Waddinx veense Raad weer ervaringen met de Derde Wereld De Bonkeiaar Adjudant M. A. Ruissen in forumdiscussie met linkse hoofdinspecteur B. Kalma bijeen Prins Claus m MAANDAG25 APRIL OPENING TOMA-EXPOSIT!E voor Gereformeerde Bijbelstichting Molukse avond wordt in Waddinxveen heus verbroederingsfeest Dr. van Oeveren in Ontmoetings- kerk over de Verzoening Tijdens avond op 3 mei in De Bonkeiaar met toneelgroep De Nieuwe Komedie L. Stuurman Verboom (UdNBMj Makelaardij BV 01828-2309 julianastraat 6, waddinxveen na6 uur nm. 01828-2723 imtiiiimiiiiiHiiiiHiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiHiniiiHii iiiniiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ IIIIIIIIIIIIIIIIOIIIIIIIIN WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG >4^pML L?7? de Toma-week I Het thema van de in velerlei opzichten bijzondere avond in De Bon keiaar is de grote en kleine misdaad. Het draait om vragen als: Is iedereen voor de wet gelijk? Wordt er misbruik gemaakt van sociale voorzieningen? Hoe komt het dat economische en milieu-delicten moeilijker zijn aan te pakken dan bijvoorbeeld een W.W.-er. De Toneelgroep De Nieuwe Komedie verzorgt het eerste deel van de avond. Dat gebeurt in een toneelstuk met drie clowns, die onder het mom van dolle pret in feite ernstige en actuele zaken onder de loep nemen. Zoals bijvoorbeeld in het gedeelte ”De besjes van Flipje verschrompelen", waarbij het gaat over gevaarlijke mi lieuvervuiling. En het bedanken van Van Helvoirt als beroepswielrenner waarbij doping een belangrijke rol speelt. Zo worden, ogenschijnlijk lucht hartige, meer nare dingen aan de kaak gesteld. Tussen de toneelstukken zullen de clowns discussieëren met de bezoe kers over de inhöud van het spel. Het gaat allemaal over zaken waar alle burgers op de een of andere manier mee te maken kunnen krijgen. Zoals: Waarom is een inbraak wel een echte misdaad en een giflozing boven een rum zitting te nemen, dat na De Nieu we Komedie vragen beantwoordt of onderling in discussie gaat. De andere politiefunctionaris is de Rotterdamse hoofdinspecteur B. Kalma. Hij is lid van de PSP en kandidaat voor de Tweede-Kamer. Over sommige van zijn uitspraken is nogal veel te doen ge weest en is uitvoerig in de pers geschre ven. Een andere forumdeelnemer is A. Fonteyn van het NKV. Hij is intensief betrokken geweest bij de recente sta kingsacties. De voorzitster van het fo rum is het Waddinxveense lid van de PSP, Evelyn van Borselen. Niet alleen de forumleden maar ook de acteurs zullen actief aan de discussie deel nemen. Adjudant M. A. Ruissen. dinxveen, die wordt voorgezeten door wethouder A. H. van Gent (Progressie- ven). PROGRAMMA Het programma van ziet er als volgt uit: Vrijdag 22 april: Kraam op de weekmarkt van Wad dinxveen met informatie over het pro ject Torna in Boven-Volta en over ont wikkelingssamenwerking. Maandag 25 april: Opening van een tentoonstelling in De Bonkeiaar over ontwikkelingssamen werking door prins Claus. Dinsdag 26 april: Filmavond in De Bonkeiaar. Gedraaid worden een film over het project Torna en een film over .de Sahell. In de pauze worden inheemse hapjes geserveerd. WADDINXVEEN Op de donderdagavond 21 april om half acht door de Gereformeerde Bijbelstichting belegde avond in het kerkgebouw van de Christelijke Afgescheiden Gèmeen- te aan de Dorpstraat 5 zal spreken de heer L. Stuurman uit Vlaardingen. Deze avond wordt georganiseerd door het comité Waddinxveen van de Gere formeerde Bijbelstichting, waarvan se cretaris is de heer P. Rademaker. WADDINXVEEN In het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkeiaar zal op de avond van Koninginnedag, zaterdag 30 april, een Molukse avond worden gehouden. Een festijn dat is bedoeld om Nederlanders en landgenoten van Zuidmolukse afkomst beter met elkaar te laten omgaan dan in het afgelopen jaar wel eens het geval is geweest. Het verbroe deringsfeest is op touw gezet door de Stichting Jeugd- en Jongerencent rum Waddinxveen en de Stichting Hoa-Moa in Moordrecht. Tegen be taling van drie gulden zal men op de avond vah Koninginnedag in De Bonkeiaar kunnen zien optreden de Hoa-Moa Singers en de dansgroe pen Sau-Reka2 én Tjaka-Lélé. Na dit programma is er bal na Uiteraard wordt er in het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkeiaar ook de nodige voorlichting gegeven over wat de Zuidmolukkers m ons land beweegt. Het Nederlandse spreekwoord zegt al dat onbekend onbemind maakr en wellicht waren de moeilijkheden in het verleden te voorkomen geweest als er wat meer begrip was geweest voor deze bevolkingsg roep’. Het verbroederingsfeest kan dan ook gezien worden als een stap in de goede richting. De organisatoren, die op een volgende week maan dagavond 18 april te houden persconferentie nadere informaties zullen verstrekken over dit voor Waddinxveen opmerkelijke gebeuren, hopen vanuit de Waddinxveense bevolking op een grote belangstelling en me dewerking. WADDINXVEEN In Waddinxveen spant de Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen, die wordt voorgezeten door wethouder A. H. van Gent (Progressieven), zich in om door middel van financiële steun aan een landbouwproject in het Afrikaanse Boven-, Volta de Waddinxveners ook wat nauwer te betrekken bij de ontwik kelingssamenwerking. Het bezoek dat prins Claus gaat brengen in het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkeiaar aan een tentoonstelling over het Toma-project plaatst deze band met de Derde Wereld extra in de aandacht. Welke de ervaringen van de Kerngroep zijn vernemen we van het (schrijvend) lid L. J. Bloem, die daarover de pen ook hanteerde in Prins Claus. WADDINXVEEN Dinsdag 19 april om acht uur spreekt in de hal van de Ontmoetingskerk aan de Groens- voorde de Rijnburgse predikant dr. B. van Oeveren over "De ene weg der ver zoening”. Dr. van Oeveren is een zeer boeiend spreker en het onderwerp kan stellig zeer actueel worden genoemd. De verzoening is immers de laatste tijd vooral in de Gereformeerde Kerken punt van uitvoerige discussie geweest en is dat nog. Hoewel deze avond is georganiseerd door de afdeling Zuid-Holland-Noord van de Gereformeerde Mannenbond en de Gereformeerde Mannenvereni ging van Waddinxveen als gastheer opt reedt, zijn dergelijke bijeenkomsten geen ledenvergaderingen, maar voor iedereen toegankelijk. En daarbij blijft de vrijheid niet beperkt tot de mannen (voor wie dat misschien mocht den ken), maar ook dames zijn van harte uitgenodigd. De discussies rondom de verzoening maken op velen in de kerken de indruk van een echte theologische discussie. Dr. Van Oeveren zal er stellig in slagen dit vraagstuk, op de hen eigen wijze helder en doorzichtig te maken. Wie er dus op begrijpelijke wijze meer van wil weten, kan op deze avond terecht. Na de inleiding van dr. Van Oeveren, zal er ruimschoots gelegenheid zijn tot ge dachtenwisseling met hem. WADDINXVEEN Adjudant M. A. Ruissen van de rijkspolitie in Waddinxveen en de ’’linkse politieman" B. Kalma, hoofdinspecteur van de kinder- en zedenpolitie in Rotterdam en onder meer bekend als schrijver van adhesietelegrammen aan de abortuskliniek Bloemen- hove in Heemstede en als PSP-actievoerder, gaan met elkaar discussië ren. Zij doen dat met vakbondsman A. Fonteyn, bestuurslid van het NKV in Eindhoven, op dinsdagavond 3 mei om kwart voor negen in het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkeiaar. Aan deze door de PSP geor ganiseerde avond doet ook de toneelgroep DE Nieuwe Komedie mee. woonwijk niet? Over dit soort zaken moet gepraat kunnen worden, vinden de Waddixveense PSP-ers. FORUM Reden om de chef van de Wad dinxveense rijkspolitiegroep, adjudant M. A. Ruissen te vragen om in het fo- WADDINXVEEN DE ge meenteraad van Waddinxveen komt volgende week woensdag avond 20 april om half acht weer in vergadering bijeen voor de af handeling van deze agenda: 1. Mededelingen en ingeko men stukken. 2. Voorstel tot nadere vaststel ling vergoeding leden stem bureaus. 3. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van bestemmings plannen. 4. Voorstel inzake de aanleg van een centrale verwarming in 3 woningwetwoningen. vesting. De Sav. Lohman- 5. Voorstel inzake het verlenen van een krediet voor het op stellen van een voor-ontwerp inzake reconstructie van de Brugweg. 6. Voorstel inzake krediet aan leg parkeerstrook aan de Snjepweg. 7. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor renovatie van het gymnastiek lokaal bij de Jan Ligthart- school. 8. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een voorberei- dingskrediet voor plannen betreffende definitieve huis vesting DE Sav. Lohman- school en Bethelschool met bijbehorende kleuterscholen. 9. Voorstel inzake het verlenen van een garantie t.b.v. con cert door Rijnlandse Orkest vereniging. 10. Voorstel tot kwijtschelding van renteloze geldleningen aan de muziekverenigingen. 11Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor herstelwerkzaamheden aan de woning Jan Dorrekenska- de West 10. 12. Voorstel tot het beschik- baarstejlen van een krediet voor de overname van het ge bouwtje van de kleuterschool "Prinses Marijke”. 13. Voorstellen inzake sanerings plan Eminentfabrieken/Zuid- kade 1 en Dorpstraat. 14. Voorstel tot het vestigen van een erfdienstbaarheid op een perceel grond nabij het Dis telveld. 15. Voorstel inzake aanbieding gemeenterekening 1973. 16. Voorstel tot het voteren van een aanvullend krediet van 5.628,45 wegens verho ging van de bijdrage over 1975 van het Intergemeente- lijk Automatiseringscentrum Midden-Nederland. 17. Begrotingswijzigingen. 18. Rondvraag. ten. We hadden een zaaltje van het Gereformeerd Verenigingsgebouw ge huurd en dit voorzien van platen en fo to's over het project in Torna, Boven- Volta. Het programma voor die avond bestond in hoofdzaak uit een film over het project met een toelichting van Ad Brugman, Saheldeskundige bij de No- vib. Daarna zouden we onze plannen bekend maken. Met de film ging het mis. De projector konden we niet op gang krijgen. Snel bemachtigde iemand een andere projector. Deze deed, het wel maar begon weldra akelig te rikke tikken. Ad Brugman maakte echterveel goed door op rustige en bekwame wijze de problematiek van de Sahellanden naar voren te brengen. Onze werkgroe pen weden uitgebreid. MARKTKRAAM In maart werd ook besloten twee keer een stand op de weekmarkt van Waddinxveen in te richten. Met informatiemateriaal over ontwik kelingssamenwerking en in het bijzon der over het project Torna. Daarbij zou een iedere geïnteresseerde een brief worden uitgereikt met informatie over Torna. Door middel van een invuls- trook kon men zich opgeven als belangstellende voor onze activiteiten. Eind april stonden we voor de eerste keer op de markt. Niemand van de Kerngroep had zoiets eerder gedaan. Een ervaring op zich. Van geld inza melen of verkoop van informatiema teriaal is weinig terecht gekomen. Het weer speelde ons trouwens parten. Er woei een koude, harde wind waardoor er relatief weinig mensen op de markt waren. We waren echter niet ontevre den omdat we toch nog een flink aan tal mensen van informatie hadden voorzien. De tweede marktdag, begin mei, ging het heel wat beter. Het was prachtig weer en voor de stand stonden voortdurend belangstellenden. Onze ervaringen met een marktkraam waren zodanig dat we in 1977 weer een paar keer een stand zullen inrichten. Medio mei organiseerden we een twee de voorlichtingsavond. Voor de pauze een diaserie over het project Toma van Mieneke van der Lans, die zelf ruim twee jaar als vrijwilligster aan het pro ject heeft gewerkt. Na de pauze een le zing van dr. Jan Broekhuyse over zijn ervaringen als wetenschappelijk be geleider van het project. Óndanks de prachtige diaserie en het zeer boeiende betoog van Jan Broekhuyse was de belangstelling voor die avond mini maal. Sommige leden van de Kerng roep slaakten zelfs de verzuchting om er maar mee op te houden. Ontwik kelingssamenwerking is echter een pro ces van lange adem. Evenzeer het be- wust(er) willen maken van de Wad dinxveense bevolking van deze zaken. FINANCIËLE ACTIE Onze aandacht richtte zich daarna op een actie die tot doel had geld in te za melen voor het project Torna. Midden juni zou in Waddinxveen een huis aan huis collecte voor Torna worden ge houden. In de pers werd hieraan ruim schoots aandacht besteed. Een prob leem was het om ruim 100 collectanten bij elkaar te krijgen. Dat is ons toch gelukt. Het resultaat was dat we in de week van 14 tot 18 juni ruim 10.000,- bijeen kregen. GOEDKEURING RAADSBESLUITEN Intussen had de gemeenteraad van Waddinxveen besloten óók op de beg roting van 1976 ƒ35.000.- uit te trek ken voor ontwikkelingssamenwerking. Zowel voor dit bedrag als voor het geld uit de begroting 1975 moest echter nog goedkeuring worden gekregen van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland. Geruchten deden de ronde dat G.S. zich afwijzend zou opstellen. Tot onze grote opluchting deelden Burgemees ter en Wethouders van Waddinxveen ons begin augustus mee dat Gedepu teerde Staten toch de besluiten hadden goedgekeurd. Niet alleen het beschik baar stellen van geld maar ook op an dere terreinen verlenen B. en W. de Kerngroep de nodige medewerking. Deze loyale steun is mede een stimu lans voor de kerngroep om door te gaan met ontwikkelingssamenwerking. EEN JAAR ERVARING Met het overhandigen van ƒ75.000,- aan projectleider Barry Wessels werd één jaar activiteiten afgesloten. De Kerngroep is niet ontevreden over de resultaten. Zij beseft echter dat bewust wording van de Waddinxveense bevol king over de problemen van de derde wereld een zaak van lange termijn is en zeker niet gemakkelijk zal zijn. De er varingen van het afgelopen jaar zijn echter zodanig geweest dat de Kerng roep voor dit seizoen een vrij ambitieus programma heeft gemaakt om nog be ter de Waddinxveense bevolking begrip te doen krijgen van de nood van onze medemens, waar ook ter wereld." L.J. BLOEM Kerngroep Ontwikkelings samenwerking Waddinxveen. "Onze Wereld", een krant over ontwikkelingssamenwerking die wordt uitgegeven door de Nederlandse Organisatie voor Internationale Ont wikkelingssamenwerking (NOVIB). "Met het beschikbaar stellen van 35.000,- door de gemeenteraad .van Waddinxveen is in feite de ontwikke lingssamenwerking in onze gemeente be gonnen. Op 9 april 1975 besloot de raad dit bedrag uit te trekken voor een pro ject in Kameroen. Daarbij werd tevens een pleidooi gehouden voor het bewust maken van de Waddinxveense bevol king van de nood in de derde wereld. Voorlichting geven en informatie vers trekken om de ander bewust te maken van de ontwikkelingsproblematiek is ook een van de belangrijkste uitgangs punten voor de Kerngroep Ontwik kelingssamenwerking te Waddinxveen. Deze kerngroep is ruim een halfjaar na het besluit van de gemeenteraad op gericht. Een kerngroep die eigenlijk uit vogels van diverse pluimages bestaat, wel allen mensen van goede wil, maar de meesten hadden weinig ervaring met ontwikkelingssamenwerking. De eerste vergaderingen van de Kerng roep verliepen uiteraard wat stroef. We waren met z’n dertienen en de meesten kenden elkaar niet of nauwelijks. Al gauw kwamen we tot de ontdekking dat er een secretariaat moest komen. Emka Krösschell - ex-vrijwilligster uit Ka meroen - nam uiteindelijk deze taak op zich. Ook werd sterk de behoefte ge voeld om taak en doelstelling van onze kerngroep op papier te zetten. Die kwa men er in de vorm van een nota, waarin twee zaken centraal stonden: de taak de Waddinxveense bevolking be wuster) te maken van ontwikkelingssa menwerking en het streven om daad werkelijk ontwikkelingshulp te geven. Het eerste punt is een zaak van lange termijn. Het tweede meer van korte termijn. PROJECT NOODZAKELIJK Om ons streven te verwezenlijken gin gen onze gedachten uit naar een pro ject in een van de ontwikkelingslanden. Hoe kom je echter aan een project en hoe kom je aan een project dat aansluit bij de doelstelling van je groep? Daartoe werd de Novib inge schakeld. Zowel medewerker Ton van Schijndel als veldwerker Frans Veen hof werdén uitgenodigd om eens te ko men praten. Frans en Ton maakten ons wat wegwijs in projecten in de derde wereld. We gilden echter op vrij korte termijn een project "adopteren" en vroegen naar de mogelijkheden gezien onze doelstelling. Daartoe kregen we op de volgende vergadering vijf projec ten voorgeschoteld waaruit de meest geschikte zou worden gekozen. Ten slotte ging de discussie over een project in-Tanzania en het project Torna in Boven-Volta. Met de kleinste meerder heid werd uiteindelijk Boven-Volta ge kozen. We konden aan de slag gaan. WERKGROEPEN Inmiddels waren we overgegaan tot het vormen van werkgroepen. Deze werkg roepen namen ieder een deeltaak van onze doelstelling op zich. Zo is er bij voorbeeld een werkgroep voortgang project, een werkgroep pers en publici teit, algemene acties, een werkgroep scholen en verenigingen, geldinza meling en voor de leden van de kerng roep zelf een werkgroep studie. Ons streven is echter om de bevolking van Waddinxveen te bereiken. Daartoe werd onder andere in maart vorig jaar een voorlichtingsbijeenkomst georgani seerd. Daaraan voorafgaand had de werkgroep pers en publiciteit reeds een aantal artikelen en berichten in de lo kale pers laten publiceren. Met name het Weekblad voor Waddinxveen heeft zich daarbij zeer positief opgesteld. Zonder de loyale medewerking van dit weekblad zouden we heel wat meer moeite hebben gehad de bevolking te informeren over ontwikkelingssamen werking. EERSTE VOORLICHTINGSAVOND Enigszins gespannen traden we in maart 1976 voor de eerste keer naar bui- koop-verkoop-huur verhuur-taxatie-hypotheek rffc. of 01821-2268 Woensdag 27 aril: Kindermiddag in De Bonkeiaar met films, spelletjes enz. op het gebied van ontwikkelingssamenwerking. Donderdag 28 april: Muziekavond. Specialité de la Bon keiaar: Afrikaanse volksmuziek. Vrijdag 29 april: Kraam op de weekmarkt van Wad dinxveen met informatie over ontwik kelingssamenwerking en in het bijzon der over het project Torna in Boven- Volta. Zaterdag 30 april: Openbare verkoping bij het winkel centrum De Passage van originele pro- dukten uit Boven-Volta zoals doeken, gebruiksvoorwerpen enz. onder bege leiding van de band die Zuidameri- kaanse muziek speelt. FINANCIËLE ACTIE In de week van 2-6 mei zal er weer een financiële actie worden gehouden ten bate van het project Torna in Boven- Volta. Meer informatie over de Toma- week in de krant van volgende week. WADDINXVEEN Prins Claus komt maandagmiddag 25 april een uurtje naar Waddinxveen om in het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkeiaar een tentoonstelling te openen van door scholieren gemaakte werkstuk- [ken over ontwikkelingssamenwerking met het Afrikaanse Boven-Volta. Hij doet dat op de eerste dag van de door de Kerngroep Ontwikkelings samenwerking Waddinxveen te houden Toma-week. In de week van maandag 25 tot en met zaterdag 30 april zijn er een groot aan tal activiteiten georganiseerd die te ma ken hebben met het door Waddinxveen financieel gesteunde landbouwproject in het zeer arme Sahel-land in Afrika, waarmee onze gemeente al een poosje contact heeft. De Toma-week is be doeld om de bevolking te informeren over de ontwikkelingsproblematiek in het algemeen en het project Torna in hoven-Volta in het bijzonder. Prins Claus zal die maandagmiddag 25 lapril tussen vier en vijf uur in Wad dinxveen zijn. Zijn bezoek zal een in formeel karakter dragen. Er zijn geen (toespraken. Uiteraard zal Zijne Ko- Ininklijke Hoogheid worden ontvangen Idoor burgemeester mr. A. G. Smallen- Ibroek en leden van de Kerngroep [Ontwikkelingssamenwerking Wad- v

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 3