J. Oosthoek stuurt actiebrief rond O voor lauwe tij Rijnlands Orkest biedt ons primeur van concert Eet u ook Volkoren? HUIZER combifQIO SGP stelt lijst samen voor Tweede Kamer een publikatie van Gemeente Waddinxveen Gemeentelijke bekendmaking r I i!B f sjaak noteboom \W Voor drie doelen moet zo’n f 30.000,- op tafel komen Waddinxvener spant zich in voor mensen in nood op Noord-Sumatra nood geklaagd” bij het georganiseerde bedrijfsleven en de middenstand. Het woord is dus - ook in deze Sinterklaas tijd - opnieuw aan de Waddinxveners. 15e Ronde Excelsior Woensdagavond 1 december Ontmoetingskerk Daar moeten giften heen k» pocKct 1 I 1 natuurlijk van met extra zemelen, puur natuur. i WADDINXVEEN De nog geen jaar aan de Jan Campertlaan 22 wonende Waddinxvener J. Oosthoek (39) is kortgeleden met dramati sche ervaringen teruggekeerd uit het Indonesische Noord-Sumatra. Hij was daar op woensdag 20 oktober naar toe gegaan om als zeer gelukkige vader een te adopteren baby van zeven maanden op te halen en om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van het leed dat leprapatiënten daar beschoren zou zijn. kandidatenlijst WEEKBLAD VOOR W ADDINXVEEN DONDERDAG 25 NOVEMBER 1976 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIM Franz Schubert IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIH 2. i'.l reo ren. Het is de Waddinxvener J. Oosthoek gelukt deze 21-jarige ondervoede I ACTIEBRIEF Dit alles is voor de bewoner van de Jan Campertlaan reden met een actie van start te gaan om in Waddinxveen en daarbuiten voldoende geld in te za melen om de helpende hand te kunnen bieden aan mensen in nood op Noord- Sumatra. De heer Oosthoek is deze week begonnen met het versturen van een actiebrief, waarin om 30.000,- wordt gevraagd om in twee gevallen di rect hulp te kunnen bieden en mensen van een wisse dood te kunnen redden en in één geval financieel te kunnen bijdragen aan het leggen van een soort noodverband om de meest schrijnende ellende in de leprakolonie Pulau Sica- nang wat te kunnen verzachten. Als oud-ouderling van de hervormde wijk- gemeente in Papendrecht heeft hij van zelfsprekend ook al de nodige contac ten gelegd met de kerken en zendings- commissies in onze gemeente en zijn ”- het menuet wordt herhaald. De vrolijke dansmelodie van de menuet wordt zo doende afgewisseld met een landler, een Oostenrijkse dans, voor hobo, fagot en strijkers. Die twee blazers moeten er hier flink tegenaan want het is een lan ge solo. Een pittige finale sluit het werk af, waarin alle groepen een evenredig aandeel hebben en het orkest zich van zijn beste zijde kan laten zien. DE KAMPONGS IN Dit verslag kwam ook weer in handen van de heer Oosthoek, twee dagen voordat hij naar Medan zou vliegen. ”- Met deze brief in handen kwam ik in Medan aan, waar dit schrijven min of meer als een bom insloeg gezien de nieuwe richtlijnen van de Indonesische regering op het gebied van de leprabes trijding. De directie van het ziekenhuis, een op sociaal vlak zeer deskundige pastoor Wiro en de Nederlandse consul in Medan adviseerden mij voorzichtig te handelen gedurende mijn (te) korte bezoek van dertien dagen aan de pro vincie Noord-Sumatra. zien of het leggen van een ’’noodver band”, waarom zuster Laura had ge vraagd, wel voldoende kon zijn. Op zeer uitvoerige wijze heeft deze stich ting mijn vragen behandeld en onder andere de Wereldgezondheidsorganisa tie ingeschakeld. De consul van deze instelling voor het werelddeel waar ook Indonesië onder valt nam contact op met de regeringsautoriteiten in Djakar ta. Hiervan kreeg de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding weer een verslag. I ”Zou zijn”, aldus de ais technisch ambtenaar bij de provincie Zuid- Holland, afdeling waterkeringen, wer kende domineeszoon, ’’want ik had er in augustus het een en ander van verno men uit een rondschrijven van de Ne derlandse directrice van het Santa Elisabeth-ziekenhuis, zuster Laura Oosterveer. Dit hospitaal staat in Me dan, de hoofdstad van Noord-Sumatra. De Nederlandse Stichting voor Lepra bestrijding heb ik toen gevraagd de toestand in de leprakolonie Pulau Sica- nang bij Belawan na te gaan en te be- PROGRAMMA Wolfgang Amadeus Mozart Het eerste tftuk is een ouverture, zo’n kort kernachtig stuk dat aan een opera voorafgaat. Echt bedoeld om een bee tje er in te komen, de eerste zenuwen wat kwijt te raken. Deze ouverture is geschreven voor de opera ’’Titus” (óf La Clemenza di Tito) een opera die zel den wordt uitgevoerd. Hij staat zoals dat heet in C groot; een kernachtige toonsoort, hoewel Mozart het daar niet bij laat en kwistig strooit 'met kruisen en mollen en daarmee vindingrijk van de ene toonsoort naar de andere springt. Het hele orkest zet in met een WADDINXVEEN In een actiebrief aan alle Waddinxveners laat de zeer be wogen 1 Campertlaan 22 er geen twijfel over komen van ten hemel schreiende men selijke noden, waarmee hij pas werd ge confronteerd tijdens een korte reis door de Indonesische provincie Noord- Sumatra. "Lepra, hongeroedeem en ar moede tezamen met een voor ons Ne derlanders beschamende hartelijkheid, dankbaarheid en saamhorigheidsge voel, dwingen mij weer thuis gekomen voor de grootste noden op te komen en actie te voeren, zowel mentaal als fi nancieel”, aldus de Waddinxvener die zijn schouders heeft gezet onder de actie "Mensen in nood op Noord-Sumatra”, waarvoor hij bij de Rabobank Wad dinxveen het rekeningnummer 3668.35.890 heeft geopend. In de actiebrief staat over het doel ter toelichting het volgende: ’’Aangedaan door het lot van de leprapatiënten, heb ik mij, alvorens naar Indonesië te vlie gen, in de problematiek van deze af schuwelijke medische, maar vooral so ciale ziekte, ingewerkt, daarbij ges teund door onder andere de Neder landse Stichting voor Leprabestrijding te Amsterdam. In Sumatra ben ik door The Leprosy Mission te Londen/me- dan, en de directrice van het Santa Eli sabeth ziekenhuis te Medan, zuster Laura Oosterveer, en de medische au toriteiten van de provincie Noord- Sumatra op het gebied van lepra, onder leiding van dr. Halim opgevangen en heb hun mooie werk voor deze versto- Het is de Waddinxvener J. Oosthoek gelukt deze 21-jarige ondervoede jongeman, die was besmet met een gevaarlijke infectieziekte, onder te brengen in het ziekenhuis van zuster Laura Oosterveer in Medan op Noord- Sumatra. Hij zal er twee maanden moeten worden verpleegd. Misschien kan dat met geld uit Waddinxveen. Foto: Weekblad voor Waddinxveen/ J. Oosthoek). OPENINGSTIJDEN WINKELS Burgemeester en wethouders van Waddinxveen hebben krachtens artikel 12 der Winkelsluitingswet besloten: a. dat op 30 december 1976 de winkels tot 21.00 uur geopend mogen zijn; deze ontheffing geldt uitsluitend voor die be drijven welke op 31 december 1976 vanaf 18.00 uur ge sloten zullen zijn. b. dat de verplichte woensdagmiddagsluiting voor de be drijven genoemd in de plaatselijke verordening op 29 december 1976 niet van toepassing is. Vooraf is door de SGP-kiesvereniging een voorstel gemaakt tot samenstelling van de lijst voor de Tweede Kamerver kiezingen in mei 1977. Uit de ontvan gen groslijst werden in volgorde de vol gende 15 namen aan het Partijhoofd- “estuur doorgegeven: 1. ds. H. G. Ab- jja, 2. ds. P. J. Dorsman, 3. C. N. van D|s, 4. Ir. H. van Rossum, 5. Ir. B. J. van der Vlies, 6. L. M. P. Scholten, 7. drs P. H. D. van Ree, 8. R. van Om beren, 9. dr. ir. J. Blaauwendraad, 10. drs. M. Burggraaf, 11. J. Toes, 12. ds. n Mallan, 13. drs. W. Chr. Hovius, 14. K van der Plas, 15. W. Nagtegaal. Passage 47 Tel. 2477 WADDINXVEEN Verleden week dinsdagavond heeft ir. J. H. Schimmel voor de kiesvereniging van de SGP het ontwerp-structuurplan voor Wad dinxveen besproken. Dhr. Schimmel, 2e voorzitter van de plaatselijke SGP- afdeling, vond het bedenkelijk dat in dit plan de land- en tuinbouwbelangen ondergeschikt worden geacht aan za ken als recreatie en milieu. De inleider begon met een samenvatting van het structuurplan te geven, waarbij hij een aantal kritische kanttekening plaatste. Hoewel de Waddinxveense raad, en daarin zeker ook de SGP/Hervormde Kiesvereniging-fractie, voor een gerin ge bevolkingsgroei van ons dorp is, doen nu toch weer geruchten van meer groei de ronde. Aantasting van het open landschap is een reëel gevaar. ’’Anderzijds moeten we bedenken dat Waddinxveen beter wat kan groeien dan bijvoorbeeld Moerkapelle, aldus ir. Schimmel. Aan de bespreking werd met name ook deelgenomen door de raadsleden D. Uitbeyerse en P. W. Meerkerk. boven gaande ellende. Ik heb dit alles gedaan o.a. omdat ik min of meer ver wacht op financiële steun van de Wad dinxveners te kunnen rekenen. Dit ge zin was verstoten uit de kampong uit angst voor besmetting (men dacht dat het lepra was); laten wij hen niet ver stoten en laten zien dat we ook nog har telijk en spontaan kunnen zijn. Ook dit gezin was door de omstandigheden gedwongen geweest have en goed te verkopen om eten en medicijnen te kunnen kopen tot het niet meer ging. Naast de medische fiananciële steun is er daarom ook sociaal-financiële steun nodig. Zij moeten weer kunnen bes taan; dus hun land terugkopen etc. to tale kosten worden begroot op ƒ8.000,-. Voor het leggen van een soort noodver band om de meest schrijnende nood in de leprakolonie Pulau-Sicanang te kun nen verzachten (aanbrengen water voorziening, toiletten, betere hygiëne door o.a. inpoldering van het terrein en het aan minimale eisen naar Indonesi sche maatstaven aanpassen van de be huizing) is een bedrag nodig van naar schatting 20.000,-”. st; X sisschool om eventueel in vroegtijdig stadium lepra te ontdekken, het dagelijks werk van de poliklinieken in de kampongs en dan speciaal de oplei ding van het personeel daarvan en de uitvoering van de medische controle op leprapatiënten, controlebezoeken aan leprapatiënten in de kampongs en het verstrekken van medicijnen en het ge ven van actieve voorlichting over lepra, en het op gang komen van therapie- werk. De heer Oosthoek: ”De tweede dag ging ik op bezoek in de leprakolonie Pulau Sicanang bij Balawan. De ellen de daar is onbeschrijvelijk. En toch heeft zuster Laura het voor elkaar ge kregen met haar flesjes limonade, zak jes rijst, krantenberichtjes, rolletjes verband en dergelijke deze mensen aan het lachen te krijgen. Een van de ergste dingen vond ik persoonlijk die - nog - gezonde kinderen tussen de aan lepra lijdende vaders en moeders en anderen; Wat moet er van deze, overigens prach tige, snuitjes terecht komen? Wat een uitdaging, denk ik dan. Ik hoop en bid dat ik hier in staat zal zijn die belofte, gedaan aan die oudere vrouwelijke le prapatiënt, zwaar aangetast, al bijna ge heel blind, gestand te kunnen doen toen ik ”ja” zei op haar vraag: Dokter (zij kende mij uiteraard niet), gaat u ons helpen en weer beter maken?” ”Dit advies zeer ernstig nemende heb ik contact gezocht met verpleegsters van de Engelse zusterorganisaties van de Nederlandse Stichting voor Lepra bestrijding in Medan (Leprosy Mission London), die daar in samenwerking met de provinciale gezondheidsautori- teiten van Noord-Sumatra sinds onge veer twee en een half jaar werkzaam zijn. Met deze verpleegsters Dorothea Mannink uit Australië en Janny Bosch uit ons eigen Friesland ben ik een dag op pad geweest. Met hen en vijf Indo nesische mantris (verplegers) gingen we op een landrover de kampongs in”. De Waddinxvener maakte die ene dag al van alles mee: voorlichting over le pra op de basisschool, preventief on derzoek van alle leerlingen van de ba- fanfare-achtige inleiding en vervolgens komen de blazers afgewisseld met de strijkers aan het woord. Luister vooral hoe deze groepen in het orkest soms al leen en dan weer samen door de com ponist worden voorgeschreven. Een be ter evenwicht is nauwelijks denkbaar. Tenslotte krijgen wij dan nog eens ”de fanfare” van het begin. Johan Christiaan Bach De jongste zoon van de grote Bach, was Johan Christiaan, ook wel de Lon- dense Bach genoemd, daar hij lange tijd in Engeland werkzaam was. Mozart heeft hem in zijn jonge jaren gekend, bewonderde hem zeer en zegt veel van hem geleerd te hebben. Het is dan ook geen toeval dat deze beide componis ten de eerste helft van het programma voor hun rekening nemen. De muziek van het fluitkonsert ligt gemakkelijk in het gehoor en biedt de solist alle mo gelijkheden zich te uiten. Charles Ives Ives is de enige eigentijdse componist waarvan iets gespeeld wordt. ’’Unans wered Question” heet het stuk ofwel en verstoken van iedere hulp met uitzondering van een zuster die hier vrij regelmatig eten en wat medicij nen komt brengen om deze moeder met haar kinderen in leven te hou den tot transport naar het zieken huis in Medan is georganiseerd en gefinancierd. Dat transport zal lig gende moeten geschieden en houdt in 3 uur te voet (op brancards) door de bergen naar het havenplaats je Palipi, daarna een boottocht van 3 uur naar Parapat, en tenslotte per ambulance (3‘/2 uur rijden) naar Medan. Vader en zoon zijn inmid dels overleden, terwijl twee kin deren reeds naar het ziekenhuis zijn overgebracht, de jongste 1 ‘Z2 jaar oud, is in levensgevaar, doordat door de ondervoeding organen als lever en nieren zijn aangetast. Ik heb zuster Laura, een week na mijn terugkeer in Nederland en na overleg met mijn bank gebeld en haar verzocht een expeditie voor te bereiden en de missie uit te voeren opdat deze moeder en haar kinderen tenminste de kans wordt geboden om te genezen en te herstellen van deze onze begrippen te WADDINXVEEN Voor de onderlinge competitie speelde de dam club Excelsior de 15e ronde. De uit slagen zijn: T. den Ouden-A. Blom 2-0, P. Swart-Th. van Bueren 2-0, G. van der Zijden-J. Both 2-0, J. van der Elst- B. van Eijk 2-0, T. Driessen-A. Crone 2-0, C. J. Barelds-D. Heeren 2-0, I. J. den Toom-R. van Dijk 1-1, G. Heeren- J. de Wit 2-0, H. den Outer-W. van der Heijden 2-0, C. Blonk-A. A. Rietveld 1- 1, C. H. Kramp-J. Vermeulen 2-0. WADDINXVEEN Voor het concert dat de Rijnlandse Orkestvereniging uit Alphen aan den Rijn, met diverse Wad dinxveense amateur-musici, woens dagavond 1 december om acht uur in de Ontmoetingskerk geeft mag een goede belangstelling worden verwacht. Het programma, dat werken vermeldt van W. A. Mozart, J. C. Bach, C. Ives en F. Schubert, is dan ook afgestemd op de smaak van de Waddinxveners. Zij kunnen overigens eerder van het concert van de Rijnlandse Orkest vereniging genieten dan inwoners van Alphen aan den Rijn en omgeving, waar pas zaterdagavond 11 december in de Adventskerk zal worden gecon- serteerd. Een concert-primeur dus. Voor wie van muziek houdt, misschien wel zelf iets speelt of zingt is het in teressant en zelfs wel spannend te ho ren wat amateurs er van terecht bren gen. Want het zijn amateurs die dit concert geven, behalve dan de dirigent Bastiaan Blomhert; dat is een echte vakman. Dat moet ook wel, want hij moet zorgen dat al die anderen het goed doen. En de solist is natuurlijk ook een vakman. Koos Verheul, nog wel, ontzettend goeie fluitist. Op de avond in de Ontmoetingskerk is het deze bekende fluitist, die het concert van J.Chr. Bach zal vertolken. Koos Verheul, geboren in Boskoop, is eerste fluitist van het Residentieorkest en als leraar verbonden aan het Tilburgs con servatorium, maar heeft tevens als so list een zeer drukke agenda. ’’onbeantwoorde vraag”. Een vraag- en antwoordspel tussen houtblazers en trompet. De trompet die de vraag stelt vindt het antwoord blijkbaar onbevre digend en herhaalt de vraag alsmaar, terwijl de houtblazers steeds dui delijker laten horen, dat zij ook geen antwoord weten. Een modern stuk mu ziek, maar zeer in het gehoor liggend en ook erg boeiend. De strijkers vor- WADDINXVEEN De "eenmansactie” van de Waddinxvener J, Oosthoek heet ’’Mensen in nood op Noord-Sumatra”. Het actieadres is: Jan Campert- laan 22, tel. 4808. Giften voor de actie kunnen worden gestort op rekening- nummer 3668.35.890 van de Rabobank Waddinxveen (postgiro 79138) onder vermelding’’Mensen in nood op Noord-Sumatra”. r men een zwijgende massa op de ach tergrond, die zich van commentaar ont houdt. Van deze bekende componist wordt zijn derde Symfonie (het werk van een 17-jarige’) gespeeld. Een stuk in D groot, met twee kruisen dus. Maar ook hier neemt de componist de vrijheid met andere toonsoorten te stoeien. Het eerste deel begint met een lang aange houden sterk gespeelde noot, net als de ouverture van Mozart. Zeker ook om meteen de aandacht te trekken, dat het begonnen is. Het adagio maestoso, een breed uitgesponnen langzaam begin, gaat al snel over in een allegro con brio. Snel en pittig zouden wij nu zeggen. Leuke, gemakkelijke melodietjes wor den door de verschillende blazers als als solotrekjes gespeeld. Het tweede deel is een allegretto, vrij rustig dus. Het hoofdthema zit duidelijk in de vio len en later in de clarinet, de blazers le veren commentaar. Het derde deel bes taat zoals zo vaak bij dit soort sympho- niën uit een menuet en een trio, waarna ten stakkers mogen zien en beoordelen. Het gaat in dit bestek te ver hier nu na- heer J. Oosthoek van de Jan der op in te gaan. 22 -. ...Ij."-:Naast het bittere leed op lepragebied, bestaan diep onder 'de indruk te zijn ge- vooral in door mij bezochte leprakolo- j-- nie Pulau Sicanang, ben ik gestuit op twee gevallen waarin onmiddellijke hulp nodig was, in veband met de drei ging van de dood: 1. Een jongeman van 21 jaar in een kampong, waarvan de vader met be hulp van deskundige hulp en medi cijnen genezend leprapatient was, lag als oudste zoon van dit door de omstandigheden aan de rand van een financieel bankroet verkerend gezin, ernstig ondervoed (hongeroe deem) en besmet met een gevaar lijke infectieziekte te wachten op de dood, met de huilende moeder en oma naast zijn bed. Het is mij, Gode zij dank, gelukt deze patient in het ziekenhuis van zuster Laura onder te brengen, waar hij tenminste twee maanden zal moeten worden verp leegd. Een aanbetaling was voorlopig voldoende. Voor verdere genezing en sociale begeleiding en steun aan het betrokken gezin, zal circa 900,- noodzakelijk zijn. Zuster Laura heeft mij een volgend probleem meegegeven en verzocht in Nederland financiële hulp te vragen, om daarmee de ’’restanten” van een gezin, moeder met vier kin deren, van een vreselijke dood te redden. Dit gezin, oorspronkelijk bestaande uit negen personen, leeft in bergachtig gebied op het eiland Samosir in het Tobameer, verlaten

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 13