■I Burgemeester opent de forse uitbreiding van H. A. van Berkesteijn minister de hamvraag I it A. BENDERS JUBILEERDE Wiskunde voor ouders GOUDSE BIOSCOPEN THALIA Dia-avond over Indonesië voor bejaarden WADDINXVEEN Op uitnodiging van de culturele commissie van het dienstverleningscentrum Anne Frank, zal mej. M. E. Sersanie vertellen over de mooie reis naar Indonesië, die zij gemaakt heeft in gezelschap van mej. H. J. van Drimmelen, mej. F. H. J. van Drimmelen en mej. P. L. Toet. De da mes hebben tijdens hun reis bijzonder mooie kleurendia’s gemaakt, die zij zul len vertonen voor alle bejaarden van Waddinxveen op donderdag 24 februa ri om acht uur in de toneelzaal van het Anne Frankcentrum. Degenen, die slecht ter been zijn kunnen per auto worden vervoerd, gelieve dan vroegtij dig te bellen telefoon 5555. De toe gangsprijs is zoals gewoonlijk f 1,-. Bibliotheek krijgt nog bijna 60 mille Raad stelt bedrag per leerling vast Op maandagmiddag 28 februari om half twee ’Schrijf het op”, zei minister mr. W. F. de Gaay Fortman in AF-centrum tot burgemeester mr. A. G. Smallenbroek Burgemeester had voor Mevrouw C. M. de Raad het visitekaartje van de gemeente T iilli HÏ HIJ WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 17 FEBRUARI 1977 Dit is de forse meubeltoonzaal die met een geheel nieuw kantorencomplex I bovenverdieping) behoort tot de In de raadzaal van het gemeentehuis vierde mevrouw C. M. de Raad- II I.v.m. cursussen geen open huis. „KETELHUIS” Busken Huetlaan 94a tel. 01828-6860 De agenda lx.. Waddinxveense stoel- en meubelfabriek H. A. van Berkesteijn B Vaan de Wilhelminakade. rectie van dit Waddinxveense bedrijf reden voor allerlei activiteiten rond deze opening. Zo staat er donderdag 24 februari een gezellige avond op het programma voor I wijzigd en werd in 1971 op een gedeelte van de in eigendom behorende grond van 7.000 m2 een nieuwe toonzaal van 1.000 m2 geopend. De afzet gaat via de erkende detaillist. In 1973 bedroeg de export - voornamelijk naar Duitsland - 17% van de omzet. Er wordt ongeveer 1.000 m3 hardhout per jaar verwerkt; het bedrijf telt meer dan honderd werk nemers. In Waddinxveen bezit het bed rijf 25.000 m2 aan terreinen. In Weert is 7.000 m2 aan terreinen beschikbaar. De in Weert gevestigde fabriek levert een onbeperkt product af, dat in en vanuit Waddinxveen wordt afgewerkt en ver zonden. Het nieuwe complex, waar voor Zuid-hollands commissaris der Koningin mr. M. Vrolijk op6 december 1975 de eerste steen metselde, werd ge bouwd door Bouwbedrijf G. J. Bakker en Zn. B.V. te Moerkapelle. Do. en Vr. 8 uur, Za. en Zo. 3.30, 7 en 9.30 uur, Ma. 3.30 uur, Di. en Wo. 3.30 en 8 uur: KING KONG. 14 jr. Za. t/m Wo. iedere middag half twee: KUIFJE EN DE ZONNE- TEMPEL. A.l. Vr. en Za. 12 uur (nachtvoorst.) en maandagcyclus 8 uur: SKY RIDERS. 18jr. REUNIE Do. en Vr. 8.15 uur, Za. 7 en 9.15 J uur, Zo. 3 uur: BRUCE LEE CONTRA DE SUPERMEN. I 18jr. Vr. en Za. 11.30 uur (nachtvoor- stelling), Zo. 7 en 9.15 uur, Ma. i t/m Wo. 8.15 uur: BLACK I EMANUELLE. Kleur, 18 jr. SCHOUWBURG Do. en Vr. 8.15 uur, Za. en Zo. 7 en 9.15 uur, Wo. 8.15 uur: HOR- S ROX EXPRESS. Kleur, 14jr. Za. 3 uur, Zo. 3 en 5 uur, Wo. 2 uur: SNEEUWWITJE EN DE ZEVEN DWERGEN. WADDINXVEEN De Christelijke Openbare Uitleenbibliotheek en Lees zaal krijgt van het Waddinxveense gemeentebestuur nog ƒ58.972,15 uit betaald. In dejaren 1973, 1974 en 1975 blijkt er te weinig te zijn uitgekeerd, zo is Burgemeester en Wethouders geble ken. De afrekening kan nu gebeuren omdat het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk in de cember eindelijk en na veel vragen over 1975 het subsidie aan de bibliot heek definitief heeft vastgesteld. Al veel eerder werd de bijdrage van het rijk over 1973 en 1974 bepaald. FORUM Na de pauze vroeg burgemeester mr. Smallenbroek zich af, naar aanleiding van vragen uit het publiek, of bij alle decentralisatie nog wel genoeg taken voor de gemeentelijke overheid blijven. Hij noemde dit de hamvraag. Als voor beeld bracht hij de ruimtelijke or dening, het grondbeleid en bouw- en woningtoezicht naar voren als dui delijke taken. De vraag ”wat is dui delijk plaatselijk en wat is ’boven gemeentelijk’?” zal moeilijk te beant woorden zijn. De minister zag deze kwestie ook wel zitten. Hij opperde deze zaken op schrift te stellen, zodat een en ander overwogen kan worden. Het wetsontwerp is voor verandering vatbaar, zo meende hij. Mr. Smallenbroek merkte op dat de provincie nu vaak te laat is met sommi ge zaken. Zo is er bijvoorbeeld voort durende achterstand inzake ruimtelijke ordening. De minister stelde vast dat men het tien jaar geleden zocht in gro tere eenheden (gewesten), nu echter juist in kleinere (24 provincies) met de bedoeling te komen tot een betere bes tuursvorm dichter bij de bevolking. Dat een en ander veel geld zal gaan vergen; daarvan is de minister overtuigd. PLANT Aan het eind van de bijeenkomst bracht voorzitter Jac. Booy dank uit aan de forumleden, overhandigde mi nister De Gaay Fortman een plant voor de tuin en bloemen voor zijn vrouw. De minister kreeg ook nog een klein coni- feertjè, een zeldzame plant, welke met een gouden medaille werd bekroond op de Flora Nova. Burgemeester mr. Smallenbroek overhandigde de minis ter twee boekjes over oud- Waddinxveen en oud-Bodegraven. WADDINXVEEN Het bedrag per leerling voor het gewoon lager onder wijs is in Waddinxveen in 1977 367,93. De administratiekosten per leerling zijn dit jaar bepaald op 30,-. Aan de hand van het bedrag per leerlin gen worden voor het bijzonder onder wijs de exploitatievergoedingen bere kend. Het door de volgende week woensdagavond vergaderende gemeen teraad vast te stellen bedrag per leer ling is hetzelfde als het voorlopige bed rag van oktober vorig jaar. De 30,- administratiekosten voor het bijzonder onderwijs is ontleend aan de ministerië le beschikking en wordt voldoende geacht voor de redelijke behoeften van de bijzondere scholen. (FotoWeekblad voor Waddinxveen/ Van Berkesteijn BV). WADDINXVEÉN Burgemeester mr. A. G. Smallenbroek opent maandagmiddag 28 februari om half twee de prachtige meubeltoonzaal en het geheel nieuwe kantorencomplex, die zijn toegevoegd aan .de stoel- en meubelfabriek H. A. van Berkesteijn BV aan de Wilhelminaka de. De feestelijke ingebruikname van dit complex betekent voor de di- mr. De Gaay Fortman, die alleen naar Waddinxveen was gekomen omdat zijn echtgenote ziek het bed moest houden. Tja, de minister en zijn staatssecretaris zijn met het plan gekomen om vrijwel alle gemeenten met minder dan 10.000 inwoners van die kaart te doen verdwij nen, zodat wij er van de ruim 800 van vandaag nog zo’n 400 a 500 zouden overhouden. In de eerste dagen van het nieuwe jaar kwam het voorstel in de krant en in de brievenbussen van de Kamerleden, die er zich over zouden moeten buigen, compleet met de re kening: zo’n 400 miljoen gulden per jaar meer, afgezien van nog wat extra miljoenen aan aanloop- en overgangs- kosten in de eerste vier jaar. HISTORIE De stoel- en meubelfabriek H. A. van Berkesteijn B.V. werd, zoals gezegd, in 1921 door de heer H. A. van Berkes teijn opgericht. De heer Van Berkes teijn - tot 1970 in het bedrijf werkzaam - legde zich toe op de fabricage van rompen voor zitmeubelen, die aan han- delsstoffeerderijen en detaillisten wer den verkocht. In 1953 werd begonnen met het toeleveren van interieurs - rub ber en polyejher - naar maat, passend bij de romp/m; een tendens in de rich ting van het stofferen. In 1958 werden compleet gestoffeerde stoelen, clubs en bankstellen - naast een groot percen-, tage van de omzet in rompen - in de handel gebracht. Het vinden van het af zetgebied voor de rompen werd steeds moeilijker, terwijl het groeiproces doorging. Eén en ander houdt in, dat thans circa 75% van de producten ges toffeerd wordt afgeleverd. Ter bevor dering van de verkoop kwam in 1962 een toonzaaltje voor de verkoop van B.W.-zitmeubelen door de detaillist aan particulieren tot stand. In 1965 werd besloten tot uitbreiding van de expeditie en spuiterij en tot inrichting van een definitieve toonzaal, die op 15 februari 1966 officieel werd geopend. In 1960 werd, in verband met de gro tere vraag naar kwaliteits-meubelen en de wegens personeelsschaarste ontsta ne onmogelijkheid in Waddinxveen de capaciteit te vergroten, besloten tot de bouw van een fabriek in de kern gemeente Weert. Door de in Weert ontstane personeelsschaarste vanwege de vestiging van vele industrieën werd de koers van de directie enigszins ge- Polak en ik behandelen deze wetsontwerpen als een firma”, zou hij nog zeggen. In het Anne Frank-centrum, waar meer bestuurders (burgemeesters, wethou ders en gemeenteraadsleden) zaten dan gewone burgers, werden heel wat moei lijke woorden gesproken door de be windsman en (na de pauze) het forum waarin om de microfoon werd gestre den door afwisselend drs. W. van den Bos Czn (raadslid van Gouda), drs. L. H. B. Rienks (wethouder van Nieuwer- kerk aan den IJssel) en mr. A. G. Smal lenbroek (burgemeester van Wad dinxveen. De CDA-fractievoorzitter van Midden-Holland, het Boskoopse raadslid Jac. Booij, zorgde voor de communicatie tussen zaal en het to- neelplankier. ”Men kan verheugd zijn, dat met de wetsontwerpen geen vierde bestuur slaag ontstaat en dat zelfs de grondwet niet in het geding komt; immers de oude situatie blijft terwijl er toch een vernieuwing tot stand komt” was één van de belangrijke, op de openbare CDA-bijeenkomst, gedane uitspraken van minister De Gaay Fortman, de ARP-politicus die Wim Kan op oude jaarsavond schetste als ’’Papa Gaay”. Deze ’’bekwame man, geliefd bij vriend en vijand” heeft daar niet om kunnen lachen. ’’Oude mop, ik wordt altijd Fortman genoemd”, zei de minister, wiens grote bijdrage tot de jongste Ne derlandse geschiedenis wellicht de vondst gaat worden om in plaats van 11 in de toekomst (tachtiger jaren) 24 provincies-nieuwe-stijl op onze land kaart te doen verschijnen. ”Om een goed bestuur te bereiken mag het geld geen beslissende factor zijn”, betoogde STELLINGEN Minister De Gaay Fortman meende, aan de hand van de hem aangeboden zes stellingen, dat ten eerste een gefa seerde uitvoering van de provincie nieuwe stijl zeer wel mogelijk was. Dat het nodig is dat de taken van de rijkso verheid, de provincies en de gemeenten herzien worden en meende dat de eer ste aanzet in het wetsontwerp hiervoor voldoende was, maar dat in de praktijk een en ander wel zer veel overleg zal vergen. Elke gemeente zal in beginsel kunnen opteren voor de meest favorie te provincie en wensen kenbaar maken. Er kunnen hoorzittingen worden geor ganiseerd zodat ook de burgerij zich kan uitspreken. De herindeling van gemeenten, opheffing bij minder dan tienduizend inwoners, is redelijk uit te en haar grote werkijver. In het verleden was dat het runnen van de autobuson derneming Gebr. G. en W. Buitelaar. Haar werk bij de gemeente getuigt van grote ijver. Namens het gemeentebes tuur bood hij een fraai statief aan voor haar fototoestel en een geschenkbon. De chef van de afdeling bevolking, de heer W. F. Meijer, gaf een overzicht van het werk dat op een afdeling bevol king de laatste jaren is verricht. Bij de komst van de jubilaresse in 1942 telde Waddinxveen nog geen 9000 inwoners en nu bijna 22.000. Voorwaar geen sine cure, waarvan één topjaar met een ver- j van het inwonertal van 2142 in één jaar. Somt men daarbij nog op de ingekomen personen, die inmid dels al zijn vetrokken, dan kan men zich voorstellen wat mevrouw De Raad de afgelopen jaren heeft moeten doen. Ook van het personeel kreeg zij daa rom fraaie geschenken. De jubilaresse betrok in haar dank woord ook de aanwezigheid van haar ouders en sprak de hoop uit nog ver schillende jaren in het nieuwe gemeen tehuis te mogen werken. ”Als ik geen zin meer heb in mijn werk, dan stop ik er mee”, aldus de mevrouw C. M. de Raad-Buitelaar. WADDINXVEEN De heer W. Gronloh (Mozartlaan 113, tel. i 5639) gaat volgende maand in Waddinxveen beginnen met een 1 cursus ’’moderne wiskunde”, spe- ciaal bedoeld voor ouders van i leerlingen die binnenkort naar het voortgezet onderwijs gaan, of die waarvan de kinderen reeds in de lagere klassen zitten van MAVO of HAVO. Het is niet uit- i sluitend de bedoeling om de wis- kundige kennis van de ouders wat 1 op te frissen, doch eerder om hen te laten kennis nemen van de mo- i derne problematiek van het wiskunde-onderwijs aan hun kin deren. Voor deelname aan de cur sus is dan ook beslist geen wis kundige kennis noodzakelijk. Bij voldoende deelname start de cur sus op 1 maart en loopt deze tot 1 juli; totale kosten 75,- (inschrij ving en lesgeld). Cursusavond dinsdag of donderdag van 7.30 tot 9.00 uur; boeken voorlopig niet nodig. Het vervolg op de cursus zal dan op 1 september aanvan- gen. Dinsdag 22 februari: 15.00 uur Open huis. Woensdag 23 februari: 15.00 uur Open huis. 20.00 uur Tafeltenniscompetitie. Opgeven vóór maandag 21 februari in De Bonkelaaj. Inschrijfgeld 1,- Donderdag 24 februari: 15.00 uur Open huis 20.00 uur Open huis. WADDINXVEEN Minister mr. W. F. de Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken heeft vorige week woensdagavond in de grote zaal van het Anne Frankcentrum gesproken over zijn bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerpen over bestuurlijke reorganisatie en vorming van 24 nieuwe provincies. Hij deed dat op uitnodiging van de CDA- fractie van het intergemeentelijk overlegorgaan Midden-Holland (waar van ook Waddinxveen deel uitmaakt) en, naar hij zei, ”als een soort ver tegenwoordiger die zijn waar probeert te slijten”. ’’Staatssecretaris W. In de raadzaal van het gemeentehuis vierde mevrouw C. M. de Raad- Buitelaar haar 25-jarig overheidsjubileum. Naast haar haar man. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN Dinsdag vierde, noemde de kwaliteiten van de jubilaris mevrouw C. M. de Raad-Buitelaar het feit dat zij 25 jaar geleden in dienst van de gemeente Waddinxveen en daarmee 25 jaar geleden in dienst van de over heid was getreden. Mevrouw de Raad, die thans commies A op de afdeling be volking is, heeft in de kwart eeuw di verse rangen doorlopen. De jubileum- vreugde in de raadzaal van het gemeen- tehuis werd nog verhoogd door de aan wezigheid van haar 92 jaar oude vader en 83-jarige moeder. Burgemeester mr. A. G. Smallenbroek noemde mevrouw De Raad’s afdeling bevolking de presentatie van het gemeentehuis. Het is een publiekinten- meerdering sieve afdeling waar lief en leed wordt behandeld. Hij doelde hiermee op de geboorten en de huwelijke en ander zijds de overlijdensaangiften. Als de presentatie van een dergelijke afdeling goed is, staat de gemeente dan ook vaak goed aangeschreven. De amb tenaren van een dergelijke afdeling zijn dan ook vaak het visitekaartje. Hij noemde mevrouw De Raad daarom ook een ’’ambassadrice” van de gemeente. De burgemeester bood haar de gebruikelijke jubileumgratificatie aan. Gemeentesecretaris J. Meuleman WADDINXVEEN De heer A. Benders van de Lijsterbesstraat vierde vorige week vrijdag het feit, dat hij 25 jaar geleden bij de gemeente Waddinxveen kyvam werken. Nog nooit heeft iemand anders via de sociale werkvoorziening in Waddinxveen het gepresteerd om het zolang bij dezelfde werkgever uit te hou den. Felicitaties waren er o.a. van de wethouder van sociale zaken, de heer H. Huizer, die hem namens het college van burgemeester en wethouders een boek je over oud-Waddinxveen aanbood, van de heer A. M. Zwamborn, directeur van de dienst Openbare Werken en Bedrijven, die namens de collega’s van de binnen- en buitendienst een bloemstuk overhandigde en van de heer T. van Ros- sum, rpaatschappelijk werker van de gemeentelijke dienst voor sociale werk voorziening in Gouda, die een prachtige verrekijker gaf. De hele dag heeft de jubilaris, die met zijn wapperende haardos en de papierprikstok een graag ge zien figuur is in de gemeente, felicitaties in ontvangst genomen van alle colega’s, vrienden en familieleden. In zijn dankwoord haalde hij zowel prettige en nare herinneringen op en hij sprak dé hoop uit samen met zijn zuster van 64 jaar, die voor hem het huishouden doet, nog lang gezond te blijven, want dat vond hij toch wel het belangrijkste. met hun vrouwen om als eersten de rr__nieuwe aanwinst te bekijken. Na de of- personeelsleden en gepensioneerden ficiële opening door de burgemeester volgt er diezelfde maandagmiddag van vier tot zes uur een grootse ontvangst ’’voor allen die met ons in de feest vreugde willen delen”, aldus directeur G. Th. B. Mulleman. Op dinsdag 1, woensdag 2 en donderdag 3 maart is er van ’s morgens negen tot ’s middags vijf uur ’’open huis” voor alle relaties. De bevolking van Waddinxveen wordt ver wacht op het ’’open huis” op vrijdag 4 maart van ’s morgens negen tot ’s avonds negen uur en op zaterdag 5 maart van ’s morgens negen tot ’s mid dags vier uur. Met 4.000 vierkante meter meubel toonzaal (inclusief kantoorruimte) be schikt Van Berkesteijn over een forse showruimte met een bijzonder volledi ge collectie stijl- en moderne meu belen, slaap- en tienerkamers, kasten en specialiteiten in leder en eiken. Ber kesteijn Meubeltoonzalen BV is dan ook de nieuwe loot geworden van de stam die stoel- en meubelfabriek H. A. van Berkesteijn BV wordt genoemd. Bij het bedrijf aan de kant van de Noordringdijk zijn het laatste anderhalf jaar heel wat werkzaamheden verricht om aan de uitbreiding vorm te kunnen geven. Naast de meubeltoonzalen en kantoorruimte werd er ook een beton nen brug over de ringvaart gelegd. ”- Het is alles bij elkaar een fraai geheel geworden waar we een beetje trots op zijn omdat dit alles tevens nieuwe pers pectieven opent voor een nog grotere expansie van het door de heer H. A. van Berkesteijn in 1921 begonnen rom penfabriekje”, vertelt directeur Mul leman. Zijn bedrijf maakt nu de in de Nederlandse meubelhandel alom be kende BW-zitmeubelen. Een symbool voor kwaliteit en degelijkheid, zelfs buiten onze grenzen. „DE BONKELAAR” Beukenhof 5 tel. 01828-7272 1 WADDINXVEEN Het programma in het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar ziet er de komende dagen als volgt uit; Donderdag 17 februari: 20.00 uur Open huis. Vrijdag 18 februari: 15.00 uur Open huis. 20.00 uur Pink Floyd-platenavond. Pink Floyd - fans opgelet! Vooral voor de teleurgestelden die geen kaartjes konden bemachtigen voor één van de twee concerten van deze week: Ko mende vrijdagavond houdt de werkg roep Muziek van De Bonkelaar een J avond in het teken van Pink Floyd ter I compensatie. Deze avond is gratis toe- I De agenda van ’t Ketelhuis voor de I periode van 17 tot en met 23 februari I ziet er als volgt uit: I Donderdag 17februari: I Cursus dansles voor beginners van '9.30 tot 21.00 uur. I f'lfag 18 februari: I Coördinatorenvergadering van 20.30 tot 22.30 uur. I baandag 21 februari: Bijeenkomst werkgroep ’’Uniek” voor alleenstaanden en onvolledige gezinnen vanaf 21.00 uur. I Dinsdag 22 februari: Schuttersvereniging ’’Waddinxveen” van 20.00 tot 23.30 uur. I Woensdag 23februari: Cursus volksdansen van 20.00 tot 22.00 uur. I gankelijk. Deze Pink Floyd-special is een voorloper in de reeks van vele. Zo I zal er o.a. een Moody blues-special vol- gen en ook voor die avond worden één of meerdere rasechte fans gezocht om deze avond mee te helpen organiseren. De werkgroep Muziek is dol op platen die op zolder liggen en die nooit of zel- I den meer gedraaid worden. I Zaterdag 19 februari: I De Bonkelaar gesloten. I Zondag 20februari: 14.00 uur Ópen huis. I Maandag 21 februari: voeren en ook nodig, daar te kleine gemeenten sommige taken niet aank unnen, ook financieel niet. Dit blijkt, volgens de minister, uit het feit dat er vele gemeenschappelijke regelingen tot stand komen, bijvoorbeeld voor vuil verwerking, brandweer, politie en B.B. Een en ander is overigens een moeilijke zaak daar de meeste gemeenten niet staan te dringen, samengevoegd te wor den. Het wetsontwerp reorganisatie binnen lands bestuur zal waarschijnlijk niet door het huidige kabinet behandeld worden. Niettemin is de minister blij, dat na drie jaar bezig zijn, het ontwerp nu ter tafel ligt. ’’Ministers, zo zei hij, maken zelden hun taak geheel af; zij werken voor de toekomst”. 2 f

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 5