Hoe Eminent BV er toe komt de bestaande rf1 banden met Waddinxveen aan te gaan halen Historische opnamen Bestrijding varkenspest in Randstad Besloten vergadering over Eminent Fabriek van electronische orgels sinds 1969 in onze gemeente WEEK MARKT WEEK MARKT fv w 4, L 41- ’’fwP met een vlieg vakantie kunt U alle kanten uit 8-4 g! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin iiHiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir '-.ii h@4kïfixll WADDINXVEEN: 4 HUISWERKSTUDIO 31 dagelijkse huiswerkbegeleiding studiecentrum gouda llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 4: - 4 briek van electronische orgels Eminent BV, met ook een vestiging in Wad- L. "Leeg” ziet de plek van het voormalige complex van Kempkes Meubel- aan de Schielandstraat uit. De foto is 19 jaar oud. Sinds split-levelwoningen en flats. A WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 29 DECEMBER 1976 1940 - 1945 - Alles weg Bij het begin van de grote wereldbrand ligt de verkoop stil. Er komt nog wel een verbetering in de sector van de ge bruikte harmoniums, maar in 1944 is er totaal geen hael meer. De winkel is leeg en wordt bewoond door een geëva cueerd gezin. Alles wat overbleef: één harmonium in de huiskamer van de fa milie Vreeken. 1945-Moeilijk Alle inspanning van de eerste jaren -fi nieuw pand te bouwen. Waarom? Om dat juist op dit moment Eminent de mogelijkheden onderzoekt om een noodzakelijke uitbreiding van de A- fabriek te reliseren, ligt het voor de hand, dat het nu tijd is om een voor bei de partijen gunstige oplossing te zoe ken. Wat nu nog mogelijk is. De gron- doppervlakte, die aan de Staringlaan aan Eminent ter beschikking zou kun nen worden gesteld, is ongeveer van gelijke grootte als de oppervlakte van de twee fabrieksterreinen, die Eminent thans in gebruik heeft. op vrijdag 31 december wordt de weekmarkt gehouden van 10.00 tot 16.00 uur. ■V. SN schijnt voor niets te zijn geweest. De heer Vreeken blijft wel enthousiast, maar dat is dan ook alles. Geen enkele Nederlander heeft belangstelling voor een harmonium. Het enige wat overb lijft is lesgeven. 1946 - Dan maar schilderen De winkel wordt vrijgegeven; de eva- cué’s trekken er uit. Niets doen kan ook niet en de heer Vreeken besluit in schilderijen te gaan handelen. Lijsten en doeken worden ingekocht, etalages en standaards getimmerd. Wat ont breekt is de overtuiging, want wat is er mooier dan muziek! Eén uur voor de officiële opening van de schilderijen winkel valt het besluit om het toch maar over te laten gaan. De hele han del wordt weer terugverkocht aan de grossier en ondanks alles worden toch weer alle kaarten op de orgels gezet. Een dieptepunt, waarin zelfs het aan houden van het telefoon-abonnement moet worden overwogen! (Stel dat dit dieptepunt niet was overwonnen). Met het vertrouwen van zijn bank koopt de heer Vreeken zoveel mogelijk gebruik te piano’s en harmoniums in. Hij kan een grote collectie aanbieden. Hij maakt hiermee veel publiciteit en hij slaagt. Er ontstaat een levendige han del. 1949 - Versterking Twee zoons, Cees en Louis Vreeken, hangen 's konings wapenrok aan de kapstok en komen de eenmanszaak versterken. Nog steeds worden ge bruikte instrumenten verhandeld. De sortering groeit uit tot een paar hon derd stuks. Dat wordt met veel verve in de advertenties duidelijk gemaakt. 1950 - Eerste stap naar de electronika Zoon Frits Vreeken komt in de zaak werken. Hij wordt uitgezonden naar Duitsland om zich op de hoogte te stel len van de nieuwe electronika- techniek, die ook daar nog in de kin derschoenen staat. De Multimonica (een klein semi-elektronisch instru ment) wordt in de verkoop genomen. De eerste stap op de weg van de ver koop van elektronische muziekinstru menten is gezet. De eerste medewerker (een meubemaker) komt de gelederen versterken. De gebroeders Vreeken gaan nieuwe kasten om de gebruikte piano’s en harmoniums bouwen. De instrumenten krijgen een modern uite’r- lijk. 1952 - Import van electronische orgels In Amerika en Duitsland worden elect ronische orgels gebouwd. De verkoop hiervan loopt enorm. Er wordt besloten deze instrumenten te gaan importeren. Nu gaan de zaken steeds beter en snel ler. De diverse afdelingen van het bed rijf zijn verdeeld over allerlei panden en pandjes. Men besluit een nieuwe, grote werkplaats te bouwen. In de nieuwe behuizing wordt een aanvang gemaakt met de bouw van een nieuw harmonium-met-electronische boven stem. 1959 - Een eigen electronisch orgel Om de Nederlandse markt werkelijk open te breken, moet er een elektroni sche orgel komen met één klavier. Harmonium-spelers zijn aan één kla vier gewend. Deze muziekbeoefenaars zijn in die tijd de enigen die een orgel in huis willen hebben. Al zeven jaar oe fenen de Vreekens druk uit op de Amerikaanse fabrikanten om voor Eu ropa orgels te maken met één klavier, echter zonder resultaat. Zo ontstaat de noodzaak om zelf een electronisch or gel te ontwikkelen. Er wordt uitgegaan van een halfjaar research... het wordt bijna twee jaar. Eind I960 is het proto type gereed! 1961 - Een moeilijk besluit Het eerste Eminent orgel komt uit de produktie, Van meet af aan wordt get racht om Nederlandse en buitenlandse handelaren voor het nieuwe instrument te interesseren. Geleidelijk wordt een verkoopapparaat opgebouwd. Zodra deze basis wat vasterè vorm aanneemt, valt er een zware beslissing: de detail- zaak wordt opgeheven. Het wordt niet korrekt geacht om zowel de Neder landse handelaren als de konsument te beleveren. Een besluit, wat voor de heer Vreeken sr. het moeilijkste van zijn leven is. Vreekens Piano- en Orgel- handel (een voor die tijd bloeiende on derneming, waaraan door de oprichter 40 jaar lang hard is gewerkt) bestaat niet meer. De naam verandert in Vree- 'kens Industrie en Handelsonderneming N.V. Eminent, fabriek van electroni sche orgels, het jaar 1961 betekent ook de start van een stormachtige ontwik keling. Met uitzondering van de elect ronische onderdelen wordt alles in ei gen bedrijf gemaakt. fabriekshal geopend. De totale opper vlakte van het gebouw is 5000 m2. Sinds de eerste steenlegging in juni 1965 is de produktie weer verdubbeld tot 5000 or gels en het aantal medewerkers is geg roeid naar 135. 1969 - Uitbreiding produktieruimte De Eminent fabriek wordt uitgebreid tot 10.000 m2. De ingebruikstelling wordt verricht door Mr. J. KJaasesz, commissaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland. 1969 - Overname twee bedrijven De verdubbeling van de produktie ruimte, die in mei is gerealiseerd, blijkt onvoldoende te zijn voor de toekomst. In dit stadium is de produktie 12.000 orgels per jaar en het aantal medewer kers gegroeid naar 250. Eén van de grootste meubelfabrieken van Neder land, Kempkes Meubelfabrieken N.V. en N.V. Meubelfabriek v/h Modder kolk Dijs worden overgenomen. De totale produktie-ruimte is nu 15.500 m2. 1970 - Roerig Jaar Gedurende dit jaar is op organisato risch gebied wel de grootste krachtsins panning vereist. In de beide meubelfabrieken te Wad- dinxveen blijkt het noodzakelijk te zijn de onrendabele meubelproduktie te beëindigen. De vrijgekomen meubelproduktie- afdeling in Bodegraven wordt in ge bruik genomen voor de produktie van de electronica. In juni wordt in Bodegraven de 2 jaar oude fabriek van N.V. Slotboom Meu belfabriek aangekocht, omdat deze fa briek met haar uitbreidingsgrond aan gesloten is op de gebouwen van Emi nent. In deze fabriek krijgen de afdelin- WADD1NXVEEN Bur gemeester mr. A. G. Smallen- broek heeft dinsdagavond voor een week in een besloten deel van de raadscommissie voor al gemeen bestuurlijke zaken de fractievoorzitters in de Wad- dinxveense gemeenteraad geïn formeerd over de voortgang van de onderhandelingen tussen de gemeente Waddinxveen en de fa briek van electronische orgels Eminent BV, die aan de Staring laan een nieuw bedrijfspand wil neerzetten. De voorzitter van de raadscommissie zei niet de vrij heid te hebben in het openbaar mededelingen over de stand van zaken te doen, ’’omdat dan aller lei belangen geschaad zouden D ^J^REIS- EN PASSAGEBURO'S Korte Tiendeweg 2-.4. y Passage 222 •3 (01820)-21922’ X 3 (01828)-4488' WADDINXVEEN/DEN HAAG Wegens uitbreiding van de varkenspest in een groot deel van Midden Holland en daarbuiten zijn sinds vorige week donderdag de varkensmarkten in ons land geschorst. Voorts is het, eveneens tot nader order, verboden varkens bijeen te brengen op keuringen, ten toonstellingen, verkopingen, e.d. Ook is een vervoersverbod ingesteld in een gebied gelegen in de provincies Noord en Zuid-Holland en Utrecht, dat tot 10 januari 1977 van kracht zal zijn. Dit gebied is als volgt begrensd: De Noordzee vanaf het Noordzeeka- naal tot de Nieuwe Waterweg, de Nieuwe Waterweg, het Scheur, de Nieuwe Maas, de Lek tot de brug in de Rijksweg A 2 bij Vianen, de Rijksweg A 2 in noordelijke richting tot het ver keersplein Oudenrijn, het verkeers plein Oudenrijn, de Rijksweg A 12 in oostelijke richting tot het verkeersplein Johannapolder, het verkeersplein Jo- hannapolder, de Rijksweg A 27 tot het verkeersplein Eemnes, het verkeers plein Eemnes, de grens tussen Utrecht en Noord-Holland in noorde lijke richting tot het Eemmeer, het Eemmeer, het Gooimeer, het IJ- meer, het IJ en het Noordzeekanaal, met dien verstande dat de genoemde wateren en wegen niet in het gebied zijn begrepen. Ter voorziening van de slachterijen zijn slachtvarkens met een levend gewicht van minstens 85 kg van het vervoersverbod uitgezonderd, mits deze varkens afkomstig zijn van bedrij ven die buiten het gebied zijn gelegen. Vanaf de butengrens van het gebied moeten deze varkens langs de kortste -weg rechtstreeks naar de slachterij worden vervoerd. Minister mr. A. van der Stee (landbouw en visserij) is tot het nemen van genoemde maatregelen genoopt door het optreden van varkenspest op een twintigtal in het gebied verspreid gele gen bedrijven. De oorzaak van de bes metting is waarschijnlijk gelegen in de Gelderse Vallei, waar in de loop van dit jaar een haard van een vijftien gevallen is ontstaan. Met de gebruikelijke bes trijdingsmaatregelen is het helaas niet gelukt de ziekte tot de Gelderse Vallei beperkt te houden. De nieuwe gevallen van varkenspest zijn voornamelijk op getreden in de omgeving van Vinke- veen, Rotterdam en Bodegraven. 'Leeg” ziet de plek van het voormalige complex van Kempkes Meubel fabrieken NV er aan de Schielandstraat uit. De foto is 19 jaar oud. Sinds 1969 is het pand in gebruik bij Eminent BV. Aan de Zuidkade en aan de Henegouwerweg zijn nog de huizen te zien die later moesten wijken voor gen metaal, moffelen en spuiten en de .Sinds afdeling publiciteit haar plaats. De in het hoofdgebouw vrijgekomen ruimte kan worden ingericht als uitbreiding van het grondstoffenmagazijn. De to tale produktieruim te bedraagt ni 18,000 m2. In dit roerige jaar 1970 neemt de heer J. Vreeken op 70-jarige leeftijd afscheid als algemeen directeur. Hij ontvangt een drietal onderscheidingen als waardering voor zijn vele verdien stelijke activiteiten. 1975 Eminent en Solina orgels worden geëxporteerd naar ruim 60 landen. Het verloop, van de activiteiten van het expOrtkantoer’M.G.H7 wordt döor een aantal droge cijfers weergegeven: Indexcijfers over de totaal-export van Eminent en Solina orgels: 1964: 100? 1965: 143; 1966: 572; 1967: 615; 1968: 1050: 1969: 1600; 1970:2500; 1971: 2500; 1972: 2825; 1973: 3325; 1974:4150. 1976 De heer J. Vreeken overlijdt. Nieuw- bouwplannen worden werkelijkheid in Bodegraven. In Waddinxveen wordt er aan gewerkt aan de Staringlaan een WADDINXVEEN Met grote letters wist het Weekblad voor Waddinxveen zes weken geleden te vertellen dat de Bodegraafse fa- dinxveen, in twee fasen een nieuw bedrijfspand aan de Staringlaan zou gaan neerzetten waar uiteindelijk 250 man zouden kunnen werken. In de bedrijfspanden aan de Schielandstraat en Kerkweg-West werken nu nog 78 man. Eminent heeft in Bodegraven 370 man aan het werk. Sinds het verspreiden van een door Waddinxveens burgemeester mr. A. G. Smallenbroek en Eminent-directeur C. Vreeken ondertekend persbericht is het wat stil geworden rond de nieuw- bouwplannen aan de Staringlaan, met welk project al gauw een investering is gemoeid van tien miljoen gulden. Die stilte is een gevolg van het feit dat de onderhandelingen tussen de gemeente Waddinxveen en Eminent BV nog altijd niet zijn afgerond, terwijl bovendien - zoals destijds ook is meegedeeld - het rijk uit het reconstructie- en sanerings- fonds bijdragen zal moeten verlenen om de thans in gebruik zijnde bedrijfs ruimten in een nieuw pand onder te brengen. WONINGBOUW Op de plek van de A-fabriek (voorheen Kempkes Meubelfabrieken) aan de Schielandstraat en de B-fabriek (voor heen Modderkolk Dijs Meubelfa briek aan de Kerkweg-Oost) wil Wad dinxveen huizen bouwen. Hoe dat ruimtelijk mogelijk is werd kortgeleden al getoond in de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening en woning bouw. Wethouder P. F. J. van Schie (C- DA) zei toen dat er over deze zaak een heel dossier wordt aangelegd om van ”- Den Haag” de benodigde subsidie maar los te kunnen krijgen. Hij meende dat er voorwaarden aanwezig waren om voor een dergelijke bijdrage uit het reconstructie- en saneringsfonds in aanmerking te kunnen komen. Het nauwer aanhalen van de banden tussen Waddinxveen en Eminent, die in september 1969 werden gesmeed toen de Bodegraafse fabriek van electroni sche orgels in oze gemeente twee meu belfabrieken kocht, is voor ons aanlei ding meer dan een halve eeuw orgelge schiedenis op een rijtje te zetten: 1923 - Het begin De eerste regels van deze orgelgeschie denis worden geshreven door een bak- kerbediende. Immers, in deze hoeda nigheid neemt de jonge Jacob Vreeken het besluit om in een klein huisje, gele gen tussen Zwammerdam en Bodegra ven, een orgelhandel op te richten. On danks dat bakkersvak heeft de heer Vreeken toch al connecties met het or gel, ’s zondags begeleidt hij de samen zang van de bijeengekomen kerkgan gers. De fnanciële basis van de nieuwe orgelhandel is (zelfs voor die dagen) ui terst smal. Die bestaat namelijk uit het geven van orgellessen. Tarief: f 0.75. per lesuur. De leerlingen wonen tot 15 kilometer in de omtrek en worden per rijwiel bezocht. Een andere bron van inkomsten vormde het reviseren van harmoniums. Ook dit was nog geen vet pot. Het dagloon bedroeg namelijk f 6.-. Ook in dit geval is de fiets het aan gewezen middel van vervoer. Ritjes van 40 t<>t 60 kilometer per dag zijn geen uitzondering. Het al eerder gesignaleerde ontbreken van financiën is er de oorzaak van, dat de heer Vreeken eem l O-jarig contract afsluit met een collega-handelaar. Op die manier krijgt hij de voor verkoop noodzakelijke instrumenten in konsig- natie. Het behoeft geen betoog, dat de kleine provisie, die uit' deze handel voortvloeit, geen dik belegde boterham op tafel brengt. De jonge zakenman gelooft onvoorwaardelijk in reclame. ”Als ze me niet weten te vinden, dan kunnen ze ook niet bij me kopen!” Hij gaat in kleine, landelijke bladen adver teren. Van elke gulden winst is de helft bestemd voor de advertenties. In ver houding tot het totale bedrijfje is de reclame-post buiten alle proporties. Hij moet dan ook tegenover de belasting dienst aantonen, dat deze buitenspori ge uitgaven werkelijk gedaan zijn. Als de rekeningen op tafel komen, geeft de fiscus hem geen jaar van bestaan meer. De heer Vreeken antwoordt: ”Uw bril is een ambtelijke, de mijne een za kelijke”. 1927 - Een nieuwe behuizing In dit jaar kan een winkelpand, gele gen in het centrum van Bodegraven, in gebruik worden genomen. Het ligt dicht bij het station, wat natuurlijk gun stig is! De heer Vreeken krijgt 100 pro cent hypotheek, niet alleen voor het huis, maar ook voor de overschrijvings- kosten en de verbouwing. Een grote verbetering, maar ook een groot risico voor die tijd. Zijn devies is echter: ”- Jong zonder schuld is oud zonder goed”. 1933 - Verkoopverbetering Het 10-jarig contract met de collega loopt af; een verademing. De verkoop gaat beter en de heer Vreeken gaat zelf harmoniums importeren uit Duitsland. De fiets blijft staan en wordt verwisseld voor een treinabonnement van f 30.- per maand. Op die manier wordt het gehele land zijn verkoopgebied. De ene dag Friesland, de andere dag Zeeland. 1965 - Omzet vertienvoudigd Het einde van dit jaar betekent het be gin van de produktie van de Solina or-, gels. Het aantal medewerkers is nu 95. In de afgelopen 4 jaren is de omzet ver tienvoudigd tot 2500 Eminent orgels. Door deze sterke groei is het noodza kelijk geworden een nieuwe fabriek te bouwen. De heer J. Vreeken legt hier voor op 24 juni 1965 de eerste steen. De export wordt in handen gegeven van Manufacturers' Centre Holland (M.C.H.) 1967 - Opening nieuwe fabriek In mei wordt in Bodegraven de nieuwe Dit is het fabriekscomplex aan de Kerkweg-West. Nu gebruikt door Eminent BV, vroeger - de foto is 19 jaar geleden gemaakt - door NV Stoommeubelfabriek v/h Modderkolk Dijs. Er werden daar slaapkamerhuiskamer, salon- en kantoormeubelen gemaakt. Op de prent rechts bovenaan de oude algemene begraafplaats met het dit jaar met de grond gelijk gemaakte witte huis, waarin eens de Gereformeerde Kerk van Waddinxveen en pastorie ondergebracht waren. Links boven het stuk weiland waar Groenswaard 1 voor de nodige woningen zorgde. op vrijdag 31 december Wordt de weekmarkt gehouden van 10.00 tot 16.00 uur. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll -?* -

Weekblad voor Waddinxveen | 1976 | | pagina 9