Kohnstammschool Prima stemming in Londen Dames en heren De Gouwe trainden in 1937 samen: Protesten bij raad ■1 Fondueavond NKV-vrouwen Geslaagd seizoen van kinderclubs De Bonkelaar Waddinxveense zwemclub viert 50-jarig bestaan Ongelooflijk mooi programma muziekschool Verloting De Gouwebloem Brandweer: Tiende plaats WADDINXVEEN Bij de zaterdag in Oud-Beijerland gehouden brand- weerwedstrijden klasse II is een ploeg van de Waddinxveense vrijwillige brandweer onder bevelvoering van on- derbrandmeester J. Broer op de 10e plaats geëindigd met een totaalaantal punten van 241. De bevelvoerder be zette met 76 punten een 4e plaats. Activiteiten jubileumweek van De Gouwe J 3IÜ A I i - I nemen WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 26 MEI 1977 t I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I houden reunie treedt op de cabaretg roep De Gouwepraeters, zal een film Op de kringzwemkampioenschappen werd Trudy de Groot 3e op de 100 m. schoolslag in 1.30.5. Kees Buurman werd op hetzelfde nummer 2e in 1.21.1. 1974 De Gouwe neemt het initiatief tot oprichting van een reddingsbriga de. Óp 30 januari werd de Wad dinxveense Reddingsbrigade opgericht met ca. 50 leden. De Reddingsbrigade gaat een eigen leven leiden. Aan de kringkampioenschappen namen dit jaar 9 Gouweleden deel. Het was op nieuw Kees Buurman, die voor een uit stekende prestatie zorgde, hij werd 2e op de 100 m. schoolslag in 1.18.3. Het tweede herenzevental werd kampioen in de reserve 3e klasse. 1975 Voor de waterpolotraining en be geleiding van het eerste zevental wordt Arie Domburg aangetrokken. Succes sen zijn te melden van de heren II en III, die beide promoveren naar de re serve 2e klasse. Een markant figuur men te trainen. Het gemengd zwem men was immers in die tijd verboden. Tot 1937 bleven O.D.I. en De Gouwe uit Alphen aan den Rijn. Deze week zelfstandige verenigingen. BESTUURSCRISIS Het jaar 1937 is een belangrijk jaar geweest in de geschiedenis van ”De Gouwe”. De stichting werd ontbonden en de exploitatie van het zwembad kwam in handen van de gemeente Waddinxveen. In dit zelfde jaar was er ook een bestuurscrisis. Door financiële problemen trad het toenmalige bestuur geheel af. Enkele leden hebben toen een nieuw bestuur gevormd t.w. G. Huizer, B. Boonstoppel, K. van Til burg, S. Versloot en A. Brouwer. Te gelijkertijd kwam er een fusie tot stand tussen W.Z.C. ”De Gouwe” en O.D.I. Vanaf 1937 gaat het crescendo met W.Z.C. ”De Gouwe”. Prestaties volgen op waterpologebied, in 1938 werd het eerste heren zevental kampioen van de kring Gouda en volgde er promotie 58, contributie contributie voor WADDINXVEEN Vorige week gaf de Culturele Commissie een avond voor alle bejaarden in het Anne Frank- centrum. Deze avond trad de muziek school van Waddinxveen op die een on gelooflijk mooi programma bracht. De heer J. Veenstra, die alle partijen be werkt had voor het gemengd ensemble, houtblazers ensemble en de black and white band, en tevens dirigeerde, wist de aanwezigen van het begin tot eind te boeien. Het is zeer te betreuren dat zo weinig bejaarden gehoor hadden gegeven aan deze uitnodiging, want zij misten veel. Het enthousiasme van deze jongeren, en de muzikale uitvoering was van zo’n hoog gehalte, dat hier veel meer van genoten moest worden. Het was een ty pische avond van jongeren van deze tijd voor de jongeren van vroeger, zoals de heer Muys in zijn dankwoord zei. Maandag 6 juni geeft de Culturele Commissie weer een avond met een musical van de Koningin Julianaschool en tevens dia’s over Zwitserland. 8-KAMP 's Middags om vijf uur wordt een 8-kamp zwemmen gehouden. Hieraan nemen deel: Donk (Gou da), ADHZ (Amsterdam), Bos koop, AZL (Leidschendam), Woerden, ZVZ (Zoetermeer) en Nog niet afgehaald zijn de volgende prijzen van de door De Gouwebloem gehouden verloting: Draagbare TV (lot nr. 2909), draagbare radio (nr. 1735). Verder alle loten die eindigen met een 5 hebben een prijsje. Nog éénmaal is er gelegen heid de prijzen af te halen op 1 juni a.s. ’s avonds tussen 7 en 9 uur: Acacias- traat 20. WADDINXVEEN/LONDEN ”We hebben een prachtige zeereis gehad en hebben allemaal verbrande koppen. De hotels waarin we zit ten zijn schitterend. De jongelui gedragen zich uitstekend. De stemming is prima. Er is niemand ziek. We leven allemaal mee met de gegijzelden in de trein bij De Punt en in de school in Bovensmilde. We hoorden het nieuws maandag al op de boot. De Engelse kranten schrijven er veel over”. Dit belde ons gisteren uit Londen de heer G. Verwaal van de Prof. Kohn stammschool voor openbaar MAVO. De leerlingen van deze school aan de Mauritslaan brengen namelijk deze week een vijfdaags bezoek aan de En gelse hoofdstad. Maandag gingen de jongelui met de boot van Hoek van Holland naar Harwich. Vandaar ging het met bussen naar de hotels Seagrave Lodge en Lindsay in Londen. Dinsdag werd de metropool verkend, terwijl ’s avonds een voorstelling van de musical Irene in het Adelphi Theatre werd bij- Dit is een foto na het behalen van het kampioenschap 1977 in het zwembad De Kuil in Bodegraven. van het Spaardersbad in Gouda wordt de wintertraining vanaf 1971 tot 1973 gehouden in de ’’Ballon” te Boskoop. 1972 De zwemtrainingen beginnen vruchten af te werpen. Kees Buurman neemt deel aan de Zuid Hollandse kampioenschappen en behaalde een vierde plaats op de 100 m. schoolslag in 1.22.1De jeugdvierkanp met LZC, Ka twijk en Koudekerk wordt gewonnen door ”De Gouwe”. De plannen voor de bouw van het overdekte zwembad zijn in een beslissend stadium geko men. 1973 Op 8 oktober wordt het overdekte zwembad officieel geopend door mr. M. Vrolijk, commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland. Op pologebied degraderen de dames en de heren II. De jubileumcommissie ”De Gouwe 50” begint haar activiteiten met een ba zar en een actie oud papier. WADDINXVEEN De dames van de vrouwenbeweging van het Nederlands Katholiek Vakverbond in Wad dinxveen houden tot besluit van dit sei zoen een fondue-avond. Deze avond is op woensdag 1 juni en wordt gehouden in De Paddestoel aan de Lijsterbess traat. De aanvang is acht uur. De kos ten van deze avond zijn bekend. Bij deelname tijdig opgeven bij een van de bestuursleden. gewoond. In de kleine uurtjes werd ‘Londen-at-night bekeken. Gisteren werd een bezoek gebracht aan het Science Museum of het British Mu seum. De MAVO-leerlingen konden kiezen. Deze dag werden ook de hippe winkeltjes in Carnaby Street aange daan. De woensdagmiddag ging voorbij met bezoeken aan St. Paul’s en The To wer of London. Het avondprogramma had een recreatief-sportief karakter. Vandaag zouden de meisjes en jongens naar Madame Tussaud’s wassenbeel dententoonstelling gaan, terwijl er ’s middags gewinkeld zou kunnen worden in Regent Street en Oxford Street. Va navond staat een afscheidsrit door Lon den in groepjes per rode dubbeldekker op het programma. Morgen wordt weer teruggevaren van Sheerness naar Vlis- singen, vanwaar het met de bus naar Waddinxveen zal gaan. neemt afscheid van het waterpolo. A. C. van den Bosch speelde zijn afscheids wedstrijd in ”De Gouwe” 8 tegen AZC 6. A. C. van den Bosch heeft 45 jaar waterpolo gespeeld. Hij speelde vele ja- ren samen met K. van Tilburg en H. van der Linde, die zelfs nu nog actief de gezonde waterpolosport beoefenen. 1976 Marius Wulffers gaat na een afwe zigheid van 2 jaar de zwemtraining weer leiden. De dames I worden onder leiding van trainer-coach Leo Nieu- wenhuyzen kampioen en promoveren naar de 2e klasse van de KNZB. De heren II zetten hun zegereeks voort en promoveren zelfs naar de reserve le klasse van de KNZB. De jeugdcommissie organiseert één keer per maand contactavonden in ”de Blokhut”. ”De Gouwe 50” organiseert samen met het bestuur een grote ver loting voor het komende feest. 1977 De jeugdcommissie blijft actief, er is een succesvolle carnavalsavond in ”de Blokhut”. Voor het eerste carnaval bij ”De Gouwe”. De zwemtraining wordt intensiever. Iedere zaterdagmor gen van 6.00 tot 7.00 uur wordt er hard getramd. Het meisjeszevental wordt ongeslagen kampioen in de le klasse van de kring Gouwe-Rijnstreek. Er volgt promotie naar de hoofdklasse. Het dameszevental kan zich niet hand haven in de 2e klasse en degradeert. De heren houden de spanning er in tot de laatste polowedstrijd van de competi tie. Op 23 april is het zover. Twee kop lopers ontmoeten elkaar: BZ PC I- De Gouwe I. De Gouwe is sterker en wint met 5-4. Kampioenschap en pro motie naar de le klasse van de KNZB. Ontvangst op het gemeentehuis door burgemeester mr. A. G. Smallenbroek en de wethouders. Een uitstekend re sultaat van het zevental en trainer- coach Arie Domburg. i Gouwe I, doch in de promotieweds trijden struikelde het team steeds. 1960 Afscheid van R. den Haag als bad meester. 1961 De Gouwe groeit in de breedte, het derde zevental promoveert naar de reserve 3e klasse van de KNZB. 1962 Een succesvol Gouwe-jaar. Da mes I promoveert naar de 3e klasse KNZB. Heren I kampioen, doch geen promotie. Heren II kampioen, doch geen promotie. 1963 De Gouwe I heren kampioen, doch opnieuw verslagen in de promo tiewedstrijden. Benoeming van A. Troost tot badmeester. 1964 Discussie in de gemeenteraad van Waddinxveen over de bouw van een nieuw zwembad. VRIENDEN VAN HET ZWEMBAD 1965 Op initiatief van burgemeester C. A. van der Hooft wordt een stichting ”- Vrienden van het zwembad” in het le ven geroepen. De taak van de stichting was een basis-bedrag van 100.000,- bijeen te brengen. In de stichting hadden zitting: J. H. Mol (voorzitter), A. P. de Graaff (secretaris), W. Oosterom (pen ningmeester), Mej. N. Rietveld (lid), Mej. D., Heij (lid), C. Boonstoppel (lid), Th. G. Blom (lid), L. D. Labohm (lid) en D. M. C. Ottevanger (lid). De aanzet tot de eerste actie was een bazar ter gelegenheid van de opening van het winkelcentrum Koningin Wil- helminaplein. Commissaris der Konin gin mr. J. Klaasesz opende de bazar. 1966 Heren III degraderen naar de re serve 4e klasse van de KNZB. 1967 40-jarig bestaan van WZC ”De waddinxveen—Op Tweede Pinksterdag start De Gouwe ’s morgens om negen uur de jubi leumweek met een polotournooi voor dames en heren. Op het da- mestournooi komen uit: Donk (Gouda), Boskoop, OZV (Oude- water) en De Gouwe. Aan het herentournooi WADDINXVEEN Vorige week woensdagmiddag besloten de kinder clubs van het jeugd- en vrijetijdscent rum De Bonkelaar het seizoen met een feestelijke middag waarop twee films gedraaid werden. Ondertussen had een aantal vrijwilligsters pannekoeken ge bakken, welke na afloop van de films door de kinderen met gejuich begroet werden. Dat werd dan ook smikkelen en smullen sommige kinderen aten er wel drie! Het was de afsluiting van een bijzonder geslaagd seizoen van de kinderclubs, die in september voor het eerst gestart zijn. De kinderen hebben zich ver maakt op de clubs met sport en spel, handenarbeid, expressie, uitstapjes, zang en dans. Ook het komende sei- WADDINXVEEN zoen starten we weer met kinderclubs, in leeftijd variërend van 4 tot 14 jaar, waarvoor er weer veel vrijwillig(st)ers nodig zijn. ”We doen dan ook een drin gend beroep op u, om u aan te melden als vrijwillig(st)ers. Vooral is er een te kort aan mannelijke vrijwilligers. We kunnen wel stellen dat we de kinder schoenen ontgroeid zijn, dus wordt het nieuwe seizoen nog leuker en geva rieerder voor de kinderclubs. Overwin uw drempelvrees en meldt u aan bij De Bonkelaar. We hebben u zo dringend nodig!”, aldus de vrijwilligsters. Hieronder volgt nog een schema zoals het komend seizoen de kinderclubs zouden kunnen worden ingedeeld: Dinsdag 16.00-17.30 uur meisjes en jon gens 4-5 en 6 tot 8 jaar; Woensdag 14.00-15.30 uur meisjes en jongens 4-5 en 6 tot 8 jaar, 16.00-17.30 uur meisjes 9 tot 11 en jongens 9 tot 11 jaar; Donder dag 16.00-17.30 uur meisjes en jongens 12 tot 14 jaar. WADDINXVEEN Volgende week viert de Waddinxveense Zwemclub De Gouwe het 50-jarig bestaan. Dat is een halve eeuw Wad dinxveense geschiedenis. Ter gelegenheid van het jubileum zijn er in de loqp van volgende week (internationale) waterpolotournooien, zwem wedstrijden en feestelijke activiteiten. Zaterdagmiddag 4 juni is er een bijzondere ledenvergadering om half vijf, een receptie in het Gereform- meerd Verenigingsgebouw van vijf tot zeven uur en een reunie voor oud- ook actiever en gingen samen met de heren trainen. Dit gaf in die tijd nogal enige protesten en zelfs moest de gemeenteraad van Waddinxveen er aan te pas komen. In de oorlogsjaren werd het eerste herenzevental steeds weer kampioen, doch er volgde geen promotie omdat er noodcompetities waren. Een paar ken merkende jaartallen: 1939 Benoeming van de heer R. den Haag tot badmeester. 1940 Ledenbestand voor dames f 1,-, heren 2,50. 1942 Het 15-jarig bestaan wordt ge vierd in hotel De Unie. Ledenbestand 80. 1943 Ledenbestand 128. 30 Juli water- polowedstrijd: De Gouwe I-De Zijl 1 heren, toeschouwers: 276, 1944 15 Juli waterpolowedstrijden tegen De Zijl 1-2 3, toeschouwers: 487, 1 Augustus De Gouwe I-Forel I, toeschouwers: 650. De waterpolo-sport gaf in de droevige oorlogsperiode toch nog enige aflei ding. 1945 In dit jaar ging ”De Gouwe” de training ’s winters voort zetten in het Spaardersbad te Gouda. Iedere zater dagavond gingen vele leden per au tobus van Buitelaar de training volgen. De organisator hiervan was de heer C. Rietveld. 1946 Het eerste heren-zevental werd kampioen en promoveerde naar de tweede klasse van de KNZB. Het vervoer in die tijd geschiedde op allerlei manieren. Zo werd dikwijls ge bruik gemaakt van de boot (naar Alp hen aan den Rijn en naar Leiden), van een gesloten vrachtwagen en van de ponywagen van Piet Versloot. 1949 De Gouwe I heren spelen degra datiewedstrijden tegen de Futen in Amstelveen. Het tweede klasserschap blijft behouden. 1952 Het 25-jarig bestaan werd gevierd in zaal Van der Water in de Dorpstraat. De toneelvereniging ”Elck wat wils”, waarin o.a. de heren H. J. Sikkema en R. den Haag speelden, zorgde voor een goed programma. 1957 Het eerste damës-zevental degra deert naar de kring Gouwe-Rijnstreek. De heren werden kampioen en misten de promotie naar de eerste klasse. 1958/1959 Kampioenschappen voor De deel: Katwijk, Delphin (Ham burg), DSZ (Den Haag) en De Gouwe. Aanvankelijk zou Kastrup uit Denemearken ook aan het tour- nooi deelnemen, doch deze club schreef deze week af. I Volgende week viert de De Gouwe. DINSDAG 31 MEI Wedstrijden voor Gouwe-leden en een grote estafette n.l. 25 x 100 meter vrijeslag. WOENSDAG 1 JUNI Polotournooi voor pupillen meis jes en De Gouwe 5 en 6 heren. DONDERDAG 2 JUNI Polotournooi voor pupillen jon gens, jongens A en meisjes A. OPROEP Op zaterdag 4 juni is er in het gereformeerd verenigingsgebouw aan de Stationsstraat een reunie voor oud-leden. Gaarne nodigt het bestuur alle oud-leden uit deze reu nie bij te wonen. Aanvang 19.00 uur. leden van acht tot twaalf uur. Tijdens de eveneens in het club opgericht onder de naam O.D.I. Gereformeerd Verenigingsgebouw te (Ontspanning Door Inspanning). Hoe wel er van een nauwe samenwerking tussen beide verenigingen kon worden worden vertoond over het eerste heren- gesproken, was het verboden om sa- zevental, dat is gepromoveerd naar de eerste klasse van de KNZB en is er een optreden van het dansorkest Dance-on i J-- r'--- verscheen de jubileumuitgave van Gouwepraet, het eigen orgaan van De Gouwe, waarin burgemeester mr. A. G. Smallenbroek (”De Gouwe is een naam, die niet alleen in de regio maar ook daarbuiten onverbrekelijk met Waddinxveen is verbonden”), ere voorzitter H. Jenné (’’Door velerlei ac tiviteiten ging een geweldige propagan da uit van de zwemsport”), mede oprichters N. Bontenbal en J. A. van Eijk (”Van harte geluk en een zeer voorspoedige toekomst in het belang van de volksgezondheid”) en voorzitter A. P. de Graaff (’’Onze vereniging heeft het in de loop der jaren echt niet gemakkelijk gehad”) felicitaties uit spreken in zelfgeschreven verhalen. HISTORIE Hoe het De Gouwe sinds 1927 is ver gaan wordt uit het volgende heel goed naar de zwembond. De dames werden duidelijk: In de zomer van 1927 kwam het zwem bad aan de Kanaaldijk gereed. Bij de I opening van het bad, dat onder grote belangstelling plaats vond, waren zelfs buitenlanders (Japanners) aanwezig. Hoewel de gemeente Waddinxveen het zwembad onder architectuur van I Stuurman voor 30.000,- liet bouwen, werd de exploitatie van het zwembad in handen gegeven van een stichting. De I stichting kreeg als taak het zwembad 10 jaar te exploiteren. In de stichting had den toen zitting de heren Ph. Dijs, H. Jongeburger, G. van Lange, G. Alblas en L. den Boon. Na de opening van het zwembad werd I al vrij spoedig de Waddinxveense 1 Zwemclub ”De Gouwe” opgericht. EERSTE BESTUUR Het eerste bestuur bestond uit de heren N. Bontenbal (voorzitter), W. v.d. Berg I (secretaris), J. A. van Eijk (penning meester); J. van Wessem, A. Rie- j demans en K. van Nielen. Nog in het o- prichtingsjaar werd er met 2 herenze ventallen deelgenomen aan de polo- I competitie van de toenmalige kring Gouda. In het eerste zevental speelden I de heren W. v.d. Berg, J. van Wessem, I H. Sikkema, L. v.d. Loo, St. van ’t Slot, I G. van ’t Slot en C. v.d. Zwaard. De re- j serves waren de heren M. Nooteboom J en C. Broer. I Het serieuze waterpolo speelden deze I heren nog niet, men maakte meer pret I dan dat er voor de overwinning werd I gevochten. Zo was wijlen de heer Van I Wessem nogal bijziende en hij had meermalen het hoofd van de tegenstan der vast in plaats van de bal. Er waren meer artiesten in het zevental, de heer C. v.d. Zwaard kon het publiek in Schoonhoven zonder waterpolo bijzon der vermaken. Eveneens werd in 1927 een dames polo- Gouwe”. Het feest werd gevierd in de kantine van de Kabelfabriek aan de Noordkade. De heren S. Versloot, C. Rietveld en A. C. van den Bosch wer den tot lid van verdienste benoemd. 1968 Dit jaar was bijzonder belangrijk voor zwemlievend Waddinxveen. Ér werd een begin gemaakt met de bouw van het openluchtzwembad. Het eerste graafwerk werd verricht door de secre taris van de stichting "Vrienden van het zwembad”, de heer A. P. de Graaff. Op pologebied waren er weer goede prestaties. De dames werden kam pioen, de heren leverden een zelfde prestatie, de heren II promoveerden naar de reserve 3e klasse van de KNZB. 1969 Het nieuwe zwembad wordt geo pend. De Gouwe organiseert nationale zwemwedstrijden en de heren spelen een wedstrijd tegen VZC Ritmeester uit Veenendaal. Tot 1969 is het wedstrijdzwemmen door gebrek aan goede accomodatie nooit voldoende tot haar recht geko men. Monica Stradal, voormalig lid van de Hongaarse zwemselectie, nam de training ter hand. Bovendien ging Leo Nieuwenhuyzen Zich met de zwemtrai ning bezighouden. Met veel ijver, heeft Leo Nieuwenhuyzen de basis gelegd voor het wedstrijdzwemmen. 1970 Dames I kampioen, Heren 2 kam pioen. 1971 Er komt na een onderbreking van 20 jaar weer een clubblad uit onder de maan ’’Gouwe Praet”. De heer H. Jen né treedt af als voorzitter. Hij wordt tot ere-voorzitter benoemd. Na 25 jaar gebruik te hebben gemaakt Na het kampioenschap fotografeerden we in de raadzaal van het gemeentehuis: boven: Aad-Jan de Gruyl, Kees Buurman Kees van Tilburg, Jan Kraan, Cor Hoogerbrugge, Leo Nieuwenhuyzen (aanvoerder), Arie Domburg coach). Aal Vos. Midden: wethouder H. Huizer, wethouder P. F. Jvan Schie, burgemeester mr. A. G. Smallenbroek, wethouder A H. van Gent, Piet de Graaff (voorzitter). Onder: Kors van Tilburg jr., Jan Verwey, Eef Overdam, Henk van Erk, Dirk Russner.

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 3