziening (ligt aan het woningtype) en de afzuigapparatuur CAMERAS** ONDERWIJSKUNDIG Zoals wellicht bekend heeft de Koningin Wilhelminaschool voor Chr. Mavo, na een ministeriële beslissing, er een Ito-afdeling bij gekregen. Per 1 agustus 1976 is deze school een chris telijke scholengemeenschap voor ma- vo/lto. Vorig jaar omstreeks deze tijd stond deze Ito-afdeling op het scho lenplan. Het voordeel van zo’n scho lengemeenschap is bv. dat de eerste twee jaar (de onderbouw) aanleiding en mogelijkheden geven tot integratie. Dat wil zeggen dat de leerlingen niet óf in een mavo-brugklas óf in een Ito- brugklas behoeven te zitten. In zo’n brugjaar kan bekeken worden of een leerling de mavo aankan of beter ge schikt is voor een meer practische op leiding als de lts. Dat kan ook bete kenen dat een leerling die beslist lts wil volgen zo’n eerste en eventueel een tweede jaar bepaalde vakken op mavo- niveau krijgt, zodat zijn algemene ont wikkeling beter gevormd is dan wan neer hij of zij op een categorale lts (d.w.z. niet in scholengemeenschap met een ander type onderwijs) gezeten zou hebben. Dat hier vele mogelijkheden liggen met goede perspectieven voor de leerlingen hebben de scholengemeenschappen voor mavo/lto die reeds bestaan, al be wezen. Zo’n integratie komt niet van zelf. Daarvoor is veel studie nodig. Het bestuur van de Stichting voor Protes tant Christelijk Voortgezet Onderwijs voor Waddinxveen die de scholen gemeenschap beheert heeft hiervoor een onderwijscommissie ingesteld, met o.a. als opdracht deze integratie uit te werken. Nu de start per 1 augustus 1976 nogal overhaast moest plaatsvinden, blijft deze integratie helaas in de eerste leerjaren voorlopig nog uit. Daarvoor is nl. ook nodig dat de gehele scholen gemeenschap in één gebouw onderge bracht is. En aangezien de nieuwe scholengemeenschap op het scholen bouwplan 1976-1977 vermeld staat, is de bouwcommissie van het bestuur druk bezig de nieuwbouwplannen voor te bereiden. van de mechanische ventilatie in keu ken, toilet en douche/badkamer. VRIJE SECTOR Naast de 103 premie-koopwoningen bouwt Rehorst BV ook nog 26 vrije sec- torwoningen. Met de bouw van dit hui zencomplex in Papendrecht werd in oktober 1975 begonnen. Er worden gemiddeld acht woningen per week ge bouwd. Voor de huizenbouw is 5.100 m3 beton gebruikt, 250.000 kilogram betonstaal, 27.800 m2 bekistingsopper- vlakte, 7.500 m2 prefabvloeren en 1.000.000 stuks metselsteen. Rehorst BV is verder nog met woningbouw be zig in Hellevoetsluis (In 1977 staat daar het 2.000e Rehorst-huis), Woerden, Zoetermeer en in Waddinxveen. WADDINXVEEN/PAPENDRECHT Begin deze maand is met enig officieel vertoon in het bestemmingsplan Molenvliet II in Papendrecht het eerste huis van een complex van 113 premie-koopwoningen opgele- LOTNUMMERS De lotnummers van de prijsnummeractie waarop prijzen zijn gevallen zijn: 3145, 1035, 5907, 3267, 2457, 7135, 6312, 7834, 7635, 7095, 0922, 1061,4140, 2578, 6034, 7075, 6755, 7489, 9437, 1469, 0141, 1917, 6866, 4616, 4619, 6297, 3669, 2314, 6606, 3391, 7133, 8100, 4587, 5524, 3176, 3627, 4674, 2946, 1018, 3957, 7643, 3529, 4635 hoofdprijs). De eigenaren van déze winnende nummers kunnen bij woninginrichting Kooyman hun prijs in ontvangst nemen. Men moet natuurlijk niet vergeten het nummer mee te nemen. De hoofdprijs (nummer 4635) is een weekendtrip voor twee personen naar Geldrop. De gezinsvlucht boven Waddinxveen - hoofdprijs van de Passage-puzzel - is gewonnen door Marcel de Bruin, Stationsstraat 2. De overige prijzen (gezinspakketten van 50,-) gaan naar mevrouw E. H. Heus-van Os, Ernst Casimirlaan 4, mejuffrouw Kooyman, Stationsstraat 22 en N. J. de Bruin, Koningin Wilhelminaplein 23. Alleen de heer De bruin heeft zijn prijs nog niet afgehaald bij wo ninginrichting Kooyman. Het winkelcentrum ”de Passage”, dat nog meer acties gaat houden, kan terugzien op een geslaagd 1-jarig bestaan. de samenwerkingsschool een openbare school is naar de bestuursvorm. Op zo’n school moet ruimte zijn voor hu manisten, rooms-katholieken en chris tenen. Een christen die zijn principe wil uitdragen op school, d.w.z. door zijn doen en laten en het getuigenis van z’n geloof in Jezus Christus, zal op een sa- in botsing komen met anderen die dit wel ven want de camera5 Wüke ^’dosS<'zo«*'”d,! K^W>can>or* „,n no. PXSSM.I 4' IIIII <>(>N ?4*- 56 x cameras»1 Het lager beroepsonderwijs blijft mede ook door de voortdurend terug kerende publikaties in het Weekblad voor Waddinxveen - in onze gemeente de aandacht vragen. Naar onze mening is het gevaar heel reëel aanwezig dat de volkomen op democratische wijze tot stand gekomen Ito-afdeling van de Stichting voor Protestants Christelijk menwerkingsschool onherroepelijk «xr 1 L 1J:~ J:X willen respecteren, maar er verder niets van willen weten. Dat zal op den duur leiden tot grote gewetensconflicten. Iemand die Jezus Christus als zijn Red der kent en belijdt kan alleen maar wensen dat ieder dat met hem doet. Dat geeft alleen vrede en geluk. Buiten Jezus Christus loopt de mens dood en vindt het ware Leven niet. Dat chris tenen samenwerken op een school met andersdenkenden is daarom een moei lijke zaak. Niet dat een christen on verdraagzaam moet zijn, integendeel, maar zijn uitgangspunt is fundamenteel anders. Humanisten gaan uit van de mens; alles is op de mens gericht. Christenen gaan uit van het geloof in Jezus Christus; alles is op Hem gericht! Verder is het niet juist te stellen dat do centen voor de klas neutraal onderwijs zouden geven. Het maakt wel degelijk verschil wie er bv. engels aan een klas geeft. Een docent heeft met zijn gehele persoon invloed op de klas; ook al zou hij nooit eens met een klas praten over een ander onderwerp buiten zijn engel se lessen om. Als nu een docentencorps van een school geen gemeenschap pelijk uitgangspunt heeft vanwaaruit les gegeven wordt, zullen leerlingen, die nog volop in een opvoedingssituatie verkeren op een middelbare school, in de kou blijven staan. Leerlingen van christelijke huize zullen zeker de conti nuïteit in de opvoeding op school mis sen. Het is daarom onverantwoord dat christelijke ouders hun kinderen naar een samenwerkingsschool sturen. In verband met de op handen zijnde en queue ten behoeve van een school voor lbo in samenwerkingsverband is het wellicht goed dit nog eens te overwe gen! Laten ouders die hun kinderen hebben laten dopen zich vergewissen wat ze doen als ze voor een samenwer kingsschool kiezen. Tenslotte nog dit: Volgens de grondwet heeft de overheid de plicht ook het bij zonder onderwijs te steunen en niets in de weg te leggen. Wij hebben het daa rom als bijzonder pijnlijk ervaren dat deze bescherming bij een groot deel van de Waddinxveense gemeenteraad sleden - vaak met de democratie hoog in het vaandel en voor in de mond - niet in goede handen is. Reeds jarenlang doet de christelijke mavo haar uiterste best om uit de lokalennood - meer klas sen buiten de school aan de Prinses Beatrixlaan dan erin - te komen. De gemeenteraad van Waddinxveen heeft in meerderheid gezegd: tobben jullie maar fijn door, wij althans steken geen hand uit. Waarvan acte! BESTUUR VAN DE STICHTING VOOR PROTESTANTS-CHRISTELIJK VOORTGEZET ONDERWIJS TE WADDINXVEEn, p/a Vijverlaan 44, Waddinxveen PRINCIPIËLE BEZWAREN Tot slot wat meer principiële bezwaren. Naast onze stichting voor protestants- christelijk onderwijs beijvert zich ook de stichting voor een lbo in samenwer kingsverband voor een lbo-school in Waddinxveen. Het is misschien goed te realiseren dat deze school als die er zal komen (dit jaar komt deze lbo-school niet op het scholenplan voor) beslist geen scholengemeenschap met een mavo zal worden met alle voordelen van dien. Het is ons bekend dat de openbare Kohnstammavo te Wad dinxveen althans voor deze samenwer king heeft bedankt. Dat betekent dat er in Waddinxveen alleen nog een lts bij zou komen, terwijl er in Gouda al twee openbare, 1 rooms-katholieke en 1 protestants-christelijke lts zijn, waar van de eerste drie nog plaatsingsmo gelijkheden genoeg hebben en de laat ste tjokvol zit. Vandaar de start van een nieuwe Ito-afdeling in Waddinxveen bij de christelijk mavo. Dat betekent dat de leerlingen uit Waddinxveen die naar een lts willen in de eerste plaats terecht kunnen op de christelijke scholen gemeenschap voor mavo/lto in Wad dinxveen (ook de leerlingen van buiten kerkelijke en rooms-katholieke huize als die zich aanpassen aan de daar gel dende regels zijn natuurlijk welkom). En heeft iemand hiertegen bezwaar dan zijn er in Gouda scholen voor Ito genoeg. Wat dat betreft zou het niet reeél zijn als er een samenwerkings school voor lbo in Waddinxveen zou komen. Verder is het goed zich te realiseren dat voortgezet onderwijs te Waddinxveen het doelwit wordt van een niet niet ge heel zuivere democratische menings vorming binnen en buiten de gemeen teraad van Waddinxveen. Steeds dui delijker komt weer (zoals voorheen) naar voren dat ons bestuur bezig is met zaken die nauwelijks de toets van de Nederlandse wetgeving kunnen door staan en zou men bijna gaan geloven dat de stichting van bijzonder scholen als (mis)dadig moeten worden aan gemerkt. Erger nog: het beeld van de zondebok men wil geen samenwer kingsschool omdat men dat zonder een rédelijk argument niet wil - wordt door een eenzijdige benadering heel dui delijk zichtbaar. Temeer daar een deel van de Waddinxveense ouders straks opnieuw voor de zoveelste maal met een enquette over het voor of tegen een samenwerkingsschool zullen worden geconfronteerd, leek het ons voor een betere meningsvorming juist enkele za ken ook van onze kant weer eens op een rijtje te zetten. Het streven naar een specifiek protestants-christelijke Ito-afdeling binnen onze scholen gemeenschap heeft een onderwijs kundig en een principieel argument. De Kodak lnslan'atlC WADDINXVEEN/DEN HAAG Het Waddinxveense gemeenteraadslid voor de Progressieven PvdA/ D’66/PPR/PSP), de heer W. M. L. van Breemen, werkt als stafmedewer ker van de Rutgerstichting - bureaus voor geboorteregeling en sexualiteits- vragen, waarvoor Waddinxveners naar Gouda moeten - mee aan de dit voor jaar gestarte jongerencampagne ”Hoe doen egeltjes het?”, die zich richt op het jonge publiek tot 18 jaar. De Wad dinxvener heeft nu mede zijn bijdrage geleverd aan een kort tussentijds ver slag over die campagne. Daarin wordt gezegd dat de problematiek van de in tieme relaties van jongeren nog steeds is: besproken wordt het niet. Omdat de stichting vindt dat er te weinig jongeren op de Rutgershuizen komen, is op 1 mei een jongerentarief van 5,- inges teld. Anderen betalen nog steeds 17,50 voor een bezoek. De invoering van dit speciale tarief gaat gepaard met een campagne met de vraag: ”Hoe doen twee egeltjes het?”. Op posters, stickers, folders, vlaggen, in schoolkrant-artikelen, in de pers, op radio en t.v., in bioskoopreklame en in brieven aan scholen, vormingscentra, biblotheken enz. enz. wordt gezegd dat de egeltjes het hééél voorzichtig doen (met een goed voorbehoedmiddel dus). De oproep treft doel. Dat is in de eerste plaats te zien aan de cijfers. De aantal len bezoeken aan Rutgershuizen van jongeren tot 18 jaar gaan snel omhoog. In april, voor de campagne, zijn het er 380. In mei zijn het er 923. In juni 994. In juli zijn de egeltjes op vakantie: 691 bezoeken. Maar in augustus is het aan tal al weer 1043. In september blijft het aantal bijna gelijk: 1029. Dit bezoeker saantal is niet het enige waar de Rut gershuizen iets aan merken. Het aantal verzoeken om informatie en inlichtin gen stijgt enorm: het zijn er ongeveer 4.300 per maand. Dat wil zeggen meer dan 50.000 in één jaar. Ook de aan vragen voor voorlichting over geboor teregeling en seksualiteit gaan met sprongen omhoog. In het verslag wordt gezegd dat er in totaal tot eind septem ber 26.000 posters verzonden zijn: 60.000 speciale folders met een leuk stripverhaal en 120.000 stickers. Nagenoeg de hele .pers heeft aandacht aan de campagne besteed. Uit het ver slag blijkt ook dat de Rutgersstichting in 1977 door wil gaan met de korting voor jongeren. Vorig jaar heeft staats secretaris J. P. M. Hendriks van Volks- gezondheid en Milieuhygiëne gewei gerd subsidie te verlenen. Met veel moeite heeft de stichting toen zelf de kortingsregeling financieel rond weten te krijgen. Als er geen extra subsidie komt moeten de Rutgershuizen op 1 juli 1977 stoppen met de korting. De slotzinnen van het verslag van de eerste campagne zijn dan ook: ”Elk jaar opnieuw moeten honderdduizen den jongens en meisjes aktieve voorbe- boeding onder de knie krijgen, want er z'jn in Nederland ruim één miljoen jon geren in de leeftijdsgroep van 13 tot 18 jaar. Dat is een hele verantwoordelijk heid, en niet alleen voor de Rutgers- stichting”. De medewerkers van de Rutgershuizen voelen er niets voor om die verantwoordelijkheid nu weer terug te schuiven. zer en links naast hem mevrouw A. H. Smallenbroek-van Eek en Bromsnor. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom WADDINXVEEN Het 1-jarig bestaan van het nieuwe winkelcentrum ”de Passage” heeft vooral zaterdag gezorgd voor feest en gezellige drukte in het hart van Waddinxveen. Verspreid over de hele dag gebeurde er telkens weer wat, waarmee de winkeliers de aandacht op dit kijk- en koopcentrum wisten te vestigen. Zo maak te de brassband Voorwaarts een tochtje door het dorp, verzorgde de ”P-man” Hans Versnel een drietal prets- hows en waren er de trekkingen van de Passage-prijsnummeractie en Passage-puzzel. ’s Middags om twee uur arriveerde als hoogtepunt van de dag de van de televisie bekende veldwachter Brom snor (Lou Geels), die in een open caleche met ruiters van de manege Reigersburgh naar ”de Passage” was gereden. Op het plankier voor het reis- en passagebureau Van Ginkel BV stond hij naast loco-burgemeester H. Huizer (SGP/Hervormde Kiesvereniging), die burgemeester mr. A. G. Smallenbroek verving, en mevrouw A. H. Smallenbroek-van Eek. De echtgenote van onze.eerste burger zou aan een koord trekken, waarop voor ie dereen zichtbaar geschreven stond dat ”de Passage” één jaar bestaat. In een korte toespraak liet winkelcentrumvoorzitter A. Kooyman nog een kritische noot horen (hij dacht waar schijnlijk: Bromsnor staat toch naast me) over de preventieve werking die ervan het politie-apparaat zou uit gaan. Immers, in een jaar tijd kreeg ”de Passage” 20 inbraken te verwerken. ”Op zo’n manier halen we ’s nachts onze grootste omzetten”, grapte de heer Kooyman. ’s Middags om kwart over drie was het dan zover dat de Tommy Cooper-achtige ”P-man” Hans Versnel zijn sketches, liedjes en vraagspelletjes kon onderbre ken voor de trekking door notaris J. in ’t Hol en adjudant M. A. Ruissen, daarbij geassisteerd door de langer dan de bedoeling was in Waddinxveen gebleven Bromsnor, van de Passage-prijsnummeractie en de Passage- puzzel. WADDINXVEEN Ook volgend jaar zullen meisjes en jongens van 15 jaar uit Wad dinxveen gratis een cultureel jongerenpaspoort CJP) kunnen aanvragen in het gemeentehuis. De normale kosten van een CJP bedragen f 4,50, maar voor die uitgave draait opnieuw het gemeentebestuur op. Voor het afgelopen seizoen werden maar liefst 118 gratis CJP’s aange vraagd, welke kosten eveneens door de gemeente zullen worden gedragen. Om de verstrekking van gratis CJP’s aan 15-jarigen had vooral de VVD-fractie tij dens de vorige maand gehouden begrotingsbehandeling ge vraagd. In de raadscommissie voor de financiën heeft drs. W. C. Verbaan (Progressieven) op gemerkt dat te hopen valt dat houders van een cultureel jon gerenpaspoort in het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar en 't Ketelhuis meer profijt zou den hebben van hun CJP dan thans het geval is. Wethouder A. H. van Gent (Progressieven) houdt zich daar mee bezig. verd. Bouwer van deze huizen naar een ontwerp van de Waddinxveense architect L. Roggeveen is de Waddinxveense bouw- en aannemings- maatschappij P. Rehorst BV. Het gaat hier om drie typen tuinkamerwoningen, die in prijs varië ren van ƒ99.500,- tot 113.000,-. De woningen, die alle zijn verkocht aan Bij het ene woningtype wordt het belangstellenden die voldeden aan de belangrijkste verschil met de andere door het gemeentebestuur van Papend- gevormd door de plaats van de uitge recht gestelde inkomensgrenzen vanaf bouwde entree met wel of geen ber- ƒ23.000,-, zijn nieuw voor deze gemeente op de noordoever van de Merwede, tegenover Dordrecht. 7 t ene woni belangrijkste verschil met de andere

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 17