Meerderheid raad voelt m J7 7 I Het vooijaar van 1817 toen schout Dirk Valk uit Waddinxveen vertrok voor autovrij gedeelte MOZAR TLAAN BIJ SPEEL VELD Anekdote in boek Zonen van Jan Zwart concerteren in Goudse kerk Prijswinnaars feestweek De Bonkelaar Pak ook eens uit voor Mensen in Nood'"X>. GEBRUIKTE LANTAARNS OP KRUISPUNT ÉN LANGS DE MIDDELBURGSEWEG -7'7 7// |t- Waddinxveense rol in geschiedenis arbeidersbeweging JAN DORREKENSKADE-OOST WOONERF I iiuiiiMiiiiiiiiiMiiim^^^ 4/7», >7 - e ALG. ONTWIKKELING couosc IVIO cursussen ri H - WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 18 NOVEMBER 1976 ia Mensen in Nood, s-Hertogenbosch. L PROGRAMMA En dan nu het programma in De Bon kelaar voor de komende week: en en DE BONKELAAR” Beukenhof 5 tel. 01828-7272 WADDINXVEEN In het gemeente huis wordt nog altijd bekeken op welke wijze het gedeelte van de Mozartlaan dat ligt tegenover het speelveld bij de hoek met de Beethovenlaan het best en het meest beveiligd voor de spelende jeugd kan worden ingericht. Zoals be kend hebben *25 Groenswaarders, die aanwezig waren op de bijna twee maan den geleden door het gemeentebestuur in het Anne Frank-centrum gehouden inspraakavond, nagenoeg eensgezind gekozen voor het tijdens de discussie geboren plan om een deel van de Mo zartlaan als voetgangersgebied te bes temmen en dus gesloten te verklaren voor het rijdend verkeer. De drie te WADDINXVEEN Dat Waddinxveen vroeger en ook nu nog wel een niet geheel onbelang rijke handelspiaats was is bekend, maar wat velen van u waarschijnlijk niet bekend is, is de rol die Wad dinxveen in de geschiedenis en met name in de geschiedenis van de Ne derlandse arbeidersbeweging ge speeld heeft. Om deze leemte op te vullen vertellen wij u de hierbij gep laatste anekdote, die we hebben ge vonden in het goed leesbare boek van Martin Schouten: ”De socia len zijn in aantogt”, uitgegeven bij Van Gennep, Amsterdam. WADDINXVEEN Het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar vraagt aandacht voor cursussen, die nog aan vulling kunnen hebben en voor cursus sen, die binnenkort van start gaan. Er is nog een klein beetje plaats op de lessen KLASSIEK BALLET vanaf 6 tot ongeveer 8 jaar en op JAZZ BALLET vanaf 12 jaar; lessen op maandagmid dag en -avond. Aandacht wordt ook ge vraagd voor de VROUWENSOOS, die elke dinsdagochtend om 9.30 uur in De Bonkelaar wordt gehouden. Op don derdagmiddag 2 december gaat er een cursus EDELSMEDEN van start. Als U mee wilt doen aarzel dan niet en kom snel inschrijven. Op donderdagavond 2 december gaat er een cursus SIER VOORWERPEN VAN METAAL be ginnen. Op dinsdagavond 30 november start er een cursus HOUTBEWER- KEN, speciaal voor hen die de materie hout beter wijlen leren kennen. Een tweede cursus die hierna komt geeft mogelijkheden eenvoudig speelgoed te leren maken. Voor de middagcursus is er een moglijkheid tot kinderopvang. Wilt U meer informatie over deze cur sussen of eventuele anderen, bel dan gerust 7272 (vraag even naar Ben Schuurman Hes’s). Bent U van mening dat er nog een of andere cursus gemist wordt in het programma, of wilt U het volgende seizoen of eerder een cursus aan andere inwoners van Waddinxveen en omstreken geven, schrijf dan even naar De Bonkelaar. Beukenhof 5. Niet iedereen weet het, daarom nog, even dit: Sinds kort is De Bonkelaar ook ’s middags open van 15.00 uur tot 17.30 uur, voor de jongeren die nog op school zitten en die geen huiswerk heb ben en voor hen die nog geen of geen werk hebben. Wie er nog niet was is van harte welkom. Nieuwlichters de geschiedenis in zou gaan - "het nieuwe godsrijk op aarde”. Direct na de eed stroomden de geest verwanten toe en de weduwe ging voor Muller en Maria staan, met hangende haren, opgeheven armen en verwilder de ogen: ze had hen in een droom ge zien als Adam en Eva in de Hof van Eden, met een erekroon boven het hoofd. De opgewonden broeders en zusters riepen hen uit tot het eerste paar van een nieuwe hemel en een nieuwe darde. De bewoners van de oude aarde hadden echter enkele reser ves. ’’ZOOTJE ONGEREGELD” Muller woonde in Puttershoek en daar zouden de schepen tenslotte gesloopt worden. Het hele dorp liep uit toen ze daar aankwamen. "Wat moet jelui daarmee uitvoeren'?” werd er over de schepen gevraagd. "Die zullen we sloopen en 't hout hier verkoopen". "Die rotte schuiten? Ze deugen net zoo min als jelui zelf’. Ze werden voor dwepers en vrijdenkers uitgescholden. Muller kreeg een klap in zijn gezicht. Maria werd door twee dienders afgevoerd naar het krankzin nigengesticht in Dordrecht. Ze gingen terug naar Waddinxveen. Maar daar was men het zootje ongeregeld nu ook zat. Valk's huis werd bestormd en Mul ler werd onderworpen aan een volks gericht: "en lieten Broeder Stoffel ter wijl hij op zijne knieën ernstig voor hen was biddende 39 of 49 Rottingslagen geven tot dat de zelve aan stukken ging, daarna heb ik zijn rug, die groen, blauw en geel was, gesmeerd". Zo begon een periode van smaad en lijden. De gemeentelijke stedebouwkundige adviseur Stad en Landschap BV uit Rotterdam heeft een paar nieuwe te keningen gemaakt, die eerst een woo nerfachtig karakter droegen (de auto zou er dus mogen komen), waardoor in feite het huidige karakter van de Mo zartlaan als doorgaande weg teveel bleef bestaan, maar die later uitgingen van een geslotenverklaring voor het gemotoriseerde verkeer om op die ma- GOUDA/WADD1NXVEEN Op het fraai gerestaureerde histo rische orgel van de Christelijk Gereformeerde Kerk aan de Hoge Gouwe 141 in Gouda geven twee zonen van de beroemde or ganist Jan Zwart (1877-1937) don derdagavond 25 november om acht uur een vrij toegankelijk or gelconcert. De concertgevers zijn Dirk Jansz. Zwart uit Rotterdam en Jan Zwart uit Gouda. Zij heb ben voor deze orgelbespeling een zeer gevarieerd programma sa mengesteld. Zo speelt Jan Zwart orgelwerken van Jan Piterszoon Sweelinck (va riaties Psalm 116) en Joh. Seb. Bach, waarna Dirk Jansz. Zwart een programma afwerkt met composities van Pescetti, Para- dies. Karg Elert, Dubois (diens fa voriete Toccata) en eveneens van Bach (o.m. de beroemde Fuga Gigue). Ook vertolkt Dirk Jansz. Zwart werken van zijn vader, o.m. diens posthuum uitgegeven Orgelkoraal over de 91ste Psalm en de Fantasie-Toccatine over Psalm 33. Nu het oude orgel van de Chr. Geref. Kerk onlangs ingrijpend en succesvol is gerestaureerd - het is van de destijds befaamde orgelbouwer Friederichs - ligt het in de bedoeling van de Orgelcom missie der Chr. Geref. kerk door bekende organisten een reeks concerten te doen geven. Het concert van de gebroeders Zwart op donderdag 25 november is er het begin van. LANDVERHUIZERS Zij verliet het gezelschap en volgde Muller. Muller en Valk kochten drie oude sche pen. Maar voor ze daarmee konden af varen wilde Muller nog een paar geest verwanten opzoeken, landverhuizers uit Württemberg op weg naar Amerika, die juist op dat ogenblik in Amsterdam waren. Rond 1803 waren onder leiding van de predikant George Rapp al en kele Württembergse gezinnen naar Amerika gegaan om daar hun idealen van een christelijke samenleving in gemeenschap van goederen in praktijk te brengen. Nadat ze een tijdje in Penn sylvania hadden gewoond vestigden ze zich jn Indiana, waar ze New Harmony stichtten. Daar was ruimte voor meer gezinnen en zo kon het gebeuren dat een aantal Württembergers in Amster dam was, onderweg naar het beloofde land. Enkelen sloten zich bij Stoffel Muller aan en samen met hem resden ze terug naar Waddinxveen. Maria Heer werd onderweg, aan boord, zijn vrouw. Op de dag van hun aankomst zou in Waddinxveen juist een van de geloofs genoten begraven worden. Zijn wedu we had in de geest een lijkstatie gezien, waarbij Stoffel Muller en een vreemde vrouw met palmtakken in de hand voo- WADDINXVEEN De gemeenteraadsleden én de bewoners van de Middelburgseweg krijgen hun zin. Het college van Burgemeester en Wethou ders heeft de volgende week donderdagavond vergaderende gemeenteraad ge vraagd f 25.000,beschikbaar te stellen om zowel het kruispunt Brugweg/Zwarteweg/Middelburgseweg als de Middelburgseweg zelf van lantaarnpalen te voorzien. In de gemeenteraadsvergadering van woensdag 29 september was alleen het verlichten van het kruispunt aan de orde gekomen, terwijl de bewoners van de Middelburgseweg in een 1 jaar oude brief juist om verlichting van deze weg hadden gevraagd. Vandaar dat wethouder P. F. J. van Schie (CDA) van de gemeenteraad "huiswerk" had gekregen om terug te komen met een verbe teringsplan voor zowel het kruispunt als de weg. Het plan is met de nodige zuinigheid opgesteld, gezien het feit dat er gebruik gemaakt zal gaan worden van in totaal 17 elders vrijkomende lichtmasten. Het meeste geld van het be schikbaar te stellen krediet van f 25.000,- gaat op aan het leveren en leggen van ongeveer 850 meter grondkabel (f 15.300,-). Volgens een aan de gemeenteraad verstrekte toelichting komen er langs de Middelburgseweg 15 gebruikte lantaarnpalen te staan en wordt er een voedingspunt gemaakt en wordt het kruispunt Brugweg/Zwarteweg/Middelburgseweg uitgebreid met twee elders vrijkomende lichtmasten. „KETELHUIS” Busken Huetlaan 94a tel. 01828-6860 De agenda van ’t Ketelhuis” voor de periode van 18 tot en met 25 november ziet er als volgt uit: Donderdag 18 november: Dansles voor beginners van 19.30 tot 21.00 uur. Vrijdag 19 november: Cursus vrij raamweven van 13.30 tot 15.30 uur. Vrijwilligers bijeenkomst van 20.30 tot 22.30 uur. Zaterdag 20 november: Voetbalwedstrijd. Een sportieve ont moeting tussen ’t Ketelhuis en De Bon kelaar. De wedstrijd begint om 14.30 uur op het veld bij de atlethiekbaan aan de Alb. Thijmlaan. Verzamelen bij ’t Ketelhuis om 13.30 uur. Na afloop con ditietraining in ’t Ketelhuis. Manager/ EHBO’ster Elly van Wichen. Maandag 22 november: Kinderclubs van 15.45 tot 19.30 uur. Dinsdag 23 november: Kinderclubs van 15.45 tot 19.30 uur. Woensdag 24 november: Kinderclubs van 13.15 tot 19.30 uur. Donderdag 25 november: Kinderclubs van 15.45 tot 18.00 uur. Dansles voor beginners van 19.30 tot 21.00 uur. die leeringen verkondigen om Israël te verderven". Het vertrek dreunde van de toejuichin gen en het handgeklap, men verdrong elkaar tot de trap en duwde het bezoek met vereende kachten naar beneden. Maria raakte van streek, dit had ze niet verwacht. raan gingen. Muller en Maria moesten nu natuurlijk vooraan gaan bij de lijk stoet en naast elkaar zitten bij het begra fenismaal, waarvoor veel volk uit War mond was overgekomen. Tot diep in de nacht werd er gebeden, gezongen, ge danst, gedronken en gegeten. Het volk overnachtte in de schepen. Muller en Maria logeerde bij Valk, samen met een ander echtpaar. De volgende och tend aan het ontbijt spraken ze over hun plannen en daarbij raakten ze zo in vervoering dat ze opsprongen en een eed van trouw zwoeren, de handen plechtig in elkaar. Met dit verbond be gon de Christelijke Broedergemeente, die later als de sekte der Zwijndrechtse nier een verkeersveiliger situatie voor spelende kinderen te bereiken. In de raadscommissie voor de ruim telijke ordening en de woningbouw heeft de heer W. L. M. van Breemen (Progressieven) laten weten het eens te zijn met een gedeeltelijke afsluiting van de Mozartlaan ter hoogte van het speelveld, terwijl de heer D. Uitbeijerse (SGP-Hervormde Kiesvereniging) zich fel blijft verzetten tegen 'n dergelijke op lossing. Naar zijn mening kan de bes taande situatie best gehandhaafd wor den, aangezien zich tot op heden, voor zover hem bekend, op die plek geen verkeersongelukken hebben voorge daan. De CDA- en VVD-fractie benaderen het gedeeltelijk afsluiten van de Mo zartlaan positief en nemen het mogelijk omrijden van met name bewoners aan het Schuberthof op de koop toe. De heer H. van Ek (Progressieven) wil zelfs het door laten rijden van bromfietsen in te maken voetgangersgebied niet tóes- taan. Overigens is het college van Bur gemeester en Wethouders nog van plan, zodra alle voors en tegens zijn be keken, bij de bewoners terug te komen met het uiteindelijke plan, zoals dat grofweg op bijgaande situatietekening in beeld is gebracht. Donderdag 18 november: 20.00 uur Open huis met luistermuziek. 21.00 uur UNIEK, werkgroep bijeenkomst voor alleenstaanden onvolledige gezinnen. Vrijdag 19 november: 21.00 uur Filmavond. Het belooft weer een span nende avond te worden, niemand min der dan Orson Welles regisseerde de film "CITIZEN KANE”. Een triller met enorme spanningen. Toegang al leen voor hen met ijzersterke zenuwen. Entree leden f 2.50 - niet leden 3.50. Zaterdag 20 november: 13.00 uur Kinderfilms, met als hoofd film ALI EN DE KAMEEL. Entree f 1.00. 20.00 uur Filmavond "CITIZEN KA NE" van Orson Welles - zie vrijdag. Zondag 21 november: 13.00 uur tot 17.30 uur Open huis met luistermuziek. Maandag 22 november: 15.00 uur tot 17.30 uur Open huis met luistermuziek. 's Avonds wegens cursussen geen open huis. Dinsdag 23 november: 15.00 uur tot 17.30 uur Open huis met luistermuziek. 's Avonds wegens cursussen geen open huis. Woensdag 24 november: 15.00 uur tot i 7.30 uur Open huis met luistermuziek. 20.00 uur Open huis met luistermuziek. Donderdag 25 november: 15.00 uur tot 17.30 uur Open huis met luis'termuzielc 20.00 uur Open huis met luistermuziek. 21.00 uur UNIEK, werkgroep en bij eenkomst voor alleenstaanden en on volledige gezinnen. Zaterdag 26 november: 20.00 uur JULES DE CORTE bezoekt De Bonkelaar. De gebroeders Dirk Janszoon en Jan Zwart aan de manualen van het het historische orgel der Chr. Geref. Kerk, waarop zij donderdag 25 november een vrij toegankelijk concert hopen te geven. WADDINXVEEN Tijdens de van 14 tot en met 21 augustus ge houden feestweek ter gelegenheid van de officiële ingebruikneming door burgemeester mr. A. G. Smallenbroek van het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar zijn er diverse wedstrijden gehou den. Deze week is het dan zover, dat alle prijswinnaars bekend gemaakt kunnen worden. Alle prijswinnaars van de ballonnen wedstrijd, het gewichtheffen junio ren, het gewichtheffen senioren en het slagzinraden kunnen hun prij zen in De Bonkelaar komen afha len. Prijzen die voor woensdag 1 december niet zijn afgehaald gaan terug in de prijzenpot en worden een volgende keer weer gebruikt. En dan nu de prijswinnaars: B allonnenwedstrijd De verste ballon kwam in Haelen (L) en was van Lenie van Tol, Aca- ciastraatól. Met haar 9jaar was zij degene die het best ballon kon va ren - de eerste prijs dus. De tweede prijs.is voor Anette van Wijk, Tes- selschadelaan 190. Haar ballon kwam in Mersele terecht. De der de prijs - al deze ballonnen kwa men in Antwerpen terecht - wordt gedeeld door Richard Karstens, Tollenslaan 44, Ronald Markus, leplaan 87 en Bas Mulder, Linden- gaarde 6. Gewichtheffen junioren Van de junioren haalde Bert Borst, Peuleyen 140 het gewicht 72 keer omhoog, een eerste prijs dus. Met 69 keer kwam Pim Spet ter op de 2e plaats en een eervolle derde plaats is (met 60x) voor Frank Stelling, Chopinlaan 32. Gewichtheffen senioren: Hier voor is maar een winnaar aan te wijzen: Jan van Leeuwen van de Kerkweg-Oost. Slagzin jaarprogramma ’76/’77: De slagzin moest luiden: "De Bon kelaar waar alles om draait”. Het schijnt nogal moeilijk te zijn ge weest: er was er maar 1 met een goede uitslag. De familie J. B. in ’t Veld, P.C. Hooftstraat 9 is de gelukkige winnaar van een gratis lidmaatschap van de Stichting Jeugd- en Jongerencentrum ”- Waddinxveen" voor het gehele jaar 1977. rzï 77^.74 If Zo willen bewoners van de Groenswaarden de groene plek op de hoek Beethovenlaan/Mozartlaan inrichten. Bovenaan het te bouwen groeps- en rayonbureau van de rijkspolitie. Links de drie te bouwen bungalows (mis schien dat de volgorde daarvan ook nóg een kleine wijziging ondergaat), in het midden het openbaar speelterrein en rechts het aangegeven af te sluiten gedeelte van de Mozartlaan. WADDINXVEEN De bewoners van de huizen die onmiddellijk grenzen aan het door het bouwbedrijf P. Rehorst BV met 22 semie-bungalows te bebouwen terrein op de hoek Jan Dorrekenskade-Oost/Kanaaldijk hebben het gemeentebestuur schriftelijk ge vraagd de Jan Dorrekenskade-Oost tussen Rijnlandstraat en Kanaaldijk in te willen richten als woonerf. Op dit moment bekijkt het college van Burgemeester en Wethouders welke financiële mogelijkheden daartoe aanwezig zijn, waarbij verder rekening gehouden zal moeten worden met het feit dat één bewoner zich over de door de meerderheid gewenste woonerfoplossing kritisch heeft uitgela ten en dat de toekomstige bewoners van de semie-bungalows zich nog niet hierover hebben kunnen uiten, omdat ze nog niet bekend zijn. In de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening'en de woningbouw heeft ir. W. Stuulen CDAzijn twijfels uitgesproken of de afsluiting van de Jan Dorrekenskade-Oost. bezien uit het oogpunt van de verkeersveiligheid, werkelijk de beste oplossing is. in ieder geval heeft het ambtelijk verkeersoverleg. zo liet wethouder P. F. J. van Schie (CDAweten, zich gunstig over de twee te maken T- splitsingen uitgelaten. bouwen bungalows werden aan de ach terzijde van het nu nog braakliggend speelveld, waar ook nog een rayon- en groepsbureau van de rijkspolitie wordt neergezet, gesitueerd. studiecentrum oouda WADDINXVEEN In het voorjaar van 1817 trokken een schipper en een schout uit Waddinxveen naar Amster dam om oude schepen te kopen. De schout, die Dirk Valk heette, was van "een kind des duivels tot een kind van den levenden God geworden”. Hij had met de kerk gebroken en zijn huis in Waddinxveen stond open voor alle vrije christenen die met hem wilden leven in de geest van de eerste christengemeen te. Ook de schipper, Stoffel Muller ge naamd, droomde van een leven van on derlinge liefde en gemeenschap van goederen. Op zijn reizen had hij het Nieuwe Licht gezien en waar hij aan legde vertelde hij daarvan. Zo had hij Dirk Valk leren kennen. De nieuwe leer sloeg aan en steeds meer behoefti- gen waren bij Valk komen aankloppen om te delen in de gemeenschap van zijn goederen. Dat had ergernis gegeven. Valk werd uit zijn ambt gezet en moest omzien naar een ander middel van bes taan. Muller stelde hem voor oude schepen op te kopen, dan kon het slo pen en verhandelen van de afbraak ook de anderen aan werk en brood helpen. Zo kwamen beiden in Amsterdam terecht. Daar ontmoette Muller, een wat gezet te man van 46, de 25-jarige naaister Maria Heer. In het weeshuis had ze een ander kind eens lelijk laten vallen bij het touwtje springen door het touw plotseling strak te trekken. Sinds die tijd had ze lopen tobben over haar zon dige aard, vaak in georganiseerd ver band met vromelui’s gezelschappen. Muller zei dat ze zich niet zo moest af martelen, dat God van haar hield. Ma ria vroeg hem of hij dat ’s avonds bij de oefening van haar gezelschap nog eens wilde herhalen. "Wie heeft jelui hierheen gestuurd?” vroeg de president van het gezelschap toen Mulleren Valk binnenkwamen. "God", antwoordde Muller. "Nu dan zegt diezelfde God je door mijn mond, dat je weer heen kunt gaan". Maria, die hem van Muller’s nieuwe leer had verteld, stond op en zei: Schipper, de Heer heeft mij in één dag meer geopenbaard dan ik in drie jaren ben te weten gekomen. Gij zegt, dat men hier op aarde zonder zonde kan le ven en in Gods Woord lees ik: Zoomin een Moorman zijn huid kan veran deren, evenmin kan een mens, die in zonde geboren is, goed doen. Gij spreekt de taal van die valse profeten. -4/.

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 21