1 STICHTINGEN ”Er is nog een belangrijk stuk inbreng van het onderwijs zelf nodig” Vox Jubilans in Brugkerk op kerstavond Functie en werkterrein van notaris Eerste paal nieuw kantoor, tennisbaan op oud fundament Over leerplan, schoolwerkplan, speelwerkplan ’ONS STUK IS GEEN WET’ Wethouder Anne van Gent over onderwijsnota: Zaterdag concert in Gorinchem Subsidie voor warmte-isolatie van woningen ll U SI EXCLUSIEF BLOEMWERK V' MB «I p 44g urQ^ ■a J Maap Groenendijk □I Outinord l< een slechts r i| IflTERFlORfi moet worden aan de staatkundige vor ming, dan zal menigeen willen weten op welke manier? ”In de nota wijzen we er op dat er leerplannen moeten komen voor het Brederolaan 3, Waddinxveen tel. 4198 Zuidkade 93, Boskoop, tel. 4012 VOOR Uw bloemist Anne van Gent: ”Er is veel over de in houd van de nota gepraat en dan vooral over de inleiding (hoofdstuk 1). Ik denk wel in totaal zo’n twintig uur, maar dan verspreid over een lange periode. Het college heeft er zelfs twee hele avonden BRUGKERK Voor Vox Jubilans wordt vanavond (donderdag) al een begin gemaakt met de te geven kerstconcerten door mede werking te verlenen aan een uitvoering in de Nieuwe Kerk in Huizen. Maan dag 20 december is er dan de kerstzan- gavond in de Oude Kerk in Zoeter- meer. Alleen het jeugdkoor van Vox Jubilans komt donderdagavond 23 de cember in actie voor een concert in de Nieuwe Kerk in Delft. Vrijdagavond 24 december om half acht wordt de jaar lijkse kerstzangavond in de Wad- dinxveense Brugkerk aan de Kerkweg- Oost gehouden. Behalve het gemengd- en jeugdkoor onder leiding van Jan Bo- nefaas doen mee het kinderkoor De Zangvogels onder leiding van dirigent Adriana den Hartog-Manschot uit Alp- hen aan den Rijn, de nieuwe dirigente van het koor, en de organist Feike As ma. Het programma, met schriftlezing en gebed door ds. W. Verboom en een medidatie van ds. J. van den Heuvel, komt overeen met dat van het kerst concert in Gorinchem. WADDINXVEEN In de onderwijsnota kondigen Bur gemeester en Wethouders aan dat voor elke type openbaar onderwijs een leerplan moet komen. Over die leerplannen, maar ook over WADDINXVEEN De woorden ’’stichten” en ’’stichting” hebben een zeer brede betekenis. Zij worden zowel in gunstige als in ongunstige betekenis gebruikt. Zo kan een echtpaar een ge zin stichten en een pyromaan brand stichten. Terwijl iemand door zijn ged rag een ander zou kunnen stichten, is die ander wellicht bezig onheil te stich ten. Tenslotte zou een regering beslui ten een nieuwe stad te stichten. In welke betekenis het woord ’stich ting’ ook wordt gebruikt, steeds brengt het iets voort, dat er nog niet was. Zo is het ook met de stichting in de hier ge bruikte betekenis: Iedereen die daa raan behoefte heeft, kan bij notariële akte in zijn eentje een stichting oprich ten en daarmee een rechtspersoon in het leven roepen, die zelfstandig aan het rechtsleven deelneemt. De notarië le akte waarmee de stichting wordt op gericht, mag ook een testament zijn. In dat geval kan de stichting pas ontstaan, als het testament in werking treedt. Dat is dus na het overlijden van degene die het testament heeft gemaakt. De akte van oprichting moet de statu ten van de stichting inhouden. Daartoe behoren in ieder geval: de naam, de plaats van vestiging, het doel van de stichting en de wijze waarop de bes tuurders van de stichting worden benoemd. Het woord ’stichting’ be hoort deel uit te maken van de naam. Dit voorschrift dient om aan iedereen duidelijk te maken, dat hij met een stichting te doen heeft. Vanzelfspre kend kan een stichting niet zonder enig kapitaal haar doel verwezenlijken. Van daar het wettelijk voorschrift, dat de akte van oprichting ook moet bevatten: een aanwijzing van de zaken, die tot het kapitaal van de stichting gaan behoren. Het doel van de stichting behoeft geen liefdadige of sociale strekking te heb ben. Dit wil natuurlijk nog niet zeggen, dat de stichting de juiste vorm zou zijn voor een zuiver op winst gerichte on derneming. De wet bepaalt wel, dat een stichting géén leden heeft en dat het doel van de stichting niet mag zijn: het doen van uitkeringen aan anderen dan oprichters of bestuurders, tenzij die uit keringen een iedeële of sociale strek king hebben. De zin van dit verbod is duidelijk: de wet wil voorkomen dat iemand onder het mom van een stich ting geld inzamelt en het - op grond van de statuten - in eigen zak steekt. Bij overtreding van dit wettelijk verbod kan de stichting door de rechtbank worden ontbonden. wordt gegeven niet doorgaat. Nu zullen de stemmen van meer dan 200 zangers en zangeressen de ruimte van de eeu wenoude Grote Kerk met het Batzor- gel met hun liederen vullen. Het prog ramma biedt de mogelijkheid tot veel samenzang. Door de koren worden lie deren gezongen van/of bewerkingen van Feike Asma; Johann Seb. Bach; Bernard Diamant; Jan Vermulst; Ri chard Terry en de vermaarde Engelse dirigent en componist David Will cocks. Feike Asma speelt: ”Nun komm" der Heiden Heiland”, J.S. Bach; Noël, L. C. Daquin; Prière et Berceuse, A. Guilmant en fragmenten uit Suite ’’Kerstfeest” van Jan Zwart. Het bestaan van de stichting moet wor den gepubliceerd in het Stichtingsregis- ter dat wordt aangehouden bij de Ka mer van Koophandel binnen welk ge bied de stichting is gevestigd. Ditzelfde geldt voor de namen en woonplaatsen van de oprichters en de bestuursleden. Wijziging van de statuten van de stich ting moet bij notariële akte gebeuren. Ook die wijziging moet in het Stich- tingsregister worden gepubliceerd, evenals veranderingen in de bestuurs samenstelling. ONDER WIJS-TOP-TIEN Dat er in Waddinxveen gemeentelijke onderwijsniota moest komen staat al vast sinds wethouder Anne van Gent in het najaar van 1973 terugkeerde in de gemeenteraad en de socialist Piet Lips opvolgde. Al tij dens de algemene beschouwingen en begrotingsdebatten in dat jaar kwam de toenmalige PvdA-fractie met de Onderwijs-Top-Tien (de tien uitgangs punten waaraan het onderwijs zou moeten voldoen) op de proppen. Toch stroomde er nog heel wat water door de Gouwe voordat de nota, zoals we 1 nu kennen, zou verschijnen. Vanwaar die lange voorbereidingstijd en die vele gesprekken, die vooral het afgelopen jaar (tussentijds verscheen ook nog burgemeester mr. Smallenbroek op het toneel) er steeds de oorzaak van waren dat de verschijningsdatum van de on derwijsnota steeds moest worden ver schoven? De socialist Anne van Gent (50), die onder meer met de kreet "Onderwijs stuk van iemands toekomstig geluk" als lijsttrekker van de Progressieven (PvdA/D'66/PPRIPSP) de gemeenteraadsverkiezingen van 1974 inging, werd op 1 februari 1926 in Waddinxveen geboren. Hij is secretaris Oost-Europa Kamers van het Nederlands Centrum voor Handelsbevordering en sinds 1962 met een korte onderbreking in 1973 lid van de gemeenteraad. Anne van Gent doorliep de HBS en deeds zijn kandidaats-examen economische wetenschap pen. WADDINXVEEN De vol gend jaar tien jaar in Waddinx veen werkzame notaris J. in 't Hol kennen de meesten van ons voor het op laten maken van een testament of het kopen van een huis. Maar voor veel meer zaken is een gang naar de notaris aan de Prinses Beatrixlaan gewenst. Soms zelfs stelt de wet inscha keling van een notaris verplicht. Bijvoorbeeld voor het maken van huwelijksvoorwaarden of voor het oprichten van een besloten vennootschap (BV) of een stich ting. Vaak ook kan de notaris nuttige adviezen geven voordat men een bepaalde beslissing neemt. Denk maar eens aan het kopen van een huis en wat daar allemaal bij komt kijken, vooral ook op financieel terrein. Om het werkterrein, van de notaris wat meer toegankelijk te maken voor de Waddinxveners plaatst het Weekblad voor Waddinxveen. daarbij gesteund door de Ko ninklijke Notariële Broeder schap (de vereniging van nota rissen en kandidaat-notarissen) een serie over de functie en het werkterrein van de notaris. Vandaag: Stichtingen. Volgende week: Verenigingen. WADDINXVEEN Aan de Staringlaan 14, vlak voor het vijf jaar oude semi-permanente gebouw van Outinord Nederland BV, heeft burgemeester mr. A. G. Smallen broek gistermiddag de eerste paal geslagen voor de bouw van het nieu we kantoor van dit verkoopkantoor van stalen bekistingssystemen. Het nieuwe onderkomen is een ontwerp van architectenbureau Atho BV in Gouda en wordt gebouwd door P. Rehorst BV. Bij Outinord Neder land BV, dat wordt geleid door di recteur C. van der Gaarde, werken twaalf mensen. De geleverde stalen bekistingssystemen zijn bestemd voor gietbouw, een efficiënt systeem voor snellere bouw tegen lagere kos ten. Het slaan van de eerste paal voor het nieuwe kantoor betekende voor het Waddinxveense bedrijf een feestelijk moment. Het personeel kijkt verlangend uit naar de nieuwe behuizing en niet in het minst omdat op de ondergrond van het huidige houten gebouw een tennisbaan zal worden gemaakt. I De ontwerp-onderwijsnota droeg begin I vorig jaar nog de eenzame handte- I kening van de progressieve onderwijs- I man in het college. Nu staan die van de I andere wethouders Paul van Schie (C- I DA) en Heimen Huizer (SGP/Her- vormde Kiesvereniging) en burgemees- I ter mr. Bert Smallenbroek er ook on- I der. De nota zal in de gemeenteraads- I vergadering van woensdagavond 26 ja- I nuari 1977 ter discussie worden gesteld. I "Mijn bedoeling vorig jaar was ook van I de ontwerp-onderwijsnota, die aan- I vankelijk mijn naam droeg, uiteindelijk I een college-stuk te maken. Maar er zou I een vrij lange discussie nodig zijn ge- I weest als toen een voorlopig B. en W.- I standpunt op papier zou moeten ko men. Als voorloper daarvan zag de ontwerp-onderwijsnota in maart 1975 het licht”. aan besteed. Ook al waren we het over diverse punten eens, dan toch hebben we er uitgebreid over gesproken om te weten dat we op één lijn zaten”. De gemeentelijke onderwijsnota geeft zeker niet op alle onderwijsvragen pasklare antwoorden. Een aantal for muleringen zijn zonder meer vaag te noemen. Op andere punten ontbreekt de praktische vertaling. Zo wordt in de nota gezegd dat de ouders bij een maxi male betrokkenheid bij het onderwijs bestuursverantwoordelijkheid krijgen. Maar wat is ’’maximale betrokken- tend te zeggen dat er een storm van kri- heid” nu precies? Er moet onderwijs tiek over de progressieve onderwijsman gegeven worden aan inwoners, die niet -1 -- in Nederland zijn opgegroeid (allochto nen), maar met en zin als ”in de wel zijnssector zullen hier nog initiatieven ontplooid moeten worden” weetje nog niet veel. Als op een andere plaats ■WADDINXVEEN ’’Eerlijk is I eerlijk: Het is een aanmerkelijke I versterking van de onderwijsnota, [dat deze door het gehele college Ivan Burgemeester en Wethouders laan de gemeenteraad is aangebo- Iden”. Wethouder Anne van Gent |(op 1 februari volgend jaar 51) van I onderwijs, schoolgezondheidszorg, I sport, kunst, cultuur, jeugd en re- I creatie en lid van de raadsfractie Ivan de Progressieven (Pv- daA/D’66/PPR/PSP) zegt dit tevre- I den aan het begin van het gesprek dat wij vorige week maandaga- vond, drie dagen na het verschijnen I van het langverwachte stuk, met hem hadden. ROL VAN OUDERS Sprekende over de ouderparticipatie is de Waddinxveense onderwijswethou der ronduit optimistisch over de mo- hem gelijkheden om de ouders meer dan ooit bij het schoolgebeuren te betrek ken en hen te zijner tijd de meeste ze tels in het bestuur van een openbare school toe te kennen. ’’Naar mijn mening moet er iets tegenover staan als je beleid er op is gericht de ouders meer bij de school te betrekken. Ou ders vinden het belangrijk en hechten er ook veel waarde aan dat ze deel uit kunnen maken van het schoolbestuur. Ja, ik ben er optimistisch over dat dit in de praktijk zijn beslag zal krijgen, ook al is het voor de ouders een taakverz waring. Maar het geeft de ouders een stuk verantwoordelijkheid. En dat is een goede zaak”. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 16 DECEMBER 1976 Zo kijkt men aan de Staringlaan straks tegen de nieuwbouw van Outinord Nederland BV aan. Het kantoor verrijst voor het huidige semipermanent gebouw op welke plaats na afbraak ervan een tennisbaan wordt aangelegd. Het kan toor naar een ontwerp van het Goudse architectenbureau Atho telt één laag, waarin zijn ondergebracht tekenkamer, spreekkamers, keuken, verkoopafdeling, archiefruimte, administratie en kamers voor directeur, adjunct-directeur en directiesecretaresse. WADDINXVEEN De Hervormde Gemengde Zangvereniging Vox Jubilans en jeugdkoor uit Waddinxveen doen zaterdagavond 18 decem ber om acht uur in de Grote Kerk in Gorinchem mee aan een kerstcon cert, dat ook wordt opgeluisterd door het Hervormd Kerkkoor Cantate Deo uit Gorinchem en de organist Feike Asma. De meditatie is in han den van ds. C. van den Bosch, terwijl de algehele leiding van het concert berust bij Jan Bonefaas. Dat de koren van Vox Jubilans naar de stad aan de Waal uitwijken heeft te ma ken met het feit dat Tweede Kerstdag dit jaar op een zondag valt, zodat het traditionele kerstconcert dat elk jaar in een uitverkochte Doelen in Rotterdam STEVIG BRIESJE De nota, die best het motto zou kunnen dragen ’’Naar een samenhangend on derwijsbeleid in Waddinxveen”, kwam vorig jaar vlak voor de zomer uitge breid aan de orde in een tweetal verga- uic iccrplannen, maar uuk uvci schoolwerkplannen en speel- 1 der.ln8en. va" de raadscommissie voor werkplannen staat in hoofdstuk 2 I onderwijszaken. In kringen van he van de nota het volgende: Christendemocratisch Appel (CDA) e en de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (VVD) werden kritische kanttekeningen geplaatst bij het werk stuk van wethouder Anne van Gent. Misschien gaat het te ver om samenvat- WADDINXVEEN/DEN HAAG Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening geeft onder be paalde voorwaarden subsidie in de kos ten voor verbetering van warmte- isolatie van woningen, zo laat het Wad dinxveense gemeentebestuur, waar fol ders over deze subsidie zijn te krijgen, weten. Het rijk heeft namelijk twee belang rijke motieven om voor dit doel geld beschikbaar te stellen: een beter warmte-isolatie beperkt het energieverbruik; het aanbrengen van isolatiemateria len bevordert de werkgelegenheid in de bouwsector. Voor uzelf kunnen de volgende over wegingen misschien de doorslag geven om de warmte-isolatie van uw huis te verbeteren: een betere warmte-isolatie verhoogt het woongerief van uw huis (minder tocht; geen koude plaatsen meer in huis, ook niet dicht bij de ramen); een betere warmte-isolatie beperkt uw eigen energieverbruik en verlaagt dus uw eigen stookkosten; de isolatiekosten verdient u (nog af gezien van een eventuele subsidie) op den duur terug door de lagere stook kosten. VOOR WIE? Als u de warmte van uw huis verbetert, kunt u een deel van de kosten van het rijk terugkrijgen. Dit geldt voor de isolatie van: te bouwen woningen, bestaande woningen, verzorgingstehuizen voor bejaarden. Het maakt in dit verband niet uit of het gaat om: krotwoningen, huurwoningen, of om woningen van particuliere eigenaars, woningbouwverenigingen, gemeenten. Deze regeling geldt niet voor tweede woningen. HOEVEEL SUBSIDIE Hoeveel subsidie kunt u krijgen? De bijdrage, die in één keer wordt uitbe taald, bedraagt: voor bestaande woningen twee ne- 1 van de kosten van de voor zieningen, - voor de te bouwen wonin gen twee negende deel van de extra kosten van de voorzieningen; in beide gevallen met een maximum van 666,- per woning (voor verzor gingstehuizen voor bejaarden ten hoogste 666,- per twee bedden). Onder extra kosten worden verstaan de kosten die uitgaan boven de kosten die gemaakt moeten worden om te bouwen woningen ten aanzien van de warmte- isolatie te laten voldoen aan de 'Voor schriften en wenken voor nieuwe wo ningen en woongebouwen 1976/Bouw- technische bepalingen'. VOORWAARDEN De bijdrage-ineens wordt verstrekt; als de kosten of de extra kosten van de warmte-isolatie meer dan f 500,- per woning bedragen; als de woningen voorzien zijn van centrale verwarming of gelijktijdig met het verbeteren van de warmte-isolatie van centrale verwarming worden voor zien. Woningen, waarvan meerdere kamers reeds zijn voorzien van een haard of gevelkachel kunnen worden gelijkgesteld met woningen, die van centrale verwarming zijn voorzien. Verder gelden nog voorwaarden voor te bouwen en bestaande woningen, als één of meer nader omschreven voor zieningen worden getroffen. Bijdrage voor warmte-isolatie moet worden aan gevraagd bij de Directie van de Volks huisvesting. En voor Waddinxveners is die in Den Haag gevestigd aan de Mau- ritskade 29, tel. 070-469580. Een leerplan omvat de omschrij ving van de leerstof en de al gemene doelstelling daarvan voor elk vak, een urentabel, een boe kenlijst en een overzicht van de schooltijden en de vakanties. Het college van Burgemeester en Wet houders zal leerplannen samen stellen voor het openbaar kleuter-, lager- en voortgezet onderwijs. Elke school kan dan zijn school- werkplan/speelwerkplan enten op het gemeentelijk leerplan. Een schoolwerkplan of speelwerkp- lan vormt de basis voor alle onder wijskundig handelen in de school. Het bepaalt tevens het aantal ge wenste onderwijsgevenden en an der personeel en hun taken, de noodzakelijke onderwijshulpmid- delen en indeling van het gebouw. B. en W. zijn zich ervan bewust dat de wettelijke normen wel eens an ders kunnen liggen dan de normen aangegeven bij het gewenst aantal onderwijsgevenden in een school werkplan. Zij achten het van belang dat de gemeente dan zo mogelijk maatregelen neemt om toch de helpende hand te bieden. De onderwijskundige aanpak en de ervaringen op dat terrein in de school worden door kritische ver werking weergegeven, waardoor de voortgang van de onderwijsstijl van een betreffende school is ge waarborgd. Dit houdt in, dat het schoolwerkplan of een speel- werkplan nooit af is, maar steeds groeiende. In het schoolwerkplan dient tevens een regelmatige toet sing van de resultaten van het on derwijs ingebouwd te worden. Re gelmatige toetsing van het onder wijs aan het schoolwerkplan is noodzakelijk, terwijl het school- werkplan/speelwerkplan regelma tig aan het gemeentelijk leerplan getoetst moet worden. Het schoolwerkplan - of gedeelten daarvan - wordt in eerste instantie opgesteld door de personeelsver gadering, met inSpraak van de ou ders; bij het voortgezet onderwijs met inspraak van ouders en leer lingen. Vervolgens wordt het ter beoordeling voorgelegd aan ons college, de schoolbegeleidings dienst en de rijksinspecteur. Ook de resultaten van dé evaluatie zijn voor ons college, genoemde dienst en de inspecteur toegankelijk. 1 Daarbij is over hun bevindingen discussie mogelijk. Het school- I werkplan moet de mogelijkheid bieden er een werkplan voor één 1 kind of voor een groep van kin- deren uit af te leiden. ren gelegd”, zegt wethouder Anne van Gent negentien maanden later. ’’Maar schoolwerkplan/speelwerkplan ik vond wel dat er reeds toen een vrij ver- - - regaande instemming bestond over de in de ontwerp-onderwijsnota uitgestippel de beleidslijnen”. Niettemin zijn de in de vergaderingen van de raadscommis sie voor onderwijszaken gemaakte op merkingen, maar ook de adviezen en commentaren van de schoolraad voor het openbaar onderwijs, de oudercom- misies van alle openbare scholen, de leerkrachten van het openbaar onder wijs en de Vereniging van Openbaar Onderwijs (VOO) door het gemeente- hoorlijke, tot weinig concreets leiden- bestuur zoveel mogelijk verwerkt in de J’-1 J nu op tafel liggende nota. werd uitgestort, maar er was wel de gelijk sprake van een stevig briesje. ”Een politiek stuk dat van het onder wijs te veel een socialistische zaak maakte”, was in een paar woorden het mvt «p wu onuviv belangrijkste motief voor het door de wordt gezegd dat bij het kind gewerkt christen-democraten en liberalen gele verde tegenspel. Natuurlijk kwamen ook de fractieleden van de SGP/Her- vormde Kiesvereniging met de nodige bezwaren aangedragen. "Ik heb mijn oor natuurlijk goed te luiste- openbaar kleuter-, lager- en voortgezet onderwijs. Elke school kan dan zijn 1 enten op het gemeentelijk leerplan. Dat bete kent dat de scholen zelf nog het een en ander hebben in te vullen. Dat is een belangrijk stuk eigen inbreng van de onderwijsgevenden die nog nodig is op onze scholen”, vindt Anne van Gent. Volgens hem moeten de aan deze bijd ragen te stellen eisen niet al te stringent gende deel worden omschreven. ’’Bedenk wel dat onze nota geen wet is. Noem je wel nauwgezet omschreven voorwaarden dan geloof ik dat er opnieuw een be- 1111 - t de, discussie zal losbranden, terwijl de scholen toch de ruimte dienen te heb ben om in de onderwijsnota aangege ven marsroute voor het plaatselijk openbaar onderwijs na het nodige over leg in de praktijk vorm te geven, ’t Gaat om de kwaliteit van ons onderwijs nu en straks. Het kwantitatieve aspect la ten we in de nota nagenoeg geheel bui ten beschouwing, anders was het stuk meer een scholen nota geworden en dat was niet de opzet”. ft ‘8

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 15