Jan Ligthartschool het eerste slachtoffer van eksklusiave stoFfan dalend leerlingenaantal go® Tien jaar Huize Souburgh F Cotton Geruwde cotton Cloqué Cotton 15.- DENIM Van zes naar vijf leerkrachten nz. KINDERPOSTZEGELS EN KAARTEN WEER TE KOOP *8.- JannyLaméns als mannequin op televisie „.4.- «12.- Ouders: Deed gemeente bestuur wel voldoende? Terlenka onze bekende kwaliteit Borg 15 kleuren nu4." nu 5 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin e HAAST U NAAR UW STOFFENSPECIALIST WANT DEZE PRIJZEN ZIJN ONGELOOFLIJK!! IIIIIIIIIIIIIIIIIIÖlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH daarbij A IM 90 cm. breed van 10.50 12.50 bruin/beige, 90 cm. breed van 12.50 nu 140 cm. breed van 19.50 90 en 115 cm. breed van 12.50 14.50 imfiets van 24.50 26.50 90 cm. breed van 12.50 14.50 (blauw), 150 cm breed van 16.50 nu 15 leerlingen wordt klas 2/3 1 Winkelcentrum de Passage 218 Waddinxveen, tel. 5146 I eksklusief is niet duur, maar anders I I25,- 95,- ken, enten ireed :nde WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 18 NOVEMBER 1976 izen, 96 ER tafel >oxen G. iutora- :iende d te INGEN i. De Wad- 1581. WADDINXVEEN Dinsdagmorgen was het weer zover. Voor de eer ste maal kon aan het Waddinxveense burgemeestersechtpaar Smallen- broek in de daarvoor speciaal ingerichte stand in het postkantoor aan de Kerkweg-Oost kinderpostzegels worden verkocht. Dat betekent dat het Mochten er dames zijn die misschien eenmaal in de week een vrije morgen of middag over hebben en zich voor dit werk beschikbaar willen stellen, wilt u zich dan in verbinding stellen met me vrouw Kloet, telefoon 4567, Burg. Trooststraat 49 of mevrouw Haccon, telefoon 5315, Lindengaarde 3. Na installeren van de nieuwe kascont rolecommissie werden drie ouders bereid gevonden zitting te nemen in de oudercommissie waarvan de samen stelling nu is: A. A. A. H. Ciere (voor zitter), A. A. Klib (vice-voorzitter), me vrouw A. P. Hasselbach-Dijkstra (le secretaresse), mevrouw J. M. Hofstra- Stroink (2e secretaresse), J. Both (le penningmeester), mevrouw M. F. G. Smit-Smit (2e penningmeester) en me vrouw G. K. Tuwanakotta (reserve lid). Met een kort dankwoord nam de voor zitster mevrouw A. P. Hasselbach- Dijkstra afscheid van de aftredende le den: mevrouw T. Engelsma-Nauta, me vrouw H. N. Paalman-van der Horst en de heer W. Gronloh. van dit protestants-christelijke bejaar- Er is een enorme sortering, waaronder etsen van Rembrandt van Rijn, maar ook reproducties van andere schilders zoals Van Santvoort. Op zich alleen al een tochtje naar het postkantoor waard. De eerste kaarten en kinder postzegels werden dus verkocht aan de burgemeester mr. A. G. Smallenbroek en zijn vrouw, die met hun aankopen de stand openden. Vooral mevrouw A. H. Smallenbroek-van Eek was geïn teresseerd in de collectie kaarten en toonde hiervoor veel belangstelling. weer mogelijk is in dit met posters en bloemen versierde kraampje ook kerstkaarten te kopen. Dat kunnen zijn de kinderen en kinder tehuizen of inrichtingen van het gees telijk en/of lichamelijk gehandicapte kind. Maar ook kinderen die zo veel liefde moeten missen. De kaarten kos- ten met enveloppen mee vanaf 25 tot 75 cent. NIEUW BESTUUR Tijdens het eerste gedeelte van de algemene ouderavond kwamen de ge bruikelijke schoolzaken aan de orde, zoals het voorstel tot verhoging van de vrijwillige ouderbijdrage óf vergaande bezuiniging op diverse festiviteiten, bibliotheek en dergelijke. Heftig werd geprotesteerd tegen de omstandigheid dat de verhoging vooral gevolg is van het feit dat een aantal ouders kennelijk niet wenst te betalen voor allerlei extra activiteiten waaraan hun kinderen wel deelnemen: sinterklaas en kerstviering, excursies, kermis, afscheid 6e klassers en zo meer. Hun bijdrage blijkt in de praktijk niet te innèn, terwijl van finan ciële problemen veelal geen sprake kan zijn. Een enkele ouder uit de zaal wil kinderen van zulke ’’parasiterende” ouders zelfs uitsluiten van in feite door goedwillende ouders te bekostigen be zigheden. Deze gedachte kon bij de grote meerderheid geen genade vinden: Men brengt liever zelf weer een extra offer dan voor onwillende ouders de kinderen klassikaal te laten boeten. Bo vendien waren ook extra uitgaven in 75/76 nodig, bijv, omdat de gemeente zo karig wordt om rekeningen te sturen voor ’’stoelenhuur”, hetgeen nooit eer der het geval was. Ook de organisatie commissie van het schooldamtournooi verraste de oudercommissie voor het eerst met een nota. verlening (WH) bood een mooie plant in een koperen pot aan, die een plaatsje heeft gekregen in de hal. ’s Avonds was er een optreden van een volksdansg- roepje uit Rotterdam. Het tienjarig bestaan van Huize Souburgh is dit jaar gevierd in een tijd dat meer dan ooit over de toekomst van de bejaarden verzorging in het algemeen en die van het protestants-christelijke bejaarden- ZORG OVER TERUGLOOP De zorg over de terugloop van het leerlingenaantal op de openbare scho len in de oudere Waddinxveense wijken wefd vorige maand al ter sprake gebracht door mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester (lib.) tij dens de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad. Zij drong toen aan op aanvaardbare oplossingen, waarop wet- (gedeelte klas 3 gedeelte klas 4). 4e klas nu 23 leerlingen wordt klas 4/5 (klas 5 ongesplitst gedeelte klas 4). 5e klas nu 19 leerlingen wordt klas 4/5 (klas 5 ongesplitst gedeelte klas 4). 6e klas nu 29 leerlingen blijft klas 6 (on gesplitst in verband met overgang ba- sis/voortgezet onderwijs). De combinatieklassen 2-3, 3-4, 4-5 zul len tezamen de 77 leerlingen uit oor spronkelijke 2e t/m 5e klas moeten delen waarbij het leerlingenaantal 26- 26-25 zal bedragen, hetgeen alleszins redelijk mag heten. Ook met deze nieu we samenstelling garandeert de heer Smit en zijn collega’s dat het onderwij- speil zeker gelijk zal blijven, wellicht zelfs iets zal stijgen. WADDINXVEEN Op Nieuwjaarsdag 1977 is de thans 124 leerlingen tellende openbare Jan Ligthartschool aan de Kerkstraat zijn zesde leer kracht kwijt. Het onderwijzend personeel, de oudercommissie, de schoolraad voor het openbaar onderwijs en niet in het minst onderwijs wethouder A. H. van Gent (Progressieven) namens het Waddinxveense gemeentebestuur zijn er niet in geslaagd deze onderwijzer te behouden. De teleurstelling over deze ongewilde situatie is bij alle betrokkenen bij zonder groot. De Jan Ligthartschool is het eerste slachtoffer van de terugloop van leerlingen in Waddinxveen waarover overigens meer scholen de nodige zorgen hebben. WADDINXVEEN Geregeld zijn er Waddinxveners te zien op de televisie. Kortgeleden was een firmant van het transportbedrijf A. van Noort Zn. van het Noor- deinde in NCRV’s ”De tijd stond even stil” te gast om zijn verhaal te doen over het enorme verkeer songeval van destijds bij Prinsen beek, deden de MAVO-leraren Huib van der Steen en Hans Ver haar tot tweemaal toe mee aan VARA’s denkspelletje ”2 voor 12” en gaf Gerrit Oudijk in KRO’s "Studio Vrij” een demonstratie met koud emaille dat deze Waddinxvener als Salda- maille in de handel brengt. Komende zaterdag wordt NCRV’s ’’Vriendelijk welkom bij Barend” uitgezonden, waarbij le den van de Christelijke Plat telandsvrouwen uit onze gemeente zijn betrokken. In dit programma rond Barend Barendse is een ”- modeshow”, waarbij drie manne quins een ’’kreatie” tonen die af gestemd is op de maand novem ber. Deze 3 mannequins zijn le den van de Christelijke Plat telandsvrouwen Bonden, één van de afdeling ’s Gravenmoer, één van de Hoekse Waard en één van Waddinxveen. De mannequin van Waddinxveen is mevrouw Janny Laméns van de Piasweg 14. Als materiaal voor de ’’kreatie” moest gebruikt worden een twee persoons laken. Geen ander textiel, in welke vorm dan ook was toegestaan, verder was de materiaalkeuze vrij. Er kon gebruik worden gemaakt van touw, crêpe papier, kroon kurken, knopen, kralen, takjes, stro, zilverdraad enz. Met dit ma teriaal heeft de C.P.B. van Wad dinxveen gewerkt en een japon gemaakt die afgestemd is op de slachtmaand. De naam voor deze creatie is huisslacht. Het programma "Vriendelijk wel kom bij Barend" is dinsdagavond opgenomen in ”De nieuwe Doelen" in Gorinchem en wordt uitgezonden zaterdag 20 novem ber des avonds van 19.00-20.00 uur op Nederland 2. Vijfendertig leden van de C.P.B. woonden deze opname bij. huis in het bijzonder, zowel in als bui ten de gemeenteraad, wordt gesproken. Zoals bekend valt wellicht aan een vergroting van Huize Souburgh te den ken, nu volgens het gemeentebestuur de stichting van een tweede bejaar denoord vooralsnog niet tot de mo gelijkheden te behoren. Maar daarover zijn de laatste woorden nog niet gezegd. NIEUWE INDELING De groepensamenstelling waarmee de inkrimping van 6 naar 5 klassen wordt gerealiseerd is met ingang van Nieuw jaarsdag als volgt: le klas nu 18 leerlingen blijft 18 leerlin gen (niet gespitst in verband met speci fieke problemen kleuter/basisonder- wijs). 2e klas nu 15 leerlingen wordt klas 2/3 (klas 2 ongesplitst gedeelte klas 3). 3e klas nu 20 leerlingen wordt klas 3/4 irichurcJ HARDE CIJFERS Aan de hand van populatie-statistieken en prognoses kwam op die vergadering de voorzitter van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, dr. W. C. de Bruijn, met harde cijfers op tafel over het aanbod van ’’openbare leerlingen” in de periode 1976-1979/1980: Oud West (Sniepwijk, Dorpstraat en omge ving) afname met 69 leerlingen; Groenswaard I (wijk rond ’t Hazeveld, begrensd door Beethovenlaan en Cho- pinlaan) afname met 14 leerlingen. To taal zou deze wijk dus in deze periode 83 leerlingen minder aan de Jan Ligt hartschool gaan leveren. Uit dezelfde bron bleek echter ook dat de Leon van Gelderschool (Lindengaarde) in Groenswaard II op een beduidende toename van aanmeldingen mag re kenen. In'wat mindere mate is dit ook het geval bij de mr. A. de Roosschool (Wingerd) in Groenswaard III, in welke wijk bovendien nog ongeveer 200 nieu we woningen zijn gepland. Tot behoud van de zesde onderwijzer op de Jan Ligthartschool werd besloten tot het gezamenlijk met de VOO opstel len van een brief aan de wethouder van onderijs, waarin werd gevraagd om: toepassing van artikel 57 van de lager onderwijswet; nl. aanstelling van een ’boventallige’ onderwijzer die uit de gemeentekas bekostigd wordt; geringe velegging van de schoolgrenzen om te kunnen komen tot een betere verdeling van leerlingen over Jan Ligthartschool, Leon van Gelderschool en mr. A. de Roosschool. Ondanks een duidelijke realiteitszin van de zijde de ouders over de intussen ontstane en ongewilde situatie, blijft toch ook duidelijk bij sommigen het ge voel achter door het gemeentebestuur in de steek te zijn gelaten. De heer Van Gent zou de mening niet kunnen uit wissen die bij velen leeft, dat de gemeente de inkrimping van de Jan Ligthartschool misschien niet kon ver hinderen, maar er ook vrijwel niets aan heeft gedaan om te trachten verbe tering in de situatie te krijgen. Tijdens de discussie op de pasgehouden algemene ouderavond over deze zaak heeft schoolhoofd L. Smit er bij de ou ders op aan gedrongen om toch vooral niet te zeer op te zien tegen de nieuwe schoolsituatie. In feite verandert er niet zoveel, aangezien de stringente vorm van het traditionele leerstofjaar/klas- sensysteem nu wel definitief, maar ei genlijk al veel eerder door het werken met ’’niveaugroepen” doorbroken is. ”We kunnen ook spreken van een stuk onderwijsvernieuwing” aldus de heer Smit. De eerste kerstkaarten en kinderpoastzegels worden gekocht door burge meester mr. A. G. Smallenbroek en zijn vrouw. (Foto: Weekblad voor Wad dinxveen/Sjaak Noteboom). Op de pas gehouden algemene ouderavond van de Jan Ligthartschool heeft wethouder Van Gent moeten meedelen dat het vertrek van de zesde leerkracht op 1 januari 1977 definitief is. Het leerlingentekort waarmee de openbare school kampt was onafwend baar, ofschoon de gemeentelijke com missie leerlingenverdeling al twee jaar aandacht heeft voor dit probleem. Vol gens het progressieve lid van het colle ge van Burgemeester en Wethouders moet met meer succes gestreden wor den voor het behoud van de vijfde leer kracht, omdat daarvoor het wettelijk minimum-leerlingenaantal 125 bed raagt. En dat is op de Jan Ligthart school nog maar nauwelijks het geval. Naar de mening van de heer Van Gent kan een oplossing op lange termijn slechts worden gevonden in een samen gaan van ’’dorpsschool” Jan Ligthart school met ’’brugschool” Theo Thijs- senschool (Kerkweg-Oost) in een voor beiden gunstig gesitueerd gebouw. Te denken valt in dit verband bijvoorbeeld aan de protestants-christelijke MAVO- school Koningin Wilhelmina aan de Prinses Beatrixlaan, als deze school eenmaal aan de (korte) Sniepweg een nieuw gebouw heeft gekregen. houder Van Gent inderdaad toegaf dat er ten aanzien van deze zaak sprake is van onthutsende cijfers. ’’Maar meer dere scholen worden met deze prob lemen geconfronteerd. Het is nu nog alleen maar de Jan Ligthartschool”, al dus de progressieve onderwijsman, die het niet uitsloot dat deze openbare school wel eens naar vier leerkrachten zou moeten gaan. Het verleggen van de schoolgrenzen om op die manier aan voldoende leerlingen te komen vond hij geen goede gedachte. De heer Van Gent benadrukte in de gemeenteraad dat de kwaliteit van het onderwijs op een school met vijf leerkrachten niet minder is als op een school met zes leerkrachten. ”Het is niet zo dat de Jan Ligthartschool met de ondergang wordt bedeigd, maar het college schenkt de meest mogelijke aandacht aan het probleem van de terugloop van het leerlingenaantal”. Eigenlijk werd begin van dit jaar al dui delijk dat voor de Jan Ligthartschool het wettelijk vastgestelde minimu maantal leerlingen van 155 voor hand having van een zesmansschool onhaal baar zou worden, gezien het aantal ”t- weedejaars studenten” van de toele verende openbare kleuterschool ’t Ha zeveld (Mozartlaan). Op voorstel van de Vereniging voor Openbaar Onder wijs (VOO) werd in de tweede helft van mei een gezamenlijke vergadering gep land met onderwijswethouder A. H. van Gent, de VOO, de betrokken schoolhoofden en de oudercommissies. Helaas liet de wethouder verstek gaan, zodat deze vergadering uiteindelijk op 21 september werd gehouden. De prog ressieve onderwijsman was daarbij eveneens niet aanwezig. nu Het comité Waddinxveen hoopt dat erg veel mensen hun kerstkaarten met de kinderpostzegels (dit jaar voor de 50e maal) frankeren. U weet dat de op brengst bestemd is voor het kind. Feestelijk diner in Huize Souburgh ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan dentehuis. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN Dinsdag werd er in Huize Souburgh aan de Prins Bern- hardlaan feest gevierd, omdat het tien jaar geleden is dat dit protestants- christelijke bejaardentehuis in gebruik is genomen. De festiviteiten speelden zich af in eigen kring. Namens het bes tuur van Huize Souburgh kregen de be woners een smakelijk diner aangebo den. De Vrouwelijke Vrijwillige Hulp-

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 3