Vondelwijkers hebben kabel-tv Colpa Brillen Inning nieuwe belasting op onroerend goed staat nu voor de deur I KALF MET 6 POTEN AAN BREDEWEG Kleuren-tv Zeven maanden na begin aanleg CAI Schrijfavond Amnesty nu in AF-centrum Opbrengst ruim 2 miljoen voor gemeente' College van B. en W. in onderwijsnota (4): Soepeler overgang basis naar voortgezet onderwijs leg systematisch aan alle betrokkenen (schoolhoofden, schoolbesturen, scho len voor voortgezet onderwijs en hun besturen, oudercommissies, inspecties en schoolraad) gerapporteerd wordt, verwachten B. en W. dat de agenda door de betrokkenen zo nodig wel aan gevuld zal worden. In dit verband mer ken ze op dat de ‘'commissie leerstofaf spraken" (leerkrachten van alle scho len voor lager- en voorgezet onderwijs) elk jaar in de maand december - voor de eerste maal echter in januari/fe- bruari a.s. - door het college voor een gesprek zal worden uitgenodigd. i WEEK MARKT voor twee gemeenteboden WEEK MARKT Onderwijsnota in aflevering EXCLUSIEF BLOEMWERK ET Twee brillen in één met Dubbel Focus Maap Groenendijk s e ALG. ONTWIKKELING aouosc IVIO cursussen ■■■■■■■■■■■■■a -j Wat en hoe van onroerend goed Uw bloemist IHTERFLORA Veel gemakkelijker. In het verzien-gedeelte wordt heel mooi het leesgedeelte geslepen. EIGEN AFDELING OOGMETING Optometrist O.V. Brederolaan 3, Waddinxveen tel. 4198 Zuidkade 93, Boskoop, tel. 4012 VOOR W/. Burg. Colijnstraat 19-21, Tel. 4637, BOSKOOP W EEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 29 DECEMBER 1976 Overigens zijn B. en W. van mening dal verandering van de lagere schoop op den duur moet leiden tot soortgelijke verandering van de lagere school op dorwijs. Als in de lagere school hel leerstof-jaarklassensysteem door het werken met niveaugroepen doorbro ken wordt, zal dat uiteindelijk ook voor voortgezet onderwijs moeten gebeuren. aanslagen voor onroerend goedbelasting die betrekking op 1976. Omdat in Waddinxveen velen, zowel gebruikers van een pand als eigenaren, erfpachters en opstalhouders, met de nieuwe belasting te maken krijgen is het gemeentebestuur begonnen met het verspreiden van een eigen brochure, waarin alles over de onroerend goed belasting in beknopte vorm wordt ge schreven. Let dus op uw brievenbus en bewaar deze toelichting lot straks als de aanslag u bereikt om na te gaan wel ke berekening zoal is gevolgd. hoe de op vrijdag 31 december wordt de weekmarkt gehouden van 10.00 tot 16.00 uur. touwtrekken over de prijs werd in Waddinxveen op maandag 5 april dus gestart met de aanleg van een Centrale Antenne-lnrichting, waarvoor dé gemeenteraadsleden in hun (tweede) vergadering op 29 oktober vorig jaar een krediet van ƒ2.160.000.- beschik baar stelde. De jaarlijkse exploitatielast voor de gemeente werd toen geraamd op ƒ375.000.-. Het straks aanwezig zijn van "kabeltelevisie" - legen de aanleg waarvan uiteindelijk ruim een jaar gelden de inmiddels vertrokken CDA-raadsleden drs. T. J. Bouwers en P. de Lijster stemden onder het motto "elke technische vernieuwing dient niet noodzakelijkerwijze te worden in gevoerd" - betekent zoals gezegd dat alle antennes van de daken zullen moe ten verdwijnen, behalve die van erken de zendamateurs met ontheffing. 2,3 MILJOEN INKOMSTEN De onroerend goedbelasting is een gevolg van de eind 1970 van kracht ge worden nieuwe wet, waarin het systeem van het heffen van gemeentelijke belas tingen ingrijpend werd gewijzigd. De gemeenten in ons land kregen de be voegdheid belasting op onroerend goed te innen. In 1979 zullen in alle gemeen ten belastingen op onroerend goed zijn ingevoerd. Een prettig gevolg van deze nieuwe belastingvorm is dat de op brengst geheel ten goede komt aan de gemeente zelf. Tijdens de eind oktober gehouden al gemene beschouwingen en begrotings- debatten is besloten de onroerend goedbelasting in 1977 niet met rond 8 procent te laten stijgen (zoals het colle ge van Burgemeester en Wethouders had gewild), maar met 5,5 procent. Dat betekent 10.700,- minder dan het als gevolg van de oorspronkelijke tariefs verhoging geraamde extraatje van ƒ288.000,-. De onroerend goedbelas ting gaat Waddinxveen in 1977 aan zo'n 2,3 miljoen gulden helpen en dat is 170.000,- meer dan geraamd. Met dit geld worden bestaande en nieuwe uit gaven bekostigd. Wat dit laatste betreft bestaat er een wensenpakket om de voor volgend jaar verkregen ruimte van rond driekwart miljoen gulden even wichtig te besteden. WADDINXVEEN Sedert enige tijd komen leden van Amnesty Internatio nal en belangstellenden maandelijks bij elkaar om brieven te schrijven ten bate van politieke gevangenen. In het maandblad "Wordt vervolgd" van deze organisatie staan nl. iedere maand de namen van gevangenen voor wier vrij lating verzoeken aan de betreffende au toriteiten kunnen worden gedaan. Met ingang van het nieuwe jaar ver- leerft het bestuur van het Anne Frank- centrum gastvrijheid aan de schrijfg- roep. Elke eerste woensdag van de maand, te beginnen op 5 januari kun nen geïnteresseerden vanaf 19.30 uur binnenlopen om mee te schrijven. Post papier. voorbeeldbrieven en woorden boeken liggen gereed. Tot nu toe werd een middag en een avond geschreven. In het Anne Frank- centrum is een grotere ruimte beschik baar dan ee huiskamer, dus is hel de vraag of de middag ook gehandhaafd moet blijven. Hebt u wel interesse, maar kunt u beslist niet 's avonds, neemt u dan even contact op met me vrouw J.C. groenewegen-Hensen, Groensvoorde I 10. tel. 3251. WADDINXVEEN Ter gelegenheid van de aanleg van een Centrale Antenne-lnrichting in Waddinxveen heeft het aannemings bedrijf J. Baas BV op 5 april van dit jaar aan wethouder P. F. J. van Schie I CDAeen kleurentelevisie aangeboden. Dat gebeurde op een bijeenkomst in bar-bodega Royal Inn, waar enkele toespraken werden gehouden, nadat de- christen democratische wethouder op de hoek Potgieterstraat-Nicolaas Beet- slaan aan het graven was geslagen en tijdelijk als kabellegger fungeer de. Onbekend is altijd gebleven aan wie het gemeentebestuur de ge schonken kleurentelevisie zou door geven. Uit zeer betrouwbare bron vernemen ive dat het apparaat een plaats zal krijgen in de bodekamer van hel nieuwe gemeentehuis. In het huidige raadhuis moeten de gemeenteboden P. T. Rooks en C. van Gils het nu nog doen met een krakkemikkig zwart-wit-tv-toestel. waar ze 's avonds tussen het koffie- brengen door eventueel naar kunnen kijken. WADDINXVEEN Begin volgend jaar (waarschijnlijk januari, anders februari) zullen de Waddinxveners voor de eerste maal aanslagen voor het betalen van de onroerend goedbelasting in hun brievenbus aantref fen. Het is al weer twee jaar geleden dat de Waddinxveense gemeen teraad besloot een nieuwe belasting in te voeren als gevolg waarvan voortaan geen aanslagen meer worden opgelegd voor grondbelasting, mooie of minder mooie plek) en kwali teit (hoe oud is het pand). De nieuwe belasting wordt geheven van gebruikers van onroerend goed (zij betalen gebrui- kersbelasting) en van hen die hel genot van een onroerend goed hebben op grond van een zakelijk recht, bijvoor beeld eigenaren, erfpachters en opstal houders (zij betalen eigenarenbelas ting). Is men van een pand zowel ge bruiker als eigenaar dan betaalt men dus dubbel. In de gemeentelijke brochure "Wat en hoe van onroerend goedbelasting", die wordt gesierd met een begin 1975 in het Weekblad voor Waddinxveen geplaat ste foto van het gemeentehuis aan de Zuidkade vanaf de hefbrug gezien, .wordt de lezer nauwkeurig uitgelegd aanslag wordt berekend, welke in 1976 de tarieven zijn (voor elke 10 volle vierkante meter betalen gebrui kers ƒ8,50 en eigenaren 10,50) en worden een viertal voorbeelden van berekeningen gegeven. Daaruit blijkt dat de Waddinxveners doorgaans zelf zullen kunnen nagaan of het bedrag van de aanslag juist is. OPPERVLAKTE IS BASIS Op 19 december 1974 besloten de gemeenteraadsleden voor de on roerend goedbelasting de oppervlakte van hgt onroerend goed als basis te nemen. Hat aantal vierkante meters van elke bouwlaag wordt bij elkaar ge- WADD1NXVEEN Bij het Waddinxveense college van Burgemeester en Wethouders bestaan bezwaren tegen de gang van zaken rond de overgang van het lager onderwijs naar het voortgezet onderwijs. Dat staat in hoofd stuk 5 van de gemeentelijke onderwijsnota. Echter, B. en W. beschikken helaas niet over de mogelijkheid om daarin verandering te brengen. Maar met de in een overlegkader gemaakte afspraken over de leerstof zijn de eerste stappen gezet naar een soepeler overgang van het lager onderwijs naar het voortgezet onderwijs, waarover hoofdstuk 5 het volgende schrijft: bijeen met het doel te komen tot af spraken betreffende de afstemming van de leerprogramma's van die scholen. Een eerste resultaat van dit overleg is neergelegd in een in juni 1976 ver schenen rapport "Leerstofafspraken Waddinxveen". Met deze leerstofaf spraken wordt reeds thans gewerkt. Onderwerpen, die in bedoeld overleg kader (commissie leerstofafspraken) aan de orde zijn gekomen of nog aan de orde moeten komen zijn o.m.: wederzijdse voorlichting van lager onderwijs en voortgezet onderwijs omt rent hun leerstolïnhouden en werkwij zen: het op grond van deze voorlichting lot stand brengen van leerstofafspraken tussen basisonderwijs en voortgezet on derwijs inzake vakinhouden maar ook inzake attitudevorming. Bij dit laatste denken wij aan "leren leren" zelfstan dig behandelen van een onderwerp en het afwennen van systeemscheiding (de neiging om het bij één vak geleerde bij andere vakken niet toe te passen): het overwegen van de juistheid van de tot nu toe gebruikte toetsen en testen en eventueel het ontwerpen van cri teria waaraan zo'n test of toets zou moeten voldoen: j het formuleren van criteria voor het adviseren door schoolhoofden naar verschillende vormen van voortgezet onderwijs; het evalueren van de gevolgde selec tieprocedure. AGENDA Mits er over de voortgang van het over- Zo ziet de voorkant van de brochure er uit, die het gemeentebestuur laat verspreiden om de bevolking te infor meren over het "Wat en hoe van on roerend goedbelasting teld om tot de totale oppervlakte van het pand te komen. Dit getal wordt ver menigvuldigd met zogenaamde correc- tiefactoren als aard/gebruik van het on roerend goed (is het een woning, win kel. fabriek of kantoor), ligging (een ABONNEMENTSKOSTEN Om de 25 kilometer lange gewapende kabel (betrokken van de NKF in Wad dinxveen) voor de kabeltelevisie onder de grond te krijgen worden de trottoirs opengebroken voo[ het graven van een sleuf van 70 centimeter diepte. Ervoor gezorgd zal worden dat de woningen gedurende het 14 maanden in beslag nemende karwei goed bereikbaar blij ven. De kabel gaat maar twee meter de woning in. Snoeren van 2.4 en 6 meter kunnen worden aangeschaft om in de huiskamer waar men dat wil naarde ra dio of televisie te luisteren en te kijken. Voor een tweede aansluitpunt moet extra worden betaald. Voor de aansluit kosten op de CAI moet een eenmalig bedrag worden betaald. Dat bedrag verschilt per wijk in verband met de huidige ontvangstsituatie. De gemeen teraad heeft bepaald dat de maan- delijke bedragen neerkomen op 5.50 (tot I januari 1977). ƒ7.- (tot l juli 1977) en 8.50 (tot I januari 1978). De genoemde prijzen zijn inclusief, btw, maar zonder de btw-verhoging van ok tober. Na jaren van praten, overleggen en «MxHecentrtim gouda ENORM KARWEI Het voorbereiden van de nieuwe belasting is een enorm karwei geweest, dat het gemeentebestuur dan ook deels aan derden heeft overgelaten. Er moes ten duizenden objecten worden beoor deeld en opgemeten, voordat de gege vens aan de Rijksbelastingdienst kon den worden toegezonden. Deze dienst is namelijk belast met de vervaardiging van de aanslagbiljetten, de verzending daarvan en met de invordering van de belastingen. Voor bezwaren tegen de aanslag moet men schriftelijk terecht bij het college van Burgemeester en Wethouders, uitstel van betaling moet worden gevraagd aan de ontvanger der directe belastingen in Gouda. WADD1NXVEEN/ZEVENHUIZENVeehouder H. Bregman aan de Bredeweg 170 in Zevenhuizen - vlakbij de grens met Waddinxveen - heeft dezer dagen een kalf met zes poten ter wereld geholpen. Het kalf, dat zonder hulp van de later gekomen dierenarts Broer werd geboren, is voor behandeling overgebracht naar de Utrechtse veterinaire faculteit. Voordat dat gebeurde kijken de kinderen van de heer H. Bregman. de veehouder zelf en dierenarts Broer (met baard! nog even naar de wonderlijke speling van de natuur. Foto: Weekblad voor Waddinxveen!Sjaak Noteboom Konden B. en W. bij het bespreken van hel lager onderwijs het kind centraal stellen, in het huidige voortgezet on derwijs is dat helaas niet mogelijk. Reeds in een vroeg stadium blijkt het nodig te zijn er rekening mee te hou den. dat aan het einde van het laatste leerjaar op een school voor voortgezet onderwijs een eindexamen wordt af genomen. In verband daarmee voltrekt de overgang van het lager onderwijs naar het voortgezet onderwijs zich for meel op verschillende manieren. Sommige scholen voor voortgezet on derwijs laten hun leerlingen toe zonder afzonderlijke toelatingsprocedure. Veelal kiezen de ouders dan voor hun kinderen een school overeenkomstig het advies van het schoolhoofd. De scholen voor Voorbereidend Weten schappelijk Onderwijs (VWO) en voor Hoger Algemeen Voortgezet Onderwijs (HAVO) zijn verplicht bij hun toela tingsprocedure: het advies van hel schoolhoofd in te winnen, en tevens een tweede selectiemiddel toe te pas sen. te kiezen uit een aantal met name genoemde mogelijkheden (proefklas, psychologisch onderzoek, toelatingsexa men of schoolvorderingentoets). In deze gemeente wordt de N.l.B.-test gehanteerd. Tegen deze gang van zaken bestaan bezwaren maar B. en W. beschikken voorlopig nog niet over 'n andere mo gelijkheid. Uit een onderzoek van de Rotterdamse schooladviesdienst is geb leken dat een betrekkelijk groot per centage van de tot het voortgezet on derwijs toegelatenen al na twee jaar niet meer zit op het niveau, dat men bij de toelating als het juiste taxeerde. Er is geen reden, aan te nemen dat dit in Waddinxveen gunstiger zou liggen: in ieder geval moet dat onderzocht wor den. Wellicht zijn er inhoudelijk ver beteringen in de aansluiting moeelijk. De tijd, dat het voortgezet onderwijs via zijn toelatingsexamens vrijwel kon voorschrijven, wat het lager onderwijs minimaal te behandelen had. is terecht al jaren voorbij. Tegenwoordig doet zich wel eens de omstandigheid voor, dat men in het voortgezet onderwjjs echt niet weet, welke basiskennis men bij zijn nieuw inkomende leerlingen mag veronderstellen. Die basiskennis wil van schoot tot school wel eens aan zienlijk verschillen. OVERLEGKADER Naar de mening van het college is een inventarisatie van de wijze waarop het lager onderwijs zijn taak opvat een eer ste vereiste om tot een betere aanslui ting te geraken. Een overlegkader, waarin alle plaatselijke scholen voor lager onderwijs evenals alle plaatselijke scholen voor voortgezet onderwijs een plaats kunnen vinden zal de taak krij gen om de aansluiting tussen lager on derwijs en voortgezet onderwijs te ver beteren. Wellicht ten overvloede leg gen B. en W. er hier de nadruk op, dat geen enkele behoefte bestaat aan over- heidsdidactiek. De laatste jaren is ech ter wel duidelijk gebleken dat aan het eerdergenoemde overlegkader behoef te bestaat. In verband met deze behoef te kwamen in 1975 op uitnodiging van hel college leerkrachten van alle Wad dinxveense scholen, alsmede van en kele scholen in omliggende gemeenten. op vrijdag 31 december wordt de weekmarkt gehouden van 10.00 tot 16.00 uur. WADDINXVEEN Woensdagavond 26 januari behandelt de Waddinxveense gemeenteraad de op 3 december verschenen gemeen telijke onderwijsnota. Dit langver wachte stuk schetst de kwaliteit van een samenhangend onderwijsbeleid in onze gemeente voor straks. Tot de openbare behandeling van de onder wijsnota zal het Weekblad voor Wad dinxveen wekelijks citeren uit dit werkstuk van het college van Bur gemeester en Wethouders dat elf hoofdstukken telt en 24 bladzijden. Vandaag: OVERGANG VAN LAGER ONDERWIJS NAAR VOORTGE ZET ONDER WIJS (Hoofdstuk 5). WADDINXVEEN De huizen van de Vondelwijkers zijn kortgeleden zonder officieel vertoon aangesloten op de in Waddinxveen in aanleg zijnde Centrale Antenne-lnrichting (CAI), waarvoor aan de Staringlaan een 60 meter hoge antennemast is neergezet. Daarmee is het college van Burgemeester en Wethouders zijn belofte nagekomen dat nog voor het eind van dit jaar inwoners van onze gemeente zullen weten wat kabel televisie is (ontvangst van 5 tv-stations en 12 FM-radioprogramma’s). Het is niet toevallig dat de Vondelwijkers het eerst aan de beurt zijn, want hun wijk wordt al sinds jaar en dag geplaagd met een slechte beel- dontvangst. Daaraan is nu definitief een einde gekomen. In januari/fe- bruari zijn Groenswaard 2, 1 en 3 aan de beurt. In Waddinxveen wordt massaal ja" gezegd tegen de kabeltelevisie. De op 5 april gestarte aanleg ervan is een kar wei dat wordt uitgevoerd door het Wad dinxveense aannemingsbedrijf J. Baas BV en het Dordrechtse Electrotech- nisch Bureau Vos BV en staat onder di rectie van de gemeentelijke dienst openbare werken en -bedrijven en in genieursbureau Jongen BV uit Vlaar- dingen. In onze gemeente zullen een stuk van het Noordeinde. de Wilhelmi- nakade en het oostelijk deel van de Gouwe (nog) niet aangesloetn kunnen worden op de CAI. Zij zullen hun eigen antennes op dak mogen houden, terwijl de binnen het gebied van de Centrale Antenne-lnrichting wonenden binnen een jaar nadat de aansluiting een feit is hun daken en tuinen moeten hebben ontruimd van ontvangstinrichtingen voor radio en televisie. Bekend is intus sen dat er wel van gemeentelijke zijde onderzoeken worden gedaan om te kijken of wellicht het gedeelte ten oos ten van de Gouwe alsnog op de Centra le Antenne-lnrichting is aan te sluiten. In dit geval zou op vrij goedkope wijze gebruik gemaakt kunnen worden van een niet meer gebruikte GEB-zinker, waardoor de C'AI-kabel gevoerd zou kunnen worden. personele belasting en straatbelasting. Alleen de rioolbelasting blijft. De nu op komst zijn hebben

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 7