Volkstuinders moeten een woningen in alle prijs klassen 90 de pater ^üdNBMJ Gemeente helpt Antilope I gulden per m2 betalen Opknapbeurt woonwagen centrum kost nu 88 mille GEMEENTE HOUDT VOET BIJ STUK: Wadde wordt doorgetrokken naar Noordeinde Waddinxveens 2e woonerf Waterontharding een dure zaak Herbenoeming leden woon- ruimtecommissie Bedrijf voor hydrauliek en elektronika Koppen Lethem (42 man) verhuist naar Waddinxveen Besluit uitgesteld over het plan Landelijk gebied-Oost Huren omhoog Huis is opgeknapt waddinxveen De gemeente heeft de woning Jan Dorrekenskade- West 4 een grondige opknapbeurt ge geven, waarmee 17.500,- gemoeid bleek te zijn. De gemeenteraad is ge vraagd dit bedrag beschikbaar te stel len, hoewel de werkzaamheden in ver band met het spoedeisende karakter van deze zaak met sociale aspecten al Z1jn uitgevoerd. De huur van dit huis wordt per 1 april bepaald op honderd gulden per maand. In het gemeen telijke huishoudboekje van dit jaar wordt nog uitgegaan van 10,- per Plannen hebben meer gekost DUIZEND GULDEN VOOR GOUDSE SPEEL-O-THEEK Inrichting derde lokaal ’’Woelwater” Dat is f 71.000,- meer dan eerst gedacht r h I II llllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||lllll|||lllll||lllllll|lllllll|IIIIH met een vlieg vakantie kunt U alle kanten uit w Afell I hart van hottaM waddinxveen: ■i£- goedge- moeten de leden van de Waddinx- j ■j Wij weken en wij vragen voor onze cliënten f 58,30 per week. De genoemde huren zijn de volgende maand ingaande bed ragen. onmiddellijke uitvoering van dit werk besloten. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 17 MAART 1977 jfddrfeJf^r=ur=ir=Jt=infe MAKELAARDIJ B.V. BRUGWEG 99, WADDINXVEEN TEL. 01828-3581 WADDINXVEEN Het is weer de tijd dat de gemeenteraad de leden van de Woonruimte-adviescommissie (vor- deringscommissie) benoemt. Dat ge beurt. ieder jaar. Voor de periode l maart 1977-1 maart 1978 staan weer de zelfde mensen kandidaat, die ook al zit ting hadden in de commissie die het af gelopen jaar functioneerde: B. P. Ber- loth (Nic. Beetslaan 176), M. N. Boer (Bloemendaalseweg 12), W. J. Moons (Kromme Esse 2b), mevrouw A. P. Noorlander-Janknegt (Zuidkade 224) en M. Zoeteweij (De Genestetlaan 13). De Woonruimtecommissie dient door Burgemeester en Wethouders geraadp leegd te worden, indien de huiseigenaar aan een kandidaat-huurder geen wo ning wenst te verhuren en tot vordering moet worden overgegaan. De kapitaalslasten van dit gebeuren worden 25 jaar lang geraamd op 18.000,- per jaar 6.000,- afschrij ving plus 12.000,- rente). Voor jaar lijks onderhoud of door de gemeente beschikbaar te stellen materialen is een bedrag nodig van f 2.200,-. de last van f 19.880,- jaarlijks. Een in vestering die ook nog niet wordt gesub sidieerd door het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. WADDINXVEEN Het is de gemeente niet gelukt tijdig het bestem mingsplan Landelijk gebied-Oost vast gesteld te krijgen. Tegen dit plan, dat in december ter inzage heeft gelegen, zijn 16 bezwaarschriften ingediend. De re gel is dat binnen drie maanden na afloop van de ter visie legging de gemeenteraad, een, beslissing moet nemen over dé’ vaststelling van het bes temmingsplan. WADDINXVEEN Om de .moeilijke financiële situatie waarin de sportclub Antilope verkeert te verlichten is de gemeenteraad bereid een handreiking daartoe te doen. De volgende week woensdagavond vergaderende gemeenteraad is gevraagd over 1976 een subsidie van 900,- te verlenen in verband met de navordering van het GEB in Gouda, voor 19/ een subsidie te verlenen van f 15,- per jeugdlid (omdat dat er 47 zijn gaat het om 705.-) en de voor dit jaar geraamde baanhuur van f 1 000,- kwijt te schelden, onder de voorwaarde dat een verdere contributieverhoging plaatsvindt en een sluitende begroting wordt verkregen. Uit de brief die Antlope al op 2 december 1976 aan Burgemeester en Wethouders had geschreven blijkt dat de tekorten voor 1976 worden geraamd op 2.460,- en voor 1977 op 2.475,-. Voor vorig jaar had dat te maken met een navordering van het GEB inzake het electriciteitsverbruik over de periode voor het zelfstandig worden van de sportclub en voor dit jaar vooral door de verhoging van de trainervergoedmgen. Voor 1976 en 1977 bedraagt de gemeentelijke subsidie dus in totaal f 2.605,-. WADDINXVEEN Naast de Zeeheldenbuurt krijgt Waddinxveen een tweede officieel woonerf en wel de nieuwste woonstraten Spireaweide en Dotterweide, die liggen aan de zuid- westzijde van de Weidezoom in Groenswaard 3. Deze straten worden zo aangelegd dat ze voldoen aan de ei sen om in aanmerking te komen voor het woonerf-bord, dat aangeeft dat in zo’n gebied voetgangers en spelende kinderen het er wat meer voor het zeg gen hebben, dan de automobilist die er slechts te gast is. Hij moet er dan ook stapvoets rijden. gemoet kan zien. Voor volgend jaar zal aan de hand van de ontplooide activi teiten bekeken worden of verdere sub sidiëring verantwoord is. BESTEMMING LEGAAT Dat er toch nog 500,- wordt gehaald uit het op 15 december 1976 aanvaarde legaat van de op 12 november 1976 overleden mevrouw Van Dommelen- Koolmees ten bedrage van 3.000,- iS nieuw/Eerst was het de bedoeling dit geld zo te verdelen: 1.000,- voor het piaatselijk Welfarewerk van het Rode Kruis, 1.000,- voor de Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening (WH) en ƒ1.000,- voor de Waddinxveense therapieclub De Gouwebloem. Zullen de eerste twee ’’giften” wel als zodanig worden gedaan, de laatste wordt gehal veerd om de Stichting Gemiva met de oprichting van een speel-o-theek te kunnen helpen. Dat De Gouwebloem uiteindelijk kan rekenen op 500,- heeft ongetwijfeld te maken met het feit dat de therapieclub van de onlangs geopende nieuwe AMRO-bank aan de Passage reeds met 1.250,- werd be dacht voor het belangrijke werk dat deze club voor zieken, gehandicapten en chronische patiënten jaar-in-jaar-uit doet De gemeenteraad komt er dus nu vol gende week woensdagavond aan te pas. Dan wordt de totale rekening van ƒ87.600,- gepresenteerd van het werk dat door Versluijs BV is gedaan. Omdat er al 16.600,- beschikbaar was ges teld gaat het om een aanvullend krediet achteraf van ƒ71.000,-. Wel is het zo dat de raadscommissies voor openbare werken en -bedrijven en voor de finan ciën zich met deze gang van zaken heb ben kunnen verenigen. De reconstruc tie van het woonwagencentrum aan de Onderweg betekent een vijf jaar dufen- WADDINXVEEN/BOSKOOP "Het leek wel of er een kernreactor tot stand moest komen”, zuchtte burgemeester Brouwer de Koning van Woubrugge (voorzitter) aan het eind van een nogal moeilijke vergadering van het waterlei dingbedrijf ”De Rijnstreek”, waarin het dagelijks bestuur een aanvullend krediet van 450.000,- beschikbaar stelde voor de bouw van een onthar- dingsinstallatie op het produktiebedrijf te Hazerswoude. De totale kosten zijn nu tot één miljoen zeshonderdduizend gulden gestegen. Dit komt voorna melijk doordat het gebouw voor de ap paratuur vierhonderdduizend gulden duurder zal gaan worden dan aanvank elijk was geraamd. Deze hogere kosten vloeien voort uit de constructie van het gebouw, waa rvoor men in eerste instantie staal dacht te kunnen gebruiken. De inspectie voor de volksgezondheid heeft echter de risico’s, verbonden aan een dergelijke constructie, aangetoond. Het werken met natronloog kan het staal aantasten. Ook de opslag van Toog’ zoutzuur en dergelijke moet in aparte ruimten gebeuren. Derhalve moet men overgaan op een betonconstructie en wel met comparti menten voor opslag en apparatuur. INFLATIE Verder speelt de inflatie mede een rol ten aanzien van de sterk gestegen kos ten. Met algemene wrevel, zoals de heer Brouwer de Koning, die de verga dering voorzat, opmerkte, werd het voorstel door de meerderheid tenslotte aangenomen. De twee tegenstemmers hadden vreseijk veel moeite met de controle op het bouwen, dat door het technisch bureau van de aannemer ge beurt. Betreurd werd, dat de bouw al was begonnen voor goedkeuring van het krediet was gegeven en dat het rijk- sinstituut voor drinkwater was uitge schakeld vanwege besparing van der tigduizend gulden. Directeur A. van der Kaay zette het hoe en waarom van de gang van zaken uiteen. "Het rijksinstituut werkt zeer langzaam. We moeten ons houden aan de eisen van de inspectie en het staal moet worden vervangen door beton. Met die nieuwe eisen zijn wij enerzijds niet gelukkig, maar anderzijds moeten de risco’s tot het minimum worden teruggebracht. Toch op het oude plan doorgaan zou tot gevolg hebben, dat zodra de installatie in werking wordt gesteld, deze weer gesloten zal wor den.” Verder zei de directeur dat er van opzet om het bestuur voor een voldongen feit te plaatsen geen sprake is. "Wij zijn het derde bedrijf in Neder land dat een onthardingsinstallatie bouwt en we hebben een paar jaar gele den al medegedeeld, toen we besloten om te ontharden, dat 1,1 miljoen niet voldoende zou zijn. CIJFERS De ervaring heeft geleerd dat het ge bouw waarin de onthardingsinstallatie wordt ondergebracht aan bepaalde ei sen moet voldoen. Voorzitter Brouwer de Koning: "We kunnen niet anders. Gebrek aan ervaring heeft ons in eerste instantie parten gespeeld. We hebben destijds de cijfers zo duidelijk en goed mogelijk weergegeven. We zitten hiet echt niet om u een rad voor de ogen te draaien”. Ondanks dit alles bleven enkelen want rouwig en onthielden hun toestem ming. De andere leden van het bestuur hadden wel wat aanmerkingen, maar wilden het project dat eind oktober be gin november zal worden opgeleverd niet stagneren. De verwachting is dat rond de jaarwisseling de installatie in bedrijf zal komen. Het ontharde water van hoogwaardige kwaliteit zal ruim ze ven cent per kubieke meter duurder worden. WADDINXVEEN Om de Wadde bij Peuleyen te kunnen doortrekken naar het Noordeinde gaat de gemeente 575 vierkante metér grond aankopen van mevrouw G. H. van Dort Kroon- Veendorp (Noordeinde 48). De volgen de week vergaderende gemeenteraad is gevraagd met deze 23.000,- (exclusief btw) vergende grondtransactie in te stemmen. De prijs is gebaseerd op de door de gemeente aan haar betaalde prijs per vierkante meter voor het on teigende perceelsgedeelte van 1300 vierkante meter, ter zake van welke on teigening de rechtbank in Rotterdam op 8 april 1976 uitspraak heeft gedaan. Tot onteigening had de gemeenteraad op 14 maart 1974 besloten om de Wad de naar het Noordeinde te kunnen doortrekken. Drie maanden later werd besloten een gedeelte van het ontei- geningsbesluit in te trekken, omdat dat gedeelte niet steunde op een keurd bestemmingsplan. g Q J 0 A REIS EN PASSAGEBURO'S Korte Tiendeweg 2-4. Passage 222 S (01820)-21922‘ 'X (01828)-4488‘ WADDINXVEEN Ook de huren van gemeentewoningen gaan 1 april met 7 procent omhoog. Het gaat om de panden Henegouwerweg 41 (mevrouw J. A. Venema-van Baren) 167,95 per maand, Henegouwerweg 42 (openbare werken) 1.794,- per jaar, Henegou werweg 43 (openbare werken) 4.094,- per jaar, Henegouwerweg 44 (P. T. Rooks) ƒ237,35 per maand, dewerkïng aan de°uitbreiding van de Kerkweg-Oost 228 (politiebureau) kleuterschool van de Stichting voor ƒ7.218,- per jaar en Noordeinde 55 Christelijk Nationaal Kleuteronderwijs C M. Verkade-Brenkman) aan de Peter Zuidlaan. Met het groter r'“ 1 worden van ’’Woelwater” komt dus een einde aan ’’Prinses Marijke”, hoe wel het overigens voorlopig nog niet zo zal zijn dat daarmee ook het houten ge bouwtje aan de Esdoornlaan met de grond gelijk zal worden gemaakt. Dat lag aanvankelijk wel in de bedoeling, maar er wordt door de gemeente tij delijk een andere bestemming voor ge vonden. WADDINXVEEN N.V. Industrie ën handelmaatschappij Koppen Lethem verhuist op 1 april van Haag- weg 168 in het Zuidhollandse Rijswijk naar Mercuriusweg 4 in Waddinxveen. Dit bedrijf, dat in 1955 in Den Haag werd opgericht, heeft zich gespeciali seerd in hydrauliek en elektronika en geeft aan 42 mensen werk. Wad dinxveen wordt de hoofdzetel voor de verkoop in de Benelux. Daarnaast be schikt het bedrijf, behalve over een aantal gespecialiseerde agenten/impor- teurs in diverrse andere landen, over ei gen verkoopkantoren in West- Duitsland en Zwitserland. De al gemene directie is in handen van de heer D. J. Koppen, de leiding van het kantoor Waddinxveen berust bij de heer L. Duivesteijn. Koppen Lethem is sinds 1968 mede- eigenaar van octrooien voor proportio nele stuurventielen met lastonafhank- elijke volumeregeling, waarmee nauw keurig snelheden van hydraulische ci linders en motoren kunnen worden geregeld. De produktie van deze ven tielen heeft plaats bij de Appingedam- mer Bronsmotorenfabriek, waarmee Koppen Lethem al bijna tien jaar is gelieerd. Licenties zijn verleend aan o.a. Hydraulic Products Ine. in de Verenigde Staten, Daikin in Japan en Talleres Diesel in Spanje. Koppen Lethem importeert daarnaast komplete hydraulische programma’s uit o.a. West-Duitsland, Frankrijk, de V.S. en Zwitserland. bedrijf opvallende prestaties geleverd. Ondanks de recessie in de wereldeco nomie heeft Koppen Lethem haar af- nemerskring weten uit te breiden. In concurrentie met bekende amerikaan- se, duitse en engelse fabrikanten werd recentelijk een miljoenen opdracht in de wacht gesleept. Het betreft hier de export van komplete servobesturingen voor een groot aantal kranen. Door de gestage groei werd uitbreiding noodza kelijk. Vandaar de verhuizing naar Waddinxveen. Deze bedragen zijn afgeleid van de aan de gemeenteraad verder gevraagde 150.000,- om het noordelijk deel van de voormalige vuilnisstortplaats aan de Middelburgseweg te kunnen inrich'ten tot volkstuincomplex. Met dit bedrag wordt geëgaliseerd 10.000,-), 3.500 m3 grond gekocht en verwerkt 77.000,-), btw betaald 15.660,-), de begeleiding van de gemeentelijke dienst openbare werken en -bedrijven bekostigd 4.340,-), toeganspaden, parkeerterrein, omheining, beplanting, water en electra en kosten gemeen schapshuis, uit te voeren door de volks tuinders zelf, mogelijk gemaakt 25.000,-) en rekening gehouden met aanvullende raming voor toegangspad, parkeerterrein en onvoorzien 18.000,-). WADDINXVEEN Voor de aan de veense volkstuinvereniging ”Ons Ge- Middelburgseweg te maken volkstui- noegen” een huurprijs van één gulden nen moeten de leden van de Waddinx- per vierkante meter betalen. De volks- -tuinders willen niet meer dan vijftig cent betalen en noemen het dubbele ’’onaanvaardbaar”. Ze hebben dit vori ge week donderdag aan het gemeente bestuur geschreven. Het college van Burgemeester en Wet houders blijft echter van oordeel - en weet zich daarin gesteund door de raadscommissies voor de financiën en voor openbare werken en -bedrijven - dat de huurprijs van één gulden niet alleen gehandhaafd dient te blijven, maar ook verantwoord is. De volgende week woensdagavond vergaderende gemeenteraad is dan ook voorgesteld met ”Ons Genoegen” een huurover eenkomst voor 25 jaar aan (e gaan van circa 5.000 vierkante meter grond voor één gulden per vierkante meter. Omdat de kavels 100 vierkante meter omvatten - en de volkstuinders dus 100,- per kavel kwijt zullen zijn - en omdat er vijftig van zulke tuintjes zullen komen rekent de gemeente op een jaarlijkse huuropbrengst van 5.000,-. o-theek kan worden vergeleken met boeken speelgoed wordt uitgeleend. De op te richten Stichting Speel-o- theek Gouda en Omstreken heeft, de jaarlijkse exploitatiekosten geraamd op 15.000,-, welke deels worden gedekt door lidmaatschapskosten. Daarom heeft de Stichting Gemiva een aantal gemeenten in de Goudse streek aange schreven om een bijdrage van 500,- tot 1.000,-. Waddinxveen komt over de brug met een eenmalige bijdrage van 500,-, maar wendt ook f 500,- aan uit het legaat van mevrouw C. van Dommelen-Koolmees, zodat de speel- o-theek uit ons dorp duizend gulden te- WADDINXVEEN De diverse bestemmingsplannen hebben vorig jaar bijna 30 mille (ƒ28.609,75) meer ge kost dan in de begroting was voorzien (ƒ75.000,-). De gemeenteraad is ge vraagd deze uitgavenpost voor de bes temmingsplan te verhogen. De kosten van het structuurplan zijn vorig jaar overigens 17.714,16 meegevallen. Dus die post kan in het gemeentelijk huishoudboekje van 1976 worden ver laagd. Voor dit jaar wordt verwacht dat 50.000,- nodig zal zijn voor de voort gang van onder handen zijnde bestem mingsplannen, waarvan de kosten niet ten laste van het grondbedrijf kunnen worden gebracht. De gemeenteraad is dan ook gevraagd deze halve ton be schikbaar te stellen. WADDINXVEEN De gemeente steekt meer geld in het woonwagencentrum aan de Onderweg, waarvoor de opknapbeurt al ruimschoots aan de gang is. Het gaat om f 71.000,- extra. Drie maanden geleden (15 december 1976) kwamen de gemeenteraadsleden al met 16.600,- over de brug. Dat ging niet een-twee-drie, omdat gemeend werd dat’het hier ging om het stoppen van in feite weggegooid geld in een later te sluiten centrum. Er zijn plannen om aan de Tuinbouwweg een nieuwe woonwagenstandplaats te maken, maar dat mod ruimtelijk allemaal nog geregeld worden. Om het centrum aan de Onderweg weer tijdelijk ’’bewoonbaar” te kunnen maken werdén eind februari de vijf woonwagens versleept naar het par keerterrein in het sportpark De Sniep. Direct werd toen begonnen met het ge deeltelijk dempen van de sloot, het aanbrengen van een duiker, het slopen en opnieuw maken van een afrastering, het scherven van de bestaande asfalt- laag, het op hoogte brengen van het terrein met ballastzand en lava, het aanbrengen van een laag asfalt van 10 centimeter over de ophoging en het plaatsen van een dubbel toiletgebouw met een septicktank. Gezien het spoe deisende karakter van deze zaak is tot 1! KOPPER LETHEM SUCCESSEN De technologische ontwikkeling maakte het wenselijk naast de hydrauli sche een elektronische afdeling op te richten. De afdeling elektronika, die nu zes jaar bestaat, heeft reeds een aantal Maar Burgemeester en Wethouders zitten met het probleem dat het onder zoek van de bezwaarschriften nog niet is afgerond, zodat de volgende week vergaderende gemeenteraad is voorgs- teld gebruik te maken van de wettelijk geregelde bevoegdheid de beslissing voor ten hoogste drie maanden uit te stellen, om te voorkomen dat de be scherming van het plan in voorberei ding vervalt. WADDINXVEEN De Stichting Gemiva, die zich in Zuid-Holland bezig houdt met zorg voor geestelijk gehandicapte kinderen en ouderen en daartoe in de provincie en aantal voorzieningen beheert, kan re kenen op een Waddinxveense bijdage van duizend gulden om in Gouda een voor de regio bedoelde speel-o-theek op poten te zetten. Een speel- o-theek kan worden vergeleken met een bibliotheek waar in plaats van belangrijke successen geboekt. Zo zijn in samenwerking met Werkspoor- Amsterdam twee windtunnels voor o.a. het testen van nieuwe vliegtuigmodel len gebouwd. Samen met een aantal Nederlandse ma chinefabrieken werd onlangs het ge heel geautomatiseerde transport en op slag van kazen in één der grootste kaas- pakhuizen van Europa verzorgd. Ook op het gebied van numeriek bestuurde boormachines, kraanbesturingen, vliegtrainers, verdeelautomaten, auto matische roerbesturingen e.d. heeft het WADDINXVEEN Nu bij de protestants-christelijke kleuterschool ’’Woelwater” aan de Peter Zuidlaan een derde speel-werklokaal is gebouwd blijkt er geld nodig te zijn voor aanvul lende inrichting. Afgerond is hiermee een bedrag van drieduizend gulden gemoeid. Met dit geld kunnen de ma terialen worden betaald die niet mee genomen kunnen worden uit de op te heffen kleuterschool ’’Prinses Marijke” aan de Esdoornlaan. Een aantal schoolspullen blijkt namelijk in de nieuwe behuizing niet meer bruikbaar en wordt dan ook aan de gemeente ter beschikking gesteld. Dat geldt niet voor de al door ’’Prinses Marijke” aan geschafte zandwatertafel, die volgens de gemeente best van de oude naar de nieuwe ruimte kan verhuizen. Het schoolbestuur is hiermee akkoord ge gaan. Zoals bekend verleende de gemeen teraad al op 27 augustus 1975 zijn me dewerking aan de uitbreiding van de kleuterschool van de Stichting voor KOPPÉrt £l£THEm

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 11