Flair, durf, kerk geschrapt Kleuterschool leidt niet Ds. B. Koekkoek neemt Meer leden en uitleningen bibliotheek Waddinxveen zondagmiddag afscheid op voor de lagere school De bibliotheek in 1975 College van B. en W. in onderwijsnota (2): Om half drie in Ontmoetingskerk Ruim kwart van bevolking heeft abonnement Verbouwing Gereformeerd Verenigings gebouw kost f 200.000,- Moluks koor bij Kerstfeest ger. jeugdclubs Onderwijsnota in aflevering Verboom (UdNaj Makelaardij BV 01828-2309 julianastraat 6, waddinxveen na 6 uur nm. 01828-2723 of 01821-2268 1690 5630 75.752 220.315 10.002 31.153 hfflirë vein hoUflhfxJ WADDINXVEEN: O hiervan het beste bewijs”. 4 Leden Uitleningen Boekenbezit 4 3622 135.099 15.171 318 9.464 5.980 F r r WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 16 DECEMBER 1976 Hoofdbibliotheek Juliana van Stolberglaan Filiaal St. Victorstraat Filiaal Anne Frank-centrum Totaal GEEN DEELNOTA’S In het stuk van nu wordt de ouders de meerderheid van het aantal zetels in een bijzondere commissie voor het HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN IS EEN ABONNEMENT WAARD! scheid te leren maken tussen mooi en lelijk, maar ’’moet” het dat nu ook. Over het ’’tenminste enkele wegen moeten aanwijzen, op basis waarvan men zulk een onderscheidt zou kun nen maken heeft de onderwijsnota het niet meer. Als wordt gezegd dat GEEN UITLEENDISCOTHEEK Behoudens de activiteiten in de Boekenweek voor de kinderen was er voor de Openbare Christelijke Uitleen- bibliotheek en Leeszaal geen tijd of gelegenheid om nog meer te onder nemen. Er is enkele malen gesproken over een uitleendiscotheek. Aangezien er hiervoor in de bestaande drie bibliot heekgebouwen geen enkele mogelijk heid is om hiervoor ruimte beschikbaar te stellen, is deze gedachte voorlopig op de lange baan geschoven. men, dat deze bibliotheek hieruit niet meer weg te denken is. Het grote en nog steeds groeiende aantal leden is teld en aan het werk gegaan. De com missie bestaat uit: G. Hunink-Van Dorp, Pr. Beatrixlaan 12; W. de Jong, Peuleyen 190; N. van Mastrigt-Rip, Mi- nervalaan 12; P. v.d. Meyden, Akker- winde 29; N. van Nielen, Groensvoorde 72; D. Rooker Gzn., Bloemendaalse- weg 14b; J. van Tol, Kanaalstraat 20; F. van den Toorn, Weidezoom 30; M. J. J. v.d. Vloed-Heemskerk, Justus van Ef- fenlaan 25 en H. J. van Weelden, Beet hovenlaan 52. muteren, waardoor die passages aan duidelijkheid en stelligheid hebben gewonnen. Behalve dat er hier en daar zinnen, voornamelijk omdat ze overbodig of niet meer juist waren, zijn verdwenen, is er ook tekst bij ge komen. Vooral de inleiding van de on derwijsnota (hoofdstuk 1) wordt nogal opvoeding ook moet omvatten het - 1JJ- >-I 1.1 zigingen. Dat de toenmalige fractie van de Par tij van de Arbeid deze maand driejaar geleden tijdens de algemene beschou wingen en begrotingsdebatten in de gemeenteraad met een Onderwijs- Top-Tien kwam staat er nu niet meer in. Er wordt nu gesproken over ”de verschillende politieke partijen” die toen onderwijsuitgangspunten op ta fel zouden hebben neergelegd. In een democratische opvoeding gaat het, zo staat op een andere plaats in de nota, ook om het besef dat we leven in een veelvormige maatschappij, ’’waarin mensen moeten leren verdraagzaam met elkaar om te gaan”. De ontwerp- nota had het over ’’waarin verdraag zaamheid de plaats inneemt van fana- bestuur van de openbare basisscholen beloofd, al moeten ze wel een grote betrokkenheid bij het onderwijs aan de dag leggen. Nieuw is ook dat het van Burgemeester en Wethou ders er in principe van uitgaat dat de ouders voor hun kinderen zelf een school kunnen uitkiezen, al zal deze keuze in overleg moeten plaatsvin den. Dat het aanbeveling verdient de inspecties van kleuter- en onderwijs in een regio beter op elkaar moeten worden afgestemd komt niet langer meer ter sprake. Ook wordt niet meer gezegd dat over allerlei zaken door B. en W. deelnota’s worden voorbereid, zoals in de ontwerp-nota nog werd aangekondigd. Nieuw is verder nog dat de integratie tussen schoolbe- en de schoolartsendienst en de logopedi sche dienst anderzijds de blijvende aandacht van het college heeft. aa wij hebben de nieuwe vakantiegidsen voor U klaarliggen wm Alkali I g q U p ^JTREIS- EN PASSAGEBURO'S Korte Tiendeweg 2-4, Passage 222 (01820)-21922* 'S? (01828)-4488’ lijk niet groot. Ook dreigen er in de toe komst huisvestingsmoeilijkheden van de Anne Frank-bibliotheek. De daar gehuurde ruimte kan niet worden verg root. En wat moet je dan met 10.000 boeken en 2.000 leden. Met het gemeentebestuur zal overleg worden gepleegd. kundigen (psycholoog, pedagoog en schoolarts) in staat gesteld moeten wor den op dergelijke probleemgebieden daadwerkelijk hulp en steun te bieden. De verwijzing naar één of andere vorm van buitengewoon onderwijs, welke dan misschien volgt, zal echter zeer nauwkeurig en zorgvuldig moeten wor den begeleid. Hierbij nog twee kantte keningen: a. de hulp in het ordelijk onderwijs moet goed en gedegen zijn; b. wanneer deze hulp niet het gewenste resultaat heeft, mag niet gewacht worden met verwijzing naar een vorm van buitengewoon onderwijs, omdat anders ook daar geen goede hulp meer kan worden geboden. Voor de lagere school zal de verweving onder meer betekenen een aanzet tot het doorbreken van het leerstof- jaarklassensysteem (dat is de situatie waarbij de leerstof per leerjaar aan kin deren van dezelfde kalenderleeftijd waaronder de zittenblijvers, in eenzelf de tijd aangeboden wordt). Het afstem men van het onderwijs op aanleg en tempo van de individuele leerling, het samenstellen van groepen van kinderen in een klas, op grond van overeenkomst in aanleg en tempo en het program meren van de leerstof voor die groepen en het onderwijs aan een groep kin deren - met doorbreking van het jaarklassensysteem - die zich op het zelfde beheersingsvlak van één of an der schoolvak bevinden zullen onget wijfeld aan de schoolorganisatie andere eisen gaan stellen. Het college acht het noodzakelijk dat de schoolleiding tijdens de schoolurèn taakuren krijgt om deze interne schoo lorganisatie op te bouwen en te begelei den. Het is verheugend dat de rijksre- geling voor taakrealisering onlangs is verruimd, waardoor thans de scholen met 4 leerkrachten één schooltijd en de scholen met 5, 6 of 7 leerkrachten twee schooltijden voor dit doel ter beschik king hebben. Hopelijk zal deze re geling, die ook op het kleuteronderwijs van toepassing is, op korte termijn voor laatstgenoemd onderwijs verruimd worden, zodat ook de 2- en 3-klassige kleuterscholen onder de rijksregeling gaan vallen. De noodzaak tot specialisatie van leer krachten voor bepaalde leeftijdsgroe pen en/of vakgebieden zal een mogelijk gevolg van deze veranderingen zijn. B. en W. achten het juist deze bijscholing te bevorderen. Er zullen na al deze veranderingen op onderwijsgebied mettertijd wellicht extra ruimten nodig zijn voor allerlei ac tiviteiten in een scholengemeenschap. Op welke termijn dit moet gebeuren, behoeft nader onderzoek. Kleuterscho len hebben naast hun werklokalen een speellokaal nodig. Ook op dit terrein zullen de mogelijkheden onderzocht moeten worden. daarvoor. Misschien een beetje tegen vallende stijging, maar bedacht moet worden dat een honderdtal leden uit Boskoop zijn afgevallen nu onze buur gemeente een eigen bibliotheek heeft. Van de Waddinxveense bevolking is nu 27,5 procent lid. Het grote aantal leden geeft echter geen meerdere opbrengst in de contributies. De jeugd tot 18 jaar kan sinds 1 januari 1975 gratis lezen en het contributiebedrag van de rijpere jeugd en de volwassenen mag niet ver hoogd worden. Omdat op Nieuwjaars dag van dit jaar in de bibliotheek 31.153 boeken aanwezig waren betekent dit dat er per inwoners 1,5 boek aanwezig is. Volgens de bibliotheek moet er wel alles aan gedaan worden het boekenbe zit zoveel mogelijk op te voeren. Het aantal uitleningen steeg met 5,6 pro cent van 208.648 in 1974 tot 220.315 in 1975. Gezien het feil dat er 3 procent UITLENINGEN Er hebben nu 5.630 mensen een abonnement op de bibliotheek. Dat zijn er ruim 3 procent meer dan het jaar MOEILIJKE WOORDEN Hoewel de nu op tafel liggen onderwijs nota nog altijd een te grote hoeveel heid moeilijke woorden en begrippen bevat is toch ook hier en daar voor een vertaling of een toelichting ge zorgd. Wel is er naar gestreefd be paalde tekstgedeelten directer te for meer leden zijn wordt dus per persoon meer gelezen. De huisvesting van de bibliotheek blijkt de nodige zorgen te geven. In de nieuwe Bibliotheekwet is het gemeen tebestuur verantwoordelijk voor de huisvesting. Verbouw of nieuwbouw of gewoon eeen andere vestiging is weer afhankelijk van de rijksinspectie. Een nieuw onderkomen voor het filiaal in de St. Victorwijk (in het wijkgebouw Zuid) is nog altijd niet geregeld. Mis schien dat een kleine verbouwing gerealiseerd kan worden om tegemoet te komen aan de wens van de hoofdins pectie van het bibliotheekwezen in Den Haag dat het filiaal afzonderlijk wordt gehuisvest Maar met weinig geld voor handen zijn de mogelijkheden natuur- WADDINXVEEN Binnen de Gereformeerde Kerk van Wad dinxveen wordt er aan gewerkt het Gereformeerd Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat een ingrijpende ver bouwing te laten ondergaan. De ker- keraad heeft er in principe zijn goed keuring aan gehecht dat hiermee naar wordt verwacht 200.000,- zal zijn gemoeid. De verbouwing wordt nodig geacht om vooral de jeugd een goed en ruim ondekomen te bieden. Met het opstellen van het verbouwingsplan is de commissie van beheer belast. Er wordt over gedacht om het beheer van het Gereformeerd Verenigingsgebouw voortaan over te dragen aan een nog op te richten stichting. Ook hieraan heeft de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk van Waddinxveen in principe mee ingestemd. WADDINXVEEN In de Ontmoetingskerk aan de Groensvoor de wordt woensdag 22 december van kwart over vijf tot half negen de kerst- feestviering van de gerefeormeerde jeugdclubs - GJV, Teenerclub, GJO - gehouden. Oud-leden, ouders van club- kinderen en belangstellenden zijn op deze viering van harte welkom. Aan de kerstfeestviering van de jeugdclubs, die kortgeleden nog duizend gulden te gemoet konden zien van de collecte voor het National Jeugd Fonds (Jantje Beton), werken mee het Moluks Jon gerenkoor uit Moordrecht en de Wad dinxveense organist Jaap Akkerhuis. Na afloop kan er koffie worden gedron ken. WADDINXVEEN Het ledental van de Openbare Uitleenbibliotheek en Leeszaal in Waddinxveen is weer toegenomen, ook het aantal uit leningen onderging weer een stijging, maar de activiteiten moeten be perkt blijven, terwijl er in de komende tijd ook de nodige huisvesting sproblemen zijn te overwinnen. Dat blijkt allemaal uit het jaarverslag over 1975 van de bibliotheek, met vestigingen aan de Juliana van Stol berglaan, Jan van Bijnenpad en St. Victorstraat, dat kortgeleden door WADDINXVEEN Woensdagavond 26 januari behandelt de Waddinxveense gemeenteraad de op 3 december verschenen gemeen telijke onderwijsnota. Dit langver wachte stuk schetst de kwaliteit van een samenhangend onderwijsbeleid in onze gemeente voor straks. Tot de openbare behandeling van de onder wijsnota zal het Weekblad voor Wad dinxveen wekelijks citeren uit dit werkstuk van het college van Bur gemeester en Wethouders dat elf hoofdstukken telt en 24 bladzijden. Vandaag: LEERPLAN, SCHOOLWERKPLAN, SPEEL WERKPLAN (hoofdstuk 2) en KLEUTER- EN LA GER ONDER- WIJS/ONDERBOUW (hoofdstuk 3 Het spreekt vanzelf, dat de bovenge schetste onderwijsverandering niet zon der overleg van bovenaf aan de scholen zal worden opgelegd. Overleg en mede zeggenschap zijn noodzakelijke voor waarden voor een goede samenwerking ten gunste van een optimale ontp looiing van het kind. WADDINXVEEN Ds. B. Koekkoek, één van de twee predikanten van de Gereformeerde Kerk van Waddinxveen, neemt zondagmiddag 19 december in de Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde afscheid van zijn gemeente. De predikant, die woensdag 10 november er bij stil stond zich twaalf en een half jaar gelden aan gereformeerd Waddinxveen ver bonden te hebben, nam dit najaar een beroep aan naar Rotterdam- Alexanderstad. De afscheidsdienst van komende zondagmiddag begint om half drie. Het was 10 mei 1964 toen de nu afscheid nemende ds. Koekkoek in dit Gouwedorp zijn intrede deed. Zijn in september aangekondigd vertrek naar Rotterdam-Alexanderstad kwam als een verrassing, juist omdat hij tegen een aantal beroepen van de laatste tijd (Leeuwarden, Joure, Sneek, Assen) ”- nee” had gezegd. De hier naast ds. D. J. Modderaar gewerkt hebbende domi nee kwam twaalf en een half jaar gele den uit Heusden en Meeuwen, waar hij toen vier jaar had gewerkt, naar deze gemeente. Hij werd bevestigd door ds. J. Snoey, die daarvoor de tekst had ge kozen ’’Want wij prediken niet onszelf, tisme”. Verdraagzaamheid overbrugt tegenstellingen wordt nu gezegd. Bij na twee jaar geleden was het nog zo dat verdraagzaamheid tegenstellingen college" veronderstelt. Sprekende over de noodzakelijke ge- voelsontplooiing van het kind wordt gezegd dat het daarbij ook gaat om hoedanigheden als teamgeest en zelf vertrouwen. In de ontwerp-nota wa ren dat nog flair, teamgeest en durf. Verder is het zo dat goed en kwaad niet meer plaats- en tijdgebonden zijn, maar evalueren. Dat bij de op voeding tot democratie ook gedacht kan worden aan het gezin, de school en andere sociale verbanden schrijft de huidige onderwijsnota op een an- - dere plaats. In het ontwerp werd ”de geleidingsdienst enerzijds kerk daar nog apart aan toegevoegd. Niet langer heeft ieder mens er ”ook recht op” naar eigen opvatting onder- gekenmerkt door de nodige tekstwij- leren besteden van de vrije tijd komt het langzaam terugdringen van ar beidstijd iri dat verband ook ver minderde waardevolle karakter van de arbeid om de hoek kijken. Stond in de ontwerp-onderwijsnota nog dit: ”Nu de arbeidstijd langzaam wordt teruggedrongen en ook het overdre ven accent op het waardevolle van de arbeid vermindert is het goed een zwaar accent te laten vallen op het leren besteden van de vrije tijd in de nieuwe nota zijn woorden als ’’overdreven” en ’’zwaar” geschrapt. koop-verkoop-huur verhuur-taxatie-hypotheek maar Christus de Here; en onszelf, dat wij dienaren zijn Jezus’ wil” (2 Cor. 4:5). Dezelfde middag deed ds. Koek koek zijn intrede in de hervormde Brugkerk aan de Kerkweg-Oost, daar de gereformeerde Kruiskerk te klein was voor deze gelegenheid. Als tekst had hij toen gekozen: ’’Toen de disci pelen dit hoorde, waren zij zeer ver slagen en zeiden: Wie kan dan zalig worden? Jezus zag hen aan en zeide: Bij mensen is dit ónmogelijk, maar bij God zijn alle dingen mogelijk”. Ds. Koekkoek komt in Rotterdam- Alexanderstad als tweede predikant. In dit deel van de Maasstad wordt al ruim twee jaar gezocht naar een dominee, sinds de vorige vertrok. De Wad dinxveense gereformeerde predikant hoopt binnen niet al te lange tijd zijn doctoraal examen in de theologie te doen, voor welke studie hij tussen neus en lippen door de nodige tijd hoopt te vinden. BEROEPINGSCOMMISSIE Vanaf het moment dat bekend werd dat dominee Koekkoek zou vertrekken, is een beroepingscommissie samenges- WADDINXVEEN Er moet voor gewaakt worden dat de kleuterschool, straks één met de lagere school, een opleidingsschool voor dat lager onderwijs wordt. Dat zeggen Burgemeester en Wethou ders in hoofdstuk 3 van de onderwijsnota, dat gaat over de onderbouw van het kleuter- en lager onderwijs. Het college let verder op een soe pele overgang van de kleuters van de kleuterschool naar het lager on derwijs. Dat de nieuwe basisschool een doorbreking van het leerstof- jaarklassensysteem zal betekenen, is een ander punt uit het nu volgende hoofdstuk 3 van de gemeentelijke onderwijsnota; B. en W. zullen de oprichting van on- derwijsgemeenschappen van kleuter- en lagere scholen - aan te duiden als basis scholen - bevorderen. Voor goed on derwijs in deze gemeenschappen is gerichte bijscholing van kleuterleidsters en onderwijzers(essen) noodzakelijk. Een soepele overgang van de kleuters van de kleuterschool naar het lager on derwijs heeft de zorg van het college. Bij voortduring zal zij contact zoeken of onderhouden en stimuleren met en tussen leidsters, onderwijzeressen, schoolartsen, logopedisten, schoolbe geleidingsdienst en niet in de laatste plaats ouders, opdat de vorming van de kinderen zo goed mogelijk verloopt. Uit de recente onderwijshistorie bren gen B. en W. de introductie van de speelleerklas in herinnering. Deze on derwijsvorm is bedoeld om de overgang van kleuter- naar lager onderwijs te vergemakkelijken. De speelleerklas is voor kleuter- en lager onderwijs een aangrijpingspunt (geweest) voor de int roductie van het samengaan (integra tie) van kleuter- en lager onderwijs. In tegratie in het onderwijs is echter meer. Zij is noodzakelijk om de voortdurende ontwikkeling van de individuele leer ling te waarborgen. De planning dient te worden gericht op het vervullen van voorwaarden, opdat het kind een conti nuïteit ervaart in het onderwijs. Dit be tekent, dat niet voor alle kinderen de zelfde voorwaarden vervuld zijn, niet bij alle leerlingen hetzelfde is. Om zicht te krijgen op deze voorwaar den kan een plan van leer- of ontwik kelingsdoeleinden worden gehanteerd, dat een pp de lengte betrekking heb bende samenhang vertoont. Een voort durende ontwikkeling wordt niet gerea liseerd door terloops ingrijpend op za ken als de speelleerklas. Het college acht het daarom van groot belang, dat het speelwerkplan van de kleuterschool en het schoolwerkplan van de lagere school een duidelijk voortdurende aan pak van het onderwijs vertonen. B. en W. achten het noodzakelijk, dat er voor gewaakt wordt de kleuter school een opleidingsschool voor het lager onderwijs te maken. De sociale, creatieve en ludieke vorming moeten bij het kleuteronderwijs de boventoon blij ven voeren. Om te kunnen beoordelen of de kleuter er al aan toe is, is het juist dat de leidsters en/of onderwijzeressen zelfstandig een leesvoorwaardentest af nemen. Het is van belang dat de leid sters een zodanig programma afwer ken, dat de taalontwikkeling zo ver ge vorderd is bij de kleuters, dat zij kun nen beginnen met het léren lezen. De verpersoonlijking van het huidige lager onderwijs en het direct volgen van de ontwikkeling van kleuter en jong schoolkind zullen tot gevolg hebben, dat de leerkrachten eerder probleem gebieden bij het kind constateren. Zij zullen dan in samenwerking met des- WADDINXVEEN Maart 1975 verscheen van de hand van wethou der A. H. van Gent (Progressieven) de ontwerp-onderwijsnota. Decem ber 1976 zag de onderwijsnota van het college van Burgemeester en Wet houders het licht. Daartussen zitten 21 maanden. Lang genoeg zou je zeg gen om in deze schets van een onder wijsbeleid in kwalitatieve zin talrijke tekstveranderingen en -verbeteringen aan te brengen. Wie het ene stuk met het andere vergelijkt komt tot de con clusie dat het nogal meevalt met die wijzigingen. In de ’’definitieve” on derwijsnota valt op dat het aantal pagina’s is uitgebreid tot 24 (er is een inhoudsopgave bijgekomen), terwijl er nu geen 10 maar 11 hoofdstukken zijn (dat komt omdat de gedeeltelijke leerplicht niet meer in de inleiding is ondergebracht). Op diverse plaatsen in de onderwij snota is de tekst aangepast aan de hui dige situatie. Over het lager beroep sonderwijs, zoals dat door de protestants-christelijke scholen gemeenschap MAVO/LTO ’’Konin gin Wilhelmina” mu wordt gegeven, wordt geen letter meer geschreven. Omdat de schoolbegeleidingsdienst voor het gebied van de intergemeen telijke overlegorganen Midden- Holland en Rijnstreek, waarbij Wad dinxveen is aangesloten, vorig jaar van start is gegaan heeft ook hier de tekst een aanpassing ondergaan. Evenals voor wat betreft de noodza kelijke uitbreiding van de Prof. Kohn- stammschool voor openbaar MAVO aan de Mauritslaan. de gemeenteraad voor kennisgeving is aangenomen. De in de zomer van vorig jaar van kracht geworden nieuwe Biblotheek- wet heeft voor de Openbare Chris telijke Uitleen biblotheek en Leeszaal ingrijpende veranderingen in de finan ciële administratie teweeggebracht. Een zeer belangrijk aspect is dat het personeel in vaste dienst en vallend on der de Centrale Plattelandsbiblootheek in Papendrecht rechtstreeks door deze Centrale wordt betaald, welke kosten weer worden vergoed door het provin ciaal bestuur. De part-timers krijgen hun geld van het Waddinxveense gemeentebestuur, dat deze uitgave in mindering brengt op de subsidie aan de bibliotheek. In overleg met de gemeen te zijn de lonen opgetrokken tot het mi nimumloon. ”Wij kunnen dus nu wel zonder meer constateren dat de bibliot heek in Waddinxveen met de haar ten dienste staande middelen gewoekerd heeft”, aldus penningmeester J. van den Roovaart. Maar aan de andere kant is de bibliotheek natuurlijk veel dank verschuldigd voor het feit dat het personeel steeds voor een vergoeding heeft gewerkt, die te laag was. Een moeilijk punt blijft nog even de sociale verzekering van de part-timers, waaro ver overlegd wordt. ■n de bibliotheek ging vorig jaar bijna J1 -44.000,- om, waarvan ongeveer 60 Procent opging aan personeelskosten. Er werd aan contributies 23.272,38 ontvangen en aan subsidies 203.843,- Dat is in totaal aan inkomsten 1 J 427.115,38, maar de uitgaven bed- I roegen ƒ243.789,13, zodat er over U 5 een verlies is van 16.673,75. Dit nadelige saldo is ongeveer tweeduizend fuiden hoger dan in 1974. "Hoe de ver dere toekomst er uit zal zien is een Sroot vraagteken”, aldus de heer Van der, Roovaart. ”Wel kunnen wij con stateren dat in de ruim 12 jaar dat de Openbare Christelijke Uitleenbibliot- neek en Leeszaal bestaat, deze instel- mg een zodanige plaats in het culturele I 'even van Waddinxveen heeft ingeno-

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 17