Antwoord aan de heer P. Glasbeek EB vernieuwd en herzien Lezers schrijven Forse glasschade Mgr. Bekkersschool Vijftien bedrijven willen ÏTjïi naar terrein aan Bredeweg Zwevend naar de dood” Boek waaraan Waddinxvener A. L. J. van Vliet meewerkte 99 Druk bezochte bingo-dansant De Gouweslobbers Resultaten tbc-onderzoek Uitslag van Jeugdprijsvraag ’’Ontdek de Natuur” *1 Verboom |üdNB«j Makelaardij BV 01828-2309 julianastraat 6, waddinxveen na 6 uur nm. 01828-2723 of01821-2268 Schoolbestuur beloont tip die naar de daders leidt Gemeente liet ’’plaatselijke” behoefte peilen I *1 I KOOP RECHTSTREEKS UW1 r ORGEL OF PIANO f p IN BODEGRAVEN Centrum van fabrikage import en verkoop I Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. 1 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH STREEKPLAN WEEKBLAD VOOR WADD1NXVEEN DONDERDAG 26M EU 977 zig waren. De kreet WADDINXVEEN/APELDOORN Op vrijdag 3 juni zal de officiële 1! 63 Willem de llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ekt. ast; een woont. Dit hangt waarschijnlijk samen met het hoge aandeel bedrijven die ge kenmerkt worden door veel mobiele arbeidsplaatsen. Van de ondervraagde bedrijven vallen er 5 in de bouwnijver- handel annex transport (455 werk nemers) en een streekvervoersbedrijf (250 man). De mobiele functies nader bekeken blijkt dat 32 procent van de werkadres heeft. De meeste scholen zijn vanwege de te hoge premiebetalingen niet verzekerd tegen glasschade. Dat betekent dat belastinggelden moet worden ’’bes teed” aan het herstel van deze schade. Eventueel kunt u zich laten informeren bij de secretaris van het schoolbestuur de heer F. N. Hart, Mozartlaan 16 en het hoofd van de school de heer A. v.d. Hondel, tel. 3936/4226. Gelet op de aard van economische acti viteit en ligging binnen de gemeente nemen 4 van de ondervraagde bedrij ven een bijzondere positie in ten op zichte van de overige vestigingen. Het zijn de aan de Bredeweg en nabij de veiling gelegen import- en exportbed rijven van land- en tuinbouwproduk- ten. Qua ligging onderscheiden deze vier bedrijven zich van de overige, doordat de eerste buiten de bebouwde kom zijn gesitueerd, terwijl de resteren de bedrijven binnen de bebouwde kom zijn gelegen. *1 ti ti tl tl i tl tl 1 tl 1 1 stellen met groepscommandant M. A. Ruissen van de Rijkspolitie te Wad dinxveen. Het bestuur van de stichting voor kat holiek onderwijs St. Victor vindt dit zo ongehoord, dat zij aan degene die de meest waardevolle tip kan geven die kan leiden tot aanhouding van de van dalen een beloning ter beschikking stelt. stellen. Nauwelijks was hij vertrokken of hij liep recht op een gecamoufleerde opstelling van een Duits machinege weer af en werd onmiddellijk gedood. Als eerste Nederlander na de bevrij- ding is hij posthuum begiftigd met het ridderkruis 4e klasse der Militaire Wil lemsorde. ’’Zeer veel moed en beleid getoond,” staat in het Konklijk Besluit van 27 juli 1945. NOG MEER In het boek van Peelen en Van Vliet worden overigens alle namen genoemd van de mensen, die op de een of andere wijze voor hun inzet bij Arnhem zijn onderscheiden door de Nederlandse re gering. Bij de presentatie van Een brug te ver in 1974 zei Cornelius Ryan: ’’Mijn boek is hopelijk niet het laatste woord over de slag om Arnhem. Er valt nog veel meer te vertellen.” Peelen en Van Vliet zeggen nu: ’’Arn hem is inderdaad nog niet doodge schreven. Met name de rol van het Ne derlands verzet bij de slag om Arnhem zou historisch eens goed moeten wor den uitgezocht. Hierover is veel te wei nig bekend.” TEL. 01726-12541 KERKSTRAAT 2-28 betalmgsspreiding inruilen franco levering landelijke service-dienst enzovoort er geen tijd voor of zouden later nog wel eens reageren, hetgeen niet gebeur de. ’’Duidelijk is dat deze 10 bedrijven geen belangstelling hebben voor nieuw bedrijfsterrein in Waddinxveen”, con cludeert het Economisch- Technologisch Instituut voor Zuid- Holland. WADDINXVEEN Voor de 7e keer in successie heeft de Rabobank in Ne- derland samen met haar zusterorgani- satie in België, West-Duitsland, Frank- rijk, Italië, Oostenrijk en Zwitserland een Internationale Jeugdprijsvraag georganiseerd. Zelfs in Japan is, dit jaar I voor de eerste keer, een dergelijk I evenement gerealiseerd. Het thema I van deze prijsvraag was: ’’Ontdek de Natuur” en omvatte naast het oplossen van een natuurpuzzel een opdracht oni I iets te tekenen, boetseren, bouwen of schilderen over de natuur. I Voor twee leeftijdsgroepen van kin- deren, 6 tot en met 12 jaar en 13 tot en met I8 jaar, waren 300 prijzen per I groep te winnen, waarbij 4 hoofdprij- I zent.w.: twee 14-daagse vliegreizen naar Ca nada en twee 7-daagse reizen met de ouders naarOostenrijk. Verder waren er prijzen in de vorm van een ’’natuurweek” in West-Duitsland, een dag bij een dierentuin in Nederland i en aquaria, fototoestellen, microsco- I pen, verrekijkers etc. De nationale jury werd gevormd door: Tanja Koen, NCRV T.V.-presentatrice, o.a. van het programma ”Van Nature”, Jean Dulieu, schrijver, tekenaar en ver teller van Paulus de Boskabouter en Han Rensenbrink, educatief medewer ker van Artis. De twee hoofdprijswinnaars van de Ca nadese reis zijn: Jan-Hein Franken te Capelle aan den IJssel en Saskia van Voorn te IJde en van de reis naar Oos- tenrijk: Arrianne Sasbrink te Nijverdal en Beatrice Peter te Monnikendam. Een tweetal door de jury aangewezen I winnaars zal Nederland vertegenwoor- i digen bij de Europese slotmanifestatie in Zwitserland op 3 juni a.s. In totaal 72.845 kinderen in Nederland hebben aan de prijsvraag deelgenomen. verschijning plaatsvinden van de geheel vernieuwde en herziene uitgave ’’Zwevend naar de dood, Arnhem 1944”, welk boek vorig jaar septem ber voor de eerste maal verscheen van de hand van de Waddinxveense majoor A. L. J. van Vliet en de adjudant-onderofficier Th. Peelen uit Renkum. De presentatie van het ditmaal door Van Holkema Waren dorf (Unieboek BV) in Bussum uitgegeven boek zal worden gehouden in de Koning Willem III-kazerne in Apeldoorn. Bij deze gelegenheid zul len de auteurs aan een vertegenwoordiger van de Commonwealth War Graves Commission in Nederland de opbrengst van de eerste druk, die een oplage haalde van 4600 stuks, aanbieden. Na de verschijning van de eerste druk van het boek, dat toen in eigen beheer werkt gedrukt en uitgegeven bij druk kerij Ter Hoeven Bv in Velp, kregen de twee schrijvers nog meer feiten- en fo tomateriaal in handen, waardoor de tweede druk aanmerkelijk uitgebreid kon worden. Het boek verschijnt nu te vens in een volledig gewijzigde vorm en opmaak in een oplage van 10.000 exemplaren. MEEST BESCHREVEN SLAG "Zwevend naar de dood, Arnhem 1944” beschrijft de meest gekritiseerde en de meest beschreven slag bij Arn hem. Van de twee schrijvers van het boek bekeek Th. Peelen de gebeur tenissen uit Menselijk oogpunt. Als WADDINXVEEN Voor de negende keer vond in de periode van 23 novem ber t/m 9 december in Waddinxveen het bevolkngsonderzoek op longtuber- culose plaats. Door spreiding van de opkomstplaatsen werd het onderzoek op drie punten in de gemeente gehou den, te weten: het Groene Kruisge bouw, de Bethelkerk en het Anne Frankcentrum. Het onderzoek strekte zich dit jaar uit tot de bevolking van 30 jaar en ouder (het vorig onderzoek drie jaar geleden 20 jaar en ouder). De reden hiervan is dat hetaantal geconstateerde gevallen van actieve longtuberculose in het ka der van dit onderzoek bij personen jon ger dan 30 jaar uiterst gering is. Wel konden jongeren (tussen de 15 en 30 jaar) na aanmelding deelnemen aan dit onderzoek. Van deze mogelijkheid heb ben 247 personen gebruik gemaakt. Opgeroepen werden 9080 personen van 30 jaar en ouder. Hiervan namen er 5046 personen (55%) aan het onder zoek deel. Opkomstpercentage in 1973 was 62%. De reden van een iets gerin gere opkomstpercentage is volgens de gemeente dat steeds meer bedrijven over gaan tot dit soort onderzoeken. On danks het hoge tempo waarin werd op geroepen, ’s ochtends en ’s middags 40 per kwartier, ’s avonds 60 per kwartier, verliep het onderzoek zeer vlot, zodat praktisch geen wachttijden ontstonden. Voor het onderzoek waren nodig: 5 ochtenden, 7 middagen en 10 avonden. Voor de avonduren waren opgeroepen de mannelijke en ongehuwde vrou welijke in wezen tot 65 jaar. WADDINXVEEN Zaterdag hield de Waddinxveense carnavalsvereniging De Gouweslobbers in café-restaurant De Unie aan de Kerkweg-Oost de laat ste bingo-dansant voor de vakantie. Dat de belangstelling en interesse voor deze vereniging steeds meer gaat toenemen, is wel gebleken. Nog nooit is de opkomst zo groot geweest. Ontspan nen en zeer enthousiast deed iedereen mee. Tussen de bingo’s door werden de spieren los gewerkt op de dansvloer. Wanneer je dit gezellig tafereel zater- dagvond zo zag schiet het doel van deze vereniging midden in de roos nl.: vrien den die onder elkaar buitenshuis diver se malen per jaar een zeer gezellige avond houden en dan de zorgen eens vergeten om met elkaar spontaan te la chen. WOONPLAATS PERSONEEL De 43 bezochte bedrijven bieden werk aan ongeveer 1950 mensen. Dit bete kent een gemiddeld aantal van 45 wer kers per vestiging. De helft (21) van de benaderde bedrijven betreft industriële vestigingen. Van deze 21 bedrijven be horen 8 tot de hout- en meubelindus trie. In de categorie groothandel vallen 10 bedrijven (25 procent), inclusief de veiling en de daarbij gelegen im- en exportbedrijven met meer dan 10 men sen personeel is bijzonder groot, na melijk 86 procent. Bijna de helft van de 1950 werknemers van de 43 bezochte bedrijven werkt in de industrie (890 man of 46 procent van het totaal). Dat de electrotechnische industrie daarbij een vooraanstaande plaats inneemt komt voor rekening van de Waddinxveense vestiging van NIjLF Kabel BV. Iets minder dan een kwart is werkzaam in de groothandel (23,4 pro cent). Deze hoge score wordt in sterke mate bepaald door een groot im- en exportbedrijf van land- en tuinbouw- produkten dat werk biedt aan ruim 150 man. Dit komt neer op 8 procent van de totale werkgelegenheid van de bij het ETI-onderzoek betrokken vestigin gen. Opgemerkt zij dat circa tweederde van deze 150 man geen vast werkadres heeft (chauffeurs e.d.). Het grote aantal werknemers in het wegvervoer komt voornamelijk voor rekening van NV Verenigd Streekvervoer Westneder- land met circa 250 man. Ook bij deze vestiging geldt dat ruim 60 procent van de arbeidsplaatsen mobiel is (chauf feurs). Aan de bedrijven is ook gevraagd waar het personeel zoal woont. Bijna de helft jongen heeft hij de slag om Arnhem van (47,1 procent) woont in Waddinxveen. --J- Circa 13 procent reist dagelijks op en eer uit Gouda en 6,8 procent uit Bos koop. Opmerkelijk is verder dat 18 pro cent van de werkzame personen op de reeds berekende ruimtebehoefte kan worden toegevoegd”. Mede gezien de in het streekplan geschetste tuin- bouwontwikkelingen en de hierbij bet rokken handelsbedrijven is het natuur lijk noodzakelijk de behoefte aan bed rijfsterrein in Waddinxveen te herzien. Het ETI: ”Het ligt bovendien mede in de rede de bedrijfsterreinen in Wad dinxveen te bezien in relatie tot die in Gouda, dan tot die in Moerkapelle en Boskoop. De indruk wordt overigens gewekt, dat de voor Gouda gedachte uitbreiding van bedrijfsterreinen op voorzichtige wijze is berekend. Voorzo ver hier gevreesd wordt voor een teveel aan geprojecteerde bedrijfsterrein en voor de daaruit voortvloeiende concur rentie tussen Gouda en Waddinxveen kan een geïntegreerd uitgiftebeleid door middel van een gemeenschapp- lijke regeling wellicht een oplossing bieden. Alsdan wordt ook de mogelijk heid geschapen terreinen van zeer ui teenlopende behoeften aah te bieden.” WADDINXVEEN Afgelopen weekeinde is er (voor de hoeveelste keer?) weer schade toegebracht aan één van de basisscholen in Wad dinxveen. Dit keer is het de beurt ge weest aan de rooms-katholieke Mgr. Bekkersschool aan de Peter Zuidlaan. Alle klaslokalen aan het Jan van Bij- nenpad hebben flinke glasschade op gelopen. Er zijn tien grote spiegelruiten van speciale dikte door rtiiddel van in het Weekblad voor Waddinxveen (18/5) op enkele zinnen, door de heer B. J. Woudenberg, hoofdredacteur, overgenomen i J mijn hand, verschenen in Prikbord, het huisorgaan van PvdA-Waddinxveen. Dit artikeltje was geschreven n.a.v. een verkiezingsbijeenkomst op 1 april van de VVD-Boskoop waar de heer H. Wie gel sprak en discussieerde. Een riskante reactie van de heer Glas beek, omdat hij geen kennis had geno men van het gehele Prikbord-artikel. meerd over mijn (deels geuite) bezwa- diserende aanwezigen èn voor de voor ren tegen de onderwijspolitiek van de VVD in de Staten Generaal gevoerd. Dat ik de Boskoopse happening als een liberaal familiefeestje typeerde (de heer G. verwijt mij dit), is daarom juist gelijk paar voren te brengen dat: le. omdat, blijkens de reacties in de zaal overwegend VVD-georiënteerden (waaronder ik gemakshalve ook de A. I. J. van Vliet. (commando-officier), Waard (commanda-sergeant), Arie Ita- liaander (commando-korporaal) en de commando’s Martien van Barneveld, Adriaan Beekmeijer, Herman Gobetz, Hubert Gubbels, Chris Helleman, Au gust Bakhuys Roozeboom en Jef van der Meer. De commando-sergeant Klaas Luit- wieler en commando Herman de Leeuw waren wel ingedeeld bij de troe pen voor Arnhem, maar zij bereikten Arnhem niet. De meesten van hen zijn nog in leven. Peelen en Van Vliet laten ze uitgebreid aan het woord in hun boek. Een afzonderlijk hoofdstuk wijden ze aan Jacob Groenewoud, met verzets strijder Samuel Swarts de enige Neder lander die op de Airborne begraafp laats in Oosterbeek begraven ligt. GESNEUVELD Op de dag na de luchtlanding (17 sep tember 1944) sneuvelde Groenewoud, een voor militaire dienst afgekeurde Amsterdamse jongen, 27 jaar oud, bij de Rijnbrug van Arnhem. Bij een op mars met de Britse parachutisten van Wolfheze naar Arnhem drong hij door in een Duits hoofdkwartier, waar hij enkele belangrijke stukken in beslag nam, o.a. het vernielingsplan van de ha vens van Rotterdam en Amsterdam. Na aankomst bij de brug bleek dat hij met enkele Britse groepen van de hoofdmacht was afgesneden. Vrijwillig stelde hij zich ter beschikking om te proberen door de sterke linie te breken ten einde het verbroken contact te her- Zoals gezegd wordt het aan' de Bredeweg te maken bedrijfsterrein al genoemd in het ontwerp-structuurplan van Waddinxveen. Dat gebeurde om op die manier een bijdrage te kunnen leveren tot een regionale werkgelegen heidsontwikkeling. Intussen is ver schenen het voorontwerp-streekplan Zuid-Holland Oost, waarin voor het rayon Waddinxveen (Waddinxveen, Boskoop en Moerkapelle) tot 1990 een bedrijfsterrein behoefte van 5 hectare wordt genoemd. En dan niet aan de Bredeweg, maar ten zuiden van het te graven zoetwaterkanaal Waddinxveen- Voorburg, welke gebied wordt beg rensd door de spoorlijn Gouda- Waddinxveen en de Kanaaldijk. Op die manier wordt natuurlijk onvol- koop-verkoop-huur verhuur-taxatie-hypotheek stenen of een windbuks zodanig be schadigd, zodat al deze ruiten (per stuk f 300,-) vernield moesten worden. Te vens is er een groene onderruit 350,- aan gruizels geslagen. De totale scha de voor dit halfuurtje ”lol” f 3.350,- excl. BTW. Een ieder die vermoedens en/of getui genverklaringen kan geven wordt drin gend verzocht zich in verbinding te nabij meegemaakt. Hij woonde in Oos terbeek. Vooral de belevenissen van de gewone man fascineerden hem. A. L. J. van Vliet - belast met de militaire ge schiedschrijving van de bevrijding van Nederland 1944-’45, wat zeker nog acht jaar vergt - bekeek het drama bij de brug uit militair-historisch oogpunt. Dit alles tezamen resulteerde in een boek dat zelfs na het omvangrijke werk van Cornelius Ryan’s Een brug te ver de moeite van het uitgeven waard is. Het bevat wetenswaardigheden, die niet of nauwelijks bekend zijn, speciaal met betrekking tot het aandeel van de Nederlandse militairen bij de Britse luchtlandingsdivisie, de strijd van de Poolse parachutisten bij Driel en de rol van het verzet. Bovendien beschikten Peelen en Van Vliet over materiaal van een aantal mensen - militairen én bur gers - dat de slag heeft meegemaakt, en dat nooit eerder is gepubliceerd. Slechts weinigen weten dat ook de Ne derlandse krijgsmacht haar steentje heeft bijgedragen in de slag om Arn hem. Een onbekend aantal militairen diende bij de RAF. (Britse luchtmacht) en steunde de grondtroepen in bom menwerpers, jacht- en transportvlieg tuigen. Het Nederlandse luchtmachts- quadron 322 escorteerde de luchtlan- dingsvloot van Engeland naar Neder land. NAMEN In de sector Arnhem werden -Duitse luchtafweeropstellingen aangevallen. Het toestel van de luitenant Van Arkel werd wel geraakt, maar het squadron wist zonder verliezen de basis in En geland te bereiken. Van een handjevol Nederlandse militai ren die bij Arnhem vochten, zijn de na men wel bekend: Arnoldus Wolters (marine-man), Jacob Groenewoud (Jedburgh-officier met speciale opd rachten), Maarten Knottenbelt WADDINXVEEN Het Economisch-Technologisch Instituut voor Zuid-Holland in Rotterdam (ETI) heeft voor de gemeente Wad dinxveen nagegaan dat 15 ’’plaatselijke” bedrijven belangstelling heb ben voor een stuk bedrijfsgrond in de gemeente. Het gaat in totaal om 30 hectare netto en 40 hectare bruto, welke ruimte gevonden kan wor den aan de Bredeweg, bij de veiling van de Coöperatieve Tuiniers- vereniging Gouda en Omstreken tussen rijksweg A12 (Utrecht-Den Haag) en de spoorlijn Gouda-Den Haag. Daar wil de gemeente een nieuw bedrijfsterrein van 50 hectare bruto maken. ”Een uitstekende vestigingsplaats voor commerciële- en transportbedrijven alsook voor industriële ondernemingen”, vindt het ETI. ’’Mede door de aard van de te vestigen bedrijven en de bestemming en ontsluiting van het betref fende gebied kan een bijdrage worden geleverd aan een regionale werk gelegenheidsontwikkeling”. De ’’Waddinxveense” bedrijven die be hoefte hebben aan een nieuw bedrijf sterrein zijn: BV Machine- en apparatenfabriek VanderLoo Bakker Coating BV Roubos Transporten BV ReofBV Vermeulen Kunststoftoepassingen BV Buitendijk-Slaman BV Almetra BV Bouwmaterialen De Waardt BV Houthandel Houtex Automobielbedrijf Boonstoppel BV Bakkerijgrondstoffen C. P. Broer BV Coöperatieve Tuiniersvereniging Gouda en Omstreken Boers Holland BV K. Olieman-Export BV Bounimex BV Binnen het geheel van terreinbehoe- vende vestigingen neemt de veiling aan de Bredeweg een aparte positie in. Bij de door haar opgegeven oppervlakte (22,5 hectare netto) is mede grond beg repen voor de op de veiling georiën teerde bedrijven die zich rechtstreeks tot haar hebben gewend. Het betreft hier bedrijven van buiten Wad dinxveen. Een en ander hangt samen met het gegeven dat de veiling in de loop der tijd aan haar terrein grenzende grond heeft aangekocht waarvan zij bereid is een groot deel te verkopen. De veiling heeft de wenselijkheid uitge sproken deze grond door te verkopen aan bedrijven die een gezonde groei van het veilingcomplex kunnen waar borgen. De 15 terreinbehoevende bed rijven bieden overigens werk aan circa 550 personen. (Circa 670 met de bij de veiling aangemelde bedrijven meege teld). Ongeveer de helft van deze vesti gingen betreft groothandelsbedrijven. Van de 550 werknemers woont 38 pro cent in Waddinxveen en bekleedt 35 procent een mobiele functie. VEEL VERZOEKEN Het Waddinxveense gemeentebestuur blijkt veelvuldig te worden benaderd door bedrijven van binnen en buiten onze gemeente voor een stuk grond. Maar er is hier al een poos geen snipper bedrijfsterrein meer te krijgen. Daarom is de gemeente bereid plannen te ma ken om aan bedrijfsterrein te kunnen komen. Zo wordt in het ontwerp- structuurplan van Waddinxveen het ge bied aan de Bredeweg al aangewezen als de plek voor een nieuw bedrijfster rein. Om de op dit moment levende behoefte relatief grote afstand van Waddinxveen bij het plaatselijk bedrijfsleven te pei- - 1-- -- len schakelde het Waddinxveense gemeentebestuur daarvoor het Economisch-Technologisch Instituut voor Zuid-Holland in Rotterdam (ETI) in. Er werd een beperkt onderzoek op- heid (233 werknemers) 10 in de groot- gezet, hoewel het instituut graag deze zaak regionaal had aangepakt ’’gezien de yerwevenheid van economische en andere relaties tussen de gemeente Waddinxveen enerzijds en de haar om ringende gemeenten anderzijds”. Maar daarvoor ontbrak de tijd en het geld. Zodoende zijn de niet-Waddinxveense bedrijven die zich hier zouden willen vestigen buiten beschouwing gelaten, met uitzondering dan van de eerder genoemde met dé veiling aan de Brede weg gelieerde niet-Waddinxveense bedrijven. De behoefte aan nieuw bedrijsterrein van het Waddinxveense bedrijfsleven is gepeild door middel van een enquete, die in de eerste helft van maart dit jaar werd gehouden. In totaal werden 53 bedrijven bezocht, waarvan het meren deel lid is van het zogenaamde Indus triële Contact Waddinxveen, een vereniging van Waddinxveense onder nemers die zich kortgeleden nog de In dustriële Club Waddinxveen noemde. Van de 53 benaderde bedrijven waren er 10 niet bereid mee te doen. Ze von den de enquete niet van belang, hadden doende rekening gehouden met expan- .::j-siemogelijkh^den van reeds gevestigde bedrijven, hoewel in het voorontwerp- streekplan wordt gezegd dat ’’extra benodigde ruimte in verband met bij voorbeeld verplaatsing van bedrijven uit de binnenstad of aantoonbare ach terstallige ruimtebehoefte in een be paalde gemeente, na overleg alsnog aan PvdA-kamerleden (o.a. David van Ooyen) wèl stelling hadden genomen tegen deze CDA-onderwijspolitiek. 2e. VVD-vleugel in de ARP reken) aanwe- Een gezamenlijk optreden van de PvdA r->„ ”d’r ujt met dje en de VVD juist aan Van Kemenade in vent” (aan mijn adres gericht) is inder- het kabinet de mogelijheid had gebo- daad uitgestoten, al ontkent de heer G. dit. En zo zou ik nog wel wat onjuiste waarnemingen van de heer G. kunnen opsommen, indien deze relevant zou- een oppositiepartij (als de VVD) be den zijn voor het onderstaande. f De strekking van mijn op 1 april gehou- democratische beginselen den betoog is als volgt samen te vatten: i - De VVD-politici in de Staten Géneraal wie zij graag in een nieuwe regering wil hebben te vaak geen liberale onderwijs politiek gevoerd en wel op momenten dat de CDA-staatssecretaris van onder wijs (Drs. K. de Jong) of kamerleden den de ARP-staatssecretaris van onder wijs onder druk te zetten. 3e. Het in een democratie niet tot de plichten van een hoort om te zwijgen op momenten dat 1 aangetast worden door politici van het CDA, met samenwerken. Drs. A. A. DE BMJIN, Bilderdijklaan 24 De heer P. Glasbeek (ARP), reageerde (bijv. Mevrouw Kraayeveld-Wouters) 1.. ".'..I.'„L2 de onderwijsvrijheid aantastten. Sitia- ties die zo ernstig waren, dat zélfs een organisatie als de Vereniging van Ne- uit een artikeltje van derlandse Gemeenten protesteerde. Het antwoord van de heer Wiegel luid de ongeveer (na geïnformeerd te heb ben naar mijn politieke partij: PvdA): Voer oppositie tegen uw partijgenoot Van Kemenade, de minister van onder wijs, want hij is verantwoordelijk indien de CDA-staatssecretaris van onderwijs de onderwijsvrijheid bedreigt. Daardoor was hij onvoldoende geïnfor- Aangezien dit voor de keihard applau- zitter van de vergadering hét antwoord was (waarop de laatste mij het woord ontnam, dwz: een tweede termijn werd mij onthouden), was het mij niet mo-

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 15